EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0327(03)

Komisijos komunikatas Europos Komisijos gairės. Krovinių vežimo oro transportu supaprastinimas COVID-19 protrūkio metu 2020/C 100 I/01

C/2020/2010

OJ C 100I, 27.3.2020, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.3.2020   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

CI 100/1


KOMISIJOS KOMUNIKATAS

Europos Komisijos gairės. Krovinių vežimo oro transportu supaprastinimas COVID-19 protrūkio metu

(2020/C 100 I/01)

Santrauka

Pagal vertę, oro transportu pervežami kroviniai sudaro maždaug 35 proc. pasaulio prekybos apimties. Krovininis oro transportas yra svarbi krovininio transporto dalis; jis papildo sausumos ir jūrų transportą ir yra ypač svarbus vežant krovinius, kuriems svarbus laiko veiksnys. Prasidėjus COVID-19 protrūkiui, siekiant sustabdyti pandemiją buvo apriboti skrydžiai ir (arba) keleivių bei transporto darbuotojų judėjimas. Todėl Europos ir pasaulinės tiekimo grandinės buvo labai sutrikdytos.

Tolesnis nenutrūkstamas krovinių vežimo oro transportu paslaugų teikimas yra labai svarbus ekonomikai ir kovojant su COVID-19, ir Europos bei pasaulinės tiekimo grandinės priklauso nuo to, ar nesutriks šių paslaugų teikimas. Todėl turėtų būti sudarytos sąlygos, kad krovininis oro transportas galėtų nuolat tiekti būtiniausius produktus, pavyzdžiui, maistą, medicinines priemones ir asmenines apsaugos priemones, taip pat kitus gaminius, kurie yra būtini jautrių tiekimo grandinių veikimui.

Dėl ypatingos padėties, susidariusios dėl COVID-19 protrūkio, gali prireikti užtikrinti Europos ir tarptautinės aviacijos bendruomenės, įskaitant krovininio oro transporto ir skubių siuntų paslaugų teikėjus, bendradarbiavimą, kad būtų užtikrintas trūkstamų produktų tiekimas ir teisingas paskirstymas.

ES, siekdama išlaikyti pagrindinius transporto srautus (įskaitant būtiniausių prekių), prašo valstybes nares supaprastinti krovinių vežimą oro transportu COVID-19 protrūkio metu. Todėl Europos Komisija ragina valstybes nares įgyvendinti šiose gairėse nustatytas operatyvines priemones, suprantant, kad šios išskirtinės priemonės bus laikinos ir taikomos tol, kol tęsis COVID-19 krizė.

Sienų valdymo priemonių, skirtų sveikatai apsaugoti ir prekių bei pagrindinių paslaugų prieinamumui užtikrinti, gairėse, kurias 2020 m. kovo 16 d. (1) patvirtino Europos Komisija, pabrėžiamas principas, kad visos ES vidaus sienos turėtų likti atviros krovininiam transportui ir kad turi būti užtikrintos būtiniausių prekių, tokių kaip maisto atsargos (įskaitant gyvulius), medicininė įranga, asmeninės apsaugos priemonės ir medžiagos, gautos iš žmogaus, tiekimo grandinės. Visiems naudinga, kad šiuo nepaprastosios padėties metu prekės ir toliau judėtų laisvai. Tam reikia, kad valstybės narės laikytųsi šių Gairių ir jas visapusiškai įgyvendintų visuose vidaus sienų kirtimo punktuose. Be to, Komunikatu dėl žaliųjų koridorių įgyvendinimo, kurį Komisija priėmė 2020 m. kovo 23 d. (2), siekiama pradėti bendradarbiavimo procesą visoje ES, kad būtų užtikrinta, kad visi kroviniai, įskaitant būtiniausias prekes, kaip antai maistas ir medicininės priemonės, bet jomis neapsiribojant, greitai ir nepavėluotai patektų į paskirties vietą. Galiausiai bendrame Europos konkurencijos tinklo pareiškime dėl konkurencijos teisės taikymo koronaviruso krizės metu (3) pažymėta, kad dėl COVID-19 susidariusios ypatingos padėties įmonėms gali reikėti bendradarbiauti, kad būtų užtikrintas trūkstamų produktų tiekimas ir teisingas paskirstymas visiems vartotojams. Dabartinėmis aplinkybėmis Europos konkurencijos tinklas nesiims aktyvių veiksmų dėl būtinų ir laikinų priemonių, nustatytų siekiant išvengti pasiūlos trūkumo. Tačiau bendrame Europos konkurencijos tinklo pareiškime taip pat aiškiai nurodoma, kad jis nedvejodamas imsis veiksmų prieš oro transporto veiklos vykdytojus, kurie naudodamiesi dabartine padėtimi sudarys kartelinius susitarimus arba piktnaudžiaus savo dominuojančia padėtimi, be kita ko nustatydami kainas.

Šis komunikatas grindžiamas pirmiau minėtais dokumentais ir valstybės narės raginamos juos visapusiškai įgyvendinti. Šiomis gairėmis siekiama padėti valstybėms narėms išlaikyti ir palengvinti krovinių, įskaitant būtiniausias prekes, tokias kaip maistas ir medicininės priemonės, ypač tas, kurių pristatymui svarbus laiko veiksnys, vežimą oro transportu. Jomis valstybės narės raginamos imtis būtinų operatyvinių ir organizacinių priemonių, suprantant, kad šios išskirtinės priemonės bus laikinos ir taikomos COVID-19 krizės laikotarpiu tol, kol nebus panaikinti išskirtiniai oro eismo ir kelionių apribojimai.

1.   Įvadas

1.1   COVID-19 poveikis

1.

COVID-19 protrūkis skaudžiai paveikė tarptautinę ir Europos aviacijos pramonę. Oro eismas sumažėjo daugiau kaip 80 proc. ir beveik visi keleiviniai skrydžiai atšaukti. Šią padėtį lėmė ne tik labai sumažėjusi kelionių paklausa, bet iš dalies ir valstybių nustatytos koronaviruso plitimo valdymo priemonės, pavyzdžiui, kelionių apribojimai ir skrydžių draudimai.

1.2   Krovininio oro transporto svarba

2.

Europos tiekimo grandinės yra pagrįstos plačiu krovinių vežimo paslaugų tinklu, apimančiu visų rūšių transportą. Nuolatinės ir nepertraukiamos krovininio oro transporto paslaugos yra strategiškai svarbios Europos Sąjungai. Jų vaidmuo nepaprastai svarbus skubiai pristatant būtiniausias prekes, vaistus, medicinos įrangą ir priemones, organus ar kitas medžiagas, gautas iš žmogaus. Apskritai krovininis oro transportas padeda išlaikyti pasaulines daugelio vertingiausių medžiagų, kurioms labai svarbus laiko veiksnys, tiekimo grandines, ir yra būtinas papildant krovininį sausumos ir jūrų transportą.

3.

Maždaug pusė visų oro transportu vežamų krovinių vežama keleivinių orlaivių bagažo skyriuje. Tačiau prasidėjus COVID-19 protrūkiui beveik visi šie orlaiviai nebeskraido. Krovininiai skrydžiai vis dar vykdomi panašiu lygiu kaip tokiu metu praėjusiais metais, tačiau jie negali kompensuoti prarasto keleivinių orlaivių krovos pajėgumo. Krovinių siuntėjai, įskaitant medicinos sektorių, praneša apie pajėgumo trūkumą ir didėjančias krovinių vežimo oro transportu kainas.

4.

Be to, krovinius ir skubias siuntas vežančios oro transporto bendrovės praneša apie praktinius sunkumus, su kuriais susiduriama vykdant skrydžius į tam tikrus oro uostus dėl visiems skrydžiams ar darbuotojams taikomų apribojimų. Šios problemos kelia grėsmę svarbiausių tiekimo grandinių veikimui.

1.3   Krovininių vežimo oro transportu apribojimai

5.

COVID-19 plitimo valdymo priemonių veiksmingumas priklauso ne nuo orlaivių judėjimo ribojimo, o nuo keleivių judėjimo ribojimo. Todėl geriausias būdas išvengti krovinių, įskaitant būtiniausias prekes, vežimo oro transportu trikdymo yra laikinai riboti keleivių judėjimą, o ne skrydžius.

6.

Paprastai turėtų būti leidžiama nuolat vykdyti tam tikrų rūšių skrydžius, kaip antai perkėlimo skrydžius, skrydžius, kuriais vežami sisteminės svarbos kroviniai (pvz., vaistai, asmeninės apsaugos priemonės ar tyrimo įranga), skrydžius, kuriais vežama pagalba pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą, valstybinius skrydžius, skrydžius vykdant specialiąsias operacijas, kaip nustatyta Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 923/2012 4 straipsnyje (pvz., medicininius skrydžius). Daug valstybių narių aiškiai nenurodė, kad netaiko nacionalinių aviacijos apribojimų išimties krovininiams skrydžiams.

7.

Europos Komisija mano, kad apskritai skrydžių apribojimai ES, kuriais visiškai uždraudžiami krovininio oro transporto skrydžiai arba dėl kurių tokių skrydžių vykdymas de facto tampa neįmanomas, pavyzdžiui, dėl nepagrįstų krovininio oro transporto skrydžius aptarnaujančioms orlaivio įguloms taikomų apribojimų, būtų neproporcingi. Todėl tokie skrydžių apribojimai visų pirma neatitiktų Reglamento (ES) Nr. 1008/2008 (4) 21 straipsnyje nustatytų sąlygų. Bet kokie su Sąjungos teise nesuderinami apribojimai turi būti panaikinti.

8.

Siekiant bendro tikslo užtikrinti būtiniausių prekių, įskaitant labai specializuotus ir itin svarbius produktus, kaip antai medicinines priemones, tiekimo grandinės tęstinumą, trečiosios šalys turėtų susilaikyti nuo nereikalingų krovinių vežimo oro transportu apribojimų. Europos Komisija primena, kad trečiųjų šalių taikomi krovinių vežimo oro transportu veiklos apribojimai turi atitikti atitinkamas tarptautines taisykles, nustatytas taikytinuose susitarimuose. Po visų būtinų konsultacijų Europos Komisija imsis visų praktinių veiksmų siekdama užtikrinti, kad trečiosios šalys laikytųsi savo tarptautinių įsipareigojimų, visų pirma Sąjungos oro vežėjų atžvilgiu, ir skatins trečiąsias šalis ir tarptautines organizacijas taikyti šiuos principus.

2.   Krovinių vežimo oro transportu tęstinumo užtikrinimas

Rekomenduojamos operatyvinės priemonės

9.

Atsižvelgdama į krovininio oro transporto ir neatidėliotinos pagalbos krovininio oro transporto svarbą, visų pirma kovojant su COVID-19, ir kaip dalį bendrų ES pastangų išlaikyti pagrindinius transporto srautus ir užtikrinti tiekimo grandinių veikimą visoje ES, Europos Komisija ragina valstybes nares įgyvendinti keletą operatyvinių priemonių, kuriomis būtų sudarytos palankesnės sąlygos krovinių vežimui oro transportu ir padedama sumažinti papildomas išlaidas, suprantant, kad šios išskirtinės priemonės bus laikinos ir taikomos tik COVID-19 krizės laikotarpiu.

10.

Visų pirma turėtų būti numatytos šios priemonės:

a.

Vežimo iš ES nepriklausančių šalių atveju nedelsiant suteikti visus būtinus leidimus, įskaitant, kai teisiniu požiūriu įmanoma, laikinas skrydžių teises vykdyti papildomas krovinių vežimo oro transportu operacijas, net jei skrydžiai vykdomi keleiviniais orlaiviais;

b.

Būtiniausiam krovinių vežimui oro transportu laikinai panaikinti arba taikyti lanksčiai naktines komendanto valandas arba laiko tarpsnių apribojimus oro uostuose;

c.

Sudaryti palankesnes sąlygas keleivinius orlaivius naudoti tik kroviniams vežti, įskaitant krovininio oro transporto orlaivio įgulos, medicinos darbuotojų ir visų krovinių vežimą vykdančių asmenų perkėlimą, neatsižvelgiant į transporto rūšį;

d.

Užtikrinti, kad krovininio oro transporto orlaivio įgula, taip pat krovinių tvarkymo ir techninės priežiūros darbuotojai būtų priskirti ypač svarbiems darbuotojams, kai teritorija izoliuojama arba taikoma komendanto valanda;

e.

Užtikrinti, kad, kai įmanoma, būtų išlaikytas pakankamas krovinių vežimo pajėgumas, kai regioniniai oro uostai uždaromi dėl ekonominių priežasčių arba kai ketinama oro uostus palikti tik krovininiam oro transportui, ir bet kuriuo atveju užtikrinti, kad dirbančiuose oro uostuose liktų pakankamai oro transportu vežamų krovinių tvarkymo pajėgumų, kad būtų užtikrinta, jog jie bus tvarkomi ir pristatomi laiku;

f.

Netaikyti kelionių apribojimų besimptomiams transporto darbuotojams, įskaitant orlaivio įgulą, vykdančią krovinių vežimą;

g.

Netaikyti koronaviruso plitimo valdymo priemonių besimptomei orlaivio įgulai, su kroviniais dirbančiam personalui ir oro uosto personalui, dirbančiam perone, jei taikomi tinkami sveikatos apsaugos protokolai;

h.

Sudaryti sąlygas greičiau leisti taikyti ad hoc išimtis nenumatytais atvejais, pavyzdžiui, kai vykdomos skubios ir nenumatytos neatidėliotinos pagalbos operacijos;

i.

Sudaryti sąlygas perone dirbantiems darbuotojams dirbti saugiai ir veiksmingai, teikiant jiems rekomendacijas dėl sveikatos apsaugos priemonių krovininio oro transporto aplinkoje, ir padėti jiems teikiant pakankamai higienos priemonių;

j.

Skatinti, kad krovinių ir skubių siuntų oro transporto bendrovės pajėgumus rezervuotų išskirtinai būtiniausioms prekėms, visų pirma medicininėms ir skubiosios pagalbos priemonėms, tiekti, ir tokioms prekėms taikytų pagrįstus vežimo tarifus.

11.

Visos minėtos priemonės turėtų būti taikomos vienodai ES piliečiams ir trečiųjų šalių piliečiams, jei jie yra būtini siekiant užtikrinti laisvą krovinių judėjimą į Europos Sąjungą ir joje.

12.

Kalbant apie neatidėliotinas priemones, valstybėms narėms primenama, kad jos turi laikytis Reglamento (EB) Nr. 1008/2008 21 straipsnio, įskaitant nuostatą dėl Komisijos ir kitų valstybių narių informavimo. Be šių įsipareigojimų, Valstybės narės raginamos iš anksto pranešti Europos Komisijai ir visoms kitoms valstybėms narėms apie bet kokias priemones, kurioms taikomas šis komunikatas ir apie jas viešai paskelbti taip, kad visi krovinių vežimo oro transportu suinteresuotieji subjektai būtų pakankamai iš anksto informuoti, kad galėtų atitinkamai pritaikyti savo veiklą.

13.

2020 m. kovo 23 d. Europos konkurencijos tinklo bendrame pareiškime pabrėžiama, kad ES konkurencijos institucijos „nesiims aktyvių veiksmų dėl būtinų ir laikinų priemonių, nustatytų siekiant išvengti pasiūlos trūkumo“. Bendrame pareiškime taip pat pažymima, kad konkurencijos institucijos nedvejodamos imsis veiksmų prieš krovinių vežimo oro transportu veiklos vykdytojus, kurie naudodamiesi dabartine padėtimi sudaro kartelinius susitarimus arba piktnaudžiauja savo dominuojančia padėtimi. Jei krovinių ir skubių siuntų oro transporto bendrovės mano, kad siekiant užtikrinti trūkstamų produktų tiekimą būtina bendradarbiauti, ir joms kiltų abejonių dėl tokių bendradarbiavimo iniciatyvų suderinamumo su ES ir EEE konkurencijos teise, jos raginamos neoficialiai konsultuotis su Europos Komisijos, ELPA priežiūros institucija arba atitinkamomis nacionalinėmis konkurencijos institucijomis.

3.   Išvada

14.

Europos Komisija ragina visas valstybes nares skubiai įgyvendinti 8–11 punktuose nurodytas priemones.

15.

Glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, Europos Komisija apsvarstys visus praktinius veiksmus, kuriais trečiosios šalys būtų skatinamos taikyti šiuos principus, be kita ko, pasitelkiant Tarptautinę civilinės aviacijos organizaciją (ICAO), tarptautinius aviacijos partnerius ir tarptautinio oro transporto pramonę.

16.

Europos Komisija toliau stebės padėtį ir prireikus teiks tolesnes rekomendacijas.

(1)  C(2020) 1753 final.

(2)  C(2020) 1897 final.

(3)  https://ec.europa.eu/competition/ecn/202003_joint-statement_ecn_corona-crisis.pdf

(4)  Reglamento (ES) Nr. 1008/2008 21 straipsniu valstybėms narėms leidžiama tam tikromis griežtomis sąlygomis nustatyti skrydžių ES viduje apribojimus. Leidimas grindžiamas kiekvienu konkrečiu atveju valstybių narių pateiktų atskirų pranešimų vertinimu. Europos Komisijos pareikšta pozicija dėl krovininio oro transporto skrydžių nedaro poveikio visų valstybių narių taikomų apribojimų individualiam vertinimui pagal 21 straipsnį.


Top