31996R2202



Oficialusis leidinys L 297 , 21/11/1996 p. 0049 - 0052


Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2202/96

1996 m. spalio 28 d.

nustatantis Bendrijos pagalbos schemą tam tikrų citrusų vaisių augintojams

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ir ypač į jos 43 straipsnį,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą [1],

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę [2],

atsižvelgdama į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [3],

kadangi šiuo metu citrusų vaisių sektorius ir toliau susiduria su rimtomis problemomis realizuojant Bendrijos produkciją; kadangi šios problemos visų pirma yra susijusios su produkcijos veislės aspektais, produkcijos pertekliumi ir šviežių bei perdirbtų citrusų vaisių pardavimo sąlygomis;

kadangi citrinų, greipfrutų, apelsinų ir mandarinų pasiūla Bendrijoje ir toliau neatsilieka nuo tam tikrų produktų veislių paklausos šviežių vaisių produktų rinkoje; kadangi per pastaruosius metus klementinų auginimo apimtys taip padidėjo, kad susidaro jų perteklius; kadangi satsumų, kurias šviežių vaisių rinkoje pakeičia klementinos, taip pat yra perteklius; kadangi todėl augintojų rėmimo sistema turėtų skatinti atitinkamus citrusų vaisius realizuoti perdirbimui į sultis ir skilteles;

kadangi tikslinga šią sistemą įdiegti sudarant sutartis tarp perdirbėjų ir augintojų organizacijų, siekiant užtikrinti, visų pirma, nuolatinį produktų tiekimą perdirbamajai pramonei, ir antra, veiksmingus pristatomų produktų ir fakto, kad perdirbamoji pramonė tuos produktus tikrai perdirbo, patikrinimus; kadangi sistema turėtų garantuoti, kad vartotojams bus tiekiami kokybiški produktai už priimtiną kainą;

kadangi ši nauja sistema nuo pat pradžių turi funkcionuoti su pakankamu augintojų organizacijų skaičiumi; kadangi tuo tikslu "preliminarų pripažinimą gavusios augintojų organizacijos" šiame reglamente reiškia ne tik 1996 m. spalio 28 d. Tarybos Reglamente (EB) Nr. 2200/96 dėl bendro vaisių ir daržovių rinkos organizavimo [4] nurodytas gamintojų organizacijas, bet taip pat ir to reglamento 13 straipsnyje nurodytas organizacijas;

kadangi, siekiant paskatinti augintojus ne šalinti savo produktus iš rinkos, o pristatyti juos perdirbimui, reikėtų numatyti pagalbą augintojų organizacijoms, tiekiančioms citrusų vaisius perdirbamajai pramonei; kadangi pagalbos dydžiai turėtų būti nustatyti pereinamajam šešerių metų laikotarpiui, o vėliau jie turėtų būti pastovūs; kadangi šie dydžiai turi būti apskaičiuojami remiantis 1995–1996 m. finansinės kompensacijos ir minimalios kainos santykiu ir kiekvienais pereinamojo laikotarpio metais turi būti palaipsniui mažinami, išskyrus klementinas ir satsumas, siekiant įgyvendinti bendro šviežių produktų rinkos organizavimo tikslus; kadangi už greipfrutus skiriama pagalba yra tokio pat dydžio kaip ir pagalba skiriama už citrinas;

kadangi citrusų vaisių auginimas išryškina struktūrinius pardavimo trūkumus, apie kuriuos liudija per didelis tiekimo išsklaidymas; kadangi todėl individualiems augintojams, tiekiantiems visus savo išaugintus citrusų vaisius perdirbimui per augintojų organizacijas, turėtų būti taikoma šiame reglamente nustatyta sistema; kadangi dėl šios priežasties ir siekiant užtikrinti vienodą požiūrį į šviežių produktų sektorių, reikėtų numatyti pagalbos sumažinimo dydį; kadangi dėl tų pačių struktūrinių priežasčių būtų teisinga padidinti pagalbos dydį toms augintojų organizacijoms, kurios sudaro sutartis minimaliam produktų kiekiui ir daugiau kaip vieneriems metams;

kadangi Reglamentu (EB) Nr. 2200/96 nustatytos kiekių, kuriuos galima pašalinti iš rinkos, ribos; kadangi tais atvejais, kai auginimo apimtys didėja, reikėtų imtis priemonių, neleidžiančių sistemingai sugrįžti prie perdirbimo kaip alternatyvaus pardavimo būdo; kadangi atrodo, kad šiuo tikslu reikėtų nustatyti perdirbimo ribą, kurią viršijus, skaičiuojant pagal trejų pardavimo metų vidurkį, būtų sumažintas einamaisiais prekybos metais skiriamos pagalbos dydis; kadangi pastovios ribos turėtų būti nustatytos remiantis vidutiniu kiekiu, už kurį mokama finansinė kompensacija referenciniu laikotarpiu; kadangi reikėtų priimti nuostatą dėl išankstinių mokėjimų sistemos įvedimo, nes, viršijus perdirbimo ribas, prekybos metų pabaigoje pagalba gali būti sumažinta;

kadangi Reglamentas (EB) Nr. 2200/96 turėtų būti taikomas perdirbtų citrusų vaisių sektoriui, siekiant išvengti taisyklių ir kontrolės institucijų dubliavimosi; kadangi, siekiant užtikrinti vienodą naujosios schemos taikymą visoje Bendrijoje, reikėtų numatyti ir baudas,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Šiuo reglamentu nustatoma Bendrijos pagalbos schema augintojų organizacijoms, pristatančioms perdirbimui tam tikrus citrusų vaisius, išaugintus Bendrijoje. Ši schema apima:

a) citrinas, greipfrutus, apelsinus, mandarinus ir klementinas, perdirbtus į sultis;

b) klementinas ir satsumas, perdirbtas į skilteles.

2 straipsnis

1. 1 straipsnyje nurodyta schema pagrįsta sutartimis tarp pagal Reglamentą (EB) Nr. 2200/96 pripažintų arba laikinai pripažintų augintojų organizacijų, iš vienos pusės, ir perdirbėjų arba teisiškai įkurtų perdirbėjų asociacijų arba sąjungų, iš kitos pusės.

2. Tokios sutartys sudaromos iki nurodytos datos ir minimaliam laikotarpiui, kuris nustatomas vadovaujantis Reglamento (EB) Nr. 2200/96 45 straipsnyje nustatyta tvarka. Jose, inter alia, turi būti nurodyti kiekiai, kuriems jos yra sudaromos, pristatymų perdirbėjams grafikas bei augintojų organizacijoms mokėtinos kainos, taip pat nurodant, kad perdirbėjas įsipareigoja perdirbti sutartyse nurodytus produktus.

3. Sudarytos sutartys siunčiamos atitinkamų valstybių narių kompetentingoms institucijoms, kurios atsakingos už:

a) augintojų organizacijų perdirbėjams pristatytų produktų ir

b) pristatytų kiekių faktiško perdirbimo kokybinius ir kiekybinius patikrinimus.

3 straipsnis

1. Pagalba yra teikiama augintojų organizacijoms už perdirbimui pagal 2 straipsnyje nurodytas sutartis pateiktus kiekius.

2. Pagalbos dydis yra nustatytas šio reglamento priedo 1 lentelėje.

Tačiau:

a) tais atvejais, kai jei 2 straipsnio 1 dalyje nurodyta yra sutartis sudaryta daugiau kaip vieneriems prekybos metams ir minimaliam citrusų vaisių kiekiui, nustatytinam Reglamento (EB) Nr. 2200/96 45 straipsnyje nustatyta tvarka, pagalbos dydis yra tas, kuris nurodytas priedo 2 lentelėje;

b) kiekiams, pristatytiems pagal 4 straipsnio nuostatas, pagalbos dydis yra tas, kuris yra nustatytas priedo 3 lentelėje.

3. Nepažeisdamos 5 straipsnio taikymo, pagalbą augintojų organizacijoms jų prašymu moka valstybės narės, kai tik kontrolės institucijos valstybėje narėje, kurioje atliekamas perdirbimas, nustato, kad sutartyse nurodyti produktai buvo pristatyti perdirbimo pramonei.

Pagalbos suma, kurią gauna augintojų organizacijos, išmokama jų nariams.

4. Reglamento (EB) Nr. 2200/96 45 straipsnyje nustatyta tvarka priimamos priemonės, siekiant užtikrinti, kad perdirbimo pramonė įvykdytų savo įsipareigojimą perdirbti augintojų organizacijų pristatytus produktus.

4 straipsnis

1. Augintojų organizacijos leidžia šiame reglamente numatyta schema naudotis individualiems augintojams, kurie nėra minėtų organizacijų nariai, tačiau kurie įsipareigoja per tokias organizacijas parduoti visus perdirbimui skirtus savo išaugintus citrusų vaisius ir sumoka mokestį, kuris skirtas padengti papildomoms organizacijos valdymo išlaidoms, atsiradusioms taikant šią dalį.

2. Jeigu taikoma 1 dalis,

a) augintojų organizacijos gautos pagalbos lėšos išmokamos atitinkamam individualiam augintojui;

b) individualių augintojų tiekiami kiekiai gali būti neįtraukiami į daugiametes sutartis, nurodytas 3 straipsnio 2 dalies a punkte.

5 straipsnis

1. Perdirbimo ribos nustatomos citrinoms, greipfrutams ir apelsinams atskirai, ir mandarinams, klementinoms ir satsumoms kartu:

- citrinoms:

444000 tonų,

- greipfrutams:

6000 tonų,

- apelsinams:

1189000 tonų,

- mandarinams, klementinoms ir satsumoms:

320000 tonų.

2. Kiekvienais prekybos metais perdirbimo ribų viršijimas nustatomas pagal vidutinį kiekį, perdirbtą pagal šiame reglamente nustatytą schemą per pastaruosius trejus prekybos metus, įskaitant einamuosius prekybos metus.

3. Jei, vadovaujantis 2 dalimi, nustatomas perviršis, atitinkamiems produktams einamaisiais prekybos metais nustatyta pagalba pagal 3 straipsnio 2 dalį sumažinama 1 % nuo kiekvienos viršytos dalies.

Viršytos dalys lygios 1 % kiekvienos ribos, nurodytos 1 dalyje.

6 straipsnis

Išsamios taisyklės, reglamentuojančios šio reglamento taikymą, ypač jame numatytą išankstinių mokėjimų sistemą, pagalbos skyrimą, monitoringo priemones ir baudas, prekybos metus, perdirbimui pristatomų žaliavų minimalias savybes ir nustatytos ribos viršijimo finansines pasekmes, priimamos Reglamento (EB) Nr. 2200/96 45 straipsnyje nustatyta tvarka.

7 straipsnis

Šio reglamento vykdymo monitoringas atliekamas vadovaujantis Reglamento (EB) Nr. 2200/96 VI antraštinės dalies nuostatomis dėl nacionalinių ir Bendrijos patikrinimų.

8 straipsnis

Priemonės, reikalingos perėjimui nuo ankstesniosios tvarkos prie numatytos šiame reglamente palengvinti arba šiuo reglamentu nepanaikintiems mechanizmams taikyti, priimamos Reglamento (EB) Nr. 2200/96 45 straipsnyje nustatyta tvarka.

9 straipsnis

Komisija pateikia Tarybai dvejų metų veiklos ataskaitą apie šios schemos taikymą, jeigu reikia, kartu su reikiamais pasiūlymais.

10 straipsnis

Šiame reglamente numatytos priemonės vertinamos kaip intervencija žemės ūkio rinkoms stabilizuoti tokia prasme kaip vartojama 1970 m. balandžio 21 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 729/70 dėl bendrosios žemės ūkio politikos finansavimo [5] 3 straipsnyje. Jas finansuoja Europos žemės ūkio orientavimo ir garantijų fondo (EŽŪOGF) Garantijų skyrius.

11 straipsnis

Nuo šio reglamento įsigaliojimo datos panaikinami:

- 1997 m. gegužės 17 d. Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 1035/77, nustatantis specialias priemones produktų perdirbtų iš citrinų pardavimui skatinti [6], ir

- 1993 m. lapkričio 8 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 3119/93, nustatantis specialias priemones tam tikrų citrusų vaisių perdirbimui skatinti [7].

12 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja trečią dieną po jo paskelbimo Europos Bendrijų oficialiajame leidinyje.

Jis taikomas nuo 1997–1998 prekybos metų.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Liuksemburge, 1996 m. spalio 28 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

I. Yates

[1] OL C 191, 1996 7 2, p. 7.

[2] OL C 277, 1996 9 23.

[3] OL C 212, 1996 7 22, p. 88.

[4] OL L 297, 1996 11 21, p. 1.

[5] OL L 94, 1970 4 28, p. 13. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1287/95 (OL L 125, 1995 6 8, p. 1).

[6] OL L 125, 1977 5 19, p. 3. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1199/90 (OL L 119, 1990 5 11, p. 61).

[7] OL L 279, 1993 11 12, p. 17.

--------------------------------------------------

PRIEDAS

3 straipsnio 1 dalyje nurodytos pagalbos dydžiai

1 LENTELĖ

(ekiu/100 kg neto) |

| 1997–1998 prekybos metai | 1998–1999 prekybos metai | 1999–2000 prekybos metai | 2000–2001 prekybos metai | 2001–2002 prekybos metai | 2002–2003 ir vėlesni prekybos metai |

Citrinos | 9,36 | 9,31 | 9,25 | 9,21 | 9,15 | 9,10 |

Greipfrutai | 9,36 | 9,31 | 9,25 | 9,21 | 9,15 | 9,10 |

Apelsinai | 10,03 | 9,98 | 9,94 | 9,89 | 9,85 | 9,80 |

Mandarinai | 11,31 | 10,86 | 10,42 | 9,98 | 9,54 | 9,10 |

Klementinos | 8,90 | 8,95 | 8,99 | 9,03 | 9,07 | 9,10 |

Satsumos | 7,34 | 7,69 | 8,04 | 8,40 | 8,75 | 9,10 |

2 LENTELĖ

(ekiu/100 kg neto) |

| 1997–1998 prekybos metai | 1998–1999 prekybos metai | 1999–2000 prekybos metai | 2000–2001 prekybos metai | 2001–2002 prekybos metai | 2002–2003 ir vėlesni prekybos metai |

Citrinos | 10,76 | 10,70 | 10,64 | 10,59 | 10,52 | 10,47 |

Greipfrutai | 10,76 | 10,71 | 10,64 | 10,59 | 10,52 | 10,47 |

Apelsinai | 11,54 | 11,48 | 11,43 | 11,37 | 11,33 | 11,27 |

Mandarinai | 13,00 | 12,49 | 11,99 | 11,48 | 10,97 | 10,47 |

Klementinos | 10,26 | 10,30 | 10,34 | 10,38 | 10,42 | 10,47 |

Satsumos | 8,44 | 8,85 | 9,25 | 9,66 | 10,06 | 10,47 |

3 LENTELĖ

(ekiu/100 kg neto) |

| 1997–1998 prekybos metai | 1998–1999 prekybos metai | 1999–2000 prekybos metai | 2000–2001 prekybos metai | 2001–2002 prekybos metai | 2002–2003 ir vėlesni prekybos metai |

Citrinos | 8,42 | 8,38 | 8,33 | 8,28 | 8,23 | 8,19 |

Greipfrutai | 8,42 | 8,38 | 8,33 | 8,28 | 8,23 | 8,19 |

Apelsinai | 9,03 | 8,98 | 8,95 | 8,90 | 8,86 | 8,82 |

Mandarinai | 10,17 | 9,78 | 9,38 | 8,98 | 8,59 | 8,19 |

Klementinos | 8,03 | 8,06 | 8,09 | 8,13 | 8,16 | 8,19 |

Satsumos | 6,61 | 6,92 | 7,24 | 7,56 | 7,88 | 8,19 |

--------------------------------------------------