28.10.2004   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 325/17


KOMISIJOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 1862/2004

2004 m. spalio 26 d.

nustatantis arbūzams taikomą prekybos standartą

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 1996 m. spalio 28 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2200/96 dėl bendro vaisių ir daržovių sektoriaus rinkų organizavimo (1), ir ypač į jo 2 straipsnio 2 dalį,

kadangi:

(1)

Arbūzai yra nurodyti kartu su kitais Reglamento (EB) Nr. 2200/96 I priede išvardytais produktais, kuriems turi būti patvirtinti prekybos standartai. 1997 m. birželio 16 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1093/97, nustatantis arbūzams taikomas prekybos normas (2), buvo ne kartą taisytas. Todėl, siekiant aiškumo, būtina anuliuoti šį reglamentą ir nuo 2005 m. sausio 1 d. pakeisti jį nauju reglamentu.

(2)

Tuo tikslu, ir siekiant išsaugoti skaidrumą tarptautinėse rinkose, reikėtų atsižvelgti į JT/EEK standartą FFV-37 dėl prekybos arbūzais ir jų kokybės kontrolės, kurį taikyti rekomenduoja Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos (JT/EEK) Darbo grupė dėl žemės ūkio produktų kokybės standartų, ir į naujausius jo pakeitimus.

(3)

Šių naujų standartų taikymas turėtų pašalinti iš rinkos nepatenkinamos kokybės produktus, orientuoti gamybą taip, kad produktai atitiktų vartotojų reikalavimus, ir palengvinti prekybinius santykius sąžiningos konkurencijos pagrindu, kartu padidinant gamybos pelningumą.

(4)

Šie standartai taikomi visuose pardavimo etapuose. Produktų gabenimas tolimą atstumą, sandėliavimas tam tikrą laiką ar įvairūs su produktais susiję procesai gali sukelti produktų gedimą, susijusį su jų biologiniu vystymusi arba jų polinkiu greičiau gesti. Į minėtą gedimą turi būti atsižvelgiama taikant standartus pardavimo etapuose po išsiuntimo.

(5)

Šiame reglamente numatytos priemonės atitinka Šviežių vaisių ir daržovių vadybos komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

KN 0807 11 pozicijoje klasifikuojamų arbūzų prekybos standartai nustatomi priede.

Standartas taikomas visuose pardavimo etapuose, remiantis Reglamente (EB) Nr. 2200/96 nustatyta tvarka.

Tačiau etapuose po išsiuntimo produktai, lyginant su standartų nuostatomis, gali:

a)

būti šiek tiek ne tokie švieži ir mažiau išbrinkę;

b)

turėti šiek tiek gedimo požymių dėl jų vystymosi ar polinkio greičiau gesti.

2 straipsnis

Reglamentas (EB) Nr. 1093/97 yra panaikinamas.

3 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Jis taikomas nuo 2005 m. sausio 1 d.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje, 2004 m. spalio 26 d.

Komisijos vardu

Franz FISCHLER

Komisijos narys


(1)  OL L 297, 1996 11 21, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos reglamentu (EB) Nr. 47/2003 (OL L 7, 2003 1 11, p. 64).

(2)  OL L 158, 1997 6 17, p. 21. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 907/2004 (OL L 163, 2004 4 30, p. 50).


PRIEDAS

STANDARTAS ARBŪZAMS

I.   PRODUKTO APIBRĖŽIMAS

Šis standartas taikomas iš Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. ir Nakai veislės rūšių išaugintiems arbūzams, kurie tiekiami vartotojams švieži, išskyrus arbūzus, skirtus pramoniniam perdirbimui.

II.   NUOSTATOS DĖL KOKYBĖS

Šio standarto tikslas – apibrėžti jau paruoštų ir supakuotų arbūzų kokybės reikalavimus.

A.   Minimalūs kokybės reikalavimai

Atsižvelgiant į specialias kiekvienos klasės nuostatas ir leistinus nuokrypius nuo normos, visų rūšių arbūzai turi būti:

nepažeisti,

sveiki; produktai, kurie dėl puvimo arba gedimo yra netinkami vartoti, yra pašalinami,

švarūs, be jokių matomų kitos kilmės medžiagų,

faktiškai neturintys kenkėjų,

faktiškai nesužaloti kenkėjų,

tvirti ir pakankamai prinokę; minkštimo spalva ir skonis turi būti kaip pakankamai sunokusio vaisiaus,

netrūkę,

be neįprastos išorinės drėgmės,

neturintys jokio pašalinio kvapo ir (arba) skonio.

Arbūzai turi būti pakankamai išsivystę ir tokios būklės, kad galėtų:

atlaikyti transportavimą ir paruošimą, bei

paskyrimo vietą pasiektų patenkinamos būklės.

B.   Minimalūs sunokimo reikalavimai

Arbūzai turi būti pakankamai išsivystę ir atrodyti pakankamai sunokę. Minkštimo refraktometrinis indeksas, matuojamas vaisiaus pusiaujo dalyje minkštimo vidurio taške, turi būti didesnis arba lygus 8° Brix.

C.   Klasifikacija

Arbūzai rūšiuojami į dvi žemiau apibūdintas rūšis:

i)

I rūšis

Šios rūšies arbūzai turi būti geros kokybės. Jie turi turėti tai veislei būdingas savybes.

Tačiau gali būti leistini šie nežymūs trūkumai, jeigu jie nekenkia bendrai produkto išvaizdai, jo kokybei, išsilaikymo savybėms ir pateikimui pakuotėje:

nedideli formos trūkumai,

nežymus žievės spalvos defektas; šviesi arbūzo žievės spalva toje vietoje, kur vaisius augdamas lietėsi su žeme, nėra laikoma defektu,

nežymūs užgiję paviršiniai įskilimai,

nežymūs žievės paviršiaus trūkumai, atsiradę dėl trinties ar kraunant; bendras pakitusios dalies plotas negali būti didesnis nei šešioliktoji vaisiaus dalis.

Arbūzo vaiskotis negali būti ilgesnis nei 5 cm.

ii)

II rūšis

Šiai rūšiai priskiriami arbūzai, kurie negali būti priskirti I rūšiai, bet atitinka minimalius aukščiau nurodytus reikalavimus.

Jie gali turėti šiuos trūkumus, jeigu išlaikomos pagrindinės kokybės, laikymosi ir pateikimo savybės:

formos trūkumai,

nežymūs užgiję paviršiniai įskilimai,

žievės spalvos defektai; šviesi arbūzo žievės spalva toje vietoje, kur vaisius augdamas lietėsi su žeme, nėra laikoma žievės spalvos defektu,

nedideli sumušimai,

nežymūs žievės paviršiaus trūkumai, atsiradę dėl trinties ar kraunant arba dėl parazitų ar ligų; bendras pakitusios dalies plotas negali būti didesnis nei aštuntoji vaisiaus dalis.

III.   RŪŠIAVIMO PAGAL DYDĮ NUOSTATOS

Dydis nustatomas pagal vieneto svorį. Mažiausias leistinas svoris yra 1 kg.

Pateikiant pakuotėje, svorio skirtumas tarp lengviausio vaisiaus ir sunkiausio vaisiaus toje pačioje pakuotėje negali būti didesnis nei 2 kg (arba 3,5 kg jeigu lengviausias vaisius sveria 6 ir daugiau kilogramų).

Šis vienodo svorio reikalavimas netaikomas tuo atveju, jei arbūzai pateikiami nepakuoti.

IV.   NUOSTATOS DĖL LEISTINŲ NUOKRYPIŲ

Leistini kokybės ir dydžio nuokrypiai kiekvienoje pakuotėje ar kiekvienoje siuntoje leidžiami nepakuotai produkcijai, kuri neatitinka nurodytos rūšies reikalavimų.

A.   Leistini kokybės nuokrypiai

i)

I rūšis

10 % nuo viso arbūzų svorio ar kiekio, neatitinkančių šios rūšies reikalavimų, tačiau atitinkančių II rūšies reikalavimus arba išimtinais atvejais atitinkantys tos rūšies leistinus nuokrypius.

ii)

II rūšis

10 % viso arbūzų svorio ar kiekio, neatitinkančių nei šios rūšies nei minimalių reikalavimų, išskyrus puvinio paveiktus ar kitaip pažeistus ir dėl to nebetinkamus vartoti vaisius.

B.   Leistini dydžio nuokrypiai

Visoms rūšims: 10 % viso arbūzų svorio ar kiekio, neatitinkančių nurodyto dydžio, tačiau patenkančių į leistino 1 kg nukrypimo į vieną ar į kitą pusę nuo nustatyto dydžio skalę.

Tačiau šie leistini nuokrypiai jokiu būdu negali būti taikomi lengvesniems nei 800 gr. arbūzams.

V.   PATEIKIMO NUOSTATOS

A.   Vienodumas

Kiekviena pakuotė, arba siunta, jei vaisiai pateikiami nepakuoti, turi būti vienalytė ir sudaryta tik iš tos pačios kilmės, rūšies ir kokybės arbūzų.

Matomoji pakuotės, arba siuntos, jei vaisiai pateikiami nepakuoti, turinio dalis turi atspindėti visą turinį.

Be to, I rūšies arbūzų turi būti vienoda forma ir žievės spalva.

Nukrypstant nuo ankstesnių šio punkto nuostatų, šiame reglamente nurodyti produktai ne didesnėse nei 3 kg grynojo svorio pardavimo pakuotėse gali būti sumaišyti su kitų veislių vaisiais ar daržovėmis, Komisijos reglamento (EB) Nr. 48/2003 nustatyta tvarka (1).

B.   Pakuotė

Arbūzai turi būti supakuoti taip, kad produkcija būtų tinkamai apsaugota.

Pakuotės viduje naudojamos medžiagos turi būti naujos, švarios ir tokios kokybės, kad nepadarytų jokios vidinės ar išorinės žalos produkcijai. Leidžiama naudoti medžiagas, ypač popierių ar antspaudus su prekinėmis specifikacijomis, jeigu spausdinama ar ženklinama netoksišku rašalu ar klijais.

Atskirai ant kiekvieno produkto klijuojamos etiketės privalo būti tokios, kad jas nuėmus neliktų matomų klijų pėdsakų nei žievės paviršiaus pažeidimų.

Pakuotėse arba siuntose, jei produkcija pateikiama nepakuota, neturi būti jokių pašalinės kilmės medžiagų.

Nesupakuoti vežami arbūzai turi būti izoliuoti nuo transporto priemonės grindų ir bortų tinkamomis apsauginėmis priemonėmis, kurios turi būti naujos ir švarios ir neturi suteikti vaisiams jokio neįprasto skonio ar kvapo.

C.   Pateikimas

Arbūzai gali būti pateikiami:

supakuoti, taip pat ir didelės talpos dėžėse,

palaidi (pakraunami tiesiai į transporto priemonę).

VI.   ŽENKLINIMO NUOSTATOS

Ant kiekvienos pakuotės vienoje pusėje įskaitomomis ir nenuplaunamomis bei iš išorės matomomis raidėmis turi būti pažymėta ši informacija.

Pirmojoje pastraipoje nurodytos informacijos žymėti ant pakuočių nebūtina, jei šiose yra iš išorės matomos pardavimo pakuotės ir ant kiekvienos jų šie duomenys yra pateikti. Tokios pakuotės neturi būti pažymėtos jokia suklaidinti galinčia informacija. Kai pakuotės pateikiamos ant padėklų, ši informacija turi būti nurodyta kortelėje, kuri turi būti matomai pritvirtinta bent ant dviejų padėklo pusių.

Arbūzams, kurie vežami nepakuoti (pakrauti tiesiai į transporto priemonę), ši informacija privalo būti nurodyta prekes lydinčiame dokumente, matomai pritvirtintame transporto priemonės viduje.

Šiuo atveju pateikiant informaciją, nebūtina nurodyti duomenų apie prekės dydį.

A.   Tapatumas

Pakuotojo ir (arba) siuntėjo pavadinimas ir adresas.

Šią informaciją gali pakeisti:

ant visų pakuočių, išskyrus pirmines pakuotes – pakuotojui ir (arba) siuntėjui oficialiai suteiktu ar patvirtintu kodu, su nuoroda „pakuotojas ir (arba) siuntėjas“ ar atitinkamu trumpiniu,

tik ant pirminės pakuotės – pardavėjo, įsisteigusio Bendrijos teritorijoje, pavadinimas ir adresas, su nuoroda „supakuota … užsakymu“ arba ją atitinkančiu sakiniu. Tokiu atveju etiketėje taip pat turi būti nurodytas pakuotojo ir (arba) siuntėjo identifikavimo kodas. Pardavėjas kontrolės institucijoms turi suteikti visą jų manymu reikalingą informaciją apie šio kodo reikšmę.

B.   Produkto tipas

„arbūzai“, jei turinys iš išorės nematomas,

veislės pavadinimas (nebūtinas),

minkštimo spalva, jei ji ne raudona,

„besėkliai“, jei taip yra (2).

C.   Produkto kilmė

Kilmės šalis ir pasirinktinai rajonas, kuriame produktai išauginti, arba nacionalinis, regioninis ar vietinis vietovardis.

D.   Komercinės specifikacijos

rūšis,

dydis (jei rūšiuojama pagal dydį), nurodant mažiausią ir didžiausią svorį,

vienetų skaičius (nebūtinas),

grynasis svoris (nebūtinas).

E.   Oficiali kontrolės žyma (neprivaloma)


(1)  OL L 7, 2003 1 11, p. 65.

(2)  Besėkliai arbūzai gali turėti neišsivysčiusių sėklų ir keletą subrendusių sėklų.