2007D0506 — LT — 21.12.2013 — 004.001


Šis dokumentas yra skirtas tik informacijai, ir institucijos nėra teisiškai atsakingos už jo turinį

►B

KOMISIJOS SPRENDIMAS

2007 m. birželio 21 d.

nustatantis ekologinius kriterijus, taikomus suteikiant Bendrijos ekologinį ženklą muilams, šampūnams ir plaukų kondicionieriams

(pranešta dokumentu Nr. C(2007) 3127)

(Tekstas svarbus EEE)

(2007/506/EB)

(OL L 186, 18.7.2007, p.36)

iš dalies keičiamas:

 

 

Oficialusis leidinys

  No

page

date

 M1

KOMISIJOS SPRENDIMAS 2009 m. lapkričio 30 d.

  L 318

43

4.12.2009

 M2

KOMISIJOS SPRENDIMAS 2011 m. lapkričio 14 d.

  L 297

64

16.11.2011

 M3

KOMISIJOS SPRENDIMAS 2013 m. kovo 15 d.

  L 75

34

19.3.2013

►M4

KOMISIJOS SPRENDIMAS 2013 m. gruodžio 19 d.

  L 349

104

21.12.2013




▼B

KOMISIJOS SPRENDIMAS

2007 m. birželio 21 d.

nustatantis ekologinius kriterijus, taikomus suteikiant Bendrijos ekologinį ženklą muilams, šampūnams ir plaukų kondicionieriams

(pranešta dokumentu Nr. C(2007) 3127)

(Tekstas svarbus EEE)

(2007/506/EB)



EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 dėl pakeistos Bendrijos ekologinio ženklo suteikimo sistemos ( 1 ), ypač į jo 6 straipsnio 1 dalies antrą pastraipą,

pasitarusi su Europos Sąjungos ekologinio ženklinimo valdyba,

kadangi:

(1)

Pagal Reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 Bendrijos ekologinį ženklą galima suteikti tokiam gaminiui, kuris dėl savo savybių labai prisideda prie pagrindinių aplinkos aspektų gerinimo.

(2)

Reglamente (EB) Nr. 1980/2000 nustatyta, kad konkretūs ekologinio ženklo kriterijai, parengti atsižvelgiant į Europos Sąjungos ekologinio ženklinimo valdybos pateiktus kriterijų metmenis, turi būti nustatomi atskiroms gaminių grupėms.

(3)

Ekologiniai kriterijai ir susiję vertinimo bei tikrinimo reikalavimai turėtų galioti trejus metus.

(4)

Šiame sprendime nustatytos priemonės atitinka pagal Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 17 straipsnį įsteigto komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:



1 straipsnis

Gaminių grupę „muilai, šampūnai ir plaukų kondicionieriai“ sudaro bet kokios nuplaunamos medžiagos ir preparatai, skirti sąlyčiui su oda ir plaukais siekiant išimtinai arba visų pirma juos švarinti. Gaminių grupę taip pat sudaro bet kokios nuplaunamos medžiagos ir preparatai, skirti sąlyčiui su plaukais siekiant gerinti plaukų būklę (plaukų kondicionieriai).

Gaminių grupę sudaro buitiniam ir profesiniam naudojimui skirti gaminiai.

Šiai gaminių grupei nepriklauso gaminiai, parduodami kaip dezinfekavimo arba antibakteriniai preparatai.

2 straipsnis

1.  Siekiant pagal Reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 gauti Bendrijos ekologinį ženklą muilams, šampūnams ir plaukų kondicionieriams, šie gaminiai turi priklausyti gaminių grupei „muilai, šampūnai ir plaukų kondicionieriai“ bei atitikti šio sprendimo priede nustatytus ekologinius kriterijus.

2.  Šis sprendimas taikomas nepažeidžiant 1976 m. liepos 27 d. Tarybos direktyvos 76/768/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su kosmetikos gaminiais, suderinimo ( 2 ) nuostatų.

3 straipsnis

Administravimo tikslais šiai gaminių grupei priskiriamas kodas „30“.

▼M4

4 straipsnis

Muilų, šampūnų ir plaukų kondicionierių produktų grupei taikomi ekologiniai kriterijai ir susiję vertinimo bei patikros reikalavimai galioja iki 2014 m. gruodžio 31 d.

▼B

5 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.




PRIEDAS

BENDROSIOS NUOSTATOS

Kriterijų tikslai

Taikant šiuos kriterijus, pirmiausia siekiama:

 mažinti vandens taršą mažinant potencialiai kenksmingų gaminio sudedamųjų dalių kiekį ir bendrą jo taršos krūvį,

 mažinti atliekų susidarymą, mažinant pakuočių kiekį,

 mažinti naudojant pavojingas medžiagas keliamą pavojų aplinkai arba užkirsti jam kelią.

Be to, šie kriterijai didina vartotojų informuotumą apie aplinką. Nustatomi tokie kriterijai, kad būtų skatinama muilus ir šampūnus, kurie mažiau kenkia aplinkai negu vidutiniai rinkoje pateikiami muilai ir šampūnai, ženklinti Bendrijos ekologiniu ženklu.

Vertinimo ir tikrinimo reikalavimai

Toliau šiame priede pateikiami ekologiniai kriterijai ir kiekvienam iš jų taikomi konkretūs vertinimo ir tikrinimo reikalavimai.

Prireikus galima taikyti kitus bandymų metodus nei kiekvienam kriterijui nurodytieji, jei paraišką vertinanti kompetentinga institucija patvirtina jų lygiavertiškumą.

Jei įmanoma, bandymus turėtų atlikti laboratorijos, atitinkančios EN ISO 17025 arba jam lygiaverčio standarto bendruosius reikalavimus.

Jei bandymai nenurodyti arba nurodyta, kad jie skirti tikrinimui arba stebėsenai, kompetentingos institucijos turėtų pasikliauti pareiškėjo pateikta deklaracija ir dokumentais ir (arba) nepriklausomu patikrinimu.

Prireikus kompetentingos institucijos gali pareikalauti patvirtinančių dokumentų ir gali atlikti nepriklausomus patikrinimus, įskaitant apsilankymus gamybos vietoje.

Jei iš pareiškėjo reikalaujama pateikti deklaracijas, dokumentus, bandymų ataskaitas arba kitus kriterijų atitikties įrodymus, turima omenyje, kad juos gali pateikti pareiškėjas ir (arba) jo tiekėjas (-ai), ir (arba) jų tiekėjas (-ai) ir t. t.

Sudedamųjų dalių sąvoka apima medžiagas ir preparatus.

Tekste daroma nuoroda į ploviklių sudedamųjų dalių duomenų bazę (DID sąrašas), į kurią įtrauktos plačiausiai naudojamos muilų ir šampūnų sudedamosios dalys. DID sąrašo A dalyje pateikti duomenys naudojami ribinei toksinei praskiedimo koncentracijai (RPKtoks) apskaičiuoti bei paviršinio aktyvumo medžiagų biologiniam skaidumui įvertinti. Pareiškėjai gali pateikti savo duomenis, tik jei tokių sudedamųjų dalių nėra minėtoje duomenų bazėje; tačiau tai netaikoma kvepalams (įskaitant biologinius priedus) ir dažams.

Jei sudedamosios dalys nėra įtrauktos į DID sąrašo A dalį, pareiškėjas savo iniciatyva taiko DID B dalyje aprašytą procedūrą.

Turėtų būti naudojamasi naujausia paraiškos teikimo metu esančia DID sąrašo redakcija, kurią galima gauti iš paraišką tvarkančios kompetentingos institucijos. Sąrašas taip pat skelbiamas internete adresu: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/product/pg_did_list_en.htm

Jei sudedamosios dalys nėra įtrauktos į DID sąrašą, pareiškėjas, siekdamas pateikti būtinus dokumentus apie jų biologinį skaidumą anaerobinėmis sąlygomis, gali taikyti II priedėlyje aprašytą būdą.

Šiuose kriterijuose „paviršinio aktyvumo medžiaga“ – bet kuri plovikliuose naudojama organinė medžiaga ir (arba) preparatas, turinti(s) paviršinio aktyvumo savybių, kurio(s) sudėtyje yra viena ar kelios hidrofilinės ir viena ar kelios hidrofobinės grupės, dėl kurių pobūdžio ir dydžio ši medžiaga (preparatas) gali mažinti vandens paviršiaus įtemptį, sudaryti plintančius arba sugeriančius monosluoksnius esant vandens ir oro sąlyčiui, sudaryti putojančias emulsijas ir (arba) mikroemulsijas ir (arba) miceles ir adsorbuotis esant vandens ir kieto paviršiaus sąlyčiui.

Rekomenduojama, kad kompetentingos institucijos, vertindamos paraiškas ir tikrindamos, kaip laikomasi šiame priede nurodytų kriterijų, atsižvelgtų į pripažintų aplinkos vadybos sistemų, pvz., AVAS arba ISO 14001, įgyvendinimą.

(Pastaba: pareiškėjai neprivalo įgyvendinti tokių vadybos sistemų, kad galėtų teikti paraišką ekologiniam ženklui gauti arba kad atitiktų ekologinio ženklo suteikimo kriterijus.)

FUNKCINIS VIENETAS

Funkcinis vienetas – tai 1 gramas „aktyviojo kiekio“ (AK). AK apibrėžiamas kaip organinių gaminio sudedamųjų dalių masė. Jis turi būti apskaičiuojamas pagal visą gaminio sudėtį.

Rankų valymo priemonėse esančios trynimo ir (arba) šveitimo medžiagos skaičiuojant AK neįtraukiamos.

Vertinimas ir tikrinimas:

Turi būti pateikiama tokia informacija:

 išsamus gaminio sudėties, įskaitant žinomus teršalus, techninis aprašymas. Aprašyme turi būti nurodyti medžiagų kiekiai, CAS numeriai ir INCI pavadinimai,

 nurodoma kiekvienos gaminio sudedamosios dalies paskirtis – kodėl į gaminį įdėtas konkretus komponentas,

 saugos duomenų lapas ir (arba) gaminio duomenų lapas, kuriame nurodomi visų sudedamųjų dalių tiekėjų pavadinimai.

EKOLOGINIAI KRITERIJAI

1.   Toksiškumas vandens organizmams

Kiekvienos sudedamosios dalies (sd) ir viso gaminio ribinė toksinė praskiedimo koncentracija (RPKtoks) apskaičiuojama pagal šią formulę:

RPK (sudedamosios dalies sd) = masė (sd) × SF (sd) × 1 000/TF lėtinis (sd)

RPK = Σ RPK (sudedamosios dalies sd),

kurioje masė (sd) – funkciniame vienete esančios sudedamosios dalies masė (gramais). SF (sd) – sudedamosios dalies skaidumo faktorius, TF lėtinis (sd) – sudedamosios dalies toksiškumo faktorius (ml/l).

SF ir TF (lėtinis) vertės turi atitikti vertes, pateiktas ploviklių sudedamųjų dalių duomenų bazės sąrašo A dalyje (DID sąrašo A dalyje). Jei konkreti sudedamoji dalis nėra įtraukta į DID sąrašo A dalį, pareiškėjas apskaičiuoja vertes pagal DID sąrašo B dalyje nurodytą metodą.

Susumavus visų sudedamųjų dalių RPKtoks, gaunama viso gaminio RPK.

Bendra gaminio RPK turi būti ne didesnė negu:

Šampūno, maudymosi priemonių ir skysto muilo: 20 000 l/g AK

Kieto muilo: 3 500 l/g AK

Plaukų kondicionieriaus: 30 000 l/g AK

Vertinimas ir tikrinimas:

Turi būti nurodoma tiksli gaminio sudėtis. Taip pat tikslus cheminis sudedamųjų dalių apibūdinimas (pvz., IUPAC ir INCI pavadinimai, CAS Nr., grynumas, priemaišų rūšis ir procentinė dalis, priedai; mišinių, pvz., paviršinio aktyvumo medžiagų DID numeris, sudėtis ir homologų paplitimo spektras, izomerai ir prekės pavadinimai).

Turi būti pateikiamos visų sudedamųjų dalių medžiagos saugos duomenų lapo kopijos.

Pateikiami išsamūs RPK ir susijusių verčių apskaičiavimai. Turi būti nurodomas visų į DID sąrašą įtrauktų sudedamųjų dalių numeris. Jei sudedamoji dalis nėra įtraukta į DID sąrašą, turi būti nurodomi ekologinio toksiškumo (ilgalaikio poveikio (NOEC duomenys) žuvims, dafnijoms (Daphnia magna) ir dumbliams), biologinio skaidymosi ir biokoncentracijos bandymų metodai ir bandymų rezultatai. Tarybos direktyvos 67/548/EEB ( 3 ) atitinkami priedai yra nuorodos į reikiamus bandymus.

2.   Aplinkai kenksmingi gaminiai

Gaminyje neturi būti sudedamųjų dalių, kurios pagal Direktyvą 67/548/EEB klasifikuojamos taikant kurią nors iš šių riziką aprašančių frazių:

N, R50/53: (MR50/53/25 %) ≥ 1

N, R51/53: ((MR50/53/2,5 %)+(MR51/53/25 %)) ≥ 1

R52/53: ((MR50/53/0,25 %)+(MR51/53/2,5 %)+(MR52/53/25 %)) ≥ 1

MR50/53 = sudedamųjų dalių, kurios gali būti klasifikuojamos kaip R50/53 masės dalis.

MR51/53 = sudedamųjų dalių, kurios gali būti klasifikuojamos kaip R51/53 masės dalis.

MR52/53 = sudedamųjų dalių, kurios gali būti klasifikuojamos kaip R52/53 masės dalis.

Rankų valymo priemonėse esančios trynimo ir (arba) šveitimo medžiagos neįtraukiamos.

Vertinimas ir tikrinimas:

Atitinkamų sudedamųjų dalių toksiškumo vandens organizmams ir biologinio skaidumo bandymų rezultatai turi būti pateikiami kaip nurodyta Direktyvos 67/548/EEB 2 dalyje, skirtoje bandymo metodams. Toksiškumo rezultatų iš DID sąrašo naudoti negalima, nes jie yra vidutinės vertės ir neatitinka Direktyvos 67/548/EEB.

Jei mažiausias toksiškumas yra ≤ 10 mg/l, taip pat reikia pateikti galimos biokoncentracijos bandymo rezultatus (biokoncentracijos faktorių (BKF) arba oktanolio/vandens koeficientą logKov). Jei rezultatų nėra, sudedamajai daliai bus priskirta R 50/53. Taikomos tokios išimtys:

Kvapiosioms medžiagoms ir dažams priskiriama R 51/53.

Biologiniams priedams, t. y. chemiškai nepakeistiems arba mažai pakeistiems augalų ekstraktams ir kitiems iš augalų arba gyvūnų išskirtoms sudedamosioms dalims priskiriama R 51/53.

Turi būti atsižvelgiama į bet kurią sudedamąją dalį (medžiagą arba preparatą), kurios koncentracija yra didesnė kaip 0,010 % galutinio gaminio masės, nepaisant to, ar ji naudojama kaip atskira medžiaga, ar kaip preparato sudedamoji dalis. Tas pats taikytina kiekvienai bet kurio gaminio sudėtyje naudojamo preparato sudedamajai daliai, kurios kiekis yra didesnis kaip 0,010 % galutinio gaminio masės.

3.   Biologinis skaidumas aerobinėmis sąlygomis

a)   Paviršinio aktyvumo medžiagų biologinis skaidumas

Visos paviršinio aktyvumo medžiagos turi lengvai biologiškai skaidytis.

Vertinimas ir tikrinimas:

Kompetentingai institucijai pateikiama tiksli gaminio sudėtis ir kiekvienos sudedamosios dalies paskirties aprašymas.

DID sąrašo A dalyje nurodyta, ar paviršinio aktyvumo medžiaga yra biologiškai skaidi, ar ne (jei prie konkrečios paviršinio aktyvumo medžiagos skiltyje, skirtoje biologiniam skaidumui aerobinėmis sąlygomis, pažymėta „R“, vadinasi ji lengvai biologiškai skaidosi). Jei paviršinio aktyvumo medžiagos DID sąrašo A dalyje nėra, reikia pateikti tinkamą informaciją iš literatūros ar kitų šaltinių arba bandymų rezultatus, įrodančius, kad ji yra biologiškai skaidi aerobinėmis sąlygomis. Siekiant nustatyti, ar medžiaga lengvai biologiškai skaidosi, atliekami Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 648/2004 ( 4 ) nurodyti bandymai.

Paviršinio aktyvumo medžiagos laikomos lengvai biologiškai skaidžiomis, jei biologinio skaidumo (mineralizacijos) lygis yra bent 60 % per 28 dienas; šis dydis apskaičiuojamas atliekant vieną iš toliau nurodytų penkių bandymų: viršutinės erdvės CO2 tyrimą (OECD 310), anglies dioksido (CO2) išsiskyrimo modifikuotą Sturm bandymą (OECD 301B; Direktyvos 67/548/EEB priedas V.C.4-C), uždarosios kolbos bandymą (OECD 301D; Direktyvos 67/548/EEB priedas V.C.4-E), manometrinės respirometrijos bandymą (OECD 301F; Direktyvos 67/548/EEB priedas V.C.4-D), MITI (I) bandymą (OECD 301C; Direktyvos 67/548/EEB priedas V.C.4-D) arba jiems lygiaverčius ISO bandymus. Jei paviršinio aktyvumo medžiagos biologinis skaidumas yra bent 70 % per 28 dienas, priklausomai nuo jos fizinių savybių, galima atlikti vieną iš šių bandymų siekiant patvirtinti, jog medžiaga iš tiesų lengvai biologiškai skaidosi: ištirpusios organinės anglies (IOA) kiekio mažėjimo bandymą (OECD 301A; Direktyvos 67/548/EEB priedas V.C.4-A), modifikuotą OECD atrankos pagal IOA kiekio mažėjimą bandymą (OECD 301E, Direktyvos 67/548/EEB priedas V.C.4-B) arba jiems lygiaverčius ISO bandymus. Bandymo metodų, pagrįstų ištirpusios organinės anglies matavimu, taikymą reikia tinkamai pagrįsti kaip nurodyta Reglamente (EB) Nr. 648/2004.

Atsižvelgiama į visas sudedamąsias dalis (medžiagas arba preparatus), kurių kiekis yra didesnis kaip 0,010 % galutinio gaminio masės. Tas pats taikytina kiekvienai bet kurio gaminio sudėtyje naudojamo preparato sudedamajai daliai, kurios kiekis yra didesnis kaip 0,010 % galutinio gaminio masės.

b)   Nepaviršinio aktyvumo medžiagų biologinis skaidumas aerobinėmis sąlygomis (aBSnepav)

Lengvai biologiškai nesiskaidančių sudedamųjų dalių (arba kurių biologinis skaidumas aerobinėmis sąlygomis nebuvo ištirtas) turi būti ne daugiau negu nurodyta toliau:

Šampūne, maudymosi priemonėse ir skystame muile: 30 mg/g AK

Kietame muile: 15 mg/g AK

Plaukų kondicionieriuje: 50 mg/g AK

Rankų valymo priemonėse esančios trynimo ir (arba) šveitimo medžiagos neįtraukiamos.

Atsižvelgiama į visas sudedamąsias dalis (medžiagas ir preparatus), kurių kiekis yra didesnis kaip 0,010 % galutinio gaminio masės. Tas pats taikytina kiekvienai bet kurio gaminio sudėtyje naudojamo preparato sudedamajai daliai, kurios kiekis yra didesnis kaip 0,010 % galutinio gaminio masės.

Vertinimas ir tikrinimas:

Tie patys reikalavimai kaip 3 a.

4.   Biologinis skaidumas anaerobinėmis sąlygomis (anbstoks)

Anaerobinėmis sąlygomis nesiskaidančių sudedamųjų dalių (arba kurių biologinis skaidumas anaerobinėmis sąlygomis nėra ištirtas), kurių mažiausias ūmus toksiškumas yra LC50 arba EC50 < 100 mg/l (maždaug atitinka R52 klasifikacinę ribą pagal Direktyvą 67/548/EEB) turi būti ne daugiau negu nurodyta toliau:

Šampūne, maudymosi priemonėse ir skystame muile: 25 mg/g AK

Kietame muile: 15 mg/g AK

Plaukų kondicionieriuje: 50 mg/g AK

Rankų valymo priemonėse esančios trynimo ir (arba) šveitimo medžiagos neįtraukiamos.

Vertinimas ir tikrinimas:

DID sąrašo A dalyje nurodyta, ar konkreti sudedamoji dalis yra biologiškai skaidi anaerobinėmis sąlygomis ar ne (jei prie paviršinio aktyvumo medžiagos skiltyje, skirtoje anaerobiniam biologiniam skaidumui, pažymėta „Y“, vadinasi jos biologiškai skaidosi anaerobinėmis sąlygomis). Jei sudedamosios dalies DID sąrašo A dalyje nėra arba prie jos yra įrašas „0“, reikia pateikti tinkamą informaciją iš literatūros ar kitų šaltinių arba bandymų rezultatus, įrodančius, kad ji biologiškai skaidosi anaerobinėmis sąlygomis. Siekiant nustatyti, ar sudedamoji dalis biologiškai skaidosi anaerobinėmis sąlygomis, atliekami OECD 311, ISO 11734, ECETOC Nr. 28 (1988 m. birželio mėn.) arba lygiaverčiai bandymai; ne mažiau kaip 60 % medžiagos turi visiškai biologiškai susiskaidyti anaerobinėmis sąlygomis. Be to, siekiant patvirtinti dokumentais, kad anaerobinėmis sąlygomis visiškai susiskaidė 60 % medžiagos, gali būti naudojami bandymo metodai, kurie modeliuotų atitinkamos anaerobinės aplinkos sąlygas (žr. II priedėlį).

Jei yra keletas toksiškumo rezultatų, imama mažiausia vertė. DID sąraše pateikiamos vidutinės toksiškumo vertės, todėl šiam tikslui jos netinka.

Atsižvelgiama į visas sudedamąsias dalis (medžiagas ir preparatus), kurių kiekis yra didesnis kaip 0,010 % galutinio gaminio masės. Tas pats taikytina kiekvienai bet kurio gaminio sudėtyje naudojamo preparato sudedamajai daliai, kurios kiekis yra didesnis kaip 0,010 % galutinio gaminio masės.

5.   Kvapiosios medžiagos

Visos sudedamosios dalys, dedamos į gaminį kaip kvapikliai, turi būti pagamintos, tvarkomos ir naudojamos laikantis Tarptautinės kvapiųjų medžiagų asociacijos geros praktikos kodekso.

Vertinimas ir tikrinimas:

Kvapiosios medžiagos gamintojas kompetentingai institucijai pateikia atitikties šiam kriterijui deklaraciją.

6.   Dažikliai arba dažančiosios medžiagos

Organiniai dažikliai arba dažančiosios medžiagos turi nebūti potencialiai bioakumuliaciniai (t. y. negalėti kauptis grandinėje. Jei dažančiosios medžiagos yra patvirtintos naudoti maisto produktuose, dokumentų apie bioakumuliacinį potencialą teikti nebūtina. Dažiklis arba dažančioji medžiaga laikomi galinčiais kauptis maisto grandinėje, jei eksperimentais nustatytas BKF (biokoncentracijos faktorius) yra > 100. Jei BKF bandymo rezultatų nėra, bioakumuliaciją galima nustatyti pagal logPov (log oktanolio/vandens pasiskirstymo koeficientas). Jei logPov yra > 3,0, dažiklis arba dažančioji medžiaga laikomi galinčiais kauptis maisto grandinėje.

Vertinimas ir tikrinimas:

Gamintojas turi pateikti bandymo ataskaitą arba paskelbtą bandymo rezultatą nurodydamas, kur jis buvo paskelbtas. Jei dažiklis arba dažančioji medžiaga buvo patvirtinta naudoti maisto produktuose, turi būti pateikta gamintojo deklaracija, kurioje nurodomas šis faktas.

7.   Biocidai

a)

Gaminyje gali būti tik jam konservuoti skirtų biocidų ir tik šiam tikslui būtina jų dozė. Tai netaikoma paviršinio aktyvumo medžiagoms, kurios taip pat gali turėti biocidinių savybių.

Vertinimas ir tikrinimas:

Turi būti pateiktos visų gaminio sudėtyje esančių konservantų medžiagos saugos duomenų lapų kopijos ir tiksli informacija apie jų koncentraciją gaminyje. Gamintojas arba tiekėjas pateikia informaciją apie tai, kokia konservantų dozė yra būtina gaminiui konservuoti.

b)

Gaminiui konservuoti skirtus biocidus, kurie atitinka kriterijus, pagal kuriuos priskiriamos R50–53 arba R51–53 rizikos frazės pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvas 67/548/EEB arba 1999/45/EB ( 5 ), leidžiama dėti į gaminio sudėtį arba į gaminio sudėtyje esančių preparatų sudėtį, tik jei jie negali kauptis maisto grandinėje. Biocidas laikomas galinčiu kauptis maisto grandinėje, jei jo biokoncentracijos faktorius (BKF) yra > 100 arba, jei nėra duomenų apie BKF, logPov (log oktanolio/vandens pasiskirstymo koeficientas) yra > 3,0.

Vertinimas ir tikrinimas:

Turi būti pateikti bandymų rezultatai toksiškumui vandens organizmams nustatyti. Jei mažiausias toksiškumas yra ≤ 10 mg/l, reikia pateikti bandymo, skirto nustatyti, ar medžiaga lengvai biologiškai skaidosi, rezultatus. Jei biocidas nėra lengvai biologiškai skaidus, reikia pateikti bandymo, skirto bioakumuliacijos potencialui nustatyti, rezultatus. Naudojami Direktyvoje 67/548/EEB nustatyti bandymų metodai.

c)

Konservantai turi neišskirti medžiagų, klasifikuojamų pagal 8 punkto a papunkčio kriterijų.

Vertinimas ir tikrinimas:

Biocidų gamintojo užpildyta ir pasirašyta deklaracija.

8.   Aplinkai pavojingos sudedamosios dalys

Reikalavimai taikomi visoms sudedamosioms dalims (medžiagoms ir preparatams), kurių kiekis yra didesnis kaip 0,010 % galutinio gaminio masės, ir kiekvienai bet kurio gaminio sudėtyje naudojamo preparato sudedamajai daliai, kurios kiekis yra didesnis kaip 0,010 % galutinio gaminio masės.

a)   Klasifikuotos sudedamosios dalys

Nė viena sudedamoji medžiaga negali būti klasifikuojama kaip kancerogeniška (Carc), mutageniška (Mut) arba toksiška reprodukcijai (Rep) ir pagal saviklasifikacijos taisykles negali būti priskirtos III klasei.

Vertinimas ir tikrinimas:

Turi būti pateiktos visų sudedamųjų dalių (medžiagų ir preparatų) medžiagos saugos duomenų lapų kopijos. Pareiškėjas pateikia sudedamųjų dalių gamintojo pasirašytą deklaraciją, kad sudedamosios dalys atitinka šį kriterijų.

b)   Konkrečios nenaudotinos sudedamosios dalys

Toliau išvardytų sudedamųjų dalių neturi būti nei gaminio sudėtyje, nei jo sudėtyje esančių preparatų sudėtyje:

 alkilfenoletoksilatų (APEO) ir kitų alkilfenolio darinių

 NTA (nitrilotriacetato)

 Borato rūgšties, boratų ir peroksoboratų

 Nitromuskusų ir policiklinių muskusų

Vertinimas ir tikrinimas:

Turi būti pateikta gamintojo užpildyta ir pasirašyta deklaracija.

c)   Konkrečios riboto naudojimo sudedamosios dalys

Etilendiamintetraacetato (EDTA) ir jo druskų bei biologiškai lengvai nesiskaidančių fosfonatų gali būti dedama tik į kietą muilą ir tik ne daugiau kaip 0,6 mg/g AK.

Vertinimas ir tikrinimas:

Turi būti pateikta gamintojo užpildyta ir pasirašyta deklaracija.

9.   Pakuotė

a)

Pakuotės ir grynojo gaminio masės santykis (PGS) turi būti mažesnis negu 0,30 g pakuotės vienam gaminio gramui; jis apskaičiuojamas taip:

image

kur

P

=

gaminio pakuotės masė (gramais) (taikoma pirminei ir antrinei pakuotei), įskaitant visas etiketes.

N

=

gaminio pakuotės, gaunamos iš neperdirbtos medžiagos, masė (gramais) (taikoma pirminei ir antrinei pakuotei). Jei pakuotės sudėtyje nėra perdirbtos medžiagos, tuomet N = P.

G

=

pakuotėje esančio gaminio masė gramais.

g

=

grąžinimo skaičius, t. y. skaičius, rodantis, kiek kartų pakuotė, taikant grąžinimo ir pakartotinio pripildymo sistemą, buvo panaudota pagal tą pačią paskirtį (g = 1, jei pakuotė pakartotinai nenaudojama).

Jei pakuotė yra daugkartinė, laikoma, kad plastiko g yra 20, o gofruoto kartono g yra 10, nebent pareiškėjas gali įrodyti, kad ji panaudojama daugiau kartų.

Vertinimas ir tikrinimas:

Turi būti pateikti PGS skaičiavimai.

b)

Pakuotės ženklinimas

Kad būtų galima atskirti, kurios pakuotės dalys skirtos perdirbimui, pirminės pakuotės plastikinės dalys turi būti paženklintos taip, kaip nustatyta DIN 6120 2 dalyje arba lygiaverčiame standarte. Šis reikalavimas dangteliams ir dozavimo mechanizmams netaikomas.

Vertinimas ir tikrinimas:

Užpildyta ir pasirašyta deklaracija.

Pirminės pakuotės pavyzdys.

c)

Dozavimas

Pakuotės dizainas turi būti pritaikytas gaminiui tinkamai dozuoti, pvz., viršutinė anga neturi būti per plati.

Vertinimas ir tikrinimas:

Dozavimo priemonės aprašymas.

d)

Pakuotėje negali būti kadmio ir gyvsidabrio priemaišų ar šių elementų junginių bei kitų 8 kriterijaus neatitinkančių priemaišų.

Vertinimas ir tikrinimas:

Pakuotės gamintojo deklaracija.

10.   Tinkamumas naudoti

Laboratoriniu (-ais) bandymu (-ais) arba vartojimo bandymu turi būti įrodyta, kad gaminys yra tinkamas naudoti.

Bandymas turi atitikti I priedėlyje nustatytas gaminio efektyvumo gaires.

Vertinimas ir tikrinimas:

Laboratorinio bandymo arba vartojimo bandymo ataskaita, kurioje dokumentuojama, kad gaminio efektyvumas yra patenkinamas.

11.   Ekologinio ženklo informacija

Remiantis Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 III priedu, ekologinio ženklo 2 langelyje turi būti toks tekstas:

„* mažas poveikis vandens ekosistemoms

* atitinka griežtus biologinio skaidumo reikalavimus

* mažiau pakuočių atliekų“

Vertinimas ir tikrinimas:

Pareiškėjas turi pateikti pakuotės su etikete pavyzdį ir atitikties šiam kriterijui deklaraciją.




I priedėlis

Efektyvumo bandymas

Gaminio efektyvumą galima įrodyti atliekant laboratorinį bandymą arba vartojimo bandymą. Laboratorinį bandymą gali atlikti pats gamintojas. Tačiau pareiškėjas turi įrodyti, kad tokiu bandymu išmatuojamas gaminio efektyvumas.

Jei atliekamas vartojimo bandymas, turi būti laikomasi šių gairių:

Vartojimo bandyme turi dalyvauti ne mažiau kaip 10 žmonių. Vartotojų turi būti klausiama apie gaminio efektyvumą palyginti su geriausiu rinkos gaminiu. Vartotojams užduodamuose klausimuose turi būti bent šie aspektai:

1. Koks šio gaminio efektyvumas palyginti su geriausiu rinkos gaminiu?

2. Ar gaminį galima lengvai dozuoti palyginti su geriausiu rinkos gaminiu?

3. Ar lengva uždėti gaminį ant plaukų ir (arba) odos palyginti su geriausiu rinkos gaminiu?

Bent 80 % vartotojų aptariamuoju gaminiu turi būti patenkinti tiek pat kiek geriausiu rinkos gaminiu.




II priedėlis

Biologinio skaidumo anaerobinėmis sąlygomis patvirtinimas dokumentais

Toliau nurodytu metodu galima gauti reikiamus dokumentus apie sudedamosios dalies, neįtrauktos į DID sąrašą, biologinį skaidumą anaerobinėmis sąlygomis.

Tinkamas ekstrapoliavimas. Bandymo su viena žaliava rezultatus ekstrapoliuokite struktūriškai panašių paviršinio aktyvumo medžiagų visiškam biologiniam skaidumui anaerobinėmis sąlygomis nustatyti. Jei DID sąraše nurodyta, kad paviršinio aktyvumo medžiaga (arba homologų grupė) yra biologiškai skaidi anaerobinėmis sąlygomis, galima daryti prielaidą, kad į ją panaši paviršinio aktyvumo medžiaga taip pat bus biologiškai skaidi anaerobinėmis sąlygomis (pavyzdžiui, C12–15 A 1–3 EO sulfatas (DID Nr. 8) biologiškai skaidosi anaerobinėmis sąlygomis, tad galima daryti prielaidą, kad C12–15 A 6 EO sulfato biologinis skaidumas anaerobinėmis sąlygomis bus panašus). Jei paviršinio aktyvumo medžiagos biologinis skaidumas anaerobinėmis sąlygomis buvo patvirtintas atlikus tinkamą bandymą, galima daryti prielaidą, kad panaši paviršinio aktyvumo medžiaga taip pat yra biologiškai skaidi anaerobinėmis sąlygomis (pavyzdžiui, literatūroje pateikti duomenys, patvirtinantys alkilesterių amonio druskų grupei priklausančių paviršinio aktyvumo medžiagų biologinį skaidumą anaerobinėmis sąlygomis, gali būti panaudoti kaip dokumentai, įrodantys panašų kitų ketvirtinių amonio druskų, alkilo grandinėje (-ėse) turinčių esterinių jungčių, biologinį skaidumą anaerobinėmis sąlygomis).

Atrankinis biologinio skaidumo anaerobinėmis sąlygomis bandymas. Jei būtina atlikti naują bandymą, atlikite atrankinį bandymą naudodami OECD 311, ISO 11734, ECETOC Nr. 28 (1988 m. birželis) arba lygiavertį metodą.

Mažos dozės biologinio skaidumo bandymas. Jei būtina atlikti naują bandymą ir jei kyla nesklandumų dėl atrankinio bandymo (pavyzdžiui, slopinimas dėl bandomosios medžiagos toksiškumo), pakartokite bandymą naudodami mažą paviršinio aktyvumo medžiagos dozę ir stebėkite skaidimąsi matuodami 14C arba atlikdami cheminę analizę. Mažos dozės bandymą galima atlikti taikant OECD 308 (2002 m. balandžio 24 d.) arba lygiavertį metodą, jei sukuriamos griežtai anaerobinės sąlygos. Atlikti bandymą ir interpretuoti jo rezultatus turi nepriklausomas ekspertas.



( 1 ) OL L 237, 2000 9 21, p. 1.

( 2 ) OL L 262, 1976 9 27, p. 169. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos direktyva 2007/22/EB (OL L 101, 2007 4 18, p. 11).

( 3 ) OL 196, 1967 8 16, p. 1.

( 4 ) OL L 104, 2004 4 8, p. 1.

( 5 ) OL L 200, 1999 7 30, p. 1.