EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių preferencinės kilmės taisyklės

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sprendimas 2013/94/ES dėl Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių preferencinių kilmės taisyklių regioninės konvencijos sudarymo

KOKS ŠIO SPRENDIMO TIKSLAS?

  • Šiuo sprendimu sudaroma Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių preferencinių kilmės taisyklių* regioninė konvencija.
  • Ši konvencija sudaro galimybę visos Europos ir Viduržemio jūros regiono šalims (jų sąrašas pateikiamas prie pagrindinių aspektų) taikyti bendras taisykles ir preferencinį muitų režimą.
  • Ja siekiama skatinti didesnę ekonominę integraciją ir glaudesnius prekybos ryšius regione.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

ES vardu visos Europos ir Viduržemio jūros regiono šalių prekių kilmės regioninė konvencija pasirašyta 2011 m. balandžio mėn. Konvencija viename teisiniame dokumente pateikia visas taisykles dėl prekių, kuriomis prekiaujama pagal maždaug 60 dvišalių laisvosios prekybos susitarimų (LPS) tarp visos Europos ir Viduržemio jūros regiono šalių, įskaitant ES stabilizacijos ir asociacijos procesą (SAP), kilmės.

Susitariančiosios šalys

Be ES tarp šios konvencijos susitariančiųjų šalių yra:

  • Europos laisvosios prekybos asociacijos (ELPA) šalys: Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija;
  • Barselonos deklaraciją pasirašiusios šalys: Alžyras, Egiptas, Izraelis, Jordanija, Libanas, Marokas, Palestinos Administracija, Sirija, Tunisas ir Turkija;
  • Farerai;
  • SAP proceso dalyvės: Albanija, Bosnija ir Hercegovina, buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija, Juodkalnija ir Serbija, Kroatija, taip pat Kosovas (1);
  • Gruzija, Moldova ir Ukraina.

Kilmės statusą turintys produktai

Tam, kad būtų galima taikyti tarifų lengvatas, būtina nustatyti prekių kilmę. Prekės yra laikomos visos Europos ir Viduržemio jūros regiono šalių kumuliacijos zonos produktais, jeigu:

  • jos buvo visiškai gautos (pvz., išgautos, užaugintos arba atsivestos ir užaugintos gyvų gyvūnu atveju) susitariančiosios šalies teritorijoje;
  • jas sudaro medžiagos iš šalių, kurios nėra konvencijos susitariančiosios šalys (kilmės statuso neturinčios medžiagos), kurios buvo pakankamai apdorotos ar perdirbtos susitariančiosios šalies teritorijoje (I priedėlio II priedas);
  • jos buvo importuotos iš Europos ekonominės erdvės (EEE) ir eksportuotos į kitą susitariančiąją šalį.

Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono šalių kumuliacijos zona

Konvencija veikia kaupimo sistemos principu, pagal kurį susitariančiosios šalys gali naudoti viena kitos kilmės statusą turinčius produktus taip, tarsi jie būtų pagaminti vidaus rinkoje. Pagal visos Europos ir Viduržemio jūros regiono šalių kilmės kumuliacijos sistemą tarp ES ir daugelio šalių yra taikoma įstrižinės kumuliacijos sistema.

Kilmės įrodymas

  • Eksportuojančios šalies muitinė išduoda EUR.1 arba EUR-MED judėjimo sertifikatą, kuris įrodo kilmę. Tai leidžia kitų susitariančiųjų šalių importuotojams pasinaudoti lengvatiniais muitų tarifais.
  • Patvirtintas eksportuotojas taip pat gali pateikti kilmės deklaraciją arba EUR-MED kilmės deklaraciją.

Administracinio bendradarbiavimo tvarka

Šalių muitinės tarpusavyje derina savo veiklą (pvz., dalijasi antspaudų, naudojamų EUR.1 ir EUR-MED judėjimo sertifikatams išduoti ar kilmės įrodymams patikrinti, pavyzdžiais).

Valdymas ir įgyvendinimas

Konvencijos valdymą ir įgyvendinimą užtikrina Jungtinis komitetas, kurį sudaro visų susitariančiųjų šalių atstovai.

(1) Šis pavadinimas nekeičia pozicijų dėl statuso ir atitinka Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliuciją Nr. 1244 bei Tarptautinio Teisingumo Teismo nuomonę dėl Kosovo nepriklausomybės deklaracijos.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS SPRENDIMAS?

Sprendimas taikomas nuo 2012 m. kovo 26 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Kilmės taisyklės: prekių, kuriomis prekiaujama, „ekonominė“ pilietybė, kurią reikia nustatyti, kad būtų galima nuspręsti dėl taikomų muitų. Preferencinė kilmė suteikiama prekėms iš tam tikrų šalių, kurios atitiko tam tikrus kriterijus, pavyzdžiui, yra geriau apdorotos ar perdirbtos nei nepreferencinės kilmės prekės.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2012 m. kovo 26 d. Tarybos sprendimas 2013/94/ES dėl Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių preferencinių kilmės taisyklių regioninės konvencijos sudarymo (OL L 54, 2013 2 26, p. 3–158)

SUSIJĘS DOKUMENTAS

2011 m. balandžio 14 d. Tarybos sprendimas 2013/93/ES dėl Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių preferencinių kilmės taisyklių regioninės konvencijos pasirašymo Europos Sąjungos vardu (OL L 54, 2013 2 26, p. 1–2)

paskutinis atnaujinimas 09.02.2018

Top