EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AB0044

Europos Centrinio Banko nuomonė 2022 m. gruodžio 2 d. dėl pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, kuriuo, siekiant apsaugoti piliečius ir ekonomiką nuo pernelyg didelių kainų, nustatomas rinkos koregavimo mechanizmas (CON/2022/44) 2023/C 41/03

CON/2022/44

OJ C 41, 3.2.2023, p. 14–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2023 2 3   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 41/14


EUROPOS CENTRINIO BANKO NUOMONĖ

2022 m. gruodžio 2 d.

dėl pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, kuriuo, siekiant apsaugoti piliečius ir ekonomiką nuo pernelyg didelių kainų, nustatomas rinkos koregavimo mechanizmas

(CON/2022/44)

(2023/C 41/03)

Įžanga ir teisinis pagrindas

2022 m. lapkričio 25 d. Europos Centrinis Bankas (ECB) gavo Europos Sąjungos Tarybos prašymą pateikti nuomonę dėl pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, kuriuo, siekiant apsaugoti piliečius ir ekonomiką nuo pernelyg didelių kainų, nustatomas rinkos koregavimo mechanizmas (1) (toliau – pasiūlytas reglamentas).

ECB kompetencija teikti nuomonę grindžiama Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 127 straipsnio 4 dalimi ir 282 straipsnio 5 dalimi, nes pasiūlytame reglamente yra nuostatų, darančių įtaką ECB ir Europos centrinių bankų sistemos prisidėjimui prie sklandaus kompetentingų valdžios institucijų politikos, susijusios su finansų sistemos stabilumu, vykdymo, kaip nurodyta Sutarties 127 straipsnio 5 dalyje ir Europos centrinių bankų sistemos ir Europos Centrinio Banko statuto (toliau – ECBS statutas) 3 straipsnio 3 dalyje. Vadovaudamasi Europos Centrinio Banko darbo reglamento 17 straipsnio 5 dalies pirmuoju sakiniu, Valdančioji taryba priėmė šią nuomonę.

Bendrosios pastabos

ECB atkreipia dėmesį į pasiūlytą reglamentą ir jo tikslą sukurti laikiną rinkos koregavimo mechanizmą, taip pat pripažįsta rimtus iššūkius, kuriuos ES piliečiams ir Sąjungos ekonomikai kelia pernelyg didelės energijos kainos.

Pasiūlytu reglamentu sukuriamas TTF kito mėnesio išvestinių finansinių priemonių rinkoje atliekamiems gamtinių dujų sandoriams taikytinas laikinas rinkos koregavimo mechanizmas, kuris aktyvuojamas įvykdžius dvi sąlygas. Pasiūlytame reglamente nustatyta, kad Sąjungos Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra (ACER) turi pareigą stebėti, ar šios sąlygos įvykdytos, ir, pastebėjusi rinkos koregavimo įvykį, privalo nedelsdama paskelbti pranešimą Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje (toliau – pranešimas apie rinkos koregavimą) ir apie rinkos koregavimo įvykį informuoti Europos Komisiją, Europos vertybinių popierių ir rinkų instituciją (ESMA) ir ECB. Pasiūlytame reglamente taip pat numatyta, kad Komisija bet kuriuo metu gali sustabdyti rinkos koregavimo mechanizmo taikymą, jeigu atsiranda nenumatytų rinkos sutrikimų, darančių neigiamą poveikį tiekimo saugumui, srautams ES viduje arba finansiniam stabilumui, arba kyla akivaizdi tokių sutrikimų rizika (toliau – sprendimas sustabdyti mechanizmo taikymą).

ECB pripažįsta, kad mechanizmai, kuriais siekiama sumažinti ypač aukštą kainų lygį ir didmeninių dujų rinkų svyravimus, iš esmės gali sušvelninti įvairią riziką finansiniam stabilumui, įskaitant riziką, kuri kilo padidėjusių ir svyruojančių dujų kainų 2022 m. laikotarpiais. Vis dėlto, ECB manymu, dabartinė pasiūlyto rinkos koregavimo mechanizmo struktūra tam tikromis aplinkybėmis gali pakenkti euro zonos finansiniam stabilumui. Dėl dabartinės mechanizmo struktūros gali padidėti svyravimai ir susijusios įkaito vertės išlaikymo prievolės, kilti abejonių dėl pagrindinių sandorio šalių gebėjimo valdyti finansinę riziką, taip pat gali būti skatinama pereiti nuo prekybos vietų prie ne biržos išvestinių finansinių priemonių rinkos, kurioje tarpuskaitą atlieka ne pagrindinė sandorio šalis. Taryba, svarstydama pasiūlytą reglamentą, turėtų atsižvelgti į šias aplinkybes, susijusias su finansų sistemos stabilumu.

Konkrečios pastabos

1.   ECB vaidmuo

1.1

Pasiūlytame reglamente numatyta keletas atvejų, kai ECB privalo arba gali atlikti vaidmenį teikdamas nuomones, ataskaitas, vykdydamas stebėseną ir padėdamas Komisijai atlikti savo užduotis pagal pasiūlytą reglamentą.

Pirma, dėl rinkos koregavimo mechanizmo aktyvavimo, kai, remiantis ACER stebėsenos rezultatais, esama konkrečių požymių, kad rinkos koregavimo įvykis yra neišvengiamas, pažymėtina, kad Komisija privalo prašyti ECB, ESMA ir, kai tinkama, Europos dujų perdavimo sistemos operatorių tinklo (ENTSOG) ir pagal Reglamentą (ES) 2017/1938 (2) sudarytos Dujų koordinavimo grupės pateikti nuomonę dėl galimo rinkos koregavimo įvykio poveikio tiekimo saugumui, srautams ES viduje ir finansiniam stabilumui (3), kad galėtų skubiai sustabdyti rinkos koregavimo mechanizmo aktyvavimą.

Antra, įvykus rinkos koregavimo įvykiui, Komisija nedelsdama paprašo ECB pateikti ataskaitą dėl nenumatytų sutrikimų, turinčių poveikį energetikos išvestinių finansinių priemonių rinkų stabilumui ir tvarkingam veikimui, rizikos (4).

Trečia, dėl rinkos koregavimo mechanizmo taikymo sustabdymo pagal pasiūlymą reikalaujama, kad ESMA, ECB, ACER, Dujų koordinavimo grupė ir ENTSOG nuolat stebėtų kainos siūlymo ribos poveikį rinkoms ir tiekimo saugumui (5).

Ketvirta, aiškindamasi, ar priimti sprendimą sustabdyti mechanizmo taikymą, Komisija privalo atsižvelgti į tai, ar nuolatinis rinkos koregavimo mechanizmas daro poveikį energetikos išvestinių finansinių priemonių rinkų stabilumui ir tvarkingam veikimui, inter alia, remdamasi ESMA parengta ataskaita apie taikomą rinkos koregavimo priemonės aktyvavimą ir ECB nuomone, kurios šiuo tikslu paprašė Komisija. ECB nuomonė turi būti priimta ne vėliau kaip per 48 valandas arba – skubiais atvejais – Komisijos prašymu tą pačią dieną (6).

Penkta, ACER, ECB, ESMA, Dujų koordinavimo grupė ir ENTSOG privalo padėti Komisijai vykdyti jai pagal pasiūlytą reglamentą nustatytas užduotis (7).

Galiausiai prieš pateikdama pasiūlymą Tarybai peržiūrėti mechanizmo aktyvavimo sąlygas, Komisija turėtų konsultuotis su ECB (8).

1.2

ECB primena, kad pagal SESV 127 straipsnio 5 dalį ir ECBS statuto 3 straipsnio 3 dalį reikalaujama, kad ECBS prisidėtų prie sklandaus kompetentingų valdžios institucijų politikos, susijusios su rizikos ribojimu pagrįsta kredito įstaigų priežiūra ir finansų sistemos stabilumu, vykdymo. Be to, pagal ECBS statuto 25 straipsnio 1 dalį ECB gali patarti Tarybai, Komisijai ir valstybių narių kompetentingoms institucijoms, o šios gali konsultuotis su ECB dėl Sąjungos teisės aktų, susijusių su kredito įstaigų rizikos ribojimu pagrįsta priežiūra ir finansų sistemos stabilumu, taikymo srities ir įgyvendinimo. Tomis aplinkybėmis ir laikantis lojalaus tarpusavio bendradarbiavimo principo pagal ES sutarties 13 straipsnio 2 dalį, ECB, atsižvelgdamas į jam Sutartimis suteiktus įgaliojimus, yra pasirengęs padėti Komisijai vykdyti jai pasiūlytu reglamentu nustatytas užduotis. ECB taip pat supranta pasiūlyto reglamento dalyko svarbą ir sudėtingumą ir galimas pasekmes finansų rinkoms.

1.3

Tačiau ECB mano, kad nuorodos į ECB vaidmenį teikiant nuomones, ataskaitas, vykdant stebėseną ir padedant Komisijai vykdyti jai pasiūlytu reglamentu nustatytas užduotis turėtų būti išsamiau paaiškintos, kad tiksliai atspindėtų ECB užduotis ir nepriklausomumą pagal Sutartis ir aiškų techninės kompetencijos ir pareigų paskirstymą pagal Sąjungos teisę (9). Pirma, toks paaiškinimas yra būtinas siekiant užtikrinti, kad pasiūlytu reglamentu, kuris turi būti priimtas remiantis SESV 122 straipsnio 1 dalyje nustatytu teisiniu pagrindu, ECB nebūtų pavestos naujos užduotys. Naujos užduotys ar pareigos ECB gali būti nustatytos tik Sutartyse išvardytais konkrečiais ir ribotais atvejais, pvz., pagal SESV 127 straipsnio 6 dalį, ir laikantis tose nuostatose nustatytų ribų (10). Antra, toks patikslinimas yra būtinas siekiant atsižvelgti į kitoms valdžios institucijoms ar įstaigoms pagal Sąjungos teisę nustatytus vaidmenis, kurie gali būti labiau susiję su pasiūlyto reglamento dalyku. Pavyzdžiui, ESMA, inter alia, turi pareigą prisidėti prie finansų rinkų vientisumo, skaidrumo, veiksmingumo ir tinkamo veikimo (11). Trečia, patikslinus ECB vaidmenį pagal pasiūlytą reglamentą būtų išvengta pernelyg formalaus ECB dalyvavimo ir tai labiau palengvintų veiksmingą bendradarbiavimą laikantis griežtų terminų. Galiausiai toks paaiškinimas labiau dera su SESV 127 straipsnio 5 dalimi ir ECBS statuto 3 straipsnio 3 dalimi ECBS pavesta užduotimi prisidėti prie sklandaus kompetentingų valdžios institucijų politikos, susijusios su finansų sistemos stabilumu, vykdymo.

Kai ECB rekomenduoja iš dalies keisti pasiūlytą reglamentą, konkretūs redagavimo pasiūlymai kartu su aiškinamuoju tekstu pateikiami techniniame darbo dokumente. Techninis darbo dokumentas anglų kalba paskelbtas „EUR-Lex“ interneto svetainėje.

Priimta Frankfurte prie Maino 2022 m. gruodžio 2 d.

ECB Pirmininkė

Christine LAGARDE


(1)  COM (2022) 668 final.

(2)  2017 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1938 dėl dujų tiekimo saugumo užtikrinimo priemonių, kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 994/2010 (OL L 280, 2017 10 28, p. 1).

(3)  Pasiūlyto reglamento 3 straipsnio 3 dalis.

(4)  Pasiūlyto reglamento 3 straipsnio 8 dalis.

(5)  Pasiūlyto reglamento 5 straipsnio 1 dalis.

(6)  Pasiūlyto reglamento 5 straipsnio 2 dalies d punktas ir 5 straipsnio 4 dalis.

(7)  Pasiūlyto reglamento 5 straipsnio 4 dalis.

(8)  Pasiūlyto reglamento 5 straipsnio 6 dalis.

(9)  Žr. 2018 m. balandžio 11 d. Europos Centrinio Banko nuomonės dėl pasiūlymo dėl Reglamento dėl Europos valiutos fondo įsteigimo (OL C 220, 2018 6 25, p. 2) 1 dalį. Visos ECB nuomonės skelbiamos interneto svetainėje „EUR-Lex“.

(10)  Žr. kovo 11 d. Europos Centrinio Banko nuomonės CON/2016/11 dėl a) pasiūlymo dėl reglamento, kuriuo nustatomos bendros pakeitimo vertybiniais popieriais taisyklės ir sukuriama paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais Europos sistema ir b) pasiūlymo dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms (OL C 219, 2016 6 17, p. 2), 3.1 dalį; žr. 2017 m. spalio 4 d. Europos Centrinio Banko nuomonės CON/2017/39 dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija), ir Reglamento (ES) Nr. 648/2012 nuostatos dėl pagrindinių sandorio šalių (PSŠ) leidimų suteikimo procedūrų bei jose dalyvaujančių institucijų ir trečiųjų šalių pagrindinių sandorio šalių pripažinimo reikalavimų (OL C 385, 2017 11 15, p. 3), bendras pastabas; žr. 2020 m. rugsėjo 23 d. Europos Centrinio Banko nuomonės CON/2020/22 dėl pasiūlymų, kuriais, reaguojant į COVID-19 pandemiją, iš dalies keičiama pakeitimo vertybiniais popieriais Sąjungos sistema (OL C 377, 2020 11 9, p. 1), 2 dalį, Rekomendaciją ECB/2017/18 dėl Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo, kuriuo iš dalies keičiamas Europos centrinių bankų sistemos ir Europos Centrinio Banko statuto 22 straipsnis (OL C 212, 2017 7 1, p. 14).

(11)  Žr. 2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija) ir iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB bei panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/77/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 84) 1 straipsnio 5 dalies b punktą.


Top