EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XG0614(01)

Metinė pažangos ataskaita dėl Europos Sąjungos kovos su masinio naikinimo ginklų platinimu strategijos įgyvendinimo (2018 m.)

ST/7909/2019/INIT

OJ C 202, 14.6.2019, p. 1–54 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.6.2019   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 202/1


Metinė pažangos ataskaita dėl Europos Sąjungos kovos su masinio naikinimo ginklų platinimu strategijos įgyvendinimo (2018 m.)

(2019/C 202/01)

ĮVADAS

1.

Ši pažangos ataskaita dėl 2003 m. gruodžio mėn. Europos Vadovų Tarybos priimtos Europos Sąjungos kovos su masinio naikinimo ginklų platinimu strategijos (dok. 15708/03) įgyvendinimo apima veiklą, kuri buvo vykdoma 2018 m. Ši ataskaita nėra baigtinė, joje daugiausia dėmesio skiriama pagrindiniams pokyčiams. Visa veikla buvo vykdoma platesniame ES saugumo politikos ir konfliktų prevencijos kontekste.

2.

Remdamasi visuotine Europos Sąjungos užsienio ir saugumo politikos strategija (dok. 10715/16), Europos Sąjungos kovos su masinio naikinimo ginklų platinimu strategija ir Naujomis veiksmų kryptimis (dok. 17172/08), Europos Sąjunga toliau vadovaujasi šiais pagrindiniais principais:

a)

veiksmingu daugiašališkumu, be kita ko, užtikrinant pasaulinės ginklų neplatinimo ir nusiginklavimo sistemos svarbą ir jos visuotinio taikymo propagavimą, vykdant diplomatinę veiklą ir teikiant finansinę paramą trečiosioms valstybėms ir tarptautinėms organizacijoms;

b)

glaudžiu bendradarbiavimu su valstybėmis siekiant stiprinti tarptautinį ginklų neplatinimo režimą;

c)

ginklų neplatinimo klausimų nagrinėjimu ES dvišaliuose dialogo susitikimuose politiniais ir ginklų neplatinimo bei nusiginklavimo klausimais, taip pat mažiau formaliuose pasitarimuose;

d)

veiksmingu ir tarpusavio papildomumu grindžiamu visų turimų priemonių bei finansinių išteklių (bendros užsienio ir saugumo politikos biudžeto, priemonės, kuria prisidedama prie stabilumo ir taikos (IcSP), kitų priemonių) naudojimu, kad ES veiklos siekiant jos užsienio politikos tikslų poveikis būtų kuo didesnis.

3.

2018 m. Europos išorės veiksmų tarnyba (EIVT), visų pirma specialusis pasiuntinys nusiginklavimo ir ginklų neplatinimo klausimais atstovavo ES keliuose svarbiuose tarptautiniuose susitikimuose:

G 7 už ginklų neplatinimo klausimus atsakingų direktorių grupės susitikimuose Otavoje, Banfe ir Kvebeke,

konferencijoje, skirtoje tarptautinės partnerystės prieš nebaudžiamumą už cheminio ginklo naudojimą pradžiai (2018 m. sausio 23 d. Paryžiuje),

antroje Sutarties dėl branduolinio ginklo neplatinimo 2020 m. peržiūros konferencijos Parengiamojo komiteto sesijoje (2018 m. balandžio 23 d.–gegužės 4 d. Ženevoje),

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) 62-oje generalinėje konferencijoje (2018 m. rugsėjo 17–21 d. Vienoje),

73-ioje JT Generalinės Asamblėjos Pirmojo komiteto sesijoje (2018 m. spalio 5 d.–lapkričio 8 d. Niujorke),

valstybių, kurios yra Cheminio ginklo uždraudimo konvencijos šalys, 23-ioje konferencijoje ir 4-oje peržiūros konferencijoje (2018 m. lapkričio 21–30 d. Hagoje).

Specialusis pasiuntinys daugiausia dėmesio skyrė:

a)

skatinimui išsaugoti ir stiprinti Sutartį dėl branduolinio ginklo neplatinimo (NPT), kuri yra pagrindinė daugiašalė priemonė, skirta tarptautinei taikai, saugumui ir stabilumui stiprinti;

b)

visuotinio prisijungimo prie Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties (CTBT) bei jos įsigaliojimo skatinimui ir ES įsipareigojimų matomumo didinimui;

c)

cheminio ginklo naudojimo uždraudimo pasaulinės normos laikymuisi, be kita ko, užkertant kelią nebaudžiamumui už tokį naudojimą;

d)

Hagos kovos su balistinių raketų platinimu elgesio kodekso (HCOC), kuris yra pasitikėjimo ir skaidrumo didinimo priemonė, propagavimui;

e)

dialogo ginklų neplatinimo klausimais su pagrindiniais partneriais inicijavimui ir palaikymui ir ginklų neplatinimo klausimų integravimui į ES dvišalius santykius.

4.

2018 m. įvyko 11 ES Tarybos ginklų neplatinimo darbo grupės posėdžių, be kita ko, direktorių lygmeniu, skirtų ES pozicijoms ir būsimai veiklai aptarti. ES delegacijos Vienoje, Ženevoje ir Niujorke parengė ir suderino keletą ES pareiškimų, skirtų daugiašaliams forumams, ir aktyviai prisidėjo prie politikos formavimo reguliariai vykstančiuose ES koordinavimo posėdžiuose.

BRANDUOLINIAI KLAUSIMAI

5.

ES yra visapusiškai įsipareigojusi propaguoti Sutarties dėl branduolinio ginklo neplatinimo (NPT) visuotinį taikymą ir visapusišką, galutinį ir veiksmingą įgyvendinimą, greitą Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties (CTBT) įsigaliojimą ir zonos be masinio naikinimo ginklų ir jų siuntimo į taikinį priemonių sukūrimą Artimuosiuose Rytuose. Vienas iš ES prioritetų tebėra Nusiginklavimo konferencijoje pradėti ir greitai užbaigti derybas dėl Daliųjų medžiagų branduoliniams ginklams arba kitiems branduoliniams sprogstamiesiems įtaisams gamybos nutraukimo sutarties.

Sutartis dėl branduolinio ginklo neplatinimo ir Tarptautinė atominės energijos agentūra

6.

NPT peržiūros ciklas tęsėsi: 2018 m. balandžio 23 d.–gegužės 4 d. Ženevoje įvyko antra NPT šalių 2020 m. peržiūros konferencijos Parengiamojo komiteto sesija. ES padarė keturis pareiškimus: vieną – per bendrus debatus ir tris – atitinkamai per debatus dėl branduolinio nusiginklavimo, ginklų neplatinimo ir taikaus naudojimo būdų; taip pat padarytas konkretus pareiškimas, kuriuo pritariama zonos be masinio naikinimo ginklų sukūrimui Artimuosiuose Rytuose. Be to, ES surengė du papildomus renginius: vieną – dėl ES paramos Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarčiai ir jos organizacijai, o antrą – dėl NPT teikiamos naudos, kuriame daugiausia dėmesio skirta tarptautiniam bendradarbiavimui radioaktyviųjų šaltinių srityje per visą jų gyvavimo ciklą. ES taip pat pateikė darbinius dokumentus dėl branduolinio nusiginklavimo patikrinimo ir daliųjų medžiagų gamybos nutraukimo sutarties. Visos ES valstybės narės pritarė pareiškimui dėl Šiaurės Korėjos keliamos branduolinės problemos. JT Generalinės Asamblėjos Pirmojo komiteto nusiginklavimo ir tarptautinio saugumo klausimais 73-ioje sesijoje ES dalyvavo visuose aktualiuose debatuose, įskaitant teminius debatus dėl branduolinių ginklų.

7.

ES toliau rėmė pagrindinius TATENA įsipareigojimus, susijusius su ginklų neplatinimu, branduoline energija, branduoline sauga, branduoliniu saugumu ir techniniu bendradarbiavimu.

8.

ES prisideda prie 2018–2021 m. TATENA branduolinio saugumo plano įgyvendinimo taikydama Tarybos sprendimą (BUSP) 2016/2383 (1), kuriuo finansuojama TATENA veikla, siekiant ginklų neplatinimo ir branduolinio saugumo tarptautinių priemonių visuotinio taikymo; padedant Šalims suformuoti vietos techninius, mokslinius ir žmogiškuosius pajėgumus, būtinus veiksmingam ir tvariam branduoliniam saugumui užtikrinti; stiprinant pajėgumus užkirsti kelią nusikalstamoms arba tyčinėms nesankcionuotoms veikoms, susijusioms su branduolinėmis ar kitomis radioaktyviosiomis medžiagomis, kurioms netaikoma reguliuojamoji kontrolė, išsiaiškinti tokias veikas, į jas reaguoti ir apsaugoti nuo jų žmones, turtą, aplinką ir visuomenę; stiprinant neteisėtos prekybos branduolinėmis bei kitomis radioaktyviosiomis medžiagomis išaiškinimą ir atsakomuosius veiksmus; prisidedant prie kompiuterių saugumo branduolinėje srityje; stiprinant radioaktyviųjų šaltinių saugumą, kad būtų užtikrinamas jų saugus ir patikimas saugojimas šalyse, kurioms reikia paramos, be kita ko, grąžinant kilmės šaliai arba tiekėjui; stiprinant branduolinių ir kitų radioaktyviųjų medžiagų fizinę apsaugą.

9.

Europos Komisijos Jungtinis tyrimų centras (JRC) toliau rėmė TATENA incidentų ir neteisėtos prekybos duomenų bazę (ITDB), tuo tikslu teikė mokymus ir vykdė vystomąją veiklą, skirtą ITDB ryšių punktams iš Europos Sąjungos valstybių narių ir Balkanų regiono šalių.

10.

5-o ES ir TATENA vyresniųjų pareigūnų susitikimo (2017 m. vasario 15 d.) metu JRC ir TATENA pasirašė „Praktinę bendradarbiavimo branduolinių mokslų taikymo būdų srityje tvarką“, kuria siekiama plėtoti bendrą veiklą ir išvengti pastangų dubliavimo. Vienas iš veiksmų, įtrauktų į šią praktinę tvarką, yra aplinkos radioaktyvumo stebėsena; radioaktyvumas matuojamas visoje Europoje ir daugelyje kitų pasaulio vietovių, t. y. gama spinduliuotės dozės normos vidutinės ir didžiausios vertės per paskutines 24 valandas. Šiuos matavimų rezultatus pateikia 39 šalių kompetentingos nacionalinės institucijos iš maždaug 5 500 stebėjimo vietų; jos praneša naujausias radiologines vertes Europos radiologinių duomenų mainų platformai (EURDEP). Pranešimas apie radiacinę avariją arba nepaprastąją radiologinę padėtį pateikiamas per išankstinio pranešimo tinklus, pavyzdžiui, ECURIE arba EMERCON, kuriuos atitinkamai valdo Europos Komisija ir TATENA, pasikonsultavus su kompetentingomis nacionalinėmis institucijomis. 2018 m. vykdyta veikla apima suderintų avarinės parengties ir reagavimo į nelaimes procedūrų rengimą, dalyvavimą pratybose („ConvEx“, ECUREX), paramą Tarptautinei radiacinės stebėsenos informacinei sistemai (keitimosi duomenimis su ne Europos šalimis bandymai, regioninis keitimasis stebėsenos duomenimis).

11.

Bendras visapusiškas veiksmų planas (BVVP) yra itin svarbus pasaulinės branduolinių ginklų neplatinimo struktūros elementas ir daugiašalės diplomatijos laimėjimas. Europos saugumui labai svarbu, kad susitarimas būtų toliau visapusiškai ir veiksmingai įgyvendinamas. ES toliau prisideda įgyvendinant BVVP, koordinuodama pagal BVVP įsteigtų Bendros komisijos ir kelių ekspertų lygio darbo grupių veiklą. ES taip pat toliau visapusiškai remia ilgalaikę TATENA misiją tikrinti ir stebėti, kaip Iranas vykdo savo įsipareigojimus branduolinėje srityje. Nuo 2016 m. ES įgyvendina BVVP III priedą, visų pirma įgyvendindama branduolinės saugos gerinimo projektus. Bendradarbiavimui su Iranu civilinėje branduolinėje srityje vykdyti jau skirta 15 mln. EUR, ir sudarytos sutartys dėl trijų projektų, kuriais teikiama parama tiek Irano branduolinės energetikos reguliavimo institucijai, tiek branduolinės elektrinės operatoriui Bušehre.

12.

Bendradarbiavimas su Iranu civilinėje branduolinėje srityje yra itin svarbus BVVP ramstis ir svarbiausias ES bendradarbiavimo su Iranu aspektas. Jis padeda geriau suprasti Irano civilinio branduolinio sektoriaus poreikius ir palaipsniui didinti pasitikėjimą taikiu Irano branduolinės programos pobūdžiu. 2018 m. ES ir Irano bendradarbiavimas apėmė dažnus aukšto lygio mainus politikos klausimais, ypatingą dėmesį skiriant branduoliniam valdymui; bendrą seminarą civilinio branduolinio sektoriaus atsakomybės ir draudimo klausimais; projektus, kuriais remiamos Irano branduolinės reguliavimo institucijos pastangos suderinti veiklą su tarptautiniais standartais teisėkūros ir reguliavimo srityse; mokslinius seminarus ir techninius vizitus į ES Jungtinio tyrimų centro branduolinius objektus ir laboratorijas; tarptautines konferencijas su branduolinės energetikos srities suinteresuotaisiais subjektais; projektus, kuriais remiamas Arako mokslinių tyrimų reaktoriaus (Chondabe) modernizavimas ir Fordovo įrenginio pertvarkymas į branduolinį fizikos ir technologijų centrą. Iranas ir toliau buvo pagrindinis ES paramos branduolinės saugos srityje gavėjas.

13.

Dabartinis tikrinimo standartas yra visapusiški saugos garantijų susitarimai, kartu su papildomais protokolais„ ir ES toliau ragina visus nedelsiant prie jų prisijungti. Glaudus Euratomo ir TATENA bendradarbiavimas sudaro sąlygas užtikrinti veiksmingas ir efektyvias saugos garantijas. ES aktyviai remia TATENA saugos garantijų sistemą pasinaudodama Europos Komisijos paramos saugos garantijoms programa, bendradarbiavimo branduolinės saugos srityje priemone ir valstybių narių paramos programomis.

14.

ES ir jos valstybės narės mano, kad itin svarbu pasaulio mastu užtikrinti branduolinę saugą ir nuolat ją didinti. 2017 m. įsigaliojusia iš dalies pakeista Branduolinės saugos direktyva ES suteikė teisinę galią Vienos deklaracijos dėl branduolinės saugos tikslams. Itin svarbus iš dalies pakeistos direktyvos elementas – visiems veiklos vykdytojams nustatytas saugos tikslas, siekiant užkirsti kelią avarijoms ir išvengti didelio radioaktyviųjų medžiagų išmetimo į aplinką. Dalinių pakeitimų direktyvomis į Euratomo teisę taip pat įtraukti teminiai ekspertiniai vertinimai. Buvo sėkmingai atliktas pirmas Europos lygmens teminis ekspertinis vertinimas. Visos ES valstybės narės perkėlė naujus reikalavimus į savo nacionalinę teisę.

15.

2014–2020 m. laikotarpiu taikiam branduolinės energijos naudojimui remti ES skyrė 325 mln. EUR; šiomis lėšomis remiama branduolinė sauga, radiacinė sauga ir veiksmingų bei efektyvių saugos garantijų taikymas trečiosiose valstybėse. Europos Komisija, bendradarbiaudama su TATENA ir kitais partneriais, remia strateginio bendrojo plano dėl aplinkos atkūrimo Vidurinėje Azijoje įgyvendinimą ir kartu su Kirgizijos Respublika propagavo 2018 m. lapkričio 8 d. įvykusios tarptautinės paramos teikėjų konferencijos, kurioje dalyviai įsipareigojo bendrojo plano įgyvendinimui skirti daugiau kaip 17 mln. EUR, surengimą.

16.

ES ir jos valstybės narės toliau tvirtai remia TATENA techninio bendradarbiavimo programą, be kita ko, dideliais įnašais į Techninio bendradarbiavimo fondą ir Taikaus naudojimo būdų iniciatyvą. ES ir jos valstybės narės yra antros pagal paramos dydį techninio bendradarbiavimo programos rėmėjos; ši programa yra svarbi priemonė siekiant sudaryti sąlygas saugios eksploatacijos, saugiam ir taikiam branduolinių technologijų naudojimui ir įgyvendinti Darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 m. tikslus.

17.

Kasmet ES ir TATENA rengia vyresniųjų pareigūnų susitikimą, kuriame peržiūrimas ir planuojamas jų plataus masto bendradarbiavimas. Paskiausią susitikimą 2018 m. vasario 8 d. Vienoje surengė TATENA. Diskusijose daugiausia dėmesio skirta bendradarbiavimo branduolinės saugos, saugumo, apsaugos priemonių, darnaus vystymosi, branduolinės energijos, mokslinių tyrimų ir inovacijų skatinimo srityse stiprinimui. Kovo mėn. ES vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai ir Komisijos pirmininko pavaduotoja diskutavo su TATENA generaliniu direktoriumi.

Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutartis

18.

Svarbūs ES kovos su masinio naikinimo ginklų platinimu strategijos tikslai – CTBT greitas įsigaliojimas ir visuotinis taikymas. Visos ES valstybės narės pademonstravo įsipareigojimą laikytis Sutarties – jos ją ratifikavo ir pradėjo vykdyti pagrindinius įsipareigojimus pagal šią Sutartį. CTBT yra tvirta pasitikėjimo ir saugumo stiprinimo priemonė. ES nuolat propaguoja Sutarties naudą ir pridėtinę vertę siekiant užtikrinti taiką, saugumą, nusiginklavimą ir ginklų neplatinimą, be kita ko, ją taikant civilinėms reikmėms, ir finansiškai remia Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties organizacijos (CTBTO) parengiamąją komisiją.

19.

2018 m. vasario 26 d. Taryba priėmė Tarybos sprendimą (BUSP) 2018/298 (2) dėl Sąjungos paramos CTBTO parengiamosios komisijos veiklai siekiant stiprinti jos stebėsenos bei tikrinimo pajėgumus. Per dvejų metų laikotarpį daugiau kaip 4,5 mln. EUR finansinė parama skiriama šiose srityse: sertifikuotos pagalbinės seisminės stotys, CTBTO tarptautinės stebėsenos sistemos dalis; inertinių dujų mėginių ėmimo sistemų plėtojimas atliekant geresnei ksenono adsorbcijai skirtų medžiagų tyrimus; tolesnis radioaktyviojo ksenono fono matavimo kampanijų vykdymas įvairiuose pasaulio regionuose; ansamblinio prognozavimo sistema, kuria būtų kiekybiškai vertinamos neapibrėžtys ir pasikliovimo lygmuo Pernešimo atmosferoje modeliavimo (PAM) imitacijose; PAM priemonių skiriamosios gebos didėjimo mokslinis vertinimas; naujos programinės įrangos kūrimas; inertinių dujų apdorojimo ir aptikimo stiprinimas, kiek tai susiję su inspekcijomis vietoje; seisminių, hidroakustinių ir infragarso (SHI) duomenų automatinio apdorojimo ir integravimo pajėgumų Nacionalinių duomenų centrų (NDC) programų paketuose stiprinimas; integruotas informavimo ir pajėgumų stiprinimas, skirtas CTBT pasirašiusioms ir nepasirašiusioms valstybėms. ES ir jos valstybės narės taip pat prisideda prie CTBT tikrinimo režimo palaikymo ir stiprinimo teikdamos techninę paramą ir konsultacijas CTBTO B darbo grupėje bei kituose praktiniuose ir teoriniuose seminaruose.

20.

CTBT draugų grupės, kurią sudaro Australija, Kanada, Suomija, Vokietija, Japonija ir Nyderlandai, kvietimu ES vyriausioji įgaliotinė ir pirmininko pavaduotoja dalyvavo 2018 m. rugsėjo 27 d. Niujorke įvykusiame devintame ministrų lygmens susitikime, kuriame ji pateikė suderintą ES pareiškimą. Jos vardu EIVT specialusis pasiuntinys nusiginklavimo ir ginklų neplatinimo klausimais kartu su CTBTO vykdomuoju sekretoriumi ir užsienio reikalų ministru dalyvavo 2018 m. gegužės 22 d. Belgijos surengtoje aukšto lygio konferencijoje „Siekiant pasaulio be branduolinių bandymų. Įvykdyti pažadą“. CTBTO vykdomasis sekretorius Dr. Lassina Zerbo pasakė pagrindinę kalbą renginyje, kurio šeimininkas – Belgijos Ministro Pirmininko pavaduotojas bei užsienio ir Europos reikalų ministras Didier Reynders. 2018 m. gegužės mėn. ES dalyvavo CTBTO mokslo ir diplomatijos simpoziume.

21.

Tarptautiniuose forumuose ir susitikimuose su CTBT dar nepasirašiusiomis ar neratifikavusiomis valstybėmis ES naudojasi kiekviena proga propaguoti šios Sutarties ratifikavimą ir toliau diplomatinėmis priemonėmis propaguoja CTBT įsigaliojimą tose valstybėse. ES patirtis ir finansavimas gali padėti šalims, kurioms trūksta išteklių, įgyvendinti Sutarties nuostatas. ES itin palankiai įvertino tai, kad 2018 m. Sutartį ratifikavo Tailandas. Klausimas dėl CTBT buvo dvišaliu lygmeniu keliamas ES politiniuose dialoguose ir dialoguose ginklų neplatinimo ir nusiginklavimo klausimais su Indija, Pakistanu ir JAV.

Su branduoliniu saugumu susijusios iniciatyvos

22.

2018 m. ES nusprendė ir finansiškai remti vieną itin svarbų pasaulinės branduolinio saugumo ir kovos su terorizmu struktūros elementą – Tarptautinę konvenciją dėl kovos su branduolinio terorizmo veiksmais (ICSANT). Šios paramos tikslas – didinti ICSANT pasirašiusiųjų šalių skaičių, didinti nacionalinių politikos formuotojų ir sprendimus priimančių asmenų informuotumą ir stiprinti gebėjimus: padėti tobulinti nacionalinės teisės aktus ir stiprinti nacionalinių suinteresuotųjų subjektų, įskaitant baudžiamosios justicijos pareigūnus, gebėjimus tirti branduolinio terorizmo atvejus, vykdyti baudžiamąjį persekiojimą ir priimti teisminius sprendimus dėl jų. Gruodžio 10 d. Taryba priėmė Tarybos sprendimą (BUSP) 2018/1939 (3) dėl Sąjungos paramos ICSANT visuotiniam taikymui ir veiksmingam įgyvendinimui. Per trejus metus ES suteiks beveik penkis milijonus eurų Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biurui ir Jungtinių Tautų kovos su terorizmu biurui. Tarybos sprendimu bus skatinamas ICSANT visuotinis taikymas ir veiksmingas įgyvendinimas plėtojant ir techniškai prižiūrint slaptažodžiu apsaugotą interneto svetainę dėl visų su ICSANT susijusių išteklių, įskaitant nacionalinės teisės aktų pavyzdžius; e. mokymosi modulio, skirto ICSANT, išverstino į bent keturias JT oficialias kalbas, parengimas; atitinkamos teisinės pagalbos teikimas; atitinkamų suinteresuotųjų subjektų, įskaitant baudžiamosios justicijos pareigūnus, kurie galėtų dalyvauti tiriant bylas, susijusias su branduolinėmis ir kitomis radioaktyviosiomis medžiagomis, kurioms taikoma ICSANT, vykdant baudžiamąjį persekiojimą ir priimant teisminius sprendimus dėl jų, gebėjimų stiprinimas; pasaulinių ir regioninių praktinių seminarų ir vizitų į šalis rengimas, taip pat gerosios patirties pavyzdžių rinkimas ir sklaida.

23.

ES toliau rėmė Pasaulinę kovos su branduoliniu terorizmu iniciatyvą (GICNT) ir jos misiją – stiprinti pajėgumus pasauliniu lygmeniu siekiant užkirsti kelią branduoliniam terorizmui, nustatyti jo grėsmę ir į jį reaguoti. ES dalyvavo Suomijoje vykusiame GICNT įgyvendinimo ir vertinimo grupės posėdyje (2018 m. birželio 11–12 d.); 2018 m. sausio 25–26 d. Branduolinių sprogimų aptikimo darbo grupė surengė dviejų dienų ekspertų susitikimą Bilthovene (Nyderlandai). ES ir jos valstybės narės aktyviai dalyvauja GICNT Įgyvendinimo ir vertinimo grupės darbe visose srityse: branduolinių sprogimų aptikimo, branduolinės ekspertizės bei reagavimo ir poveikio švelninimo. ES aktyviai prisidėjo rengiant visus informacinius Įgyvendinimo ir vertinimo grupės darbo grupių dokumentus. Europos Sąjunga ir jos valstybės narės organizuoja renginius ir juose dalyvauja, kad padėtų didinti tarptautinį informuotumą ir stiprinti įsipareigojimą užtikrinti branduolinį saugumą, pavyzdžiui: 2018 m. vasario 6–8 d. Jungtinė Karalystė surengė Atkūrimo ir padarinių valdymo praktinį seminarą ir ekspertų posėdį Blue Lion; 2018 m. balandžio 10–12 d. Vengrija, bendradarbiaudama su GICNT ir JAV energetikos departamentu surengė praktinį seminarą radiologinių šaltinių saugumo ir reagavimo į vagystes klausimais Fierce Falcon; ir 2018 m. spalio 9–11 d. Lietuva, bendradarbiaudama su Jungtine Karalyste surengė, praktinį seminarą nacionalinių branduolinio saugumo pratybų programų rengimo klausimais Sentinel II.

24.

ES branduolinio saugumo mokymo centras (EUSECTRA), kurio užduotis – parengti, kaip nustatyti neteisėtus veiksmus su branduolinėmis bei kitomis radioaktyviosiomis medžiagomis ir kaip į juos reaguoti, veikia visu pajėgumu nuo 2013 m.; jo paslaugomis naudojasi Europos Sąjungos valstybės narės ir valstybės partnerės, tarp kurių yra kelios GICNT narės. Mokymo centrą valdo EK Jungtinis tyrimų centras (JRC), jis veikia JRC padaliniuose Karlsrūhėje (Vokietija) ir Isproje (Italija), glaudžiai bendradarbiaudamas su kitomis Tarptautinės atominės energijos agentūros ir kelių GICNT valstybių partnerių propaguojamomis tarptautinėmis iniciatyvomis. Centre taip pat organizuojamos praktinės pratybos, daugiausia kovos su branduolinių medžiagų kontrabanda srityje. EUSECTRA aktyviai dalyvauja tenkinant ES valstybių narių ir ES partnerių mokymo poreikius, be kita ko, susijusius su jau įgyvendinamais ir planuojamais įgyvendinti ir 2019–2021 m. (tiesiogiai bendradarbiaujant su EK Vidaus reikalų GD ir EK Mokesčių ir muitų sąjungos GD) labai vertinamais suderintais valstybių narių muitinės ir teisėsaugos srities atstovų mokymais, taip pat valstybių narių prašymu užtikrina įrangos naudojimo efektyvumo vertinimą.

25.

Europos Komisija ir ES valstybės narės toliau vykdė branduolinę ekspertizę sulaikytų branduolinių medžiagų pagrindinėms savybėms nustatyti naudodamosi pažangiais branduolinės ekspertizės metodais JRC padalinyje Karlsrūhėje (Vokietija). Iš viso buvo ištirtos daugiau nei 50 incidentų metu aptiktos ir konfiskuotos branduolinės medžiagos, taip suteikiant paramą ES valstybių narių ir šalių už ES ribų kompetentingoms valdžios institucijoms.

Su branduoliniu tikrinimu susijusios iniciatyvos

26.

ES ir jos valstybės narės pritarė 2016 m. JT GA rezoliucijai dėl branduolinio nusiginklavimo tikrinimo ir dėl Vyriausybių ekspertų grupės sukūrimo, kad būtų apsvarstytas tikrinimo vaidmuo darant pažangą branduolinio nusiginklavimo srityje, ir vėliau 2017 m. Pirmojo komiteto priimtam sprendimui palikti šį punktą darbotvarkėje. ES remia darbą, susijusį su platesnėmis partnerystėmis ir bendradarbiavimu grindžiamais patikrinimo susitarimais, ir nuo pat Tarptautinės partnerystės branduolinio nusiginklavimo tikrinimo srityje įsteigimo 2015 m. dalyvauja jos veikloje. ES (EIVT, Europos Komisijos Jungtinis tyrimų centras ir Energetikos GD) aktyviai tęsė veiklą Tarptautinės partnerystės branduolinio nusiginklavimo tikrinimo srityje II etape su ES: dalyvavo darbo grupių posėdžiuose 2018 m. kovo 26–28 d. Stokholme ir liepos 10–12 d. Seule, taip pat gruodžio 3-7 d. Londone įvykusiame plenariniame posėdyje. Nustatyta, kad pagrindiniai tikslai yra svari parama JT Vyriausybių ekspertų grupei branduolinio nusiginklavimo tikrinimo klausimais ir Sutarties dėl branduolinio ginklo neplatinimo 2020 m. peržiūros konferencijai.

Regioniniai klausimai

27.

Dedamos diplomatinės pastangos Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos (KLDR) atžvilgiu yra teigiamas pokytis, kuriuo padedama mažinti įtampą Korėjos pusiasalyje. ES primygtinai ragina KLDR rimtai įsitraukti į tolesnes derybas ir visapusiškai, patikrinamai ir negrįžtamai atsisakyti savo branduolinės, masinio naikinimo ginklų ir balistinių raketų programų, nedelsiant nutraukti visą susijusią veiklą ir kuo greičiau sugrįžti prie Sutarties dėl branduolinio ginklo neplatinimo ir TATENA garantijų, taip pat nedelsiant pasirašyti ir ratifikuoti Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutartį.

28.

Tol, kol KLDR nesiėmė konkrečių veiksmų branduolinio ginklo atsisakymo srityje, ES toliau griežtai užtikrins esamų sankcijų vykdymą ir skatins visas valstybes daryti tą patį. ES į nacionalinę teisę perkėlė visas su KLDR susijusias JT ST rezoliucijas ir, be to, nustatė KLDR savo autonominį sankcijų režimą, kuriuo papildomos ir sustiprinamos JT ribojamosios priemonės. Į autonominį ES sąrašą įtraukti iš viso 59 asmenys. ES pagal savo sankcijų režimą įšaldė 9 subjektų turtą. Be to, ES ėmėsi plačios diplomatinės informavimo veiklos, kuria siekiama pabrėžti, kad visos JT valstybės narės turi patikimai įgyvendinti visas atitinkamas JT Saugumo Tarybos rezoliucijas. Prireikus ES yra pasirengusi teikti konkrečią paramą gebėjimų stiprinimui sankcijų vykdymo užtikrinimo srityje.

Nusiginklavimo konferencija / Daliųjų medžiagų branduoliniams ginklams ar kitiems branduoliniams sprogstamiesiems įtaisams gamybos nutraukimo sutartis

29.

ES tebėra vieninga ir įsipareigojusi remti patikrinamą sutartimis grindžiamą branduolinį nusiginklavimą ir ginklų kontrolę ir pabrėžia, kad reikia atnaujinti daugiašales pastangas ir iš naujo suaktyvinti daugiašalius derybų organus, visų pirma Nusiginklavimo konferenciją. ES palankiai vertina svarbų darbą, vykdomą laikantis pagalbinių organų sutartų įgaliojimų, siekiant susitarti dėl bendrumo sričių, gilinti technines diskusijas ir išplėsti sutarimo sritis, taip pat apsvarstyti veiksmingas priemones, įskaitant teisines deryboms skirtas priemones ir keturių dalykinių ataskaitų, kurios galėtų būti tvirtas pagrindas tolesniam darbui 2019 m., priėmimą.

30.

Ilgalaikis ES prioritetas Nusiginklavimo konferencijoje yra nedelsiant pradėti derybas dėl Daliųjų medžiagų branduoliniams ginklams ar kitiems branduoliniams sprogstamiesiems įtaisams gamybos nutraukimo sutarties (FMCT) remiantis dokumentu CD/1299 ir jame nustatytais įgaliojimais. ES gerai vertina tai, kad Kanada padėjo Aukšto lygio FMCT ekspertų parengiamosios grupės darbą užbaigti bendru sutarimu grindžiamu rezultatu, ir palankiai vertina įtraukų konsultacinį procesą, grindžiamą Generalinės Asamblėjos rezoliucija 71/259, kad būtų atsižvelgta į platesnio JT narių rato nuomonę. ES teikia didelę finansinę paramą JT nusiginklavimo reikalų biurui (UNODA) siekiant palengvinti Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos ir Karibų šalių dalyvavimą su FMCT susijusiose konsultacijose ir kitoje veikloje. ES ragina visus Nusiginklavimo konferencijos narius nedelsiant pradėti derybas dėl FMCT ir pradėti darbą kitais darbotvarkės klausimais. ES ragina visas branduolinį ginklą turinčias valstybes nedelsiant paskelbti branduoliniams ginklams ar kitiems branduoliniams sprogstamiesiems įtaisams skirtų daliųjų medžiagų gamybos moratoriumą ir jo laikytis, jei jos dar nėra to padariusios. Dvi Europos branduolinį ginklą turinčios valstybės paskelbė atitinkamus moratoriumus ir išardė arba konvertavo tokius įrenginius.

CHEMINIS GINKLAS

31.

ES toliau rėmė Cheminio ginklo uždraudimo organizaciją (OPCW), kad būtų užtikrintas visapusiškas ir veiksmingas Cheminio ginklo uždraudimo konvencijos (CWC) įgyvendinimas ir visuotinis laikymasis. 2018 m. balandžio 16 d. Taryba priėmė išvadas, kuriose pakartojo, kad ES tvirtai remia cheminį nusiginklavimą bei ginklų neplatinimą ir nustatė ES pozicijas, skirtas 2018 m. lapkričio 21–30 d. ketvirtajai specialiajai valstybių, kurios yra Konvencijos Šalys, konferencijos sesijai, skirtai CWC veikimo peržiūrai. Šioje srityje ES aktyviai ir konstruktyviai bendradarbiavo rengiant ir vykdant CWC ketvirtosios peržiūros konferencijos darbą, kad būtų užtikrintas konvencijos aktualumas ir didinamas jos veiksmingumas bei pajėgumas, be kita ko, sprendžiant dabartinius ir būsimus uždavinius. Nepaisant to, kad nebuvo bendro galutinio peržiūros konferencijos baigiamojo dokumento, ES tebėra įsipareigojusi tvirtai remti OPCW įgaliojimus ir darbą. Šiuo atžvilgiu ES palankiai įvertino sprendimus dėl 2019 m. OPCW programos ir biudžeto, kurie suteikia tvirtą ir patikimą pagrindą OPCW techniniam sekretoriatui vykdyti įvairias užduotis ir spręsti būsimus uždavinius.

32.

Be to, ES tvirtai rėmė iniciatyvą 2018 m. birželio 26–27 d. sušaukti specialią valstybių, CWC Šalių, konferencijos sesiją, kad būtų išsaugota ir remiama CWC bei visuotinis draudimas naudoti cheminį ginklą. Konferencija buvo tinkamas atsakas į pakartotinį šio ginklo naudojimą laikotarpiu nuo 2012 m. Sirijoje, Irake, Malaizijoje ir Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje. Todėl ES palankiai įvertino 2018 m. birželio 27 d. OPCW sprendimo C-SS-4/DEC.3 „Cheminio ginklo keliamos grėsmės šalinimas“ priėmimą. Europos Vadovų Taryba savo birželio 28 d. išvadose įpareigojo ES remti specialiosios konferencijos sprendimo įgyvendinimą. Šiomis aplinkybėmis ES atliko demaršą daugelyje valstybių CWC Šalių, prašydama jų laikytis konstruktyvaus požiūrio į OPCW sprendimo įgyvendinimą ir remti CWC ketvirtosios peržiūros konferenciją, kad jos rezultatai būtų sėkmingi.

33.

2018 m. vasario 26 d. Taryba priėmė Sprendimą (BUSP) 2018/294 (4), kuriuo ES Tarybos sprendimo (BUSP) 2015/259 (5) galiojimo laikotarpis pratęsiamas iki 2018 m. pabaigos, kad būtų sudarytos sąlygos visapusiškai įgyvendinti veiklą pastarajam sprendimui baigus galioti. Tuo pačiu metu Taryba svarstė naują, septintą iš eilės Tarybos sprendimo dėl paramos OPCW projektą, kad jį būtų galima priimti 2019 m. pradžioje. Naujuoju sprendimu ES parama 2019–2022 m. laikotarpiu bus teikiama ir OPCW pagrindinei veiklai (pavyzdžiui, nacionaliniam įgyvendinimui, tarptautiniam bendradarbiavimui, visuotiniam taikymui, Afrikos programai). Be to, juo bus iš esmės prisidėta prie OPCW laboratorijos modernizavimo ją paverčiant Chemijos ir technologijų centru bei prie OPCW sprendimo „Cheminio ginklo keliamos grėsmės šalinimas“ įgyvendinimo.

34.

ES toliau tvirtai rėmė OPCW faktų nustatymo misijos ir Deklaracijų įvertinimo grupės darbą tiriant pranešimus apie cheminio ginklo panaudojimą Sirijoje ir siekiant patikrinti Sirijos deklaraciją. Todėl 2018 m. gruodžio 10 d. Taryba priėmė Sprendimą (BUSP) 2018/1943 (6), kuriuo dvylika mėnesių pratęsiamas Sprendimo (BUSP) 2017/2303 (7) dėl palydovinio vaizdo teikimo remiant OPCW operacijas Sirijoje įgyvendinimo laikotarpis.

35.

2018 m. spalio mėn. ES priėmė naują ribojamųjų priemonių režimą, kuriuo siekiama spręsti cheminio ginklo naudojimo ir platinimo problemą, taikant Tarybos sprendimą (BUSP) 2018/1544 (8) ir Tarybos reglamentą (ES) 2018/1542 (9).

BIOLOGINIAI GINKLAI

36.

2017 m. gruodžio 4–8 d. surengtoje Biologinių ir toksinių ginklų konvencijos (BTWC) valstybių, kurios yra Konvencijos Šalys, susitikime susitarus dėl laikotarpio tarp konferencijų darbo programos, ES toliau teikė tvirtą politinę ir finansinę paramą Konvencijos visapusiškam ir veiksmingam įgyvendinimui bei visuotiniam taikymui, be kita ko, BTWC įgyvendinimo rėmimo padaliniui nuosekliai ir visapusiškai įgyvendinant ES ketvirtąją paramos programą, nustatytą Tarybos sprendimu (BUSP) 2016/51 (10). Surengti du regioniniai praktiniai seminarai, kuriais remiamas visuotinis Konvencijos laikymasis Afrikoje, ir keturi regioniniai seminarai, kuriais skatinamas Lotynų Amerikos, Azijos, Užsachario Afrikos ir Šiaurės Afrikos šalių dialogas mokslo ir technologijų klausimais. Šalyse, kurios naudojasi išplėstinės pagalbos programomis, susijusiomis su nacionaliniu Konvencijos įgyvendinimu, įvyko dar septyni praktiniai seminarai ir mokymai.

37.

ES taip pat aktyviai ir konstruktyviai dalyvavo diskusijose 2018 m. gruodžio 4–7 d. valstybių, kurios yra Konvencijos Šalys, susitikimo metu. ES dar kartą patvirtino savo tvirtą paramą BTWC, kuris yra itin svarbus taisyklėmis grindžiamos tarptautinės sistemos ramstis, tačiau išreiškė didelį susirūpinimą dėl Konvencijos kritinės finansinės padėties ir paragino imtis skubių priemonių, kad būtų garantuotas finansinis stabilumas ir užtikrintas tinkamas laikotarpiu tarp konferencijų vykdomos programos įgyvendinimas. ES palankiai įvertino laikotarpiu tarp konferencijų vykdomo proceso pradžią ir 2018 m. rugpjūčio 7–16 d. BTWC ekspertų susitikimuose įvykusias technines bei dalykines diskusijas ir pritarė tolesniems valstybių, kurios yra Konvencijos Šalys, veiksmams. Todėl džiugina tai, kad gruodžio mėn. valstybės, kurios yra BTWC Šalys, sugebėjo pasiekti bendrą sutarimą dėl priemonių, kurių tikslas – padėti užtikrinti finansinį stabilumą ir nuspėjamumą kitais metais. Vis dėlto ES atidžiai stebės BTWC finansinę padėtį, kurią valstybės, kurios yra Konvencijos Šalys, peržiūrės 2019 m. Kartu tenka apgailestauti, kad nepasiekta bendro sutarimo esminiais klausimais, kad būtų atsižvelgta į 2018 m. rugpjūčio mėn. BTWC ekspertų susitikimo rezultatus. 2018 m. ES rėmė BTWC susitikimų darbą pateikdama darbinį dokumentą ir organizuodama kelis papildomus renginius.

38.

Vykdydama keturias viena po kitos įgyvendintas paramos programas, nuo 2006 m. ES suteikė didelę paramą BTWC pagrindiniams veiksmams. 2019 m. sausio mėn. Taryba priėmė penktą sprendimą dėl paramos BTWC, skirtą 2019–2022 m. laikotarpiui. Taigi bendra ES paramos BTWC finansinė suma padidės iki beveik 10 mln. EUR. Tai taip pat apima JT Generalinio sekretoriaus mechanizmo finansavimą, kad UNODA galėtų siųsti kvalifikuotus į sąrašą įtrauktus ekspertus į valstybių narių rengiamus mokymus.

BALISTINĖS RAKETOS

Hagos elgesio kodeksas

39.

Hagos kovos su balistinių raketų platinimu elgesio kodeksas (HCOC) yra tarptautinės bendruomenės pastangų reglamentuoti balistines raketas, galinčias nešti masinio naikinimo ginklus, rezultatas. HCOC yra vienintelė daugiašalė skaidrumo ir pasitikėjimo stiprinimo priemonė balistinių raketų plitimo srityje. ES tvirtai rėmė Kodeksą nuo pat jo parengimo. Prie jo prisijungė visos ES valstybės narės.

40.

Prisijungdamos prie HCOC, narės prisiima savanorišką politinį įsipareigojimą teikti išankstinius pranešimus apie balistinių raketų ir nešančiųjų raketų paleidimą ir bandomuosius skrydžius. Prisijungusios valstybės taip pat įsipareigoja kasmet teikti deklaracijas apie jų šalies politiką balistinių raketų ir nešančiųjų raketų srityje.

41.

Politiškai įpareigojantis HCOC buvo pasirašytas 2002 m. lapkričio mėn. Hagoje (Nyderlandai) ir tuo pat metu įsigaliojo; nuo to laiko pasirašiusių šalių skaičius išaugo nuo 93 iki 139.

42.

ES atlieka vieną iš pagrindinių vaidmenų propaguojant ir remiant Kodekso visuotinį taikymą, visapusišką įgyvendinimą ir geresnį veikimą; tai yra šio Kodekso trys pagrindiniai tikslai. Per daugiau nei dešimtmetį ES Taryba BUSP sistemoje priėmė kelis sprendimus / bendruosius veiksmus, kuriais nustatytos tolesnės ES paramos Hagos elgesio kodeksui ir balistinių raketų neplatinimui apskritai priemonės. Pagal šiuos Tarybos sprendimus ES finansuoja informavimo apie HCOC veiklą, įskaitant papildomus renginius, mokslinių tyrimų dokumentus, ekspertų susitikimus ir regioninius informuotumo didinimo seminarus. Šią veiklą vykdo Paryžiuje įsteigtas strateginių tyrimų centras Fondation pour la recherche stratégique ir paprastai joje taip pat dalyvauja rotacijos tvarka HCOC susitikimams pirmininkaujanti valstybė.

43.

Pagal 2017 m. gruodžio 18 d. Tarybos sprendimą (BUSP) 2017/2370 (11) ES toliau skatina, kad prie Kodekso prisijungtų dar daugiau valstybių ir kad galiausiai jis būtų visuotinai taikomas; remia visapusišką Kodekso įgyvendinimą; skatina prie Kodekso prisijungusių ir prie jo neprisijungusių valstybių dialogą siekiant stiprinti pasitikėjimą ir didinti skaidrumą, skatinti susilaikymą ir užtikrinti visiems didesnį stabilumą ir saugumą; didina Kodekso matomumą ir visuomenės informuotumą apie pavojus ir grėsmes, kurias kelia balistinių raketų platinimas; ir ieško galimybių, visų pirma vykdant akademinius tyrimus, tobulinti Kodeksą ir skatinti bendradarbiavimą įgyvendinant Kodeksą ir kitas atitinkamas daugiašales priemones.

Raketų technologijų kontrolės režimas

44.

Raketų technologijų kontrolės režimas (MTCR) yra valstybių, norinčių apriboti raketų ir raketų technologijų platinimą, neformalus politinis susitarimas, įskaitant bendrai priimtų technologijų priskyrimą kategorijai, galinčiai siųsti į taikinį MNG. MTCR gairės ir kontrolės sąrašai yra tarptautinės geriausios praktikos kriterijai, kuriais vadovaujantis turi būti kontroliuojamas su raketomis susijusių prekių ir technologijų eksportas.

45.

ES pritaria tam, kad būtų patvirtintas griežtesnis viešas pareiškimas, kuriame būtų atspindėtas tarptautiniu mastu kilęs susirūpinimas dėl Irano ir KLDR vykdytų balistinių raketų paleidimų ir reikšmingo raketų technologijų plėtojimo. ES svarbus klausimas MTCR kontekste tebėra tai, kad blokuojamas Estijos, Kipro, Kroatijos, Latvijos, Lietuvos, Maltos, Rumunijos, Slovakijos ir Slovėnijos prisijungimas prie šio režimo. Be to, ypatingą susirūpinimą kelia tai, kad šiam režimui jau ilgai nepirmininkaujama.

JUNGTINIŲ TAUTŲ SAUGUMO TARYBOS REZOLIUCIJA 1540 (2004) IR CHBRB MEDŽIAGŲ RIZIKOS MAŽINIMAS

46.

JT Saugumo Tarybos rezoliucija 1540 (2004) tebėra vienas iš pagrindinių tarptautinės ginklų neplatinimo sistemos ramsčių. Tai pirmas tarptautinis dokumentas, kuriame integruotai ir išsamiai nagrinėjami masinio naikinimo ginklų, jų siuntimo į taikinį priemonių ir atitinkamų medžiagų klausimai. JT ST rezoliucijoje 1540 (2004) visoms valstybėms nustatyti privalomi įsipareigojimai. Jais siekiama užkirsti kelią užkirsti kelią nevalstybiniams subjektams įsigyti tokių ginklų bei su jais susijusių medžiagų ir atgrasyti juos nuo tokio įsigijimo. Pagal šią rezoliuciją, priimtą remiantis Jungtinių Tautų Chartijos VII skyriumi, reikalaujama, kad visos valstybės priimtų būtinus teisės aktus, kuriais nevalstybiniams subjektams būtų draudžiama įsigyti branduolinių, cheminių ar biologinių ginklų, ir įdiegtų tinkamą atitinkamų medžiagų kontrolę šalies viduje, kad būtų užkirstas kelias neteisėtai prekybai jomis. 2016 m. įvykdžius visapusišką JT ST rezoliucijos 1540 peržiūros procesą dar kartą patvirtinta jos svarba, reikšmingumas ir įtaka – tai atspindėta JT ST rezoliucijoje 2325.

47.

Kad padėtų įgyvendinti 2016 m. visapusiškos peržiūros rezultatus ir paremtų visišką JT ST rezoliucijos 1540 įgyvendinimą, 2017 m. gegužės 11 d. Europos Vadovų Taryba priėmė Tarybos sprendimą (BUSP) 2017/809 (12), kuriuo remiamas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijos 1540 (2004) dėl masinio naikinimo ginklų ir jų siuntimo į taikinį priemonių neplatinimo įgyvendinimas. Šis Tarybos sprendimas taikomas 36 mėnesių laikotarpį ir jį įgyvendina JT nusiginklavimo reikalų biuras (UNODA) Niujorke; tam tikras įgyvendinimo užduotis pagal subrangos sutartį jis pavedė ESBO sekretoriatui Vienoje. ES pritaria tikslams padėti valstybėms nustatyti, kokios konkrečios techninės pagalbos reikia, didinti informuotumą apie atitinkamas techninės pagalbos programas ir stiprinti bendradarbiavimą su tarptautinėmis ir regioninėmis organizacijomis siekiant paremti nacionalinių pajėgumų stiprinimo pastangas.

48.

ES ChBRB medžiagų rizikos mažinimo kompetencijos centrų iniciatyva yra pasaulinė pajėgumų stiprinimo programa, apjungianti 61 valstybes partneres, kurios yra suskirstytos į grupes pagal 8 regioninius sekretoriatus, esančius šiuose regionuose: Afrikos Atlanto vandenyno pakrantėje; Vidurinėje Azijoje; Rytų ir Centrinėje Afrikoje; Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos valstybėse; Artimuosiuose Rytuose; Šiaurės Afrikoje ir Sahelyje; Pietryčių Azijoje; Pietryčių ir Rytų Europoje.

49.

ChBRB medžiagų rizikos mažinimo kompetencijos centrų iniciatyva yra finansuojama pagal priemonę, kuria prisidedama prie stabilumo ir taikos (IcSP), ir ja siekiama mažinti su ChBRB medžiagomis susijusią riziką, stiprinti valstybių partnerių pasirengimą ir puoselėti saugumo kultūrą ir valdymą. Remiamos dalyvaujančių valstybių pastangos savanoriškai vadovaujantis regioniniu principu „iš apačios į viršų“ sukurti nacionalines ir regionines koordinavimo bei valdymo struktūras. Šios platformos plėtoja politikos pasiūlymus ir stiprina pajėgumus remdamosi konkrečiais poreikių vertinimais ir nacionaliniais veiksmų planais. Jos remiamos pagal kelis regioninio bendradarbiavimo projektus, kurie finansuojami pagal šią iniciatyvą ir gali būti finansuojami pagal kitas finansavimo priemones. Nuo 2010 m. finansavimas skirtas 66 regioniniams projektams. Iniciatyvos biudžetas, nustatytas 10 metų laikotarpiui, prasidedančiam nuo 2010 m., sudaro 250 mln. EUR.

50.

Kompetencijos centrų tinklas šiuo metu yra tinkamai išplėtotas ir suteikė ES galimybę vykdyti mokymui skirtas teorinio modeliavimo pratybas ir tarpvalstybines pratybas realiomis sąlygomis įvairiose srityse, įskaitant civilinę saugą, reagavimą į incidentus, biologinį saugumą ir atliekų tvarkymą, vykdant kompetencijos centrų projektus, kad būtų padidintas matomumas ir konkrečiai įvertintas jų poveikis. Be to, ši iniciatyva yra pakankamai brandi, kad būtų galima imtis kitų veiksmų, kuriais būtų sprendžiami saugumo valdymo klausimai, susiję su kibernetiniais nusikaltimais, terorizmu, ypatingos svarbos infrastruktūros objektais, suklastotais vaistais, hibridinėmis grėsmėmis ir sprogmenimis, ir toliau plėtojamas bendradarbiavimas dvejopo naudojimo prekių branduolinės ekspertizės, su šiomis medžiagomis susijusios sienų kontrolės ir eksporto kontrolės klausimais. Kompetencijos centrų iniciatyvos modelį taip pat palankiai įvertino Europos Audito Rūmai (13), jis palankiai įvertintas ir 2015 m. spalio 26 d. Tarybos išvadose (14).

51.

2017 m. spalio mėn. Komisija kaip vieną iš platesnio Kovos su terorizmu dokumentų rinkinio dalių pateikė veiksmų planą, skirtą sustiprinti pasirengimą cheminės, biologinio, radiologinio ir branduolinio saugumo rizikos atveju. Naujajame veiksmų plane, grindžiamame 2010–2015 m. ES ChBRB veiksmų plano pasiekimais, pateikiamas platus spektras priemonių, kurių tikslas yra ES lygmeniu pagerinti parengtį, atsparumą ir koordinavimą. Jame siūloma sukurti labiau į saugumą orientuotą ChBRB struktūrą ES lygmeniu, akcentuojant poreikį geriau naudoti esamus išteklius ir sutelkti turimas ekspertines žinias. Taip pat veiksmų plane raginama stiprinti ES ChBRB pasirengimą ir reagavimą pasitelkiant tarpvalstybinius ir tarpsektorinius mokymus ir pratybas. Jame pabrėžiamas poreikis prireikus įtraukti atitinkamas sienos apsaugos ir muitinės institucijas bei karinio sektoriaus partnerius. Taip pat veiksmų plane pabrėžiama, kad labai svarbūs vidaus ir išorės su ChBRB saugumu susijusių veiksmų glaudūs tarpusavio ryšiai bei bendradarbiavimas su specializuotomis daugiašalėmis organizacijomis, pavyzdžiui, TATENA, Cheminio ginklo uždraudimo organizacija ar Interpolu. Veiksmų plano įgyvendinimas bus finansiškai remiamas pasitelkiant Vidaus saugumo fondą (policija).

52.

Pagal 7-osios bendrosios programos Saugios visuomenės programą finansuojamais įvairiais mokslinių tyrimų projektais buvo teikiama mokslinė ir techninė parama ChBRB veiksmų plano parengimui. Moksliniai tyrimai apima visą krizės valdymo ciklą nuo prevencijos iki atkūrimo. Remiantis veikla, vykdoma siekiant nustatyti standartizavimo poreikius, būtų galima parengti „Europos normų“ standartus. Programa „Horizontas 2020“ bus sustiprintas dabar vykdomas darbas ChBRB mokslinių tyrimų srityje panaudojant konkrečias temas.

IDĖJŲ INSTITUTAI

53.

Remdamasis 2010 m. liepos 26 d. Tarybos sprendimu 2010/430/BUSP (15), ES konsorciumas ginklų neplatinimo klausimais, kuris pradėjo veikti 2011 m. sausio mėn., aktyviai rėmė ES kovos su masinio naikinimo ginklų platinimu strategijos įgyvendinimą. 2018 m. vasario 26 d. Taryba priėmė Sprendimą (BUSP) 2018/299 (16), kuriuo dar labiau praplečiama ES parama konsorciumo veiklai 2018–2021 m., remiantis ligšioliniais pasiekimais ir papildant juos naujais projektais.

54.

Konsorciumo veikla padidintas ES matomumas trečiosiose valstybėse bei pilietinėje visuomenėje ir svariai prisidėta prie ES politikos formavimo ginklų neplatinimo ir nusiginklavimo srityse. Konsorciumas sudaro sąlygas neoficialiems specialistų pasitarimams ir skatina įvairių suinteresuotųjų subjektų dialogą. Jo veikla prisidėjo prie informuotumo apie masinio naikinimo ginklų ir įprastinių ginklų keliamas problemas didinimo. Jo platus tinklas apima daugiau kaip 70 idėjų institutų visoje Europoje.

55.

2018 m. gruodžio 18–19 d. Briuselyje įvyko ES konsorciumo ginklų neplatinimo klausimais surengta septintoji ES ginklų neplatinimo ir nusiginklavimo konferencija.

EKSPORTO KONTROLĖ

56.

2018 m. ES toliau reguliariai atnaujino savo teisės normas, kad būtų atsižvelgta į daugiašalių eksporto kontrolės režimų pokyčius. Todėl 2018 m. spalio 10 d. Europos Komisija priėmė deleguotąjį reglamentą (17), kuriuo ES kontrolės sąrašas buvo atnaujintas atsižvelgiant į 2017 m. priimtus sprendimus daugiašaliuose eksporto kontrolės režimuose ir padaryta pakeitimų, pvz., dėl genetinių elementų ir genetiškai modifikuotų organizmų kontrolės, matmenų tikrinimo ar matavimo sistemų, daug energijos išskiriančių elementų, įsilaužimo programinės įrangos ir nešančiųjų raketų.

57.

Dvejopo naudojimo prekių kontrolės koordinavimo grupė toliau rėmė veiksmingą ir nuoseklų eksporto kontrolės įgyvendinimą ES. Dvejopo naudojimo prekių elektroninėje sistemoje buvo įdiegtos naujos funkcijos, kuriomis patobulintas keitimasis informacija ir techniniai mainai Europos Sąjungoje. ES inicijavo pramonės reikalavimų laikymosi gairių nustatymo procesą ir 2018 m. spalio–lapkričio mėn. surengė viešas konsultacijas šiuo klausimu. Be to, ES pradėjo elektroninio licencijavimo projektą, kurio tikslas – remti kompetentingų institucijų naudojimąsi elektroninėmis licencijų suteikimo sistemomis. Buvo paskelbta metinė ataskaita (18), kuria siekiama užtikrinti eksporto kontrolės ir licencijavimo veiklos skaidrumą, o 2018 m. gruodžio 13 d. buvo surengtas Eksporto kontrolės forumas, kuriame dalyvavo valstybių narių, pramonės ir pilietinės visuomenės suinteresuotieji subjektai (19).

58.

Buvo tęsiama ES eksporto kontrolės politikos peržiūra. Taryba ir Europos Parlamentas aktyviai aptarė Europos Komisijos pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl ES eksporto kontrolės atnaujinimo ir jos pritaikymo prie greitai kintančių technologinių, ekonominių ir politinių aplinkybių. 2018 m. sausio 17 d. Europos Parlamentas per 1-ąjį svarstymą priėmė poziciją, o Taryboje diskusijos buvo tęsiamos. Be to, 2018 m. gruodžio 19 d. Komisija priėmė pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl „Brexit’o“, kad būtų sušvelnintas galimas „Brexit’o“ poveikis tuo atveju, jei nebūtų galima susitarti dėl išstojimo susitarimo (COM(2018) 891).

59.

ES pozicijos ir pareiškimai buvo atitinkamai derinami rengiantis atitinkamiems eksporto kontrolės režimų susitikimams: Branduolinių tiekėjų grupės plenariniam susitikimui Jūrmaloje (2018 m. birželio 11–15 d.) ir Australijos grupės plenariniam susitikimui Paryžiuje (2018 m. birželio 7–8 d.).

60.

Buvo toliau įgyvendinama ES partnerystės principu grindžiama (P2P) eksporto kontrolės programa, kuria siekiama padidinti dvejopo naudojimo prekių ir atitinkamų medžiagų, įrangos bei technologijų eksporto kontrolės sistemų veiksmingumą. Šiuo metu programa apima 36 valstybes šešiuose regionuose. 2017 m. ji buvo išplėsta, kad būtų galima bendradarbiauti su Libanu. 2017 m. ir 2018 m. kartu su Ukrainos mokslo ir technologijų centru bei Kazachstano tarptautiniu mokslo ir technologijų centru pradėtos dvi naujos regioninės iniciatyvos – eksporto kontrolės tikslinės iniciatyvos, – apimančios 12 šalių.

61.

ES P2P eksporto kontrolės programos veiksmai buvo toliau intensyviai koordinuojami su JAV valstybės departamento eksporto kontrolės ir susijusio sienų saugumo programa. Surengti bendri ES ir JAV seminarai, siekiant apibrėžti bendrus poveikio rodiklius ir koordinuoti pagalbą vietos lygmeniu. 2018 m. ES surengė antrąjį dialogą eksporto kontrolės valdymo klausimais, konferenciją, kurioje visų keturių eksporto kontrolės režimų atstovai vėl susitiko su organizacijomis partnerėmis ir šalimis partnerėmis. ES eksporto kontrolės informavimo programų partneriams kasmet rengiamas ES P2P vasaros universitetas. ES P2P eksporto kontrolės programos portalas (https://export-control.jrc.ec.europa.eu/) buvo toliau naudojamas kaip platforma visoms ES informavimo programoms karinių ir dvejopo naudojimo prekių eksporto kontrolės srityje, siekiant pritaikyti keitimąsi informacija su ES valstybėmis partnerėmis. Programa finansuojama pagal priemonę, kuria prisidedama prie stabilumo ir taikos.

KOSMOSAS

62.

ES paragino tęsti ginklavimosi varžybų kosminėje erdvėje prevencijos darbą (PAROS), atsakingo elgesio kosminėje erdvėje principų ir skaidrumo bei pasitikėjimo stiprinimo priemonių kūrimo srityse. ES rėmė JT kosminės erdvės taikaus naudojimo komiteto (COPUOS) darbo grupės ilgalaikės veiklos kosminėje erdvėje tvarumo klausimais darbą. Kadangi 2018 m. nebuvo priimtos gairės dėl ilgalaikės veiklos kosminėje erdvėje tvarumo, ES toliau bendradarbiaus su visais partneriais, kad derybos būtų užbaigtos.

63.

Birželio mėn. ES sėkmingai dalyvavo aukšto lygio COPUOS segmento UNISPACE + 50 susitikime Vienoje. Savo pareiškime ES pabrėžė skaidrumo ir pasitikėjimo stiprinimo priemonių bei atsakingo elgesio kosminėje erdvėje principų propagavimo Jungtinių Tautų sistemoje svarbą. ES akcentavo susitarimo dėl teisiškai neįpareigojančios priemonės vertę, nes tai būdas pasiekti tuos tikslus. ES ir jos valstybės narės taip pat skatino saugumą ir saugą kosminėje erdvėje Vyriausybių ekspertų grupėje ginklavimosi varžybų kosmose prevencijos klausimais, Nusiginklavimo konferencijoje, įskaitant jos 3 pagalbinį organą, JT nusiginklavimo komisijoje ir JT Generalinėje Asamblėjoje. ES sieks užtikrinti, kad į 2017 m. gruodžio mėn. ir 2018 m. vasario mėn. Tarybos išvadas dėl UNISPACE + 50 būtų atsižvelgta 2030 m. Kosmoso darbotvarkėje ir jos įgyvendinimo plane, kurie turi būti pateikti JT Generalinei Asamblėjai 2020–2021 m.

NUOSTATOS DĖL MASINIO NAIKINIMO GINKLŲ (MNG) NEPLATINIMO

64.

Laikydamasi MNG neplatinimo politikos ir 2003 m. Tarybos išvadų, ES toliau dirbo ties įsipareigojimų dėl MNG neplatinimo integravimu į susitarimus su trečiosiomis šalimis. Atitinkamai, 2018 m. buvo užbaigtos derybos su MERCOSUR dėl MNG nuostatos naujuose susitarimuose su šios grupės šalimis. Be to, buvo tęsiamos derybos dėl nuostatos dėl masinio naikinimo ginklų, skirtos naujiems susitarimams su Azerbaidžanu, Čile ir Kirgizija.

KITI DAUGIAŠALIAI FORUMAI

G 7

65.

ES toliau aktyviai dalyvavo G 7 už ginklų neplatinimo klausimus atsakingų direktorių grupės susitikimuose. 2018 m. ES dalyvavo pirmininkaujant Kanadai surengtuose posėdžiuose, kuriuose daugiausia dėmesio skirta aktualiems ginklų neplatinimo ir nusiginklavimo klausimams, taip pat tolesnės pažangos koordinuojant G 7 už ginklų neplatinimo klausimus atsakingų direktorių grupės susitikimų darbą užtikrinimui ir G 7 visuotinei partnerystei kovai su masinio naikinimo ginklų ir medžiagų platinimu, visų pirma nustatant glaudesnį politikos prioritetų ir projektų veiklos ryšį.

66.

ES taip pat yra įsipareigojusi palaikyti Visuotinę partnerystę kovai su masinio naikinimo ginklų ir medžiagų platinimu, visų pirma teikdama techninę pagalbą (grėsmių vertinimas, nacionaliniai veiksmų planai); ši partnerystė visame pasaulyje įgyvendinama pagal ES cheminių, biologinių, radioaktyvių bei branduolinių medžiagų rizikos mažinimo kompetencijos centrų iniciatyvą.

POLITINIO DIALOGO SUSITIKIMAI

67.

EIVT specialusis pasiuntinys nusiginklavimo ir ginklų neplatinimo klausimais surengė dialogo ginklų neplatinimo ir nusiginklavimo klausimais susitikimus su Brazilija, Indija, Pakistanu, Rusijos Federacija, Ukraina ir JAV. Jis surengė daug dvišalių konsultacijų su įvairiais suinteresuotaisiais subjektais aukšto lygio forumų metu, pavyzdžiui, per JT GA Pirmojo komiteto susitikimą, Sutarties dėl branduolinio ginklo neplatinimo 2020 m. peržiūros konferencijos Parengiamojo komiteto antrą sesiją, TATENA generalinę konferenciją. Surengtos dvišalės konsultacijos su, be kita ko, JT nusiginklavimo reikalų vyriausiuoju įgaliotiniu ir Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos generaliniu direktoriumi.

(1)  OL L 352, 2016 12 23, p. 74.

(2)  OL L 56, 2018 2 28, p. 34.

(3)  OL L 314, 2018 12 11, p. 41.

(4)  OL L 55, 2018 2 27, p. 58.

(5)  OL L 43, 2015 2 18, p. 14.

(6)  OL L 314, 2018 12 11, p. 58.

(7)  OL L 329, 2017 12 13, p. 55.

(8)  OL L 259, 2018 10 16, p. 25.

(9)  OL L 259, 2018 10 16, p. 12.

(10)  OL L 12, 2016 1 19, p. 50.

(11)  OL L 337, 2017 12 19, p. 28.

(12)  OL L 121, 2017 5 12, p. 39.

(13)  Audito Rūmų specialioji ataskaita Nr. 17/2014.

(14)  2015 m. spalio 8 d. Tarybos išvados (dok. 12747/15).

(15)  OL L 202, 2010 8 4, p. 5.

(16)  OL L 56, 2018 2 28, p. 46.

(17)  Žr. OL L 319, 2018 12 14, p. 1.

(18)  http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2018/december/tradoc_157592.pdf

(19)  http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=1951


I PRIEDAS

OVERVIEW OF EU COUNCIL JOINT ACTIONS AND COUNCIL DECISIONS IN THE FRAMEWORK OF THE EUROPEAN UNION STRATEGY AGAINST THE PROLIFERATION OF WEAPONS OF MASS DESTRUCTION

 

Title

Objective and implementing entity

Budget and duration

1.

Council Decision (CFSP) 2018/2010 of 17 December 2018 in support of countering illicit proliferation and trafficking of small arms, light weapons (SALW) and ammunition and their impact in Latin America and the Caribbean in the framework of the EU Strategy against Illicit Firearms, Small Arms & Light Weapons and their Ammunition ‘Securing Arms, Protecting Citizens’

With this Council Decision, the EU wishes to show its support to countering illicit arms in order to prevent violence, organised crime and conflicts in the region. The Council Decision has the following specific objectives:

Strengthen physical security and management systems for national military and other institutional stockpiles through improved site security measures and inventory control;

Reinforce national capabilities for destruction of seized, excess or unsafe SALW and ammunition;

Enhance national SALW marking and tracing capacity and foment regional cooperation on tracing confiscated weapons and ammunition;

Improve SALW transfer mechanisms through national legislation, border controls, and regional coordination; and

Promote socially responsible behaviours in selected communities, targeting groups that are severely affected by armed violence, including the use of turn-in campaigns or other strategies designed to reduce local incidence of violent crimes.

Implementing agency: Organization of American States (OAS)

Budget: EUR 3 000 000

Official Journal: L 322/27 – 18.12.2018

Estimated duration of the action: 36 months

2.

Council Decision (CFSP) 2018/1939 of 10 December 2018 on Union support for the universalisation and effective implementation of the International Convention for the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism

With this Decision, the EU is supporting one of the key elements of the global nuclear security and anti-terrorism architecture, the International Convention for the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism (ICSANT).

The objectives of the support are to increase the number of adherents to ICSANT, to raise awareness among national policy- and decision-makers, as well as capacity-building: to help improve national legislation and to strengthen the capacity of national stakeholders, including criminal justice officials to investigate, prosecute and adjudicate cases of nuclear terrorism.

The Council Decision aims to build synergies with on-going EU projects in support for relevant international legal instruments, such as the Amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material and UN Security Council Resolution 1540.

The Council Decision will promote the universalization and effective implementation of ICSANT through the development and maintenance of a password-protected website on all resources on ICSANT including examples of national legislation; the development of an e-learning module on ICSANT, to be translated into at least four UN official languages; the provision of relevant legislative assistance; capacity building of relevant stakeholders including criminal justice officials that could be involved in investigating, prosecuting and adjudicating cases involving nuclear and other radioactive material covered by ICSANT; holding of global and regional workshops and country visits and by the collection and dissemination of good practices.

Implementing agency: United Nations (UN) Office on Drugs and Crime (UNODC) and the UN Counter-Terrorism Centre (UNCCT)

Budget: EUR 4 999 986

Official Journal: L 314/41 – 11.12.2018

Estimated duration of the action: 36 months

3.

Council Decision (CFSP) 2018/1943 of 10 December 2018 amending Decision (CFSP) 2017/2303 in support of the continued implementation of UN Security Council Resolution 2118 (2013) and OPCW Executive Council decision EC-M-33/DEC.1 on the destruction of Syrian chemical weapons, in the framework of the implementation of the EU Strategy against proliferation of weapons of mass destruction

The duration of Decision (CFSP) 2017/2303, on the provision of satellite imagery in support of the OPCW, has been extended for 12 months. This to allow the OPCW to continue the implementation of the activities and to reach their planned objectives.

Implementing agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 0

Official Journal: L 314/58 – 11.12.2018

4.

Council Decision (CFSP) 2018/1788 of 19 November 2018 in support of the South-Eastern and Eastern Europe Clearinghouse for the Control of Small Arms and Light Weapons (SEESAC) for the implementation of the Regional Roadmap on combating illicit arms trafficking in the Western Balkans

With a view to fighting the illicit trade in firearms and SALW in the Western Balkans, support is provided for the implementation of the ‘Regional Roadmap for a sustainable solution to the illegal possession, misuse and trafficking of SALW/firearms and their ammunition in the Western Balkans by 2024’.

This Council Decision also provides support for countering illicit arms trafficking in the Republic of Moldova, Ukraine and Belarus.

Implementing agency: South-Eastern and Eastern Europe Clearinghouse for the Control of Small Arms and Light Weapons (SEESAC)

Budget: EUR 4 002 588

Official Journal: L 293/11 – 20.11.2018

Estimated duration of the action: 36 months

5.

Council Decision (CFSP) 2018/1789 of 19 November 2018 in support of combating the illicit trade in and proliferation of small arms and light weapons in the Member States of the League of Arab States

The focus of the project is on capacity-building in Arab States for implementing the UN Programme of Actions against illicit small arms and light weapons.

Actions in the following areas are supported:

international SALW transfer control (combating illicit arms flows);

identification and disruption of sources of illicit small arms (capacity-building for law-enforcement agencies);

other measures related to small-arms control, including stockpile management, control of related supplies and security;

disarmament, demobilisation and reintegration (DDR);

provision of information relevant to illicit SALW and enhanced SALW control.

Implementing agency: League of Arab States (LAS)

Budget: EUR 2 858 550

Official Journal: L 293/24 – 20.11.2018

Estimated duration of the action: 24 months

6.

Council Decision (CFSP) 2018/298 of 26 February 2018 on Union support for the activities of the Preparatory Commission for the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

The EU assistance is supporting universal adherence to the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty and the long term sustainability of its verification regime through outreach and capacity building.

The Council Decision continues the support for:

certified auxiliary seismic stations part of the CTBTO International Monitoring System;

the development of noble gas sampling systems through study of materials for improved adsorption of xenon;

continuing the radio-xenon background measurement campaigns in different regions of the world;

the Ensemble Prediction System to quantify uncertainties and confidence level in Atmospheric Transport Modelling (ATM) simulations;

the scientific evaluation of the increase in resolution for ATM tools;

the development of new software;

enhancing the on-site inspection noble gas processing and detection;

enhancing the automatic processing and integration capabilities in seismic, hydro-acoustic and infrasound National Data Centre-in-a-Box;

integrated outreach and capacity-building targeting State Signatories and Non-Signatories.

Implementing agency: Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO)

Budget: EUR 4 594 752

Official Journal: L 56/34 – 28.2.2018

Estimated duration of the action: 24 months

7.

Council Decision (CFSP) 2018/299 of 26 February 2018 promoting the European network of independent non-proliferation and disarmament think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against proliferation of weapons of mass destruction

Over the period 2018-2021, EU funding for the activities of the European Network of Independent Non-Proliferation and Disarmament Think Tanks will be continued.

The following objectives will be further pursued:

(a)

to encourage political and security-related dialogue and long-term discussion of measures to combat the proliferation of WMD and their delivery systems;

(b)

to provide those participating in the relevant preparatory bodies of the Council with the opportunity to consult the Network on issues related to non-proliferation and disarmament;

(c)

to constitute a useful stepping stone for non-proliferation and disarmament action by the Union and the international community;

(d)

to contribute to enhancing third countries’ awareness of proliferation and disarmament challenges and of the need to work in cooperation with the Union;

(e)

to contribute to the development of expertise and institutional capacity in non-proliferation and disarmament matters in think tanks and governments in the Union and third countries.

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium

Budget: EUR 4 507 005

Official Journal: L 56/46 – 28.2.2018

Estimated duration of the action: 42 months

8.

Council Decision (CFSP) 2018/294 of 26 February 2018 amending Decision (CFSP) 2015/259 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

The duration of Decision (CFSP) 2015/259 has been extended until December 2018, with a view to the full implementation of the activities.

Implementing agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 0

Official Journal: L 55/58 – 27.2.2018

9.

Council Decision (CFSP) 2018/101 of 22 January 2018 on the promotion of effective arms export controls

This is a new phase of EU outreach activities in the field of arms export controls. 24 third countries in the EU close neighbourhood will receive technical assistance to improve their controls over arms transfer. In addition to promoting effective arms export controls, the objective of this Decision is to support regional cooperation, enhanced transparency and greater responsibility in line with the principles of the EU Common Position 2008/944/CFSP and the risk assessment criteria contained therein.

Implementing agency: German Federal Office for Economic Affairs and Export Control (‘BAFA’)

Budget: EUR 1 304 107

Official Journal: L 17/40 – 23.1.2018

Estimated duration of the action: 30 months

10.

Council Decision (CFSP) 2017/2370 of 18 December 2017 in support of the Hague Code of Conduct and ballistic missile non-proliferation

The contribution aims to:

a)

promote the subscription to the Code by an ever larger number of States and ultimately its universality;

b)

support the full implementation of the Code;

c)

promote dialogue among subscribing and non-subscribing States with the aim of helping to build confidence and transparency, encouraging restraint and creating more stability and security for all;

d)

reinforce the Code’s visibility and raising public awareness about the risks and threats posed by ballistic missile proliferation;

e)

explore, in particular through academic studies, possibilities of enhancing the Code and of promoting cooperation between the Code and other relevant multilateral instruments, such as the Missile Technology Control Regime, UNSCR 1540 (2004) and the United Nations Register of Objects Launched in Outer Space.

Implementing agency: Fondation pour le Recherche Stratégique

Budget: EUR 1 878 120

Official Journal: L 337/28 – 19.12.2017

Estimated duration of the action: 40 months

11.

Council Decision (CFSP) 2017/2302 of 12 December 2017 in support of the OPCW activities to assist clean-up operations at the former chemical weapons storage site in Libya

a)

The contribution aims to support the OPCW in the complete destruction of Libya’s chemical weapons stockpile subject to the verification measures provided for in the Chemical Weapons Convention. The specific objectives of the project are to:

b)

complete the full clean-up operations at the former chemical weapons storage site at Ruwagha (Al Jufra province), in an environmentally compliant manner, subject to the verification measures provided for in the Chemical Weapons Convention (CWC);

c)

increase the capacity of the Libyan National Authority (LNA), as designated pursuant to Article VII(4) of the CWC, and those engaged in destruction, decontamination, and disposal of chemical materials in Libya, and

d)

train those engaged in these efforts to collect, record, and transport soil samples in and around the Ruwagha tank farm in accordance with OPCW standards, with the use of live video feeds and sealed OPCW cameras, for compliance with the report of the Eighty-Third Session of the Executive Council.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 3 035 591

Official Journal: L 329/50 – 13.12.2017

Estimated duration of the action: 20 months

12.

Council Decision (CFSP) 2017/2303 of 12 December 2017 in support of the continued implementation of UN Security Council Resolution 2118 (2013) and OPCW Executive Council decision EC-M-33/DEC.1 on the destruction of Syrian chemical weapons

The project supported through this Decision is the provision of situation-awareness products related to the security of the OPCW fact-finding mission, including the status of the road network through the delivery to OPCW of SatCen satellite imagery products.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 1 003 717

Official Journal: L 329/55 – 13.12.2017

Estimated duration of the action: 12 months

13.

Council Decision (EU) 2017/2284 of 11 December 2017 to provide support to States in the African, Asia-Pacific and Latin America and Caribbean regions to participate in the high-level fissile material cut-off treaty expert preparatory group consultative process

The contribution provides support to States in the African, the Asia-Pacific and the Latin America and Caribbean regions to participate in the high-level FMCT expert preparatory group consultative process, in sub-regional workshops and expert meetings. It also aims to facilitate the transmission of knowledge between academia, civil society organisations and Member States relating to fissile materials and to establish a repository of relevant information and publications.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA)

Budget: EUR 1 220 881

Official Journal: L 328/34 – 12.12.2017

Estimated duration of the action: 36 months

14.

Council Decision (CFSP) 2017/1252 of 11 July 2017 in support of the strengthening of chemical safety and security in Ukraine in line with the implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on the non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

Aiming to enhance peace and security in the neighbourhood of the Union by reducing the threat posed by the illicit trade of controlled and toxic chemicals in the OSCE region, in particular in Ukraine and to uphold effective multilateralism at regional level by supporting the action of the OSCE to enhance the capabilities of the competent authorities in Ukraine to prevent the illicit trade of controlled and toxic chemicals in line with obligations under UNSCR 1540, the contribution provides support for:

a)

improving Ukraine’s regulatory system on chemical safety and security;

b)

establishing a Ukrainian national reference centre to identify controlled and toxic chemicals;

c)

strengthening controls over cross-boundary movement of controlled and toxic chemicals.

Implementing agency: the OSCE Secretariat and an OSCE Project Coordinator in Ukraine

Budget: EUR 1 431 157

Official Journal: L 179/8 – 12.7.2017

Estimated duration of the action: 36 months

15.

Council Decision 2017/1195/CFSP of 4 July 2017 amending Decision 2014/129/CFSP, promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction (EU Consortium Second Extension)

Second Extension of the EU Consortium Council Decision

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium

Budget: EUR 434 254

Official Journal: L 172/14 – 5.7.2017

Estimated duration of the action: 6 months

16.

Council Decision (CFSP) 2017/809 of 11 May 2017 in support of the implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on the non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

The support provided aims to help enhance the relevant national and regional efforts and capabilities, primarily through training, capacity-building and assistance facilitation in close coordination with other Union programmes and other actors involved in the implementation of UNSCR 1540 (2004); to ensure synergies and complementarity; to contribute to the practical implementation of specific recommendations of both the 2009 comprehensive review on the status of implementation of UNSCR 1540 (2004) and the outcome of the comprehensive review conducted during 2016, in particular in the areas of technical assistance, international cooperation and raising public awareness; to support the development of voluntary UNSCR 1540 (2004) national implementation action plans upon States’ request; to promote the engagement of relevant stakeholders from industry and civil society in the implementation of UNSCR 1540 (2004).

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA)

Budget: EUR 2 672 770

Official Journal: L 121/39 – 12.5.2017

Estimated duration of the action: 36 months

17.

Council Decision 2017/632/CFSP Amending Decision 2014/129/CFSP, promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction (EU Consortium First Extension)

Extending the duration of Council Decision 2014/129/CFSP to enable the full implementation of the activities contained therein.

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium

Budget: no-cost extension

Official Journal: L 90/10 – 4.4.2017

Estimated duration of the action: 3 months

18.

Council Decision (CFSP) 2016/2383 of 21 December 2016 on the Union support for the International Atomic Energy Agency (IAEA) activities in the area of nuclear security and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The support provided for the nuclear security activities of the IAEA aims to:

a)

ensure the sustainability and effectiveness of support provided through previous Joint Actions and Decisions;

b)

strengthen countries indigenous nuclear security support infrastructure;

c)

strengthen countries legislative and regulatory framework;

d)

strengthen nuclear security systems and measures for nuclear and other radioactive materials;

e)

strengthen countries institutional infrastructure and capabilities to deal with nuclear and radioactive materials out of regulatory control;

f)

strengthen countries response and resilience to cybercrime and mitigate its impact on nuclear security;

g)

enhance education and training capacities in the field of nuclear security;

h)

provide focused and continuing support for the implementation and universal adherence to the Amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material.

Implementing agency: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 9 361 204,23

Official Journal: L 352/74 – 23.12.2016

Estimated duration of the action: 36 months

19.

Council Decision (CFSP) 2016/2001 of 15 November 2016 on a Union contribution to the establishment and the secure management of a Low Enriched Uranium (LEU) Bank under the control of the International Atomic Energy Agency (IAEA) in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The contribution provides support for the safe and secure operation and management of the IAEA LEU Bank by ensuring high levels of security and safety during transport and storage, in line with the IAEA safety standards and security guidance documents. It provides support for:

a)

the safe and secure establishment of storage for the 90 tonnes of LEU;

b)

the secure transport of 90 tonnes of LEU;

c)

the long term storage of the 90 tonnes of LEU

Implementing agency: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 4 362 200

Official Journal: L 308/22 – 16.11.2016

Estimated duration of the action: 60 months after the date of the conclusion of the financing agreement

20.

Council Decision (CFSP) 2016/51 of 18 January 2016 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC) in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The contribution provides support for:

a)

promoting universal adherence to the BTWC by encouraging States not party to better understand the benefits of joining the BTWC and getting more involved in BTWC meetings and other activities,

b)

enhancing interaction with non-governmental stakeholders on science and technology and biosafety and biosecurity,

c)

developing national capacities for BTWC implementation — in particular in developing countries, and on areas such as Articles VII and X — by improving the quality and quantity of declarations submitted under the Confidence-Building Measures system in order to enhance confidence in compliance with the BTWC,

d)

supporting the intersessional programme and the preparations for the Eighth Review Conference,

e)

strengthening the United Nations Secretary-General’s Mechanism for Investigation of Alleged Use of Chemical, Biological and Toxin Weapons (SGM),

f)

enabling tools for awareness-raising, education and engagement.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 2 340 000

Official Journal: L 12/50 – 19.1.2016

Estimated duration of the action: 36 months from the conclusion of the financing agreement.

21.

Council Decision (CFSP) 2015/2215 of 30 November 2015 in support of UNSCR 2235 (2015), establishing an OPCW-UN joint investigative mechanism to identify the perpetrators of chemical attacks in the Syrian Arab Republic

The decision supported the OPCW and the JIM by contributing to costs associated with their activities under UNSCR 2235 (2015), with the following overall objective: identification to the greatest extent feasible of individuals, entities, groups or governments who were perpetrators, organisers, sponsors or otherwise involved in the use of chemicals, including chlorine or any other toxic chemical, as weapons in the Syrian Arab Republic, where the OPCW FFM determines or has determined that a specific incident in the Syrian Arab Republic involved or likely involved the use of chemicals, including chlorine or any other toxic chemical, as weapons.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 290 463

Official Journal: L 314/51 – 1.12.2015

Estimated duration of the action: 18 months from the conclusion of the financing agreement.

22.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 2 295 632

Official Journal: L 314/51 – 1.12.2015

Estimated duration of the action: 18 months from the conclusion of the financing agreement.

23.

Council Decision (CFSP) 2015/1838 of 12 October 2015 amending Decision 2013/391/CFSP in support of the practical implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

Decision 2013/391/CFSP was amended as follows: (1) in Article 5, paragraph 2 was replaced by the following: ‘2.This Decision shall expire on 25 April 2016.’ (2) in the Annex, point 6 was replaced by the following: ‘6. DURATION This Decision will expire on 25 April 2016.’

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 750 000

Official Journal: L 266/96 – 13.10.2015

Duration of the action:

1)

CD 2013/391/CFSP (row 65): 24 months;

2)

CD2015/1838/CFSP: extended it until 25 April 2016.

24.

Council Decision (CFSP) 2015/1837 of 12 October 2015 on Union support for the activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The sixth Council Decision supports the CTBT Organisation, without substituting actions/projects funded through the regular budget, a) in its technical pillars to enhance the technical and scientific capacity of the PTS and b) in its capacity to promote the universal adherence and entry-into-force of the Treaty and the verification regime through training and educational activities. The projects aim to:

a)

sustain the operability of the CTBTO verification system;

b)

expand the capabilities of the Multispectral/Infrared (MSIR) system, developed by the PTS under EU Council Decision V, by adding dedicated sensors to help inspection teams detect OSI-relevant features;

c)

promote universal adherence and the entry into force of the Treaty and the long term sustainability of its verification regime through outreach activities and capacity building.

Implementing agency: The Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO).

Budget: EUR 3 024 756

Official Journal: L 266/83 – 13.10.2015

Duration of the action: 24 months from the conclusion of the financial agreement.

25.

Council Decision 2015/259/CFSP of 17 February 2015 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The EU Council Decision 2015/259/CFSP for the years 2015-17 has made available to the OPCW some EUR 2.5 mln to support:

a)

universality,

b)

national implementation,

c)

international cooperation,

d)

the Africa Programme and

e)

implementation of lessons learned from the Syrian operation.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 528 069

Official Journal: L 43/14 – 18.2.2015

Duration of the action: 36 months

26.

Council Decision (CFSP) 2015/203 of 9 February 2015 in support of the Union proposal for an international Code of Conduct for outer- space activities as a contribution to transparency and confidence building measures in outer-space activities

The objective was to promote the proposal for an international Code of Conduct on outer-space activities as a contribution to the creation of TCBMs in outer-space activities in line with UNGA Resolution A/RES/68/50, while building on the lessons-learned from Council Decision 2012/281/CFSP.

The projects supported by the EU aimed to:

a)

enhance awareness, knowledge and understanding of the proposal for an international Code of Conduct and the process led by the European Union.

b)

continue to provide a framework for the multilateral process on the proposal for an international Code of Conduct for outer-space activities, that will enable the international community to continue to engage with a view to building the widest possible consensus for adoption of the Code of Conduct, through supporting multilateral meetings for negotiations on the draft Code, and for its formal adoption.

Implementing agency: United Nations Office for Disarmament Affairs (UNODA)

Budget: EUR 775 729

Official Journal: L 33/38 – 10.2.2015

Duration of the action: 18 months

27.

Council Decision 2014/913/CFSP of 15 December 2014 in support of the HCoC and ballistic missile Non-Proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The objectives were to:

1.

Support the Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation and the Missile Technology Control Regime, in particular with the aim to:

a)

promote universality and the subscription to the Code by all States with ballistic missile capabilities;

b)

support the implementation and reinforce the visibility of the Code;

c)

promote adherence to the MTCR guidelines and its annex.

2.

More generally, to support a range of activities to fight against the proliferation of ballistic missiles, aimed notably at raising awareness of this threat, stepping up efforts to increase the effectiveness of multilateral instruments, building up support to initiatives to address these specific challenges and helping interested countries to reinforce nationally their relevant export control regimes.

Implementing agency: Fondation pour la Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 990 000

Official Journal: L 360/44 – 17.12.2014

Duration of the action: 30 months

28.

Council Decision 2014/129/CFSP of 10 March 2014 promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The Council Decision continued the support to the Consortium of think-tanks. It built on the achievements and experiences since 2011. New tasks were added, among which:

a)

annual international conference on non-proliferation and disarmament (3 in total; 250-300 targeted participants, international in scope, held in Brussels)

b)

annual consultative meeting on non-proliferation and disarmament (3 in total, 100 targeted participants, European in scope, held in Brussels)

c)

internet platform and production of policy papers;

d)

ad hoc seminars;

e)

help-desk facility for production within two weeks-time of up to twenty 5-10 pages policy papers on demand by EEAS;

f)

education on non-proliferation and disarmament (European online curriculum for university use to be available 24 months after the starting of the contract).

Implementing agency: The EU Non-Proliferation Consortium of Think-Tanks.

Budget: EUR 3 600 000

Official Journal: L 71/3 – 12.3.2014

Duration of the action: 36 months

29.

Council Decision 2013/726/CFSP of 9 December 2013 in support of the UNSCR 2118 (2013) and OPCW Executive Council EC-M-33/Dec 1, in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to support the OPCW activities by contributing to costs associated with the inspection and verification of the destruction of Syrian chemical weapons, and costs associated with activities complementary to the core mandated tasks in support of UNSCR 2118 (2013) and the OPCW Executive Council Decision of 27 September 2013 on the destruction of Syrian chemical weapons and subsequent and related resolutions and decisions. The project under the Council Decision provided situation-awareness products: satellite imagery and related information products of the EU Satellite Centre, related to the security of the OPCW-UN Joint Mission, including the status of the road network.

Implementing agency: The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 311 842

Official Journal: L 329/41 – 10.12.2013

Duration of the action: 12 months. Extended until 30 September 2015.

Implemented.

30.

Council Decision 2013/668/CFSP of 18 November 2013 in support of World Health Organisation activities in the area of bio-safety and bio-security in the framework of the European Union Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to support the implementation of the BTWC focusing on the safety and security of microbial or other biological agents or toxins in laboratories and other facilities, including during transportation and to promote bio-risk reduction practices and awareness, including biosafety, biosecurity, bioethics and preparedness against intentional misuse of biological agents and toxins.

Implementing entity: The World Health Organisation (WTO).

Budget: EUR 1 727 000

Official Journal: L 310 – 20.11.2013

Duration of the action: 24 months

31.

Council Decision 2013/517/CFSP of 21 October 2013 on the Union support for the activities of the International Atomic Energy Agency in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA VI

The overall aim was to support the IAEA activities in the areas of nuclear security and verification to:

(a)

promote universal adherence to international non-proliferation and nuclear security instruments, including IAEA comprehensive safeguards agreements and additional protocols;

(b)

protect proliferation-sensitive materials and equipment and the relevant technology by providing legislative and regulatory assistance in the area of nuclear security and safeguards;

(c)

strengthen the detection of, and response to, illicit trafficking of nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 8 050 000

Official Journal: L 281/6 – 23.10.2013

Duration of the action: 36 months

32.

Council Decision 2013/391/CFSP of 22 July 2013 in support of the practical implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

The support focused on:

(a)

enhancing relevant national and regional efforts and capabilities primarily through capacity-building and assistance facilitation;

(b)

contributing to the practical implementation of specific recommendations of the 2009 Comprehensive Review of the status of implementation of UNSCR 1540 (2004), in particular in the areas of technical assistance, international cooperation and raising public awareness;

(c)

initiating, developing and implementing national action plans upon states request.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 750 000

Official Journal: L 198 – 23.7.2013

Duration of the action: 24 months.

33.

Council Decision 2012/699/CFSP of 13 November 2012 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – CTBTO V.

The Union supported four projects, the objectives of which were to:

(a)

provide technical assistance and capacity building to State Signatories to enable them to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBT verification system;

(b)

develop capacity for future generations of CTBT experts through the Capacity Development Initiative (CDI);

(c)

enhance the Atmospheric Transport Model (ATM);

(d)

characterise and mitigate Radio Xenon noble gases;

(e)

support the Integrated Field Exercise in 2014 (IFE14) through the development of an integrated multispectral array;

(f)

sustain certified IMS Auxiliary Seismic Stations.

Implementing entity: The Preparatory Commission of the CTBTO.

Budget: EUR 5 185 028

Official Journal: L 314 – 14.11.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 3 December 2015.

Implemented

34.

Council Decision 2012/423/CFSP of 23 July 2012 on support of ballistic missile non-proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction and of the Council Common Position 2003/805/CFSP

The objectives were to:

(a)

support the activities of The Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation, in particular with the aim to:

promote the universality of the Code and the subscription to the Code by all States with ballistic missile capabilities;

support the implementation of the Code;

reinforce the visibility of the Code on the occasion of the tenth anniversary of its signature;

(b)

support a range of activities to fight against the proliferation of ballistic missiles, step up efforts to increase the effectiveness of multilateral instruments, build up support for initiatives addressing these specific challenges and help interested countries to reinforce nationally their relevant export control regimes.

Implementing entity: Fondation pour le Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 930 000

Official Journal: L 196 – 24.7.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 28 March 2015.

Implemented

35.

Council Decision 2012/422/CFSP of 23 July 2012 in support of a process leading to the establishment of a zone free of nuclear weapons and all other weapons of mass destruction in the Middle East.

The objectives were to:

(a)

support the work of the Facilitator for the 2012 Conference on the establishment of a Middle East zone free of nuclear weapons and all other weapons of mass destruction;

(b)

enhance the visibility of the Union as a global actor and in the region in the field of non-proliferation;

(c)

encourage regional political and security-related dialogue within civil societies and governments, and more particularly among experts, officials and academics;

(d)

identify concrete confidence-building measures that could serve as practical steps towards the prospect of a Middle East zone free of WMD and their means of delivery;

(e)

encourage discussion on the universalization and implementation of relevant international treaties and other instruments to prevent the proliferation of WMD and their delivery systems;

(f)

discuss issues related to peaceful uses of nuclear energy and international and regional cooperation.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 352 000

Official Journal: L 196 – 24.7.2012

Duration of the action: 18 months.

A contingency amount of EUR 20 000 was given to the Arab Institute for Security Studies in Amman, Jordan for organising a meeting on the subject of the WMDFZ in the M.E. (13-14 November 2013).

Implemented.

36.

Council Decision 2012/421/CFSP of 23 July 2012 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC), in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objectives were to:

(a)

promote universal adherence to the BTWC,

(b)

support the implementation of the BTWC and the submission of CBMs by the States Parties,

(c)

support the work of the 2012-2015 inter-sessional programme with a view to strengthening the implementation and effectiveness of the BTWC.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 1 700 000

Official Journal: L 196 – 24.7.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 January 2015.

Implemented

37.

Council Decision 2012/281/CFSP of 29 May 2012 in the framework of the European Security Strategy in support of the Union proposal for an international Code of Conduct on outer-space activities.

The objectives were:

(a)

consultations with States, active or not yet active on space issues to discuss the proposal and to gather their views,

(b)

gathering expert support for the process of developing an international Code of Conduct for outer-space activities.

Implementing entity: United Nations Institute for Disarmament Research (UNIDIR).

Budget: EUR 1 490 000

Official Journal: L 140 – 30.5.2012

Duration of the action: 18 months. Extended to 31 July 2014.

Implemented.

38.

Council Decision 2012/166/CFSP of 23 March 2012 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — V.

The objectives were to:

(a)

enhance the capacities of States Parties in fulfilling their obligations under the CWC,

(b)

enhance the preparedness of States Parties to prevent and respond to attacks involving toxic chemicals,

(c)

enhance international cooperation in the field of chemical activities,

(d)

support the ability of the OPCW to adapt to developments in the field of science and technology,

(e)

promote universality by encouraging States not Parties to join the CWC.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 140 000

Official Journal: L 87 – 24.3.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 December 2014

Implemented

39.

Council Decision 2010/799/CFSP of 13 December 2010 in support of a process of confidence-building leading to the establishment of a zone free of weapons of mass destruction and their means of delivery in the Middle East in support of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objectives were to:

(a)

encourage regional political and security-related dialogue within civil societies and governments, and among experts, officials and academics,

(b)

identify confidence-building measures that could serve as practical steps towards the prospect of a Middle East zone free of WMD and their means of delivery,

(c)

encourage discussion on the universalization and implementation of relevant international treaties and other instruments to prevent the proliferation of WMD and their delivery systems,

(d)

discuss issues related to the peaceful uses of nuclear energy and international and regional cooperation in this regard.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 347 700

Official Journal: L 341/27 – 23.12.2012

Implemented.

40.

Council Decision 2010/585/CFSP of 27 September 2010 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA V.

The objectives were:

(a)

strengthening national legislative and regulatory infrastructures for the implementation of relevant international instruments in the areas of nuclear security and verification, including comprehensive safeguards agreements and the Additional Protocol,

(b)

assisting States in strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials,

(c)

strengthening States’ capabilities for detection and response to illicit trafficking in nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 9 966 000

Official Journal: L 302 – 1.10.2010

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 December 2014.

Implemented.

41.

Council Decision 2010/430/CFSP of 26 July 2010 establishing a European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objective of this network of independent non-proliferation think tanks was to encourage political and security-related dialogue and the long-term discussion of measures to combat the WMD proliferation and their delivery systems within civil society, and among experts, researchers and academics. The support for the network focused on:

(a)

organising a kick-off meeting and an annual conference with a view to submitting a report and/or recommendations to the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy (HR),

(b)

creating an internet platform to facilitate contacts and foster research dialogue among the network of non-proliferation think tanks.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 2 182 000

Official Journal: L 205 – 4.8.2010

Duration of the action: 36 months. Extended to 30 June 2014.

Implemented

42.

Council Decision 2010/461/CFSP of 26 July 2010 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – CTBTO IV.

The objectives were to:

(a)

improve the operation and sustainability of the auxiliary seismic stations network of the CTBT’s International Monitoring System;

(b)

improve the CTBT verification system through strengthened cooperation with the scientific community;

(c)

provide technical assistance to States Signatories in Africa and in the Latin American and Caribbean Region so as to enable them to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBT verification system;

(d)

develop an OSI noble gas capable detection system.

Implementing entity: The Preparatory Commission of the CTBTO.

Budget: EUR 5 280 000

Official Journal: L 219 – 20.8.2010

Duration of the action: 18 months. Extended to 16 May 2014.

Implemented

43.

Council Decision 2009/569/CFSP of 27 July 2009 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction: OPCW IV.

The objective was to support universal adherence to the CWC, to promote ratification/accession to the CWC by States not Parties (signatory States as well as non-signatory States) and to support the full implementation of the CWC by the States Parties:

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 110 000

Official Journal: L 197 – 29.7.2009

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

44.

Council Decision 2008/974/CFSP of 18 December 2008 in support of the Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The EU supported three aspects of the Code:

(a)

universality of the Code,

(b)

implementation of the Code,

(c)

improved functioning of the Code.

Implementing entity: Fondation pour le Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 1 015 000

Official Journal: L 345 – 23.12.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

45.

Council Joint Action 2008/858/CFSP of 10 November 2008 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC), in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to:

(a)

support universal adherence to the BTWC,

(b)

improve implementation of the BTWC, including the submission of confidence building measures declarations, and

(c)

support the best use of the inter-sessional process 2007-2010 for the preparation of the 2011 Review Conference.

Implementing entity: United Nations Office for Disarmament Affairs (UNODA) – Geneva.

Budget: EUR 1 400 000

Official Journal: L 302 – 13.11.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

46.

Council Joint Action 2008/588/CFSP of 15 July 2008 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — CTBTO III.

The EU supported the building of capacity of the Preparatory Commission of the CTBTO in the area of verification by:

(a)

noble gas monitoring: radio-xenon measurements and data analysis,

(b)

integrating States Signatories in Africa to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBTO monitoring and verification system.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 2 316 000

Official Journal: L 189 – 17.7.2008

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

47.

Council Joint Action 2008/368/CFSP of 14 May 2008 in support of the implementation of UNSCR 1540.

The projects in support of the implementation of UNSCR 1540 were six workshops aiming at enhancing the capacity of export-control officials in six sub regions: Africa, Central America, Mercosur, the Middle East and Gulf Regions, Pacific Islands and South-East Asia – to implement UNSCR 1540 in practice. The workshops were tailored for border, customs and regulatory officials and contained the main elements of an export control process including applicable laws (including national and international legal aspects), regulatory controls (including licensing provisions, end-user verification and awareness-raising programmes) and enforcement (including commodity identification, risk-assessment and detection methods).

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 475 000

Official Journal: L 127 – 15.5.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

48.

Council Joint Action 2008/314/CFSP of 14 April 2008 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction– IAEA IV.

The objectives were to:

(a)

strengthen national legislative and regulatory infrastructures for the implementation of relevant international instruments in the areas of nuclear security and verification, including comprehensive safeguards agreements and the Additional Protocol,

(b)

assist States in strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials,

(c)

strengthen States’ capabilities for detection and response to illicit trafficking in nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 7 703 000

Official Journal: L 107 – 17.4.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

49.

Council Joint Action 2008/307/CFSP of 14 April 2008 in support of World Health Organisation activities in the area of laboratory bio-safety and bio-security – WHO I.

The overall objective was to support the implementation of the BTWC, in particular those aspects that relate to the safety and security of microbial or other biological agents and toxins in laboratories and other facilities, including during transportation as appropriate, to prevent unauthorised access to and removal of such agents and toxins. The contribution aimed to:

(a)

promote bio-risk reduction management through regional and national outreach,

(b)

strengthen the security and laboratory management practices against biological risks.

Implementing entity: The World Health Organisation (WTO).

Budget: EUR 2 105 000

Official Journal: L 106 – 16.4.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

50.

Council Joint Action 2007/753/CFSP of 19 November 2007 in support of the IAEA monitoring and verification activities in the DPRK.

The objective was to contribute to the monitoring and verification activities in the DPRK, in accordance with the Initial Actions of 13 February 2007, as agreed in the framework of the six-party-talks.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA — Department of Safeguards)

Budget: EUR 1 780 000

Official Journal: L 304 – 22.11.2007

Estimated duration of the action: 18 months. Suspension, Force majeure. Ended

51.

Council Joint Action 2007/468/CFSP of 28 June 2007 of 28 June 2007 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction CTBTO II.

The objective was to support the early entry into force of the Treaty, and the establishing of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty (CTBT) verification regime through:

(a)

improvement of the knowledge of Provisional Technical Secretariat noble gas measurements;

(b)

support for the Integrated Field Exercise 2008.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 1 670 000

Official Journal: L 176 – 6.7.2007

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

52.

Council Joint Action 2007/185/CFSP of 19 March 2007 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – OPCW III.

The objective was to support universal adherence to the CWC, to promote ratification/accession to the CWC by States not Parties (signatory States as well as non-signatory States) and to support the full implementation of the CWC by the States Parties. The contribution also promoted international cooperation in the field of chemical activities, as accompanying measures to the implementation of the CWC and provided support for the creation of a collaborative framework among the chemical industry, OPCW and national authorities on the 10th anniversary of the OPCW.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 700 000

Official Journal: L 85 – 27.3.2007

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

53.

Council Joint Action 2007/178/CFSP of 19 March 2007 in support of chemical weapons destruction in the Russian Federation in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – Russian Federation IV.

The objective was to assist the Russian Federation in destroying some of its chemical weapons as required by the CWC. This Joint Action supported the completion of the electricity supply infrastructure at Shchuch’ye chemical weapon destruction facility.

Implementing entity: The Ministry of Defence of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Budget: EUR 3 145 000

Official Journal: L 81 – 22.3.2007

Duration of the action: 18 months. Implemented.

54.

Council Joint Action 2006/418/CFSP of 12 June 2006 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA III.

The objective was to strengthen nuclear security in selected countries focusing on:

(a)

legislative and regulatory assistance;

(b)

strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials;

(c)

strengthening of countries capabilities for detection and response to illicit trafficking.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 6 995 000

Official Journal: L165 – 17.6.2006

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

55.

Council Joint Action 2006/419/CFSP of 12 June 2006 in support of the implementation of the United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The action aimed at addressing three aspects:

(a)

awareness-raising of requirements and obligations under the Resolution,

(b)

strengthening national capacities in three target regions: Africa, Latin America and Caribbean, Asia-Pacific, in drafting national reports on the implementation of UNSC Resolution 1540 (2004) and

(c)

sharing experience from the adoption of national measures required for the implementation of the Resolution.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 195 000

Official Journal: L 165 – 17.6.2006

Duration of the action: 22 months.

Implemented.

56.

Council Joint Action 2006/243/CFSP of 20 March 2006 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in the area of training and capacity building for verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — CTBTO I.

The objective was to improve the capacity of CTBT Signatory States to fulfil their verification responsibilities and to enable them to fully benefit from participation in the treaty regime with the help of a computer-based training/self-study.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 1 133 000

Official Journal: L 88 – 25.3.2006

Duration of the action: 15 months. Implemented.

57.

Council Joint Action 2006/184/CFSP of 27 February 2006 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention, in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objective was to support universal adherence to the BTWC, promote accession to the BTWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States) and support the implementation of the BTWC by States Parties.

Implementing entity: The Graduate Institute of International Studies (GIIS), Geneva.

Budget: EUR 867 000

Official Journal: L 65 – 7.3.2006

Duration of the action: 18 months. Implemented.

58.

Council Joint Action 2005/913/CFSP of 12 December 2005 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – OPCW II.

The objective was to support universal adherence to the CWC and accession to the CWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States) and the implementation of the CWC by States Parties. The contribution also helped foster international cooperation.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 697 000

Official Journal: L 331 – 17.12.2005

Duration of the action: 12 months. Implemented.

59.

Council Joint Action 2005/574/CFSP of 18 July 2005 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA II.

The objectives of the contribution were to:

(a)

strengthen the physical protection of nuclear materials and other radioactive materials in use, storage and transport and of nuclear facilities;

(b)

strengthen the security of radioactive materials in non-nuclear applications;

(c)

strengthen the countries capabilities for detection and response to illicit trafficking;

(d)

provide legislative assistance for the implementation of obligations under IAEA safeguards agreements and additional protocols.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 3 914 000

Official Journal: L 193 – 23.7.2005

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

60.

Council Joint Action 2004/797/CFSP of 22 November 2004 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – OPCW I.

The objective was to: support universal adherence to the Convention on the Prohibition of the Development, Production, Stockpiling and use of Chemical Weapons and on their Destruction (CWC); promote the accession to the CWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States); support the implementation of the CWC by the States Parties and promote international cooperation.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 841 000

Official Journal: L 349 – 25.11.2004

Estimated duration of the action: 12 months.

Implemented.

61.

Council Joint Action 2004/796/CFSP of 22 November 2004 for the support of the physical protection of a nuclear site in the Russian Federation – Russian Federation III.

The objective was to reinforce the physical protection of nuclear sites in Russia to reduce the risk of theft of nuclear fissile material and of sabotage by improving the physical protection at the Bochvar Institute of the Russian Federal Agency for Atomic Energy (formerly MINATOM).

Implementing entity: The Federal Republic of Germany.

Budget: EUR 7 730 000

Official Journal: L 349 – 25.11.2004

Duration of the action: 36 months. Implemented.

62.

Council Joint Action 2004/495/CFSP of 17 May 2004 on support for IAEA activities under its Nuclear security programme and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA I.

The objective was to:

(a)

strengthen the physical protection of nuclear materials and other radioactive materials in use, storage and transport and of nuclear facilities;

(b)

strengthen the security of radioactive materials in non-nuclear applications;

(c)

strengthen the countries capabilities for detection and response to illicit trafficking;

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency.

Budget: EUR 3 329 000

Official Journal: L 182 – 19.5.2004

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

63.

Council Joint Action 2003/472/CFSP of 24 June 2003 on the continuation of the European Union cooperation programme for non-proliferation and disarmament in the Russian Federation – Russian Federation II.

The Joint Action financed a unit of experts under the cooperation programme for non-proliferation and disarmament in the Russian Federation.

Implementing entity: The Russian Federation.

Budget: EUR 680 000

Official Journal: L 157 – 26.6.2003

Expired on the date of expiry of the EU Common Strategy 1999/414/CFSP on Russia.

Implemented.

64.

Council Joint Action 1999/878/CFSP of 17 December 1999 establishing a European Union Cooperation Programme for Non-proliferation and Disarmament in the Russian Federation — Russian Federation I.

The project contributed to:

(a)

a chemical weapons pilot destruction plant situated in Gorny, Saratov region, Russia;

(b)

set studies and experimental studies on plutonium transport, storage and disposition.

Implementing entity: The Russian Federation.

Budget: EUR 8 900 000

Official Journal: L 331 – 23.12.1999

Duration of the action: 48 months.

Implemented.


II PRIEDAS

OVERVIEW OF INSTRUMENT CONTRIBUTING TO STABILITY AND PEACE ICSP – CBRN 1997-2018

RISK MITIGATION AND PREPAREDNESS RELATING TO CHEMICAL, BIOLOGICAL, RADIOLOGICAL AND NUCLEAR MATERIALS OR AGENTS

Funding through ISCT-STCU

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

Administrative operating budget, supplemental budgets and projects

Retraining former weapon scientists and engineers through support for:

International Science and Technology Centre (ISTC, Moscow) and

Science and Technology Centre (STCU, Kiev)

To redirect scientists/engineers’ talents to civilian and peaceful activities through science and technological cooperation

ISTC and/or STCU

235 million

Tacis

1997-2006

15 million

8 million

7,5 million

5,0 million

4,5 million

4,0 million

4,8 million

4,0 million

IfS (AAP)

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

348-211

Enhancing regional CBRN detection capacity for the Border Guards in Ukraine and Moldova

To provide mobile chemical and RN detection equipment for the border guards

STCU

4,1 million

9.2014-9.2015

365-540

Provision of specialized CBRN equipment for first responders in the SEE CoE Region

EU CBRN CoE. CBRN equipment — SEE CoE Region

STCU

1,7 million

2016-6.2017 (tbc)

369-100

Strenghtening the national legal framework and provision of specialized training on bio-safety and bio-security in Central Asia

EU CBRN CoE. Biosafety-biosecurity in Central Asia

ISTC

5 000 000

2016-2018

378591

Funding of the 2017 ISTC Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

Administrative support — ISTC

ISTC

1 500 000

31.12.2021

378227

Support to the Centre of Excellence of Eastern and Central Africa in Nuclear Security — ISTC

EU CBRN CoE. Eastern and Central Africa in Nuclear Security.

ISTC

3 500 000

7.11.2019

378590

Funding of the 2017 STCU Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

EU CBRN CoE — Administrative support

STCU

700 000

7.11.2021

378591

Funding of the 2017 ISTC Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

EU CBRN CoE — Administrative support

ISTC

1 500 000

31.12.2021


Year 2008 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

145-156

Combating illicit trafficking of nuclear and radioactive materials in FSU countries (Russian Federation, Ukraine, Armenia, Moldova, Georgia, Azerbaijan and Belarus)

To supply equipment for detection of NRM at border check points as it was identified in the previous phase of the activity financed by Tacis Nuclear Safety programme, contributing thus to reduce nuclear and radiation terrorism threat

JRC

5 million

11.7.2008-12.4.2013

145-130

Assistance in export control of dual-use goods

To support the development of the legal framework and institutional capacities for the establishment and enforcement of effective export controls on dual-use items, including measures for regional cooperation with a view of contributing to the fight against the proliferation of WMD and related materials, equipment and technologies

BAFA (D)

~ 5 million

19.3.2008- 31.12.2010

145-132

Knowledge Management System on CBRN Trafficking

To improve capabilities of participating states, neighbouring countries of the EU in South-East Europe and possibly Caucasus, to combat the illicit trafficking and criminal use of CBRN materials (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’)

UNICRI

1 million

31.1.2008- 1.8.2010


Year 2009 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

200-523

Knowledge management system on CBRN trafficking in North Africa and selected countries in the Middle East

To develop a durable cooperation legacy in the area of trafficking of CBRN materials (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’)

UNICRI

1 million

16.3.2009- 15.7.2011

217-540

Strengthening bio-safety and bio-security capabilities in Central Asian countries

To address shortcomings in the safety/security practices of key biological facilities in selected countries of Central Asia; to raise the skills of the personnel working at facilities (laboratories) handling dangerous biological agents or supervising those facilities, and to provide additional equipment, as needed, to ensure an adequate level of bio-safety and security

ISTC

6,8 million

21.9.2009-21.9.2014

219-636

Combating illicit trafficking of nuclear and radioactive materials in selected FSU and Mediterranean Basin countries and preparation of border management activities in the ASEAN region

To reduce the threat of nuclear and radiation terrorism. For this purpose the assistance will be provided to the partner countries in the improvement of the technical and organisational measures for detection of nuclear and radioactive materials (NRM) illicit trafficking

JRC

6,7 million

2.12.2009- 1.12.2014

216-327

Awareness raising of exporters export control of dual-use goods

To enhance the effectiveness of export control of dual use items in the Russian Federation, with a view to contribute to the fight against the proliferation of WMD (the specific objectives will be achieved through information exchange with EU exporters, support industry and researchers for awareness raising, organisation of seminars for exporters in the regions of the Russian Federation)

Russian independent non-profit organisation for professional advancement ‘Export Control Training Centre’

1 million

1.9.2009- 1.3.2011


Year 2010 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

239-471 (UNICRI main) –239-481 (JRC main) 253-483

and 253-485 (pilot projects JRC and Univ. Milan)/250-984 (UNICRI establishment of 2 Secretariats)

CBRN Centre of Excellence – First Phase

To set up a mechanism contributing to strengthen the long-term national and regional capabilities of responsible authorities and to develop a durable cooperation legacy in the fight against the CBRN threat

UNICRI/JRC main contracts/2 pilot projects in South East Asia/first step (2 Secretariats in Caucasus and South East Asia)

5 million

May 2010- May 2012

235-364

Border monitoring activities in the Republic of Georgia, Central Asia and Afghanistan

To enhance the detection of radioactive and nuclear materials at identified borders crossing and/or nodal points in the Republic of Georgia, at Southern borders of selected Central Asian countries with Afghanistan and at the airport of Kabul

JRC

4 million

4.5.2010-4.5.2013

238-194

EpiSouth: a network for the control of health and security threats and other bio-security risks in the Mediterranean Region and South-East Europe

To increase through capacity building the bio security in the Mediterranean region and South-East Europe (10 EU + 17 non EU countries)

Istituto Superiore di Sanità, Rome (Italy)

3 million

15.10.2010- 15.4.2013

247-264 (service)

248-064 + 258-635 (supply)

Redirection of former Iraqi WMD scientists through capacity building for decommissioning of nuclear facilities, including site and radioactive waste management

To assist Iraq with redirection of scientists and engineers possessing WMD-related skills and dual-use knowledge through their engagement in a comprehensive decommissioning, dismantling and decontamination of nuclear facilities

Università degli Studi dell’Insubria (service) –

CANBERRA + NNL (supplies)

2,5 million

(1,5 mil. for service + 1,5 mil. for supplies)

Aug 2010-Aug 2013

253-484

Knowledge Management System on CBRN risk mitigation – Evolving towards CoE ‘Mediterranean Basin’

To integrate the existing Knowledge Management Systems, namely for South East Europe and for North Africa, and to prepare the evolution towards a Centre of Excellence in the Mediterranean Basin dealing with CBRN risk mitigation (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’)

UNICRI

0,5 million

25.11.2010- 30.4.2012

254-942

Bio-safety and bio-security improvement at the Ukrainian anti-plague station (UAPS) in Simferopol

To contribute to full implementation of the BTWC (Biological and Toxin Weapons Convention) in Ukraine, which includes the prevention of illicit access to pathogens by terrorists and other criminals

STCU

4 million

22.11.2010-21.8.2014

256-885

Assistance in export control of dual-use goods

To continue the on-going activities in this field in the already covered countries, with possible extension to other regions/countries

BAFA (D)

5 million

21.12.2010- 1.7.2013


Year 2011 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount

(EUR)

Execution period

263-555 (set-up)

273-506

(actions)

CBRN Centres of Excellence – Second phase

To set-up three to four new Centres in the Middle East and, possibly, Gulf region, Mediterranean Basin, Central Asia and Southern Africa, extend the projects in South East Asia and in Ukraine/South Caucasus and implement thematic projects in all project areas of priority 1

UNICRI

4,5 million

16,3 million

23.8.2011-28.2.2013

273-571

Enhancing the capability of the IAEA Safeguards Analytical Service (ECAS) – EU contribution to the new Nuclear Material Laboratory (NML)

To ensure that the IAEA has a strong independent analytical capability for safeguards in the decades to come by means of expansion and modernisation of the IAEA Safeguards Analytical Services

IAEA

5 million

30.11.2011- 30.11.2015

272-372 (service) and 272-424 (supplies)

Establishment of Mobile Laboratories for Pathogens up to Risk Group 4 in combination with CBRN Capacity Building in Sub-Saharan Africa

To implement two units of mobile labs to be used to perform diagnosis of up to group 4 infectious agents in sub-Saharan Africa and one ‘stand-by’ unit based in the EU for training purposes and to be deployed in other countries outside the EU where these agents are endemic or outbreaks occur

Bernhard-Nocht-Institut für Tropenmedizin (service) – supply under evaluation

3,5 million

15.12.2011- 14.12.2015

I273-572

Strengthening bio-safety and bio-security capabilities in South Caucasus and in Central Asian Countries

To raise the capabilities of State organisations in target countries responsible for bio-safety and bio-security in a way that will result in a substantial improvement of the countries’ bio-safety/security situations

UNICRI

5 million

1.1.2012- 31.12.2015

278-349

Multilateral Nuclear Assurances — EU contribution to the Low Enriched Uranium bank under the supervision of the International Atomic Energy Agency (IAEA)

To purchase a quantity of Low Enriched Uranium

IAEA

20 million

30.11.2011- 30.11.2013


Year 2012 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

285-261

CBRN protection to Ukraine in the framework of the UEFA European Football Championship 2012

To counteract nuclear and radiation terrorism threat (for these purposes the assistance should be provided to Ukraine in the improvement of the technical and organisational measures for detection of Nuclear and Radioactive Materials (NRM) illicit trafficking, including training and establishment of an expert network)

Sateilyturvakeskus

343 000

3.2012-4.2013

292-244

Supply for POL11 — Equipment Supply for CBRN protection support to Ukraine in the framework of the UEFA European Championship 2012

To enhance the CBRN security at Poland – Ukraine border with the occasion of the football championship Euro2012

Sateilyturvakeskus

307 000

5.2012-1.2014

301-327

Provision of specialised technical training to enhance the first responders’ capabilities in case of CBRN incidents

To reinforce inter-agency coordination to respond to CBRN incidents (this includes defining standard operational procedures in response to such incidents, e.g. post-incident management and site restoration)

France Expertise Internationale

699 274

12.2012-12.2014

301-675

EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence Initiative

To provide support in the implementation of the project ‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’

JRC

3,5 million

10.2012-10.2014

301-740

Building capacity to identify and respond to threats from chemical, biological, radiological and nuclear substances

The European Commission is seeking external support to implement technical aspects related to the EU CBRN Risk Mitigation CoE. The overall objective of the project of which this contract will be a part is as follows: 1) Counter the threat arising from chemical, biological and radioactive or nuclear agents in particular when used in a criminal or terrorist context; 2) Improve the preparedness and response capabilities of states to unlawful or criminal acts involving CBRN agents.

Fundacion Internacional y para Iberoamerica de Administracion y Politicas Publicas

499 100

12.2012-12.2014

301-756

Contribution to the establishment and development of EU Centres of Excellence Governance — Phase II

The main aim of this assignment is to link actively technical expertise, management initiative, elements of diplomacy and of cultural sensitiveness to enhance the establishment and performance of the CoE initiative. By implementing modern and judicious governance approaches, it will in particular support capacity building and management with the right sense of ownership among actors and stakeholders at national, regional and overall levels, and correctly adapt the initiative to the challenges of CBRN risk mitigation. The initiative also aims at enhancing the visibility, acceptance and support among the EU stakeholders, both at EU and MS levels.

Association Groupe ESSEC

1 399 988

12.2012-6.2014

302-214

Regional Human Resource Development for Nuclear Safety, Security and Safeguards Management through a University Master’s Programme carried out in Thailand

To cover the tuition fees and living expenses of 10 Thai and 10 international (limited to the Southeast Asia region) students expected to enrol and graduate from the Master’s degree programme developed jointly with the US PNNL in Nuclear Safety, Security and Safeguards Management at the Chulalongkorn University of Thailand

Enconet Consulting GMBH

649 812

12.2012-12.2014

302-252

Bio-risk Management

To share the bio-risk management program developed in Thailand with the participating countries in the project

France Expertise Internationale

480 000

12.2012-12.2014

302-364

Development of a methodology for RN materials detection, management and protection of the public

To develop and manage a system for the detection of RN material from sensors located in a variety of locations such as borders, critical infrastructure, ports, airports, etc.; to recommend equipment and standard procedures to respond to RN events

France Expertise Internationale

599 830

12.2012-12.2014

302-427

Prerequisite to strengthening CBRN national legal frameworks

To increase, through capacity building the health security in the Mediterranean Area and South-East Europe Black Sea Region by enhancing and strengthening the preparedness to common health threats and bio-security risks at national and regional levels by the creation of a Network of laboratories, by strengthening the already previously created by Episouth plus (the reinforcement of relations of trust in a region is an objective and an instrument in the scope of Project’s implementation)

France Expertise Internationale

299 936

12.2012-12.2014

302-428

Knowledge development and transfer of best practice on bio-safety/bio-security/bio-risk management

To develop and transfer knowledge concerning best practice on bio-safety, bio-security and bio-risk management in this region

Università degli Studi di Roma Torvergata

434 010

12.2012-12.2014

304-799

Assistance in export control of dual-use goods

To strengthen the export control systems of partner countries, with a strong link with the Regional Centres of Excellence activities, by aligning them to the standard of the international export control regimes and treaties and therefore meeting the requirements of the UNSCR 1540 (2004)

Bundesrepublik Deutschland

3 650 000

12.2012-12.2014

305-778

‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’ Coordination and CBRN Need Assessment Methodology

To support countries with improving national policies and ensuring international cooperation in the area of CBRN risk mitigation through the implementation of a Needs Assessment methodology for the Regional Secretariats and the partner countries

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

2 million

12.2012-6.2015

306-644

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT 1

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines

Polimaster Instruments UAB

497 500

12.2012-3.2014

306-670

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT2

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines

Mirion Technologies MGPI SA

241 540

12.2012-3.2014

306-675

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT 3

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines

ENVINET AS

988 205

12.2012-10.2015

307-293

Establishment of a Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET)

To enhance health security in the Mediterranean region by supporting capacity building for prevention and control of natural or man-made threats to health posed by communicable diseases through the start-up of a long-term Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET)

European Centre for Disease Prevention and Control

440 000

12.2012-12.2014

307-400

Supply of radiation detection equipment for Democratic Republic of Congo- LOT1

To supply radiation detecting equipment to the Custom and Excise Administration Directorate of the Democratic Republic of Congo

Polimaster Instruments UAB

298 500

12.2012-3.2014

307-401

Supply of radiation detection equipment for Democratic Republic of Congo- LOT2

To supply radiation detecting equipment to the Custom and Excise Administration Directorate of the Democratic Republic of Congo

Mirion Technologies MGPI SA

121 660

12.2012-3.2014

307-781

Support for the border monitoring activities in the South East Asia and Democratic Republic of the Congo

To counteract nuclear and radiation terrorism threat (for this purposes, the assistance should be provided to the identified countries in the improvement of the technical and organisational measures for detection of Nuclear and Radioactive Materials (NRM) illicit trafficking, including training and establishment of an expert network)

JRC

1 650 000

12.2012-12.2015

308-512

Implementation of Projects CBRN - 3rd call: #77 #111 #114

The overall objective is the enhancement of the RN security situation in the countries of concern (with a spin-off towards chemical detection under P77). Such concern needs to be addressed in a systematic manner and with interventions at quite a few different levels. Also the ‘action radius’ of the interventions needs to be described (to assure the proper engagement of the key actors).

JRC

2,3 million

12.2012-12.2014

310-879

Network of universities and institutes for raising awareness on dual-use concerns of chemical materials

The European Commission is seeking external support to implement technical aspects related to the EU CBRN Risk Mitigation CoE. The overall objective of the project is to reinforce inter-interagency coordination to respond to CBRN incidents. This includes defining standard operational procedures in response to such incidents, e.g. post-incident management and site restoration.

Agenzia Nazionale per le Nuove Tecnologie, l’Energia e lo Sviluppo Economico Sostenibile — ENEA

721 886

12.2012-12.2014

301-675

EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence Initiative

To provide support for the implementation of the project ‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’

JRC

3,5 million

10.2012- 10.2014

306-680

Second contribution to enhance the capability of the IAEA Safeguards Analytical Service (ECAS) – The New Nuclear Material Laboratory (NML)

To support IAEA in constructing and outfitting the chemistry and instrumentation laboratories of the new IAEA Safeguards Analytical Services NML for the analysis of nuclear material according to the latest standards assuring safety and measurement quality

IAEA

5 million

12.2012-12.2016


Year 2013 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

315-979

Strengthening the National CBRN Legal Framework & Provision of specialized and technical training to enhance CBRN preparedness and response capabilities

The present procedure aims at awarding a Contract that will technically implement two projects (Component 1 and Component 2) funded by the EU Instrument for Stability (Priority 1) in the framework of the Chemical, Biological, Radiological, and Nuclear — Centres of Excellence (CBRN-CoE)

France Expertise Internationale

2 699 069

9.2013-9.2016

316-496

Strengthening Capacities in CBRN Response and in Chemical and Medical Emergency

The CBRN emergency response needs to be identified and prioritised per country. Comprehensive technology solutions for detection, protection, decontamination, mitigation, containment and disposal should also be elaborated. CBRN incidents require full utilization of national resources to respond to and mitigate the consequences of such emergencies. The main responsibility in cases of CBRN emergencies falls upon first responders. It is therefore essential that countries build upon their national resources to mitigate and respond to the consequences of an emergency situation. Best-practices should thus be exchanged amongst these first responders at MIE regional level and CBRN risk mitigation knowledge developed. It should also result in increased awareness of stocks of hazardous chemical agents, their pre-cursors as this is one of the means of targeting illicit use and/or trafficking of WMD.

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii

3 914 034

12.2013-12.2016

318-905

Support to the European Commission – Exploratory missions in Middle East/East and south Mediterranean countries/South East of Europe in the safety and security CBRN fields

To provide support to the European Commission with finding out what kind of short-term measures should be developed taken into account different situations and circumstances regionally and/or nationally (this entails assessing countries’ preparedness – risk assessment, crisis prevention and warning systems — and response mechanisms in the field of CBRN)

France Expertise Internationale

299 999

6.2013-6.2015

321-215

Strengthening Health Security at Ports, Airports and Ground crossings

To increase health security globally by providing technical guidance and tools, information and knowledge sharing, international collaboration and assisting countries in enhancing and strengthening capacities for prevention, detection, control and response to public health events related to activities at points of entry and international travel and transport, in a multi-sectoral approach, to minimize risks in association with natural or deliberate released hazards

World Health Organisation

1,5 million

7.2013-7.2015

323-494

AAF- Waste management

EU CBRN CoE.To improve the management of biologic and chemical waste in the African Atlantic Façade region and Tunisia. This includes the review of regulations and technical training on detection and sampling

Fundacion Internacional y para Iberoamerica de Administracion y Politicas Publicas

3 871 800

1.2014-6.2017

329-422

Implementation of Projects CBRN - 3rd call. Complementary actions for project: #77 #111 #114

EU CBRN CoE.The global overall scope of work is to pursue international efforts in counteracting the threat of nuclear and radiological terrorism. This project aims at supporting the development of an integrated regional nuclear safety and security systems. This will be achieved by assessing the adoption of laws and regulation in the field in order comply with international related standards for improving the security and safety of radioactive sources by encouraging the establishment of storage facilities and completion of inventories, disseminate best practices for the development of a national response plan in the participating countries. These activities are carried out under a well-coordinated approach with other donors in the region, in order not to duplicate existing efforts.

IAEA

700 047

1.2014-12.2015

332-096

Export control outreach for dual use items

This project aims to deepen support measures to improve dual use export control systems in third countries taking specific geopolitical challenges into account. The following beneficiary countries are eligible under this project: Jordan/Neighbouring Countries and Kazakhstan/Neighbouring Countries. Regional activities may include all beneficiary countries in the region. Where appropriate and in justified cases and following the demand of beneficiary countries also activities in other countries/or regions will be carried out.

Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle

2,5 million

12.2013-12.2015

332-212

Conferences associated to EU CBRN Centres of Excellence

To provide support for organising conferences and meetings in partner countries in order to enhance the inter-agency cooperation that will contribute to mitigating the risks and threats associated with Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) materials and facilities

LDK Consultants, Engineers & Planners SA

140 885,85

1.2014-1.2015

332-306

Consolidation and Extension of the CBRN Regional Centre Secretariats

EU CBRN CoE. To strengthen regional capabilities in the area of CBRN risk mitigation. It is expected that the project will promote better cooperation and coordination of countries on CBRN risk mitigation at regional and international levels (the set-up of the Regional Secretariats is meant to provide the missing infrastructure at regional level to facilitate sharing of information and experience among partner countries)

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

3,1 million

5.2014-10.2015

332-312

Strengthening Health Laboratories to minimize potential biological risks

To minimize potential biological risks through enhancement of laboratory biosafety, biosecurity, quality management and diagnostic capacity.

Specific objective 1: Support the development of nationally-owned laboratory policies, strategies norms and regulations

Specific objective 2: Engage institutional and individual capacity building efforts through implementation of appropriate tools, methodologies and training activities

Specific objective 3: Enhance the ability of Member States to safely and rapidly detect and respond to natural or deliberate events of national and international concern according to the IHR through support to laboratory networks

World Health Organisation

4 495 712

12.2013-12.2016

329-859

Further development and consolidation of the Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (‘MediPIET’)

To contribute to the overall objective of enhancing health security in the Mediterranean region by supporting capacity building for prevention and control of natural or man-made health threats posed by communicable diseases through the further roll-out of the Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET)

Fundacion Internacional y para Iberoamerica de Administracion y Politicas Publicas

6,4 million

12.2013-12.2016

330-961

MEDILABSECURE

To increase, through capacity building the health security in the Mediterranean Area and South-East Europe Black Sea Region by enhancing and strengthening the preparedness to common health threats and bio-security risks at national and regional levels by the creation of a Network of laboratories, by strengthening the already previously created by Episouth plus (the reinforcement of relations of trust in a region is an objective and an instrument in the scope of Project’s implementation)

Institut Pasteur

Fondation

3 626 410

12.2013-12.2017


Year 2014 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

337-084

Elimination of Syrian Chemical Weapons of Mass destruction

To contribute to the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) Special Trust Fund that finances the activities for the complete destruction of Syrian Chemical material stockpiles

OPCW

12 million

2.2014-12.2015

343-652

Contribution to the establishment and development of EU Centres of Excellence Governance — Phase III

To support to the governance of the EU CBRN Centres of Excellence

ESSEC-IRENE-ENCO

1,5 million

9.2014-9.2016

346-176

High risk chemical facilities and risk mitigation in the AAF Region

EU CBRN CoE. Enhancing sound chemical hazard management within the African Atlantic Façade Region in order to prevent the occurrence of high risks chemical accidents

France Expertise Internationale

3 million

1.2015-12.2017

346-488

Chemical safety and security in the Central and Eastern African region

EU CBRN CoE. Enhancing sound chemical hazard management within the ECA region by strengthening the national ‘Chemical legal framework’ in order to prevent the occurrence of accident inside and around all important chemical installations, as well as to enhance Chemical preparedness and response capabilities

Gesellschaft für Anlagen und Reaktorsicherheit (GRS) MBH

2 978 000

1.2015-1.2018

347-013

EUWAM-Lab (P43)

EU CBRN CoE. Establishment of a Mobile Laboratory for in situ interventions on VHF outbreak sites in combination with CBRN Capacity Building in Western Africa

France Expertise Internationale

2 579 854,40

9.2014-9.2016

347-135

EU outreach programme for dual use items

Contribute to the creation, consolidation or updating the effective export control systems for dual use items in partner countries by continuing to offer them a long-term perspective for cooperation

France Expertise Internationale

2 249 250

9.2015-2.2017

347-634

Strengthening CBRN first response capabilities and regional cooperation in South East Europe, Southern Caucasus, Moldova and Ukraine

EU CBRN CoE. Enhance response capabilities and promote inter-agency and regional cooperation in CBRN first response in the South East Europe, Southern Caucasus, Moldova and Ukraine

Centre d’Etude de l’Energie Nucléaire Fondation d’Utilité Publique

2 953 550

1.2015-12.2017

350-752

One Health Project in Pakistan

Support the development of a structured, integrated and sustainable collaboration between the Ministry of Health and Ministry of Agriculture in Pakistan for improved risk assessments and detection, prevention and control of the spread of emerging zoonotic diseases

World Health Organization

927 608

1.2015-1.2017


Year 2015

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

355-376

EU outreach programme for dual use items — South-East Asia

Support to export control outreach in South-East Asia.

France Expertise Internationale

2 999 500

9.2015-2.2017

272-372

Establishment of Mobile Laboratories for Pathogens up to Risk Group 4 in combination with CBRN Capacity Building in sub-Saharan Africa

EU CBRN CoE — Mobile labs in sub-Saharan Africa -Extension –

BERNHARD-NOCHT-INSTITUT FUR TROPENMEDIZIN

500 000

6,2016

355-443

Enhancement of CBRN capacities of South East Asia in addressing CBRN risk mitigation concerning CBRN first response, biosafety and biosecurity, awareness raising and legal framework

EU CBRN CoE Biosafety-biosecurity in South East Asia

FUNDACION INTERNACIONAL Y PARA IBEROAMERICA DE ADMINISTRACION Y POLITICAS PUBLICAS

3 000 000,00

7.2015-7.2018

355-879

Provision of specialized CBRN equipment for training first responders

EU CBRN CoE CBRN equipment for first responders in Gabon, Mauritania, Morocco, Senegal, Burundi, Democratic Republic of Congo, Kenya and Uganda

PAUL BOYE TECHNOLOGIES SAS -FR

2 712 516,87

9.2015-9.2017

357-652

ON-SITE TECHNICAL ASSISTANCE TO THE CHEMICAL, BIOLOGICAL, RADIOLOGICAL AND NUCLEAR CENTRES OF EXCELLENCE SECRETARIATS

EU CBRN CoE On site technical assistance (Rabat, Tbilisi, Nairobi)

AGRICONSULTING EUROPE SA -BE

2 969 700,00

9.2015-9.2018

362-277

REGIONAL MANAGEMENT OF OUTBREAKS IN THE CBRN CENTRES OF EXCELLENCE PARTNER COUNTRIES OF THE AFRICAN ATLANTIC FAÇADE REGION

EU CBRN CoE Management of outbreaks in the African Atlantic Façade (pandemics)

AGENCE FRANCAISE D EXPERTISE TECHNIQUE INTERNATIONALE

3 499 600,00

1.2016-12.2018

370291

Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa

Wildlife Forensics Training

NEDERLANDS FORENSISCH INSTITUUT

182 000

28.12.2016

359484

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

Support to GCC region

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

285 000

14.9.2016

355376

EU outreach programme for dual use items — South-East Asia

EU outreach programme for dual use items in South-East Asia

AGENCE FRANCAISE D’EXPERTISE TECHNIQUE INTERNATIONALE

2 999 500

28.2.2017

371715

Capacity building for medical preparedness and response to CBRN incidents — CoE Project 54

EU CBRN CoE CBRN. Capacity building for medical preparedness and response to CBRN incidents. Middle East (P54)

SUSTAINABLE CRIMINAL JUSTICE SOLUTIONS COMMUNITY INTEREST COMPANY

2 999 965

17.7.2019

365817

Annual meeting EU CBRN National Focal Points 2016

 

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS SA

182 949,5

11.10.2016


Year 2016

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

384-876

Recommittement — Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa (2015/370-291)

EU CBRN CoE

NEDERLANDS FORENSISCH INSTITUUT

NET

174 515,29

29.9.2017

38130

SEACHEM — Sound management of chemicals and their associated wastes in Southeast Asia

EU CBRN CoE. Chemical Waste management

SUSTAINABLE CRIMINAL JUSTICE SOLUTIONS

2 999 815

29.8.2020

369616

Support to the development, adoption and implementation of CBRN Needs Assessments, National and Regional CBRN Action Plans, their promotion and visibility

EU CBRN CoE. Promotion, adoption, implementation and visibility of CBRN Needs EU CBRN CoE.Assessments, National and Regional CBRN Action Plans

UNITED NATIONS INTERREGIONAL CRIMEAND JUSTICE RESEARCH INSTITUTE

2 000 000

31.8.2017

372955

ON-SITE TECHNICAL ASSISTANCE TO THE CHEMICAL, BIOLOGICAL, RADIOLOGICAL AND NUCLEAR CENTRES OF EXCELLENCE SECRETARIATS in Algiers and Tashkent

EU CBRN CoE On site technical assistance (Algiers, Amman, Tashkent)

ENCONET CONSULTING GMBH

2 130 250

10.11.2019

373918

Strenghtening cross-border capacity for control and detection of CBRN substances

EU CBRN CoE CBRN cross border security in the North of Africa and Sahel (P55)

AGENCE FRANCAISE D’EXPERTISE TECHNIQUE INTERNATIONALE

3 500 000

30.9.2019

374993

P57 ‘Strengthening crime scene forensics capabilities in investigating CBRN incidents in the South East and Eastern Europe Centres of Excellence region’

EU CBRN CoE. ‘Strengthening crime scene forensics capabilities

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

1 399 670

14.1.2020


Year 2017

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution Period

376203

Study on the sustainability of the EU CBRN CoE’s capacity building activities

EU CBRN CoE. Educational component.

FONDAZIONE ALESSANDRO VOLTA PER LAPROMOZIONE DELL UNIVERSITA DELLA RICERCA SCIENTIFICA DELL ALTA FORMAZIONE E DELLA CULTURA

298 900

31.3.2018

377918

Support to the EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence initiative and its mechanisms. Towards the consolidation of the regional secretariats.

EU CBRN CoE. Regional Secretariats.

UNITED NATIONS INTERREGIONAL CRIMEAND JUSTICE RESEARCH INSTITUTE

3 000 000

14.1.2018

377943

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

EU CBRN CoE.On site technical assistance (GCC region)

Senior expert

425 000

2,2019

378686

EU CBRN Centers of Excellence NFP meeting 2017

EU CBRN CoE annual international meeting.

ITALTREND C&T SPA

235 587

6.4.2017

378793

Supporting the EC organizing European Summer School 2017 and Conference in Export Control

European Summer School 2017 and Conference in Export Control

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS SA

277 167

8.3.2018

378848

Assistance on evaluation of Export Control Outreach P2P program

Evaluation of P2P programme

Individual expert

20 000

17.2.2017

381687

Worldwide technical support to the EU CBRN Centers of Excellence.

EU CBRN CoE. Portal, NAQs, NAPs, technical evaluations, communication.

EC DG JRC

3 500 000

2018

381687

Administrative arrangement. Worldwide institutional technical support to the EU CBRN Centers of Excellence.

EU CBRN CoE

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

3 411 384

31.12.2017

384445

Technical Assistance for the implementation of the EU Export Control programme in partner countries

EU outreach programme for dual use items

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

297 750

6.4.2019

384614

Project development and donor coordination for the establishment of Wildlife Forensics Training Academies in Africa

EU CBRN CoE. Forensics Training

NEDERLANDS FORENSISCH INSTITUUT

NET

350 000

24.9.2018

384772

2017 International Meeting of EU CBRN CoE National Focal Points, Brussels

EU CBRN CoE annual international meeting.

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS

233 799

16.2.2018

388844

P2P Summer School 2018 and other meetings in the frame of the Instrument contributing to Stability and Peace (IcSP)

EU outreach programme for dual use items

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS

227 940

1.10.2018


Year 2018

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution Period

378224

P57/58 — Additional equipment — Montenegro -

EU CBRN CoE

STCU

350 000

2017-2019

384876

Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa

EU CBRN CoE

Nederlands Forensisch Instituut

152 373

2017

386600

New African Magazine — subscription contract

EU CBRN CoE

Stirling

1 000

2017-2018

386666

Stirling Assynt Report and GT Intell Serv — subscription contract

EU CBRN CoE

TRAC

33 600

2017-2018

388380

Assistance in reporting and communication on IcSP CBRN CoE activities

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2018

388397

P65 CoE CA chemical waste management

EU CBRN CoE

MICR

401 089

2017-2020

388844

2018 P2P Summer School in Export Control

EU CBRN CoE

LDK

227 940

2017-2018

390045

STCU operational grant

EU CBRN CoE

STCU

1 000 000

2018-2022

390046

ISTC operational grant

EU CBRN CoE

ISTC

2 500 000

2018-2022

390079

CBRN CoE Governance Team

EU CBRN CoE

ASSOCIATION GROUPE ESSEC

1 680 520

2018-2019

390601

P66 MEDISAFE

EU CBRN CoE

Expertise France

3 998 250

2018-2021

391059

Assistance on mapping EU security/CT actitivies

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2017

391935

UNICRI

EU CBRN CoE

UNICRI

2 707 453

2018-2019

393533

Development of a pilot CBRN Centres of Excellence Research Competition

EU CBRN CoE

Fondazione Alessadnrio Volta

149 850

2018

393792

P62 OSA South East Asia

EU CBRN CoE

Business and Strategies Europe

1 198 750

2018-2021

394360

Support for Conferences and Events CBRN

EU CBRN CoE

Pomilio Blumm

1 052 346

2018-2020

395369

Assistance and support in implementation of IcSP

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2018

395899

P68 Training and Tutoring

EU CBRN CoE

LDK

268 700

2018-2020

402247

P75 — Preventing biological risks increased by environmental and climate change in the Mediterranean, Black Sea and Sahel regions by strengthening institutional capacities in the context of One Health (MEDILABSECURE)

EU CBRN CoE

Institut Pasteur Fondation

2 088 964

2018-2020

402649

P76 — Preventing biological risks increased by environmental and climate change by strengthening Public Health Laboratories - (STRONGLABS)

EU CBRN CoE

WHO

1 000 000

2018-2020

402810

Funding of the 2019 ISTC Administrative Operating Budget

EU CBRN CoE

ISTC

2 500 000

2018-2023

402811

Funding of the 2019 STCU Administrative Operating Budget

EU CBRN CoE

STCU

1 000 000

2018-2023

404680

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

EU CBRN CoE

OSA

590 000

2018-2020


Top