23.6.2004 |
LT |
Europos Sąjungos oficialusis leidinys |
L 222/20 |
TARYBOS SPRENDIMAS
2004 m. birželio 14 d.
dėl principų, prioritetų ir sąlygų, įvardytų Europos partnerystėje su buvusia Jugoslavijos Respublika Makedonija
(2004/518/EB)
EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,
atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,
atsižvelgdama į 2004 m. kovo 22 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 533/2004 dėl Europos partnerysčių nustatymo, atsižvelgiant į stabilizavimo ir asociacijos procesą (1), ypač į jo 2 straipsnį,
atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,
kadangi:
(1) |
2003 m. birželio 19 ir 20 d. Salonikuose Europos Vadovų Taryba patvirtino „Salonikų darbotvarkę Vakarų Balkanams: Europos integracijos linkme“, kurioje Europos partnerysčių parengimas minimas kaip viena iš priemonių suintensyvinti stabilizavimo ir asociacijos procesą. |
(2) |
Reglamente (EB) Nr. 533/2004 nustatyta, kad Taryba, spręsdama kvalifikuota balsų dauguma ir remdamasi Komisijos pasiūlymu, turi priimti sprendimą dėl principų, prioritetų ir sąlygų, kurie turi būti įvardyti Europos partnerystėse, taip pat dėl vėlesnių patikslinimų. Jame taip pat nurodoma, kad Europos partnerysčių įgyvendinimą toliau užtikrins mechanizmai, nustatyti pagal stabilizavimo ir asociacijos procesą, ypač metinės ataskaitos. |
(3) |
2004 m. Komisijos metinėje ataskaitoje pateikiama buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos pasiruošimo tolesnei integracijai į Europos Sąjungą analizė ir įvardijamos tolesnio darbo prioritetinės sritys. |
(4) |
Siekdama pasirengti tolesnei integracijai į Europos Sąjungą, buvusi Jugoslavijos Respublika Makedonija turi parengti planą, išdėstantį priemonių, kurių šiuo tikslu ketina imtis buvusi Jugoslavijos Respublika Makedonija, įgyvendinimo terminus ir aprašymą, |
NUSPRENDĖ:
1 straipsnis
Remiantis Reglamento (EB) Nr. 533/2004 1 straipsniu, Europos partnerystėje su buvusia Jugoslavijos Respublika Makedonija įvardyti principai, prioritetai ir sąlygos yra išdėstyti sprendimo priede, kuris yra šio sprendimo sudedamoji dalis.
2 straipsnis
Europos partnerystės įgyvendinimas nagrinėjamas naudojantis mechanizmais, nustatytais pagal stabilizacijos ir asociacijos procesą.
3 straipsnis
Šis sprendimas įsigalioja trečią dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Priimta Liuksemburge, 2004 m. birželio 14 d.
Tarybos vardu
B. COWEN
Pirmininkas
PRIEDAS
1. ĮŽANGA
Salonikų darbotvarkė nustato stabilizavimo ir asociacijos procesą intensyvinančius būdus ir priemones, inter alia, sukuriant Europos partnerystes.
Remiantis Komisijos metine ataskaita, Europos partnerystės su buvusia Jugoslavijos Respublika Makedonija tikslas – nustatyti veiklos prioritetus, tam, kad nuoseklia sistema būtų remiamos pastangos labiau priartėti prie Europos Sąjungos. Prioritetai yra pritaikyti konkretiems buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos poreikiams ir pasirengimo lygiui ir prireikus bus atnaujinami. Europos partnerystėje taip pat numatytos finansinės pagalbos buvusiai Jugoslavijos Respublikai Makedonijai gairės.
Tikimasi, kad buvusi Jugoslavijos Respublika Makedonija priims planą, apimantį priemonių, kuriomis ji ketina įgyvendinti Europos partnerystės prioritetus, įgyvendinimo terminus ir aprašymą. Plane taip pat turi būti nurodyti būdai, kaip bus įgyvendinta Salonikų darbotvarkė, 2002 m. Londono konferencijoje ir 2003 m. lapkričio 28 d. Briuselyje ES – Vakarų Balkanų forumo pagrindu įvykusiame ministrų susitikime nustatyti kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija prioritetai ir 2003 m. lapkričio 5 d. Belgrade vykusiame susitikime, pratęsiančiame Ochrido konferenciją dėl integruoto sienos valdymo, kiekvienos Vakarų Balkanų šalies pristatytos priemonės.
2. PRINCIPAI
Stabilizavimo ir asociacijos procesas visu laikotarpiu iki būsimo Vakarų Balkanų šalių stojimo išlieka šių šalių europinės krypties pagrindu.
Pagrindiniai buvusiai Jugoslavijos Respublikai Makedonijai nustatyti prioritetai yra susiję su jos gebėjimu įgyvendinti 1993 m. Kopenhagos Tarybos nustatytus kriterijus bei stabilizavimo ir asociacijos procesui nustatytas sąlygas, ypač 1997 m. balandžio 29 d. ir 1999 m. birželio 21–22 d. Tarybos išvadose apibrėžtas sąlygas, 2000 m. lapkričio 24 d. Zagrebo aukščiausio lygio susitikime priimtos baigiamosios deklaracijos turinį ir Salonikų darbotvarkę.
3. PRIORITETAI
Komisijos metinėje ataskaitoje įvertinama pasiekta pažanga ir nurodomos sritys, kuriose šalis turi įdėti daugiau pastangų. Šioje Europos partnerystėje išvardyti prioritetai buvo atrinkti pagal tai, ką buvusi Jugoslavijos Respublika Makedonija realiai galėtų įvykdyti arba didžia dalimi užbaigti per kelis ateinančius metus. Atskiriami artimiausio laikotarpio prioritetai, kurie, tikimasi, bus įvykdyti per vienerius – dvejus metus, ir vidutinės trukmės prioritetai, kurie, tikimasi, bus įvykdyti per trejus – ketverius metus.
Remiantis 2004 m. metinėje ataskaitoje pateikta analize, Europos partnerystėje nurodomos pagrindinės prioritetinės sritys buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos pasiruošimui tolesnei integracijai į Europos Sąjungą. Primenama, kad teisės aktų derinimo atžvilgiu nepakanka vien tik perkelti ES acquis į nacionalinę teisę; taip pat reikės pasiruošti visiškai ją įgyvendinti.
3.1. ARTIMIAUSIO LAIKOTARPIO PRIORITETAI
Politinė situacija
Demokratija ir teisinė valstybė
Užtikrinti valstybės institucijų veikimą visoje teritorijoje.
Įgyvendinti Ochrido pagrindų susitarimą– vykdyti siekiant įgyvendinti Pagrindų susitarimą (toliau – PS) jau priimtus teisės aktus. Priimti likusius pagal PS reikalaujamus teisės aktus, ypač priimti ir įgyvendinti įstatymus dėl teritorinio organizavimo, savivaldybių finansų ir Skopjė miesto. Greitai pasiekti pažangą, įgyvendinant decentralizavimo procesą, kad pagal numatytą grafiką būtų galima tinkamai rengti vietos valdžios rinkimus, visų pirma, apmokymų, konsultavimo ir priemonių teikimo pagalba stiprinant savivaldybių gebėjimus finansų valdymo, perduotų įgaliojimų ir turto valdymo srityse. Tuo pačiu stiprinti administracinius gebėjimus prižiūrėti ir palengvinti decentralizacijos procesą, taip pat ir centriniu lygiu, visų pirma, Vietos savivaldos ministerijoje ir Finansų ministerijoje fiskalinės decentralizacijos srityje bei kitose atitinkamose ministerijose jų kompetencijos srityse. Užtikrinti atitinkamų biudžeto išteklių paskyrimą, siekiant užtikrinti sklandų kompetencijų perdavimą. Priimti vidutinės trukmės strateginį planą dėl teisingo mažumų atstovavimo, įskaitant atitinkamas biudžeto priemones, bei užtikrinti greitą jo įgyvendinimą. Toliau imtis priemonių, kad būtų užtikrintas PS nuostatų dėl kalbos naudojimo ir bendruomenės simbolių įgyvendinimas. Gerinti centrinės vyriausybės gebėjimus stebėsenos ir vertinimo srityse. Gerinti pastangas, atgaivinant buvusių krizių vietas.
Pagerinti viešojo administravimo veikimą– iki galo įgyvendinti Valstybės tarnautojų įstatymą. Toliau plėtoti Valstybės tarnautojų įstaigą. Plėtoti tinkamą strateginį planavimą ir su tuo susijusį išteklių paskirstymą visose ministerijose ir vyriausybės lygiu. Vykdyti generalinio sekretoriato strateginį plėtros planą. Užbaigti besitęsiančią funkcijų analizę visose valstybės įstaigose ir imtis priemonių įgyvendinti jų rekomendacijas, atsižvelgiant į decentralizacijos procesą. Gerinti administracijos skaidrumą ir priimti įstatymą dėl visuomenės teisės gauti informaciją. Reformuoti Administracinių procedūrų ir Administracinių ginčų įstatymus, siekiant sustiprinti piliečių teisių laikymąsi. Iki galo įgyvendinti 2003 m. Ombudsmeno įstatymą ir pabaigti Ombudsmeno tarnybos reformą. Užtikrinti, kad būtų atsižvelgiama į ombudsmeno rekomendacijas. Skatinti pilietinės visuomenės, įskaitant socialinių partnerių organizacijų, vystymąsi ir jų aktyvų dalyvavimą sprendimų priėmimo procese.
Stiprinti teismų sistemą– parengti išsamią teismų sistemos reformą. Peržiūrėti esamą teisėjų ir prokurorų atrankos, paskyrimo ir kėlimo pareigose sistemą, siekiant užtikrinti politinę nepriklausomybę, teisėjų nepašalinamumą ir nuo pasiekimų priklausantį karjerą. Parengti reikalingas Konstitucijos ir kitų teisės aktų pataisas, kad būtų garantuojamas įstaigos, atsakingos už jų atranką ir karjerą, nepriklausomumas. Supaprastinti teismų procedūras. Pagerinti teismo sprendimų vykdymą. Įdiegti alternatyvius ginčų sprendimo mechanizmus, įskaitant arbitražą ir tarpininkavimą baudžiamosiose bylose. Užtikrinti atitinkamą nuosavybės teisių įgyvendinimą ir teismo sprendimų vykdymą civilinės teisės srityje. Stiprinti institucinius gebėjimus mokyti teisėjus ir prokurorus bei rengti Nacionalinės magistratų mokyklos įkūrimą. Numatyti atitinkamus pirminio ir profesinio rengimo mechanizmus.
Pagerinti kovą su korupcija– įgyvendinti kovos su korupcija strategiją. Didinti institucijų gebėjimus tirti korupcijos atvejus ir traukti baudžiamojon atsakomybėn už korupciją. Pagerinti teisėsaugos institucijų ir Valstybinės korupcijos prevencijos komisijos darbo koordinavimą ir užtikrinti jų bendradarbiavimą. Gerinti keitimąsi žvalgybos informacija dėl su korupcija susijusių bylų tarp tarnybų, atsakingų už su korupcija susijusių bylų išaiškinimą, tyrimą ir patraukimą dėl jų baudžiamojon atsakomybėn dėl nustatytos korupcijos. Stiprinti ir įgyvendinti taisykles taikomas pareigūnų turto deklaravimui, interesų konflikto deklaravimui, viešųjų pirkimų skaidrumui ir administracijos vidaus ir išorės kontrolei. Priimti atitinkamus teisės aktus dėl politinių partijų finansavimo.
Žmogaus teisės ir mažumų apsauga
Stiprinti teisėsaugos institucijų pagarbą žmogaus teisėms– užtikrinti, kad būtų visiškai laikomasi Europos žmogaus teisių konvencijos, Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų ir nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą bei kitų susijusių tarptautinių konvencijų. Įgyvendinti Etikos kodeksą ir užtikrinti, kad už pažeidimus būtų traukiama baudžiamojon atsakomybėn. Spręsti ankstesnius netinkamo elgesio atvejus, imantis atitinkamo baudžiamojo persekiojimo. Sustiprinti vidaus kontrolę ir profesinių standartų laikymąsi visose teisėsaugos institucijose, teismuose ir kalėjimų administracijose. Laikytis kardomojo kalinimo taisyklių. Didinti policijos, teisėjų, prokurorų ir kitų teisėsaugos institucijų supratimą apie pareigas žmogaus teisių srityje ir užtikrinti, kad jie jas vykdytų pagal tarptautinius reikalavimus.
Skatinti saviraiškos ir žiniasklaidos laisvę– patobulinti su transliavimu susijusią teisinę bazę, siekiant išvengti politinio įsikišimo. Imtis konkrečių, žiniasklaidos reguliavimo institucijų nepriklausomumą užtikrinančių priemonių. Pakeisti teisės aktus dėl šmeižto, kad juose atspindėtų Europos standartai ir Europos žmogaus teisių teismo praktika.
Užtikrinti pagarbą mažumų teisėms– užtikrinti, kad trečiojo valstybinio universiteto Tetove įsteigimo procesas būtų baigtas taip, kad būtų sukurta darna su Pietryčių Europos universitetu ir laikomasi akademinių standartų pagal Bolonijos deklaraciją.
Regioninis bendradarbiavimas ir tarptautinis bendradarbiavimas
Skatinti regioninį bendradarbiavimą– laikytis stabilizavimo ir asociacijos proceso reikalavimų ir Salonikuose prisiimtų įsipareigojimų dėl regioninio bendradarbiavimo. Užtikrinti, kad būtų įgyvendinami visi regioniniai laisvosios prekybos susitarimai. Siekti, kad būtų sudaryti susitarimai su kaimyninėmis valstybėmis, įskaitant susitarimus dėl tarpvalstybinio bendradarbiavimo kovos su organizuotu nusikalstamumu, neteisėtos prekybos ir kontrabandos, teismų bendradarbiavimo, sienos valdymo, aplinkos apsaugos ir energetikos srityse bei užtikrinti veiksmingą jų įgyvendinimą.
Užtikrinti tinkamą Stabilizavimo ir asociacijos susitarimo (SAS) įgyvendinimą regioninio bendradarbiavimo srityje– pabaigti derybas su Kroatija dėl dvišalės regioninio bendradarbiavimo konvencijos.
Priimti atitinkamus teisės aktus dėl bendradarbiavimo su Tarptautiniu baudžiamuoju tribunolu buvusiai Jugoslavijai.
Įvykdyti buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos sudarytus tarptautinius susitarimus– garantuoti buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos prisiimtų įsipareigojimų, susijusių su jos santykiais su ES, laikymąsi.
Ekonominė padėtis
Laisvos rinkos ekonomika ir struktūrinės reformos
Stiprinti makroekonominį stabilumą– išlaikyti stabilią makroekonomikos sistemą, atsižvelgiant į Tarptautinio valiutos fondo programą. Sudaryti susitarimą dėl tolesnės programos.
Vykdyti ekonomines reformas– pradėti vykdyti visapusiškas į rinką orientuotas reformas, skirtas sumažinti valstybės vaidmenį ekonomikoje ir sudaryti lygias konkurencijos sąlygas visiems ekonominiams veikėjams, sudarant sąlygas jiems veikti stabilioje ir nuspėjamoje aplinkoje. Išaiškinti nuosavybės teises ir užtikrinti jų įgyvendinimą, taip pat ir privatizacijos aplinkybėmis.
Gerinti verslo aplinką– priimti ir įgyvendinti patobulintą teisinę bazę įmonių teisės srityje. Pagerinti administracinės ir teismų sistemos bei bankroto procedūrų efektyvumą. Parengti licencijavimo procedūrų supaprastinimo ir sumažinimo programą bei pagerinti visų įmonėms įtaką darančių administracinių procedūrų skaidrumą.
Užimtumo politika– plėtoti ir įgyvendinti visapusišką užimtumo skatinimo ir nedarbo mažinimo strategiją, ypač atkreipiant dėmesį į profesinio mokymo ir darbo rinkos reformas, į jas įtraukiant visus susijusius veikėjus visose etninėse bendrijose. Laikytis pagrindinių darbo standartų ir užtikrinti veiksmingą jų įgyvendinimą (įskaitant asociacijos laisvę ir teisę į kolektyvines derybas, nediskriminavimą įdarbinant ir darbe).
Viešųjų finansų valdymas
Gerinti viešųjų finansų valdymą– vykdyti fiskalinę decentralizaciją. Padidinti valstybės tarnautojų darbo užmokesčio dydžių skirtumą valstybės tarnybos atlyginimų struktūroje. Stiprinti vidaus kontrolės ir audito gebėjimus Finansų ministerijoje ir išplėsti kontrolės priemones, taikomas visai viešajai administracijai. Peržiūrėti Valstybės audito įstatymą, jį suderinant su ES standartais ir sustiprinti Valstybinę audito tarnybą kaip nepriklausomą valstybės instituciją, turinčią nepriklausomą biudžetą. Labiau kontroliuoti ir prižiūrėti papildomų biudžetinių lėšų išlaidas. Nustatyti veiksmingą Iždo vekselių ir obligacijų rinką.
ES Standartai
Vidaus rinka ir prekyba
Tinkamai įgyvendinti protokolą dėl SAS pritaikymo, atsižvelgiant į ES plėtrą.
Prekių judėjimas– toliau daryti pažangą priimant Europos technines normas ir standartus. Įgyvendinti 2002 m. teisės aktus dėl standartų sertifikavimo, metrologijos ir atitikties įvertinimo, įskaitant įstatymus lydinčių aktų priėmimą ir administracinių gebėjimų sustiprinimą, siekiant užtikrinti aktų įgyvendinimą. Daryti kombinuotos nomenklatūros naudojimo pažangą.
Finansinės paslaugos– pagerinti šio sektoriaus riziką ribojančios kontrolės sistemą ir priežiūrą.
Asmens duomenų apsauga– pagal ES standartus keisti teisės aktus dėl asmens duomenų apsaugos ir įsteigti už jų įgyvendinimo priežiūrą atsakingą nepriklausomą instituciją.
Muitinė– pasiekti reikšmingų rezultatų kovojant su sukčiavimu, kontrabanda ir neteisėta prekyba. Toliau stiprinti muitinės administraciją ir užtikrinti, kad ji tinkamai veiktų tam, kad būtų pasiekti ES standartai. Toliau tęsti reformas ir užtikrinti tinkamą 2004–2008 m. strateginio plano įgyvendinimą. Visų pirma užtikrinti tinkamą naujo Profesinių standartų skyriaus veikimą ir traukti baudžiamojon atsakomybėn dėl korupcijos muitinių tarnyboje. Sustiprinti administracinį bendradarbiavimą muitų sektoriuje. Sustiprinti prekybos susitarimus įgyvendinančias tarnybas, susijusias su preferencinių kilmės taisyklių kontrole.
Mokesčiai– pradėti peržiūrėti esamus mokesčių teisės aktus ir administracines procedūras, siekiant užtikrinti veiksmingą ir nediskriminuojantį mokesčių teisės aktų vykdymą. Pašalinti dabartines skirtingas, priklausomai nuo prekių kilmės (šalies viduje pagamintos ar importuotos) akcizo mokesčių normas tabako produktams. Toliau vykdyti mokesčių administracijos reformą, ypač stiprinant jos gebėjimus vietos lygiu rinkti mokesčius ir kontroliuoti surinktinus mokesčius. Spręsti vis didėjančio PVM grąžinimo uždelsimo problemą. Laikytis Elgesio kodekso principų dėl verslo mokesčių ir užtikrinti, kad naujos mokesčių priemonės atitiktų šiuos principus.
Konkurencija ir valstybės pagalba– priimti teisės aktus, nukreiptus prieš konkurencijos suvaržymą. Konkurencijos institucijai patikėti veiksmingas priemones tiesiogiai taikyti įstatymus ir skirti sankcijas. Skatinti skaidrumą bei valstybės pagalbos principų esminį įgyvendinimą. Remti konkurencijos politiką, skatinant liberalizavimą, gerinat viešųjų pirkimų praktiką, užtikrinant konkurencija pagrįstą požiūrį į privatizavimą. Priimti įstatymus lydinčius aktus ir stiprinti administracinius gebėjimus įgyvendinti teisinę bazę.
Viešieji pirkimai– tobulinti dabartinę viešųjų pirkimų teisinę bazę, kad ji atitiktų ES acquis ir įsteigti Viešųjų pirkimų agentūrą, kuri galėtų užtikrinti teisės aktų įgyvendinimą.
Intelektinės, pramoninės ir komercinės nuosavybės teisės– priimti Pramoninės nuosavybės įstatymą lydinčius aktus ir jį įgyvendinti. Toliau gerinti autorių ir gretutinių teisių teisės aktus.
Sektorių politika
Pramonė bei mažos ir vidutinės įmonės– priimti plieno pramonės restruktūrizavimo ir reorganizavimo programą pagal su konkurencija susijusį EB acquis, siekiant, kad įmonės būtų veiksmingos ir konkurencingos. Įgyvendinti Europos mažųjų įmonių chartijos principus ir 2004 metams nustatytus uždavinius. Pagerinti mažų ir vidutinių įmonių galimybes gauti finansines ir ne finansines paslaugas. Toliau kurti nacionalinį garantijų fondą.
Energetika– toliau plėtoti naujai įsteigtą Energetikos reguliavimo komisiją, siekiant laikytis ES gairių ir išvengti monopolistinės situacijos energetikos sektoriuje. Keisti Energetikos įstatymą, steigiant Perdavimo sistemos operatorių ir sprendžiant įsipareigojimų teikti viešąsias paslaugas klausimus. Vykdyti reformas (privatizaciją) elektros sektoriuje.
Telekomunikacijos– užtikrinti, kad elektroninių ryšių sektorius būtų efektyviai liberalizuotas, įskaitant reguliavimo institucijų sustiprinimą ir tinkamų šiam sektoriui įstatymų ir politikos priėmimą.
Aplinka– priimti ES standartus atitinkančius įstatymus dėl aplinkos apsaugos, atliekų tvarkymo, vandentvarkos, gamtos išteklių apsaugos ir oro kokybės. Parengti su acquis suderintą nacionalinę darnaus vystymosi strategiją, į kurią būtų įtrauktas išsamus rekomendacijų, išdėstytų 2002 m. Johanesburgo Jungtinių Tautų pasaulio valstybių susitikimo dėl darnaus vystymosi išvadose, įgyvendinimo planas.
Bendradarbiavimas teisingumo ir vidaus reikalų srityse
Sienos valdymas– tęsiant 2003 m. gegužės mėn. Ochrido regioninės konferencijos dėl sienos apsaugos ir valdymo pradėtą darbą, įgyvendinti Vyriausybės priimtas artimiausio laikotarpio priemones, kurios buvo pristatytos ES – Vakarų Balkanų forumo pagrindu vykusiame Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikime 2003 m. lapkričio 28 d. Bendradarbiaujant su atitinkamomis institucijomis, įgyvendinti Integruotą sienos priežiūros strategiją, priimtą 2003 m. gruodžio mėn. Stiprinti Vidaus reikalų ministerijos ir Gynybos ministerijos darbo koordinavimą, siekiant sudaryti sąlygas pasienio kontrolės įgaliojimus perduoti pasienio policijai ir užtikrinti pasienio policijos tarnybos institucinę plėtrą.
Migracijos ir prieglobsčio politika– įgyvendinti 2003 m. Prieglobsčio įstatymą. Prieglobsčio prašytojams įsteigti nepriklausomą ir skaidrios veiklos apeliacijos ir peržiūros komisiją. Priimti atitinkamus nutarimus dėl priėmimo politikos ir priemonių įgyvendinimo bei plėtotės. Peržiūrėti migracijos teisės aktus, ypač teisės aktus, susijusius su teisėta ir neteisėta imigracija ir prekyba žmonėmis. Nustatyti bendrą kovos su neteisėta imigracija ir prekyba žmonėmis strategiją, į ją įtraukiant ir regioninius aspektus. Priimti naują Užsieniečių įstatymą.
Policija– užtikrinti, kad policija, ypač specialiosios policijos pajėgos, veiktų pagal tarptautinius standartus ir praktiką. Išaiškinti atitinkamus ES praktiką atitinkančius Vidaus reikalų ministerijos ir Gynybos ministerijos vaidmenis krizių valdymo situacijose. Priimti ir įgyvendinti Policijos reformos veiksmų planą, atsižvelgiant į teisingą atstovavimą visais lygiais, bei planuoti jo įgyvendinimui reikalingus išteklius. Imtis skubių priemonių reformuoti žmogiškųjų išteklių valdymą. Pagerinti bendradarbiavimą su teismais. Sustiprinti mokymo gebėjimus ir užtikrinti tinkamą Policijos akademijos veikimą, įskaitant tinkamą biudžeto išteklių skyrimą. Sumažinti korupciją ir netinkamą elgesį policijos pareigūnų gretose. Skatinti bendradarbiavimą su Interpolu ir kitomis tarptautinėmis teisėsaugos organizacijomis, ypač gerinant naudojimąsi jų duomenų bazėmis.
Organizuotas nusikalstamumas, neteisėta prekyba, narkotikai, pinigų plovimas ir terorizmas– įgyvendinti Vyriausybės priimtas ir 2003 m. lapkričio 28 d. ES – Vakarų Balkanų teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikime pristatytas į veiksmus sutelktas priemones prieš organizuotą nusikalstamumą. Pabaigti 2002 m. JT Konvencijos prieš organizuotą nusikalstamumą ir susijusių protokolų dėl nedidelių ginklų, prekybos žmonėmis ir neteisėto migrantų įvežimo ratifikavimą bei užtikrinti jų įgyvendinimą. Sustiprinti su organizuotu nusikalstamumu kovojančių teisėsaugos institucijų veiklos koordinavimą. Tobulinti žvalgybos ir rizikos analizę bei įsteigti centrinį kriminalinės žvalgybos skyrių, kuris dirbtų bendradarbiaudamas su visomis teisėsaugos tarnybomis. Priimti teisės aktų pakeitimus, kurių reikia, kad būtų galima naudoti specialias tyrimų priemones. Plėtoti liudytojų apsaugos programą. Didinti gebėjimus kovoti su narkotikų kontrabanda. Plėtoti su ES Narkotikų strategija ir Veiksmų planu dėl narkotikų suderintą nacionalinę narkotikų strategiją. Išaiškinti atitinkamus Kovos su pinigų plovimu direktorato (toliau – KPPD) ir Finansinės policijos direktorato vaidmenis bei patobulinti KPPD taip, kad jis taptų ES standartus atitinkančiu finansinės žvalgybos skyriumi. Imtis reikalingų priemonių, kad būtų pasirengta susitarimo su Europolu sudarymui. Stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą ir įgyvendinti atitinkamas tarptautines konvencijas terorizmo srityje. Stiprinti bendradarbiavimą ir keitimąsi informacija tarp policijos ir žvalgybos tarnybų valstybės viduje ir su kitomis valstybėmis. Užkirsti kelią terorizmo aktų finansavimui ir rengimui.
3.2. VIDUTINĖS TRUKMĖS LAIKOTARPIS
Politinė situacija
Demokratija ir teisinė valstybė
Įgyvendinti PS– vykdyti strateginį planą dėl teisingo mažumų atstovavimo. Užtikrinti tinkamą decentralizuotų vyriausybės lygių funkcionavimą. Palaikyti pastangas, atgaivinant buvusių krizių vietas.
Toliau stiprinti administracijos funkcionavimą– toliau skatinti administracijos nepriklausomumą, įdarbinimo procedūrų skaidrumą ir karjeros raidą priklausomai nuo pasiekimų, profesionalumą ir teisingą visų bendruomenių atstovavimą. Vykdyti viešojo administravimo reformą, ypač atsižvelgiant į „funkcijų“ analizės išvadas. Toliau plėtoti ministerijų gebėjimus vykdyti bendras funkcijas (politikos plėtotės, strateginio planavimo, finansų valdymo, personalo valdymo, informacinių technologijų), kurių reikia remiant Generalinio sekretoriato ir kitų centrinių agentūrų koordinuojantį vaidmenį. Užtikrinti, kad už SAS nuostatų įgyvendinimą atsakingi administracijos skyriai būtų tinkamai aprūpinti, kad galėtų atlikti savo pareigas. Toliau skatinti pilietinės visuomenės, įskaitant socialinių partnerių organizacijų, vystymąsi ir jų aktyvų dalyvavimą sprendimų priėmimo procese.
Toliau stiprinti teismų sistemą– įgyvendinti išsamią teismų sistemos reformą, įskaitant ir būtinas Konstitucijos bei kitų teisės aktų pataisas, ir stiprinti bendrus teismų sistemos gebėjimus. Užtikrinti veiksmingą Nacionalinės magistratų mokyklos funkcionavimą. Užtikrinti mokymą ES teisės aktų, tarptautinio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose ir praktikos srityse. Sumažinti neišnagrinėtų bylų sankaupas visuose teismuose. Užtikrinti aprūpinimą atitinkamomis priemonėmis ir gerai apmokytais bei specializuotų sričių administracijos darbuotojais, jiems suteikiant atitinkamą statusą. Užtikrinti pakankamus biudžeto išteklius, skirtus garantuoti galimybę pasinaudoti teisingumu ir teisine pagalba. Padidinti atlyginimus.
Toliau stiprinti kovą su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu– priimant atitinkamus teisės aktus ir tinkamai įgyvendinant nacionalinę kovos su korupcija programą, pasiekti reikšmingų, apčiuopiamų rezultatų visuose lygiuose kovojant su korupcija. Kas šešis mėnesius pateikti ES ataskaitas apie apčiuopiamus rezultatus, pasiektus vykdant teisminį persekiojimą už veiklą, susijusią su organizuotu nusikalstamumu, kaip apibrėžta Jungtinių Tautų konvencijoje prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą (Palermo konvencija).
Žmogaus teisės ir mažumų apsauga
Užtikrinti, kad teisėsaugos institucijos gerbtų žmogaus teises– užtikrinti, kad policija, teisėjai, prokurorai ir kitos teisėsaugos institucijos gerai žinotų savo įsipareigojimus ir juos vykdytų. Užtikrinti, kad sulaikymo centruose ir kalėjimuose būtų gerbiamas žmogaus orumas.
Toliau skatinti saviraiškos ir žiniasklaidos laisvę– užtikrinti, kad žiniasklaidos sritį reglamentuojantys įstatymai būtų suderinti su ES standartais ir būtų tinkamai įgyvendinami.
Toliau skatinti nediskriminavimo ir vienodo atstovavimo principą– skatinti visų etninių bendruomenių narių galimybes įsidarbinti ir palengvinti švietimo prieinamumą. Skatinti mažumų aukštąjį išsilavinimą ir užtikrinti, kad mokslo studijos albanų kalba vyktų laikantis ES standartų, kaip nustatyta Bolonijos deklaracijoje.
Regioninis ir tarptautinis bendradarbiavimas
Toliau skatinti regioninį bendradarbiavimą– toliau vykdyti konstruktyvią ir darnią regioninę politiką, kuria skatinamas dialogas, stabilumas, gera kaimynystė ir bendradarbiavimas. Įgyvendinti Pietryčių Europos (PE) pagrindinio regioninio transporto tinklo susitarimo memorandumą. Toliau įgyvendinti įsipareigojimus, prisiimtus 2003 m. Atėnų susitarimo memorandumo dėl PE regioninės energetikos rinkos pagrindu, ir pasirengti kurti integruotą regioninę energetikos rinką.
Įgyvendinti buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos sudarytus tarptautinius susitarimus– visiškai įgyvendinti buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos ratifikuotus tarptautinius susitarimus ir konvencijas, ypač konvencijas teisingumo ir vidaus reikalų, žmogaus ir mažumų teisių bei prekybos srityse.
Ekonominė padėtis
Laisvos rinkos ekonomika ir struktūrinės reformos
Užtikrinti ekonominių reformų tvarumą
Toliau gerinti verslo aplinką– užtikrinti, kad būtų veiksmingai laikomasi pagrindinių tarptautinių ir ES standartų įmonių teisės, apskaitos ir audito srityse. Toliau tobulinti administracinės ir teismų sistemos efektyvumą, iki galo įgyvendinti licencijavimo procedūrų supaprastinimo ir sumažinimo programą bei toliau gerinti visų administracinių procedūrų, darančių įtaką įmonėms, skaidrumą. Užtikrinti, kad būtų įgyvendintos kreditorių teisės, remiantis skaidria teisine baze ir reformuojant kadastrą. Skatinti įmonių valdymo kodekso įgyvendinimą.
Užimtumas ir socialinė politika– plėtoti socialinę politiką, siekiant skatinti socialinę sanglaudą, veiksmingas socialinės apsaugos sistemas, gerinti socialinius standartus ir spręsti skurdo bei socialinės atskirties klausimus. Toliau plėtoti užimtumo politiką, įtraukiant visus atitinkamus veikėjus.
Viešųjų finansų valdymas
Toliau tobulinti viešuosius finansus ir jų valdymą– gerinti viešųjų finansų vidaus ir išorės kontrolę. Pašalinti pagrindines kliūtis antrajam pensijų sistemos ramsčiui plėtoti, visų pirma finansuojant perėjimą nuo solidarumo principu pagrįstos sistemos prie privalomojo kaupimo sistemos.
Sukčiavimas– nustatyti veiksmingas (įtariamo) sukčiavimo atvejų ir kitų pažeidimų, darančių įtaką nacionalinėms ir tarptautinėms lėšoms, išaiškinimo, nagrinėjimo ir tolesnių veiksmų procedūras.
ES Standartai
Vidaus rinka ir prekyba
Prekių judėjimas– stiprinti Vyriausybės gebėjimą įgyvendinti SAS, ypač plėtojant jos kompetenciją vidaus lygmeniu, įvertinti, ar teisės aktų projektai atitinka ES acquis.
Finansinės paslaugos– užtikrinti veiksmingą nepriklausomų ir gerai parengtų priežiūros institucijų sukūrimą pagal tarptautiniu mastu pripažintus standartus.
Asmens duomenų apsauga– toliau instituciniu lygmeniu stiprinti duomenų apsaugos instituciją, laikantis ES standartų ir praktikos.
Muitinė– toliau stiprinti muitinės administraciją ir užtikrinti, kad ji tinkamai veiktų tam, kad būtų pasiekti ES standartai. Įgyvendinti 2004–2008 m. strateginį planą.
Mokesčiai– toliau stiprinti mokesčių administravimą, ypač mokesčių surinkimą ir kontrolę, ir užtikrinti, kad jis tinkamai veiktų tam, kad būtų pasiekti ES standartai. Plėtoti audito strategiją ir atitinkamas IT sistemas.
Konkurencija ir valstybės pagalba– įgyvendinti teisės aktus, nukreiptus prieš konkurencijos suvaržymą. Toliau stiprinti konkurencijos tarnybą, suteikiant jai įgaliojimus taikyti įstatymus ir skirti sankcijas. Toliau skatinti valstybės pagalbos skaidrumą.
Viešieji pirkimai– pasiekti, kad gerai funkcionuotų viešųjų pirkimų struktūros, užtikrinančios, kad viešųjų pirkimų procedūros būtų atliekamos tvirtai laikantis įstatymų ir SAS principų.
Intelektinės nuosavybės teisės– užtikrinti, kad būtų įgyvendinti teisės aktai dėl intelektinės ir pramoninės nuosavybės.
Sektorių politika
Pramonė bei mažos ir vidutinės įmonės– įgyvendinti plieno pramonės restruktūrizavimo ir reorganizavimo programą. Užbaigti įgyvendinti Europos mažųjų įmonių chartijos įgyvendinimo strategiją. Skatinti mažų ir vidutinių įmonių galimybes pasinaudoti kreditavimo paslaugomis. Toliau gilinti nefinansinių mažų ir vidutinių įmonių rėmimo mechanizmų patirtį (pvz., pramoninės grupės ir technologijų parkai). Vykdyti Užsienio investicijų patariamosios tarnybos (FIAS) veiksmų planą dėl kliūčių investicijoms mažinimo.
Telekomunikacijos– perkelti į nacionalinę teisę naujus ES teisės aktus dėl elektroninių ryšių ir juos įgyvendinti.
Žemės ūkis– patvirtinti ir įgyvendinti struktūrines reformas žemės ūkio srityje. Patvirtinti ir įgyvendinti visapusišką reformą, įskaitant kontrolės pasienyje ir vidaus tarnybos, augalų ir gyvūnų sveikatos priežiūros metodus, politikos analizę, sektoriaus informacines sistemas ir statistiką, bei esamų viešųjų ir privačių institucijų bei tarnybų koordinavimo funkcijas.
Aplinka– toliau derinti teisės aktus su ES standartais. Įgyvendinti priimtus teisės aktus. Tobulinti aplinkos stebėseną ir toliau plėtoti administracinius gebėjimus. Į įvairias politikos sritis integruoti aplinkos klausimus, ypač pagal ES standartus plėtojant poveikio aplinkai įvertinimą.
Bendradarbiavimas teisingumo ir vidaus reikalų srityse
Sienos valdymas– užbaigti įgyvendinti Integruotą sienos valdymo strategiją, bendradarbiaujant su kompetentingomis institucijomis.
Migracijos ir prieglobsčio politika– pagal tarptautinius ir Europos standartus stiprinti nacionalinę prieglobsčio struktūrą, kuri leistų prieglobsčio prašytojams ir pabėgėliams suteikti tinkamą apsaugą ir pagalbą. Įgyvendinti kovos su neteisėta imigracija ir prekyba žmonėmis strategiją.
Policija– užbaigti policijos reformos įgyvendinimą. Gerinti paruošimą kovoti su naujomis nusikalstamumo formomis, įskaitant kompiuterinius ir tarpvalstybinius nusikaltimus. Toliau tobulinti policijos informacines sistemas.
Organizuotas nusikalstamumas, neteisėta prekyba, narkotikai ir pinigų plovimas– pasiekti reikšmingų rezultatų kovojant su organizuotu nusikalstamumu. Užtikrinti, kad būtų įgyvendinti JT kovos su organizuotu nusikalstamumu dokumentai. Toliau gerinti valstybės gebėjimus užkirsti kelią ir kovoti su nusikalstamumu, derinant teisėsaugos institucijų ir teismų veiklą, gerinant gebėjimus analizuoti kriminalinės srities informaciją, ir toliau mokant apie naujas nusikalstamumo formas. Sumažinti neteisėtų mažų ginklų ir lengvos ginkluotės skaičių. Užtikrinti, kad finansinės žvalgybos padalinys visapusiškai veiktų pagal ES standartus. Įgyvendinti Nacionalinę narkotikų strategiją. Stiprinti kovą su ekonominiais ir finansiniais nusikaltimais (įskaitant pinigų plovimą ir valiutos padirbinėjimą) bei sukčiavimu, taip pat tobulinti susijusius nacionalinės teisės aktus.
4. PROGRAMAVIMAS
Bendrijos pagalba Vakarų Balkanų valstybėms pagal stabilizacijos ir asociacijos procesą bus teikiama pagal atitinkamus finansinius instrumentus, o ypač 2000 m. gruodžio 5 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2666/2000 dėl pagalbos Albanijai, Bosnijai ir Hercegovinai, Kroatijai, Jugoslavijos Federacinei Respublikai ir buvusiai Jugoslavijos Respublikai Makedonijai (1) atitinkamai, šis sprendimas neturės finansinių padarinių. Be to, buvusi Jugoslavijos Respublika Makedonija galės naudotis finansavimu pagal daugiašales ir horizontalias programas. Komisija dirba su Europos investicijų banku ir tarptautinėmis finansinėmis institucijomis, ypač Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku ir Pasaulio banku, siekdama sudaryti sąlygas kartu finansuoti projektus, susijusius su stabilizavimo ir asociacijos procesu.
5. SĄLYGIŠKUMAS
Bendrijos pagalba, teikiama Vakarų Balkanų valstybėms pagal stabilizavimo ir asociacijos procesą, priklausys nuo tolesnės pažangos vykdant Kopenhagos politinius kriterijus. Jei šių bendrų sąlygų nebus laikomasi, Taryba, remdamasi Reglamento (EB) Nr. 2666/2000 5 straipsniu, gali imtis atitinkamų priemonių.
Bendrijos pagalba taip pat teikiama laikantis Tarybos 1997 m. balandžio 29 d. išvadose apibrėžtų sąlygų, ypač kiek tai susiję su pagalbos gavėjų įsipareigojimu vykdyti demokratines, ekonomines ir institucines reformas, atsižvelgiant į Europos partnerystėje išdėstytus prioritetus.
6. STEBĖSENA
Tolesnis Europos partnerystės įgyvendinimas yra užtikrinamas naudojantis mechanizmų sistema, nustatyta pagal stabilizacijos ir asociacijos procesą, būtent, stabilizavimo ir asociacijos proceso metine ataskaita.
(1) OL L 306, 2000 12 7, p. 1. Reglamentas su pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 2415/2001 (OL L 327, 2001 12 12, p. 3).