EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC1015(03)

Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą 2021/C 418/15

C/2021/7416

OJ C 418, 15.10.2021, p. 44–47 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2021 10 15   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 418/44


Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2021/C 418/15)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė per tris mėnesius nuo šio paskelbimo dienos pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

BENDRASIS DOKUMENTAS

„Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“

ES Nr. PGI-FR-02432 – 2018 8 17

SKVN ( ) SGN (X)

1.   Pavadinimas (-ai)

„Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Prancūzija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.2 klasė. Mėsos produktai (virti, sūdyti, rūkyti ir kt.)

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

„Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ – virti skirta „U“ formos žalių kepenų dešra natūraliame apvalkale. Atpjovus matyti iš stambiai susmulkintos kiaulės mėsos, riebalų ir kepenų sudarytas įdaras.

Rūkant dešra tampa nuo tipiškos gintarinės iki rudos spalvos, kuri nebūtinai tolygi.

Įdaro spalva – nuo tamsiai raudonos iki rudos ir baltos.

Produktai, kurių sudėtyje daugiau kepenų, – juodo atspalvio.

Iš pradžių juntamas stiprus dūmų ir pipirų kvapas, vėliau – vytintos mėsos ir kepenų.

Ragaujant atsiskleidžia nevienalytė tekstūra, kurią lemia mėsos standumas ir kepenų minkštumas. Pažandės riebalai – tai tirpūs, tai traškūs. Dešrai būdinga tinkama druskos, vytintos mėsos, kepenų ir riebalų pusiausvyra. Juntamas stiprus pipirų prieskonis ir ilgai burnoje išliekantis, bet kitų skonių neužgožiantis rūkytos mėsos poskonis.

Fizinės ir cheminės savybės:

produkto be riebalų drėgnis (PDR) – ≤ 75 %,

lipidų kiekis (nuo 75 % PDR) – ≤ 45 %,

kolageno ir baltymų santykis – ≤ 22 %,

bendras cukraus kiekis (nuo 75 % PDR) – ≤ 2 %.

Produkto ilgis ir svoris nurodyti toliau pateiktoje lentelėje.

Žarnos

Žarnų skersmuo

Produkto dydis

Sausos medžiagos masė

Plonoji žarna

28–42 mm

15–30 cm

200–500 g

> 30 cm

> 500 g

Produktas parduodamas visas arba supjaustytas griežinėliais.

Visa dešra parduodama „U“ formos. Jos abu galai būna sujungti arba susegti ir surišti virvute.

Griežinėliais supjaustyta dešra parduodama supakuota į plėvelę, vakuume arba apsauginio oro sluoksnio pakuotėje.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

Dešrai „Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ gaminti naudojama mėsinių kiaulių arba paršavedžių žaliava (ne daugiau kaip 50 % žaliavų masės), atitinkanti šiuos kriterijus:

gyvuliai neturi alelinio geno Rn-, o halotanui jautrių gyvulių yra mažiau kaip 3 %;

mėsinių kiaulių penėjimo ir paršavedžių gestacijos ar užtrūkio laikotarpiais racione linolo rūgšties kiekis neviršija 1,9 %;

nujunkius paršelius, paršavedės skerdžiamos praėjus ne mažiau kaip 15 dienų;

nugabenus gyvulius į skerdyklą, jie skerdžiami ne anksčiau kaip po dviejų valandų;

ką tik paskerstos mėsinės kiaulės skerdenos svoris – ≥ 75 kg;

ką tik paskerstos paršavedės skerdenos svoris (be galvos ir tešmenų) – ≥ 120 kg;

galutinis pH – nuo 5,50 iki 6,20;

mėsa neturi nė vieno iš toliau išvardytų išvaizdos defektų: kraujo žymių, vočių, išmatų likučių ar konvejerio tepalo žymių, didelių spalvos ar konsistencijos pakitimų;

riebalai balti ir standūs;

mėsa – nuo rausvos iki raudonos spalvos.

Naudojamos skerdenos dalys (nuo kurių tinkamai nulupama oda): pažandė, papilvė, nuopjovos, kepenys ir širdis.

Pažandė turi sudaryti bent 25 % masės, nes ji suteikia produktui būdingo traškesio.

Kepenys turi sudaryti 30–50 % masės.

Naudojamos šviežios arba užšaldytos skerdenos dalys.

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Geografinėje vietovėje turi būti vykdomi visi „Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ gamybos veiksmai: nuo smulkinimo iki vytinimo.

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Griežinėliais supjaustyti produktai turi būti pakuojami (nes griežinėliai nebetenka apvalkalo) į plėvelę, vakuumines arba apsauginio oro sluoksnio pakuotes.

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

Geografinę vietovę, kuriai suteikta saugoma geografinė nuoroda „Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“, sudaro du departamentai – Pietų Korsika ir Aukštutinė Korsika.

5.   Ryšys su geografine vietove

Geografinės vietovės ir „Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ ryšys iš esmės grindžiamas tradicinėmis praktinėmis žiniomis ir išskirtinėmis savybėmis.

Korsika – Prancūzijos administracinis regionas ir kalnuota Viduržemio jūros sala – dažnai dar vadinama grožio sala („Ile de Beauté“).

Korsikai būdingas Viduržemio jūros klimatas. Vasaros čia karštos ir sausos, o žiemos švelnios ir drėgnos. Korsikoje vyrauja du vėjai – „a tramuntana“, naktimis suteikiantis vėsos, ir „u maestrale“, lemiantis sausas dienas.

Dirvožemio ir klimato sąlygos iš esmės labai palankios augti miškams. Korsika – miškingas regionas: visame jos plote gausu lapuočių, ypač kaštainių, ąžuolų ir bukų. Visoje Korsikoje vidutinis miškingumas siekia 46 %, o miškais apaugusios žemės plotas sudaro 401 817 ha – tai gerokai viršija nacionalinį vidurkį (26,9 %). Didžiausią lapuočių dalį sudaro ąžuolai, visų pirma akmeniniai ąžuolai, užimantys 22 % miškingo salos ploto. Kamštiniai ąžuolai daugiausia auga salos viduryje bei pietuose ir užima apie 15 % miškingo ploto. Daugiau kaip 200 000 ha užima makija – 5–6 metrus galintys siekti krūmų sąžalynai, kuriais neretai būna apaugę ištisi miško plotai. Bukai auga ne žemesniame kaip 1 000 m aukštyje, o kaštainiai – labai gerai prie Korsikos gamtos prisitaikiusi medžių rūšis: jų galima rasti visoje saloje įvairiame aukštyje – nuo pakrantės lygio iki 1 200 m aukščio.

Dėl savo izoliuotumo Korsikos gyventojai įgijo mėsos gaminiams gaminti reikalingų praktinių žinių, pritaikytų prie tokių salos klimato sąlygų ir miško išteklių.

Iš tiesų dėl sauso ir vėjuoto Korsikos klimato susidarė palankios sąlygos kiaulienos vytinimui, kaip konservavimo metodui. Šis gamybos būdas skiriasi nuo Šiaurės Prancūzijoje paplitusio mėsos virimo.

„Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ gamyba – vienas seniausių visoje Korsikoje kiaulienos konservavimo būdų. Paskerdus kiaulę, šis produktas turi būti greitai suvartojamas. Todėl vytinti sūdiniai visada sudarė svarbią Korsikos gyventojų mitybos, taigi ir kultūros, dalį.

„Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ gamyboje mėsa supjaustoma stambiai, taip laikantis jos pjaustymo peiliu tradicijos.

Tuomet gabaliukai sumaišomi su smulkia druska. Juos galima pagardinti vynu ar kitais prieskoniais.

Dėl didžiąją metų dalį vyraujančios aukštos temperatūros sūdymo būdas kito – imta naudoti daug juodųjų pipirų (2–6 g/kg). Juodieji pipirai, iš pradžių naudoti vabzdžiams atbaidyti, ilgainiui tapo vienu svarbiausių „Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ ingredientų.

Priešingai nei kitų gaminių, kuriems rūkyti paprastai naudojama spygliuočių mediena, atveju, šiam produktui rūkyti naudojama vietos lapuočių mediena. Daugiausia naudojama arčiausiai esančių medžių mediena, kurią lengviausia gauti – ąžuolų, kaštainių, bukų, taip pat žemuogių krūmų ir viržynų. Tai tradicinis metodas, kadaise iš esmės sietas su salos žemės ūkiui svarbia kaštainių auginimo veikla. Mėsos gaminiams rūkyti visada buvo naudojama saloje augančių lapuočių mediena, nes šių rūšių medžių aptinkama visoje salos teritorijoje, jų mediena lėčiau dega, o suodžių lieka gerokai mažiau, nei deginant spygliuočius. Toks švelnus rūkymas suteikia gaminiams subtilumo – jie nebūna prisotinti kvapų, kaip deginant spygliuočių medieną. Be to, sūdiniai ilgiau nepraranda šviežumo ir būna apsaugoti nuo vabzdžių. Mėsos rūkymas – paprotys, ypač paplitęs germanų tankiai gyvenamuose regionuose. Todėl tai, kad šio papročio laikomasi visoje salos teritorijoje, – neįprastas dalykas, nes jis labai mažai paplitęs Viduržemio jūros regione.

Galiausiai, vytinimo etapu užtikrinamas oro patekimas iš lauko. Šiuo etapu susiformuoja produkto juslinės savybės.

„Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ – išskirtinis Korsikos produktas, atspindintis salos gyventojų praktines žinias, kultūrą ir papročius. Išskirtinės jo gamybos žinios perduodamos iš kartos į kartą. Šios žinios lemia produkto savybes:

spalva – nuo netolygios tipiškos gintarinės iki rudos arba juodo atspalvio, jei produkto sudėtyje yra daugiau kepenų;

iš pradžių juntamas stiprus dūmų ir pipirų kvapas, vėliau – vytintos mėsos ir kepenų;

nevienalytė tekstūra, kurią lemia mėsos standumas ir kepenų minkštumas. Pažandės riebalai – tai tirpūs, tai traškūs;

tinkama druskos, vytintos mėsos ir riebalų pusiausvyra;

juntamas stiprus pipirų prieskonis, išryškinantis kitus skonius ir leidžiantis jiems ilgiau išsilaikyti;

stiprus kepenų aromatas;

ilgai burnoje išliekantis, bet kitų skonių neužgožiantis rūkytos mėsos poskonis.

Specialios su „Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ gamyba susijusios praktinės žinios pagrįstos tradiciniais metodais, kaip antai stambiu smulkinimu, ir siejamos su salos klimatu bei gamtos ištekliais: gausus juodųjų pipirų naudojimas, rūkymas naudojant vietos lapuočių medieną ir vytinimas užtikrinant oro patekimą iš lauko – visi šie metodai itin gerai pritaikyti prie sauso ir vėjuoto salos klimato, izoliuotumo ir miškingumo.

Dėl stambaus pjaustymo įdaro tekstūra nevienalytė. Gamyboje naudojama pažandė ir kepenys suteikia produktui būdingą išskirtinį traškumą ir minkštumą. Dėl naudojamų kepenų ir kitų prieskonių produktas pasižymi kompleksišku stipriu aromatu.

Dėl gausiai naudojamų juodųjų pipirų „Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ išsiskiria stipriu pipirų prieskoniu.

Rūkymo metu naudojant vietos lapuočių (kaštainių, ąžuolų, bukų ir kt.) medieną, „Figatelli de l’Ile de Beauté“/„Figatellu de l’Ile de Beauté“ įgauna ypatingą itin kompleksišką aromatą (stiprų ir ilgai išliekantį rūkytos mėsos kvapą). Tai taip pat suteikia produktui stiprų rūkytos mėsos aromatą ir tipišką gintarinę spalvą.

Mėsai vytinti pasitelkiant orą iš lauko, stabilizuojamos, išsaugomos ir vystomos produkto juslinės savybės (tinkama druskos, vytintos mėsos ir riebalų pusiausvyra).

Dėl salos izoliuotumo susidarė palankios sąlygos perduoti šias praktines žinias iš kartos į kartą ir išsaugoti „Bulagna de l’Ile de Beauté“ savybes.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

https://extranet.inao.gouv.fr/fichier/CDC-FigatelliIdB-RepCOM2.pdf


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


Top