EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0612

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA vertinimo ir tolesnių veiksmų

COM/2018/612 final

Briuselis, 2018 09 06

COM(2018) 612 final

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

dėl Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA vertinimo ir tolesnių veiksmų

{SWD(2018) 398 final}


1.Įvadas

Šioje ataskaitoje apibendrinami Europos kultūros ir skaitmeninių inovacijų projekto EUROPEANA nepriklausomo vertinimo rezultatai, taip pat Komisijos vizija dėl tolesnių veiksmų, susijusių su būsima Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA plėtra.

Prie jos pridedamas Komisijos tarnybų darbinis dokumentas (SWD(2018) 398), kuriame pateikiama išsami informacija apie Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA vertinimą.

1.1.Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA

Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA buvo sukurta 2008 m., kad Europos kultūros paveldas taptų prieinamas visiems per vieną prieigos vietą. Kurti šią biblioteką pradėta 2005 m., kai šeši valstybių ar vyriausybių vadovai išsiuntė laišką Komisijai.

Nuo tada Komisija finansiškai ir politiškai remia 1 ES valstybių narių pastangų skaitmeninti kultūrinę medžiagą ir užtikrinti jos prieinamumą internetu koordinavimą ir integravimą. Veikla apima standartizavimą, sąveikumą ir Europos kultūros paveldo įstaigų tarpusavio bendradarbiavimą. Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA padeda įgyvendinti keletą tarpusavyje susijusių politikos iniciatyvų, įskaitant bendrąją skaitmeninę rinką ir Komisijos rekomendaciją 2011/711/ES 2 , taip pat susijusias Tarybos išvadas 3 , kuriose valstybės narės raginamos internete teikti daugiau medžiagos ir užtikrinti ilgalaikį skaitmeninės medžiagos išsaugojimą.

Šiandien Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA yra Europos kultūros paveldo skaitmeninė platforma, kuri, kaip tinkamai sukurta skaitmeninių paslaugų infrastruktūra, finansuojama Europos infrastruktūros tinklų priemonės (EITP) lėšomis 4 , siekiant:

-perkelti suskaitmenintą Europos kultūros paveldo medžiagą į internetą, didinti jo tarpvalstybinį matomumą ir skatinti ja naudotis Europoje;

-pasiūlyti sprendimų, kaip būtų galima užtikrinti skaitmeninių Europos paveldo išteklių sąveikumą visos Europos lygmeniu ir jų prieinamumą;

-toliau gerinti skaitmeninio kultūrinio turinio ir metaduomenų pakartotinio naudojimo sąlygas ir palengvinti naudojimąsi jais kituose sektoriuose, pavyzdžiui, mokslinių tyrimų, švietimo, turizmo arba kūrybos pramonės sektoriuose;

-užtikrinti daugiakalbę, naudotojams patogią prieigos prie gausaus ir įvairaus Europos paveldo vietą.

Šiuo metu Europos skaitmeninėje bibliotekoje EUROPEANA, naudojantis pagrindiniu jos portalu „EUROPEANA kolekcijos“ ( europeana.eu ) ir platformos programų sąsajomis (angl. API), suteikiama prieiga prie daugiau kaip 51 mln. objektų iš daugiau kaip 3 700 visos Europos bibliotekų, archyvų, muziejų, galerijų ir audiovizualinių kolekcijų. Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA paslaugomis gali naudotis įvairios naudotojų grupės, pavyzdžiui:

-duomenų partneriai (turinį teikiančios kultūros įstaigos) ir kultūros paveldo specialistai;

-galutiniai naudotojai (bet kurie kultūra besidomintys subjektai);

-pakartotinai besinaudojantys asmenys (švietimo, mokslinių tyrimų, švietimo ir kūrybos sektoriaus specialistai).

Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA tinklo asociacija, kurioje suburta daugiau kaip 1 700 kultūros paveldo, kūrybos ir technologijų specialistų, remia Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA vertybes ir veiklą, keičiasi geriausios patirties, susijusios su skaitmeninimu ir metaduomenų standartizavimu, pavyzdžiais ir juos populiarina, taip pat skatina stiprinti kultūros paveldo bendruomenės gebėjimus.

Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA padeda išsaugoti ir puoselėti Europos kultūrą skaitmeniniame amžiuje. Įgyvendinant šią iniciatyvą dalyvauja visos ES valstybės narės. Ji padeda siekti Europos kultūros paveldo metų (2018 m.) tikslų skatinti dalytis Europos kultūros paveldu ir jį vertinti, didinti informuotumą apie bendrą istoriją ir vertybes ir stiprinti priklausymo bendrai Europos erdvei jausmą. Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA – vienintelė Europos kultūros paveldo metų (2018 m.) skaitmeninio kultūros paveldo partnerė.

1.2.Nauja Europos kultūros darbotvarkė

2018 m. gegužės 22 d. paskelbtame komunikate 5 Komisija pranešė apie tolesnius veiksmus Europos kultūros paveldo skaitmeninės platformos EUROPEANA srityje 2018 m., kuriais siekiama ją išplėtoti kaip visos Europos masto kultūros paveldo skaitmeninės transformacijos priemonę ir vieną iš pagrindinių demokratinių galimybių pažinti kultūrą iniciatyvų. Kartu su kitomis paskelbtomis iniciatyvomis, pavyzdžiui, dėl kompetencijos centrų tinklo, kuriuo siekiama apsaugoti žinias apie pavojuje atsidūrusius paveldo paminklus atliekant didelio masto skaitmeninimą, internetinio Europos filmų katalogo būsimo sukūrimo ir visos Europos skaitmeninių kūrybos ir inovacijų centrų tinklo, Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA padės toliau populiarinti ir skleisti Europos kultūrą ir kultūros paveldą ir užtikrinti jų prieinamumą.

Šioje ataskaitoje apibendrinami nepriklausomo vertinimo, kurį buvo paprašyta atlikti 2016 m. gegužės 31 d. Tarybos išvadose dėl EUROPEANA vaidmens skaitmeninės prieigos prie Europos kultūros paveldo, jo matomumo ir naudojimosi juo srityse 6 , rezultatai, taip pat Komisijos vizija dėl tolesnių veiksmų Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA plėtros srityje.

Reaguodama į Tarybos prašymą, Komisija atliko:

a) Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA vertinimą, grindžiamą penkiais privalomais Komisijos Geresnio reglamentavimo gairėse nustatytais kriterijais (aktualumas, veiksmingumas, efektyvumas, suderinamumas ir Europos pridėtinė vertė) 7 . Šis vertinimas aprėpia tokius klausimus kaip Europos kultūros ir skaitmeninių inovacijų projekto EUROPEANA koncepcija ir vertė, taip pat išsami Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA, kaip EITP skaitmeninių paslaugų infrastruktūros, teikiamų paslaugų pakankamumo ir perspektyvumo peržiūra;

b) Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA vidutinės trukmės ir ilgalaikės plėtros galimybių analizę, grindžiamą vertinimo rezultatais.

Siekiant padėti Komisijai atlikti šį vertinimą ir nustatyti būsimos Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA plėtros kryptis, buvo sudaryta penkių nepriklausomų ekspertų, atstovaujančių įvairioms atitinkamos kompetencijos sritims, grupė. Tam, kad būtų patikslinti vertinimo klausimai ir metodika, surinkti įrodymų duomenys (be kita ko, išnagrinėjant dokumentus, atliekant atvejų tyrimus, interviu, atliekant lyginamąją analizę, techninį naudingumo vertinimą ir viešų konsultacijų internetu analizę), taip pat kad pasitelkus ekspertų indėlį būtų įvertinti vertinimo klausimai, išorės konsultacinė įmonė atliko nepriklausomą tyrimą.

Komisija visomis oficialiosiomis ES kalbomis taip pat surengė dvylikos savaičių trukmės viešas konsultacijas internetu. Į šias viešas konsultacijas buvo įtrauktas specialistams ir organizacijoms, jau susipažinusioms su Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA infrastruktūra ir profesiniu tinklu, skirtas tikslinis klausimynas, kuriame pateikta labiau techninio pobūdžio klausimų. Šių viešų konsultacijų rezultatai (gautas 1 221 atsakymas) labai padėjo atlikti šį vertinimą.

2.Pagrindiniai vertinimo rezultatai

Pagrindinius vertinimo rezultatus, suskirstytus pagal vertinimo kriterijus, galima toliau apibendrinti pagal tokias antraštes.

2.1.Aktualumas

Apskritai Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA yra labai svarbi įgyvendinant ES politiką ir prioritetus, susijusius su internetine prieiga prie Europos kultūros paveldo ir jo sklaida. Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA yra svarbi kultūros paveldo įstaigoms, nes padeda specialistams keistis su kultūra ir technologijomis susijusia profesine patirtimi.

Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA tikslai, susiję su objektų kiekiu, yra viršyti, tačiau reikia didinti jos turinio ir metaduomenų aktualumą ir gerinti jų kokybę.

Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA yra viena iš didžiausių skaitmeninių kolekcijų pasaulyje ir vienintelė tokio pobūdžio visos Europos platforma, suteikianti prieigą prie daugiau kaip 3 700 Europos bibliotekų, archyvų, muziejų, galerijų ir audiovizualinių įstaigų kolekcijoms priskiriamos vaizdinės, tekstinės, garsinės, vaizdo įrašų ir trimatės medžiagos. Be to, išskirtinis Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA ypatumas yra tai, kad su medžiaga galima susipažinti daugybe kalbų (37 kalbomis). Laikoma, kad Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA labai svarbi įgyvendinant ES politiką ir prioritetus.

Bent du trečdaliai viešų konsultacijų, kurių rezultatais grindžiamas Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA vertinimas, respondentų nurodė, kad biblioteka EUROPEANA jų organizacijoms suteikė vertės, nes padėjo pasiekti auditoriją ir didinti turinio vertę, taip pat lengviau užmegzti partnerystės ryšius su kitomis kultūros įstaigomis. Du trečdaliai respondentų nurodė, kad Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA yra svarbi ieškant Europos kultūros paveldo ir jį tyrinėjant. Jos kolekcijos laikomos kultūrinių žinių sklaidos, mokymosi ir patikimo turinio šaltiniais.

Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA tikslai, susiję su objektų kiekiu, yra viršyti, tačiau kyla problemų dėl jos turinio ir metaduomenų aktualumo ir kokybės. Nors imtasi keleto veiksmų, kuriais siekiama gerinti duomenų kokybę, toliau didinti duomenų prieinamumą ir kurti vertę šios iniciatyvos partneriams, pagrindinės problemos yra susijusios su turiniu (pvz., geografine ir temine aprėptimi, atstovavimu institucijoms, taip pat turinio aktualumu ir jo kultūrine svarba ir (arba) verte) ir metaduomenimis (pvz., vertimo trūkumu, kokybe ir išsamumo lygiu, neatitiktimis arba neveikiančiomis nuorodomis).

Su metaduomenimis susijusios problemos daro neigiamą poveikį bendram paslaugos populiarumui, taip pat galimybėms surasti medžiagą Europos skaitmeninėje bibliotekoje EUROPEANA ir ja naudotis. Keletas per viešas konsultacijas pateiktų neigiamų atsiliepimų buvo susiję su nepakankamai aktualiais paieškos rezultatais. Todėl aukštos kokybės duomenų užtikrinimas yra vienas iš pagrindinių Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA kriterijų, o šioje srityje pagrindinį vaidmenį atlieka kultūros paveldo įstaigos, kurios prisiima galutinę atsakomybę už teikiamo turinio ir metaduomenų kokybę. Dabartinėje Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA strategijoje daugiausia dėmesio skiriama tokiems klausimams kaip duomenų kokybės gerinimas, taip pat dabartinio (ir būsimo) bibliotekos EUROPEANA turinio įdomumo ir vertės galutiniams naudotojams ir pakartotinai naudojantiems asmenims didinimas.

2.2.Veiksmingumas

Tam tikri Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA aspektai įgyvendinami veiksmingai, tačiau kitus aspektus galima gerokai patobulinti.

Nustatyti bendri standartai, geriausios patirties pavyzdžiai ir atvirųjų kultūros duomenų populiarinimas laikomi vienais iš svarbiausių jos laimėjimų. Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA bendrus sprendimus ir informacijos skelbimo sistemas yra perėmusios kultūros paveldo įstaigos.

Vis dėlto daug dalyvavusių naudotojų grupių atkreipė dėmesį į techninės infrastruktūros (įskaitant agregavimo infrastruktūrą), taip pat platformos funkcinių galimybių, susijusių su daugiakalbyste, portalo paieškos ir filtravimo priemonėmis, programų sąsajomis (API) ir duomenų kokybe, trūkumus.

EUROPEANA yra skirta įvairiai auditorijai, pavyzdžiui, kultūros paveldo įstaigoms ir specialistams, mokslininkams, švietimo ir kūrybos sektorių specialistams, taip pat plačiajai visuomenei. Dėl naudotojų įvairovės ir jų įvairių su Europos skaitmenine biblioteka EUROPEANA susijusių interesų sudėtinga patenkinti visų naudotojų grupių poreikius ir joms skirti tinkamą dėmesį.

Nors parinktas platformos turinys gali būti skirtas vienai ar kelioms naudotojų grupėms, paieškos funkcijos nepateisina tikslinių naudotojų lūkesčių, visų pirma trūksta subtilesnio filtravimo siekiant susiaurinti paiešką ir nepakankamai aktualūs paieškos rezultatai. Kita problema yra portalo daugiakalbystės lygis, t. y. išverstų metaduomenų trūkumas ir paieškos rezultatų neatitiktys tais atvejais, kai ieškoma skirtingomis kalbomis.

Nepaisant sėkmingų iniciatyvų, pavyzdžiui, Pirmojo pasaulinio karo kolekcijai skirtų dienų, apie Europos skaitmeninę biblioteką EUROPEANA nepavyksta veiksmingai informuoti piliečių – jie apskritai nežino apie tokią programą.

Nepaisant šių trūkumų, vienas iš svarbiausių Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA laimėjimų yra nustatyti bendri standartai ir sprendimai, visų pirma EUROPEANA duomenų modelis 8 , pareiškimai dėl tarptautinio masto teisių 9 ir informacijos skelbimo bibliotekoje EUROPEANA sistema 10 . Jais plačiai naudojasi Europos ir viso pasaulio kultūros paveldo sektorius, pavyzdžiui, Amerikos viešoji skaitmeninė biblioteka (angl. Digital Public Library of America, DPLA).

2.3.Efektyvumas

Apskritai matyti, kad Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA efektyvumą galima padidinti.

Nors ši iniciatyva padėjo sėkmingai sukurti didelę kaupyklų ir kultūros paveldo įstaigų ekosistemą, didžiausias iššūkis yra užtikrinti sudėtingo agregavimo proceso efektyvumą.

Dabartinė agregavimo struktūra grindžiama domenų ir nacionalinėmis kaupyklomis, kurios perduoda 3 700 įstaigų duomenis. Tiksliau sakant, turinį teikiančios įstaigos užmezga partnerystės ryšius su kaupyklomis, kuriose jų duomenys suderinami ir pateikiami Europos skaitmeninei bibliotekai EUROPEANA. Tačiau darbo procedūra sudėtinga, ir daugeliu atveju skelbiant ir atnaujinant duomenis neišvengiama vėlavimo arba susijusių šalių tarpusavio komunikacijos problemų. Kadangi trūksta metaduomenų atnaujinimo priemonių, padidėja poreikis labiau stengtis teikti kokybiškus duomenis. Taip pat esama atvejų, kai įstaigos, prie šios iniciatyvos prisidėjusios įgyvendindamos šiuo metu jau baigtus ES lėšomis finansuojamus projektus, neturi daug galimybių atnaujinti savo duomenis, ypač šalyse, kuriose nėra nacionalinių kaupyklų.

Su efektyvumu susijusių sunkumų taip pat kyla įgyvendinant finansavimo planą. Paaiškėjo, kad, nepaisant Komisijos, valstybių narių ir EUROPEANA fondo (pagrindinių paslaugų platformos operatoriaus) pastangų, dotacijomis grindžiamas finansavimo modelis (kuriam reikia bendro finansavimo) netinka pagrindinėms paslaugoms palaikyti. 2016 m. Tarybos išvadose valstybės narės buvo raginamos toliau skirti finansinius įnašus Europos skaitmeninei bibliotekai EUROPEANA, kol Komisija savo paramos sistemą laipsniškai pertvarkys iš dotacijomis grindžiamo modelio į viešaisiais pirkimais grindžiamą modelį, kuris galėtų aprėpti visas pagrindinių paslaugų išlaidas. Ši pertvarka įgyvendinta 2017 m. rugsėjo mėn.

Nepaisant minėtų apribojimų, Europos skaitmeninėje bibliotekoje EUROPEANA visų pirma pavyko sukurti didelę domenų ir nacionalinių kaupyklų, taip pat kultūros paveldo įstaigų, kurios, skatinant užtikrinti prieigą prie Europos skaitmeninio kultūros paveldo, atlieka vieną iš pagrindinių vaidmenų, ekosistemą, arba tinklą.

2.4.Suderinamumas

Iniciatyva EUROPEANA tinkamai suderinta su platesnio masto ES politika ir prioritetais, taip pat su ES valstybių narių nacionalinėmis strategijomis, ir prie jų pritaikyta.

Atlikus vertinimą patvirtinta, kad Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA suderinta su ES politika, kaip išdėstyta 2017 m. lapkričio mėn. komunikate dėl Geteborgo vadovų susitikimo 11 . 2018-ieji buvo paskelbti Europos kultūros paveldo metais. Tai puiki proga parodyti, kaip skaitmeninės priemonės gali padėti gerinti prieigą prie kultūrinės medžiagos ir pasinaudoti atitinkamomis galimybėmis, taip pat suteikti informacijos apie tokias iniciatyvas kaip EUROPEANA, kuri gerina skaitmeninę prieigą prie bibliotekose, archyvuose ir muziejuose saugomo kultūros paveldo. Ši iniciatyva taip pat suderinta su ES valstybių narių kultūros paveldo skaitmeninimo ir internetinės prieigos prie jo nacionalinėmis strategijomis. EUROPEANA tam tikru mastu padeda spręsti sunkumus, su kuriais ES valstybės narės susiduria skaitmenindamos kultūros paveldą ir pertvarkydamos prieigos prie kultūros objektų sistemą. Net jeigu ne visi suinteresuotieji subjektai pritaria konkretiems skatinamiems sprendimams, visuose sektoriuose, kuriems turi įtakos skaitmeninės transformacijos, laikomasi nuomonės, kad Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA veikla, pavyzdžiui, standartų, priemonių ir atvirosios prieigos srityse, yra naudinga.

2.5.Europos pridėtinė vertė

EUROPEANA suteikia pridėtinę vertę, nes, užtikrindama Europos kultūros paveldo sektoriaus skaitmeninę plėtrą, atlieka svarbų vaidmenį. Be to, EUROPEANA padeda stiprinti europiečių bendros istorijos ir tapatumo jausmą.

Iniciatyva EUROPEANA labai svarbi stiprinant bendradarbiavimą ir standartizavimo veiklą tarpvalstybiniu mastu, siekiant bendro tikslo dažniau naudotis atitinkamais standartais skaitmeninant kultūrinę medžiagą ir suskaitmeninta kultūrine medžiaga dalijantis visoje Europoje. Be Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA keliose valstybėse narėse nebūtų buvusios įgyvendinamos nacionalinės iniciatyvos, susijusios su metaduomenų standartizavimu arba nacionalinių portalų kūrimu. EUROPEANA taip pat labai svarbi populiarinant atviruosius kultūros duomenis. Atsakymuose į viešų konsultacijų klausimus Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA indėlis plėtojant atvirąją kultūrą ir (arba) metaduomenis laikomas veikla, kuri labiausiai (82 proc.) padeda tobulinti ir palengvinti kultūros paveldo įstaigų atliekamą darbą.

EUROPEANA taip pat padeda ugdyti bendros istorijos ir tapatumo jausmą: to siekti padeda jos teminės kolekcijos ir dalyvavimu grindžiamos kampanijos, pavyzdžiui, Pirmajam pasauliniam karui skirta kampanija, per kurią platesniu pavienės istorijos įpinamos į platesnį Europos audinį, ir neseniai – migracijai skirta kampanija.

3.Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA būsimos plėtros kryptys

Atsižvelgdama į vertinimo tyrimo rezultatus ir ekspertų grupės atliktą ateities galimybių, susijusių su būsimos EUROPEANA vertės pasiūlymu 12 , analizę, Europos Komisija stengsis, kad padaryti EUROPEANA viena pagrindinių visos Europos skaitmeninių kūrybos ir inovacijų centrų tinklo, siekiančio kultūros paveldo įstaigų skaitmeninės transformacijos, dalyvių.

Komisijos analizė grindžiama atsiskleidusiais didžiausiais Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA privalumais, taip pat būtinybe pašalinti vertinime nurodytus jos trūkumus, kartu atsižvelgiant į naujas skaitmeninio kultūros paveldo sektoriaus tendencijas ir pokyčius.

3.1.Taikymo sritis

Ateityje Europos skaitmeninėje bibliotekoje EUROPEANA daugiausia dėmesio bus skiriama pagrindinių kultūros paveldo sektoriaus suinteresuotųjų subjektų, visų pirma kultūros paveldo įstaigų, poreikiams. Iniciatyva turėtų būti naudinga šiems suinteresuotiesiems subjektams ir palaikyti jų pastangas siekti skaitmeninės transformacijos tikslų. Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA sąsajos su kultūros paveldo įstaigomis bus stiprinamos kuriant vertę toliau nurodytose veiklos srityse.

i) Iniciatyvos pagrindinės techninės platformos stiprinimas, suteikiant veiksmingą ir patikimą paramos kultūros paveldo įstaigoms pagrindą, visų pirma:

-sukuriant techninę infrastruktūrą ir pažangiausias priemones, suteikiančias galimybę kultūros įstaigoms lengvai užtikrinti aukštos kokybės turinio ir metaduomenų prieinamumą Europos skaitmeninėje bibliotekoje EUROPEANA (agregavimo infrastruktūra ir paslaugos);

-didinant skaitmeninės kultūrinės medžiagos aptinkamumą;

-tobulinant su daugiakalbyste susijusių aspektus, kad naudotojai, kad ir kokia būtų kultūrinės medžiagos originalo kalba, galėtų tyrinėti turinį, juo naudotis ir jį pakartotinai naudoti;

-išlaikant atsakomybę už teikiamų duomenų ir paslaugų kokybę.

ii) Be to, Komisija mano, kad iniciatyva EUROPEANA turėtų būti plėtojama taip, kad valstybių narių kultūros paveldo bendruomenės įgytų daugiau galių. Įgyvendinant iniciatyvą EUROPEANA turėtų būti teikiama esminė parama duomenų teikėjams ir kaupykloms, kad jie galėtų veiksmingai įtraukti duomenis ir juos atnaujinti. Komisija mano, kad vietos, nacionalinės ir domenų kaupyklos yra labai svarbios iniciatyvai EUROPEANA, taip pat kad valstybės narės ir šią iniciatyvą įgyvendinantys subjektai turėtų aktyviai remti jų, kaip kultūros įstaigų tarpininkių, vaidmenį.

iii) Komisija mano, kad ši iniciatyva turėtų būti tokio turinio teikiamų galimybių pavyzdys, šiam tikslui pasinaudojant parinktomis ir daugiakalbėmis kolekcijomis, parodomis ir virtualiomis galerijomis, grindžiamomis aukštos kokybės duomenimis, suteikiančiais galimybių sukurti daug įvairių temų, taip stiprinant Europos naratyvą ir europinį aspektą.

iv) Todėl plėtojant EUROPEANA reikėtų persvarstyti infrastruktūrą, reikalingą pažangiam turiniui kurti ir valdyti, kad joje būtų galima didinti skaitmeninės medžiagos pasiūlą, tam reikalui pasinaudojant įvairiais dirbtiniu intelektu grindžiamais metodais, natūralios kalbos apdorojimo procedūromis ir didžiaisiais duomenimis, kad būtų galima kuo labiau automatizuoti turinio ir metaduomenų kūrimo, valdymo ir pateikimo procesus. Siekiant toliau plėtoti, tobulinti ir automatizuoti skaitmeninį turinį, įgyvendinant EUROPEANA iniciatyvą reikėtų aktyviai vadovautis kuriamais standartais, priemonėmis ir paslaugomis ir juos įgyvendinti. Tai suteiks galimybę kurti pažangų turinį, kurį būtų galima pakartotinai naudoti kituose sektoriuose, pavyzdžiui, švietimo, mokslinių tyrimų arba kūrybos sektoriuose.

v) Įgyvendinant iniciatyvą EUROPEANA taip pat turėtų būti toliau skatinamas skaitmeninio kultūros paveldo sektoriaus standartizavimas, bendri sprendimai ir geriausia patirtis. Ji turėtų atlikti kultūros paveldo įstaigų skaitmeninės transformacijos varomosios jėgos ir novatorės vaidmenį.

Tokiomis aplinkybėmis nepaprastai svarbu, kad EUROPEANA ir jos kaupyklų, institucijų ir specialistų tinklas kartu duotų toną kultūros paveldo sektoriaus skaitmeninę transformacijai, šiuo tikslu skatindami institucijų ir specialistų bendradarbiavimą, padėsiantį plėtoti atitinkamą patirtį ir įgūdžius. Tai padės stiprinti kultūros paveldo įstaigų gebėjimus užtikrinant, kad netgi mažiausios įstaigos turėtų galimybę pasinaudoti skaitmenine transformacija.

3.2.Finansavimas

Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA iki dabartinės daugiametės finansinės programos pabaigos bus toliau finansuojama EITP programos lėšomis, derinant dotacijas ir viešuosius pirkimus. Pagrindinės paslaugos bus finansuojamos rengiant viešuosius pirkimus, kad būtų užtikrinamas teikiamų paslaugų stabilumas, o dotacijų finansinėmis priemonėmis bus remiamos kultūros įstaigos, kad jos prisidėtų prie Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA veiklos.

Komisija siūlo pagal kitą daugiametę finansinę programą (COM(2018) 321 final) Europos skaitmeninę biblioteką EUROPEANA finansuoti Skaitmeninės Europos programos lėšomis. Šia programa bus siekiama aktyviau stiprinti gebėjimus įvairiuose sektoriuose ir taip palaikyti šiuose sektoriuose įgyvendinamus pavyzdinius projektus.

Pagal šią programą atliekamas darbas bus papildomas programos „Europos horizontas“ mokslinių tyrimų ir inovacijų veikla, susijusia su kultūros paveldo paminklų ir vietovių skaitmeninimu, automatiniu informacijos apie kultūros paveldą interpretavimu ir virtualiais muziejais.

3.3.Valdymas

Valdymo mechanizmą prižiūrės Komisijos Skaitmeninio kultūros paveldo ir Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA ekspertų grupė (angl. Expert Group on ‘Digital Cultural Heritage and Europeana’, DCHE). Šios grupės nariai atstovauja valstybėms narėms ir bendradarbiauja su Komisija kultūrinės medžiagos skaitmeninimo, internetinės prieigos prie jos ir skaitmeninio išsaugojimo srityse.

Šios ekspertų grupės indėlis plėtojant EUROPEANA strategiją padės užtikrinti didesnius valstybių narių ir kultūros įstaigų įsipareigojimus ir vis aktyvesnį jų dalyvavimą.

Be to, šiai ekspertų grupei padės ekspertų pogrupis – jo nariai bus atrenkami paskelbus kvietimą pareikšti susidomėjimą. Jiems bus pavesta teikti įgyvendinamas, novatoriškas ir perspektyvias rekomendacijas ir sprendimus, užtikrinant, kad būtų atsižvelgiama į įvairius Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA naudotojų ir suinteresuotųjų subjektų poreikius.

4.Išvados

Atlikus šį vertinimą pabrėžta, kad ES kultūros paveldo įstaigos apskritai palankiai vertina Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA teikiamą Europos pridėtinę vertę. Iš šio vertinimo taip pat matyti, kad, atsižvelgiant į įvairius, tačiau kupinus jausmo respondentų atsiliepimus, iniciatyva EUROPEANA yra svarbi ne tik institucijoms, bet ir Europos Sąjungos piliečiams. Ji buria Europos kultūros įstaigas, joms sudaro sąlygas bendradarbiauti ir dalytis turima medžiaga. Tai ne tik paskatino dalytis geriausios patirties, susijusios su bendrais standartais, pavydžiais, bet ir padėjo išplėtoti Europos duomenų partnerių, kaupyklų ir įvairių sričių specialistų tinklą, o šis skatino stiprinti gebėjimus ir dalytis patirtimi.

Šis vertinimas yra esminis posūkis praėjus dešimčiai metų nuo Europos skaitmeninės bibliotekos EUROPEANA sukūrimo. Kaip minėta, šiuo laikotarpiu pasiekta tam tikrų laimėjimų, tačiau neišvengta ir trūkumų. Reikia, kad Europos skaitmeninė biblioteka EUROPEANA kultūros paveldo sektoriui kurtų naują pridėtinę vertę, pavyzdžiui, galima stiprinti gebėjimus, teikti aukštos kokybės turinio ir metaduomenų tiekimo ir tobulinimo priemones, kurti veiksmingą duomenų perdavimo infrastruktūrą ir teikti nuolatinę paramą. Siekdama šio tikslo, Komisija toliau rems Europos skaitmeninę biblioteką EUROPEANA ir jos kaupyklų, institucijų ir specialistų tinklo pastangas užtikrinti kultūros paveldo sektoriaus skaitmeninę transformaciją.

(1)   Kultūros paveldo skaitmeninimo ir internetinės prieigos prie jo darbų kalendoriuje pateikiamos visos atitinkamos laikotarpio nuo 2005 m. iniciatyvos ir politikos dokumentai.
(2) 2011 m. spalio 27 d. Komisijos rekomendacija 2011/711/EU dėl kultūrinės medžiagos skaitmeninimo, internetinės prieigos ir skaitmeninio išsaugojimo (OL L 283, 2011 10 29, p. 39).
(3) 2012 m. gegužės 10 d. Tarybos išvados dėl kultūrinės medžiagos skaitmeninimo, internetinės prieigos prie jos ir skaitmeninio išsaugojimo (OL C 169, 2012 6 15, p. 5).
(4) 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1316/2013, kuriuo sukuriama Europos infrastruktūros tinklų priemonė ir iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 913/2010 bei panaikinami reglamentai (EB) Nr. 680/2007 ir (EB) Nr. 67/2010 (OL L 348, 2013 12 20, p. 129–171).
(5) Nauja Europos kultūros darbotvarkė, COM(2018) 267 final, SWD(2018) 167 final.
(6) Tarybos išvados dėl EUROPEANA vaidmens skaitmeninės prieigos prie Europos kultūros paveldo, jo matomumo ir naudojimosi juo srityse (OL C 212, 2016 6 14, p. 9).
(7) Vertinimo veiksmų planas – http://ec.europa.eu/smart-regulation/roadmaps/docs/plan_2016_55_europeana_evaluation_en.pdf.  
(8)   https://pro.europeana.eu/resources/standardisation-tools/edm-documentation.
(9)   http://rightsstatements.org/en/.
(10)   https://pro.europeana.eu/post/publishing-framework.
(11) Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Europinės tapatybės stiprinimas per švietimą ir kultūrą. Europos Komisijos įnašas Geteborgo vadovų susitikime, 2017 m. lapkričio 17 d.“ (COM(2017) 673 final).
(12) EU Bookshop: Study on the ‘Evaluation of Europeana and orientations for its future development, following adoption of Council Conclusions by EYCS Council on 31/05/2016’ (SMART no. 2016/0100).
Top