32001D0405



Oficialusis leidinys L 142 , 29/05/2001 p. 0010 - 0017


Komisijos sprendimas

2001 m. gegužės 4 d.

dėl ekologinių kriterijų, pagal kuriuos vyniojamajam popieriui suteikiamas ekologinis Bendrijos ženklas, nustatymo

(pranešta dokumentu Nr. C(2001) 1175)

(2001/405/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 dėl pakeistos Bendrijos ekologinio ženklo suteikimo sistemos [1], ypač į jo 3, 4 ir 6 straipsnius,

kadangi:

(1) Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 3 straipsnis numato, kad ekologinis ženklas suteikiamas technologiniams procesams, kurie labai padeda gerinti aplinkosaugą.

(2) Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 4 straipsnis numato, kad tam tikroms produktų grupėms nustatomi specialūs ekologiniai kriterijai.

(3) Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 4 straipsnis numato, kad kiekvienos produktų grupės ekologinio ženklo kriterijai ir su jais susiję vertinimo bei tikrinimo reikalavimai peržiūrimi iki baigiantis jų galiojimo terminams, tuomet pateikiami pasiūlymai dėl jų galiojimo pratęsimo, panaikinimo ar patikslinimo.

(4) Sprendimu 98/94/EB [2] Komisija nustatė ekologinio Bendrijos ženklo suteikimo vyniojamajam popieriui ekologinius kriterijus, išvardytus 3 straipsnyje ir iš dalies pakeistus Sprendimu 2000/413/EB [3], kurių galiojimo laikas baigiasi 2001 m. gruodžio 31 d.

(5) Atsižvelgiant į rinkos plėtrą, tikslinga patikslinti produktų grupės ir ekologinių kriterijų, nustatytų Sprendimu 98/94/EB, apibrėžimus.

(6) Tikslinga priimti naują Komisijos sprendimą, nustatantį šioms produktų grupėms būdingus ekologinius kriterijus, kurių bus laikomasi penkerius metus.

(7) Tikslinga, kad ne ilgiau nei 12 mėnesių tuo pat metu galiotų tiek nauji, šiuo sprendimu nustatytieji, tiek ir Sprendimu 98/94/EB nustatyti kriterijai, kad įmonės, kurių produktams suteiktas ekologinis ženklas, turėtų pakankamai laiko priderinti savo produktus prie naujų kriterijų reikalavimų.

(8) Šiame sprendime išdėstytos priemonės buvo parengtos ir patvirtintos laikantis Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 6 straipsnyje nustatytų ekologinio ženklo suteikimo sąlygų.

(9) Šiame sprendime išdėstytos priemonės atitinka komiteto, įkurto Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 17 straipsniu, nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Produktų grupė "vyniojamojo popieriaus produktai" (toliau — produktų grupė) yra apibūdinama taip:

vyniojamojo popieriaus lapai ar tinkami asmens higienai jo ritiniai, galintys sugerti skystį ir (arba) nuvalyti išteptą paviršių. Vyniojamojo popieriaus produktai paprastai sudaryti iš raukšlėto ar reljefinio vienasluoksnio ar daugiasluoksnio popieriaus. Bent 90 % šio produkto sudaro plaušas. Daugiasluoksnės (sluoksniai suspausti tarpusavyje) ir drėgnos servetėlės į šią produktų grupę neįeina.

2 straipsnis

Produktų grupės, apibrėžtos 1 straipsnyje, aplinkosaugos veiksmingumas įvertinamas remiantis būdingais ekologiniais kriterijais, išdėstytais priede.

3 straipsnis

Produktų grupės apibrėžimas ir jai būdingų kriterijų apibūdinimas galioja penkerius metus nuo šio sprendimo įsigaliojimo dienos.

Sprendimu 98/94/EB nustatyto produktų grupės apibrėžimo ir šiuo sprendimu nustatytų kriterijų, kurie iš dalies pakeisti Sprendimu 2000/413/EB, galiojimo laikas pratęsiamas ir baigiasi praėjus 12 mėnesių nuo šio sprendimo įsigaliojimo dienos.

4 straipsnis

Administracinėms reikmėms produktų grupei suteikiamas indentifikavimo kodas "004".

5 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 2001 m. gegužės 4 d.

Komisijos vardu

Margot Wallström

Komisijos narė

[1] OL L 237, 2000 9 21, p. 1.

[2] OL L 19, 1998 1 24, p. 77.

[3] OL L 155, 2000 6 28, p. 63.

--------------------------------------------------

PRIEDAS

BENDROSIOS NUOSTATOS

Tam, kad galėtų būti paženklinti ekologiniu ženklu, produktai, apibrėžti 1 straipsnyje, turi atitikti priede išvardytus kriterijus ir kriterijų aprašyme ir techniniame priede išvardytų bandymų reikalavimus. Bandymus galima atlikti taikant ir kitus metodus, jei metodo lygiavertiškumą pripažįsta kompetentingas organas (pavyzdžiui, jei lygiaverčio metodo tikslumas ne mažesnis nei 95 %). Jei bandymų daryti nebūtina arba jie numatyti tikrinimui ar monitoringui, kompetentingas organas turėtų pasikliauti gamintojo pateikta deklaracija ir dokumentacija ir (arba) nepriklausomų patikrinimų rezultatais.

Įvertinant paraiškas ir svarstant, ar produktai atitinka šio priedo kriterijus, kompetentingiems organams rekomenduojama atsižvelgti į naudojimąsi pripažintomis aplinkosaugos vadybos sistemomis, pavyzdžiui, EMAS ar ISO 14001 (pastaba: diegti minėtas sistemas nėra būtina).

Šie kriterijai ypač prisideda siekiant, kad būtų įgyvendinta:

- nuodingų ar kitaip teršiančių medžiagų išleidimo į vandenį mažinimas,

- aplinkai daromos žalos ar rizikos veiksnių, susijusių su energijos konversija bei naudojimu (globalinis atšilimas, rūgštėjimas, neatsinaujinančių gamtos išteklių išeikvojimas), mažinimas ribojant energijos vartojimą ir taip mažinant teršalų išmetimą į atmosferą,

- įsipareigojimas taikyti tinkamus vadybos principus siekiant išsaugoti miškus,

- rizikos veiksnių, susijusių su pavojumi žmogaus sveikatai, darančių žalą aplinkai, ar rizikos veiksnių, susijusių su pavojingų medžiagų vartojimu, mažinimas,

- atliekų susidarymo mažinimas bei efektyvesnis jų tvarkymas.

Šių kriterijų verčių lygis skatina gaminti vyniojamąjį popierių darant nedidelį neigiamą poveikį aplinkai.

EKOLOGINIAI KRITERIJAI

1. Į VANDENĮ IR ORĄ IŠMETAMI TERŠALAI

i) Darbiniai COD, AOX, CO2, fossil bei SO2 parametrai yra lyginami su kontroliniais dydžiais ir išreiškiami santykiniais vienetais (šis "koeficientas" nustatomas kiekvienam parametrui).

Bendras teršalų, susidarančių gaminant popierių ir patenkančių į vandenį ir orą, kiekis gaunamas sudėjus teršalų kiekius, susidarančius atskirai celiuliozės ir vyniojamojo popieriaus gamybos procesų metu.

1 lentelė

Teršalų parametrų koeficientai ir kritinės išmetimo vertės

| Koeficientai, (C), kg/OMT popieriaus | Kritinės išmetimo vertės, (H), kg/OMT popieriaus |

1. Organinės atliekos vandenyje, COD | C1 = 15 | H1 = 40 |

2. Chlorintosios organinės medžiagos, AOX | C2 = 0,2 | H2 = 0,5 |

3. Anglies dioksidas, CO2, fossil | C3 = 1500 | H3 = 3750 |

4. Sieros oksidai, S | C4 = 1,0 | H4 = 2,5 |

ii) Santykinių vienetų apskaičiavimas parodytas 1 lygtyje. Faktinė kiekvienam parametrui apskaičiuota taršos vertė turi būti dalijama iš atitinkamo koeficiento.

Li = (parametro i) taršos vertė)/Ci (1 lygtis)

iii) "Bendros santykinių vienetų sumos" P apskaičiavimas parodytas 2 lygtyje. Ji gaunama sudedant kiekvieno parametro santykinių vienetų vertes.

P = L1 + L2 + L3 + L4 (2 lygtis)

iv) Produktui nesuteikiamas ekologinis ženklas, jei jį gaminant kurių nors teršalų COD, AOX, CO2, fossil bei SO2 išmetama daugiau, nei 1 lentelėje nurodytos kritinės išmetimo vertės.

v) Produktui suteikiamas ekologinis ženklas, jei bendra santykinių vienetų suma (P) neviršija keturių vienetų.

Bet kurioje gamybos vietoje AOX (t. y. Cl) išleistų atliekų kiekis tonai orasausės celiuliozės neturi viršyti 0,50 kg.

Jei priedai yra sujungiami su galutiniu produktu, tai jų produkcijos metu atsirandanti tarša tiek gamybos vietoje, tiek už jos ribų yra pridedama prie santykinių vienetų sumos.

Turi būti pranešama apie vandens, sunaudoto tonos celiuliozės ir vyniojamojo popieriaus gamybai, kiekį (pastaba: duomenys yra būtini nuotėkų srautų dydžiui bei teršalų koncentracijai apskaičiuoti).

Sieros junginiai: teršalai, susidarantys elektros gamybos metu, nėra įskaičiuojami.

Anglies dioksidas: teršalai, susidarantys iš deginamo iškastinio kuro, kurio reikia tonai popieriaus pagaminti, įskaitant ir teršalus, kurie susidaro gaminant elektros energiją (tiek gamybos vietoje, tiek už jos ribų).

2. ENERGIJOS SUVARTOJIMAS

Bendras elektros energijos kiekis, reikalingas vyniojamojo popieriaus gamybai, apskaičiuojamas sudedant jos kiekius, suvartotus celiuliozės ir vyniojamojo popieriaus gamybos procesų metu, ir neturi viršyti:

- 11 G džaulių (3000 kWh) elektros energijos tonai pagaminto popieriaus.

Pareiškėjas turi suskaičiuoti visas elektros sąnaudas, įskaitant ir energiją, suvartotą rašalui iš makulatūros pašalinti gaminant popierių iš antrinių žaliavų.

Elektros energija yra skirstoma į gaunamą iš elektros tinklų ir pagamintą vietoje, pastaroji vadinama elektros galia. Elektros energija, suvartota nuotėkoms ir orui valyti, neįskaičiuojama.

3. PLAUŠAI — SUBALANSUOTAS MIŠKŲ ŪKIO VALDYMAS

Gali būti naudojami medienos, perdirbti [2] arba ne medienos plaušai.

Jei naudojami gryni miško medžių plaušai, atsakingi išteklių, iš kurių gaunami šie plaušai, valdytojai įgyvendina subalansuoto miškų valdymo principus ir priemones. Atitinkami valdytojai ir (arba) celiuliozės fabrikai turi apie tai pateikti deklaraciją, chartiją, elgesio kodeksą, sertifikatą ar pažymą.

Europoje pirma minėti principai ir priemonės atitinka paneuropines miškų ūkio valdymo gaires, patvirtintas Lisabonos ministrų konferencijoje dėl Europos miškų apsaugos (1998 m. birželio 2–4 d.). Už Europos ribų jie atitinka UNCED miškų ūkio principus (Rio de Žaneiras, 1992 m. birželis) ir, kai taikoma, subalansuoto miškų valdymo kriterijus arba gaires, patvirtintas atitinkamai tarptautiniu ar regioniniu lygiu (ITTO, Montrealio procesas, Tarapoto procesas, UNEP/FAO Afrikos sausosios zonos iniciatyva).

4. PAVOJINGOS CHEMINĖS MEDŽIAGOS

Balinimas. Chloro dujos balinimui nenaudojamos. Šis reikalavimas netaikomas chloro dioksido iš chloro dujų gamybai ir naudojimui. (Pastaba: kadangi šis reikalavimas taip pat taikomas perdirbtam plaušui, leidžiama, kad plaušas ankstesnio naudojimo ciklo metu būtų balinamas chloro dujomis.)

Rašalo pašalinimas. Alkilfenoletoksilatai (APEO) ar kiti alkilfenolio junginiai į chemikalus, skirtus rašalui šalinti, nededami. Alkilfenolio junginiais laikomi junginiai, kurių skilimo produktas yra alkilfenolis.

Atsparumo drėgmei priedai. Šiuose prieduose turi būti ne daugiau kaip 1,0 dalis chloro-organinių junginių, priskiriamų ar priskirtinų rizikos frazėms R45 (gali sukelti vėžį), R46 (gali sukelti paveldimus genetinius pakitimus), R50/53 (labai toksiška vandenyje gyvenantiems organizmams, galimas ilgalaikis neigiamas poveikis vandens ekosistemai), R60 (gali pakenkti vaisingumui) ar R61 (gali pakenkti negimusiam kūdikiui), apibrėžtoms Tarybos direktyva 67/548/EEB [3] su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos direktyva 2000/33/EB [4]. Tokios chloro organinės medžiagos, pavyzdžiui, yra epichlorhidrinas (ECH), 1,3-dichlor-2-propanolis (DCP) ir 3-monochlor-1,2-propandiolis (MCPD).

5. ATLIEKŲ TVARKYMAS

Visi celiuliozės, popieriaus ir modifikuoto plaušo produktų gamintojai turi turėti atliekų [5], atsirandančių gamybos įmonėse, tvarkymo sistemą. Ši sistema dokumentuojama arba paaiškinama prašyme ir apima bent jau šiuos klausimus:

- pakartotinai naudojamų medžiagų atskyrimo iš bendro atliekų srauto ir jų naudojimo procedūros,

- žaliavų, skirtų kitoms reikmėms, naudojimo procedūros, pavyzdžiui, deginimas, norint padidinti proceso greitį, ar naudojimas žemės ūkyje,

- pavojingų atliekų [6] tvarkymo procedūros.

6. PRODUKTO SAUGUMAS

Produktai, pagaminti iš perdirbto plaušo ar iš perdirbto ir gryno plaušo mišinio, turi atitikti šiuos higienos reikalavimus:

vyniojamajame popieriuje turi būti ne daugiau kaip:

formaldehido: | 1 mg/dm2 pagal EPA 8315A bandymą, |

glioksalio: | 1,5 mg/dm2 pagal EPA 8315A bandymą, |

PCB: | 2 mg/dm2 pagal EPA 8270 bandymą. |

Visi popieriaus produktai turi atitikti šiuos reikalavimus:

slimicidų ir antimikrobinių medžiagų: | remiantis bandymu EN 1104 nėra mikroorganizmų augimą stabdančių medžiagų, |

dažiklių ir optinių baliklių: | remiantis bandymu EN 646/648 neblukina (būtinas 4 lygis), |

dažiklių ir spaustuvinių dažų: | dažikliai ir spaustuviniai dažai naudojami vyniojamojo popieriaus produkcijai yra be azotinių medžiagų, kurios įeina į techniniame priede, 3 lentelėje išvardytų aminų sudėtį. |

TINKAMUMAS VARTOTI

Produktai turi būti tinkami vartoti.

INFORMACIJA VARTOTOJAMS

2 ekologinės etiketės langelyje yra įrašomas toks tekstas:

- maža vandens tarša,

- maža oro tarša,

- mažai išmetama šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir suvartojama elektros energijos.

Šalia ekologinės etiketės gamintojas gali pridėti prierašą apie tai, kiek procentų perdirbto plaušo yra gaminyje.

Techninis priedas: apibrėžimai, bandymų reikalavimai ir dokumentacija

Visi išmetamų teršalų parametrai

Teršalų kiekis arba jų masė skaičiuojami pagal gamybą per 12 mėnesių. Naujame ar rekonstruotame fabrike skaičiuojama bent jau pagal 45 paeiliui einančias stabilaus darbo dienas. Matavimų rezultatai atspindi atitinkamą matavimų ciklą.

Jei produktai gaminami iš skirtingos kokybės celiuliozės, jos gamybos metu išmetamų teršalų kiekis apskaičiuojamas pagal visų naudotų celiuliozės rūšių svorio vidurkį. Bendras išmetamų teršalų kiekis gaunamas sudėjus celiuliozės ir vyniojamojo popieriaus gamybos metu susidariusius teršalus.

Akredituotos laboratorijos arba nepriklausomi tyrimų institutai matavimus atlieka remdamiesi standartu EN 45001.

Celiuliozės ar popieriaus gamintojo laboratorija gali tirti nuotėkas, jei laikomasi kurios nors iš šių sąlygų:

- atitinkamos priežiūros institucijos pripažįsta šios laboratorijos mėginių ėmimo ir tyrimo būdus arba

- gamintojas turi kokybės sistemą, kuri aprėpia mėginių ėmimą ir tyrimų kontrolę ir yra sertifikuota remiantis ISO 9001 ar ISO 9002, arba

- laboratorija yra oficialiai pripažįstama GLP (gera laboratorijų praktika).

Išleidžiamų į vandenį teršalų mėginiai imami iš nenusėsdintų ir nefiltruotų nuotėkų arba juos išvalius gamykloje, arba išleidžiant į komunalinius rinktuvus, prieš jų valymą komunaliniuose valymo įrenginiuose. Šiuo atveju matavimų vertės, apskaičiuotos prieš nuotėkų valymą komunaliniuose valymo įrenginiuose, yra sumažinamos dauginant iš koeficiento, kuris apskaičiuojamas atsižvelgiant į vidutinį teršalų sumažėjimą atlikus valymą. Teršalų kiekis, nustatytas į gamyklą tiekiamame vandenyje, gali būti atimamas iš teršalų, atsiradusių gamybos proceso metu ir ištekančių iš gamyklos, kiekio.

COD matuojamas remiantis ISO 6060 antrąja 1989 m. redakcija.

AOX matuojamas remiantis ISO 9562.

Galima tikrinti ir kitais metodais, jei metodo lygiavertiškumą pripažįsta kompetentingas organas (pavyzdžiui, jei lygiaverčio metodo tikslumas prilygsta 95 %).

AOX matuojamas, kai celiuliozės balinimui yra naudojami chloro junginiai. Taigi AOX nebūtina matuoti:

- neintegruotos popieriaus gamybos nuotėkose arba

- nebalintos celiuliozės gamybos nuotėkose, arba

- jei balinama chloro neturinčiais junginiais.

Sieros oksidai

Pareiškėjas paruošia sieros junginių, išmetamų su teršalais į atmosferą, balansą. Šis balansas apima visus išmetamus į atmosferą teršalus, kurie susidaro celiuliozės ir popieriaus gamybos metu, tačiau neapima teršalų susijusių su elektros gamyba. Matavimai apima regeneravimo katilus, kalkių deginimo krosnis, garo katilus, ir, jei naudojamos, krosnis stipraus kvapo dujų deginimui. Už paskleistą taršą yra atsiskaitoma.

Anglies dioksidas

Pareiškėjas paruošia anglies dioksido, išmetamo su teršalais į atmosferą, balansą. Šis balansas apima visus išmetamus į atmosferą teršalus, kurie susidaro celiuliozės ir popieriaus gamybos metu deginant neatsinaujinantį gamtinį kurą, įskaitant teršalus, susidarančius gaminant elektros tinklais gaunamą elektros energiją. 2 lentelėje surašyti teršalų koeficientai yra naudojami apskaičiuojant CO2, fossil kiekį, susidarantį deginant kurą.

2 lentelė

CO2, fossil ekvivalentai iš neatsinaujinančių kuro rūšių

Kuro rūšis | CO2, fossil teršalų kiekis | Mato vienetas |

Anglis | 95 | g CO2, fossil/MJ |

Žalia nafta | 73 | g CO2, fossil/MJ |

Mazutas 1 | 74 | g CO2, fossil/MJ |

Mazutas 2-5 | 77 | g CO2, fossil/MJ |

Benzinas | 69 | g CO2, fossil/MJ |

Gamtinės dujos | 56 | g CO2, fossil/MJ |

Tinklo elektros energija | 400 | g CO2, fossil/MJ |

Lentelėje nurodyta norma, skirta tinklo elektros energijai, taikoma visoje Europos Sąjungos teritorijoje. Vietoms, esančioms už Europos Sąjungos ribų, pareiškėjas gali pateikti dokumentus, kuriuose nurodoma vidutinė elektros tiekėjo (-ų) pateikta norma, kuri gali būti naudojama vietoje nurodytos lentelėje.

Miškų ūkio valdymas. Žr. 3 skirsnį.

Pavojingos cheminės medžiagos

Pareiškėjas pateikia iš kiekvieno celiuliozės tiekėjo gautą deklaraciją, kad chloro dujos nebuvo naudojamos celiuliozei balinti.

Pareiškėjas pateikia iš kiekvieno celiuliozės tiekėjo gautą deklaraciją, kad alkilfenolio etoksilatų ar kitų alkilfenolio darinių nebuvo naudojama rašalui šalinti.

Pareiškėjas pateikia popieriaus gamybai naudojamų produktų, didinančių galutinio produkto atsparumą drėgmei, sąrašą. Sąraše įrašomas produkto pavadinimas, jo naudojimo vieta bei tiekėjo vardas, adresas ir telefono numeris. Kartu su sąrašu pareiškėjas pateikia organinių chloro junginių kiekio deklaraciją, pavyzdžiui, epichlorhidrino (ECH), 1,3-dichlor-2-propanolio (DCP) ir 3-monochlor-1,2-propandiolio (MCPD), kurie, remiantis Tarybos direktyva 67/548/EEB, yra klasifikuojami kaip pavojingi aplinkai ar sveikatai.

Atliekų tvarkymas. Žr. 5 skirsnį.

Produkto saugumas

Vyniojamojo popieriaus gamintojas pateikia dokumentą apie pagaminto popieriaus bandymų rezultatus, iš kurių matyti formaldehido, glioksalio, PCB, slimicidų, antimikrobinių medžiagų, dažiklių bei optinių baliklių naudojimas.

3 lentelė

Aminai, minėti 6 kriterijuje

Aminai | CAS Nr. |

4-aminoazobenzenas | 60-09-3 |

o-anizidinas | 90-04-0 |

4-aminodifenilas | 92-67-1 |

benzidinas | 92-87-5 |

4-chloro-o-toluidinas | 95-69-2 |

2-naftilaminas | 91-59-8 |

o-amino-azotoluolas | 97-56-3 |

2-amino-4-nitrotoluolas | 99-55-8 |

p-chloranilinas | 106-47-8 |

2,4-diaminanizolis | 615-05-4 |

4,4'-diamindifenilmetanas | 101-77-9 |

3,3'-dichlorbenzidinas | 91-94-1 |

3,3'-dimetoksibenzidinas | 119-90-4 |

3,3'-dimetilbenzidinas | 119-93-7 |

3,3'-dimetil-4,4'- diamindifenilmetanas | 838-88-0 |

p-cresidinas | 120-71-8 |

4,4'-metilen-bis-(2-chloranilinas) | 101-14-4 |

4,4'-oksidianilinas | 101-80-4 |

4,4'-tiodianilinas | 139-65-1 |

o-toluidinas | 95-53-4 |

2,4-diamintoluolas | 95-80-7 |

2,4,5-trimetilanilinas | 137-17-7 |

2,4-ksilidinas | 95-68-1 |

4,6-ksilidinas | 87-62-7 |

Tinkamumas vartoti

Pareiškėjas pateikia įrodymus, kad produktas yra tinkamas vartoti. Šie įrodymai remiasi atitinkamais ISO ar CEN bandymais, tačiau taip pat gali apimti ir valstybinių arba įmonės vidaus bandymų duomenis. Informacija apie bandymų procedūras yra pateikiama kartu su prašymu.

[2] Perdirbti plaušai — tai plaušai, gauti iš makulatūros arba iš įvairaus perdirbimo lygio popieriaus atliekų, kurių rūšys apibrėžtos Europos standartinių perdirbto popieriaus ir kartono rūšių sąraše (CEPI, 1999 vasaris). Popieriaus fabrikų atliekos perdirbtais plaušais nelaikomos.

[3] OL L 196, 1967 8 16, p. 1.

[4] OL L 136, 2000 6 8, p. 90.

[5] Kaip apibrėžta celiuliozės ir popieriaus gamybos vietų atitinkamų priežiūros institucijų.

[6] Kaip apibrėžta celiuliozės ir popieriaus gamybos vietų atitinkamų priežiūros institucijų.

--------------------------------------------------