EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0607

Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Energijos bendrijos ministrų taryboje ir Energijos bendrijos nuolatinėje aukšto lygio grupėje (2019 m. gruodžio 12 d. ir 13 d., Kišiniovas)

COM/2019/607 final

Briuselis, 2019 11 19

COM(2019) 607 final

PRIEDAI

prie pasiūlymo dėl Tarybos sprendimo

dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Energijos bendrijos ministrų taryboje ir Energijos bendrijos nuolatinėje aukšto lygio grupėje (2019 m. gruodžio 12 d. ir 13 d., Kišiniovas)


1 PRIEDAS

Ministrų tarybos

1.SPRENDIMAS, KURIUO PATVIRTINAMAS 2020–2021 M. ENERGIJOS BENDRIJOS BIUDŽETAS IR FINANSINIAI ĮNAŠAI;

Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi tokios pozicijos: pagal 2019 m. lapkričio 6 d. Komisijos sprendimą, kuriuo Energijos bendrijos ministrų tarybai pateikiamas Komisijos pasiūlymas dėl 2020–2021 m. Energijos bendrijos biudžeto (C(2019) 7828 final) turi būti patvirtintas sprendimas, kuriuo patvirtinamas 2020–2021 m. Energijos bendrijos biudžetas ir finansiniai įnašai, taip pat šio priedo papildyme pateikiamas Ministrų tarybos procedūrinio akto projektas.

2.SPRENDIMAI PAGAL EBS 91 STRAIPSNIO 1 DALĮ, KURIAIS NUSTATOMAS SUSITARIMO PAŽEIDIMAS ŠIOS BYLOSE: ECS-10/17 (SERBIJA), ECS-13/17 (SERBIJA), ECS 6/18 (KOSOVAS*);

(a)Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi tokios pozicijos: sprendimų pagal EBS 91 straipsnio 1 dalį, kuriais nustatomas pažeidimas byloje ECS-10/17 (Serbija) su sąlyga, kad iš pagrįsto prašymo 71 punkto būtų išbraukta obiter dictum, byloje ECS-13/17 (Serbija) ir byloje ECS-6/18 (Kosovas*), projektai turi būti patvirtinti.

3.SPRENDIMAI PAGAL EBS 92 STRAIPSNIO 1 DALĮ BYLOSE ECS-8/11, ECS-2/13 IR ECS-6/16, KURIAIS NUSTATOMOS PRIEMONĖS BOSNIJAI IR HERCEGOVINAI ARBA PRATĘSIAMAS JŲ TAIKYMAS; SPRENDIMAI PAGAL EBS 92 STRAIPSNIO 1 DALĮ BYLOSE ECS-3/08 IR ECS-9/13, KURIAIS NUSTATOMOS PRIEMONĖS SERBIJAI ARBA PRATĘSIAMAS JŲ TAIKYMAS;

Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi tokios pozicijos: sprendimų pagal EBS 92 straipsnio 1 dalį dėl Bosnijos ir Hercegovinos bylose ECS-8/11, ECS-2/13 ir ECS-6/16 ir dėl Serbijos bylose ECS-3/08 ir ECS-9/13 projektai turi būti patvirtinti.



1 PRIEDO PAPILDYMAS

ENERGIJOS BENDRIJOS MINISTRŲ TARYBOS

PROCEDŪRINIS AKTAS

2019/PA/01/MC-EnC dėl 2020–2021 m. Energijos bendrijos biudžeto ir šalių įnašų į biudžetą patvirtinimo

Energijos bendrijos ministrų taryba,

atsižvelgdama į Energijos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 73, 74, 86 ir 88 straipsnius,

atsižvelgdama į ……………………… Komisijos sprendimą, kuriuo Energijos bendrijos ministrų tarybai pateikiamas Komisijos pasiūlymas dėl 2020–2021 m. Energijos bendrijos biudžeto,

atsižvelgdama į Energijos bendrijos biudžeto sudarymo ir įgyvendinimo bei audito ir patikrinimo procedūrų 24 ir 25 straipsnius,

kadangi Ministrų taryba turi priimti dvimetį biudžetą, kuris apimtų Energijos bendrijos veiklos išlaidas, būtinas jos institucijų veikimui,

kadangi kiekviena šalis turi prisidėti prie Energijos bendrijos biudžeto, kaip nustatyta Energijos bendrijos steigimo sutarties IV priede,

NUSPRENDĖ:

1 straipsnis

Patvirtinamas šio procedūrinio akto priede nustatytas 2020 ir 2021 finansinių metų Energijos bendrijos biudžetas.

2 straipsnis

Šio procedūrinio akto priede nustatomi šalių įnašai į Energijos bendrijos biudžetą, kurie galioja nuo 2020 m. sausio 1 d.

3 straipsnis

Šis sprendimas skirtas visoms Energijos bendrijos steigimo sutarties šalims ir institucijoms.

4 straipsnis

Energijos bendrijos sekretoriato direktorius pateikia šį procedūrinį aktą ir jo priedą visoms Energijos bendrijos steigimo sutarties šalims ir institucijoms per 7 dienas nuo jo priėmimo.

Priimta 2019 m. gruodžio 13 d. Kišiniove

Ministrų tarybos vardu

………………..

Pirmininkaujanti valstybė narė



Priedas

prie Komisijos sprendimo, kuriuo Energijos bendrijos ministrų tarybai pateikiamas Komisijos pasiūlymas dėl 2018–2019 m. Energijos bendrijos biudžeto

2020–2021 m. Energijos bendrijos biudžeto aiškinamasis memorandumas

1.Pasiūlymo aplinkybės

1.1.Sutarties pagrindas

Energijos bendrijos steigimo sutarties (toliau – Sutartis) 73 ir 74 straipsniuose nustatyta, kad Energijos bendrijos dvimetį biudžetą vienbalsiai priimamu procedūriniu aktu nustato Ministrų taryba, remdamasi Europos Komisijos pasiūlymu. Biudžetas apima ir Energijos bendrijos veiklos išlaidas, būtinas jos institucijų veikimui.

Šį biudžeto pasiūlymą ir aiškinamąjį memorandumą parengė direktorius, kaip reikalaujama pagal Energijos bendrijos biudžeto sudarymo ir įgyvendinimo bei audito ir patikrinimo procedūrų (toliau – biudžeto procedūros) 30 straipsnį.

1.2.2020–2021 m. Energijos bendrijos biudžeto nuostatos

Pagrindiniai biudžeto turinio ir struktūros parengimo principai ir nuostatos nustatyti Energijos bendrijos biudžeto procedūrose (2014 m. jos buvo iš dalies pakeistos).

Rengiant šį biudžetą pirmą kartą buvo taikomas papildomas principas, susijęs su veikla grindžiamo biudžeto sudarymo principų įdiegimu būsimoje Energijos bendrijos ataskaitų teikimo sistemoje.

2.Pagrindiniai 2020–2021 m. darbo programos principai

Energijos bendrijos ir jos institucijų, įskaitant sekretoriatą, prioritetai ne tik atspindi būtinybę spręsti naujas kylančias problemas, bet ir yra tvirtai orientuoti į pagrindinius Sutartimi nustatytus uždavinius:

3.Remiantis teisiškai privaloma sistema į ES energijos vidaus rinkos taisyklių ir principų taikymo sritį įtraukti Pietryčių Europos šalis, Juodosios jūros regiono šalis ir už jo esančias šalis.

4.Sukurti stabilią reguliavimo ir rinkos sistemą, kuria remiantis būtų galima pritraukti investicijas į energijos gamybą ir tinklus.

5.Sukurti integruotą energijos rinką, kuri leistų vykdyti tarpvalstybinę prekybą elektros energija ir integruotis į ES rinką.

6.Didinti energijos tiekimo saugumą, siekiant užtikrinti stabilų ir nepertraukiamą elektros energijos tiekimą, kuris yra esminis ekonominės plėtros ir socialinio stabilumo veiksnys.

7.Gerinti aplinkos būklę, susijusią su elektros energijos tiekimu regione, taip pat skatinti atsinaujinančiųjų išteklių energijos vartojimą ir didinti energijos vartojimo efektyvumą.

Sekretoriatas susitariančiosioms šalims toliau teiks paramą, susijusią su acquis perkėlimu į nacionalinę teisę ir įgyvendinimu. Tokiais atvejais, kai nebus daroma pažangos, sekretoriato specialistai vis aktyviau teiks paramą pagal individualius poreikius – bus arba rengiami įgyvendinimo vizitai į konkrečią šalį, arba organizuojamas išorės konsultacijų teikimas. Sutartyje numatytas vykdymo užtikrinimo mechanizmas, kurį papildo tarpininkavimo ir ginčų sprendimo priemonės, toliau bus labai svarbi priemonė, padedanti užtikrinti Sutarties įgyvendinimą tais atvejais, kai kitokia parama (pvz., dokumentų rengimo, dalijimosi žiniomis, gebėjimų ugdymo) neveiksminga.

Be to, į nacionalinę teisę turės būti perkeltas ir įgyvendintas Reglamentas dėl didmeninės energijos rinkos vientisumo ir skaidrumo (REMIT), taip pat dujų tinklo kodeksai ir gairės, kuriuos neseniai patvirtino Energijos bendrijos sprendimų priėmimo organai. Sekretoriatas ir toliau turės vykdyti kitas su infrastruktūros klausimais (Energijos bendrijos intereso projektais / abipusio intereso projektais) susijusias užduotis, apie kurių vykdymą reikės reguliariai teikti ataskaitas pagal taikomą reglamentą.

2018 m. gruodžio mėn. priimtose bendrose politikos gairėse dėl Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslų nustatyta, kad Energijos bendrijos veikla ateityje turėtų būti orientuota į priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimą. Per 2018 m. gruodžio mėn. įvykusį posėdį Ministrų taryba paskelbė sieksianti, kad į acquis būtų įtrauktas švarios energijos dokumentų rinkinys. Pirmieji šio rinkinio dokumentai – nauja redakcija išdėstyta Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyva, iš dalies pakeista Energijos vartojimo efektyvumo direktyva, iš dalies pakeista Pastatų energinio naudingumo direktyva ir Valdymo reglamentas – į acquis galėtų būti įtraukti jau 2019 m. Šiuo pagrindu susitariančiosioms šalims bus nustatyta naujų užduočių ir prievolių, o sekretoriatas turės imtis naujų darbų. Viena iš prievolių, kuriai įvykdyti reikės ypač daug pastangų, bus nacionalinių energetikos ir klimato srities veiksmų planų parengimas.

Naujų užduočių sekretoriatui ir Energijos bendrijos reguliavimo valdybai numatoma ir pagal dujų tiekimo saugumo acquis, taip pat pagal galiojančius ir būsimus tinklo kodeksus.

Be to, naujų užduočių atsiras Ministrų tarybai priėmus naujus procedūrinius aktus dėl Energijos bendrijos elektros skirstomųjų tinklų operatorių koordinavimo grupės įsteigimo ir veiklos, taip pat dėl Energijos bendrijos kibernetinio saugumo ir ypatingos svarbos infrastruktūros koordinavimo grupės; šios užduotys apims, pvz., posėdžių organizavimą ir pasirengimą jiems, bendros su turiniu susijusios paramos teikimą darbo grupėms ir kt.

Vykdant su sekretoriato įgaliojimais susijusias esamas ir naujas užduotis, reikia teikti vis daugiau ataskaitų įvairioms Energijos bendrijos institucijoms (pvz., Ministrų tarybai, Energijos bendrijos reguliavimo valdybai, Nuolatinei aukšto lygio grupei) ir Europos Komisijai. Daugiau informacijos apie ataskaitų teikimo prievoles pateikiama darbo programos II priede.

Apskritai sekretoriato darbas apima tris pagrindines Sutarties 67 straipsnyje nustatytas prioritetines sritis:

1 veiklos sritisacquis įgyvendinimas pagal Sutarties 67 straipsnio b punktą; pagrindinis dėmesys skiriamas paramai susitariančiosioms šalims, kuria remiamas tinkamas jų įsipareigojimų pagal Sutartį įgyvendinimas, ir metinių pažangos ataskaitų teikimui Ministrų Tarybai;

2 veiklos sritis – pagal 67 straipsnio c punktą teikiama parama donorams ir pagalba Europos Komisijai koordinuojant donorų veiklą, be kita ko, parama donorų bendruomenės veiklai susitariančiosiose šalyse tose srityse, kurios patenka į Energijos bendrijos veikimo sritį, ir

3 veiklos sritis – pagal 67 straipsnio a punktą teikiama administracinė parama institucijoms ir organams, siekiant palengvinti ir organizuoti Ministrų tarybos sprendimais įsteigtų Energijos bendrijos institucijų ir darbo organų veiklą.

Kaip ataskaitų teikimo tikslais nustatyta darbo programoje, šios pagrindinės veiklos sritys toliau skaidomos pagal veiksmus (žr. 2020–2021 m. darbo programos I priedą). Tolesnės biudžeto panaudojimo ataskaitos bus rengiamos pagal pirmiau apibrėžtas 1–3 veiklos sritis ir remiantis atitinkamais rodikliais.

Bet kuriuo atveju, šiame dokumente kalbama apie biudžeto procedūrose nustatytais principais pagrįstą išteklių planavimą (žr. toliau).

8.Biudžeto parengimo prielaidos

Biudžeto pasiūlymas grindžiamas pagrindine prielaida, kad Energijos bendrijos veiklai bus toliau taikoma stabili teisinė ir finansinė sistema. Vieni pirmųjų žingsnių, kuriais siekiama užtikrinti, kad Bendrija tęstų darbą siekdama savo tikslų, atitinkančių bendros energijos vidaus rinkos sukūrimo reikalavimus, būtų numatomi daliniai Sutarties pakeitimai, kuriais siekiama patobulinti jos veikimą; šiuos pakeitimus Ministrų taryba su Energijos bendrijai pirmininkaujančios valstybės ir sekretoriato parama numato priimti 2019 m. Planuojant 2020–2021 m. finansinius išteklius, atsižvelgta į praėjusių trejų metų biudžeto vykdymo patirtį, taip pat į būsimų užduočių ir veiklos sričių, kurios apibūdintos darbo programoje, strateginius planus.

9.Energijos bendrijos biudžeto struktūra

Finansinis planavimas vykdomas atsižvelgiant į taikomų taisyklių nuostatomis apibrėžtą, iš anksto nustatytą biudžeto struktūrą. Ši nuo pat Energijos bendrijos veikimo pradžios nustatyta stabili išlaidų ir pajamų planavimo struktūra suteikia galimybę atlikti daugiametį rezultatų panaudojimo palyginimą.

Teikiamo biudžeto lėšos paskirstytos keturioms biudžeto eilutėms: žmogiškųjų išteklių, kelionių išlaidų, biuro ir kitų išlaidų ir paslaugų; šios eilutės toliau skaidomos į biudžeto punktus, kurių skaičius biudžeto eilutėse skiriasi. Kiekvienas biudžeto punktas savo ruožtu apima iš anksto nustatytas sąskaitas, kurios sudaro sąskaitų grupę, atitinkančią tam tikrą su biudžeto eilutėmis susijusių išlaidų kategoriją. Šiame skirsnyje pateikiami paaiškinimai tinka tiek kalbant apie 2020, tiek apie 2021 m.

9.1.Biudžeto eilutė „Žmogiškieji ištekliai“

I biudžeto eilutė apima žmogiškųjų išteklių išlaidas. Ši biudžeto dalis nustatyta remiantis patvirtintu etatų planu ir vadovaujantis nustatyta darbo užmokesčio lentele.

Pasiūlymas pagrįstas esama sekretoriato organizacine struktūra. Žmogiškųjų išteklių biudžeto eilutė nustatyta įvertinus šiuos aspektus:

2020 ir 2021 m. darbo užmokesčiui pritaikytas 2 % dydžio infliacijos koeficientas, be to,

numatoma toliau skatinti laikinąjį įdarbinimą pagal delegavimo ir stažuočių programas. Siekiant papildyti sekretoriato darbuotojų žinias specifinėmis nacionalinių administracijų ir kitų organizacijų darbuotojų techninėmis žiniomis, 2020–2021 m. bus toliau naudojamasi delegavimo, kaip vieno iš būdų stiprinti susitariančiųjų šalių administracinius gebėjimus, teikiamomis galimybėmis. Stažuočių tikslas – remti darbuotojus, skleisti informaciją apie Energijos bendriją ir padėti ugdyti gebėjimus. Siūlomo biudžeto finansinėse prielaidose stažuotėms 1 numatoma skirti lėšų, kurių pakaktų maždaug 60-ties žmogaus darbo mėnesių išlaidoms padengti, o delegavimui numatoma skirti lėšų, kurių pakaktų 24-ių žmogaus darbo mėnesių išlaidoms padengti. Laikinųjų darbuotojų skaičius apskaičiuotas vieniems darbo metams, t. y. planuojama, kad 2020 m. iš viso dirbs penki vieniems metams įdarbinti stažuotojai ir du vieniems metams paskirti deleguotieji darbuotojai (iš viso – 7 laikinieji darbuotojai).

9.2.Biudžeto eilutė „Kelionių išlaidos“

II biudžeto eilutė apima išlaidas, susijusias su patvirtintomis sekretoriato darbuotojų kelionėmis Energijos bendrijos vardu, kai vykdoma su Sutarties įgyvendinimu susijusi veikla.

Šios išlaidos daugiausia susijusios su vizitais į susitariančiąsias šalis arba su technine parama, teikiama atliekant įsipareigojimų pagal Sutartį įgyvendinimo patikrinimą. Į šią biudžeto eilutę taip pat įtrauktos pateisinamų kelionių, susijusių su įvairių posėdžių ir konferencijų, be kita ko, organizuojamų Energijos bendrijos institucijų, organizavimu ir darbuotojų dalyvavimu jose kalbėtojų teisėmis ir kt., išlaidos.

Kelionės išlaidų biudžeto struktūra planuojama atsižvelgiant į toliau nurodytas išlaidas, ją sudaro šie elementai:

skrydžių bei nenumatytų įvykių išlaidos ir

dienpinigiai 2 .

9.3.Biudžeto eilutė „Biuro išlaidos“

III biudžeto eilutė apima išlaidas, kuriomis didinama arba keičiama Energijos bendrijos turto vertė, ir kitas biuro infrastruktūros išlaidas (nuomos, biuro reikmenų, vartojimo reikmenų ir kitų paslaugų išlaidas), kurios būtinos sekretoriato, kaip vienos iš pagal Sutartį įsteigtų institucijų, veikimui užtikrinti.

Ši biudžeto eilutė apima tokius biudžeto punktus:

Nuoma. Čia pateikiamas biuro patalpų nuomos išlaidų įvertis. Į šį biudžeto punktą įtrauktas bendram Energijos bendrijos biudžetui dovanojamas įnašas, kurį numatoma gauti iš priimančiosios šalies (Austrijos) 3 .

Biuro įranga. Šiame biudžeto punkte nurodyta suma atitinka poreikį nuolat atnaujinti įrangą (visų pirma IT įrangą ir susijusius biuro baldus), siekiant užtikrinti didžiausią darbo aplinkos, procesų ir tvarkomų duomenų saugumą. Šią biudžeto eilutę sudaro tokios biudžeto sąskaitos: techninės įrangos, programinės įrangos, biuro įrangos ir mažos vertės turto. Bendras 2020 m. išlaidų biudžetas parengtas remiantis IT planu, kuriame numatomas techninės įrangos (darbuotojų naudojamos IT įrangos: nešiojamųjų kompiuterių, spausdintuvų ir IT administratorių naudojamų serverių) bei susijusios programinės įrangos pakeitimas. Be to, į biudžetą įtrauktos turimos programinės įrangos, kuri reikalinga Energijos bendrijos interneto svetainei ir Energijos bendrijos sąskaitų valdymo vidaus apskaitos programai, veikimo licencijų išlaidos.

Vartojimo reikmenys. Ši biudžeto eilutė apima tokias sąskaitas: biuro reikmenų, remonto ir priežiūros, biuro valymo, einamųjų išlaidų ir patalpų elektros išlaidų.

Kitos paslaugos. Numatoma biudžeto punkto „Kitos paslaugos“ suma apima lėšas, būtinas trečiųjų šalių vežėjų ir transporto paslaugų išlaidoms, pašto išlaidoms, kitoms veiklos ir ryšių (telekomunikacijų) išlaidoms padengti.

9.4.Biudžeto eilutė „Kitos išlaidos ir paslaugos“

IV biudžeto eilutė skirta kitoms išlaidoms, kurios susijusios su veikla, būtina sekretoriato ir kitų pagal Sutartį įsteigtų institucijų (Ministrų tarybos, Nuolatinės aukšto lygio grupės, Energijos bendrijos reguliavimo valdybos ir forumų) veikimui užtikrinti.

Šią biudžeto eilutę sudaro tokie biudžeto punktai:

Skelbimai, pranešimai ir reprezentacija. Šis punktas apima viešųjų ryšių srities veiklos, susijusios su sekretoriato publikacijų skelbimu (t. y. naujų su teisiniu pagrindu susijusių leidinių leidimų, įgyvendinimo ataskaitų ir kt. leidimu), išlaidas, viešojo pirkimo ir įdarbinimo skelbimų išlaidas, taip pat reprezentacines išlaidas.

Studijos, moksliniai tyrimai ir konsultacijos. Patirtis liudija, kad studijų forma teikiama techninė parama yra labai naudinga priemonė, kuri padeda siekti Energijos bendrijos tikslų. Moksliniai tyrimai ir konsultacijos apima Energijos bendrijos (įskaitant Energijos bendrijos reguliavimo valdybą) darbo programoje apibrėžtas veiklos sritis.

Užsakomųjų paslaugų (IT, darbo užmokesčio ir kt.) išlaidos. Ši biudžeto eilutė apima veiklos ir užduočių, susijusių su IT administravimu (išorės partnerio teikiamų užsakomųjų paslaugų), išlaidas, Energijos bendrijos interneto svetainės techninės priežiūros (tiek administravimo, tiek išorės vartotojų aptarnavimo srityse) išlaidas, biuro įrangos (pvz., kopijavimo aparatų ir spausdintuvų) nuomos ir turimų administracinės, apskaitos ir žmogiškųjų išteklių sričių IT priemonių (apskaitos ir žmogiškųjų išteklių duomenų bazių) priežiūros išlaidas.

Audito, teisinių ir finansinių konsultacijų išlaidos. Ši biudžeto eilutė apima išorės auditui, taip pat užsakomosioms teisinėms paslaugoms ir finansinėms sutartims dėl užsakomųjų darbo užmokesčio bei apskaitos tvarkymo paslaugų skirtas lėšas 4 .

Finansinės paslaugos. Šios išlaidos apima banko ir sandorių mokesčius.

Renginių išlaidos. Ši biudžeto eilutė apima išlaidas, susijusias su visų nuolatinių ir ad hoc renginių organizavimu, įskaitant: patalpų ir įrangos nuomos, maitinimo, techninio aptarnavimo išlaidas.

Kompensavimas. Šis punktas apima lėšas, skirtas kelionių išlaidoms, susijusioms su susitariančiųjų šalių atstovų ir (arba) stebėtojų dalyvavimu institucijų posėdžiuose, praktiniuose seminaruose ir kituose Energijos bendrijos sekretoriato organizuojamuose renginiuose, kompensuoti; šis biudžetas vykdomas vadovaujantis atskiromis kompensavimo taisyklėmis. Nuo Energijos bendrijos veikimo pradžios kelionių ir apgyvendinimo išlaidoms iš esmės taikomos tos pačios taisyklės.

Mokymas. Šis biudžeto punktas apima išlaidas, susijusias su mokymu, švietimu, sekretoriato darbuotojų vidaus metiniais susirinkimais ir, visų pirma, susitariančiųjų šalių atstovams siūlomomis švietimo priemonėmis.

10.2020 m. Energijos bendrijos biudžetas

Siūlomas 2020 m. biudžetas atitinka Komisijos pateiktą sumą ir 2019 m. biudžeto dydį (4 812 073 EUR). Kaip ir kasmet, ES įnašas, kuris sudaro 94,78 % Energijos bendrijos biudžeto, bus skirtas po to, kai bus galutinai patvirtintas ES 2020 m. biudžetas.

5.1. 1 biudžeto eilutė „2020 m. žmogiškieji ištekliai“

Palyginti su 2019 m., 1 biudžeto eilutei prašoma skirti 3,7 % didesnę finansinių išteklių sumą. Šį padidėjimą lėmė prašymas įsteigti du naujus ekspertų etatus (daugiau informacijos ir pagrindimą rasite pridedamoje darbo programoje; ekspertai bus įdarbinti kitais metais) ir 2 % patikslinimas dėl infliacijos.

Ši biudžeto eilutė apima nuolatinių personalo narių (dirbančių pagal terminuotas sutartis, kurios gali būti pratęsiamos) ir laikinųjų darbuotojų (stažuotojų ir deleguotųjų darbuotojų) darbo užmokesčio išlaidas. Šiam darbo užmokesčiui netaikomas nacionalinis pajamų mokestis, į jį neįtrauktos jokios kitos išmokos (pensijų, sveikatos draudimo, nedarbo), išskyrus draudimą nuo nelaimingų atsitikimų. Jokių papildomų išmokų ir priemokų nesiūloma.

Nuo 2020 m. sausio 1 d. taikytinas Energijos bendrijos sekretoriato darbuotojų darbo užmokestis pagrįstas 2019 m. darbo užmokesčio dydžiu, kuriam pritaikytas 2 % patikslinimas dėl infliacijos.

Į šią biudžeto eilutę taip pat įtraukti ištekliai, skirti laikinai paskirtiems darbuotojams (24-ių žmogaus darbo mėnesių delegavimo ir 60-ies žmogaus darbo mėnesių stažuočių atveju; 2019 m. išteklių buvo skirta 46,6 žmogaus darbo mėnesių). Buvo patikslinta deleguotųjų darbuotojų darbo užmokesčio skalė, todėl bendrą laikiniesiems darbuotojams skirtą biudžetą buvo galima sumažinti nuo 190 485 EUR iki 175 432 EUR. Pastebėta, kad šio tipo įdarbinimas labai naudingas sekretoriatui. Be to, tai geriausias būdas į Energijos bendrijos veiklą įtraukti jaunus specialistus arba ekspertus iš susitariančiųjų šalių. Be to, laikinojo įdarbinimo politika padeda laikytis geografinės pusiausvyros reikalavimo, kuris nustatytas Energijos bendrijos sekretoriato darbuotojų įdarbinimo, darbo sąlygų ir geografinės pusiausvyros taisyklėse (toliau – įdarbinimo taisyklės). 

Prašomas darbuotojų skaičiaus padidinimas, kurio pagrindimas pateikiamas 2020–2021 m. darbo programoje, kompensuotas perskirstant kelių biudžeto eilučių biudžeto asignavimus.

5.2. 2 biudžeto eilutė „2020 m. kelionių išlaidos“

2020 m. kelionių išlaidų biudžetas, kuris siekia 340 000 EUR, yra 8 % mažesnis už 2019 m. kelionių biudžetą, kuris buvo 367 812 EUR. 2020 m. įverčiai buvo apskaičiuoti remiantis pastarųjų metų biudžeto panaudojimo patirtimi. Veiksmingai planuojat būsimas keliones ir vizitus turėtų pavykti užtikrinti pakankamus veiklos rezultatus neviršijant prašomo biudžeto.

5.3. 3 biudžeto eilutė „2020 m. biuro išlaidos“

Biuro išlaidų biudžetas padidintas 6 % – nuo 400 084 EUR 2019 m. iki 424 205 EUR 2020 m.; šis padidėjimas susijęs su tuo, kad atidėjiniai nuomai ir kitoms paslaugoms buvo skaičiuojami atsižvelgiant į realias aplinkybes. Ankstesniais biudžeto vykdymo metais abiem šiems biudžeto punktams išteklių buvo skirta nepakankamai.

5.4. 4 biudžeto eilutė „2020 m. kitos išlaidos ir paslaugos“

2020 m. prašoma bendra kitų išlaidų ir paslaugų biudžeto suma (1 395 000 EUR) yra 6 % mažesnė nei 2019 m. (1 486 956 EUR). Taip yra dėl to, kad buvo patikslinti įvairių biudžeto eilučių planai. Atsižvelgiant į faktines ankstesnes visų biudžeto punktų panaudojimo vertes laikomasi prielaidos, kad šis biudžetas bus pakankamas pagal šią biudžeto eilutę numatytai veiklai tęsti.

11.2021 m. Energijos bendrijos biudžetas

Remiantis prielaida, kad 2021 m. dirbs visi tie patys 2020 m. etatų plane numatyti darbuotojai ir nei darbo užmokestis, nei jokios kitos išlaidos nepasikeis, 2021 m. siūlomas 4 812 073 EUR dydžio biudžetas. Darbo užmokesčio lėšų padidinimą atsveria studijoms, švietimui ir vartojimo reikmenims skirtų lėšų sumažinimas.

Duomenų apie būsimą ES įnašą 2021 m. dar neturima, laukiama 2021–2027 m. daugiametės finansinės programos patvirtinimo. Tad čia pateikiamas išankstinis išteklių, kurių reikės Energijos bendrijos veiklai vykdyti po 2020 m., įvertis.

12.2020–2021 m. pajamų suvestinė

13.2020–2021 m. išlaidų suvestinė

14.2020–2021 m. išlaidų suvestinės duomenys

15.Institucinių išlaidų biudžetas (kompensacijos ir renginių organizavimas)

16.Sutarties IV priedas. 2020–2021 m. šalių įnašų lentelė

17.2020–2021 m. etatų planas

Pastaba.

Šiame etatų plane nurodytas siūlomas nuolatinių ir laikinųjų etatų, būtinų užduotims pagal atitinkamą darbo programą atlikti, skaičius.

Laikinųjų etatų įvertis nustatytas remiantis 12 mėnesių trukmės paskyrimais dirbti ir gali keistis priklausomai nuo konkrečios tų paskyrimų trukmės.

Pastaba. Šio procedūrinio akto priedas – Energijos bendrijos 2020–2021 m. darbo programa – pridedamas kaip patvirtinamasis dokumentas.

2 PRIEDAS

NUOLATINĖ AUKŠTO LYGIO GRUPĖ

ENERGIJOS BENDRIJOS NUOLATINĖS AUKŠTO LYGIO GRUPĖS SPRENDIMAS DĖL REGLAMENTO (ES) 312/2014, KURIUO NUSTATOMAS DUJŲ PERDAVIMO TINKLŲ BALANSAVIMO KODEKSAS, ĮGYVENDINIMO

Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi tokios pozicijos: turėtų būti patvirtintas sprendimo įgyvendinti Komisijos reglamentą (ES) 312/2014 pagal 2019 m. lapkričio 6 d. Komisijos sprendimą, kuriuo nustatomas Komisijos pasiūlymas dėl Energijos bendrijos nuolatinės aukšto lygio grupės sprendimo dėl Reglamento (ES) 312/2014, kuriuo nustatomas dujų perdavimo tinklų balansavimo kodeksas, C(2019) 7831 final, įgyvendinimo, projektas.



3 PRIEDAS

Į SESV 218 straipsnio 9 dalies taikymo sritį nepatenkantys klausimai, kuriems būtinas Tarybos politinis patvirtinimas

1.2019 M. BENDROS POLITIKOS GAIRĖS DĖL ENERGIJOS BENDRIJOS IR JOS SUSITARIANČIŲJŲ ŠALIŲ 2030 M. TIKSLŲ IR POVEIKIO KLIMATUI NEUTRALUMO

Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi pozicijos pritarti 2019 m. bendrų politikos gairių projekto, kuris pridedamas kaip šio priedo papildymas, patvirtinimui.  Neesminiams 2019 m. bendrų politikos gairių projekto pakeitimams Komisija, atsižvelgusi į Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių prieš arba per Ministrų tarybos posėdį pateiktus komentarus, gali pritarti be papildomo Tarybos sprendimo.

2.2018–2019 M. METINĖ ENERGIJOS BENDRIJOS VEIKLOS ATASKAITA

Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi pozicijos pritarti 2018–2019 m. metinės veiklos ataskaitos projekto patvirtinimui.

3.SPRENDIMAS D/2019/01/MC-EnC DĖL DIREKTORIAUS ATASKAITOS DĖL BIUDŽETO ĮVYKDYMO

Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi pozicijos pritarti patvirtinimui, kad direktorius įvykdė 2018 m. biudžetą.



3 PRIEDO PAPILDYMAS

2019 m. bendros politikos gairės

dėl Energijos bendrijos ir jos susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslų ir poveikio klimatui neutralumo

ĮVADAS

2018 m. lapkričio mėn. įvykusiame posėdyje Ministrų taryba priėmė bendras politikos gaires dėl Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslų. Gairės parengtos remiantis politiniu sutarimu nustatyti tris atskirus 2030 m. energetikos ir klimato tikslus: energijos vartojimo efektyvumo tikslą, atsinaujinančiųjų išteklių energijos dalies tikslą ir išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo tikslą. Šie tikslai turėtų atitikti ES 2030 m. tikslus, jų užmojis susitariančiosiose šalyse turėtų būti vienodas ir juos nustatant turėtų būti atsižvelgiama į svarbius socialinius ir ekonominius skirtumus, technologinius pokyčius ir Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos.

Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Parlamento politiniai susitarimai 2018 m. ir 2019 m. pradžioje sudarė sąlygas visas dokumentų rinkinyje „Švari energija visiems europiečiams“ nustatytas taisykles taikyti nuo 2019 m. birželio mėn. Visi trys 2030 m. energetikos ir klimato tikslai (išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažinimas bent 40 %, palyginti su 1990 m., bent 32,5 % energijos vartojimo efektyvumo tikslas ir bent 32 % atsinaujinančiųjų išteklių energijos tikslas) jau yra visapusiškai įtvirtinti ES teisės aktuose.

2009 m. Atsinaujinančiųjų išteklių direktyva ir 2012 m. Energijos vartojimo efektyvumo direktyva buvo priimtos Ministrų tarybos sprendimais ir jų pagrindu tapo Energijos bendrijos teisinės sistemos dalis, įskaitant 2020 m. visos Energijos bendrijos energijos vartojimo efektyvumo tikslą ir kiekvienai iš susitariančiųjų šalių nustatytus konkrečius 2020 m. atsinaujinančiųjų išteklių energijos tikslus.

Energijos bendrijos ministrų taryba 2017 m. pabrėžė būtinybę nustatyti 2030 m. tikslus, susijusius su energijos vartojimo efektyvumu, atsinaujinančiųjų išteklių energija ir išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimu. Šie tikslai dera su atitinkamais susitariančiųjų šalių įsipareigojimais, susijusiais su stojimo į ES procesu, taip pat su įsipareigojimais, kuriuos šalys prisiėmė pagal Jungtinių Tautų bendrąją klimato kaitos konvenciją (UNFCCC) ir Paryžiaus susitarimą.

Siekdamas nustatyti tuos tikslus, Energijos bendrijos sekretoriatas pirmiausia inicijavo išorės studiją, kad, jei įmanoma, būtų nustatyta visų trijų energetikos ir klimato tikslų nustatymo remiantis 2018 m. bendrose politikos gairėse apibrėžtais kriterijais metodika. Šios studijos išvadas išsamiai aptarė ir išnagrinėjo Energijos ir klimato komiteto techninė darbo grupė, remdamasi Komisijos analitinio pobūdžio gairėmis. Studija buvo užbaigta 2019 m. birželio mėn., jos rezultatai tapo naudingu diskusijų pagrindu. Tačiau šie rezultatai taip pat parodė, kad, palyginti su ES paprastai naudojamais metodais, būta tam tikrų metodinių apribojimų, susijusių su duomenų kokybe bei prieinamumu ir studijos analitine apimtimi. Tad vien tik šios studijos rezultatų nepakanka, kad būtų galima padaryti tvirtas išvadas ir pasiūlyti aiškius Energijos bendrijos ir jos susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslus.

Diskusijos metu nurodyta, kad siekiant pasiūlyti tvirtus ir patikimus Energijos bendrijos ir jos susitariančiųjų šalių energetikos ir klimato tikslus, kurie savo užmoju ir turiniu prilygtų ES 2030 m. tikslams, reikėtų tolesnės pažangesnės analizės. Tokia analizė bus atliekama vykdant naują ES metodika grindžiamą modeliavimą, kurį inicijuos Europos Komisija.

Be to, labai svarbu, kad nustatant Energijos bendrijos 2030 m. tikslus būtų atsižvelgiama į naujas ES lygmens tendencijas, visų pirma į tai, kad siekiant naujo Europos žaliojo kurso tikslo, kurį savo politinėse gairėse iškėlė išrinktoji Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, ES 2030 m. tikslai gali būti peržiūrėti ir padidinti.

ENERGIJOS BENDRIJOS MINISTRŲ TARYBA,

atsižvelgdama į Energijos bendrijos steigimo sutarties (toliau – Sutartis) 47 straipsnio a punktą ir į Procedūrinio akto 2006/01/MC-EnC dėl Energijos bendrijos ministrų tarybos vidaus tvarkos taisyklių priėmimo VI punktą,

pripažindama būtinybę veiksmingai spręsti klimato kaitos keliamas problemas,

atsižvelgdama į tai, kad Energijos bendrijos susitariančiosios šalys pritaria Paryžiaus susitarime išdėstytam raginimui imtis ryžtingesnių kovos su klimato kaita veiksmų,

pripažindama, kad energetikos sektorius yra vienas iš tų sektorių, kuriuose išmetama daugiausia šiltnamio efektą sukeliančių dujų, ir atsižvelgdama į tai, kad energetikos politika ir klimatas yra glaudžiai susiję,

atsižvelgdama į tai, kad per 2017 m. rugsėjo 5 d. Vienoje įvykusį pirmąjį Energetikos ir klimato komiteto posėdį buvo pripažinta, kad rengiant stabilius nacionalinius energetikos ir klimato srities veiksmų iki 2030 m. planus turėtų būti nustatyti ir trys bendrieji tikslai, būtent užtikrinimo, kad atsinaujinančiųjų išteklių energija sudarytų didesnę visos suvartojamos energijos dalį, energijos vartojimo efektyvumo didinimo ir išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo,

primindama 2017 m. gruodžio mėn. Ministrų tarybos išvadas, kuriose pabrėžta būtinybė Energijos bendrijoje nustatyti 2030 m. su atsinaujinančiųjų išteklių energija, energijos vartojimo efektyvumu ir išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimu susijusius tikslus ir kuriose palankiai įvertintas Europos Komisijos pareiškimas, kad ji stengsis Energijos bendrijai parengti atitinkamus pasiūlymus įtraukti į savo aquis tinkamas su šiais tikslais susijusias būsimų ES teisės aktų nuostatas, kai tie teisės aktai bus priimti Europos Sąjungoje,

primindama Ministrų tarybos rekomendaciją 2016/02/MC-EnC dėl pasirengimo įgyvendinti Reglamentą (ES) 525/2013 dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo stebėsenos mechanizmo ir Rekomendaciją 2018/01/MC-EnC dėl Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių pasirengimo rengti integruotus nacionalinius energetikos ir klimato srities veiksmų planus,

pripažindama ES lygmens politinio sutarimo dėl ES 2030 m. tikslų, nustatytų iš dalies pakeitus Energijos vartojimo efektyvumo direktyvą, Atsinaujinančiųjų išteklių direktyvą ir pasiekus susitarimą dėl Pastangų pasidalijimo reglamento, svarbą Energijos bendrijai,

primindama 2018 m. bendras politikos gaires ir politinį sutarimą dėl to, kad Energijos bendrijos susitariančiosioms šalims būtina nustatyti tris atskirus 2030 m. energetikos ir klimato tikslus,

pripažindama indėlį, kurį, remdamiesi Komisijos tarnybų analitinėmis gairėmis, savo preliminariu analitiniu darbu įnešė sekretoriatas ir išorės ekspertai, tačiau kartu atkreipdama dėmesį, kad siekiant nustatyti tvirtus ir patikimus 2030 m. tikslus būtina atlikti papildomą duomenų ir metodinę analizę,

pripažindama būtinybę nustatyti plataus užmojo tikslą pasiekti poveikio klimatui neutralumo atsižvelgiant į platų Europos Sąjungos užmojį tapti pirmuoju pasaulyje neutralaus poveikio klimatui žemynu,

MINISTRŲ TARYBA PRIIMA

2019 m. bendras politikos gaires dėl Energijos bendrijos ir jos susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslų ir poveikio klimatui neutralumo

Šiomis 2019 m. bendromis politikos gairėmis dar kartą patvirtinamas 2018 m. Ministrų taryboje pasiektas politinis sutarimas dėl Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslų.

Kadangi vis svarbiau veiksmingai spręsti neigiamo klimato kaitos poveikio keliamas problemas, 2019 m. bendros politikos gairės atspindi susitariančiųjų šalių politinį įsipareigojimą pereiti prie švarios energijos siekiant sukurti neutralaus poveikio klimatui Energijos bendriją vadovaujantis Paryžiaus susitarimu ir atsižvelgiant į ES užmojį mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro.  

Atsižvelgiant į ES 2030 m. tikslus turėtų būti nustatyti trys atskiri 2030 m. energetikos ir klimato tikslai: energijos vartojimo efektyvumo tikslas, atsinaujinančiųjų išteklių energijos dalies tikslas ir išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo tikslas. Jų užmojis susitariančiosiose šalyse turėtų būti vienodas ir juos nustatant turėtų būti atsižvelgiama į svarbius socialinius ir ekonominius skirtumus, technologinius pokyčius ir Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos. Šie tikslai turėtų būti nustatyti remiantis kuo patikimesniais duomenimis, kurie būtų gauti Europos Komisijai atlikus išplėstinį modeliavimą naujos specialios analitinės ir modeliavimo studijos metu.

Siekiant, kad vadovaujantis šiais tikslais būtų galima veiksmingai vykdyti energetikos ir klimato srities veiksmus, tie tikslai turėtų būti nustatomi kaip kiekvienos susitariančiosios šalies nacionaliniai tikslai, kurie kartu sudarytų bendrą Energijos bendrijos lygmens tikslą.

Rengdamos savo nacionalinius energetikos ir klimato sričių planus susitariančiosios šalys turėtų remtis 2018 m. bendrose politikos gairėse pasiektu politiniu sutarimu.

Energijos bendrijos ministrų taryba numato įtraukti susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslus į Energijos bendrijos teisinę sistemą priimdama iš dalies pakeistą Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvą, iš dalies pakeistą Energijos vartojimo efektyvumo direktyvą ir Valdymo reglamentą, kaip nurodyta priede pateikiamame tvarkaraštyje. Ministrų tarybos rekomendacija 2018/1/MC-EnC dėl Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių pasirengimo rengti integruotus nacionalinius energetikos ir klimato srities veiksmų planus ir jos preliminariu tvarkaraščiu turėtų būti vadovaujamasi atsižvelgiant į pirmiau minėtą tvarkaraštį.

PRIEDAS

Toliau pateikiamame preliminariame tvarkaraštyje nurodomi būsimi veiksmai.

Data

Veiksmas

2019 m. gruodžio 13 d.

2019 m. bendrų politikos gairių patvirtinimas Ministrų Taryboje

2019 m. lapkričio mėn. – 2020 m. kovo mėn.

[Naujos studijos parengiamasis etapas]

2020 m. balandžio mėn.

Europos Komisija pradeda naują išorės studiją, kuria ES energijos ir klimato kaitos modeliavimo principai pritaikomi Energijos bendrijai

2020 m. balandžio mėn. – 2020 m. gruodžio mėn.

Energetikos ir klimato komitetas ir jo techninė darbo grupė nuolat informuojami apie studijos eigą, su jais konsultuojamasi dėl atitinkamų aspektų

2021 m. pradžia

Studijos pristatymas ir jos rezultatų aptarimas Energetikos ir klimato komitete ir jo techninėje darbo grupėje

2021 m. pavasaris

Nuolatinė aukšto lygio grupė patvirtina Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslus

2021 m. vidurys

Adaptuotos Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos, Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos ir Valdymo reglamento ir susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslų priėmimas Ministrų Taryboje

(1)    Tai reglamentuojama pagal atskiras Deleguotųjų darbuotojų, stažuotojų ir vietoje samdomų darbuotojų taisykles.
(2)    Energijos bendrijos sekretoriatas vadovaujasi bendradarbiavimo biuro „EuropeAid“ skelbiamais dienpinigių įkainiais, kuriuos taiko ir kitos ES finansuojamos tarptautinės organizacijos.
(3)    Austrijos Respublika įsipareigojo sekretoriato biurui Vienoje skirti 170 000 EUR per metus. Jokie kiti nuomos išlaidoms padengti skirti įnašai (nei vidaus ištekliai, nei kiti dovanojami įnašai) neįtraukti.
(4)    Nuo 2014 m. apskaitos funkcija pavedama atlikti užsakomųjų paslaugų teikėjams, remiantis biudžeto procedūrų nuostatomis (41 straipsnio 2 dalimi). 
Top

Briuselis, 2019 11 19

COM(2019) 607 final

2019/0269(NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Energijos bendrijos ministrų taryboje ir Energijos bendrijos nuolatinėje aukšto lygio grupėje (2019 m. gruodžio 12 d. ir 13 d., Kišiniovas)


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.Pasiūlymo dalykas

Šis pasiūlymas yra susijęs su sprendimu, kuriuo nustatoma pozicija, kurios Energijos bendrijos ministrų taryboje ir Nuolatinėje aukšto lygio grupėje Sąjungos vardu turi būti laikomasi dėl teisės aktų, kuriuos šios dvi institucijos numato priimti 2019 m. gruodžio 12 ir 13 d. Į jį taip pat įtraukti abiejų institucijų darbotvarkėse nurodyti klausimai, kuriems netaikoma SESV 218 straipsnio 9 dalis, bet kuriems reikia Tarybos politinio patvirtinimo.

2.Pasiūlymo aplinkybės

2.1.Energijos bendrijos sutartis

Energijos bendrijos sutartimi (toliau – EBS) siekiama, įgyvendinant sutartas ES energetikos acquis dalis ES nepriklausančiose Sutarties šalyse, sukurti stabilią reguliavimo ir rinkos sistemą ir bendrą prekybos tinklais perduodama energija reguliavimo erdvę. Susitarimas įsigaliojo 2006 m. liepos 1 d. Europos Sąjunga yra viena iš EBS šalių 1 . Sutarties šalys, kurios nėra ES valstybės narės, EBS vadinamos susitariančiosiomis šalimis.

2.2.Energijos bendrijos ministrų taryba ir Energijos bendrijos nuolatinė aukšto lygio grupė

Ministrų taryba užtikrina, kad būtų pasiekti EBS nustatyti tikslai. Ji rengia bendras politikos gaires, imasi priemonių ir priima procedūrinius aktus. Kiekviena sutarties šalis turi po vieną balsą, o Ministrų taryba veikia pagal skirtingas balsavimo taisykles, priklausomai nuo svarstomo dalyko. ES yra viena iš devynių sutarties šalių ir turi vieną balsą, taip pat priklausomai nuo konkretaus dalyko.

2.3 skirsnio 1 ir 3 punktuose išvardyti numatomi aktai turi būti priimami vienbalsiai (pagal EBS 73 ir 74 straipsnius kartu su EBS 88 straipsniu ir 92 straipsnio 1 dalimi).

Sprendimai dėl kitų 2.4 skirsnio 2 ir 3 punktuose išvardytų numatomų klausimų turi būti priimami dviejų trečdalių balsų dauguma (EBS 83 ir 87 straipsniai).

2.3 skirsnio 2 punkte išvardyti numatomi aktai turi būti priimami paprasta balsų dauguma (EBS 91 straipsnio 1 dalies a punktas).

Galiausiai 2.3 skirsnio 4 punkte išvardytus numatomus aktus ir sprendimus dėl kitų 2.4 skirsnio 1 punkte nurodytų klausimų Ministrų taryba arba Nuolatinė aukšto lygio grupė priima balsavusiųjų balsų dauguma, tačiau šiuo atveju ES neturi balsavimo teisės (EBS 80 ir 81 straipsniai).

Nuolatinė aukšto lygio grupė yra svarbi Ministrų tarybai pavaldi institucija. Be kitų užduočių, ji gali imtis priemonių, jeigu Ministrų taryba jai suteikia tokius įgaliojimus. ES yra atstovaujama Nuolatinėje aukšto lygio grupėje ir turi vieną balsą.

EBS 47 straipsnyje nustatyta: „Ministrų taryba užtikrina, kad būtų pasiekti šioje Sutartyje nustatyti tikslai. Ji […] b) imasi priemonių […]“.

Energijos bendrijos ministrų tarybos sprendimo D/2011/02/MC-EnC, kuriuo priimamas trečiasis energetikos teisės aktų rinkinys 2 , 27 ir 28 straipsniuose nustatyta, kad i) Energijos bendrija taiko Europos Komisijos pagal trečiąjį energetikos teisės aktų rinkinį priimtus tinklo kodeksus ir gaires ir kad ii) tinklo kodeksus ir gaires priima Nuolatinė aukšto lygio grupė.

2.3.Numatomi Ministrų tarybos ir Nuolatinės aukšto lygio grupės aktai

2019 m. gruodžio 13 d. Ministrų taryba, o 2019 m. gruodžio 12 d. Nuolatinė aukšto lygio grupė priims tam tikrus aktus.

Šis sprendimo pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį pasiūlymas yra susijęs su pozicija, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi dėl šių numatomų Ministrų tarybos aktų:

(1)Sprendimo, kuriuo patvirtinamas 2020–2021 m. Energijos bendrijos biudžetas ir finansiniai įnašai;

(2)Sprendimų pagal EBS 91 straipsnio 1 dalį, kuriais nustatomas EBS pažeidimas šiose bylose:

(a)Sprendimo 2019/…/Mc-EnC byloje ECS-10/17 dėl Energijos bendrijos sutarties nesilaikymo Serbijoje;

(b)Sprendimo 2019/…/Mc-EnC byloje ECS-13/17 dėl Energijos bendrijos sutarties nesilaikymo Serbijoje;

(c)Sprendimo 2019/…/Mc-EnC byloje ECS-6/18 dėl Energijos bendrijos sutarties nesilaikymo Kosove* 3 ;

(3)Sprendimų pagal EBS 92 straipsnio 1 dalį:

(a)Sprendimo, kuriuo pagal Energijos bendrijos sutarties 92 straipsnio 1 dalį nustatomos priemonės arba pratęsiamas jų taikymas Bosnijai ir Hercegovinai bylose ECS-8/11 S, ECS-2/13 ir ECS-6/16;

(b)Sprendimo, kuriuo pagal Energijos bendrijos sutarties 92 straipsnio 1 dalį nustatomos priemonės arba pratęsiamas jų taikymas Serbijai bylose ECS-3/08 ir ECS-9/13.

Šis sprendimo pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį pasiūlymas yra susijęs su pozicija, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi dėl šių numatomų Nuolatinės aukšto lygio grupės aktų:

(4)Energijos bendrijos nuolatinės aukšto lygio grupės sprendimo dėl Reglamento (ES) 312/2014, kuriuo nustatomas dujų perdavimo tinklų balansavimo kodeksas, įgyvendinimo.

Numatomų Ministrų tarybos ir Nuolatinės aukšto lygio grupės aktų (toliau kartu – numatomi aktai) tikslas – sudaryti palankesnes sąlygas siekti EBS tikslų ir palengvinti Energijos bendrijos sekretoriato Vienoje, kuris, be kita ko, teikia administracinę paramą Ministrų tarybai, veikimą.

2.4.Kiti darbotvarkės klausimai

Išsamumo tikslais pažymima, kad, be numatomų aktų, į Ministrų tarybos ir Nuolatinės aukšto lygio grupės posėdžių darbotvarkę bus įtraukti ir kiti klausimai. Šiais klausimais Komisija ketina Sąjungos vardu pareikšti toliau (taip pat šio pasiūlymo 3 priede) išdėstytas pozicijas.

1.2019 m. bendros politikos gairės dėl Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslų ir poveikio klimatui neutralumo

Vienas iš pagrindinių EBS tikslų – sukurti stabilia reguliavimo ir rinkos sistema pagrįstą integruotą ir tvarią visos Europos energijos rinką, kuri padėtų pritraukti ekonominei plėtrai ir socialiniam stabilumui užtikrinti reikalingų investicijų, gerinti aplinkos būklę ir skatinti atsinaujinančiųjų išteklių energijos vartojimą. Atsižvelgiant į tai, kad energetikos sektorius yra vienas iš tų, kuriuose išmetama daugiausia šiltnamio efektą sukeliančių dujų, ir į tai, kad energetikos politika ir klimatas yra glaudžiai susiję, Energijos bendrijoje svarbu stiprinti su energijos vartojimo efektyvumu, atsinaujinančiųjų išteklių energija ir išmetamomis šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis susijusią politikos sistemą.

Energijos bendrijos ministrų taryba priėmė Rekomendaciją 2016/02/MC-EnC dėl pasirengimo įgyvendinti Reglamentą (ES) Nr. 525/2013 dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo stebėsenos mechanizmo ir Rekomendaciją 2018/01/MC-EnC dėl Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių pasirengimo rengti integruotus nacionalinius energetikos ir klimato srities veiksmų planus.

2009 m. Atsinaujinančiųjų išteklių direktyva ir 2012 m. Energijos vartojimo efektyvumo direktyva buvo priimtos ir Ministrų tarybos sprendimais tapo Energijos bendrijos teisinės sistemos dalis, įskaitant 2020 m. visos Energijos bendrijos energijos vartojimo efektyvumo tikslą (išreikštą pirminės energijos suvartojimo ir galutinės energijos suvartojimo rodikliais) ir kiekvienai iš susitariančiųjų šalių nustatytus konkrečius 2020 m. atsinaujinančiųjų išteklių energijos tikslus.

2018 m. lapkričio mėn. Ministrų taryba priėmė bendras politikos gaires dėl Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslų. Gairės parengtos atsižvelgiant į politinį sutarimą nustatyti tris atskirus 2030 m. energetikos ir klimato tikslus: energijos vartojimo efektyvumo tikslą, atsinaujinančiųjų išteklių energijos dalies tikslą ir išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo tikslą. Šie tikslai turėtų atitikti ES 2030 m. tikslus, jų užmojis susitariančiosiose šalyse turėtų būti vienodas ir juos nustatant turėtų būti atsižvelgiama į svarbius socialinius ir ekonominius skirtumus, technologinius pokyčius ir Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos.

Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Parlamento politiniai susitarimai 2018 m. ir 2019 m. pradžioje sudarė sąlygas visas dokumentų rinkinyje „Švari energija visiems europiečiams“ nustatytas taisykles taikyti nuo 2019 m. birželio mėn. Visi trys 2030 m. energetikos ir klimato tikslai (išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažinimas bent 40 %, palyginti su 1990 m., bent 32,5 % energijos vartojimo efektyvumo tikslas ir bent 32 % atsinaujinančiųjų išteklių energijos tikslas) jau yra visapusiškai įtvirtinti ES teisės aktuose.

Atsižvelgdama į Rekomendacijos 2018/01/MC-EnC priėmimą ir į susitariančiųjų šalių įsipareigojimus, susijusius su stojimo į ES procesu, Jungtinių Tautų bendrąja klimato kaitos konvencija (UNFCCC) ir Paryžiaus susitarimu, taip pat į kiekvienos jų nacionaliniu lygmeniu nustatytus įpareigojančius veiksmus, Energijos bendrijos ministrų taryba 2019 m. gruodžio 13 d. tęs diskusiją dėl 2030 m. energijos vartojimo efektyvumo bei atsinaujinančiųjų išteklių energijos dalies didinimo ir išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo tikslų, kurių užmojis prilygsta Europos Sąjungoje nustatytiems 2030 m. tikslams.

2019 m. bendrų politikos gairių dėl Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių 2030 m. tikslų ir poveikio klimatui neutralumo projekte bus įtvirtintas Ministrų taryboje pasiektas politinis susitarimas ir pateikiama politinių šių tikslų nustatymo gairių.

Komisija ketina Europos Sąjungos vardu pritarti 2019 m. bendrų politikos gairių projekto priėmimui. Neesminiams 2019 m. bendrų politikos gairių projekto pakeitimams Komisija, atsižvelgusi į Energijos bendrijos susitariančiųjų šalių prieš arba per Ministrų tarybos posėdį pateiktus komentarus, gali pritarti be papildomo Tarybos sprendimo.

2.Metinė 2018–2019 m. Energijos bendrijos veiklos ataskaita

Europos Sąjungos vardu Komisija ketina pritarti tam, kad būtų priimta 2018–2019 m. metinė ataskaita.

3.Direktoriaus ataskaita dėl 2018 m. biudžeto įvykdymo remiantis 2018 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių metų audito ataskaita, auditorių pateiktu patikinimo pareiškimu ir Biudžeto komiteto ataskaita

Komisija ketina Europos Sąjungos vardu pritarti patvirtinimui, kad direktorius įvykdė 2018 m. biudžetą.

3.Pozicija, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu

3.1.Numatomi Ministrų tarybos aktai

3.1.1.Sprendimas, kuriuo patvirtinamas 2020–2021 m. Energijos bendrijos biudžetas ir šalių įnašai į biudžetą

Siūlomame Ministrų tarybos procedūriniame akte numatoma, kad ir 2020, ir 2021 m. bendras biudžetas bus 4 812 073 EUR. Tokio paties dydžio biudžetas buvo numatytas ir 2019 m. Todėl, palyginti su 2019 m. biudžetas nepadidės.

Numatoma didinti tam tikroms bendro biudžeto sritims skirtus asignavimus, pvz., su infliacija susijusį darbuotojų atlyginimo koregavimą (papildomai atitinkamai 2 % 2020 m. ir 2021 m.), sukurti du naujus nuolatinius etatus (vieną – naujo „Švarios energijos dokumentų rinkinio“ eksperto, kitą – naujo eksperto aplinkosaugos klausimais) ir padidinti biuro nuomos išlaidas. Šie padidinimai bus finansuojami perskirstant kitus biudžeto asignavimus ir sutaupytas lėšas. Be to, Energijos bendrija daugiau dėmesio skirs savo pagrindinėms užduotims, apibrėžtoms Energijos bendrijos teisinėje sistemoje.

94,78 % biudžeto sumokės Europos Sąjunga, likusią dalį – Energijos bendrijos sutarties šalys, kurios nėra ES valstybės narės.

Sąjungos vardu Ministrų taryboje turi būti laikomasi tokios pozicijos: turėtų būti patvirtintas sprendimas, kuriuo patvirtinamas 2020–2021 m. Energijos bendrijos biudžetas ir šalių finansiniai įnašai į biudžetą.

3.1.2.Sprendimai pagal EBS 91 straipsnio 1 dalį, kuriais nustatomas EBS pažeidimas šiose bylose

Ginčų sprendimo procedūra nustatyta Sutarties ginčų sprendimo tvarkos taisyklių III antraštinės dalies 1 skyriuje ir IV antraštinės dalies 1 skyriuje 4 .

(a)Sprendimas 2019/…/Mc-EnC byloje ECS-10/17 dėl Energijos bendrijos sutarties nesilaikymo Serbijoje

Perdavimo sistemos operatorių (PSO) veiklos rūšių atskyrimas – viena iš esminių trečiajame energetikos teisės aktų rinkinyje įtvirtintų koncepcijų. Pagal tą koncepciją reikalaujama, kad būtų aiškiai atskirta energijos perdavimo veikla nuo gamybos ir tiekimo interesų. Jei sertifikuojamas PSO, kurį kontroliuoja asmuo arba asmenys iš trečiosios šalies arba trečiųjų šalių, taikomas Dujų direktyvos 11 straipsnis 5 . Dujų direktyvos 10 straipsnyje nustatyta, kad prieš patvirtinant ir paskiriant įmonę perdavimo sistemos operatoriumi, ji turi būti sertifikuojama. Kad įmonė būtų sertifikuota, ji turi atitikti trečiojo energetikos teisės aktų rinkinio veiklos rūšių atskyrimo reikalavimus, t. y. Dujų direktyvos 9 straipsnį.

Dujų direktyva ir Dujų reglamentas 6 buvo įtraukti į Energijos bendrijos acquis 2011 m. spalio 6 d. Ministrų tarybos sprendimu 2011/02/MC-EnC.

Energijos bendrijos sekretoriatas preliminariai nustatė, kad sertifikuodama įmonę „Yugorosgaz-Transport“ pagal ISO modelį, Serbijos Respublika neįvykdė savo įsipareigojimų pagal į Energijos bendrijos aquis įtrauktos Direktyvos 2009/73/EB 10 straipsnį, 14 straipsnio 2 dalies a, b ir d punktus, 15 ir 11 straipsnius ir Reglamento 715/2009 24 straipsnį. Todėl Energijos bendrijos sekretoriatas pateikė Ministrų tarybai pagrįstą prašymą.

Atsižvelgiant į pagrįstame prašyme išdėstytus faktus ir argumentus, Sąjungos vardu Ministrų taryboje turi būti laikomasi tokios pozicijos: sprendimas byloje ECS-10/17, kuriuo nustatomas pažeidimas, turėtų būti patvirtintas.

(b)Sprendimas 2019/…/Mc-EnC byloje ECS-13/17 dėl Energijos bendrijos sutarties nesilaikymo Serbijoje

Kaip nusprendė Europos Sąjungos Teisingumo Teismas, trečiųjų šalių prieiga prie perdavimo sistemų yra „viena iš esminių priemonių“ 7 , kurias susitariančiosios šalys turi įgyvendinti, kad įvykdytų savo įsipareigojimus pagal EBS. Pagal Dujų direktyvos 32 straipsnio 1 dalį susitariančiosios šalys užtikrina paskelbtais tarifais pagrįstos sistemos, suteikiančios trečiosioms šalims galimybę gamtinių dujų perdavimo sistema naudotis visiems sistemos naudotojams, įgyvendinimą ir objektyvų šios sistemos taikymą nediskriminuojant sistemos naudotojų. Dujų reglamento 16 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatomas reikalavimas PSO leisti rinkos dalyviams naudotis didžiausiais pajėgumais visuose atitinkamuose taškuose atsižvelgiant į sistemos vientisumą ir veiksmingą tinklo eksploatavimą ir įgyvendinti ir paskelbti nediskriminacinius ir skaidrius pajėgumų paskirstymo mechanizmus. Pagal Dujų reglamento 18 straipsnio 3 dalį ir jo I priedo 3.2 punkto 1 dalies a punktą atitinkami taškai apima visus dujų įleidimo į PSO valdomą gamtinių dujų perdavimo tinklą ir išleidimo iš jo taškus. Energijos bendrijos acquis nustatyti įsipareigojimai, susiję trečiųjų šalių prieiga prie gamtinių dujų perdavimo sistemos, buvo perkelti į Serbijos nacionalinę teisę Energijos įstatymu ir juos PSO turi įgyvendinti pagal taisykles.

Energijos bendrijos sekretoriatas mano, kad „Srbijagas“, t. y. bendrovė, šiuo metu Serbijos Respublikoje veikianti kaip PSO ir atsakinga už visus dujų įleidimo į Serbijos gamtinių dujų perdavimo sistemą ir išleidimo iš jos taškus, neįvykdė šių įsipareigojimų, nes toliau vienašališkai neįtraukia tarpvalstybinių gamtinių dujų perdavimo pajėgumų Chorgošo dujų įleidimo punkte į atviras pajėgumų paskirstymo procedūras ir tokiu būdu neužtikrina trečiųjų šalių prieigos atitinkamame dujų įleidimo punkte. Be to, jam kyla abejonių dėl Serbijos valdžios institucijų gebėjimo užtikrinti atitinkamų įsipareigojimų vykdymą.

Energijos bendrijos sekretoriatas preliminariai nustatė, kad dėl to, kad „Srbijagas“ trečiosioms šalims be pateisinamos priežasties nesuteikia neribotos ir nediskriminacinės prieigos prie Chorgošo dujų įleidimo punkto ir neįtraukia jo į atviras pajėgumų paskirstymo procedūras, Serbijos Respublika pažeidžia Direktyvos 2009/73/EB 32 straipsnį ir Reglamento (EB) Nr. 715/2009 16 straipsnį, todėl nevykdo savo įsipareigojimų pagal Energijos bendrijos sutarties 6, 10 ir 11 straipsnius. Todėl Energijos bendrijos sekretoriatas pateikė Ministrų tarybai pagrįstą prašymą.

Atsižvelgiant į pagrįstame prašyme išdėstytus faktus ir argumentus, Sąjungos vardu Ministrų taryboje turi būti laikomasi tokios pozicijos: sprendimas byloje ECS-13/17, kuriuo nustatomas pažeidimas, turėtų būti patvirtintas.

Tačiau šis patvirtinimas turėtų būti suteiktas su sąlyga, kad pagrįstas prašymas bus pakeistas pašalinant obiter dictum jo 71 punkte, kuriame nurodomas galimas piktnaudžiavimas dominuojančia padėtimi. Šis obiter dictum nėra svarbus nustatant, ar nagrinėjamu atveju buvo padarytas pažeidimas, ir ar dėl jo kyla rizika, kad bus sukurtas teisinis netikrumas.

(c)Sprendimas 2019/…/Mc-EnC byloje ECS-6/18 dėl Energijos bendrijos sutarties nesilaikymo Kosove*

Pagal EBS 16 straipsnio iii punktą 8 , Direktyva 2001/80/EB su pakeitimais, padarytais 2013 m. spalio 24 d. Energijos bendrijos ministrų tarybos sprendimu 2013/05/MC-EnC ir 2015 m. spalio 16 d. Energijos bendrijos ministrų tarybos sprendimu 2015/07/MC-EnC, kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas 2013/05/MC-EnC, yra Energijos bendrijos aplinkos acquis communautaire dalis.

Pagal EBS 16 straipsnio v punktą, Direktyvos 2010/75/ES 9 , su pakeitimais, padarytais 2013 m. spalio 24 d. Energijos bendrijos ministrų tarybos sprendimu 2013/06/MC-EnC, III skyrius, V priedas ir 72 straipsnio 3–4 dalys taip pat yra Energijos bendrijos aplinkos acquis communautaire dalis.

EBS 12 straipsnyje reikalaujama, kad „Susitariančiosios Šalys įgyvendintų aplinkos acquis communautaire pagal tų priemonių įgyvendinimo tvarkaraštį, nurodytą II priede“.

Energijos bendrijos sekretoriatas mano, kad Kosovas* neįvykdė savo įsipareigojimų, susijusių su Direktyvos 2001/80/EB (taikomos esamiems įrenginiams) ir Direktyvos 2010/75/ES (taikomos naujiems įrenginiams) nuostatų perkėlimu į nacionalinę teisę ir jų įgyvendinimu. Dėl šio reikalavimų nevykdymo išmetamųjų teršalų ribinės vertės, nustatytos atitinkamuose leidimuose, išduotuose penkiems esamiems dideliems kurą deginantiems įrenginiams (trys „Kosovo A“ ir du „Kosovo B“ įrenginių komplekse) taip pat viršija Direktyvoje 2001/80/EB nustatytas ribines vertes. Be to, Kosovas* planuoja statyti naują šiluminę elektrinę („Kosova e Re“), kurios grynoji elektrinė galia – 450 MW. Vadovaujantis taikomais Energijos bendrijos teisės aktais, ši elektrinė patenka į „naujo įrenginio“ kategoriją pagal Direktyvą 2010/75/ES, o jos išmetamųjų teršalų ribinės vertės turi būti nustatytos pagal tos pačios direktyvos V priedo 2 dalyje nustatytas išmetamųjų teršalų ribines vertes. Kadangi nėra nacionalinės teisės aktų, kuriais į nacionalinę teisę būtų perkelti Direktyvos 2010/75/ES reikalavimai dėl naujų įrenginių, planuojamos naujos šiluminės elektrinės išmetamųjų teršalų ribinės vertės negali būti nustatomos pagal Energijos bendrijos teisę.

Energijos bendrijos sekretoriatas laikosi nuomonės, kad šiuo metu Kosove* taikoma teisinė sistema, t. y. TIPK įstatymas ir administraciniai nurodymai, neužtikrina, kad būtų laikomasi kelių Direktyvos 2001/80/EB nuostatų, todėl nustatytos neteisingos išmetamųjų teršalų ribinės vertės arba kiti parametrai, taikomi tam tikriems teršalams vienos ar kelių direktyvos taikymo sričiai priklausančių kategorijų įrenginiuose.

Kalbant apie naujus įrenginius, Energijos bendrijos sekretoriatas mano, kad nepriėmęs įstatymų ir kitų teisės aktų, reikalingų, kad būtų laikomasi Direktyvos 2010/75/ES III skyriaus ir V priedo, visų pirma, nenustatęs nuostatų, kuriomis ribojamas naujų didelių kurą deginančių įrenginių į orą išmetamų teršalų kiekis, arba, bet kuriuo atveju, nepateikęs tokių nuostatų teksto Energijos bendrijos sekretoriatui, Kosovas* nevykdo savo įsipareigojimų pagal Sprendimo 2013/06/MC-EnC 2 straipsnį, taikomą kartu su Direktyvos 2010/75/ES 30 straipsnio 3 dalimi ir V priedo 2 dalimi.

Energijos bendrijos sekretoriatas preliminariai nustatė, kad neperkėlęs į nacionalinę teisę Direktyvos 2001/80/EB 4 straipsnio 1 ir 3 dalių, taip pat III, IV, V, VI ir VII priedų A dalių bei Direktyvos 2010/75/ES 30 straipsnio 3 dalies ir V priedo 2 dalies nuostatų ir jų neįgyvendinęs, Kosovas* neįvykdė savo įsipareigojimų pagal Energijos bendrijos sutartį, ypač pagal jos 12 ir 16 straipsnius. Todėl Energijos bendrijos sekretoriatas pateikė Ministrų tarybai pagrįstą prašymą.

Atsižvelgiant į pagrįstame prašyme išdėstytus faktus ir argumentus, Sąjungos vardu Ministrų taryboje turi būti laikomasi tokios pozicijos: sprendimas byloje ECS-6/18, kuriuo nustatomas pažeidimas, turėtų būti patvirtintas.

3.1.3.Sprendimai pagal EBS 92 straipsnio 1 dalį

(a)Sprendimo, kuriuo pagal Energijos bendrijos sutarties 92 straipsnio 1 dalį nustatomos priemonės arba pratęsiamas jų taikymas Bosnijai ir Hercegovinai bylose ECS-8/11, ECS-6/16 ir ECS-2/13

(i)Pratęsiamas priemonių, byloje ECS-8/11 nustatytų pagal Energijos bendrijos sutarties 92 straipsnio 1 dalį, taikymas Bosnijai ir Hercegovinai.

2015 m. spalio 16 d. Ministrų taryba priėmė Sprendimą 2015/10/MC-EnC byloje ECS-8/11 (susijusioje su tuo, kad Bosnija ir Hercegovina nesilaikė trečiojo energetikos teisės aktų rinkinio), kuriuo nustatoma, kad Bosnija ir Hercegovina neįgyvendino Ministrų tarybos sprendimų 2013/04/MC-EnC ir 2014/04/MC-EnC ir taip neištaisė šiuose sprendimuose nustatytų šiurkščių nuolatinių pažeidimų. Ministrų taryba pradėjo taikyti šias EBS 92 straipsnyje nurodytas priemones:

·sustabdė Bosnijos ir Hercegovinos teisę dalyvauti balsuojant dėl priemonių ir procedūrinių aktų, priimamų pagal Sutarties V antraštinės dalies VI skyrių;

·Energijos bendrijos sekretoriato paprašė sustabdyti išlaidų, susijusių su visais posėdžiais, kuriuos organizuoja Energijos bendrija, kompensavimo taisyklių taikymą Bosnijos ir Hercegovinos atstovams;

·nustatė, kad 92 straipsnyje nurodytos priemonės bus taikomos vienus metus. Kitame posėdyje, kuris įvyko 2016 m., Ministrų taryba, remdamasi Energijos bendrijos sekretoriato ataskaita, įvertino šių priemonių veiksmingumą ir tolesnio jų taikymo poreikį.

Kadangi Bosnija ir Hercegovina nesiėmė jokių priemonių Sprendime 2016/02/MC-EnC nustatytam pažeidimui ištaisyti, Energijos bendrijos sekretoriatas 2018 m. rugsėjo 12 d. pagal Sutarties 92 straipsnį pateikė pagrįstą prašymą Ministrų tarybai. 2018 m. lapkričio 29 d. Ministrų taryba priėmė Sprendimą 2018/17/MC-EnC dėl Bosnijai ir Hercegovinai nustatytų priemonių taikymo pratęsimo, kuriuo nustatoma, kad Bosnija ir Hercegovina neįgyvendino Ministrų tarybos sprendimų 2013/04/MC-EnC, 2014/04/MC-EnC, 2015/10/MC-EnC ir 2016/16/MC-EnC ir taip neištaisė šiuose sprendimuose nustatytų šiurkščių nuolatinių pažeidimų. Ministrų taryba pradėjo taikyti šias EBS 92 straipsnyje nurodytas priemones:

·pagal Sprendimo 2015/10/MC-EnC 2 straipsnio 2 dalį ir Sprendimo 2016/16/MC-EnC 3 straipsnio 1 dalį taikomų Sutarties 92 straipsnyje nurodytų priemonių taikymas bus pratęstas vieniems metams, jei per šešis mėnesius nuo šio sprendimo nebus ištaisyti šio sprendimo 1 straipsnyje nurodyti pažeidimai;

·taip pat bus sustabdyta Bosnijos ir Hercegovinos teisė dalyvauti balsuojant dėl priemonių, priimamų pagal Sutarties II antraštinę dalį, susijusių su naujo dujų sektoriaus acquis priėmimu visose Energijos bendrijos institucijose, ir teisė dalyvauti balsuojant dėl Sutarties 91 straipsnyje nurodytų priemonių;

·2019 m. antrąjį pusmetį įvyksiančiame posėdyje Ministrų taryba, remdamasi Sekretoriato ataskaita, įvertins šių priemonių veiksmingumą ir tolesnio jų taikymo poreikį;

·Energijos bendrijos sekretoriatas raginamas stebėti priemonių, kurių imsis Bosnija ir Hercegovina, atitiktį acquis communautaire.

Kadangi Bosnija ir Hercegovina nesiėmė jokių priemonių Sprendime 2018/17/MC-EnC nustatytam pažeidimui ištaisyti, Energijos bendrijos sekretoriatas 2019 m. spalio 8 d. pagal Sutarties 92 straipsnį pateikė pagrįstą prašymą Ministrų tarybai. Pagrįstame prašyme Energijos bendrijos sekretoriatas paprašė Ministrų tarybos paskelbti, kad:

·Bosnija ir Hercegovina neįgyvendino Ministrų tarybos sprendimų 2013/04/MC-EnC, 2014/04/MC-EnC, 2015/10/MC-EnC, 2016/16/MC-EnC ir 2018/17/MC-EnC ir taip neištaisė šiuose sprendimuose nustatytų šiurkščių nuolatinių pažeidimų;

·pagal Sprendimo 2015/10/MC-EnC 2 straipsnio 2 dalį, Sprendimo 2016/16/MC-EnC 3 straipsnio 1 dalį ir Sprendimo 2018/17/MC-EnC 2 dalį taikomos Sutarties 92 straipsnyje nurodytos priemonės bus taikomos dar vienus metus nuo tada, kai bus priimtos 2020 m. antrąjį pusmetį įvyksiančiame Ministrų tarybos posėdyje;

·taip pat sustabdoma Bosnijos ir Hercegovinos teisė dalyvauti balsuojant dėl sprendimų pagal Sutarties 91 ir 92 straipsnius;

·2020 m. antrąjį pusmetį įvyksiančiame posėdyje Ministrų taryba, remdamasi Energijos bendrijos sekretoriato ataskaita, įvertins šių priemonių veiksmingumą ir tolesnio jų taikymo poreikį.

Atsižvelgiant į tai, kad nustatyti pažeidimai yra nuolatiniai ir reikšmingi, siūlomos priemonės yra tinkamos ir proporcingos. Todėl Sąjungos vardu Ministrų taryboje turi būti laikomasi tokios pozicijos: sprendimo projektas turėtų būti patvirtintas.

(ii)Byloje ECS-2/13 Bosnijai ir Hercegovinai pagal Energijos bendrijos sutarties 92 straipsnio 1 dalį nustatomos priemonės.

2016 m. spalio 14 d. Ministrų taryba priėmė Sprendimą 2016/03/MC-EnC byloje ECS-02/13, kuriuo nustatomas Energijos bendrijos teisės pažeidimas. Sprendime paskelbta, kad Bosnija ir Hercegovina nesilaikė Direktyvos 1999/32/EB 3 straipsnio 1 dalies ir 4 straipsnio 1 dalies kartu su Sutarties 16 straipsniu, nes neužtikrino, kad visoje jos teritorijoje nebūtų naudojamas sunkusis mazutas, kuriame sieros kiekis viršija 1,00 % masės, ir kad visoje jos teritorijoje nebūtų naudojamas gazolis, kuriame sieros kiekis viršija 0,1 % masės.

Kadangi Bosnija ir Hercegovina nesiėmė jokių priemonių Sprendime 2016/03/MC-EnC nustatytam pažeidimui ištaisyti, Energijos bendrijos sekretoriatas 2018 m. rugsėjo 12 d. pagal Sutarties 92 straipsnį pateikė pagrįstą prašymą Ministrų tarybai pradėti bylą ECS-2/13 S.

2018 m. lapkričio 29 d. Ministrų taryba priėmė Sprendimą 2018/13/MC-EnC, kuriuo nustatomas šiurkštus nuolatinis Energijos bendrijos teisės pažeidimas. Sprendime paskelbta, kad tai, kad Bosnija ir Hercegovina neįgyvendino Ministrų tarybos sprendimo 2016/03/MC-EnC, ir taip neištaisė šiame sprendime nustatytų pažeidimų, yra Sutarties 92 straipsnio 1 dalyje nurodytas šiurkštus nuolatinis pažeidimas, tačiau Sutarties 92 straipsnyje nurodytų priemonių taikymo pradžia atidėta 2019 metams. Be to, Ministrų taryba nusprendė, kad Bosnija ir Hercegovina turi imtis visų tinkamų priemonių, kad bendradarbiaudama su Sekretoriatu ištaisytų Ministrų tarybos sprendime 2016/03/MC-EnC nurodytus pažeidimus, ir 2019 m. Ministrų tarybai pranešti apie priemonių, kurių imtasi, įgyvendinimą. Be to, Energijos bendrijos sekretoriatas paragintas prašyti 2019 m. taikyti 92 straipsnyje nurodytas priemones, jei Bosnija ir Hercegovina iki 2019 m. liepos 1 d. neįgyvendins Ministrų tarybos sprendimo 2016/03/MC-EnC.

Kadangi Bosnija ir Hercegovina nesiėmė jokių priemonių Sprendime 2018/13/MC-EnC nustatytam pažeidimui ištaisyti ir neužtikrino Bosnijos ir Hercegovinos nacionalinės teisės atitikties Direktyvai 1999/32/EB, taigi toliau pažeidė Energijos bendrijos aquis, Energijos bendrijos sekretoriatas 2019 m. spalio 8 d. pateikė Ministrų tarybai prašymą taikyti Sutarties 92 straipsnyje nurodytas priemones. Pagrįstame prašyme Energijos bendrijos sekretoriatas paprašė Ministrų tarybos paskelbti, kad:

·Bosnija ir Hercegovina neįgyvendino Ministrų tarybos sprendimų 2013/04/MC-EnC, 2014/04/MC-EnC, 2015/10/MC-EnC, 2016/16/MC-EnC ir 2018/17/MC-EnC ir taip neištaisė šiuose sprendimuose nustatytų šiurkščių nuolatinių pažeidimų;

·pagal Sprendimo 2015/10/MC-EnC 2 straipsnio 2 dalį, Sprendimo 2016/16/MC-EnC 3 straipsnio 1 dalį ir Sprendimo 2018/17/MC-EnC 2 dalį taikomos Sutarties 92 straipsnyje nurodytos priemonės bus taikomos dar vienus metus nuo tada, kai bus priimtos 2020 m. antrąjį pusmetį įvyksiančiame Ministrų tarybos posėdyje;

·taip pat sustabdoma Bosnijos ir Hercegovinos teisė dalyvauti balsuojant dėl sprendimų pagal Sutarties 91 ir 92 straipsnius;

·2020 m. antrąjį pusmetį įvyksiančiame posėdyje Ministrų taryba, remdamasi Energijos bendrijos sekretoriato ataskaita, įvertins šių priemonių veiksmingumą ir tolesnio jų taikymo poreikį.

Todėl Sąjungos vardu Ministrų taryboje turi būti laikomasi tokios pozicijos: sprendimo projektas turėtų būti patvirtintas.

(iii)Byloje ECS-6/16 Bosnijai ir Hercegovinai pagal Energijos bendrijos sutarties 92 straipsnio 1 dalį nustatomos priemonės.

2016 m. spalio 14 d. Ministrų taryba priėmė Sprendimą 2016/07/MC-EnC byloje ECS-06/16, kuriuo nustatomas Energijos bendrijos teisės pažeidimas. Sprendime paskelbta, kad Bosnija ir Hercegovina nesilaikė Sutarties 6 ir 89 straipsnių ir Ministrų tarybos sprendimo 2011/02/MC-EnC 3 straipsnio 1 ir 2 dalių, nes nevykdė Ministrų tarybos sprendimo 2011/02/MC-EnC 3 straipsnio 1 dalyje nustatyto reikalavimo iki 2015 m. sausio 1 d. priimti įstatymus ir kitus teisės aktus, būtinus, kad būtų laikomasi Direktyvos 2009/72/EB, Direktyvos 2009/73/EB, Reglamento (EB) Nr. 714/2009 ir Reglamento (EB) Nr. 715/2009, ir reikalavimo nedelsiant pranešti apie šias priemones Energijos bendrijos sekretoriatui.

Kadangi Bosnija ir Hercegovina nesiėmė jokių priemonių Sprendime 2016/07/MC-EnC nustatytam pažeidimui ištaisyti, Energijos bendrijos sekretoriatas 2018 m. rugsėjo 12 d. pagal Sutarties 92 straipsnį pateikė pagrįstą prašymą Ministrų tarybai pradėti bylą ECS-6/16 S.

2018 m. lapkričio 29 d. Ministrų taryba priėmė Sprendimą 2018/16/MC-EnC, kuriuo nustatomas šiurkštus nuolatinis Energijos bendrijos teisės pažeidimas. Sprendime paskelbta, kad tai, kad Bosnija ir Hercegovina neįgyvendino Ministrų tarybos sprendimo 2016/07/MC-EnC, ir taip neištaisė šiame sprendime nustatytų pažeidimų, yra Sutarties 92 straipsnio 1 dalyje nurodytas šiurkštus nuolatinis pažeidimas, tačiau Sutarties 92 straipsnyje nurodytų priemonių taikymo pradžia atidėta 2019 metams. Be to, Ministrų taryba nusprendė, kad Bosnija ir Hercegovina turi imtis visų tinkamų priemonių, kad bendradarbiaudama su Sekretoriatu ištaisytų Ministrų tarybos sprendime 2016/07/MC-EnC nurodytus pažeidimus, ir 2019 m. Ministrų tarybai pranešti apie priemonių, kurių imtasi, įgyvendinimą. Be to, Energijos bendrijos sekretoriatas paragintas prašyti 2019 m. taikyti 92 straipsnyje nurodytas priemones, jei Bosnija ir Hercegovina iki 2019 m. liepos 1 d. neįgyvendins Ministrų tarybos sprendimo 2016/07/MC-EnC.

Kadangi Bosnija ir Hercegovina nesiėmė jokių priemonių Sprendime 2018/16/MC-EnC nustatytam pažeidimui ištaisyti ir nesilaikė pirmiau minėtų įsipareigojimų, taigi toliau pažeidė Energijos bendrijos aquis, Energijos bendrijos sekretoriatas 2019 m. spalio 8 d. pateikė Ministrų tarybai prašymą taikyti Sutarties 92 straipsnyje nurodytas priemones. Pagrįstame prašyme Energijos bendrijos sekretoriatas paprašė Ministrų tarybos paskelbti, kad:

·Bosnija ir Hercegovina neįgyvendino Ministrų tarybos sprendimų 2013/04/MC-EnC, 2014/04/MC-EnC, 2015/10/MC-EnC, 2016/16/MC-EnC ir 2018/17/MC-EnC ir taip neištaisė šiuose sprendimuose nustatytų šiurkščių nuolatinių pažeidimų;

·pagal Sprendimo 2015/10/MC-EnC 2 straipsnio 2 dalį, Sprendimo 2016/16/MC-EnC 3 straipsnio 1 dalį ir Sprendimo 2018/17/MC-EnC 2 dalį taikomos Sutarties 92 straipsnyje nurodytos priemonės bus taikomos dar vienus metus nuo tada, kai bus priimtos 2020 m. antrąjį pusmetį įvyksiančiame Ministrų tarybos posėdyje;

·taip pat sustabdoma Bosnijos ir Hercegovinos teisė dalyvauti balsuojant dėl sprendimų pagal Sutarties 91 ir 92 straipsnius;

·2020 m. antrąjį pusmetį įvyksiančiame posėdyje Ministrų taryba, remdamasi Energijos bendrijos sekretoriato ataskaita, įvertins šių priemonių veiksmingumą ir tolesnio jų taikymo poreikį.

Todėl Sąjungos vardu Ministrų taryboje turi būti laikomasi tokios pozicijos: sprendimo projektas turėtų būti patvirtintas.

(b)Sprendimo, kuriuo pagal Energijos bendrijos sutarties 92 straipsnio 1 dalį nustatomos priemonės arba pratęsiamas jų taikymas Serbijai bylose ECS-3/08 ir ECS-9/13

(a)Serbijos Respublikai byloje ECS-3/08 nustatomos priemonės pagal Energijos bendrijos sutarties 92 straipsnio 1 dalį.

2016 m. spalio 14 d. Ministrų taryba priėmė Sprendimą 2016/02/MC-EnC byloje ECS-03/08, kuriuo nustatomas Energijos bendrijos teisės pažeidimas. Sprendime paskelbta, kad Serbijos Respublika nesilaikė Reglamento (EB) Nr. 1228/2003 6 straipsnio, nes nenaudojo pajamų, gautų skirstant jungiamųjų linijų su Albanija, Šiaurės Makedonijos Respublika ir Juodkalnija pajėgumus, nė iš vienu iš reglamento 6 straipsnio 6 dalyje nurodytų tikslų.

Serbijos Respublika turėjo iki 2016 m. gruodžio mėn. imtis visų tinkamų priemonių, kad būtų ištaisyti nustatyti pažeidimai ir kad būtų užtikrinta atitiktis Energijos bendrijos teisei, ir reguliariai teikti ataskaitas Energijos bendrijos sekretoriatui ir Nuolatinei aukšto lygio grupei.

Kadangi Serbija nesiėmė jokių priemonių Sprendime 2016/02/MC-EnC nustatytam pažeidimui ištaisyti, Energijos bendrijos sekretoriatas 2018 m. rugsėjo 12 d. pagal Sutarties 92 straipsnį pateikė pagrįstą prašymą Ministrų tarybai pradėti bylą ECS-3/08 S.

2018 m. lapkričio 29 d. Ministrų taryba priėmė Sprendimą 2018/12/MC-EnC, kuriuo nustatomas šiurkštus nuolatinis Energijos bendrijos teisės pažeidimas. Sprendime paskelbta, kad, jei Serbijos Respublika per šešis mėnesius nuo šio sprendimo priėmimo neištaisys Ministrų tarybos sprendime 2016/02/MC-EnC nustatytų pažeidimų, tai, kad Serbija neįgyvendino Sprendimo 2016/02/MC-EnC, bus laikoma Sutarties 92 straipsnio 1 dalyje nurodytu šiurkščiu nuolatiniu pažeidimu, tačiau Sutarties 92 straipsnyje nurodytų priemonių taikymo pradžia atidėta 2019 metams. Be to, Ministrų taryba nusprendė, kad Serbijos Respublika turi imtis visų tinkamų priemonių, kad bendradarbiaudama su Sekretoriatu ištaisytų Ministrų tarybos sprendime 2016/02/MC-EnC nurodytus pažeidimus, ir 2019 m. Ministrų tarybai pranešti apie priemonių, kurių imtasi, įgyvendinimą. Be to, Energijos bendrijos sekretoriatas paragintas prašyti 2019 m. taikyti 92 straipsnyje nurodytas priemones, jei Serbijos Respublika iki 2019 m. liepos 1 d. neįgyvendins Ministrų tarybos sprendimo 2016/07/MC-EnC.

Serbijos Respublika Ministrų tarybos sprendime 2016/02/MC-EnC nustatytų pažeidimų per šešis mėnesius nuo Sprendimo 2018/12/MC-EnC priėmimo neištaisė.

Kadangi Serbijos Respublika nesiėmė jokių priemonių Sprendime 2018/12/MC-EnC nustatytam pažeidimui ištaisyti ir nesilaikė savo įsipareigojimo naudoti pajamas, gautas skirstant jungiamųjų linijų su Albanija, buvusiąja Jugoslavijos Respublika Makedonija ir Juodkalnija pajėgumus, vienam ar daugiau iš Reglamento 1228/2003 6 straipsnio 6 dalyje nurodytų tikslų, taigi toliau pažeidė Energijos bendrijos aquis, Energijos bendrijos sekretoriatas 2019 m. spalio 8 d. pateikė Ministrų tarybai prašymą taikyti Sutarties 92 straipsnyje nurodytas priemones. Pagrįstame prašyme Energijos bendrijos sekretoriatas paprašė Ministrų tarybos paskelbti, kad:

·kaip nustatė Ministrų taryba, nevykdydama Ministrų tarybos sprendimų

2016 m. spalio 14 d. 2016/02/MC-EnC byloje ECS-3/08 ir 2018 m. lapkričio 29 d. 2018/12/MC-EnC byloje ECS-3/08 S,

2014 m. rugsėjo 23 d. 2014/03/MC-EnC byloje ECS-9/13 ir 2016 m. spalio 14 d. 2016/17/MC-EnC byloje ECS-9/13 S

Serbijos Respublika toliau daro Sutarties 92 straipsnio 1 dalyje nurodytą šiurkštų nuolatinį pažeidimą ir taip neištaisė juose nustatytų pažeidimų;

·sustabdoma Serbijos teisė dalyvauti balsuojant dėl priemonių ir procedūrinių aktų, priimamų pagal Sutarties V antraštinės dalies VI skyrių, ir teisė dalyvauti balsuojant dėl sprendimų pagal Sutarties 91 straipsnį;

·Energijos bendrijos sekretoriato prašoma sustabdyti išlaidų, susijusių su visais posėdžiais, kuriuos organizuoja Energijos bendrija, kompensavimo taisyklių taikymą Serbijos Respublikos atstovams;

·Europos Sąjunga raginama, remdamasi Sutarties 6 straipsniu, imtis tinkamų priemonių, kad būtų nutraukta sektoriuose, kuriems taikoma Sutartis, Serbijai teikiama finansinė parama;

·šiuo sprendimu patvirtintos priemonės bus taikomos vienus metus nuo tada, kai bus priimtos 2019 m. antrąjį pusmetį įvyksiančiame Ministrų tarybos posėdyje. Kitame 2020 m. posėdyje Ministrų taryba, remdamasi Sekretoriato ataskaita, įvertins šių priemonių veiksmingumą ir tolesnio jų taikymo poreikį;

·Serbijos Respublika turi imtis visų tinkamų priemonių, kad bendradarbiaudama su Sekretoriatu ištaisytų Ministrų tarybos sprendimuose 2016/02/MC-EnC ir 2018/12/MC-EnC bylose ECS-3/08 ir ECS-3/08 S, ir 2014/03/MC-EnC ir 2016/17/MC-EnC bylose ECS-9/13 ir ECS-9/13 S nurodytus pažeidimus, ir 2020 m. Ministrų tarybai pranešti apie priemonių, kurių imtasi, įgyvendinimą;

·Energijos bendrijos sekretoriatas raginamas stebėti priemonių, kurių imsis Serbijos Respublika, atitiktį acquis communautaire.

Todėl Sąjungos vardu Ministrų taryboje turi būti laikomasi tokios pozicijos: sprendimo projektas turėtų būti patvirtintas.

(ii)Pratęsiamas priemonių, byloje ECS-9/13 nustatytų pagal Energijos bendrijos sutarties 92 straipsnio 1 dalį, taikymas Serbijos Respublikai.

2018 m. lapkričio 29 d. Ministrų taryba sutiko dar šešiems mėnesiams pratęsti terminą, iki kurio Serbijos Respublika turėjo ištaisyti Ministrų tarybos sprendimuose 2014/03/MC-EnC ir 2016/17/MC-EnC byloje ECS-9/13 nustatytus pažeidimus (susijusius su Serbijos Respublikos neįvykdytu gamtinių dujų perdavimo sistemų operatorių veiklos rūšių atskyrimu), ir taip ištaisyti šiuose sprendimuose nustatytus rimtus ir nuolatinius pažeidimus.

Kadangi Serbijos Respublika nesiėmė priemonių sprendimuose 2014/03/MC-EnC ir 2016/17/MC-EnC nustatytiems pažeidimams ištaisyti, Energijos bendrijos sekretoriatas 2019 m. spalio 8 d. pagal Sutarties 92 straipsnį pateikė pagrįstą prašymą Ministrų tarybai. Pagrįstame prašyme Energijos bendrijos sekretoriatas paprašė Ministrų tarybos paskelbti, kad:

·sustabdoma Serbijos teisė dalyvauti balsuojant dėl priemonių ir procedūrinių aktų, priimamų pagal Sutarties V antraštinės dalies VI skyrių, ir teisė dalyvauti balsuojant dėl sprendimų pagal Sutarties 91 straipsnį;

·Energijos bendrijos sekretoriato prašoma sustabdyti išlaidų, susijusių su visais posėdžiais, kuriuos organizuoja Energijos bendrija, kompensavimo taisyklių taikymą Serbijos Respublikos atstovams;

·Europos Sąjunga raginama, remdamasi Sutarties 6 straipsniu, imtis tinkamų priemonių, kad būtų nutraukta sektoriuose, kuriems taikoma Sutartis, Serbijai teikiama finansinė parama;

·šiuo sprendimu patvirtintos priemonės bus taikomos vienus metus nuo tada, kai jis bus priimtas.

Atsižvelgiant į tai, kad nustatyti pažeidimai yra nuolatiniai ir reikšmingi, siūlomos priemonės yra tinkamos ir proporcingos. Todėl Sąjungos vardu Ministrų taryboje turi būti laikomasi tokios pozicijos: sprendimo projektas turėtų būti patvirtintas.

3.2.Numatomi Nuolatinės aukšto lygio grupės aktai

Dėl pirmiau nurodyto klausimo (2.3 skirsnis) turi būti priimtas Nuolatinės aukšto lygio grupės, kurioje Europos Sąjungos poziciją pareikš Europos Komisijos atstovas, sprendimas.

2011 m. Energijos bendrija priėmė trečiąjį ES energetikos teisės aktų rinkinį ir buvo nustatyta supaprastinta ES tinklo kodeksų ir gairių priėmimo procedūra 10 .

Tinklo kodeksai ir gairės yra techninių taisyklių, kuriomis siekiama suderinti ir pagerinti tarpvalstybinių elektros energijos srautų valdymą, rinkinys. Energijos bendrijoje jau priimti keli ES tinklo kodeksai ir gairės, be kita ko, dujų perkrovos valdymo procedūrų gairės 11 , dujų sektoriui skirtas sistemų sąveikos ir duomenų mainų tinklo kodeksas 12 , tinklo kodeksas, kuriame nustatomi generatorių prijungimo prie elektros energijos tinklo reikalavimai 13 , elektros energijos sektoriui skirtas tinklo kodeksas, kuriame nustatomi apkrovos prijungimo reikalavimai 14 , ir tinklo kodeksas, kuriame nustatomi aukštosios įtampos nuolatinės srovės sistemų ir nuolatinės srovės linija jungiamų elektros jėgainių parko modulių prijungimo prie tinklo reikalavimai 15 .

2018 m. Nuolatinė aukšto lygio grupė priėmė dujų perdavimo sistemų pajėgumų paskirstymo mechanizmų tinklo kodeksą 16 ir suderintos gamtinių dujų perdavimo tarifų struktūros tinklo kodeksą 17 .

Šis Nuolatinės aukšto lygio grupės sprendimas yra susijęs su tinklo kodeksais, nustatytais Reglamentu (ES) 312/2014 18 .

Komisijos reglamentu (ES) Nr. 312/2014, kuriuo nustatomas dujų perdavimo tinklų balansavimo kodeksas, siekiama nustatyti dujų balansavimo taisykles, įskaitant su tinklu susijusias kiekio paraiškų procedūrų, disbalanso mokesčių, su paros disbalanso mokesčiu susijusių atsiskaitymo procesų ir perdavimo sistemos operatorių tinklų eksploatacinio balansavimo taisykles.

2019 m. balandžio mėn. Energijos bendrijos ad hoc darbo grupė, vertinanti galimybę taikyti dujų balansavimo tinklų kodeksą, susitarė dėl pritaikytos dujų perdavimo tinklų balansavimo kodekso versijos.

Tuo remiantis, Europos Sąjungos vardu Nuolatinėje aukšto lygio grupėje turi būti laikomasi tokios pozicijos: Nuolatinės aukšto lygio grupės sprendimo, kuriuo siekiama Energijos bendrijoje įgyvendinti Reglamentą (ES) 312/2014, projektas turėtų būti patvirtintas.

4.Teisinis pagrindas

4.1.Procedūrinis teisinis pagrindas

4.1.1.Principai

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 218 straipsnio 9 dalyje numatyti sprendimai, kuriais „nustatomos pozicijos, kurios Sąjungos vardu priimamos susitarimu įsteigtame organe, kai tam organui reikia priimti teisinę galią turinčius aktus, išskyrus aktus, papildančius arba pakeičiančius susitarimo institucinę struktūrą“.

Sąvoka „teisinę galią turintys aktai“ apima aktus, turinčius teisinę galią pagal aptariamą organą reglamentuojančias tarptautinės teisės normas. Ji taip pat apima priemones, kurios nėra privalomos pagal tarptautinę teisę, tačiau „gali stipriai paveikti Sąjungos teisės akto leidėjo priimamų teisės aktų [...] turinį“ 19 .

4.1.2.Taikymas aptariamuoju atveju

Ministrų taryba ir Nuolatinė aukšto lygio grupė yra susitarimu, t. y. Energijos bendrijos sutartimi, įsteigtos institucijos.

Aktai, kuriuos turi priimti Ministrų taryba ir Nuolatinė aukšto lygio grupė, yra teisinę galią turintys aktai. Numatomi aktai bus privalomi pagal tarptautinę teisę, nes Energijos bendrijos sutarties 76 straipsnyje nustatyta, kad sprendimas yra teisiškai privalomas tiems, kuriems jis skirtas.

Numatomais aktais susitarimo institucinė struktūra nepapildoma ir nekeičiama.

Todėl siūlomo sprendimo procedūrinis teisinis pagrindas yra SESV 218 straipsnio 9 dalis.

4.2.Materialinis teisinis pagrindas

4.2.1.Principai

Sprendimo pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį materialinis teisinis pagrindas pirmiausia priklauso nuo numatomo akto, dėl kurio Sąjungos vardu nustatoma pozicija, tikslo ir turinio. Jeigu numatomu aktu siekiama dviejų tikslų arba jį sudaro dvi dalys ir jeigu vieną iš tų tikslų ar dalių galima laikyti pagrindiniu tikslu arba pagrindine dalimi, o kita dalis ar kiti tikslai yra tik papildomi, sprendimas pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį turi būti grindžiamas tik vienu materialiniu teisiniu pagrindu – tuo, kurio reikalauja pagrindinis ar svarbesnis tikslas arba dalis.

4.2.2.Taikymas aptariamuoju atveju

Pagrindinis numatomo akto tikslas ir turinys yra susiję su energetika.

Todėl siūlomo sprendimo materialinis teisinis pagrindas yra SESV 194 straipsnis.

4.3.Išvada

Siūlomo sprendimo teisinis pagrindas turėtų būti SESV 194 straipsnis kartu su 218 straipsnio 9 dalimi.

2019/0269 (NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Energijos bendrijos ministrų taryboje ir Energijos bendrijos nuolatinėje aukšto lygio grupėje (2019 m. gruodžio 12 d. ir 13 d., Kišiniovas)

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 194 straipsnį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

kadangi:

(1)2006 m. liepos 1 d. įsigaliojo Energijos bendrijos sutartis (toliau – Sutartis), kurią Sąjunga sudarė 2006 m. gegužės 29 d. Tarybos sprendimu 2006/500/EB 20 ;

(2)pagal Sutarties 47 ir 76 straipsnius Ministrų taryba gali priimti priemones, t. y. sprendimus arba rekomendacijas;

(3)2019 m. gruodžio 13 d. įvyksiančiame 17-ajame posėdyje Ministrų taryba turi priimti šio sprendimo 1 priede išvardytus aktus;

(4)2019 m. gruodžio 12 d. įvyksiančiame 55-ajame posėdyje Nuolatinė aukšto lygio grupė turi priimti šio sprendimo 2 priede nurodytą aktą;

(5)tikslinga nustatyti poziciją, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi Ministrų taryboje ir Nuolatinėje aukšto lygio grupėje, nes numatomi aktai turės teisinę galią Sąjungoje;

(6)numatomų aktų tikslas – sudaryti palankesnes sąlygas siekti Sutarties tikslų ir palengvinti Energijos bendrijos sekretoriato Vienoje, kuris, be kita ko, teikia administracinę paramą Ministrų tarybai, veikimą,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Pozicija, kurios 2019 m. gruodžio 13 d. Kišiniove įvyksiančiame 17-ajame Ministrų tarybos posėdyje Sąjungos vardu turi būti laikomasi sprendžiant dėl klausimų, kuriems taikoma SESV 218 straipsnio 9 dalis, išdėstyta šio sprendimo 1 priede.

2 straipsnis

Pozicija, kurios 2019 m. gruodžio 12 d. Kišiniove įvyksiančiame 55-ajame Nuolatinės aukšto lygio grupės posėdyje Sąjungos vardu turi būti laikomasi sprendžiant dėl klausimų, kuriems taikoma SESV 218 straipsnio 9 dalis, išdėstyta šio sprendimo 2 priede.

3 straipsnis

Šis sprendimas skirtas Komisijai.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1)    OL L 198, 2006 7 20, p. 15.
(2)    Direktyva 2009/72/EB, Direktyva 2009/73/EB, Reglamentas (EB) Nr. 714/2009 ir Reglamentas (EB) Nr. 715/2009.
(3)    *Šis pavadinimas nekeičia pozicijų dėl statuso ir atitinka JT ST rezoliuciją 1244 (1999 m.) bei Tarptautinio Teisingumo Teismo nuomonę dėl Kosovo nepriklausomybės deklaracijos.
(4)    Procedūrinis aktas 2008/01/MC-EnC dėl Sutarties ginčų sprendimo tvarkos taisyklių, su pakeitimais, padarytais 2015 m. spalio 16 d. Procedūriniu aktu 2015/04/MC-EnC, kuriuo iš dalies keičiamas 2008 m. birželio 27 d. Procedūrinis aktas 2008/01/MC-EnC dėl Sutarties ginčų sprendimo tvarkos taisyklių.
(5)    2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/73/EB dėl gamtinių dujų vidaus rinkos bendrųjų taisyklių, panaikinanti Direktyvą 2003/55/EB.
(6)    2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 715/2009 dėl teisės naudotis gamtinių dujų perdavimo tinklais sąlygų, panaikinantis Reglamentą (EB) Nr. 1775/2005.
(7)    2008 m. gegužės 22 d. sprendimo citiworks AG, C-439/06, ECLI:EU:C:2008:298, 44 punktas; 2008 m. spalio 9 d. sprendimo Sabatauskas and Others, C-239/07, ECLI:EU:C:2008:551, 33 punktas; 2016 m. rugsėjo 29 d. sprendimo Essent Belgium NV, C-492/14, ECLI:EU:C:2016:732, 76 punktas.
(8)    2001 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/80/EB dėl tam tikrų teršalų, išmetamų į orą iš didelių kurą deginančių įrenginių, kiekio apribojimo.
(9)    2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/75/ES dėl pramoninių išmetamų teršalų (taršos integruotos prevencijos ir kontrolės).
(10)    Procedūrinis aktas 01/2012/PHLG-EnC.
(11)    Sprendimas 2018/01/PHLG-EnC.
(12)    Sprendimas 2018/02/PHLG-EnC.
(13)    Sprendimas 2018/03/PHLG-EnC.
(14)    Sprendimas 2018/05/PHLG-EnC.
(15)    Sprendimas 2018/04/PHLG-EnC.
(16)    Sprendimas 2018/06/PHLG-EnC.
(17)    Sprendimas 2018/07/PHLG-EnC.
(18)    2014 m. kovo 26 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 312/2014, kuriuo nustatomas dujų perdavimo tinklų balansavimo kodeksas, OL L 91, 2014 3 27, p. 15–35.
(19)    2014 m. spalio 7 d. Teisingumo Teismo sprendimo Vokietija prieš Tarybą, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64 punktai.
(20)    OL L 198, 2006 7 20, p. 15.
Top