EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC0502(03)

Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą 2022/C 179/07

C/2022/2757

OJ C 179, 2.5.2022, p. 19–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2022 5 2   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 179/19


Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2022/C 179/07)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį per tris mėnesius nuo šio paskelbimo dienos pateikti prieštaravimą dėl paraiškos.

BENDRASIS DOKUMENTAS

„Finocchio di Isola Capo Rizzuto“

ES Nr.: PGI-IT-02650 – 14.12.2020

SKVN ( ) SGN (X)

1.   [SKVN arba SGN] pavadinimas (-ai)

„Finocchio di Isola Capo Rizzuto“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Italija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.6 klasė. Vaisiai, daržovės ir grūdai, švieži arba perdirbti

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

Pavadinimu „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ vadinami paprastojo pankolio (Foeniculum vulgare Mill.) rūšies grynieji hibridai / veislės, priklausantys capillaceum porūšiui, saldžiajam varietetui (var. dulce) arba azoriniam varietetui (var. azoricum)), auginami 4 punkte nurodytoje nustatytų ribų vietovėje.

SGN žymimas produktas „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ pagal vegetacijos periodą priskiriamas ankstyvajam arba vėlyvajam tipui, kuriems būdingos šios savybės:

1.

SGN „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ – ankstyvasis tipas:

a)

veislės: „Gutuso“„50-57“, „Tiziano“, „Michelangelo“ ir „Tiepolo“;

b)

derliaus nuėmimo laikotarpis: nuo spalio mėn. antrojo dešimtadienio iki vasario mėn. vidurio;

c)

išvaizda: viršuje ir apačioje plokščias standus gumbas su stačiais koteliais;

d)

spalva: balta su šviesiai žaliomis gyslomis ir žaliais lapais;

e)

skonis: skonis savitas, labai švelnus, labai gaivus, kramtant traškus; skaidulos lengvai atsiskiria;

f)

aromatas: savitas, stiprus pirminis aromatas, be pašalinių pokvapių;

g)

dydis: skersmuo – nuo 50 iki 150 mm;

h)

bendras gumbo svoris – nuo 200 iki 1 000 g.

2.

SGN „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ – vėlyvasis tipas:

a)

veislės: „Narciso“, „Donatello“, „Tintoretto“ ir „Riace“;

b)

derliaus nuėmimo laikotarpis: nuo kovo mėn. pabaigos iki birželio mėn. vidurio;

c)

išvaizda: standus apvalios formos gumbas;

d)

spalva: labai ryški balta su šviesiai žaliomis gyslomis;

e)

skonis: skonis savitas, labai švelnus, labai gaivus, kramtant traškus; skaidulos lengvai atsiskiria;

f)

aromatas: savitas, stiprus pirminis aromatas, be pašalinių pokvapių;

g)

dydis: skersmuo – nuo 50 iki 150 mm;

h)

bendras gumbo svoris – nuo 200 iki 1 000 g.

Remiantis atliktų tyrimų rezultatais, produktas „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ pasižymi šiomis fizinėmis, cheminėmis ir juslinėmis savybėmis:

Cheminės ir fizinės savybės:

Pelenų kiekis (sausosios medžiagos kiekis) ≤ 1,2 %

Refraktometrinis laipsnis: ≥ 6,0° Brix

Bendras cukrų kiekis ≥ 3 %

Produktas gali būti parduodamas vadinamuoju mocarelos pavidalu, t. y. tik jo gumbas, be kotelių.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Visi gamybos veiksmai (auginimas, rūšiavimas ir pirminis pakavimas) turi vykti 4 punkte nurodytoje vietovėje.

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

Ant pakuotės turi būti pateikiamas ne tik ES SGN logotipas ir informacija, kurios reikalaujama pagal galiojančius teisės aktus, bet ir užrašas SGN „IGP Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ bei šios nuorodos logotipas. Žr. 1 paveikslą, kuriame pateikta spalvota ir nespalvotos (juodame ir baltame fone) logotipo versijos.

Ant pakuotės taip pat turi būti pateikta visa būtina informacija, pagal kurią būtų galima nustatyti individualaus augintojo arba augintojų asociacijos ir pakuotojo vardą, pavardę ir adresą arba įmonės pavadinimą ir buveinės adresą.

Logotipas

SGN logotipas:

Image 1

Spalvota versija

Nespalvota versija baltame fone

Nespalvota versija juodame fone

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

SGN žymimas produkto „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ auginimo vietovė apima visą Katancaro provincijos Botričelo ir Belkastro komunų administracinę teritoriją ir Krotonės provincijos Kutro, Izola di Kapo Ricuto, Krotonės, Roka di Neto ir Strongolio komunas.

5.   Ryšys su geografine vietove

Prašymas patvirtinti SGN „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ grindžiamas produkto kokybės ryšiu su geografine vietove ir jo geru vardu.

Produkto „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ gerą vardą lemia auginimo vietovei būdingas agronominių ir klimato veiksnių derinys, dėl kurio ši vietovė yra ypač tinkama šiai daržovei auginti.

Visų pirma, žiemą ir pavasarį vietovėje vyrauja itin švelnios klimato sąlygos; smėlingame priemolio dirvožemyje, kuriame gruntinio vandens sluoksnis yra labai arti žemės paviršiaus, augalai nepatiria didelio vandens trūkumo nei pertekliaus, todėl auga gana lėtai ir pasižymi nedideliu sausosios medžiagos kiekiu, o jis lemia didesnį pankolio traškumą ir sultingumą.

Be to, puriame dirvožemyje nekyla jokio pasipriešinimo gumbams augti, o tai reiškia, kad skirtingų veislių augalai puikiai susiformuoja be jokių deformacijų.

Dėl šių dirvožemio savybių tik nedidelė dalis pankolių gumbų ištįsta. Naudojamas toks auginimo būdas, kai gumbai persodinami tokiame gylyje, kad produktą būtų galima išauginti visiškai baltą. Pastarąją savybę lemia ir lengvas dirvožemis.

Siekiant įrodyti glaudų ryšį tarp šios vietovės tinkamumo ir pavadinimo „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“, verta atkreipti dėmesį į plačiai paplitusį paprotį sklypus ir ūkius pavadinti vietovėje gerai žinomų vietovardžių pavadinimais. Šie pavadinimai beveik visada buvo naudojami tose vietovėse auginamiems produktams klasifikuoti, be to, jie būdavo suteikiami atsižvelgiant į tai, kaip sėkmingai tam tikras produktas tuo metu buvo parduodamas rinkoje. Dėl šios priežasties Jonijos jūros pakrantės vietovės į pietus nuo Ricuto kyšulio, besidriekiančios per Kolonos kyšulį (Krotonės provincijoje) iki Marina di Strongolio apylinkės pakrantės šiaurėje, buvo vadinamos „terreni per finocchi di Isola“ (Izolos pankolių žeme).

Nors yra įrodymų, kad „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ rinkai buvo tiekiamas jau XX a. pradžioje, tačiau tik praėjusio amžiaus antrojoje pusėje jis tapo svarbus Italijos vaisių ir daržovių turgavietėse, ypač lapkričio–gegužės mėnesiais.

Tą patvirtina jau kelerius metus Izola di Kapo Ricuto miesto centrinėje aikštėje „Piazza del Popolo“ vykstantys religiniai, taip pat su vynu ir maistu susiję renginiai bei vietinės šventės.

Reikėtų paminėti ir 1991 m. ir 1992 m. gegužės 1 d.„Ortomercato“ šventes, kuriose buvo populiarinami vietiniai produktai, įskaitant komunoje auginamą „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“, taip pat 1983 m. kovo 27 d. ir 1984 m. balandžio 1 d. surengtas šventes, skirtas tik produktui „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“.

Švenčiant Izola di Kapo Ricuto miesto globėjos Graikų Madonos (it. La Madonna Greca) šventę, nuo praėjusio šimtmečio dešimtojo dešimtmečio pabaigos rengiama ir Žemdirbių šventė („Festa degli Agricoltori“). Tai aiškiai rodo produkto svarbą teritorijoje, kuri laikoma ypač tinkama „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ auginti.

Dabar jau kasmet balandžio mėn. pabaigoje–gegužės mėn. pradžioje vėl rengiama šventė „Sagra del Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ („Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ šventė) sulaukė net Italijos žiniasklaidos dėmesio. Pavyzdžiui, apie 2018 m. balandžio 28 d. surengtą šventę buvo kalbama kanalo „Rete 4“ televizijos laidoje „Ricette all’italiana“ („Itališki receptai“), o 2019 m. gegužės 11 d. šventėje specialiai buvo vartojama sąvoka „Finocchio d‘ORO“ („auksinis pankolis“), pankolį pavadinanti Izola di Kapo Ricuto turtu („il tesoro di Isola di Capo Rizzuto“, 2019 m. gegužės 11 d., Vyskupų rūmai, Izola di Kapo Ricutas).

Pankolio „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ gerą vardą per daugiau nei tris dešimtmečius patvirtina ir tai, kad 2009 m. vykstant iniciatyvai „Fresco di Legalità“ („Šviežias ir teisėtas“) kaip simbolis buvo pasirinktas būtent šis produktas, užaugintas iš nusikalstamos organizacijos „’Ndrangheta“ atgautose Izola di Kapo Ricuto komunos žemėse. Šią iniciatyvą organizavo Luigi Ciotti įsteigta „Associazione Libera Terra“ (Žemės atgavimo asociacija), bendradarbiaudama su Krotonės prefektūra ir Krotonės-Santa Severinos arkivyskupija ir remiama „Confederazione Italiana Agricoltori“ (Italijos ūkininkų konfederacijos), COPAGRI (Žemės ūkio produkcijos gamintojų asociacijos), ACLI Terra (Italijos krikščionių darbininkų asociacijos „Žemė“), CONFAGRICOLTURA (Bendrosios Italijos žemės ūkio konfederacijos) ir COLDIRETTI (Nacionalinės tiesioginių augintojų konfederacijos).

Apie produkto „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ pripažinimą byloja ir jo kaina, kuri didmeninėje rinkoje yra aukštesnė nei paprasto pankolio.

Produkto „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ gerą vardą taip pat patvirtina jo skoninės ir juslinės savybės. 2017 m. gegužės 8 d. ir 2020 m. birželio 11 d. įmonės „pH S.R.L“ laboratorijoje Tavernelės komunoje (Florencijos provincijoje) buvo atlikti jusliniai tyrimai, siekiant nustatyti produkto „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ organoleptinius / juslinius komponentus. Ekspertų grupė šį pankolį apibūdino kaip „savito ir stipraus pirminio aromato, be pašalinių pokvapių... Skonis paprastai labai švelnus, labai gaivus, kramtant traškus“.

Šios juslinės savybės taip pat minimos 2020 m. kovo 6 d. dvisavaitiniame laikraštyje „Il Crotonese“, kuriame Franco Larattos straipsnyje teigiama, kad „Finocchi di Isola Capo Rizzuto colpiscono per l’aroma persistente e per quel sapore indimenticabile“ („„Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ turi ilgai išliekantį aromatą ir nepamirštamą skonį“) ir kad „Finocchio di Isola di Capo Rizzuto“ kvapas išskirtinai apibūdina kraštovaizdį.

Produktas „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ ir toliau išlaiko savo rinkos dalį, o tai grindžiama jo gera reputacija, sietina su jo vardu ir istorija. Pankolis „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ yra pagrindinė daugelio tradicinių vietovės receptų sudedamoji dalis, gerai žinomas virtuvės šefams ir gastronomijos ekspertams dėl savo savito skonio ir naudojimo kulinarijoje galimybių įvairovės (vartojamas šviežias, keptas, naudojamas konditerijos gaminiuose, konservuojamas ir pan.).

Populiariausiuose interneto kulinariniuose tinklaraščiuose yra receptų, kuriuose tarp sudedamųjų dalių aiškiai nurodomas „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“. Šiuose kulinariniams receptams skirtuose tinklaraščiuose aprašomi patiekalų gaminimo etapai, o šis pankolis konkrečiai vadinamas „aksominiu“„Finocchio di Isola Capo Rizzuto“. 2017 m. Anna Aloi savo tinklaraščio laidoje „A casa tua in tour“ (dabar „YouTube“ kanale vadinama „IGB A CASA TUA“) mini „Zuppa speziata di cannellini e finocchi di Isola Capo Rizzuto“ – aštrią sriubą, gaminamą iš cannellini pupelių ir pankolio „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“. „Michelin“ žvaigždutėmis apdovanoti virtuvės šefai (Giuseppe Romano, Antonio Biafora, Antonio Abbruzzino) socialinių tinklų paskyrose taip pat dalijasi receptais, kurių viena iš sudedamųjų dalių yra „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“, pavyzdžiui, „Rognone, finocchio di Isola Capo Rizzuto e anice stellato“ (inkstai, „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ ir žvaigždanyžis) ir „Animella, acciughe e Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ (užkrūčio liauka, ančiuviai ir „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“).

Šis produktas taip pat ne kartą buvo paminėtas laikraščiuose ar kituose leidiniuose (2006 m. lapkričio 28 d. žurnalo „Touring Club Italiano“ maisto ir vyno vadove, Kalabrijos regiono turizmo valdybos leidinyje „A tavola tra Storia e Leggenda“ („Prie stalo su istorijomis ir legendomis“), taip pat gerai žinomose televizijos programose, pavyzdžiui, 2020 m. sausio 19 d. kanalo „La7“ laidoje „L’ingrediente perfetto“ („Tobula sudedamoji dalis“).

Produkto „Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ gerą vardą patvirtina daugiau nei 2 000„Finocchio di Isola Capo Rizzuto“ paieškos rezultatų dažniausiai naudojamose interneto paieškos sistemose.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


Top