32003R1304



Oficialusis leidinys L 185 , 24/07/2003 p. 0006 - 0008


Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1304/2003

2003 m. liepos 23 d.

dėl procedūrų, kurias taiko Europos maisto saugos institucija jai perduotiems prašymams pateikti mokslinę nuomonę

(tekstas svarbus EEE)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2002 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 178/2002, nustatantį maistui skirtų teisės aktų bendruosius principus ir reikalavimus, įsteigiantį Europos maisto saugos tarnybą ir nustatantį su maisto saugos klausimais susijusias procedūras [1], ypač į jo 29 straipsnio 6 dalies a punktą,

pasikonsultavusi su Europos maisto saugos tarnyba,

kadangi:

(1) Būtina nustatyti Reglamento (EB) Nr. 178/2002 29 straipsnio įgyvendinimo sąlygas dėl Europos maisto saugos tarnybai (toliau – Institucija) perduotų prašymų pateikti mokslinę nuomonę ir dėl jos iniciatyva pateikiamų nuomonių.

(2) Bendrijos teisės aktai, reglamentuojantys mokslinį medžiagų, produktų arba procedūrų, kurioms taikoma išankstinio leidimo arba įtraukimo į teigiamą sąrašą sistema, įvertinimą, nustato specialią tvarką, kaip perduoti šiai Institucijai leidimų dosjė, apie kuriuos ji turi pateikti savo nuomonę. Svarbu pabrėžti, kad šio reglamento nuostatos nepažeidžia šios specialios tvarkos.

(3) Garantuojant teisingą administravimą, turi būti sukurtas prašomų ir savo iniciatyva pateikiamų nuomonių registras, kuriuo galėtų naudotis visuomenė ir kuris leistų stebėti prašomų nuomonių ir savo iniciatyva pateikiamų nuomonių procesą.

(4) Būtina, kad Institucija atsižvelgtų į faktą, kad, jeigu Bendrijos teisės aktai numato, kad Komisija turi konsultuotis su Institucija, Bendrijos teisės aktų leidybos proceso efektyvumas visais atvejais priklauso nuo Institucijos Komisijai pateiktos mokslinės nuomonės, išskyrus jeigu Institucija jau yra pateikusi mokslinę nuomonę tuo klausimu ir mano, kad naujų mokslinių faktų nėra.

(5) Prašymų pateikti mokslinę nuomonę tvarka turi užtikrinti proceso objektyvumą, skaidrumą ir funkcionalumą. Institucijai turi būti suteikta teisė pasiūlyti prašymų pataisas Reglamento (EB) Nr. 178/2002 29 straipsnio 4 dalyje minimais atvejais, nurodant priežastis.

(6) Visų prašymų pateikti mokslinę nuomonę atžvilgiu, svarbu, kad pareiškėjas būtų atsakingas už pateikto klausimo esmę ir sutiktų su bet kokiomis prašymo pataisomis iki jo perdavimo Institucijos moksliniam komitetui arba nuolatinei mokslinei kolegijai.

(7) Jeigu pateikiami keli prašymai tuo pačiu klausimu, siekiant išvengti prašymų taisymo, sukeliančio pakartotinius moksliniam komitetui arba nuolatinei mokslinei kolegijai suteiktų įgaliojimų pakeitimus, svarbu užtikrinti, kad, ruošiant pataisytą bendrą prašymą, būtų atsižvelgta tik į tuos prašymus, kurie pateikti tuo pačiu laikotarpiu.

(8) Taip pat svarbu užtikrinti, kad mokslinis komitetas arba nuolatinė mokslinė kolegija galėtų atsižvelgti į naujus mokslinius elementus, kurie gali būti pateikti vėlesniuose prašymuose tuo pačiu klausimu, kuris jau perduotas moksliniam komitetui arba nuolatinei mokslinei kolegijai.

(9) Jeigu prašymai iš dalies arba visiškai sutaptų, o pareiškėjai nesusitartų dėl bendro prašymo turinio, svarbu, kad būtų išlaikyta ir pareiškėjų atsakomybė už jų klausimų esmę, ir kad nebūtų apkrauta sistema.

(10) Institucijos teisė savo iniciatyva pateikti nuomonę yra esminis jos nepriklausomybės aspektas; vidaus organizavimo atžvilgiu, Institucija privalo užtikrinti, kad ši teisė būtų įgyvendinama pagal Reglamento (EB) Nr. 178/2002 29 straipsnio ir šio reglamento nuostatas.

(11) Prašomą nuomonę Institucija privalo pateikti per tam tikrą terminą, siekiant užtikrinti procedūros patikimumą ir efektyvią pirmenybės tvarką, atitinkančią Bendrijos interesus. Dėl šios priežasties būtina priimti nuostatas dėl laikotarpio ir tvarkos, taikytinų kritiniu atveju.

(12) Šiame reglamente numatytos priemonės atitinka Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Tikslas

1. Šis reglamentas nustato Europos maisto saugos tarnybos (toliau – Institucija) tvarką pateikti mokslinę nuomonę, minimą Reglamento (EB) Nr. 178/2002 29 straipsnyje, dėl tokių prašymų:

a) prašymai, perduoti Institucijai pagal Bendrijos teisės aktus, numatančius, kad Komisija turi konsultuotis su Institucija;

b) kiti prašymai iš Komisijos bet kokiu klausimu, priskirtu Institucijos kompetencijai;

c) prašymai, kai Europos Parlamentas prašo Institucijos pateikti mokslinę nuomonę bet kokiu klausimu, priskirtu jos kompetencijai;

d) prašymai, kai valstybė narė prašo Institucijos pateikti mokslinę nuomonę bet kokiu klausimu, priskirtu jos kompetencijai.

2. Šio reglamento nuostatos taip pat taikomos, jeigu Institucija savo iniciatyva pateikia mokslinę nuomonę bet kokiu klausimu, priskirtu jos kompetencijai.

3. Šio reglamento nuostatos taikomos nepažeidžiant specialios tvarkos, taikomos Institucijai perduotiems prašymams pateikti nuomonę, kuri nustatyta Bendrijos teisės aktuose, reglamentuojančiuose mokslinį medžiagų, produktų arba procedūrų, kurioms taikoma išankstinio leidimo arba įtraukimo į teigiamą sąrašą sistema, įvertinimą.

2 straipsnis

Prašomų nuomonių ir savo iniciatyva pateikiamų nuomonių registras

Institucija įsteigia prašomų nuomonių ir savo iniciatyva pateikiamų nuomonių registrą, kuriuo gali naudotis visuomenė. Šis registras suteikia galimybę stebėti prašomų nuomonių procesą nuo pat jų gavimo dienos.

3 straipsnis

Atsisakymas pateikti nuomonę

1. Institucija nepateikia mokslinės nuomonės, jeigu prašymą pateikia pareiškėjai, pagal Bendrijos teisės aktus neturintys teisės prašyti, kad Institucija pateiktų mokslinę nuomonę, arba jeigu prašymai susiję su klausimais, kurie nepriklauso Institucijos kompetencijai. Apie tai Institucija praneša pareiškėjui nurodydama priežastis per 30 dienų nuo prašymo gavimo.

2. Institucija gali atmesti prašymą Reglamento (EB) Nr. 178/2002 29 straipsnio 4 ir 5 dalyse apibrėžtais atvejais.

3. Tačiau Komisijos prašymai pateikti nuomonę pagal Bendrijos teisės aktus, numatančius konsultavimąsi su Institucija, neatmetami, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 178/2002 29 straipsnio 5 dalyje minimus atvejus. Minėto reglamento 29 straipsnio 4 dalyje numatytais atvejais Institucija gali prašyti, kad Komisija pateiktų papildomos informacijos, arba, pasitarusi su Komisija, siūlyti prašymo pataisą taikydama šio reglamento 5 straipsnyje nustatytą tvarką.

4. Jeigu prašymas atmetamas, kaip numatyta šio straipsnio 2 dalyje, Institucija nurodo pareiškėjui atsisakymo priežastis per priimtiną laikotarpį.

5. Jeigu pareiškėjas, išskyrus Komisiją, prašo pateikti nuomonę klausimu, dėl kurio Bendrijos teisės aktai numato, kad Komisija turi konsultuotis su Institucija, Institucija konsultuoja Komisiją taip, kad pastaroji galėtų pateikti savo prašymą pagal atitinkamus Bendrijos teisės aktus. Jeigu Komisija pateikia tokį prašymą, taikomos šio reglamento 6 straipsnio nuostatos.

4 straipsnis

Prašymų pateikti nuomonę priėmimas

1. Jeigu Institucija priima prašymą, jis perduodamas Institucijos moksliniam komitetui arba nuolatinei mokslinei kolegijai nuomonei parengti.

2. Institucija gali paprašyti, kad pareiškėjas pateiktų papildomos informacijos, jeigu to reikia prašymui nagrinėti.

5 straipsnis

Prašymų pateikti nuomonę pataisos

1. Reglamento (EB) Nr. 178/2002 29 straipsnio 4 dalyje minimais atvejais Institucija gali pasiūlyti prašymo pateikti nuomonę pataisas, nurodydama priežastis.

2. Užbaigtas prašymas, pritarus pareiškėjui, perduodamas Institucijos moksliniam komitetui arba nuolatinei mokslinei kolegijai nuomonei parengti.

6 straipsnis

Prašymų sujungimas

1. Jeigu Institucijai pateikiami keli prašymai pateikti nuomonę, kurie iš dalies arba visiškai sutampa, Institucija pareiškėjams gali pasiūlyti pataisyti jų prašymus pagal Reglamento (EB) Nr. 178/2002 29 straipsnio 4 dalį.

2. Jeigu per tam tikrą Institucijos nustatytą laikotarpį, atsižvelgiant į aplinkybes, bet ne ilgesnį kaip 45 dienos, gaunami keli prašymai pateikti nuomonę, kurie iš dalies arba visiškai sutampa, Institucija pasiūlo pataisas siekdama susitarimo tarp pareiškėjų dėl bendro pataisyto prašymo. Tai, kad Institucija įvertina šiam straipsniui taikyti reikalingą laikotarpį, nepažeidžia pirmenybės, kurią reikia suteikti skubiems klausimams, kaip nurodyta 8 straipsnyje, ir, visų pirma, absoliučios Komisijos prašymų pirmenybės skubiose situacijose.

3. Jeigu per konsultacijas pavyksta pasiekti pareiškėjų susitarimą dėl bendro pataisyto prašymo, Institucija jį perduoda Institucijos moksliniam komitetui arba nuolatinei mokslinei kolegijai nuomonei parengti. Priešingu atveju, moksliniam komitetui arba nuolatinei mokslinei kolegijai perduodami skirtingi prašymai su tomis pataisomis, kurioms pritaria atitinkamas pareiškėjas. Pateikiama bendra nuomonė, kurioje atsižvelgiama į įvairių prašymų turinį.

4. Jeigu Institucijai pateikiamas prašymas, kuris iš dalies arba visiškai sutampa su moksliniam komitetui arba nuolatinei mokslinei kolegijai jau perduotu prašymu, Institucija užtikrina, kad būtų apsvarstyti nauji moksliniai elementai, su kuriais gali supažindinti šis naujas prašymas, nagrinėjant jau pateiktą prašymą pareikšti nuomonę.

7 straipsnis

Terminai

1. Jeigu Bendrijos teisės aktai nenurodo termino mokslinei nuomonei pateikti, pareiškėjas, nurodydamas priežastis, gali nustatyti galutinį terminą, iki kurio reikia pateikti nuomonę.

2. Jeigu pareiškėjas nenustato galutinio termino pagal 1 dalį, Institucija praneša pareiškėjui apie numatomą laiką, kurio reikia nuomonei pateikti.

3. Jeigu Institucija negali suspėti iki galutinio termino, kurią numatė pareiškėjas pagal 1 dalį, ji praneša apie tai pareiškėjui, paaiškina priežastis ir pasiūlo kitą galutinį terminą. Paskutinį galutinį terminą nustato Institucija, atsižvelgdama į pareiškėjo pastabas. Institucija praneša pareiškėjui apie paskutinį galutinį terminą.

8 straipsnis

Skubūs atvejai

1. Institucija imasi būtinų priemonių siekdama užtikrinti, kad prašoma arba savo iniciatyva reiškiama nuomonė būtų pateikta kuo skubiau, jeigu su prašymu arba jos pačios iniciatyva susijusi informacija rodo, kad mokslinės nuomonės reikia nedelsiant.

2. Laikoma, kad mokslinės nuomonės reikia skubiai tokiais atvejais:

- kylantis pavojus gresia žmonių, gyvūnų sveikatai arba aplinkai, ir panašu, kad jis yra Bendrijos masto,

- Komisijai skubiai prireikia išsamesnio mokslinio pagrindo, kad ji galėtų pašalinti rimtą grėsmę žmonių, gyvūnų sveikatai arba aplinkai.

3. Jeigu Institucijai pateikiamas prašymas, kuris iš dalies arba visiškai sutampa su jau gautu skubiu prašymu pateikti nuomonę, Institucija užtikrina, kad nagrinėjant jau gautą skubų prašymą pareikšti nuomonę būtų apsvarstyti nauji moksliniai elementai, kurie gali būti pateikti šiuo nauju prašymu.

9 straipsnis

Valstybių narių pranešimas

Valstybės narės praneša Institucijai apie valdžios instituciją arba institucijas, kurioms suteiktas leidimas prašyti Institucijos pateikti mokslinę nuomonę.

10 straipsnis

Peržiūrėjimas

Ne vėliau kaip iki 2005 m. birželio 30 d. Komisija konsultuojasi su Institucija dėl poreikio pataisyti šį reglamentą remiantis sukaupta patirtimi.

11 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje, 2003 m. liepos 23 d.

Komisijos vardu

Franz Fischler

Komisijos narys

[1] OL L 31, 2002 2 1, p. 1.

--------------------------------------------------