Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document Ares(2025)1190592

Evaluation of Council Regulation (EC) No 2100/94 of 27 July 1994 on Community plant variety rights

KVIETIMAS TEIKTI INFORMACIJĄ

DĖL ĮVERTINIMO

Šiuo dokumentu siekiama informuoti visuomenę ir suinteresuotuosius subjektus apie Komisijos darbą, kad jie galėtų teikti grįžtamąją informaciją ir veiksmingai dalyvauti konsultacijose.

Įvertinimo pavadinimas

Augalų veislių teisinė apsauga. ES teisės aktų vertinimas

Vadovaujantis GD (atsakingas skyrius)

Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinis direktoratas

(Sveikatos ir maisto saugos GD)

G1 skyrius. Augalų sveikata

Orientacinės datos

(planuojama pradžios data ir pabaigos data)

2025 m. I ketv. – 2026 m. IV ketv.

Papildoma informacija

https://food.ec.europa.eu/plants/plant-variety-property-rights_en?prefLang=lt

Šis dokumentas teikiamas tik susipažinti. Jis neturi įtakos galutiniam Komisijos sprendimui dėl to, ar ši iniciatyva bus įgyvendinama, ar dėl jos galutinio turinio. Visi šiame dokumente aprašyti iniciatyvos elementai, įskaitant įgyvendinimo datas, gali keistis.

A. Įvertinimo politinės aplinkybės, tikslas ir aprėptis

Politinės aplinkybės

Reglamentas (EB) Nr. 2100/94 dėl augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje buvo priimtas 1994 m. siekiant sukurti augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje suteikimo tvarką. Tai specialiai augalų veislėms sukurta intelektinės nuosavybės teisių forma. Ji taikoma visoms augalų rūšims. Naujų augalų veislių selekcininkams tam tikromis reglamente nustatytomis sąlygomis gali būti suteikta augalų veislių teisinė apsauga Bendrijoje, kad jie galėtų gauti investicijų į augalų selekciją grąžą. Pareiškėjui, užpildžiusiam bendrąją paraišką ir atlikusiam vieną tyrimą, gali būti suteikta visoje ES galiojanti ir vykdytina augalo veislės teisinė apsauga. Dėl to augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje sistema tapo viena didžiausių pasaulyje pagal paraiškų skaičių, suteiktas teises ir geografinę aprėptį, o tai patrauklu selekcininkams. Augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje tvarka galioja kartu su nacionalinėmis augalų veislių apsaugos sistemomis, tačiau jos tarpusavyje nesidubliuoja, nes veislės savininkas negali tuo pačiu metu turėti augalo veislės teisinės apsaugos Bendrijoje ir tai veislei suteiktos nacionalinės teisės.

Augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje tvarka skatina selekcininkus kurti naujas augalų veisles, pasižyminčias geresnėmis savybėmis visuomenės naudai. Naujos, patobulintos augalų veislės, kurios, pavyzdžiui, yra atsparios ligoms ar sausroms arba kurioms reikia mažiau trąšų, yra labai svarbios sprendžiant klimato kaitos problemas ir didinant žemės ūkio maisto produktų grandinės tvarumą.

Be to, nustatant suderintą ES mastu taikomą intelektinės apsaugos tvarką naujoms augalų veislėms, augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje tvarka remiami ES intelektinės nuosavybės veiksmų plano tikslai padėti įmonėms, ypač mažosioms ir vidutinėms, geriau realizuoti savo išradimus bei kūrinius ir užtikrinti jų naudą ES ekonomikai ir visuomenei. Joje numatytos išimtys, kuriomis selekcininkams, kurie nėra pirminis selekcininkas, leidžiama bet kokią saugomą augalų veislę laisvai naudoti tolesniam veisimui. Ja taip pat užtikrinama ūkininkų ir selekcininkų teisių pusiausvyra, nes ūkininkams tam tikromis sąlygomis leidžiama toliau sėti surinktą saugomų augalų veislių sėklą (toliau – ūkyje išsaugotos sėklos).

Siekiant užtikrinti suderintą tvarką ir reglamento įgyvendinimą, 1995 m. buvo įsteigta Bendrijos augalų veislių tarnyba (CPVO). Tai savomis lėšomis finansuojama ES agentūra, atsakinga už augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje sistemos įgyvendinimą ES.

2011 m. buvo baigtas išorinis tyrimas, kurį atliekant buvo įvertintas reglamento įgyvendinimas 1995–2010 m. Atsižvelgiant į ilgą reglamento įgyvendinimo laikotarpį, politinius prioritetus (pvz., žemės ūkio tvarumą, intelektinės nuosavybės apsaugą) ir mokslinę pažangą augalų selekcijos srityje, dabar tinkamas laikas įvertinti reglamentą ir CPVO. Be to, iš ES Teisingumo Teismo sprendimų ir suinteresuotųjų subjektų prašymų matyti, kad reikia paaiškinti įvairius aspektus, visų pirma ūkyje išsaugotoms sėkloms taikomą atleidimą nuo žemės ūkio mokesčio ir laikinąją veislių apsaugą. Taip pat reikia įvertinti augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje vaidmenį platesniame intelektinės nuosavybės kontekste, t. y. patentų, prekių ženklų ir geografinių nuorodų srityje. Galiausiai pagal bendrą požiūrį dėl ES decentralizuotų agentūrų reikalaujama tas agentūras reguliariai vertinti.

Tikslas ir aprėptis

Vadovaujantis Komisijos geresnio reglamentavimo gairėmis, atliekant įvertinimą bus vertinami augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje teisės aktai ir CPVO veiklos rezultatai jų veiksmingumo, efektyvumo, aktualumo, suderinamumo ir ES pridėtinės vertės požiūriu.

Atliekant įvertinimą bus analizuojamas sistemos patikimumas sprendžiant problemas, darančias poveikį augalų selekcijos sektoriui ir apskritai žemės ūkio maisto produktų grandinei, taip pat tarptautiniu lygmeniu. Jame bus atsižvelgiama į esamus ir atsirandančius poreikius, taip pat į esamus ir galimus naujus technologinius pokyčius. Bus nagrinėjamos faktinės reglamento sąnaudos ir nauda bei jo poveikis įvairiems suinteresuotiesiems subjektams. Atliekant įvertinimą taip pat bus vertinama, ar nekyla nereikalinga administracinė našta ir ar procesas nėra sudėtingas. Įvertinimo išvados padės apsvarstyti, ar šį teisės aktą būtina keisti.

Įvertinimas apims reglamento įgyvendinimą dabartinėse 27 valstybėse narėse ir daugiausia dėmesio bus skiriama laikotarpiui nuo 2011 m. iki 2024 m. pabaigos, tinkamai atsižvelgiant į 2011 m. išorės tyrimo išvadas.

B. Geresnis reglamentavimas

Konsultacijų strategija

Įvertinimas bus grindžiamas informacija, gauta per įvairias konsultacijas, kuriomis siekiama surinkti informaciją ir įvairių suinteresuotųjų subjektų nuomones apie reglamento įgyvendinimą ir CPVO veiklą. Pagrindinės konsultacijos vyks 2025 m.

Šiame kvietime teikti informaciją paaiškinama, kodėl rengiamas šis įvertinimas ir ko juo siekiama. Visuomenė ir atitinkami suinteresuotieji subjektai raginami per keturias savaites pateikti atsiliepimus šiuo klausimu. Atsakymus respondentai gali pateikti bet kuria iš ES oficialiųjų kalbų.

Be šio kvietimo teikti informaciją, planuojamos toliau nurodytos konsultacijos.

-12 savaičių trukmės viešos konsultacijos svetainėje „Išsakykite savo nuomonę“, skirtos plačiajai visuomenei, taip pat suinteresuotiesiems subjektams, turintiems tiesioginės ir betarpiškos darbo su augalų veislių teisine apsauga Bendrijoje ir (arba) CPVO patirties. Viešų konsultacijų klausimynas bus išverstas į visas ES oficialiąsias kalbas, o respondentai taip pat galės atsakyti bet kuria ES oficialiąja kalba. Suvestinė faktų ataskaita bus paskelbta konsultacijų puslapyje per aštuonias savaites nuo jų pabaigos.

-Tikslinė apklausa, skirta nacionalinėms institucijoms, dalyvaujančioms taikant augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje reglamentą ir vykdant CPVO veiklą, ir tikslinė apklausa, skirta toliau nurodytiems suinteresuotiesiems subjektams. Prireikus šias apklausas galima papildyti tiksliniais pokalbiais.

-Pokalbiai su CPVO darbuotojais, CPVO administracinės tarybos nariais ir kitais suinteresuotaisiais subjektais.

-Praktinis seminaras su suinteresuotaisiais subjektais, skirtas naujiems nustatytiems faktams aptarti, siekiant patvirtinti jų tikslumą prieš užbaigiant įvertinimą.

Atsiliepimai apie šį kvietimą teikti informaciją ir visų šio proceso metu surengtų konsultacijų rezultatai bus išsamiai išnagrinėti ir pateikti apibendrinamojoje ataskaitoje, pridėtoje prie įvertinimo tarnybų darbinio dokumento.

Kodėl rengiame konsultacijas?

Viešų konsultacijų tikslas – surinkti atsiliepimų apie augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje teisės aktus ir CPVO veiklos rezultatus jų veiksmingumo, efektyvumo, aktualumo, suderinamumo ir ES pridėtinės vertės požiūriu. Šiuo tikslu per konsultacijas bus siekiama surinkti informaciją ir duomenis iš atitinkamų suinteresuotųjų subjektų.

Tikslinė auditorija

Konsultacijose dalyvaus visi susiję suinteresuotieji subjektai, įskaitant ES valstybių narių kompetentingas institucijas, atsakingas už politiką ir teisės aktus augalų veislių teisinės apsaugos srityje; tarptautines standartus nustatančias organizacijas; augalų selekcijos asociacijas; žemės ūkio, sodininkystės, dekoratyvinių ir sodo augalų dauginamosios medžiagos srities sektorių pramonės asociacijas; sėklų ir augalų veisėjus ir tiekėjus; profesionalius tradicinių ir ekologinių ūkių savininkus ir produktų augintojus; privačių sodų savininkus; miško dauginamosios medžiagos sektoriaus medelynus; mokslinius augalų ir miškų genetinių išteklių tinklus; pilietinės visuomenės organizacijas, taip pat atitinkamas tarptautines organizacijas.

Duomenų rinkimas ir metodika

Atliekant įvertinimą bus siekiama įvertinti reglamento veikimą, poveikį, sąnaudas ir naudą, taip pat galimybes supaprastinti reglamentą bei augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje veikimą. Kiek įmanoma, bus nustatytos ir įvertintos su reglamentu susijusios sąnaudos ir nauda. Kai gali būti neįmanoma kiekybiškai įvertinti naudos, vietoj to bus naudojama kokybinė informacija. Ypatingas dėmesys bus skiriamas bet kokioms galimybėms sumažinti įmonėms ir piliečiams tenkančią administracinę naštą, taip pat bet kokioms galimybėms supaprastinti procedūras. Įvertinimas bus pagrįstas įvairiais įrodymais:

-informacija, pateikta atsakant į šį kvietimą teikti informaciją;

-išorės rangovo atliktu tyrimu – jame bus nagrinėjama esama informacija ir renkami papildomi įrodymai ir duomenys atliekant dokumentų peržiūrą, rengiant viešas konsultacijas, tikslinę apklausą, pokalbius ir suinteresuotųjų subjektų praktinį seminarą;

-ankstesnių tyrimų (2011 m. išorės tyrimo, 2022 m. CPVO ir EUIPO tyrimo dėl augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje sistemos indėlio į ES ekonomiką ir aplinką) išvadomis;

-CPVO praktika;

-CPVO strateginiais planais ir programavimo dokumentais;

-CPVO metinėmis ataskaitomis ir

-CPVO finansinėmis ataskaitomis.

Top