32004R0028



Oficialusis leidinys L 005 , 09/01/2004 p. 0042 - 0056


Komisijos reglamentas (EB) Nr. 28/2004

2004 m. sausio 5 d.

įgyvendinantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1177/2003 dėl Bendrijos statistikos apie pajamas ir gyvenimo sąlygas (ES-SPGS), susijusias su išsamiu tarpinių ir galutinių kokybės ataskaitų turiniu

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2003 m. birželio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1177/2003 dėl Bendrijos statistikos apie pajamas ir gyvenimo sąlygas (ES-SPGS) [1], ypač į jo 15 straipsnio 2 dalies b punktą,

kadangi:

(1) Reglamentas (EB) Nr. 1177/2003 sukūrė bendrą sistemingo Bendrijos statistikos apie pajamas ir gyvenimo sąlygas rengimo sistemą, aprėpiančią palyginamus ir savalaikius skerspjūvio bei išilginio pjūvio duomenis apie pajamas ir skurdo bei socialinės atskirties lygį ir sudėtį nacionaliniu ir Europos Sąjungos lygiu.

(2) Laikantis Reglamento (EB) Nr. 1177/2003 15 straipsnio 2 dalies b punkto, reikalingos įgyvendinimo priemonės, kurios numatytų išsamų tarpinės ataskaitos, susijusios su bendrais ES skerspjūvio rodikliais, paremtais SPGS skerspjūvio tyrimu, turinį bei išsamų galutinės kokybės ataskaitos, kurioje didžiausias dėmesys kreipiamas į vidaus tikslumą ir kuri apima ir skerspjūvio, ir išilginio pjūvio tyrimą, turinį.

(3) Šiame reglamente numatytos priemonės atitinka Statistikos programų komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Apibrėžimai, taikomi tarpinėse ir galutinėse kokybės ataskaitose dėl Bendrijos statistikos apie pajamas ir gyvenimo sąlygas (ES-SPGS) yra tokie, kokie nustatyti I priede.

2 straipsnis

Kokybės vertinimo kriterijai ir išsamus tarpinės kokybės ataskaitos, kurią parengia valstybės narės ir kuri yra susijusi su bendrais ES skerspjūvio rodikliais, paremtais ES-SPGS skerspjūvio tyrimu, turinys yra toks, koks nustatytas II priede.

3 straipsnis

Kokybės vertinimo kriterijai ir išsamus galutinės kokybės ataskaitos, kurią parengia valstybės narės ir kuri yra susijusi su ES-SPGS skerspjūvio ir išilginio pjūvio tyrimu, kuriuose didžiausiais dėmesys kreipiamas į vidaus tikslumą, turinys yra toks, koks nustatytas III priede.

4 straipsnis

Tarpinių ir galutinių lyginamųjų kokybės ataskaitų, kurias parengia Komisija (Eurostatas), turinys yra toks, koks nustatytas IV priede.

5 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja 20 dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje, 2004 m. sausio 5 d.

Komisijos vardu

Pedro Solbes Mira

Komisijos narys

[1] OL L 165, 2003 7 3, p. 1.

--------------------------------------------------

I PRIEDAS

SĄVOKŲ APIBRĖŽIMAI

a) "Pakeitimas" — tai reikalingos informacijos nepateikiančių imtyje atrinktų originalių vienetų pakeitimas kitais vienetais tada, kai adreso nustatyti neįmanoma ar jis neprieinamas, arba kai namų ūkis atsisako bendradarbiauti, kai viso namų ūkio laikinai nėra arba kai namų ūkis negali atsakyti.

b) "Trūkstamų reikšmių priskyrimas" — tai tikėtinų (tačiau dirbtinių) pakaitinių reikšmių apskaičiavimas neįrašytoms reikšmėms.

c) "Ekvivalentinės disponuojamos pajamos" — visos namų ūkio disponuojamos pajamos, padalintos iš jo "ekvivalentinio dydžio".

d) "Ekvivalentinis dydis" paremtas EBPO modifikuota skale (kuri suteikia 1,0 dydžio svorį pirmajam suaugusiajam, 0,5 dydžio svorį kitiems 14 metų ir vyresniems asmenims, gyvenantiems namų ūkyje, ir 0,3 dydžio svorį kiekvienam vaikui iki 14 metų amžiaus).

e) "Ėmimo sąrašas" — tai vienetų visuma, iš kurios gali būti atrinkta imtis.

f) "Tikslumas" reiškia skaičiavimų ar įverčių artimumą tikslioms arba tikrosioms reikšmėms.

g) "Imties paklaidos" — tai atsitiktinis nukrypimas dėl to, kad naudojamas atrankinis, o ne ištisinis tyrimas.

h) "Neatsitiktinės (sisteminės) klaidos" — tai klaidos, atsirandančios visuose duomenų rinkimo ir rengimo etapuose.

Neatsitiktinės (sisteminės) klaidos iš esmės yra keturių rūšių:

- "ėmimo sąrašo klaidos" — tai klaidos dėl tikslinės populiacijos ir ėmimo sąrašo skirtumų. Ėmimo sąrašo klaidos apima perteklinį ėmimo sąrašą, nepilną ėmimo sąrašą ir klasifikacijos klaidas:

- "perteklinis ėmimo sąrašas" — tai sąrašas, kuriame yra arba neteisingai suklasifikuoti vienetai, kurie faktiškai neturi būti apimti, arba faktiškai ėmimo sąraše neegzistuojantys vienetai,

- "nepilnas ėmimo sąrašas" — tai sąrašas, kuriame yra į ėmimo sąrašą neįtrauktų vienetų,

- "klasifikacijos klaidos" — tai neteisingas vienetų, priklausančių tikslinei populiacijai suskirstymas.

- "Matavimo klaidos" — tai renkant duomenis atsirandančios klaidos. Tokios rūšies klaidų šaltinių yra daug, pavyzdžiui, apklausos priemonės, informacinės sistemos, klausėjai ir duomenų rinkimo būdai.

- "Apdorojimo klaidos" — tai klaidos, atsiradusios apdorojant jau surinktus duomenis, pvz., duomenų įvedimo, tvarkymo, redagavimo ir svorių skaičiavimo klaidos.

- "Paklaidos dėl neatsakymų" — tai klaidos, atsirandančios dėl nesėkmingo bandymo gauti pageidaujamą informaciją iš atrinkto vieneto. Yra dvi paklaidų dėl neatsakymų rūšys:

- "vieneto atsakymų nebuvimas" — tai informacijos iš vieneto (namų ūkio ir (arba) asmenų), atrinkto į imtį, nebuvimas

- "atsakymų pagal punktus nebuvimas" — tai padėtis, kai imties vienetas buvo sėkmingai apklaustas, tačiau nebuvo gauta visa reikalinga informacija.

i) "Tinkamumas" – tai statistinių duomenų atitikimo dabartinių ir galimų vartotojų poreikiams laipsnis. Jis nurodo, ar pateikiami visi reikalingi statistiniai duomenys, ir kiek naudojamos sąvokos (apibrėžimai, klasifikacijos ir t. t.) atitinka vartotojų poreikius.

j) "Savalaikiškumas ir punktualumas":

- "informacijos savalaikiškumas" — tai laikotarpis tarp informacijos gavimo ir ja apibūdinamo įvykio ar reiškinio,

- "punktualumas" — tai laiko skirtumas tarp faktinės duomenų pristatymo Eurostatui datos ir nustatytos duomenų pateikimo datos, pavyzdžiui, remiantis datomis, paskelbtomis kokiame nors pagal reglamentą nustatytame arba anksčiau su partneriais sutartame oficialiame perdavimo kalendoriuje.

k) "Prieinamumas ir aiškumas":

- "prieinamumas" — tai fizinės sąlygos, kurioms esant vartotojai gali gauti duomenis apie: vietą, užsakymo tvarką, pristatymo laiką, aiškią kainodaros politiką, palankias rinkodaros sąlygas (autorines teises ir t. t.), mikroduomenų ir makroduomenų prieinamumą, formatų įvairovę (popieriuje, rinkmenose, CD-ROM, internete) ir t. t.,

- "aiškumas" — tai informacinė duomenų aplinka, nurodanti, ar duomenis lydi atitinkami metaduomenys, iliustracijos, pavyzdžiui grafikai ir žemėlapiai, ar įmanoma gauti informaciją apie duomenų kokybę (įskaitant apribojimus naudoti tokią informaciją) bei kiek nacionaliniai statistikos institutai teikia papildomą pagalbą.

--------------------------------------------------

II PRIEDAS

Valstybių narių rengiamos tarpinės kokybės ataskaitos turinys ir kokybės vertinimo kriterijai

1. BENDRI EUROPOS SĄJUNGOS SKERSPJŪVIO RODIKLIAI

1.1. ES-SPGS skerspjūvio tyrimu paremti bendri ES skerspjūvio rodikliai

Valstybės narės parengs N metų skerspjūvio imtimi paremtus bendrus ES rodiklius, kurie bus įtraukti į Europos Tarybai pateikiamą metinę N + 2 metų ataskaitą.

Bendri ES skerspjūvio rodikliai — tai atvirų koordinavimo būdų sistemoje Tarybos priimti rodikliai, kurie gali būti išvedami iš ES-SPGS instrumento.

1.2. Kiti rodikliai

1.2.1. Ekvivalentinės disponuojamos pajamos

1.2.2. Neišlygintas darbo užmokesčio pagal lytį skirtingumas

Šį rodiklį pateikia tos valstybės narės, kurios neišlygintą darbo užmokesčio pagal lytį skirtingumą apskaičiuoja pagal ES-SPGS.

2. TIKSLUMAS

2.1. Imties planas

Pateikiama tokia informacija:

2.1.1. Imties plano rūšis (sluoksninės, daugiapakopės, lizdinės imties)

2.1.2. Imties vienetai (viena pakopa, dvi pakopos)

2.1.3. Sluoksniavimo kriterijai

2.1.4. Imties dydis ir priskyrimo kriterijai

2.1.5. Imties rinkimo planai

2.1.6. Imties paskirstymas laiko atžvilgiu

2.1.7. Imties atnaujinimas: rotacinės grupės

2.1.8. Svorių skaičiavimas

2.1.8.1. Plano veiksnys

2.1.8.2. Koregavimai dėl neatsakymų

2.1.8.3. Koregavimai pagal išorinius duomenis (lygmuo, naudoti kintamieji ir šaltiniai)

2.1.8.4. Galutinis skerspjūvio svoris

2.1.9. Pakeitimai

Valstybės narės, kuriose pakeitimai taikomi, jei nėra vieneto atsakymų, pateikia tokią informaciją:

2.1.9.1. Pakaitinių vienetų atrankos būdas

2.1.9.2. Pagrindinės pakaitinių vienetų savybės palyginti su pakeičiamais vienetais pagal regionus (NUTS 2), jei įmanoma

2.1.9.3. Pakaitinių vienetų pasiskirstymas pagal pakeičiamų vienetų ryšį su adresu (DB120), namų ūkio apklausos rezultatą (DB130) ir namų ūkio apklausos priimtinumą (DB135)

2.2. Imties paklaidos

2.2.1. Standartinė paklaida ir pakankamas imties dydis

Pateikiama tokia informacija:

- imties dydis bendriems ES skerspjūvio rodikliams, paremtiems ES-SPGS skerspjūvio tyrimu, pakankamas ekvivalentinėms disponuojamoms pajamoms ir neišlygintam darbo užmokesčio pagal lytį skirtingumui (jei taikoma),

- standartinės bendrų ES skerspjūvio rodiklių, paremtų ES-SPGS skerspjūvio tyrimu, paklaidos ekvivalentinėms disponuojamoms pajamoms ir neišlygintam darbo užmokesčio pagal lytį skirtingumui (jei taikoma).

2.3. Neatsitiktinės (sisteminės) klaidos

2.3.1. Imties apimtis ir ėmimo sąrašo klaidos

Ėmimo sąrašo aprašymas (įskaitant informaciją apie naudotas sąrašo atnaujinimo, procedūras, jų dažnumą ir kopijas) ir, jei įmanoma, pateikiamas pagrindinių ėmimo sąrašo problemų aprašymas (klasifikacijos klaidos, nepilnas ėmimo sąrašas ir perteklinis ėmimo sąrašas).

Valstybės narės, naudojančios kintamą modelį, pateikia tik informaciją apie naują atkartojimų imtį.

2.3.2. Matavimo ir apdorojimo klaidos

2.3.2.1. Matavimo klaidos

Pateikiama tokia informacija:

- įvairių matavimo klaidų, kurios tikėtina, kad bus rastos tyrime, šaltinių aprašymas,

- klausimyno sudarymo aprašymas, tyrimų laboratorijos naudojimas (jei taikoma), bandomoji apklausa, klausimyno modelio, turinio ir formuluočių poveikis,

- informacija apie mokymų apklausos klausimais intensyvumą ir efektyvumą: mokymo dienų skaičius, įgūdžių tikrinimas prieš pradedant vykdyti apklausą (sėkmės laipsnis ir t. t.),

- informacija apie tyrimus, pavyzdžiui, pakartotines apklausas, įrašų tikrinimo tyrimus ar, jei įmanoma, bandymus suskaidant imtį,

- modelių rezultatai, pavyzdžiui, kalendorinių metų pakeitimo finansiniais metais poveikio įvertinimas, jei įmanoma.

2.3.2.2. Apdorojimo klaidos

Pateikiama tokia informacija:

- duomenims taikomos duomenų įvedimo kontrolės, kodavimo kontrolės ir redagavimo sistemos aprašymas. Pagrindinės jau po duomenų surinkimo nustatytos klaidos,

- nepavykusių pajamų kintamųjų redagavimų laipsnis.

2.3.3. Paklaidos dėl neatsakymų

Pateikiama tokia informacija:

2.3.3.1. Pasiektas imties dydis

- namų ūkių, kurių apklausa yra priimtina duomenų bazei, skaičius. Suskirsčius į rotacines grupes (jei taikoma) ir iš viso,

- 16 metų arba vyresnių asmenų, esančių namų ūkio, kurio apklausa yra priimtina duomenų bazei, nariais ir individualiai apklaustų, skaičius. Suskirsčius į rotacines grupes (jei taikoma) ir iš viso,

- atrinktų respondentų (jei taikoma), esančių namų ūkio, kurio apklausa yra priimtina duomenų bazei, nariais ir individualiai apklaustų, skaičius. Suskirsčius į rotacines grupes (jei taikoma) ir iš viso.

2.3.3.2. Vieneto atsakymų nebuvimas

Valstybės narės, naudojančios kintantį modelį, pateikia informaciją apie naujų atsakymų vienetų atsakymų nebuvimą pagal toliau aprašytas formules.

Visai imčiai vieneto atsakymų nebuvimas apskaičiuojamas iš toliau aprašytų formulių skaitiklio ir vardiklio pašalinant tuos vienetus, kurie pagal paieškos taisykles nepriklauso tyrimo imčiai.

- Namų ūkio atsakymų nebuvimo lygis (NRh) apskaičiuojamas taip:

NRh = (1-(Ra * Rh)) * 100

Čia:

Ra =

=

-

Ra – tai apklaustų adresatų laipsnis

Rh =

=

Rh — tai užbaigtų ir priimtų į duomenų bazę namų ūkių apklausų dalis

DB120 — tai ryšio su adresu įrašas

DB130 — tai namų ūkio apklausos rezultatas

DB135 — tai apklaustų namų ūkių priimtinumo rezultatas.

Tos valstybės narės, kuriose pakeitimai atliekami, kai nėra vieneto atsakymų, atsakymų nebuvimo lygis apskaičiuojamas prieš atliekant pakeitimus ir po jų.

- Asmens apklausų atsakymų nebuvimo lygis (NRp) apskaičiuojamas taip:

NRp =(1 - (Rp)) * 100

Kur:

Rp =

=

Rp — tai užbaigtų asmens apklausų dalis visuose namų ūkiuose, priimtuose į duomenų bazę

RB245 — tai respondento būklė, o

RB250 — duomenų būklė.

- Bendras asmens atsakymų nebuvimo lygis (*NRp) apskaičiuojamas taip:

*NRp = (1-(Ra * Rh * Rp)) * 100

Toms valstybėms narėms, kuriose pakeitimai atliekami, kai nėra vieneto atsakymų, neatsakymų lygis apskaičiuojamas prieš atliekant pakeitimus ir po jų.

Tos valstybės narės, kuriose tais atvejais, kai pasirinkta asmenų, o ne namų ūkių (adresų) imtis, asmens atsakymų nebuvimo lygis apskaičiuojamas atrinktam respondentui (RB245 = 2), visiems asmenims, kuriems sukako 16 arba daugiau metų (RB245 = 2 + 3) bei nepasirinktiems respondentams (RB245 = 3).

2.3.3.3. Kiekvienai rotacinei grupei (jei taikoma) ir visai visumai apskaičiuojamas namų ūkių (originalių vienetų) pasiskirstymas pagal "ryšio su adresu įrašą" (DB120), pagal "namų ūkio apklausos rezultatą" (DB130) ir "apklaustų namų ūkių priimtinumo rezultatą" (DB135).

2.3.3.4. Kiekvienai rotacinei grupei (jei taikoma) ir visai visumai apskaičiuojamas pakeistų vienetų pasiskirstymas (jei taikoma) pagal "ryšio su adresu įrašą" (DB120), pagal "namų ūkio apklausos rezultatą" (DB130) ir "apklaustų namų ūkių priimtinumo rezultatą" (DB135)

2.3.3.5. Atsakymų pagal punktus nebuvimas

Apie pajamų kintamuosius pateikiama tokia informacija:

- namų ūkių (namų ūkių lygmeniu surinktiems ar apskaičiuotiems pajamų komponentams) arba asmenų (asmenų lygmeniu surinktiems ar apskaičiuotiems pajamų komponentams), gavusių pajamas procentas, pagal kiekvieną pajamų komponentą,

- neatsakymų, tenkančių kiekvienam surinktam ar apskaičiuotam pajamų komponentui namų ūkio (asmenų) lygmeniu, procentas,

- dalinės informacijos, tenkančios kiekvienam surinktam ar apskaičiuotam pajamų komponentui namų ūkio (asmenų) lygmeniu, procentas.

+++++ TIFF +++++

2.3.3.6. Ekvivalentinių disponuojamų pajamų ir nepatikslinto užmokesčio pagal lytį skirtumo (jei taikoma) visas imties atsakymų pagal punktus nebuvimas ir bendrų Europos Sąjungos skerspjūvio rodiklių, paremtų ES-SPGS skerspjūvio tyrimu, atrankoje vienetų lygmeniu atliktų stebėjimų skaičius.

2.4. Duomenų rinkimo būdas

Valstybės narės, naudojančios adresų (namų ūkių) imtį, pateikia kiekvienos rotacinės grupės (jei taikoma) ir visos visumos 16 metų arba vyresnių namų ūkių narių pasiskirstymą pagal rodiklį "duomenų būklė" (RB250) ir pasiskirstymą pagal rodiklį "apklausos rūšis" (RB260).

Valstybės narės, naudojančios asmenų imtį, pateikia "atrinktų respondentų", "16 metų arba vyresnių namų ūkių narių" ir "nepasirinktų respondentų" pasiskirstymą pagal rodiklius "duomenų būklė" (RB250) ir "apklausos rūšis" (RB260) kiekvienoje rotacinėje grupėje (jei taikoma) ir iš viso.

2.5. Apklausos trukmė

Pateikiama vidutinė namų ūkio apklausos trukmė.

Ši vidutinė namų ūkio apklausos trukmė apskaičiuojama kaip visų namų ūkių apklausų trukmių suma pridėjus visų individualių apklausų trukmę, padalinta iš užbaigtų ir į duomenų bazę priimtų apklausų skaičiaus.

3. PALYGINAMUMAS

3.1. Pagrindinės sąvokos ir apibrėžimai

Pateikiama informacija apie naudotas nacionalines sąvokas, nacionalinių sąvokų ir standartinių ES-SPGS sąvokų skirtumus ir, jei įmanoma, minėtų skirtumų padarinių įvertinimą toliau nurodytose srityse:

- standartinė populiacija,

- privataus namų ūkio apibrėžimas,

- narystė namų ūkyje,

- naudotas (-i) ataskaitinis (-iai) pajamų laikotarpis (-iai),

- pajamų mokesčio ir socialinio draudimo įmokų laikotarpis,

- turto mokesčių ataskaitinis laikotarpis,

- ataskaitinio pajamų laikotarpio atsilikimas nuo dabartinių kintamųjų,

- bendra imties duomenų rinkimo trukmė,

- pagrindinė informacija apie veiklos būklę per ataskaitinį pajamų laikotarpį.

3.2. Pajamų komponentai

3.2.1. Nacionalinių apibrėžimų ir standartinių ES-SPGS apibrėžimų skirtumai ir, jei įmanoma, minėtų skirtumų padarinių įvertinimas pateikiamas apie šiuos tikslinius kintamuosius:

- bendrosios namų ūkio pajamos, iš viso,

- disponuojamos namų ūkio pajamos, iš viso,

- disponuojamos namų ūkio pajamos prieš socialines išmokas, išskyrus senatvės pensijas ir pensijas netekus maitintojo, iš viso,

- disponuojamos namų ūkio pajamos prieš socialines išmokas, įskaitant senatvės pensijas ir pensijas netekus maitintojo, iš viso,

- priskaičiuota renta [1],

- pajamos, gaunamos iš turto ar žemės nuomos,

- pašalpos šeimai (vaikui),

- kitur nepriskirtos socialinės atskirties išmokos,

- būsto pašalpos,

- reguliariai gauti grynųjų pinigų pervedimai tarp namų ūkių,

- palūkanos, dividendai, pelnas iš kapitalo investicijų su akcijomis nesusijusiame versle,

- sumokėtos hipotekinių paskolų palūkanos [2],

- jaunesnių nei 16 metų amžiaus asmenų gautos pajamos,

- reguliarūs turto mokesčiai,

- reguliariai mokėti pervedimai tarp namų ūkių,

- pajamų mokestis ir socialinio draudimo įmokos,

- mokesčių koregavimo apmokėjimas ar gavimas,

- darbuotojo pajamos grynaisiais pinigais ar jų pakaitalu,

- nepiniginės darbuotojo pajamos [3],

- darbdavio sumokėtos socialinio draudimo įmokos [4],

- piniginis pelnas ar nuostoliai iš nesamdomo darbo (įskaitant autorinį atlyginimą),

- prekių, pagamintų vartojimui savo reikmėms, vertė [5],

- bedarbio pašalpos,

- senatvės pensijos,

- pensijos netekus maitintojo,

- išmokos ligos atveju,

- invalidumo pašalpos,

- pašalpos mokymuisi,

- mėnesinis bruto darbo užmokestis [6].

3.2.2. Duomenims apie pajamas surinkti naudotas šaltinis ar procedūra

3.2.3. Būdas, kuriuo naudojantis buvo gauti duomenys apie pajamas komponentų lygmeniu (pvz bendrieji, grynieji pajamų mokesčiai pagal pajamų šaltinius ir socialinės įmokos, grynieji pajamų mokesčiai pagal pajamų šaltinius, grynosios socialinės įmokos)

3.2.4. Būdas, kuriuo naudojantis buvo gauti duomenys apie pajamų tikslinius kintamuosius reikalaujama forma (t. y. bruto reikšmės)

4. SUDERINAMUMAS

4.1. Pajamų tikslinių kintamųjų išorinių šaltinių ir asmenų, kurie gauna pajamas iš kiekvieno "pajamų komponento", skaičiaus palyginimas

Tai visų pajamų tikslinių kintamųjų išorinių šaltinių ir asmenų, kurie gauna pajamas iš kiekvieno pajamų komponento, skaičiaus palygini = mas.

[1] Privaloma nuo 2007 m.

[2] Privaloma nuo 2007 m.

[3] Duomenys apie šį kintamąjį (išskyrus įmonės automobilį) bus renkami tik nuo 2007 m.

[4] Jeigu galimybių studijos rodys, kad įmanoma, įrašai apie šį rodiklį bus daromi tik nuo 2007 m.

[5] Privaloma nuo 2007 m.

[6] Privaloma tik toms valstybėms narėms, kuriose neišlygintam darbo užmokesčio pagal lytį skirtingumui apskaičiuoti be ES-SPGS nėra kito šaltinio.

--------------------------------------------------

III PRIEDAS

Valstybių narių pateikiamos galutinės kokybės ataskaitos turinys ir kokybės vertinimo kriterijai

1. BENDRI EUROPOS SĄJUNGOS IŠILGINIO PJŪVIO RODIKLIAI, PAREMTI ES-SPGS IŠILGINIO PJŪVIO TYRIMU

Valstybės narės pateikia bendrus ES išilginio pjūvio rodiklius, paremtus ES-SPGS išilginio pjūvio imtimi.

ES išilginio pjūvio bendri rodikliai — tai atvirų koordinavimo būdų sistemoje Tarybos priimti rodikliai, kurie gali būti išvedami iš ES-SPGS instrumento.

2. TIKSLUMAS

2.1. Imties planas

Pirmojoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami tokie duomenys:

2.1.1. Imties plano rūšis (sluoksninės, daugiapakopės, lizdinės imties)

2.1.2. Imties vienetai (viena pakopa, dvi pakopos)

2.1.3. Sluoksniavimo kriterijai

2.1.4. Imties dydis ir priskyrimo kriterijai

2.1.5. Imties rinkimo planai

2.1.6. Imties paskirstymas laiko atžvilgiu

2.1.7. Imties atnaujinimas: rotacinės grupės

2.1.8. Svorių skaičiavimas

2.1.8.1. Plano veiksnys

2.1.8.2. Koregavimai dėl neatsakymų

2.1.8.3. Koregavimai pagal išorinius duomenis (lygmuo, naudoti kintamieji ir šaltiniai)

2.1.8.4. Galutinis išilginio pjūvio svoris

Antrojoje ir vėlesnėse ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangose pateikiami tokie duomenys:

2.1.8.5. Koregavimai dėl neatsakymų

2.1.8.6. Koregavimai pagal išorinius duomenis (lygmuo, naudoti kintamieji ir šaltiniai)

2.1.8.7. Galutinis išilginio pjūvio svoris

2.1.8.8. Galutinis namų ūkių skerspjūvio svoris

Pirmojoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje valstybės narės, kuriose esant vieneto atsakymų nebuvimui taikomi pakeitimai, pateikia tokius duomenis.

2.1.9. Pakeitimai

2.1.9.1. Pakaitinių vienetų atrankos būdas

2.1.9.2. Pagrindinės pakaitinių vienetų savybės palyginus su pakeičiamais vienetais pagal regionus (NUTS 2), jei įmanoma

2.1.9.3. Pakaitinių vienetų pasiskirstymas pagal pakeičiamų vienetų ryšį su adresu (DB120), namų ūkio apklausos rezultatą (DB130) ir namų ūkio apklausos priimtinumą (DB135)

2.2. Imties paklaidos

ES-SPGS skerspjūvio tyrime ir kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami tokie duomenys:

+++++ TIFF +++++

- Vidurkis, visas stebėjimų skaičius (prieš priskiriant ir priskyrus trūkstamas reikšmes) bei šių pajamų komponentų standartinės paklaidos:

+++++ TIFF +++++

2.3. Neatsitiktinės (sisteminės) klaidos

2.3.1. Imties apimtis ir ėmimo sąrašo klaidos

Pirmojoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami duomenys apie imties apimtį ir ėmimo sąrašo klaidas taip, kaip apibrėžta šio reglamento II priedo 2.3.1 punkte

2.3.2. Matavimo ir apdorojimo klaidos

Kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami duomenys apie matavimo ir apdorojimo klaidas taip, kaip apibrėžta šio reglamento II priedo 2.3.2 punkte.

2.3.3. Paklaidos dėl neatsakymų

2.3.3.1. Pasiektas imties dydis

Kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami tokie duomenys:

- namų ūkių apklausų, priimtų į duomenų bazę, skaičius

- 16 metų arba vyresnių asmenų skaičius, imties asmenų skaičius ir kartu gyvenančių asmenų, kurie yra namų ūkių, kurių apklausa priimta į duomenų bazę, nariai, ir atsakiusių į individualios anketos klausimus, skaičius.

2.3.3.2. Vienetų atsakymų nebuvimas

Pirmojoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami tokie duomenys:

- namų ūkių atsakymų nebuvimo procentas (NRh), kaip apibrėžta šio reglamento II priedo 2.3.3.2 punkte,

- individualių apklausų atsakymų nebuvimo lygis (NRp), kaip apibrėžta šio reglamento II priedo 2.3.3.2 punkte,

- bendras individualių atsakymų nebuvimo lygis (*NRp), kaip apibrėžta šio reglamento II priedo 2.3.3.2 punkte.

Antrojoje ir vėlesnėse ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangose pateikiami tokie duomenys:

- Namų ūkių atsakymų lygis

- Bangos atsakymų lygis

Namų ūkių, sėkmingai apklaustų ir perėjusių į bangą t (iš bangos t-1) arba naujai sukurtų arba bangoje t pridėtų, išskyrus nepatenkančius į tyrimo sritį (pagal paieškos taisykles) ar nesančius, procentas (DB135 = 1)

- Tolesnio išilginio pjūvio tyrimo lygis

Namų ūkių, perėjusių į bangą t+1 tolesniam tyrimui iš namų ūkių, gautų bangoje t iš bangos t-1, išskyrus nepatenkančius į tyrimo sritį (pagal paieškos taisykles) ar nesančius.

- Tolesnio tyrimo koeficientas

Namų ūkių, perduotų iš bangos t į bangą t+1 skaičius, palyginus su namų ūkių, gautų tolesniam tyrimui bangoje t iš bangos t-1, skaičiumi.

- Pasiekto imties dydžio santykis

Namų ūkių, priimtų į duomenų bazę (DB135 = 1) bangoje t, skaičiaus santykis su namų ūkių, priimtų į duomenų bazę (DB135 = 1) bangoje t-1, skaičiumi.

- Asmenų atsakymų lygis

- Atsakymų lygis bangoje

Sėkmingai apklaustų imties asmenų (RB250 = 11,12,13) tarp perėjusių į bangą t (iš bangos t-1), arba naujai sukurtų arba bangoje t pridėtų, išskyrus nepatenkančius į tyrimo sritį (pagal paieškos taisykles), procentas.

Sėkmingai apklaustų kartu gyvenančių asmenų, atrinktų bangoje 1, (RB = 11,12,13) tarp tų, kurie perėjo į bangą t (iš bangos t-1), procentas.

- Tolesnio išilginio pjūvio tyrimo lygis

Bangoje t sėkmingai apklaustų imties asmenų (RB250 = 11,12,13) procentas nuo visų atrinktų imties asmenų skaičiaus, išskyrus tuos, kurie mirė arba buvo nustatyta, kad neturi būti tiriami, suskirstytas pagal neatsakymų priežastis.

- Pasiekto imties dydžio santykis

Bangoje t užpildytų individualių anketų skaičiaus (RB250 = 11,12,13) ir bangoje t-1 užpildytų individualių anketų skaičiaus santykis.

Šis santykis nustatomas imties asmenims ir visiems asmenims, įskaitant 16 metų ir vyresnius ne imties asmenis bei kartu gyvenančius 16 metų ir vyresnius asmenis, atrinktus pirmojoje bangoje.

- Ne imties asmenų atsakymų lygis

Bangoje t 16 metų ir vyresnių ne imties asmenų užpildytų individualių anketų skaičiaus (RB250 = 11,12,13) ir bangoje t visų 16 metų ir vyresnių asmenų, išvardytų namų ūkiuose, priimtuose į duomenų banką (DB135 = 1) arba išvardytų artimiausiose namų ūkių apklausose, perkeltų iš bangos t-1 į bangą t tolesniam tyrimui, tačiau negalėjusių būti sėkmingai apklaustais bangoje t, skaičiaus santykis.

2.3.3.3. Namų ūkių pasiskirstymas pagal namų ūkio būklę (DB110), pagal ryšį su adresu (DB120), pagal namų ūkio anketos rezultatą (DB130) ir pagal namų ūkio apklausos priimtinumą (DB135)

Kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiamas namų ūkių pasiskirstymas pagal namų ūkio būklę, pagal ryšį su adresu, pagal namų ūkio anketos rezultatą ir pagal namų ūkio apklausos priimtinumą.

2.3.3.4. Asmenų pasiskirstymas pagal narystės statusą (RB110)

Antrojoje ir vėlesnėse ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangose pateikiamas asmenų pasiskirstymas pagal narystę namų ūkiuose.

2.3.3.5. Atsakymų pagal punktus nebuvimas

Kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiama tokia informacija apie pajamų kintamuosius:

- namų ūkių (tenkančių kiekvienam namų ūkio lygmeniu surinktam ar apskaičiuotam pajamų komponentui) arba asmenų (tenkančių kiekvienam asmenų lygmeniu surinktam ar apskaičiuotam pajamų komponentui), gavusių pajamų pagal kiekvieną pajamų komponentą, procentas,

- nepateiktų atsakymų procentas, tenkantis kiekvienam namų ūkio (asmenų) lygmeniu surinktam ar apskaičiuotam pajamų komponentui,

- dalinės informacijos, tenkančios kiekvienam namų ūkio (asmenų) lygmeniu surinktam ar apskaičiuotam pajamų komponentui, procentas.

2.4. Duomenų rinkimo būdas

Kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiamas kiekvieno imties asmens, kartu gyvenančių asmenų ir visos 16 metų arba vyresnių namų ūkių narių visumos pasiskirstymas pagal duomenų būklę (RB250) ir pagal apklausos rūšį (RB260).

2.5. Trūkstamų reikšmių priskyrimo procedūra

ES-SPGS skerspjūvio tyrime ir kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiamas aprašymas trūkstamų reikšmių priskyrimo procedūros, naudotos esant vieneto atsakymų nebuvimui, jei ji skiriasi nuo Eurostato naudojamo būdo, priskirti kintamieji ir viso stebėjimų skaičiaus trūkstamų reikšmių priskyrimo procentas, tenkantis vienam tiksliniam kintamajam.

2.6. Priskaičiuota renta

ES-SPGS skerspjūvio tyrime ir kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiama informacija apie metodą, naudotą priskaičiuotai rentai skaičiuoti, jei jis skiriasi nuo Eurostato metodų.

2.7. Įmonės automobiliai

ES-SPGS skerspjūvio tyrime ir kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiama informacija apie metodą, naudotą įmonės automobilio, naudojamo asmeniniais tikslais, vertei priskirti.

3. PALYGINAMUMAS

3.1. Pagrindinės sąvokos ir apibrėžimai

Pirmojoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami duomenys apie pagrindines sąvokas ir apibrėžimus (aprašyta šio reglamento II priedo 3.1 punkte), nacionalinių ir standartinių ES-SPGS apibrėžimų skirtumus bei, jeigu įmanoma, minėtų skirtumų padarinių įvertinimą.

Antrojoje ir vėlesnėse bangose pateikiami duomenys apie visus nuo pirmosios bangos įvykusius pagrindinių sąvokų pakeitimus.

3.2. Pajamų komponentai

3.2.1. Nacionalinių apibrėžimų ir standartinių ES-SPGS apibrėžimų skirtumai ir, jei įmanoma, minėtų skirtumų padarinių įvertinimas

Pirmojoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami duomenys apie pajamų komponentus, aprašytus šio reglamento II priedo 3.2.1 punkte (išskyrus rodiklį "mėnesinis bruto darbo užmokestis").

Antrojoje ir vėlesnėse bangose pateikiami duomenys apie visus nuo pirmosios bangos įvykusius pajamų komponentų apibrėžimų pakeitimus.

3.2.2. Pajamų kintamųjų surinkimui naudotas šaltinis ar procedūra

Pirmojoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami duomenys apie pajamų kintamųjų šaltinius ar surinkimui taikytas procedūras.

Antrojoje ir paskesnėse bangose pateikiami visi šaltinių ar būdų, kuriais buvo naudojamasi pajamų kintamiesiems gauti, pakeitimai.

3.2.3. Būdas, kuriuo naudojantis buvo gauti duomenys apie pajamų kintamuosius komponentų lygmeniu

Pirmojoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami duomenys apie būdą, kuriuo naudojantis buvo gauti kintamieji komponentų lygmeniu (pvz., bendrieji, grynieji pajamų mokesčiai pagal pajamų šaltinius ir socialinės įmokos, grynieji pajamų mokesčiai pagal pajamų šaltinius, grynosios socialinės įmokos).

Antrojoje ir vėlesnėse bangose pateikiami visi būdų, kuriais buvo naudojamasi pajamų kintamiesiems komponentų lygmeniu gauti, pakeitimai.

3.2.4. Būdas, kuriuo naudojantis buvo gauti duomenys apie pajamų tikslinius kintamuosius reikalinga forma (t. y. bruto reikšmės)

Pirmojoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiamas būdas, naudotas gauti pajamų tikslinius kintamuosius reikalinga forma (t. y. bruto reikšmės).

Antrojoje ir vėlesnėse bangose pateikiami duomenys apie visus procedūros, naudotos pajamų kintamiesiems surinkti, pakeitimus.

3.3. Paieškos taisyklės

ES-SPGS išilginio pjūvio tyrime pateikiama informacija apie nacionalinių paieškos taisyklių ir standartinių ES-SPGS paieškos taisyklių skirtumus.

4. SUDERINAMUMAS

4.1. Pajamų tikslinių kintamųjų išorinių šaltinių ir asmenų, kurie gauna pajamas iš kiekvieno pajamų komponento, skaičiaus palyginimas

Kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiamas pajamų tikslinių kintamųjų išorinių šaltinių ir asmenų, gavusių pajamas iš kiekvieno pajamų komponento, skaičiaus palyginimas, jei atitinkama valstybė narė laiko, jog tokia išorinė informacija yra pakankamai patikima.

--------------------------------------------------

IV PRIEDAS

Komisijos (Eurostato) pateikiamų lyginamųjų tarpinės ir galutinės kokybės ataskaitų turinys

TARPINĖ LYGINAMOJI KOKYBĖS ATASKAITA

Komisija (Eurostatas), remdamasi valstybių narių pateiktomis tarpinėmis kokybės ataskaitomis, parengia tarpinę lyginamąją kokybės ataskaitą, kurioje būtų tokie kokybės kriterijai:

1. Tikslumas

1.1. Imties planas

1.2. Imties paklaidos

1.2.1. Bendrų ES skerspjūvio rodiklių, paremtų ES-SPGS skerspjūvio tyrimu, ekvivalentinių disponuojamų pajamų ir neišlyginto darbo užmokesčio pagal lytį skirtingumo (jei taikoma) įvertis, variacijos koeficientas, 95 % pasikliautinasis intervalas ir pasiektas imties dydis

1.3. Neatsitiktinės (sisteminės) klaidos

1.4. Duomenų rinkimo būdas

1.5. Apklausos trukmė

2. Palyginamumas

2.1. Pagrindinės sąvokos ir apibrėžimai

2.2. Pajamų komponentai

3. Suderinamumas

GALUTINĖ LYGINAMOJI KOKYBĖS ATASKAITA

Komisija (Eurostatas), vadovaudamasi valstybių narių pateiktomis galutinėmis kokybės ataskaitomis, parengia galutinę lyginamąją kokybės ataskaitą, turinčią tokius kokybės kriterijus:

1. Aktualumas

- vartotojų apibūdinimas ir klasifikacija

- vartotojų poreikių įvairovės apibūdinimas (pagal vartotojų klases)

2. Tikslumas

2.1. Imties planas

2.2. Imties paklaidos

ES-SPGS skerspjūvio tyrime ir kiekvienoje ES-SPGS išilginio pjūvio tyrimo bangoje pateikiami tokie duomenys:

- pajamų komponentų vidurkis, visas stebėjimų skaičius (prieš priskiriant ir priskyrus trūkstamas reikšmes), variacijos koeficientas ir 95 % pasikliautinasis intervalas

- ekvivalentinių disponuojamų pajamų, suskirstytų pagal lytį, amžiaus grupes ir namų ūkio dydį, vidurkis, visas stebėjimų skaičius (prieš priskiriant ir priskyrus trūkstamas reikšmes), variacijos koeficientas ir 95 % pasikliautinasis intervalas

2.3. Neatsitiktinės (sisteminės) klaidos

2.4. Duomenų rinkimo būdas

2.5. Trūkstamų reikšmių priskyrimo procedūra

2.6. Priskaičiuota renta

2.7. Įmonės automobiliai

3. Savalaikiškumas ir punktualumas

- vidutinis duomenų savalaikiškumas

- duomenų dažnumas ir vidutinis duomenų naujumas

- vėluojančių duomenų pateikimų procentas, remiantis ES-SPGS Bendrajame reglamente nustatyto duomenų platinimo grafiko datomis

- vidutinė nepunktualiai pristatytų duomenų vėlavimo trukmė (savaičių skaičius)

- pristatymo vėlavimo priežastis

4. Prieinamumas ir aiškumas

- duomenų prieinamumo sąlygų aprašymas (žiniasklaida, parama, rinkodaros sąlygos, apribojimai, konfidencialumas ir t. t.)

- duomenų skelbimo sąlygų aprašymas

5. Palyginamumas

5.1. Pagrindinės sąvokos ir apibrėžimai

5.2. Pajamų komponentai

5.3. Paieškos taisyklės

6. Suderinamumas

--------------------------------------------------