EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0625(03)

Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

OJ C 185, 25.6.2011, p. 10–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.6.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 185/10


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

2011/C 185/05

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo paraiškos paskelbimo.

BENDRASIS DOKUMENTAS

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

SUSINA DI DRO

EB Nr.: IT-PDO-0005-0779-30.06.2009

SGN ( ) SKVN ( X )

1.   Pavadinimas:

„Susina di Dro“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

Italija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas:

3.1.   Produkto rūšis:

1.6 klasė.

Vaisiai, daržovės ir grūdai, švieži ir perdirbti.

3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas:

Saugoma kilmės vietos nuoroda „Susina di Dro“ taikoma šviežiems vietos veislės „Prugna di Dro“, bendrai vadinamos „Susina di Dro“, slyvų vaisiams.

Vartotojui pateikiami švieži vaisiai turi būti nepažeisti, gaivūs ir sveiki, švarūs, be pašalinių medžiagų ir kvapo, šiek tiek pailgos ovalo formos, standaus minkštimo ir padengti savitu balkšvu vaškiniu apnašu.

Šviežiems vaisiams būdinga spalva:

žievelė būna nuo raudonai violetinės iki mėlynai violetinės spalvos su vaškinio apnašo sluoksniu, kartais pasitaiko žalsvų paviršinių dėmelių,

minkštimas būna geltonos arba žalsvai geltonos spalvos.

Cheminės savybės:

 

cukraus kiekis – nuimant derlių ne mažiau kaip 9,0 Brikso laipsniai,

 

polifenolių kiekis – ne mažiau kaip 900 mg/kg.

Kalbant apie organoleptines savybes, SKVN „Susina di Dro“ išsiskiria savo subtiliu kvapniu saldžiarūgščiu skoniu ir maloniai minkšta konsistencija.

3.3.   Žaliavos (taikoma tik apdorotiems produktams):

3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūninės kilmės produktams):

3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje:

Auginimo, valymo ir pakavimo veiksmai turi būti atliekami 4 punkte nurodytoje geografinėje vietovėje, kad vaisiai nepradėtų gesti, o masė – pelyti, be to, sparčiai užbaigiant gamybos procesą, geriau išsilaiko savitas vaisius dengiantis vaškinio apnašo sluoksnis.

3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės:

SKVN „Susina di Dro“ pakuojama laikantis galiojančių teisės aktų. Visų rūšių pakuotės uždaromos naudojant tinklelį, plėvelę arba dangtelį.

3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

Paruošto parduoti produkto pakuotės turi būti pažymėtos užrašu SKVN „Susina di Dro“ ir toliau nurodytu logotipu. Logotipe vaizduojama stilizuota violetinės spalvos slyva su žaliais lapais ir pateikiami užrašai baltomis raidėmis: slyvos viduryje – „SUSINA DI DRO DOP“, o jos pakraštyje – „DENOMINAZIONE D’ORIGINE PROTETTA“ („SAUGOMA KILMĖS VIETOS NUORODA“).

Logotipas:

Image

Paveikslėlyje draudžiama pridėti papildomų aiškiai nenumatytų kilmės nuorodų ar vartotojus klaidinančios informacijos.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

SKVN „Susina di Dro“ auginimo vietovė apima šių Autonominės Trento provincijos komunų teritorijas: Arco, Bleggio Inferiore, Bleggio Superiore, Calavino, Cavedine, Fiavè, Dorsino, Drena, Dro, Lasino, Lomaso, Nago-Torbole, Padergnone, Riva del Garda, San Lorenzo in Banale, Stenico, Tenno, Terlago, Vezzano ir tik šias Trento komunos apylinkes: Cadine, Sopramonte, Sant’Anna, Vigolo Baselga ir Baselga del Bondone.

5.   Ryšys su geografine vietove:

5.1.   Geografinės vietovės ypatybės:

SKVN „Susina di Dro“ auginimo vietovė išsiskiria klimato savitumu, kuriam įtakos turi ir Gardos ežero kaimynystė. Iš tiesų, nors teritorija išsidėsčiusi tarp Alpių kalnų, jai būdingas ypač švelnus klimatas – metinė vidutinė temperatūra siekia 12,4 °C. Be to, vietovė pasižymi labai ilgu šviesiuoju laikotarpiu, kurį lemia beveik nuolat giedras dangus: per dieną būna šviesu vidutiniškai 10 valandų ir bendras sukauptas saulės šviesos kiekis sudaro 36 000 sekundžių (vidutinė vertė kiekvienų metų birželio mėn. 21 d.). Taip pat ir žiemos mėnesiais, kurie Italijos Alpių priekalniuose kaip ir Centrinėje ir Vakarų Europoje išsiskiria dideliu debesuotumu, šioje vietovėje per mėnesį būna 100–120 saulėtų valandų, t. y. vidutiniškai 3–4 valandos saulės per dieną. Šį reiškinį daugiausia lemia vyraujantys vėjai arba nuo slėnių besileidžiančių ir nuo ežero kylančių („Òra del Garda“ („Gardos brizas“)) vėjo srovių kaita. Būtent šis brizas užtikrina dangaus giedrą ir sulaiko šaltus šiaurės vėjus žiemą, o vasarą maloniai sušvelnina popietėmis vyraujančią aukščiausią temperatūrą, kuri kitu atveju trukdytų vaisiuose kauptis fenoliui ir cukrui. Todėl SKVN „Susina di Dro“ auginimo vietovėje žiemos sezonai būna ypač švelnūs, o vasarą itin dideli karščiai ir sausros laikotarpiai pasitaiko labai retai. Šias klimato savybes papildo puikios žemės sklypų dirvožemių, kurie geologiškai susidarė ant jūrinių nuogulų, savybės. Dirvožemiai praktiškai visoje teritorijoje yra šiek tiek šarminiai, o tai užtikrina reikiamą mineralinių medžiagų kiekį ir jų dinamiką, visų pirma geresnę fosforo, kalcio ir magnio absorbciją.

5.2.   Produkto ypatumai:

„Susina di Dro“ – tai ilgas tradicijas turinti vietos veislė, augusi ir laikui bėgant genetiškai susiformavusi Sarkos upės slėniuose.

SKVN „Susina di Dro“ ypač vertinama dėl polifenolių, kurie turi lemiamą įtaką vaisiaus organoleptinėms savybėms, spalvai ir skoniui ir kelia didelį susidomėjimą dėl farmakologinių savybių.

Be to, šio ekotipo vaisiai pasižymi minimaliu cukraus kiekiu, todėl jiems būdingas saldžiarūgštis skonis.

Dėmesys šio vaisiaus savybėms, susijusioms su polifenolių ir cukraus kiekiu, atsispindi tyrimuose, skelbtuose nuo 1975 m. Šis duomenų rinkinys ir keli nauji savybių tyrimai liudija, kad „Susina di Dro“ ypatumai yra jau seniai plačiai pripažinti ir iki šiol pasitvirtina.

5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir produkto, kuriam suteikta SKVN, kokybės ar savybių arba geografinės vietovės ir kurios nors produkto, kuriam suteikta SGN, savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys:

Vietos veislę „Prugna di Dro“ bėgant amžiams atrinko apie žemės ūkį gerai išmanantys auginimo vietovės ūkininkai, kurie vedė naujus augalus daugiausia iš sėklos arba daugindami šaknų atžalomis, nuolat prižiūrėjo ir stengėsi bendrai pagerinti genetines augalo savybes, remdamiesi fenotipinių požymių, visų pirma susijusių su sodinių produktyvumu ir vaisių organoleptinėmis savybėmis, stebėjimu.

SKVN „Susina di Dro“ esančio cukraus ir polifenolių susidarymas ir kaupimasis yra glaudžiai susiję su auginimo vietovės klimatu, ypač su saulės spindulių kiekiu, tenkančiu augalams ir aplinkai. Nuo šių klimato veiksnių daugiausia priklauso fenolio apykaitos ir fotosintezės procesuose, kurie labai svarbūs angliavandenių ir cukraus kaupimuisi, dalyvaujančių fermentų kiekis ir veikla.

Šie biologiniai reiškiniai yra susiję su aplinkos sąlygomis, kurios auginimo vietovėje ypač palankios dėl didžiausio Italijoje Gardos ežero ir nuo jo pučiančių brizų švelninančio poveikio. Ypač svarbus šiai vietovei būdingas brizas „Òra del Garda“, kuriam pučiant popietės valandomis dangus visada būna giedras ir kuris sušvelnina aukščiausias vasaros temperatūras.

Pigmentų, už mėlynai violetinę spalvą atsakingų antocianinų, kaupimasis žievelėje iš esmės priklauso nuo vaisiams tenkančio spindulių kiekio, o cukraus kiekis yra susijęs su aplinkos temperatūra, kuri, sušvelninta brizų, neapsunkina auginimo.

SKVN „Susina di Dro“ auginimo vietovėje šių slyvų auginimas yra labai svarbus ir socialiniu bei ekonominiu atžvilgiu: jis prilygsta vynuogių ir obelų auginimui.

Iš tiesų slyvų auginimas jau daug šimtmečių giliai įsišaknijęs vietos kultūroje; tai liudija jo paminėjimas 42 „Sarkos lygumos“ („Piano del Sarca“) statutuose („Carte di regola“), kurie datuojami 1284 m.

Neseniai visa Sarkos slėnio bendruomenė, kuriai nuo seno rūpėjo SKVN „Susina di Dro“ kokybės ypatumų įvertinimas, ėmėsi veiklos kultūriniame lygmenyje, apjungdama turizmo ir žemės ūkio maisto produktų sektorius ir teritorinius aspektus. Reikšminga iniciatyva – „Sužydėjusios Dro slyvos savaitė“ („Settimana del Prugno Fiorito di Dro“), nuo aštuntojo dešimtmečio pradžios periodiškai vykstantis renginys, vėliau išaugęs į modernesnę rugpjūčio mėnesio šventę, vadinamą „Dro. Slyvų laikas“ („Dro: il tempo delle prugne“).

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

(Reglamento (EB) Nr. 510/2006 5 straipsnio 7 dalis)

Valdžios institucijos pradėjo nacionalinę prieštaravimų pateikimo procedūrą, paskelbdamos saugomos kilmės vietos nuorodos „Susina di Dro“ pripažinimo pasiūlymą 2009 m. gegužės 2 d.Italijos Respublikos oficialiajame leidinyje Nr. 100.

Visą produkto specifikacijos tekstą galima rasti interneto svetainėje:

http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

arba

tiesiogiai Žemės ūkio politikos, maisto ir miškininkystės ministerijos svetainėje (http://www.politicheagricole.it), ekrano kairėje paspaudus „Prodotti di Qualità“ (kokybiški produktai), paskui – „Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE [regolamento (CE) n. 510/2006]“ (ES nagrinėjamos specifikacijos (pagal Reglamentą (EB) Nr. 510/2006)).


(1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.


Top