28.9.2004   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 301/67


TARYBOS BENDROJI POZICIJA 2004/661/BUSP

2004 m. rugsėjo 24 d.

dėl ribojančių priemonių tam tikriems Baltarusijos pareigūnams

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos Sąjungos sutartį, ypač į jos 15 straipsnį,

kadangi:

(1)

Europos Sąjungai didelį susirūpinimą tebekelia nuolat blogėjanti padėtis Baltarusijoje demokratijos, teisinės valstybės ir žmogaus teisių srityse.

(2)

Primindama 1997 m. rugsėjo 15 d. Tarybos išvadas Europos Sąjunga pakartoja savo aiškų suinteresuotumą Baltarusijos politine, socialine ir ekonomine pažanga demokratinės valstybės, besilaikančios teisinės valstybės principo ir gerbiančios žmogaus teises, linkme, kad šalis užimtų savo teisėtą vietą Europoje.

(3)

Dar kartą patvirtindama savo suinteresuotumą konstruktyviu dialogu su Baltarusija, Europos Sąjunga atsižvelgia į tai, kad iki šiol nebuvo atliktas ir net nepradėtas nepriklausomas, išsamus ir patikimas pranešime, kurį 2004 m. balandžio 28 d. patvirtino Europos Tarybos Parlamentinė asamblėja („Pourgourides pranešimas“), nagrinėtų nusikaltimų tyrimas, o tai yra dar viena rimta kliūtis teisinės valstybės kūrimui Baltarusijoje.

(4)

Baltarusijos Vyriausybė visada nepaisė Europos Sąjungos kvietimo, pastarąjį kartą pareikšto 2004 m. gegužės 14 d. deklaracija, taip pat Europos Tarybos ir kitų kvietimų pradėti tokį nepriklausomą tyrimą.

(5)

Išsamiame ir gerai pagrįstame Pourgourides pranešime pagrindiniais veikėjais keturių gerai žinomų asmenų dingime Baltarusijoje 1999–2000 metais ir vėlesniame trukdyme įvykdyti teisingumą aiškiai įvardijamas dabartinis Baltarusijos generalinis prokuroras, buvęs Saugumo Tarybos sekretorius Viktor Šeiman; Baltarusijos sporto ir turizmo ministras, buvęs vidaus reikalų ministras Jurij Sivakov; Baltarusijos Respublikos vidaus reikalų ministerijos specialiųjų pajėgų dalinio pulkininkas Dmitrij Pavličenko.

(6)

Už asmenų dingimą labiausiai atsakingi asmenys liko nenubausti.

(7)

Todėl Taryba, atsižvelgdama į akivaizdų trukdymą įvykdyti teisingumą, nusprendė įgyvendinti tikslines sankcijas – priėmimo apribojimus asmenims, kurie yra atsakingi už tai, kad būtų pradėtas nepriklausomas įtariamų nusikaltimų tyrimas ir teisminis persekiojimas, bet jo nepradėjo, ir asmenims, kurie Pourgourides pranešime laikomi pagrindiniais veikėjais asmenų dingime ir vėlesniame nusikaltimų slėpime. Europos Sąjunga pasilieka teisę svarstyti papildomų ribojančių priemonių taikymą ateityje.

(8)

ES peržiūrės savo poziciją remdamasi būsimais pasikeitimais, atsižvelgdama į atitinkamų Baltarusijos valdžios institucijų pasiryžimą iki galo ir skaidriai ištirti asmenų dingimo atvejus ir patraukti atsakomybėn už tuos nusikaltimus atsakingus asmenis,

PRIĖMĖ ŠIĄ BENDRĄJĄ POZICIJĄ:

1 straipsnis

1.   Valstybės narės imasi priemonių, būtinų neleisti atvykti į jų teritorijas arba vykti per jas tranzitu priede išvardytiems asmenims, kurie yra atsakingi už tai, kad būtų pradėtas nepriklausomas įtariamų nusikaltimų tyrimas ir teisminis persekiojimas, bet jo nepradėjo, ir asmenims, kurie Pourgourides pranešime laikomi pagrindiniais veikėjais keturių gerai žinomų asmenų dingime Baltarusijoje 1999–2000 metais ir vėlesniame nusikaltimų slėpime, atsižvelgiant į tai, kad jie akivaizdžiai trukdo įvykdyti teisingumą.

2.   Šio straipsnio 1 dalis neįpareigoja valstybės narės atsisakyti įleisti į savo teritoriją savo piliečių.

3.   Šio straipsnio 1 dalis nepažeidžia valstybės narės įsipareigojimų pagal tarptautinę teisę, būtent:

a)

kaip tarptautinės tarpvyriausybinės organizacijos priimančiosios šalies;

b)

kaip Jungtinių Tautų rengiamos ar globojamos tarptautinės konferencijos priimančiosios šalies arba

c)

pagal daugiašalį susitarimą dėl privilegijų ir imunitetų.

Taryba turi būti tinkamai informuojama apie kiekvieną tokį atvejį.

4.   Šio straipsnio 3 dalis taikoma ir tais atvejais, kai valstybė narė yra Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) priimančioji šalis.

5.   Valstybės narės gali taikyti išlygą dėl šio straipsnio 1 dalyje nustatytų priemonių, kai kelionė pateisinama skubiu humanitariniu poreikiu arba dalyvavimu tarpvyriausybiniuose susitikimuose, įskaitant remiamus ES, kuriuose vyksta politinis dialogas, tiesiogiai skatinantis laikytis demokratijos, žmogaus teisių ir teisinės valstybės principų Baltarusijoje.

6.   Valstybė narė, ketinanti taikyti šio straipsnio 5 dalyje nurodytą išlygą, apie tai raštu praneša Tarybai. Laikoma, kad išlyga suteikta, jei per 48 valandas nuo pranešimo apie siūlomą išlygą gavimo nė vienas Tarybos narys nepareiškia prieštaravimo raštu. Jei vienas ar daugiau Tarybos narių pareiškia prieštaravimą, Taryba kvalifikuota balsų dauguma gali nuspręsti suteikti siūlomą išlygą.

7.   Tais atvejais, kai pagal šio straipsnio 3, 4, 5 ir 6 dalis valstybė narė leidžia priede išvardytiems asmenims atvykti į jos teritoriją ar vykti per ją tranzitu, šis leidimas galioja tik tuo tikslu, kuriam jis suteiktas ir tik su tuo susijusiems asmenims.

2 straipsnis

Valstybės narės arba Komisijos pasiūlymu Taryba tvirtina priede pateikto sąrašo pakeitimus, jei to reikia atsižvelgiant į politinius įvykius Baltarusijoje.

3 straipsnis

Siekdama kuo labiau padidinti pirmiau minėtų priemonių poveikį, Europos Sąjunga skatina trečiąsias šalis patvirtinti ribojančias priemones, panašias į tas, kurios nurodytos šioje bendrojoje pozicijoje.

4 straipsnis

Ši bendroji pozicija taikoma 12 mėnesių laikotarpiu. Ji nuolatos peržiūrima. Jos galiojimo laikas pratęsiamas arba ji atitinkamai iš dalies keičiama, jei Taryba mano, kad jos tikslai nepasiekti.

5 straipsnis

Ši bendroji pozicija įsigalioja jos priėmimo dieną.

6 straipsnis

Ši bendroji pozicija skelbiama Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Briuselyje, 2004 m. rugsėjo 24 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

L. J. BRINKHORST


PRIEDAS

1 straipsnyje minėtų asmenų sąrašas

1)

SIVAKOV, JURIJ Leonidovič, Baltarusijos turizmo ir sporto ministras, gimęs 1946 m. rugpjūčio 5 d. Sachalino srityje, buvusioje Rusijos Tarybų Federacinėje Socialistinėje Respublikoje.

2)

ŠEIMAN, VIKTOR Vladimirovič, Baltarusijos generalinis prokuroras, gimęs 1958 m. gegužės 26 d. Gardino srityje.

3)

PAVLIČENKO, DMITRIJ Valerijevič, Baltarusijos specialiųjų pajėgų karininkas, gimęs 1966 m. Vitebske.

4)

NAUMOV, VLADIMIR Vladimirovič, Vidaus reikalų ministras, gimęs 1956 m.