31993L0093



Oficialusis leidinys L 311 , 14/12/1993 p. 0076 - 0082


Tarybos direktyva 93/93/EEB

1993 m. spalio 29 d.

dėl dviračių arba triračių motorinių transporto priemonių masės ir matmenų

EUROPOS BENDRIJŲ TARYBA,

atsižvelgdama į Europos ekonominės bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 100a straipsnį,

atsižvelgdama į 1992 m. birželio 30 d. Tarybos direktyvą 92/61/EEB dėl dviračių arba triračių motorinių transporto priemonių tipo patvirtinimo [1],

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą [2],

bendradarbiaudama su Europos Parlamentu [3],

atsižvelgdama į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [4],

kadangi vidaus rinką sudaro vidaus sienų neturinti erdvė, kurioje užtikrinamas laisvas prekių, asmenų, paslaugų ir kapitalo judėjimas; kadangi dėl to turėtų būti patvirtintos tam tikslui būtinos priemonės;

kadangi masės ir matmenų atžvilgiu kiekvienoje valstybėje narėje dviratės arba triratės motorinės transporto priemonės turi atitikti tam tikras technines charakteristikas, numatytas privalomose nuostatose, kurios kiekvienoje valstybėje narėje yra skirtingos; kadangi dėl šių skirtumų šios nuostatos trukdo prekybai Bendrijoje;

kadangi šias vidaus rinkos veikimo kliūtis galima pašalinti, jei visos valstybės narės vietoj nacionalinių taisyklių priims vienodus reikalavimus;

kadangi būtina parengti suderintus dviračių arba triračių motorinių transporto priemonių masės ir matmenų reikalavimus, siekiant sudaryti galimybę kiekvienai tokių transporto priemonių rūšiai pritaikyti Direktyvoje 92/61/EEB nustatytą tipo patvirtinimo ir komponentų tipo patvirtinimo tvarką;

kadangi atsižvelgiant į aptariamajame sektoriuje siūlomų veiksmų mastą bei poveikį, šioje direktyvoje išdėstytos Bendrijos priemonės yra būtinos ir labai svarbios siekiant užsibrėžtojo tikslo - t. y. įdiegiant transporto priemonių tipo patvirtinimą Bendrijoje; kadangi to tikslo valstybės narės pavieniui negali adekvačiai įgyvendinti;

kadangi šios direktyvos nuostatos neturėtų tų valstybių narių, kurios savo teritorijoje dviratėms motorinėms transporto priemonėms neleidžia buksyruoti priekabos, įpareigoti iš dalies keisti savo taisykles,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

Ši direktyva ir jos priedas taikomi visų rūšių transporto priemonių, kurių apibrėžimas pateiktas Direktyvos 92/61/EEB 1 straipsnyje, masei bei matmenims.

2 straipsnis

Dviratės ir triratės motorinės transporto priemonės tipo masės ir matmenų komponentų tipo patvirtinimo tvarka bei laisvo tokių transporto priemonių judėjimo sąlygos nustatytos Direktyvos 92/61/EEB II ir III skyriuose.

3 straipsnis

Siekiant suderinti priedų reikalavimus su technikos pažanga, visi būtinieji pakeitimai priimami Direktyvos 70/156/EEB [5]13 straipsnyje nustatyta tvarka.

4 straipsnis

1. Valstybės narės priima ir paskelbia nuostatas, būtinas šios direktyvos įgyvendinimui, iki 1995 m. gegužės 1 d. Apie tai jos nedelsdamos praneša Komisijai.

Valstybės narės, tvirtindamos šias nuostatas, daro jose nuorodą į šią direktyvą arba tokia nuoroda daroma jas oficialiai skelbiant. Nuorodos darymo tvarką nustato valstybės narės.

2. Nuo 1 straipsnio dalyje minėtos dienos valstybės narės negali dėl su mase arba matmenimis susijusių priežasčių drausti pradėti eksploatuoti šios direktyvos reikalavimus atitinkančias transporto priemones.

Valstybės narės 1 straipsnio dalyje minėtas nuostatas taiko nuo 1995 m. lapkričio 1 d.

3. Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų nacionalinės teisės aktų nuostatų tekstus.

5 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje 1993 m. spalio 19 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

R. Urbain

[1] OL L 225, 1992 8 10, p. 72.

[2] OL C 293, 1992 11 9, p. 1.

[3] OL C 337, 1992 12 21, p. 104 ir 1993 m. spalio 27 d. sprendimas (dar nepaskelbtas Oficialiajame leidinyje).

[4] OL C 73, 1993 3 15, p. 22.

[5] 1970 m. vasario 6 d. Tarybos direktyva 70/156/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų tipo patvirtinimą, suderinimo (OL L 42, 1970 2 23, p. 1) su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyva 92/53/EEB (OL L 225, 1992 8 10, p. 1).

--------------------------------------------------

PRIEDAS

APIBRĖŽIMAI, BENDRIEJI IR SPECIFINIAI REIKALAVIMAI

1. APIBRĖŽIMAI

Šioje direktyvoje:

1.1. Ilgis

atstumas tarp dviejų vertikalių plokštumų, kurios statmenai kerta transporto priemonės išilginę plokštumą ir atitinkamai sudaro liestinę transporto priemonės priekio bei užpakalio atžvilgiu. Tarp tų dviejų plokštumų turi būti visi transporto priemonės komponentai ir ypač visi stacionariniai į priekį arba užpakalį praplėsti jos komponentai (buferiai, purvasargiai ir t. t.).

1.2. Plotis

atstumas tarp dviejų plokštumų, kurios yra lygiagrečios transporto priemonės išilginei plokštumai ir abiejuose tos plokštumos kraštuose transporto priemonės atžvilgiu sudaro liestinę. Tose dvejose plokštumose turi būti visos transporto priemonės dalys ir ypač visi stacionariniai į šonus praplėsti jos komponentai, išskyrus galinio vaizdo veidrodį (veidrodžius).

1.3. Aukštis

atstumas tarp plokštumos, ant kurios stovi transporto priemonė, ir lygiagrečios plokštumos, sudarančios liestinę transporto priemonės viršaus atžvilgiu. Tarp šių dviejų plokštumų turi būti visi stacionariniai transporto priemonės komponentai, išskyrus galinio vaizdo veidrodį (veidrodžius).

1.4. Išilginė plokštuma

vertikali plokštuma, kuri yra lygiagreti tiesiai į priekį važiuojančios transporto priemonės judėjimo krypčiai.

1.5. Masė be krovinio

masė transporto priemonės, kuri yra paruošta įprastam naudojimui ir turi šią įrangą:

- papildomą įrangą, kuri reikalinga tik įprastam naudojimui tam tikromis sąlygomis,

- visą elektros įrangą, įskaitant apšvietimo bei šviesos signalų prietaisus, kuriuos patiekia gamintojas,

- įrankius ir prietaisus, kurie yra privalomi atsižvelgiant į įstatymus, pagal kuriuos matuojamas transporto priemonės be krovinio svoris,

- atitinkamą kiekį skysčių, siekiant užtikrinti deramą visų transporto priemonės dalių veikimą.

NB:

matuojant nenaudojami degalai ir degalų/alyvos mišinys, tačiau baterijų rūgštis, hidraulinis skystis, aušinamasis skystis ir mašininė alyva turi būti naudojama.

1.6. Masė parengtoje važiuoti transporto priemonėje

masė be krovinio pridedant šių komponentų masę:

- degalai: bakas užpildytas bent 90 % gamintojo nurodytos talpos,

- papildomi įrenginiai, kuriuos įprastai kartu su normaliai veiklai reikalingais įrenginiais patiekia gamintojas (įrankių rinkinys, bagažinė, priekinis stiklas, apsaugos įranga ir t. t.).

NB:

jeigu transporto priemonėje naudojamas degalų/alyvos mišinys:

a) kai degalai su alyva sumaišomi iš anksto, žodžiu "degalai" turi būti vadinamas iš anksto paruoštas šios rūšies degalų ir alyvos mišinys;

b) kai degalai ir alyva įpilami atskirai, žodžiu "degalai" vadinamas tik benzinas. Šiuo atveju matuojant masę be krovinio į alyvą jau atsižvelgiama.

1.7. Važiuotojo masė

pagal susitarimą laikoma, kad suapvalinus tas dydis yra 75 kilogramai.

1.8. Techniškai leistina didžiausia masė

tai masė, kurią gamintojas apskaičiuoja konkrečioms eksploatacijos sąlygoms atsižvelgdamas į medžiagų tvirtumą, padangų keliamąją galią ir t. t.

1.9. Didžiausia naudingoji apkrova, kurią nurodo gamintojas

apkrova, gaunama 1.6 straipsnio dalyje nustatytos masės ir važiuotojo masės (ji apibrėžta 1.7 straipsnio dalyje) sumą atėmus iš 1.8 straipsnio dalyje nustatytos masės.

2. BENDRIEJI REIKALAVIMAI

Tikrinant būtina vykdyti šiuos reikalavimus:

2.1. Matmenys turi būti matuojami, kai transporto priemonės masė yra lygi masei be krovinio, o padangos pripūstos taip, kad pasiekiamas slėgis, kurį rekomenduoja gamintojas esant masei be krovinio.

2.2. Transporto priemonė turi stovėti vertikaliai, o ratai turi būti nustatyti judėjimo tiesia linija kryptimi.

2.3 Visi transporto priemonės ratai, išskyrus atsarginį, privalo remtis į plokštumą, ant kurios stovi transporto priemonė.

3. SPECIFINIAI REIKALAVIMAI

3.1. Didžiausi matmenys

3.1.1. Didžiausi leistini dviračių, triračių arba keturračių motorinių transporto priemonių matmenys yra šie:

3.1.1.1. | —Ilgis: | 4,00 m, |

3.1.1.2. | —Plotis: | 1,00 m — taikoma dviračiams mopedams, 2,00 m — taikoma kitoms transporto priemonėms, |

3.1.1.3. | —Aukštis: | 2,50 m. |

3.2. Didžiausia masė

3.2.1. Didžiausia dviračių motorinių transporto priemonių masė - tai gamintojo nurodyta techniškai leistina masė.

3.2.2. Triračių arba keturračių motorinių transporto priemonių didžiausia masė be krovinio yra ši:

3.2.2.1. Triratės transporto priemonės:

270 kg — taikoma mopedams;

1000 kg — taikoma triračiams motociklams (į elektromobilių traukos akumuliatorių masę neatsižvelgiama).

3.2.2.2. Keturratės transporto priemonės:

350 kg — lengvieji keturračiai motociklai;

400 kg — keturračiai motociklai, išskyrus lengvuosius, skirti vežti žmones;

550 kg — keturračiai motociklai, išskyrus lengvuosius, skirti vežti prekes (į elektromobilių traukos akumuliatorių masę neatsižvelgiama).

3.2.3. Gamintojo nurodoma triračių arba keturračių motorinių transporto priemonių didžiausia naudingoji apkrova yra ši:

3.2.3.1. Triračių mopedų:

300 kg;

3.2.3.2. Lengvųjų keturračių motociklų:

200 kg;

3.2.3.3. Triračių motociklų:

3.2.3.3.1. Prekėms vežti:

1500 kg;

3.2.3.3.2. Žmonėms vežti:

300 kg;

3.2.3.4. Keturračių motociklų, išskyrus lengvuosius:

3.2.3.4.1. Prekėms vežti:

1000 kg;

3.2.3.4.2. Žmonėms vežti:

200 kg;

3.2.4. Dviratėms, triratėms arba keturratėms motorinėms transporto priemonėms gali būti leidžiama buksyruoti masę, kuri, gamintojo duomenimis, neviršija 50 % transporto priemonės masės be krovinio.

--------------------------------------------------