EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0076

KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI Stipriasraučio reaktoriaus eksploatavimas 2014–15 m.

COM/2018/076 final

Briuselis, 2018 02 27

COM(2018) 76 final

KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

Stipriasraučio reaktoriaus eksploatavimas 2014–15 m.

{SWD(2018) 46 final}


KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

Stipriasraučio reaktoriaus eksploatavimas 2014–2015 m.

2012 m. lapkričio 13 d. Taryba priėmė Jungtinio tyrimų centro (JRC) įgyvendintiną ketverių (2012–2015) metų papildomą mokslinių tyrimų programą 1 , susijusią su Petene (Nyderlandai) įrengto stipriasraučio reaktoriaus eksploatavimu. Šio Tarybos sprendimo 4 straipsnyje numatyta, kad Komisija turi informuoti Europos Parlamentą ir Tarybą – pateikti papildomos mokslinių tyrimų programos įgyvendinimo ataskaitą. Laikotarpio vidurio ataskaitoje jau kalbėta apie 2012–2013 metus 2 , todėl ši galutinė ataskaita apima likusį 2014–2015 m. laikotarpį.

Nuo 1961 m. eksploatuojamas stipriasrautis reaktorius teikia įvairių švitinimo vietos galimybių (reaktoriaus aktyviojoje zonoje, reflektoriaus zonoje ir baseino pusėje).

Pagrindiniai papildomos mokslinių tyrimų programos tikslai:

·užtikrinti saugų ir patikimą stipriasraučio reaktoriaus veikimą siekiant užtikrinti neutronų srauto tiekimą eksperimentiniams tikslams;

·leisti mokslinių tyrimų institutams stipriasrautį reaktorių efektyviai naudoti įvairioms reikmėms: branduolinių reaktorių saugai gerinti, sveikatos apsaugai (įskaitant medicininių izotopų kūrimą), branduolių sintezei, fundamentiniams moksliniams tyrimams bei mokymams ir atliekų tvarkymui (įskaitant galimybę tirti Europai svarbių reaktorių sistemų branduolinio kuro saugą).

Stipriasrautis reaktorius naudojamas komercinei radioaktyviųjų izotopų gamybai ir kartu yra mokymosi priemonė doktorantams ir doktorantūros studijas baigusiems stipendininkams, kad jie galėtų vykdyti mokslinių tyrimų veiklą pagal nacionalines ar Europos programas.

1. Saugus stipriasraučio reaktoriaus eksploatavimas

Stipriasraučio reaktoriaus savininkė (nuoma 99 metų laikotarpiui) yra Europos atominės energijos bendrija (Euratomas). Stipriasrautį reaktorių eksploatuoja NRG (Branduolinių mokslinių tyrimų konsultacinė grupė). Ši grupė eksploatuoja ir techniškai prižiūri jėgainę ir organizuoja su reaktoriumi susijusią komercinę veiklą. Ji turi Nyderlandų nacionalinio reguliuotojo KFD (Kernfysische Dienst) suteiktą eksploatavimo licenciją. Stipriasraučiame reaktoriuje, kaip ir branduolinėse jėgainėse, kas 10 metų teisiškai privaloma vykdyti periodinę saugos patikrą. Ją atlieka NRG.

2014–2015 m. laikotarpį ženklina vienas su sauga susijęs įvykis (2015 m. antroje pusėje), kuris paveikė galimybes naudoti neutronų srautą.

Po neplanuoto maždaug 4 mėnesius trukusio sustabdymo laikotarpio 2014 m. vasario mėn. stipriasrautis reaktorius vėl pradėjo veikti. Pagal planinį eksploatavimo ciklo modelį buvo numatyta 216 veikimo dienų, planiniai keturių dienų trukmės reaktoriaus sustabdymai ir ilgesnis 65 dienų sustabdymo laikotarpis 2014 m. spalio ir lapkričio mėnesiais. Tai prilygsta galimybei naudoti reaktorių faktiškai šimtu procentų, vertinant pagal pirminį suplanuotą eksploatavimo grafiką. Šiuo laikotarpiu vardinė galia buvo 45 MW.

Numatyta 2015 m. stipriasrautį reaktorių eksploatuoti 9 ciklus ir planuota 271 veikimo visu pajėgumu diena, tačiau visu pajėgumu jis veikė tik 230 dienų. Pagrindinė priežastis, kodėl tomis dienomis reaktorius negalėjo veikti visu pajėgumu, buvo ciklo „2015-08“ atšaukimas 2015 m. spalio mėn. Tas ciklas buvo praleistas dėl valdymo strypo sistemos veikimo nuokrypio. Inspektavimas ir analizės parodė, kad buvo atsiradęs vieno iš reaktoriaus galiai reguliuoti naudojamų reaktoriaus valdymo strypų laisvumas. Nors šis laisvumas nedarė jokios įtakos nei valdymo strypo funkcionalumui, nei reaktoriaus saugumui, prevenciniais tikslais, siekiant išvengti tokių dalykų ateityje, buvo sukurta nauja valdymo strypų surinkimo, perdavimo eksploatuoti ir priežiūros (inspektavimo) procedūra. Tai buvo aprašyta kaip saugumo atvejis. Jį įvertino Reaktoriaus saugos komitetas ir Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming (ANVS, t. y. Nyderlandų branduolinės energijos reguliavimo institucija). ANVS oficialiai pareiškė neprieštaraujanti, kad reaktorius būtų vėl paleistas veikti. 2015 m. gruodžio mėn. stipriasrautis reaktorius buvo vėl pradėtas saugiai eksploatuoti. Glaudžiai bendradarbiaujant su kniedžių specialistais ir po techninio pobūdžio vizito į SAFARI reaktorių Pietų Afrikoje (jo valdymo strypai suprojektuoti panašiai) taip pat nuspręsta patobulinti valdymo strypo konstrukciją. Naujoje konstrukcijoje saugos atsargai padidinti bus naudojamos kitokios kniedės. Be to, bus patobulinti ir valdymo strypo kreipiamieji įdėklai: guoliams bus naudojama kita medžiaga. Šie pakeitimai bus atlikti 2018–2019 m.

Šiuo laikotarpiu vardinė galia buvo 45 MW.

Ataskaitiniu laikotarpiu (2014–2015 m.) metiniai 30 MW reaktoriaus mokymai operatoriams ir metiniai srauto matavimai atlikti taip, kaip suplanuota.

2014 ir 2015 m. techninės priežiūros veiksmai apėmė visų stipriasraučio reaktoriaus sistemų, statinių ir komponentų prevencinę, korekcinę ir reguliarią techninę priežiūrą, kaip aprašyta metinės ir ilgalaikės techninės priežiūros planuose. Šie veiksmai atlikti siekiant užtikrinti saugų ir patikimą stipriasraučio reaktoriaus veikimą ir išvengti nenumatyto sustojimo dėl nepakankamos techninės priežiūros. Sėkmingai atlikti šie veiksmai:

·planinė reguliari prevencinė ir korekcinė techninė priežiūra;

·periodinis apsauginio kevalo sandarumo bandymas (0,02 MPa viršslėgis 24 valandas), kaip vienas licencijos reikalavimų;

·saugai svarbių pirminės sistemos dalių (reaktoriaus slėginio korpuso, išleidimo tarpvamzdžių, dugno kamščio ir pirminės sistemos siurblinėje esančio pirminio vamzdyno) eksploatacinė priežiūra;

·antrinės aušinimo sistemos valymas;

·avarinio maitinimo dyzelinių generatorių patikra.

2. Moksliniai tyrimai ir izotopų gamyba

2.1. Moksliniai tyrimai

2014–2015 m. vykdyta mokslinė veikla (nemaža dalis – 2012–2013 m. veiklos tęsinys):

·branduolinio kuro švitinimo eksperimentai tiriant branduolinių atliekų radiacinio toksiškumo mažinimą, minorinių aktinoidų virsmo technologinius aspektus (t. y., dalijimosi produktų sulaikymo galimybes, bedulkį procesą, helio plėtimąsi);

·branduolinio kuro tinkamumo, pavyzdžiui, aukštos temperatūros reaktoriams ir išlydytos druskos reaktoriams, ir grafito tinkamumo aukštos temperatūros reaktoriams nustatymas;

·branduolinio reaktoriaus konstrukcijos medžiagų irimo veikiant švitinimui (grafito, plieno sudėties pavyzdžių, suvirinimo siūlių ir t. t.) tyrimo eksperimentai;

·branduolių sintezės reaktoriaus technologijos naudojimas medžiagai, kurią numatyta naudoti ITER (Tarptautinis termobranduolinis eksperimentinis reaktorius) apsauginiame apgaube, švitinti ir medžiagos tyrimas po apšvitos;

·medžiagų standartizavimas (pavyzdžiui, neutronų difrakcijos metodas liekamajam įtempiui storose bimetalinėse suvirinimo siūlėse matuoti, liekamojo įtempio matavimai).

2.2. Izotopų gamyba

Kasdien maždaug 25 000 pacientų diagnostikai ir terapijai visame pasaulyje reikalingi Peteno stipriasraučiame reaktoriuje pagaminti medicininiai radioaktyvieji izotopai.

Šiuos medicininius izotopus NRG paprastai tiekia radioaktyviųjų preparatų bendrovėms. Iš šių izotopų svarbiausias ir visus kitus smarkiai lenkia molibdenas-99. Tai technecio-99m – populiariausio, 80 proc. visų branduolinių diagnostinių procedūrų naudojamo vaizdui išgauti skirto medicininio izotopo – pirmtakas. Jis nepamainomas diagnozuojant širdies ligas, taip pat naudojamas vėžio diagnostikai tiriant kaulus ir organus. Be to, kuriami nauji gydymo metodai, todėl (naujų) izotopų paklausa nuolat auga. Turint omenyje gaminamų izotopų pusėjimo trukmę ir didelę paklausą gydymo reikmėms, labai svarbu, kad logistikos infrastraktūra veiktų sklandžiai ir laiku tenkintų poreikius.

Siekiant panaudoti medicininių radioizotopų srities žinias, kurias Nyderlanduose sukaupė NRG, URENCO (kelis urano sodrinimo įrenginius valdanti branduolinio kuro bendrovė) ir TU Delft (Delfto technologijų universitetas), neseniai suburta asociacija „Dutch Isotope Valley“ (DIVA, arba Nyderlandų izotopų slėnis). Jos žinios, įgūdžiai, pajėgumai ir alternatyvūs (medicininių) izotopų gamybos metodai jau pakankamo masto, kad būtų galima aptarnauti pasaulinę rinką. Kadangi Čalkriverio NRU reaktoriuje Kanadoje Mo-99 nebebus gaminamas serijiniu būdu, o 2018 m. reaktorių planuojama uždaryti, ir Kanada rūpinsis tenkinti vidaus paklausą, bet ne eksportą, DIVA įgyja puikią progą užpildyti gamybos spragą.

Siekdama įvykdyti išteklių vientisumo programą, kuri yra išankstinė stipriasraučio reaktoriaus ir jos pagalbinių įrenginių eksploatavimo iki 2024 m. sąlyga, Nyderlandų vyriausybė suteikė paskolą NRG (per patronuojamąją bendrovę ECN). Lygiagrečiai NRG sėkmingai padidino viso paslaugų paketo kainas – jas priėmė visi klientai. Visų pirma, pasitikėjimą NRG parodė 6 populiariausių NRG izotopų pirkėjai – jie pasirašė ilgalaikio tiekimo sutartis. Tai sėkmingas žingsnis link finansinio tvirtumo ir gyvybingumo.

2014 m. vasario 14 d. stipriasrautis reaktorius atnaujino veiklą ir per likusį tų metų laikotarpį veikė pagal suplanuotą gamybos grafiką. Taigi stipriasrautis reaktorius grįžo į tarptautinę rinką, kaip vienas svarbiausių pasaulyje medicininių izotopų gamintojų. 2015 m. spalio mėn. vienas stipriasraučio reaktoriaus gamybos ciklas praleistas, tačiau reaktorių buvo galima vėl paleisti 2015 m. gruodžio mėn.

3. Finansiniai įnašai į programos įgyvendinimą

Valstybių narių įnašai papildomai programai įgyvendinti 2014–2015 m.:

·Belgija – 300 000 EUR (2014 m.) + 300 000 EUR (2015 m.),

·Prancūzija – 300 000 EUR (2014 m.) + 300 000 EUR (2015 m.),

·Nyderlandai – 7 250 000 EUR (2014 m.) + 7 250 000 EUR (2015 m.),

iš viso 15 700 000 EUR. Šiais įnašais padengiamos Tarybos sprendimo 2012/709/Euratomas II priede nurodytos išlaidos. Eksploatavimo išlaidų deficito, įskaitant galimas techninės priežiūros ar remonto išlaidas, Europos Komisija nedengia. Iš minėtos sumos finansuojamas eksploatavimo nutraukimo fondas ir padengiamos kitos išlaidos, susijusios su Komisijos papildomos mokslinių tyrimų programos valdymu.

Nuo 2004 m., iš naujo įvertinus branduolinių įrenginių eksploatavimo nutraukimo išlaidas, papildomos programos metinė įmoka į eksploatavimo nutraukimo fondą padidinta nuo 400 000 EUR per metus iki 800 000 EUR per metus. Ši suma imama iš: a) įprasto papildomos mokslinių tyrimų programos biudžeto ir b) papildomos mokslinių tyrimų programos eksploatavimo nutraukimo fondo banko sąskaitos palūkanų. Pavyzdžiui, apskaičiuotos 2014 m. eksploatavimo nutraukimo fondo sąskaitos palūkanos sudarė 145 000 EUR. Todėl iš įprasto papildomos mokslinių tyrimų programos biudžeto užteko 655 000 EUR, kad būtų pasiektas 800 000 EUR metinis įnašas. Eksploatavimo nutraukimo fonde iš viso yra 17 239 000 EUR. Šis fondas padės padengti stipriasraučio reaktoriaus būsimo eksploatavimo nutraukimo išlaidas, kurios, kaip apskaičiuota naujausiame eksploatavimo nutraukimo tyrime, bus 72 600 000 EUR (jas turės padengti Euratomas) 3 .

Kitos ataskaitiniu laikotarpiu patirtos Jungtinio tyrimų centro išlaidos, tiesiogiai padengtos iš papildomos mokslinių tyrimų programos biudžeto:

·tiesioginės išlaidos personalui (pvz., papildomos stipriasraučio reaktoriaus mokslinių tyrimų programos valdymas) – 257 000 EUR,

·stipriasraučio reaktoriaus paramos išlaidos (pvz., teisinės konsultacijos) – 166 000 EUR,

·komunaliniai mokesčiai (pvz., elektra, vanduo, šildymas) – 1 040 000 EUR,

·panaudoto kuro tvarkymo išlaidos – 2 450 000 EUR

Pridėtame tarnybų darbiniame dokumente stipriasraučio reaktoriaus eksploatavimo 2014–2015 m. techniniai rezultatai pateikiami išsamiau.

(1)

   TARYBOS SPRENDIMAS dėl 2012–2015 m. papildomos didelio srauto reaktoriaus mokslinių tyrimų programos, kurią Europos atominės energijos bendrijos vardu įgyvendins Jungtinis tyrimų centras, patvirtinimo, Tarybos sprendimas 2012/709/Euratomas

(2)

   KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI Stipriasraučio reaktoriaus eksploatavimas 2012–2013 m., COM(2016) 170

(3)

   Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui „Branduolinių įrenginių eksploatacijos nutraukimas ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymas. Prievolių, kylančių iš branduolinės technologijos darbų, pagal Euratomo sutartį atliktų Jungtiniame mokslinių tyrimų centre, administravimas.“ COM(2013) 734 final

Top