EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC1227(02)

Bendrojo dokumento, iš dalies pakeisto patvirtinus nereikšmingą pakeitimą pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 53 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą, paskelbimas2019/C 434/11

C/2019/9386

OL C 434, 2019 12 27, p. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.12.2019   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 434/22


Bendrojo dokumento, iš dalies pakeisto patvirtinus nereikšmingą pakeitimą pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 53 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą, paskelbimas

(2019/C 434/11)

Europos Komisija patvirtino šį nereikšmingą pakeitimą pagal Komisijos deleguotojo reglamento (ES) Nr. 664/2014 (1) 6 straipsnio 2 dalies trečią pastraipą.

Su šia nereikšmingo pakeitimo paraiška galima susipažinti Komisijos DOOR duomenų bazėje

BENDRASIS DOKUMENTAS

„POMME DE TERRE DE L’ÎLE DE RÉ“

ES Nr. PDO-FR-0065-AM04–2019 6 4

SKVN (X) SGN ( )

1.   Pavadinimas (-ai)

„Pomme de terre de l’île de Ré“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Prancūzija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.6 klasė. Vaisiai, daržovės ir grūdai, švieži arba perdirbti

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

„Pomme de terre de l’île de Ré“ yra mažo dydžio (iki 70 mm) ankstyvosios bulvės.

Bulvės, kurias galima žymėti SKVN „Pomme de terre de l’Ile de Ré“, turi būti vartoti skirtų veislių bulvės (’Alcmaria’, ’Starlette’, ’Carrera’ ir ’Primabelle’) ir vartoti skirtų veislių kieto minkštimo bulvės (’Amandine’, ’Charlotte’, ’Celtiane’ ir ’Léontine’).

Šioms bulvėms būdinga burnoje tirpaus minkštimo tekstūra ir specifinis aromatas, kuriame jaučiami augalų kvapai. Sausųjų medžiagų kiekis kasant ’Alcmaria’, ’Starlette’, ’Carrera’ ir ’Primabelle’ veislių bulves turi būti 15–20,5 %, o ’Amandine’, ’Charlotte’, ’Celtiane’ ir ’Léontine’ – 16–21 %.

Derlius nuimamas prieš bulvėms galutinai subręstant, tada jų odelė būna plona ir nusilupa tiesiog patrynus.

Tai sezoninis produktas, kurį pardavinėti galima tik iki tų derliaus metų liepos 31 d., ilgai saugoti netinkamas.

„Pomme de terre de l’île de Ré“ bulvės yra šviežios daržovės, kurios po iškasimo turi būti greitai parduotos.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Visi etapai, pradedant sudaiginimu ir baigiant derliaus nuėmimu, vykdomi geografinėje vietovėje.

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Pakuojama geografinėje vietovėje. Bulvės pakuojamos į pakuotes, kurių svoris neviršija 25 kg. Pakavimo būdais užtikrinama galimybė identifikuoti partijas ir nustatyti jų kilmę, taip prisidedama prie bulvių atsekamumo.

Kadangi „Pomme de terre de l’île de Ré“ bulvės parduodamos tik šviežios, po iškasimo jos turi būti greitai supakuotos.

Be to, derlius nuimamas dar prieš bulvėms visiškai subręstant, todėl produktas yra pažeidžiamas. Reikėtų vengti sumušimų, dėl kurių galėtų pakisti odelė – atsirastų pažeidimų, bulvės paruduotų. Todėl augintojai ne tik ypač rūpestingai nuima derlių, bet taip pat rūpestingai rūšiuoja bei pakuoja, kad būtų išsaugotos bulvių savybės.

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

Be įrašų, kurių reikalaujama pagal teisės aktus, susijusius su prekyba bulvėmis, SKVN „Pomme de terre de l’île de Ré“ žymimų bulvių etiketėse turi būti pateiktas nuorodos pavadinimas „Pomme de terre de l’île de Ré“ ir įrašas „Appellation d’Origine Protégée“ (Saugoma kilmės vietos nuoroda) arba jo santrumpa „AOP“ (SKVN). Jie turi būti pateikiami toje pačioje etiketėje ir tame pačiame regimajame lauke.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

Geografinė vietovė sutampa su Rė salos savivaldybių teritorija: Ars-en-Ré, La Couarde-sur-Mer, Loix, Les Portes-en-Ré, Saint-Clémentdes-Baleines, Le Bois-Plage-en Ré, La Flotte, Rivedoux-Plage, Sainte-Marie-de-Ré, Saint-Martin-de-Ré.

5.   Ryšys su geografine vietove

„Pomme de terre de l’île de Ré“ yra bulvės, kurių ankstyvumą, nedidelį dydį ir savitas juslines savybes lemia nuosaikus, saulėtas ir vėjuotas salos klimatas.

Vietinė auginimo praktika (lengvi ir pralaidūs dirvožemiai, ankstyvas sodinimas, didelis sodinimo tankis ir kt.) orientuota į derliaus ankstyvumą, dėl kurio šios bulvės sulaukė vartotojų pripažinimo dar XX a. pradžioje.

Geografinės vietovės ypatumai

Geografinė „Pomme de terre de l’île de Ré“ vietovė sutampa su 10 Pajūrio Šarantos savivaldybių, esančių Rė saloje, teritorija. Rė sala yra Atlanto vandenyne, už 3 kilometrų nuo Prancūzijos krantų, prie La Rošelio savivaldybės.

Rė sala priklauso šiauriniam Akvitanijos baseino geologiniam dariniui. Ją iš pradžių sudarė įvairios koralinių, vėliau – juros periodo klintinių rifų nuosėdos. Šios mezozojinio laikotarpio nuosėdos yra salos klintinis pagrindas, kurį apklojo kvartero eros molio ir vėjo suneštos nuosėdos.

Dėl šių įvairių nuosėdų susiformavo kraštovaizdis, kuriam būdingos lygumos ir kurio aukščiausia vietovė neviršija 20 m.

Labiausiai saloje paplitę dirvožemiai – klintiniai arba kalciažemiai, esantys ant klintinio uolos pagrindo.

Rajonai, skirti bulvėms auginti, paprastai yra pajūrio zonoje; tai klintiniai ar kalcio rudžemiai, padengti smėliu, ir smėlingi dirvožemiai su vėjo sąnašomis. Šie dirvožemiai yra lengvi, sausi ir pralaidūs. Juose daug kalio, fosforo rūgšties ir paprastai nedaug puvenų.

Be to, Rė sala pasižymi natūraliomis trąšomis, kurias naudoja augintojai – rudadumbliais. Šios organinės trąšos, sudarytos iš paplūdimiuose surinktų jūros dumblių, ilgą laiką saloje buvo vienintelės organinės trąšos; kai kurie augintojai jas naudoja dar ir šiandien. Rudadumblių privalumas tas, kad jie pūva greičiau nei, pvz., galvijų mėšlas.

Klimatas – nuosaikus jūrinis. Jis net nuosaikesnis nei žemyno pakrantėje, nes saloje daugiau saulėtų dienų, mažiau lietaus, o temperatūra švelnesnė. Toks skirtumas paaiškinamas labiau nei žemyne jaučiama vandenyno įtaka.

Klimatui būdinga daug saulėtų dienų – apie 2 300 val. per metus, daug šviesos, mažai (mažiau nei 700 mm per metus) lietaus ir 13 °C artima vidutinė metinė temperatūra. Lietus būdingesnis rudenį ir žiemą; sniegas ir šalnos reti. Be to, Rė saloje vyrauja šilti ir smarkūs vėjai.

Naudojamais auginimo būdais siekiama sudaryti palankias sąlygas „Pomme de terre de l’île de Ré“ bulvių ankstyvumui. Tie būdai pasižymi tuo, kad:

nustatoma galutinė sodinimo data – taip užtikrinamas ankstyvas „Pomme de terre de l’île de Ré“ bulvių derlius; bulvės nebekasamos po liepos 31 dienos,

sodinama tankiai, labai arti viena prie kitos esančiose vagose,

jei šalinami bulvienojai, tai atliekama tik mechaniniu būdu, kad nebūtų pakenkta dirvožemiui, ir daro teigiamą įtaką juslinėms produkto savybėms.

Produkto ypatumai

„Pomme de terre de l’île de Ré“ yra ankstyvosios bulvės.

Dėl šio ankstyvumo, taip pat dėl mažo ar vidutinio dydžio (mažesnės nei 70 mm) bulvės pasižymi originaliomis juslinėmis savybėmis: burnoje tirpstančiu minkštimu, kvapnumu išvirus – jis sezono metu kinta nuo augalų iki džiovintų vaisių kvapo, beveik visada salstelėjusiu skoniu, kartais juntamu sūrumu.

Priežastinis ryšys

Originalias „Pomme de terre de l’île de Ré“ juslines savybes lemia Rė salos dirvožemio ir klimato veiksniai bei augintojų naudojami auginimo būdai.

„Pomme de terre de l’île de Ré“ bulvių ankstyvumas priklauso nuo vietovės ir vietos augintojų patirties. Dėl lengvo, sauso ir pralaidaus dirvožemio, švelnios temperatūros, didelio saulėtumo ir plėvelių naudojimo žemė greit įšyla. Ankstyvumas pastebimas jau daigintuvuose, nuo daigų prasikalimo iki derliaus nuėmimo.

„Pomme de terre de l’île de Ré“ bulvių kokybei ir juslinėms savybėms įtakos taip pat turi bulvių dydis, neviršijantis 70 mm. Tokį dydį nulemia natūraliai reguliuojamas lietingumas ir saloje praktikuojamas didelis auginimo tankumas. Dirvožemio savybė greitai išdžiūti, švelni temperatūra, šiluma ir smarkus vėjas, greitinantis evapotranspiraciją, taip pat daro įtaką mažesniam bulvių dydžiui. Didesnis auginimo tankumas leidžia padidinti atsparumą smarkiems salos vėjams.

Trumpai tariant, idealios klimato ir dirvožemio sąlygos, kurias dar labiau paryškina pritaikyti auginimo būdai ir tinkamas veislių parinkimas, lemia „Pomme de terre de l’île de Ré“ bulvių savitumą.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-2a12de02-d2b3-4097-8aed-21d853db026d


(1)  OL L 179, 2014 6 19, p. 17.


Top