32002D0836



Oficialusis leidinys L 294 , 29/10/2002 p. 0060 - 0073


Tarybos Sprendimas

2002 m. rugsėjo 30 d.

priimantis mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir demonstravimo veiklos konkrečią programą, kurią tiesioginiais veiksmais vykdys Jungtinis tyrimų centras (2002–2006)

(2002/836/EB)

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo Sutartį, ypač į jos 166 straipsnio 4 dalį,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą [1],

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę [2],

atsižvelgdama į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [3],

kadangi:

(1) Pagal Sutarties 163 straipsnio 3 dalį Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1513/2002/EB dėl Europos bendrijos šeštosios daugiametės pamatinės mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir demonstravimo veiklos programos, prisidedančios prie Europos mokslinių tyrimų srities kūrimo ir naujovių (2002-2006 m.) [4] (toliau — pamatinė programa) turi būti įgyvendinamas vykdant konkrečias programas, nustatančias išsamias jų įgyvendinimo taisykles, apibrėžiančias trukmę ir numatančias priemones, kurios, manoma, yra būtinos programai įgyvendinti.

(2) Pamatinę programą sudaro trys pagrindinės veiklos sritys: "Bendrijos mokslinių tyrimų integravimas ir stiprinimas", "Europos mokslinių tyrimų srities formavimas" ir "Europos mokslinių tyrimų srities pagrindų stiprinimas", iš kurių pirmojoje Jungtinio tyrimų centro (JTC) vykdomi tiesioginiai veiksmai turėtų būti įgyvendinami pagal šią konkrečią programą, tuo pačiu iš dalies prisidedant prie kitų dviejų programų tikslų.

(3) Įgyvendindamas savo paskirtį teikti mokslinę ir techninę paramą Bendrijos politikai, JTC aktyviai prisidės prie Bendrijos mokslinių ir techninių etalonų sistemos kūrimo, ypač dalyvaudamas kompetentingas nacionalines institucijas apimančių tinklų veikloje.

(4) Įgyvendindamas šią programą pagal savo paskirtį, JTC kreips ypatingą dėmesį į piliečių saugumą dirbdamas, pavyzdžiui, aplinkos ir sveikatos apsaugos ar kovos su sukčiavimu srityse.

(5) Įmonių, mokslinių tyrimų centrų ir universitetų dalyvavimo bei mokslinių tyrimų rezultatų skleidimo taisyklės, numatytos pamatinėje programoje (toliau — dalyvavimo ir skleidimo taisyklės) turėtų būti taikomos šioje programoje skleidžiant mokslinių tyrimų rezultatus.

(6) Įgyvendinant šią programą turėtų būti pabrėžiama parama mokslo darbuotojų rengimui ir judėjimui bei naujovėms Bendrijoje.

(7) Siekiant įgyvendinti šią programą, be bendradarbiavimo pagal Europos ekonominės srities susitarimą ar Asociacijos susitarimą, galėtų tikti bendradarbiavimas, ypač remiantis Sutarties 170 straipsniu, su trečiosiomis šalimis ir tarptautinėmis organizacijomis.

(8) Įgyvendinant šią programą, ypatingas dėmesys turėtų būti kreipiamas į šalis kandidates. JTC aktyviai prisidės perduodant acquis communautaires dėl įvairios Bendrijos politikos.

(9) Pagal šią programą vykdoma veikla turėtų gerbti pagrindinius etikos principus, įskaitant tuos, kurie yra pateikti Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje.

(10) Vadovaujantis Komisijos komunikatu "Moterys ir mokslas", 1999 m. gegužės 20 d. Tarybos rezoliucija dėl moterų ir mokslo [5] ir 2000 m. vasario 3 d. Europos Parlamento rezoliucija dėl šio projekto, yra įgyvendinamas veiksmų planas, kurio tikslas — stiprinti ir didinti moterų vaidmenį moksle bei moksliniuose tyrimuose, ir yra būtini tolimesni sustiprinti veiksmai.

(11) Ši programa turėtų būti įgyvendinama lanksčiai, veiksmingai ir skaidriai, atsižvelgiant į tiesiogiai susijusius JTC vartotojų ir Bendrijos politikos poreikius, taip pat siekiant ginti Bendrijos finansinius interesus. Pagal šią programą vykdoma mokslinių tyrimų veikla tam tikrais atvejais turėtų būti pritaikoma prie Bendrijos politikos poreikių ir mokslo bei technologijų raidos bendrųjų krypčių.

(12) JTC ir toliau sieks patenkinti Bendrijos politikos poreikius, kuriuos atspindi jos vartotojai. Kad tai būtų atliekama veiksmingai, mokslinių tyrimų veikloje jis išlaikys tinkamą pusiausvyrą, būtiną mokslinei kompetencijai pasiekti.

(13) JTC aktyviai užsiims veikla naujovių ir technologijų perdavimui.

(14) Įgyvendinant šią programą, Komisija turėtų konsultuotis su JTC valdytojų taryba pagal atitinkamas 1996 m. balandžio 10 d. Komisijos sprendimo 96/282/Euratomas dėl Jungtinio tyrimų centro pertvarkymo [6] nuostatas.

(15) Komisija tinkamu laiku turėtų imtis priemonių, kad būtų atliktas šios programos srityse vykdomos veiklos nepriklausomas įvertinimas.

(16) Dėl šios konkrečios programos mokslinio ir technologinio turinio buvo konsultuotasi su JTC valdytojų taryba,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ

1 straipsnis

1. Šiuo sprendimu, pagal Sprendimą Nr. 1513/2002/EB (toliau — pamatinė programa), priimama konkreti programa dėl mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir demonstravimo veiklos tiesioginių veiksmų, kuriuos vykdys Jungtinis tyrimų centras (toliau — konkreti programa) nuo 2002 m. rugsėjo 30 d. iki 2006 m. gruodžio 31 d.

2. Konkrečios programos tikslai ir moksliniai bei technologiniai prioritetai yra išdėstyti I priede.

2 straipsnis

Pagal pamatinės programos II priedą, suma, kuri, manoma, yra būtina konkrečios programos įgyvendinimui, yra 760 milijonų eurų. Šios sumos paskirstymas yra nurodytas šio sprendimo II priede.

3 straipsnis

1. Už konkrečios programos įgyvendinimą yra atsakinga Komisija.

2. Konkreti programa bus įgyvendinama instrumentais, nurodytais pamatinės programos II ir III prieduose ir šio sprendimo III priede.

3. Įmonių, mokslinių tyrimų centrų ir universitetų dalyvavimo bei mokslinių tyrimų rezultatų skleidimo taisyklės, numatytos pamatinėje programoje (toliau — dalyvavimo ir skleidimo taisyklės) yra taikomos šioje programoje skleidžiant mokslinių tyrimų rezultatus;

4 straipsnis

1. Komisija sudaro konkrečios programos įgyvendinimo darbo programą, kuri bus prieinama visoms suinteresuotoms šalims; joje išsamiau išdėstomi I priede nurodyti tikslai bei moksliniai ir technologiniai prioritetai, įgyvendinimo kalendorinis grafikas ir įgyvendinimo planai.

2. Darbo programoje atsižvelgiama į tiesiogiai susijusią mokslinių tyrimų veiklą, kurią vykdo valstybės narės, asocijuotos valstybės bei Europos ir tarptautinės organizacijos. Tam tikrais atvejais ji turi būti atnaujinama.

5 straipsnis

Siekdama įgyvendinti šią programą, Komisija konsultuojasi su JTC valdytojų taryba pagal Komisijos sprendimą 96/282/Euratomas.

Komisija reguliariai praneša valdytojų tarybai apie šios konkrečios programos įgyvendinimą.

6 straipsnis

1. Pagal pamatinės programos 4 straipsnį Komisija reguliariai praneša apie visus konkrečios programos įgyvendinimo pasiekimus; pridedama informacija apie finansinius aspektus.

2. Komisija imasi priemonių, kad būtų atlikta konkrečios programos srityse vykdomos veiklos nepriklausoma patikra ir įvertinimas, nurodyti pamatinės programos 6 straipsnyje.

7 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 2002 m. rugsėjo 30 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

B. Bendtsen

[1] OL C 181 E, 2002 7 30, p. 94.

[2] 2002 m. birželio 12 d. pareikšta nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje).

[3] OL C 221, 2002 9 17, p. 97.

[4] OL C 232, 2002 8 29, p. 7.

[5] OL C 201, 1999 7 16, p. 1.

[6] OL L 107, 1996 4 30, p. 12.

--------------------------------------------------

I PRIEDAS

MOKSLINIAI IR TECHNOLOGINIAI TIKSLAI BEI PAGRINDINĖS VEIKLOS KRYPTYS

1. ĮVADAS

JTC vykdo savo darbo programą turėdamas tikslą teikti kliento poreikius atitinkančią mokslinę ir techninę paramą, padedančią sumanyti, įgyvendinti ir kontroliuoti įvairias Europos Sąjungos politikos kryptis. JTC tarnauja valstybių narių bendriems interesams, tuo pačiu būdamas nepriklausomas nuo konkrečių — privačių ar nacionalinių — interesų, todėl teikia paramą, kai būtina europinė intervencija.

Į JTC indėlį į pamatinę programą įeina ir naujo JTC įvertinimo rekomendacijos bei reikalavimai, kuriuos sąlygojo Komisijos reforma. Ypač tai apima:

- sustiprintą orientaciją į vartotoją,

- tinklų kūrimo veiklą, skirtą sukurti plačią žinių bazę ir, laikantis Europos mokslinių tyrimų srities (ERA) dvasios, kuo glaudžiau sujungti narių ir prisijungusių valstybių laboratorijas, pramonę ir reguliuotojus, teikiančius mokslinę ir techninę paramą ES politikos sritims,

- veiklos sutelkimą į pasirinktas temas; mokslininkų rengimą, ypač naudojant didelio masto įrangą ir specializuotas laboratorijas.

Tai atsiliepia į aiškiai išreikštus, ypač Komisijos tarnybų, poreikius ir reikalavimus, kurie nustatomi ir atnaujinami, sistemingai palaikant nuolatinius ryšius [1].

Savo kompetencijos srityse JTC indėlio tikslas bus sukurti ryšius tarp susijusių teminių prioritetų kitose konkrečiose programose, ypač siekiant suderinamumo tarp tiesioginių ir netiesioginių veiksmų ir dalyvaujant netiesioginiuose veiksmuose, siekiant padidinti, atitinkamai, šiose srityse atliekamo darbo vertę (pvz., palyginant ir įteisinant bandymus ir metodus ar integruojant rezultatus politikos formavimui).

Politinė ir institucinė JTC darbo aplinka pastaraisiais metais smarkiai išsiplėtė. Sparti technologijų raida, ypač biotechnologijoje ir informacinėje visuomenėje, keičia mūsų visuomenę, keldama politikos formuotojams naujus reikalavimus tuo pat metu apsaugoti piliečius ir užtikrinti konkurencingumą pasaulio ekonomikoje. Pasitikėjimo vartojimu krizės ir didėjanti technologijų įtaką kasdieniam gyvenimui Europos ir pasaulio politikams uždėjo atsakomybę užtikrinti mokslo indėlį į visą politikos formavimo procesą. Tai apima ir gebėjimą sparčiai atsiliepti, iškilus nenumatytoms aplinkybėms, ir laikytis atsakingesnio požiūrio į mokslo ir technologijų pasiekimų galimą ilgesnį poveikį. Bendrų Europos mokslinių ir techninių standartų sistemų plėtojimas, kaip numatyta ERA, yra svarbus žingsnis šia kryptimi.

Įgyvendindama iš naujo sutelktą JTC misiją remti ES politikos sritis [2], pamatinė programa pateikia naują skyrių, nurodantį, kaip JTC vykdys savo veiklą. Negalima tikėtis, kad JTC vienas apims visą spektrą mokslinės ir technologinės pagalbos, būtinos tokiame kontekste. Jo pasiūlyta darbo programa turi tris savybes: i) sutelktumą; ii) atvirumą ir tinklų kūrimą; ir iii) orientavimąsi į klientą. Bus nustatyti atitinkami instrumentai šiems tikslams įgyvendinti, ypač kreipiant dėmesį į projektų, įnešančių indėlį į konkrečias politikos sritis (žiūrėti III priedą), grupavimą.

JTC, kaip Komisijos RTD vidaus paslauga:

- savo kompetencijos srityse teiks, atsižvelgdama į poreikį, mokslo ir technologijų paramą Europos politikai formuluoti, plėtoti, įgyvendinti ir kontroliuoti,

- prisidės prie bendrų ERA mokslinių ir techninių standartų sistemų sudarymo.

JTC paramos ES politikos sritims esmė — techninės paramos teikimas klausimams, susijusiems su aplinkos apsauga, piliečių apsauga ir saugumu bei tvariąja plėtra. Tai apima rizikos įvertinimą, bandymus, metodų, medžiagos ir technologijų įteisinimą, siekiant remti visą politikos sričių spektrą nuo maisto produktų saugos, cheminių medžiagų, oro kokybės, branduolinės saugos iki kovos su sukčiavimu. Beveik visa ši paramos veikla bus vykdoma glaudžiai bendradarbiaujant su laboratorijomis ir tyrimų centrais valstybėse narėse ir visur kitur. Norėdamas tai pasiekti, JTC sutelkė savo nebranduolinę veiklą į dvi pagrindines sritis, kurias remia horizontaliosios kompetencijos sritys:

- maistas, cheminiai produktai ir sveikata,

- aplinka ir tvarumas.

Šias dvi pagrindines sritis papildys toliau išvardyta horizontalioji veikla:

- technologijų numatymas,

- pamatinė medžiaga ir matavimų sistema,

- visuomenės saugumas ir kova su sukčiavimu.

2. PROGRAMOS TURINYS

2.1 Maistas, cheminiai produktai ir sveikata

Vartotojų sveikatos apsauga, ypač nuo potencialiai žalingo teršalų maiste ir cheminių produktų poveikio, yra pagrindinė Europos politikos sritis. Tai įrodo Europos maisto kokybės tyrimo institucijos įkūrimas bei Bendrijos naujos politikos dėl cheminių medžiagų plėtojimas.

Pagal 2002-2006 metų pamatinę programą JTC atsilieps į konkrečius reikalavimus, susijusius su:

- sparčiai besivystančia Bendrijos maisto ir chemijos politika,

- saugumo principo uždaviniais,

- visuomenės sveikatos interesais.

Toliau jis bus plėtojamas kaip standartų ir įteisinimo centras pasirinktose srityse, susijusiose su maisto kokybe ir sauga, cheminių produktų sauga, Bendrijos lygio cheminių matų (metrologijos) infrastruktūra ir informacija apie sveikatą. JTC strategija labai priklauso nuo plataus jungimosi su valstybių narių laboratorijomis, pažangiausios analitinės įrangos bei pamatinių matavimų ir medžiagos ruošimo išlaikymo bei gyvosios gamtos mokslų, įskaitant proteomiką ir bioinformatiką, išplėstinės kompetencijos. Tokios paslaugos kaip informacijos sistemos, duomenų bankai (pvz., molekulių registras) bus teikiamos susijusioms ES politikos sritims remti. Atnaujinus daugelį klausimų ir reguliavimo aplinką padarius sudėtingesnę, mokymas taip pat bus prioritetinė sritis. Darbas bus sutelktas į tokius prioritetus:

- maisto sauga ir kokybė,

- genetiškai modifikuoti organizmai,

- cheminiai produktai,

- pritaikymas biologinėje medicinoje.

Maisto sauga ir kokybė

Bus kreipiamas dėmesys į patikimų metodų ir pamatinės medžiagos, leidžiančios nustatyti teršalus (natūralius, tokius kaip mikotoksinai, ir dirbtinius, tokius kaip PCB), liekanas (pvz., pesticidų, augimo hormonų ir veterinarijos vaistų), sudėtines dalis ir priedus maiste bei gyvūnų pašaruose, sukūrimą ir įteisinimą. JTC pirminis vaidmuo bus koordinuoti metodų ir medžiagos patikrinimą bei patvirtintų rezultatų pateikimą siekiant remti rizikos įvertinimą ir valdymą (glaudžiai remiant Europos bendrijos veterinarijos vaistų liekanų nustatymo pagrindinę laboratoriją). Kadangi daugumą su maistu susijusių susirgimų sukelia mikrobiologiniai teršalai, tarp jų ir virusai, bus kreipiamas dėmesys į naujų greito įvertinimo ir kontrolės metodų nustatymą. Tyrimai genomikos ir proteomikos srityse nustatys daugelio su maistu susijusių problemų, tokių kaip alergiškumas, priežastį bei spongiforminės encefalopatijos ligų (TSE) kilmę. JTC išlaikys lankstumą spręsdamas naujai iškylančius visuomenės sveikatos klausimus ir padės papildomų pastangų mikrobiologijos srityje.

Bandymų standartizavimas ir smegenų kempinligės bei TSE tikslaus nustatymo metodų įvertinimas apims plačios apimties pomirtinio tikrinimo kokybės kontrolės įgyvendinimą skerdyklose, bendradarbiaujant su susijusiomis DG, TSE ad hoc moksliniu komitetu ir svarbiausiomis TSE tyrimo laboratorijomis. JTC tirs konkrečios pavojingos medžiagos likimą. Ypatingas dėmesys bus kreipiamas į gyvūnų pašaro — pirminio kelio į maisto grandinę — saugos aspektus.

Maisto kokybės svarba didės, nes sveikata yra susijusi su maistu. Be atitikimo su ženklinimu tikrinimo (sukčiavimo ir falsifikavimo nustatymas) reikia kruopščiai įvertinti maisto priedų ir funkcinio maisto veiksmingumą ir (arba) šalutinį poveikį. Didėjantis natūralaus maisto populiarumas reikalauja tinkamų metodų jo tikrumui įvertinti. JTC sutelks savo kompetenciją maisto tikrumo nustatymo srityje, tirdamas pasirodžiusias "gydomąsias medžiagas maiste" ir jų veiksmingumą.

Technologiniai tyrimai ateityje bus vykdomi maisto produktams, racionaliems ūkininkavimo metodams ir maisto gamybos procesams tobulinti bei maisto saugos politikos poveikiui žemės ūkio maisto produktų sektoriuje tirti.

Genetiškai modifikuoti organizmai (GMO)

JTC teiks didelę mokslinę ir techninę paramą sričiai, tiriančiai GMO buvimą maiste ir aplinkoje. Ši parama bus teikiama GMO laboratorijų tinklui Europoje ir koordinuojama JTC valstybių narių prašymu. Užduotys apims GMO nustatymo, identifikavimo ir kiekybinio įvertinimo tobulinimo ir įteisinimo metodus, patvirtintos pamatinės medžiagos gausinimą (naujų rūšių, apdoroto maisto), biomolekulinių duomenų bazių plėtojimą, mokymą. Tyrimų veikla (pvz., atrankos ir aptinkamumo), sutelkta į naujas maisto ir pašarų rūšis ar naudojimui ES nepatvirtintų rūšių klausimo sprendimą, bus vykdoma reguliavimo poreikiams remti ir visos Europos suderinimui pasiekti.

GMO buvimo aplinkoje tyrimas pareikalaus kurti naujas kompetencijas, galinčias nagrinėti naujų organizmų įvedimo į aplinką genetinius, biologinės įvairovės ir agronominius aspektus.

Cheminiai produktai

Nauja Bendrijos cheminių medžiagų politika turės didelį poveikį paramai, kurios reikia JTC [3] visoje pamatinėje programoje. JTC vaidmuo apims darbą su išplėsta programa cheminėms medžiagoms tvarkyti; tai sustiprins jau esamus glaudžius ryšius su tiesiogiai susijusiomis valstybių narių institucijomis, pramone ir tarptautinėmis organizacijomis, pvz., su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija. Europos cheminių medžiagų biuro patirtis ir kompetencija rizikos įvertinimo srityje taip pat teiks tvirtą pagrindą didelėms tyrimų pastangoms šioje sferoje.

Alternatyvių bandymams su gyvūnais metodų įteisinimo svarba padidės remiant naujos cheminių medžiagų politikos naują tyrimų programą. Dar bus tiriama skiepų sauga ir sunki potencialiai žalingų medžiagų pakartotinių mažų dozių ilgalaikio poveikio sritis.

ES šalių kandidačių priežiūros įstaigos telematinėmis priemonėmis keisis patvirtinta informacija apie sveikatą ir vaistus, taip pat ši informacija bus skleidžiama tarp visų naudotojų grupių, įskaitant vartotojus ir pacientus.

JTC prisidės prie dabar esančių pavojingų medžiagų įvertinimo, dėmesį atkreipiant į medžiagų žalingų sudėtinių dalių persikėlimą kontakto su žmonėmis ir maistu metu, pvz., plastifikatorių žaisluose ir kosmetikos žalingą poveikį. Bus atliekama ir santykių tarp Bendrijos politikos ir naujovių bei Europos chemijos pramonės konkurencingumo ateities analizė.

Pritaikymas biologinėje medicinoje

Senstanti populiacija neišvengiamai pakeis reikalavimų pobūdį ES sveikatos apsaugos sistemai. JTC ketina savo patirtį medžiagų ir gyvosios gamtos moksluose pritaikyti implantų biologinio suderinamumo ir ilgalaikio patikimumo srityse bei optinių metodų naudojimui minimaliai invazinėse medicinos sistemose. Šis darbas reikalauja jungtis su tyrimų laboratorijomis, ligoninėmis, pramone ir priežiūros institucijomis. JTC, bendradarbiaudamas su Tarptautine klinikinės chemijos federacija (direktyvos dėl vidinės diagnostikos ir medicinos prietaisų), taip pat dirbs visuotinai pripažintos klinikinės diagnostikos įvertinimo sistemos srityje.

JTC branduoliniai ir izotopiniai prietaisai bei kompetencija gaminant ir naudojant radioaktyviuosius sunkiai skaidomus izotopus taip pat bus naudojami medicinoje ir pritaikant naujus vėžio gydymo būdus (a-imunoterapija, boro neutronų spindulinis metodas), ir ruošiant klinikinių rekomendacijų medžiagą.

2.2. Aplinka ir tvarumas

Vandens, oro ir dirvožemio kokybė bei naudojimas, racionalus energijos panaudojimas ir visuotinio atšilimo grėsmės klausimai sulaukia vis didėjančio politikų dėmesio. Bendrijos politikos pasiekimai šiose srityse reikalauja atitinkamų žinių apie priežastis, procesus, poveikį ir tendencijas. Vykdydamas savo programą, JTC kreipia tiesioginį dėmesį į šiuos reikalavimus. Todėl jis sutvirtins savo vaidmenį kaip žinių ir informacijos centras sprendžiant aplinkos klausimus, turinčius didelį europinį mastą. Jis tai atliks vis labiau įsitraukdamas į informacinius tinklus su valstybėmis narėmis ir tarptautiniu mastu, ypač šalyse kandidatėse. Paslaugų teikimas politikos formavimo procesui bus sustiprintas, plėtojant glaudesnį bendradarbiavimą su tiesiogiai susijusiomis Bendrijos paslaugomis ir vykdant mišrios politikos, techninių-ekonominių perspektyvų tyrimus. Dėmesys taip pat bus kreipiamas į ryšių su Europos aplinkos agentūra stiprinimą, kreipiant ypatingą dėmesį į mokslinių rezultatų skleidimą. Programa apims šias sritis:

- nepalankaus visuotinio pasikeitimo įvertinimas ir prevencija,

- Europos aplinkos apsauga (oras, vanduo ir žemės ištekliai),

- indėlis į tvariąją plėtrą (nauja ir atnaujinama energija, aplinkos įvertinimas),

- parama Aplinkos ir saugumo visuotinei kontrolei (GMES).

Nepalankaus visuotinio pasikeitimo įvertinimas ir prevencija

JTC rems ES kovos su visuotiniu atšilimu strategijos plėtrą, naudodamasis savo techniniais, socialiniais ekonominiais, modeliavimo ir tyrimų suderintais gebėjimais. Kyoto protokolo įgyvendinimas reikalauja pažinti priežastis ir procesus, kontroliuojančius šiltnamio efektą sukeliančių dujų ciklus. JTC prioritetas bus tiesioginė šiltnamio efektą sukeliančių dujų ES monitoringo mechanizmo parama (Tarybos sprendimas 1999/296/EB) [4]. Žinių spragų užpildymas prisidedant konkrečiais tyrimais bus svarbi JTC vaidmens dalis šiame kontekste. Darbas bus telkiamas į standartų sistemos sukūrimą, kuri padidins duomenų kokybę ir sumažins netikrumą. Svarbi šio darbo dalis yra žemės plutos pokyčių, žemės naudojimo ir miškininkystės kontrolė įvairiu lygiu (taip pat žiūrėti GMES). Energetikos ateities veiksmų planas bei anglies išskyrimo prognozės taip pat yra svarbios įgyvendinant susijusias priemones. Politikos galimybės sumažinti išskyrimą rentabiliu būdu taip pat bus tiriamos. Siekdamas maksimaliai padidinti savo pastangas, JTC veiklą visuotinio pasikeitimo srityje vykdys sutelkęs atsidavusią grupę. Su klimato politikos įgyvendinimu, anglies atskyrimu, atmosferos kokybės matavimu, ozono ir ultravioletinio spinduliavimo virš Europos dinamika taip pat galėtų būti tiriami.

Europos aplinkos apsauga

— Oro kokybės išsaugojimas

Oro užterštumas yra pagrindinis Europos piliečių rūpestis ir didelio reguliavimo instrumentų kiekio centras (pvz., Švaraus oro Europoje programa). JTC kertiniai pastangų akmenys bus:

- transporto priemonių ir stacionarių šaltinių skleidžiamų teršalų įvertinimas (naujos skleidimo direktyvos, standartai dyzeliniam kurui (gazolinui), naujos kuro rūšys, sveikatai žalingų dalelių ir dvideginio skleidimas; pasaulinio lygio standartinių tyrimų ciklų ir matavimo metodų, skirtų pramoniniam skleidimui, suderinimas/standartizavimas),

- standartų teikimas oro kokybės direktyvoms įgyvendinti ir plėtoti (analizė, teršalų kiekio ore nustatymas, kontrolė, metodika, ikinormatyvinis darbas, oro kokybės politikos poveikio žmogui įvertinimo metodai, duomenų analizės priemonių modeliavimas ir sumažinimo veiksmų planų palyginimas),

- atmosferos užterštumo poveikio visuomenės sveikatai įvertinimas, ypač urbanizuotose vietovėse.

Transporto, energetikos, sveikatos ir verslo politikų skirtingų sektorių integruota analizė bus vykdoma siekiant nustatyti jų poveikį išskyrimui ir aplinkos užterštumo lygiui. Darbas bus vykdomas naudojantis dideliais ekspertų, įskaitant automobilių ir energetikos pramonės atstovus, tinklais.

Vandens kokybė

Vanduo yra pagrindinė ateities išteklių problema; natūralių vandens telkinių eksploatacija ir geros geriamo vandens kokybės užtikrinimas yra ypač svarbūs. Pagrindų direktyva dėl vandens, įpareigos koordinuoti ir suderinti visų Bendrijos priežiūros instrumentų kontrolės ir atsiskaitymo procesus per kitus šešerius metus. Bus atliekami tyrimai, kurie paskatins suderinti valstybių narių ataskaitų dėl įvairių su vandeniu susijusių direktyvų (pvz., dėl likutinio miesto vandens, nitratų, paviršinio vandens ir t. t.) įgyvendinimo bendrą duomenų bazę. JTC susitelks į ekologinių vandens kokybės parametrų nustatymą (taip pat remdamas dabartinę bendrą Europos metrologijos infrastruktūrą), svarbių teršalų nustatymą, vidaus ir pakrančių vandenų kokybės rodiklius bei mikrobiologinio pavojaus nustatymą, ypač vandens nuotėkose, taip pat į naujos reguliavimo sistemos socialinę ekonominę reikšmę. Šiame kontekste JTC veikla turėtų prisidėti prie tyrimų, siekiančių bendro vandens kokybės, nuotėkų valymo, dirvožemio kokybės ir jų poveikio sveikatai gerinimo. Poveikis sveikatai yra išdėstytas šios programos 2.1 skirsnyje "Maisto sauga ir kokybė". Bus atliekami integruoti pakrančių zonos valdymo tyrimai Bendrijos standartiniams siūlymams paruošti.

Sausumos ištekliai

Dirvožemis ir kraštovaizdis yra didžiausios žmonių veiklos vieta, o jų savybes lemia valdymo praktika. Žemės ūkio politikos aplinkos aspektas, taip pat kai kurie Bendrijos teisės aktai (pvz., Vandens direktyva, Erdvės plėtros perspektyva, Miesto darbotvarkė, Klimato pokyčiai ir kiti) nagrinėja įvairius šios srities klausimus. JTC rems erdvės integruotos analizės bendros praktinės programos — kaip pagrindo politikai formuoti ir įvertinti, — sudarymą. Nuotėkų surinkimo rajonai bus naudojami kaip tyrimų vienetai įvairiems procesams ir poveikiui įvertinti. Plati duomenų bazė, tvarkoma Europos dirvožemio biuro, bus plečiama kuriant tinklus; nuolatinis bendradarbiavimas su Eurostatu taip pat bus stiprinamas. Bus kreipiamas dėmesys į priemonių tobulinimą ir informacijos apie gamtinį kraštovaizdį, susijusį su miškininkyste, žemės naudojimu ir biologinės įvairovės išsaugojimu, teikimą. Parama bendrosios žemės ūkio politikos aplinkos aspektui bus teikiama kraštovaizdžio analizės ir rodiklių naudojimo srityje. Bus teikiama informacija apie miesto ir regioninės aplinkos būklę ir pokyčius. Darbui bus naudojamos pažangios distancinio zondavimo technologijos, geografinės informacijos sistemos ir erdvės procesų modeliavimas.

Indėlis į tvariąją plėtrą

Darbas tvariosios plėtros sferoje apima visą JTC programą, o dėmesys kreipiamas į ekonominių, socialinių ir aplinkosaugos aspektų integraciją. Darbas šios integracijos srityje ypač nagrinės tvariąją plėtrą ir vaidmenį, kurį įvairūs veikėjai yra pakviesti atlikti.

JTC sudarys ypač veiklią programą, siekiančią žinias ir informaciją (įskaitant gebėjimą remti mokslinius darbuotojus ir operatorius toje srityje) perkelti į veiksmingą praktiką, leidžiančią įgyvendinti tvariąją plėtrą. Bus kreipiamas dėmesys į metodologijų ir priemonių, skirtų integruojamai plėtrai bei biologinės įvairovės ir (arba) kraštovaizdžio išsaugojimui.

JTC naudos savo patirtį įvairių aplinkosaugos vietų, pastaraisiais metais nustatytų tam tikrame skaičiuje valstybių narių, tinklo Europoje plėtrą.

— Energetika ir energijos taupymas

Kyoto protokolas diskusijai apie energetiką suteikė svarbų aspektą, kadangi energijos naudojimas ir transportas — du kertiniai ekonominio gyvenimo akmenys — labiausiai skleidžia šiltnamio efektą sukeliančias dujas. Naujų ir atsinaujinančios energijos rūšių svarba, kaip ir energijos efektyvumas bei tiekimo saugos technologija, buvo pabrėžtos naujoje Žaliojoje knygoje ir Komunikate dėl "Atsinaujinančių išteklių".

JTC patirtis atsinaujinančių išteklių, energijos politikos ir energetikos technologijos srityse bus išnaudojama padedant spręsti Bendrijos problemas, iškylančias valstybės nereguliuojamoje rinkoje; numatoma susitelkti į šias darbo sritis:

- atsinaujinančios energijos gamybos (pirmenybę teikiant saulės baterijų gaminamai elektrai), kaupimo ir energijos naudojimo pastatuose standartų sistemų sudarymą, naudojantis akredituotomis laboratorijomis ir sertifikavimo schemomis,

- naujų ir įprastų energetikos technologijų technologinio įvertinimo, energijos kaupimo galimybių, įteisinimo ir modeliavimo veiklą, ypač kreipiant dėmesį į saugą, efektyvumą, energijos taupymą, gaminamos elektros energijos technologijų atliekas ir biomasę, taip pat atliekų deginimą,

- energetikos veiksmų planus ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų skleidimo prognozavimą bei naujų ir atsinaujinančios energijos technologijų rinkų konkurencingoje energetinėje ekonomikoje įvertinimą.

Aplinkos įvertinimas

Vis labiau pripažįstamas aplinkos kokybės "integruoto" vertinimo poreikis. JTC rems ES tvariosios plėtros strategiją tobulindamas atitinkamas politikos integruoto įvertinimo priemones ir vykdys veiklą, kuri padės integruoti aplinkosaugos dalykus įvairiose ES politikos srityse. Europos taršos integruotos prevencijos ir kontrolės biuras tęs savo su direktyvomis susijusį darbą vertinant geriausias turimas technologijas, siekdamas sumažinti taršą pasirinktuose pramonės sektoriuose. Atliekų tvarkymas yra svarbi sritis, kurioje būtina integruota analizė, pradedant nuo atliekų susidarymo iki apdorojimo ir šalinimo. Aplinkos vientisumas ir žmogaus sveikata yra kita integruotų tyrimų sritis, prie kurios prisidės JTC. Bus plėtojamos ekologinės toksikologijos naujos įvertinimo priemonės ir būdai, skirti tokioms temoms kaip oro tarša ir teršalai vandenyje (endokrinus ardančios medžiagos, biocidai ir medikamentai). JTC taip pat teiks metodologinę paramą aplinkos aspektui integruoti paramos plėtrai srityje.

JTC teiks paramą įgyvendinant Bendrijos teisės aktus, skirtus keistis aplinkos monitoringo duomenimis (įskaitant radioaktyvumą) ir informacija (palyginant pavyzdžius) esant įprastinėms ir nenumatytoms sąlygoms.

JTC ir toliau kreips dėmesį į įvairių politikos sričių sanglaudą ir poveikį, ir tai bus konkretus indėlis įgyvendinant tvariosios plėtros veiklą Bendrijos lygiu.

Parama GMES

Vis labiau pripažįstamas poreikis gauti nepriklausomos informacijos apie svarbiausias problemas, turinčias įtakos pasaulio aplinkai ir piliečių saugumui. GMES yra Europos iniciatyva operacinėms paslaugoms, skirtoms rinkti, analizuoti ir tvarkyti informaciją, susijusią su aplinkos kokybės pokyčiais, išteklių tinkamumu ir valdymu, gamtine rizika ir pavojais, įgyvendinti. GMES bus įgyvendinama susitelkus į dvi svarbias sritis — visuotinės aplinkos išsaugojimą ir grėsmės piliečių saugumui sumažinimą ar numatymą. Šios iniciatyvos tiesioginis dėmesys nukreiptas į žemės stebėjimo technologijas, skirtas atitinkamam ilgalaikiam pagrindinių kraštovaizdžio parametrų (tokių kaip žemės dangos, naudojimo, išteklių blogėjimo ar išeikvojimo) stebėjimui išlaikyti įvairiuose geografiniuose lygmenyse. Ji taip pat reikalaus metodų gamtinės rizikos įvertinimui ir stichinių nelaimių valdymui remti. JTC susitelks plėtojant su ES politika susijusius pritaikymus, papildančius GMES koncepciją trijose darbo srityse: remiant tarptautinius aplinkosaugos susitarimus, nustatant riziką ir pavojų bei įvertinant aplinkos svarbą.

2.3. Technologijų numatymas

ES politikos nustatymas vis labiau priklauso nuo savalaikio mokslo ir technologijų bei socialinės ir ekonominės aplinkos raidos numatymo ir pažinimo. JTC kompetencija analizuojant technologijų ir mokslo savitarpio ryšius bei jos patirtis koordinuojant įvairių sektorių ir įvairių sričių numatomus tyrimus tarptautiniu lygiu prisidės prie ERA tikslų įgyvendinimo. Įgyvendinant visą 2002-2006 metų pamatinę programą, JTC veikla šioje tyrimų srityje remsis glaudžiu bendradarbiavimu su DG RTD ir kitomis klientų DG. Veikla bus sutelkta į:

- technologinį ekonominį numatymą,

- tarptautinio bendradarbiavimo numatymo srityje forumą.

Technologinis ekonominis numatymas

JTC vykdys svarbių technologinių pasiekimų, veikiančių ES, ir tiesiogiai susijusių su poveikiu augimui, tvariajai plėtrai, užimtumui, socialinei sanglaudai ir konkurencingumui vidutinės trukmės ir ilgalaikius perspektyvinius tyrimus. Ši veikla taip pat teiks pagrindinę analizę ir informaciją, kurios bus naudingos JTC dirbant konkrečiose savo kompetencijos srityse. Ji apims perspektyvinę analizę technologijų silpnosioms vietoms ir galimybėms nustatyti, įskaitant kiekybinį įvertinimą; daug žadančių technologijų ir būtinų sąlygų joms naudoti nustatymą.

Tarptautinio bendradarbiavimo numatymo srityje forumas

JTC stiprins savo darbinius ryšius su tarptautinėmis sudėtingas problemas sprendžiančiomis ar ateities pasiekimus numatančiomis įstaigomis ir aukščiausio lygio konsultantais, sekdamas šiuo metu esančia sėkminga patirtimi (pvz., Europos mokslo ir technologijų observatorijos tinklu, Aukšto lygio ekonomistų grupe) ir sukurdamas tarptautinio bendradarbiavimo numatymo srityje programą. Pagrindinių iškylančių sunkumų analizės dalijimosi mechanizmas ypač pasirodys naudingas remiant Europos vaidmenį tarptautinėje diskusijoje dėl mokslo ir valdymo. Bendroji standartų sistema į politiką orientuoto numatymo analizėje bus įkurta panaudojant ją regionuose, ypač kreipiant dėmesį į šalis kandidates.

2.4. Pamatinė medžiaga ir matavimai

Produktų standartų ir matavimų sistemos pripažinimas yra svarbus elementas įgyvendinant Bendrijos politiką, susijusią su vartotojų sauga, laisva prekyba, Europos pramonės konkurencingumu ir išoriniais ryšiais. JTC toliau rems dabartinę ar besivystančią Europos metrologinę infrastruktūrą, siekdamas duoti įrodytos kokybės rezultatus, įkurti konkrečią pamatinių matavimų sistemą, leisti sertifikuotąją pamatinę medžiagą (SPM) jos visuotiniam pripažinimui patvirtinti, organizuoti tarptautines matų įvertinimo programas, ir įkurs tarptautines duomenų bazes ES politikos sritims remti. Visai JTC darbo programai reikia suderintų pamatinių metodų ir medžiagos, nepriklausomai nuo to, ar tai aplinkosauga, maisto sauga, visuomenės sveikata, ar branduolinė pramonė. Be darbo, apibūdinto ankstesniuose skirsniuose, JTC planuoja remti Europos sertifikuotosios pamatinės medžiagos sistemos kūrimą. Tai JTC suteiks galimybę teisingai konsultuoti Bendrijos paslaugas, kurioms taikomi ES teisės aktai ir praktika. Veikla apims:

- BCR [5] ir pramonės sertifikuotąją pamatinę medžiagą,

- metrologiją chemijos ir fizikos srityse.

BRC ir pramonės sertifikuotoji pamatinė medžiaga

Ši veikla nagrinėja pamatinės medžiagos kūrimo ir patvirtinimo koncepcijų ir technologijų vystymąsi, kad pagerintų visuotinį jų pripažinimą pagal ES-JAV tarpusavio pripažinimo sutartį, kai JTC konsultuoja DG TRADE. JTC dėmesį sutelks į BCR ir naujos SPM kūrimą pramonės procesams ir produktams kontroliuoti. Kaip paramą DG RTD, JTC, kai galima, išplės savo atsakomybę laikyti ir paskirstyti BCR gamybos valdymui ir naujai netiesioginių veiksmų SPM patvirtinti. Branduolinė pamatinė medžiaga, naudojama apsaugos priemonių ir branduolinių medžiagų sąskaityboje, bus išplėsta ir apims aplinką.

Metrologija chemijos ir fizikos srityse

Neutronų ir materijos sąveikos tyrimų metu gauta informacija yra pagrindinė daugelyje taikomųjų sričių. Infrastruktūros bus išlaikomos, siekiant sistemingai tirti pagrindinę fizikos metrologiją plačioje energijos sferoje, pabrėžiant jos svarbą mokymui. Radionuklidų metrologijos veikla remia maisto, cheminę ir aplinkos apsaugą. JTC toliau atstovaus komisijai tarptautinėse institucijose, atsakingose už pasaulinio lygio cheminės matavimų sistemos sudarymą. Strateginiai uždaviniai apims pirminio matavimo metodų sukūrimą, izotopų pamatinės medžiagos ruošimą bei sertifikavimą ir matavimų įvertinimo tarptautinių programų sudarymą. Temos parenkamos pagal ES reikalavimus ir vertinimus, labai priklausančius nuo dalyvaujančių laboratorijų gausos, ypač tų, kurios atlieka bazinį vaidmenį savo sektoriuje ar regione. Įsteigiant tinklus (PECOMet-tinklas ir MetMED) parama bus teikiama šalims kandidatėms ir Viduržemio jūros šalims chemijos struktūrinei matavimų sistemai sukurti.

2.5. Visuomenės saugumas ir kova su sukčiavimu

Visuomenės saugumo klausimai — masinio naikinimo ginklų daugėjimas, ekonomikos globalizacija, pasikėsinimai į privatumą ir interneto pažeidžiamumas, gamtos ar technologinių nelaimių rizika — reikalauja koordinuoto tarptautinio požiūrio. ES teikia pagrindą tam tikru skaičiumi mechanizmų ir tuo pat metu reiškia visišką nepakantumą sukčiavimui. Šioms politinėms iniciatyvoms ir įsipareigojimams reikia mokslinės ir techninės paramos, todėl JTC formuoja savo programą, galėsiančią tiesiogiai patenkinti šiuos konkrečius poreikius. Laikui bėgant JTC, tvarkydamas dideles informacines struktūras ir nagrinėdamas sudėtingas sistemas, įgavo plačiai paremtos ir pripažintos patirties pagrindinėje saugumo ir kovos su sukčiavimu sferoje. Įgyvendinant 2002-2006 m. pamatinę programą, ši patirtis bus teikiama Europos institucijoms pagal jų prioritetus ir poreikius. Padidintas dėmesys bus kreipiamas į tinklų naudojimą su kitomis mokslinių tyrimų institucijomis ir tarpininkais, siekiant pagilinti ir išplėsti paramą. JTC susitelks į šiuos klausimus:

- tarptautinis humanitarinis saugumas,

- gamtiniai ir technologiniai pavojai, rizika ir nenumatyti atvejai,

- kibernetinis saugumas,

- atitikimo ES teisės aktams priežiūra ir sukčiavimo kontrolė.

Tarptautinis humanitarinis saugumas

JTC toliau kreips dėmesį į ES humanitarinio išminavimo techninius aspektus, siekdama pirma — pagerinti žinias apie esančias minų laukų apžvalgos ir aptikimo technologijas patikrinant ir nustatant etalonus, antra — įvertinti naujas technologijas, ir trečia — padidinti su minomis susijusių ES veiksmų operacijų matomumą, skaidrumą ir veiksmingumą.

JTC, per GMES iniciatyvą, taip pat prisidės plėtojant Europos pajėgumus, leidžiančius Europos saugumo politikos sritims, tarp jų ir humanitarinei pagalbai, savalaikiai naudotis integruotais kosmoso, aplinkosaugos ir socialiniais ekonominiais duomenimis.

Gamtiniai ir technologiniai pavojai, rizika ir nenumatyti atvejai

JTC toliau rems pastangas vystyti europinę sistemą, skirtą rizikai Bendrijoje numatyti, įvertinti, valdyti ir sumažinti. 2002-2006 metų pamatinėje programoje JTC toliau vystys sisteminį požiūrį į gamtinių ir technologinių pavojų valdymą. Kalbant apie technologinę riziką — nuo aviacinių įvykių ir pramonės sukeliamų pavojų, — JTC pastangos bus sutelktos į suderintų Europos priežiūros sistemų (ECCAIRS [6], MAHB [7], EPERC [8], kurios vėliau bus išplėstos į šalis kandidates, eksploatavimą ir gerinimą. Gamtinių pavojų srityje JTC stengsis teikti Europai panašių pajėgumų. Tuo pat metu, pastangos plėtoti bendrą europinį požiūrį į potvynius ir miško gaisrus bus tęsiamos susitelkiant į pažangaus modeliavimo integravimą, įprastinius ir erdvės tyrimais paremtus duomenis. Bus plėtojamas ryšys su GMES iniciatyva. Įvairūs tinklai, tokie kaip Europos žemės drebėjimų inžinerijos laboratorijų tinklas, bus išplėsti tarptautiniu lygiu. Panašiai, JTC, bendradarbiaudamas su Europos partneriais, įkurs eksperimentinės įrangos tinklą struktūrinės saugos bendrai integruotai iniciatyvai plėtoti.

JTC panaudos savo vidinį potencialą ir ryšius su moksliniais tinklais, kad prisidėtų prie paramos mechanizmo sprendimams priimti rizikos valdymo srityje sukūrimo.

Kibernetinis saugumas

JTC remsis patirtimi, įgyta palaikant ES patikimumo iniciatyvą, neteisminių ginčų sprendimo sistemas, taip pat elektroninės mokėjimo sistemos stebėjimo punktą. Glaudžiai bendradarbiaudamas su Bendrijos paslaugų atsakingomis įstaigomis ir valstybių narių organizacijomis, JTC teiks paramą plėtojant atitinkamą ES atsaką į nusikaltimų kibernetinėje erdvėje, asmeninio ir internetinio pažeidžiamumo riziką. Pastangos bus nukreiptos į geresnius šių rizikų apibūdinimo metodus, techninių atsakomųjų priemonių vertinimo kriterijus ir šių priemonių išbandymą JTC laboratorijose bei atitinkamų ir suderintų priemonių, parodymų ir statistikos konsultuojantis su kitomis suinteresuotomis šalimis, įskaitant Europolą, plėtrą. JTC taip pat išlaikys interneto puslapį apie nusikaltimų kibernetinėje erdvėje problemas ir apie savo pasiekimus teiks ataskaitą ES forumui, įkurtam Komisijos komunikato dėl "Saugesnės informacinės visuomenės sukūrimo gerinant informacinių infrastruktūrų saugumą ir kovojant su kompiuteriniais nusikaltimais" pagrindu.

Atitikimo ES teisės aktams priežiūra ir sukčiavimo kontrolė

JTC remia Komisijos pastangas padidinti kovos su sukčiavimu priemonių veiksmingumą ir teikdamas pažangias technologijas įstaigoms, dirbančioms ES lygiu, ir palaikydamas valstybes nares, naudojančias naujausias technologijas. JTC, glaudžiai bendradarbiaudamas su suinteresuotomis Bendrijos paslaugų tarnybomis, išlaikys atitinkamą paramą bendrajai žemės ūkio politikai, bendrajai žvejybos politikai ir Europos kovos su sukčiavimu tarnybai (OLAF). Be naujų technologijų pritaikomumo tyrimo — DNR tyrimas galvijų identifikavimui, skaitmeninio kosminio vaizdo aiškinimas pasėlių plotų priežiūrai ar žvejybinių laivų atpažinimui, gėrimų ir maisto produktų izotopinės analizės turiniui ir kilmei nustatyti kryžminė koreliacija, pranešimų signalų surinkimas iš atvirų šaltinių, kalbinė technologija daugiakalbiams dokumentams analizuoti, — JTC ir toliau teiks klientams integruotas žinias, kurios apima visą ciklą nuo duomenų užfiksavimo, informacijos sujungimo, panaudojimo iki vizualizacijos ir įvertinimo.

JTC taip pat remsis savo metodologine patirtimi teikdamas politikos procesams savalaikę, patikimą ir socialiai tvirtą informaciją. To bus siekiama oficialiosios statistikos reikmėms, koordinuojant, kartu su Eurostatu, teminius tyrimų tinklus, pabrėžiant trumpalaikius rodiklius, verslo ciklą ir finansinę analizę bei plėtojant kokybės užtikrinimo metodologiją mokslo indėliui į valdymą.

Padidintas dėmesys bus skiriamas išankstiniams perspėjimams ir tendencijų nustatymui, skleidimui, sąmoningumo kėlimui ir keitimusi žiniomis su bendrai dirbančiomis valstybių narių laboratorijomis. Sukčiavimo problema bus sprendžiama ne remiantis pavieniais atvejais, o sisteminiu lygiu — tobulinant tvarką ir teisės aktus, kuriuose mažiau biurokratijos ir kurie iš esmės mažiau skatina sukčiauti.

[1] Kasmetiniai vartotojų seminarai, vartotojų DG įvairių paslaugų grupė, dvišaliai susitarimai, bendrai su aukšto lygio vartotojų grupe.

[2] JTC paskirties atlikimas ERA. Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui.

[3] Įskaitomas JTC Europos cheminių medžiagų biuro darbas.

[4] OL L 117, 1999 5 5, p. 35.

[5] Communautaire de reference biuras.

[6] Privalomosios orlaivių avarijų atskaitomybės sistemos Europos koordinavimo centras.

[7] Stambių avarijų pavojaus biuras.

[8] Europos slėgio įrangos tyrimų taryba.

--------------------------------------------------

II PRIEDAS

SUMOS, KURI, MANOMA, YRA REIKALINGA KONKREČIAI PROGRAMAI VYKDYTI, PADALINIMAS

Veiklos rūšis | Suma (milijonai eurų) |

Maistas, cheminiai produktai ir sveikatos apsauga | 212 |

Aplinka ir tvarumas | 286 |

Horizontalioji veikla Technologijų numatymas; pamatinė medžiaga ir matavimai; visuomenės saugumas ir kova su sukčiavimuMokslininkų rengimas; galimybė naudotis infrastruktūromis | 262 |

Iš viso | 760 |

--------------------------------------------------

III PRIEDAS

KONKREČIOS PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO TAISYKLĖS

1. Komisija, pakonsultavusi JTC valdytojų tarybą, įgyvendina tiesioginius veiksmus remdamasi moksliniais tikslais ir turiniu, apibūdintais I priede. Šių veiksmų veikla yra atliekama tiesiogiai susijusiose JTC institucijose.

2. Įgyvendindamas savo veiklą, JTC, kai tinka ir įmanoma, dalyvaus viešųjų ar privačių laboratorijų tinklų veikloje ar juos organizuos valstybėse narėse ar Europos mokslinių tyrimų konsorciumuose, remiančiuose Europos politikos formavimo procesą. Ypatingas dėmesys bus kreipiamas į bendradarbiavimą su pramone, ypač su mažomis ir vidutinėmis įmonėmis. Trečiosiose šalyse įsteigtos mokslinio tyrimo įstaigos taip pat gali bendradarbiauti projektuose pagal tiesiogiai susijusias pamatinės programos 6 straipsnio nuostatas ir, kai taikoma, Bendrijos bei suinteresuotųjų trečiųjų šalių mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo susitarimus. Ypatingas dėmesys bus kreipiamas į bendradarbiavimą su šalių kandidačių, Centrinės ir Vakarų Europos bei buvusios Tarybų Sąjungos šalių mokslinio tyrimo laboratorijomis ir institucijomis.

JTC taip pat nuolat naudos atitinkamus mechanizmus savo klientų ir vartotojų reikalavimams bei poreikiams nustatyti ir įtraukti juos į susijusią veiklą.

Projektų įgyvendinimo metu įgytas žinia skleis pats JTC (atsižvelgdamas į galimus apribojimus dėl slaptumo klausimų).

3. Lydinčios priemonės apima:

- JTC personalo apsilankymų nacionalinėse, pramoninėse laboratorijose ir universitetuose organizavimas,

- jaunų mokslininkų, ypač iš šalių kandidačių, judėjimo rėmimą, ypač kreipiant dėmesį į moterų dalyvavimo skatinimą,

- specializuotą mokymą, siekiant remti Europos politikos sričių plėtotę ir įgyvendinimą pabrėžiant daugiadalykiškumą,

- kviestinių mokslininkų ir laikinai komandiruotų nacionalinių ekspertų, ypač iš šalių kandidačių, apsilankymų JTC institucijose organizavimą, ypač kreipiant dėmesį į moterų dalyvavimo skatinimą,

- sistemingą pasikeitimą informacija, inter alia, organizuojant mokslinius seminarus, pasitarimus ir koliokviumus bei per mokslinius leidinius,

- projektų ir programų vykdymo nepriklausomą mokslinį ir strateginį įvertinimą.

--------------------------------------------------