EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE6390

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl indeksų, kurie kaip lyginamieji indeksai naudojami finansinėse priemonėse ir finansinėse sutartyse COM(2013) 641 final – 2013/0314 (COD)

OJ C 177, 11.6.2014, p. 42–47 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

11.6.2014   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 177/42


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl indeksų, kurie kaip lyginamieji indeksai naudojami finansinėse priemonėse ir finansinėse sutartyse

COM(2013) 641 final – 2013/0314 (COD)

(2014/C 177/08)

Pranešėjas Edgardo Maria IOZIA

Taryba, 2013 m. spalio 18 d., ir Europos Parlamentas, 2011 m. spalio 10 d., vadovaudamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsniu, nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl indeksų, kurie kaip lyginamieji indeksai naudojami finansinėse priemonėse ir finansinėse sutartyse

COM(2013) 641 final – 2013/314 (COD).

Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto parengiamąjį darbą šiuo klausimu, 2013 m. gruodžio 16 d. priėmė savo nuomonę.

495-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2014 m. sausio 21–22 d. (sausio 21 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 140 narių balsavus už ir 3 susilaikius.

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1

Finansiniai lyginamieji indeksai atlieka labai svarbų vaidmenį finansiniame sektoriuje tiek nustatant įvairių produktų kainas, tiek teisingai paskirstant riziką ir kapitalą. Todėl teisingi ir patikimi lyginamieji indeksai ypač svarbūs siekiant užtikrinti veiksmingą finansų rinkų veikimą.

1.2

Įvairaus pobūdžio manipuliavimas indeksais privertė visame pasaulyje sunerimti ir suabejoti lyginamųjų indeksų teisingumu, kas savo ruožtu pakenkė sistemos vientisumui ir paskatino nepasitikėjimą komerciniais sandoriais. EESRK nuogąstauja dėl sunkių tokios padėties pasekmių. Iš tiesų dėl manipuliavimo indeksais investuotojai gali patirti didelių nuostolių, tokia elgsena gali taip pat iškraipyti realiąją ekonomiką ir apskritai pakirsti pasitikėjimą rinkomis. Todėl EESRK prašo ir rekomenduoja kuo skubiau priimti siūlomas naujas priemones.

1.3

2013 m. balandžio mėn. Jungtinėje Karalystėje įsteigta Finansų priežiūros institucija (angl. FCA – Financial Conduct Authority), kuriai pavesta prižiūrėti finansų įstaigų elgesį. FCA sureguliavo LIBOR nustatymą apibrėždama naujus valdymą ir kontrolę sugriežtinančius reikalavimus ir sukurdama baudžiamąsias priemones, taikomas atsakingiems už manipuliavimą LIBOR.

1.4

Europos Komisija iš dalies pakeisdama pasiūlymą dėl reglamento dėl piktnaudžiavimo rinka (Piktnaudžiavimo rinka reglamentas) ir pasiūlymą dėl direktyvos dėl Baudžiamųjų sankcijų už piktnaudžiavimą rinka (Baudžiamųjų sankcijų už piktnaudžiavimą rinka direktyva) įtvirtino principą, kad bet koks manipuliavimas lyginamaisiais indeksais yra neteisėtas ir už jį taikomos administracinės ar baudžiamosios sankcijos. Sankcijų mechanizmas žinoma reikalingas, tačiau jo nepakanka užkirsti kelią naujiems galimiems manipuliavimo atvejams.

1.5

Todėl EESRK teigiamai vertina Komisijos pasiūlymą dėl reglamento ir mano, kad šiuo pasiūlymu prisidedama prie siekio tobulinti teisės aktus, kuriais užtikrinamas reikiamas rinkos vientisumas ir lyginamaisiais indeksais išreiškiamų verčių teisingumas, kartu užtikrinant, kad indeksai nėra iškreipti dėl interesų konflikto, kad jie atspinti realiąją ekonomiką ir yra teisingai naudojami. Akivaizdu, kad siekiama tikslo užtikrinti viešąją ekonominę tvarką.

1.6

Visų pirma labai svarbios informatorių apsaugos priemonės. EESRK siūlo teisės akte nurodyti pasiūlymą iš dalies keisti Piktnaudžiavimo rinka direktyvą 2003/6/EB, kurioje valstybės narės aiškiai įpareigojamos nustatyti šią specialią apsaugą užtikrinančias taisykles.

1.7

EESRK teigiamai vertina, kad pasiūlymas dera su principais, kuriuos praėjusią vasarą po gausių konsultacijų nustatė Tarptautinė vertybinių popierių komisijų organizacija (IOSCO) ir kurie leidžia iš esmės sumažinti įgyvendinimo išlaidas.

1.8

Pagarsėję skandalai dėl manipuliavimo LIBOR ir EURIBOR, taip pat kiti, susiję su valiutos kursų, naftos, naftos produktų ir biokuro lyginamųjų indeksų manipuliavimu, patvirtina, kad būtina reglamentuoti labai įvairius lyginamuosius indeksus, įskaitant indeksus, naudojamus energijos ir išvestinėms finansinėms priemonėms ir biržos prekėms. EESRK visiškai pritaria proporcingumo principą atitinkančiam plataus užmojo tikslui, kurio siekiama pasiūlymu dėl reglamento, ir tvirtai jį remia.

1.9

Šiuo pasiūlymu dėl reglamento didinamas rinkos skaidrumas ir nustatomos priemonės rinkos susiskaidymui sumažinti. Vienodas nuostatų taikymas leis išvengti finansų rinkoms būdingos didelės reguliacinio arbitražo rizikos, o suderinti tarptautiniai lyginamieji indeksai bus naudingi galutiniams vartotojams.

1.10

EESRK visada pritarė stipresnei vartotojų apsaugai ir mano, kad pasiūlymas dėl reglamento tinkamai papildo šioje srityje galiojančius teisės aktus, nes priešingu atveju nebūtų jokios priemonės, galinčios užtikrinti teisingą ir tinkamą lyginamųjų indeksų vertinimą. Investuotojai turi teisę į savo nuosavybės (pvz., paskolos, išvestinės finansinės priemonės ir kt.) vertės apsaugą nuo nuostolių, kuriuos sukelia rinkos iškraipymas.

1.11

EESRK apgailestauja dėl pernelyg dažno deleguotųjų aktų naudojimo ir mano, kad šiame pasiūlyme dėl reglamento jie neatitinka Sutarčių nuostatų. Įvairūs aspektai įtraukti naudojant deleguotuosius aktus, turėtų būti nustatyti reglamente. Šiuo klausimu EESRK yra priėmęs nuomonę (1). Komitetas prašo Komisijos informuoti jį apie visas priemones, kurios šioje srityje bus numatytos deleguotuosiuose aktuose.

2.   Pasiūlymo dėl reglamento svarbiausios nuostatos

2.1

Europos Komisija siūlo priimti reglamentą, kuriuo nustatomos Europos Sąjungoje taikytinos taisyklės dėl finansinėse priemonėse ir finansinėse sutartyse naudojamų lyginamųjų indeksų.

2.2

Bendras pasiūlymo tikslas – užtikrinti lyginamųjų indeksų teisingumą, taip pat siekti, kad jie a) nebūtų iškreipti dėl interesų konfliktų; b) atspindėtų faktinę ekonomikos tikrovę, kuriai įvertinti lyginamasis indeksas yra skirtas; c) būtų teisingai naudojami.

2.3

Pagrindinius pasiūlymo dėl reglamento aspektus būtų galima apibendrinti nurodant, kad pasiūlymu siekiama:

pagerinti lyginamųjų indeksų nustatymo proceso valdymą ir kontrolę. Numatyta gauti išankstinį leidimą ir nuolat stebėti lyginamųjų indeksų teikimo procesą tiek nacionaliniu, tiek Europos lygmeniu.

Pasiūlyme taip pat nurodoma, kad lyginamųjų indeksų administratoriai turi kiek įmanoma vengti interesų konflikto arba bent jau tinkamai juos valdyti tais atvejais, kai jie yra neišvengiami;

pagerinti lyginamųjų indeksų administratorių naudojamų pradinių duomenų ir metodikų kokybę. Pasiūlyme numatyta, kad lyginamieji indeksai nustatomi remiantis pakankamais ir tiksliais duomenimis, kurie turi atspindėti faktinę rinkos ar ekonomikos tikrovę, kuriai įvertinti lyginamasis indeksas yra skirtas. Duomenys turi būti teikiami iš patikimų šaltinių, o lyginamasis indeksas nustatomas naudojant pagrįstą ir patikimą metodiką. Duomenys, naudojami lyginamiesiems indeksams apskaičiuoti, taip pat informacija apie tai, kas vertinama kiekvienu lyginamuoju indeksu, turi būti skelbiami viešai arba prieinami visuomenei, išskyrus atvejus, kai tokių veiksmų pasekmės gali būti labai neigiamos.

Nustatant lyginamuosius indeksus, jei įmanoma, turi būti naudojami duomenys pagrįsti sandoriais, kai tokių duomenų nėra, būtina remtis patikrinamais įverčiais;

užtikrinti, kad lyginamųjų indeksų duomenų teikėjai teiktų reikiamus duomenis ir jiems būtų taikomos tinkamos kontrolės priemonės. Lyginamųjų indeksų administratorius turi parengti teisiškai privalomą elgesio kodeksą, kuriame būtų nustatyti reikalavimai ir įpareigojimai duomenų teikėjams perduodant duomenis, kurie naudojami lyginamiesiems indeksams nustatyti. Šie įpareigojimai taip pat apima interesų konfliktų valdymą;

užtikrinti tinkamą lyginamuosius indeksus naudojančių vartotojų ir investuotojų apsaugą. Pasiūlymu padidinamas duomenų, naudojamų lyginamajam indeksui nustatyti, ir metodo, kuriuo jis apskaičiuojamas, taip pat informacijos, kas indeksu yra vertinama ir kaip jis turi būti naudojamas, skaidrumas. Be to, bankai turi įvertinti lyginamojo indekso tinkamumą prieš pasiūlydami sudaryti finansinę sutartį ir įspėti klientą, jei lyginamasis indeksas yra netinkamas (pvz., sudarant hipotekos sutartį);

užtikrinti ypatingos svarbos lyginamųjų indeksų priežiūrą ir taikomumą. Ypatingos svarbos lyginamųjų indeksų priežiūrą bus pavesta vykdyti specialioms priežiūros institucijų kolegijoms, kurioms vadovaus lyginamojo indekso administratoriaus priežiūros institucija, kitos susijusių jurisdikcijų priežiūros institucijos, įskaitant Europos vertybinių popierių ir rinkų instituciją (EVPRI). Jei kolegijoje nepavyksta pasiekti sutarimo, EVPRI privalo vykdyti tarpininkavimo įgaliojimus ir priimti sprendimą. Nustatyti papildomi reikalavimai dėl ypatingos svarbos lyginamųjų indeksų, įskaitant atitinkamos kompetentingos institucijos įgaliojimus įpareigoti teikti reikalingus duomenis.

2.4

Centriniams bankams reglamentas netaikomas, kadangi jie jau turi savo garantijų ir reglamentavimo sistemas.

2.5

Pasiūlymo prieduose apibrėžtos išsamios instrukcijos dėl biržos prekių lyginamųjų indeksų ir dėl palūkanų normų nustatymo.

2.6

Siekiant išvengti dvigubo reglamentavimo, lyginamiesiems indeksams, kurių pradiniai duomenys gaunami iš reguliuojamų prekybos vietų, netaikomi tam tikri įpareigojimai, kai jiems taikomos kitų Europos teisės aktų nuostatos ir kiti priežiūros reikalavimai.

3.   Pastabos

3.1

EESRK pripažįsta, remia ir vertina Europos Komisijos pastangas, kuri, nepaisant sudėtingos darbo programos ir spartaus tempo, imasi veiksmų sustiprinti finansų paslaugų rinkos stabilumą ir veiksmingumą. Komitetas mano, kad šie veiksmai yra būtina išankstinė sąlyga siekiant užtikrinti finansų sektoriaus naudą realiajai ekonomikai.

3.2

EESRK nuomone, pasiūlymas dėl reglamento atitinka tikslą skatinti stabilią finansinę aplinką, kurį būtų prižiūrima ir kurioje būtų prisiimama didesnė atsakomybė ir labiau atsižvelgiama į vartotojų ir apskritai ekonomikos poreikius.

3.3

Komitetas reiškia didelį susirūpinimą, kad gali būti uždelsta priimti šį reglamentą ir tai gali nuvilti Europos piliečius, kurie tikisi ryžtingų ir griežtų sprendimų, užkertančių kelią manipuliavimui rinka ir priemonėmis, kurios rodo tendencijas, susijusias su obligacijomis, vertybiniais popieriais ir lyginamaisiais indeksais, turint omenyje, kad toks manipuliavimas sudėtingomis bendromis aplinkybėmis daro didžiulę žalą. Taigi tikisi, kad šis teisės aktas bus greitai patvirtintas ir neteks sulaukti dar vieno finansinio skandalo, kuris primintų tinkamo reglamentavimo būtinybę. EESRK atkreipia dėmesį, kad pasiūlymo dėl reglamento tikslai yra labai sudėtingi ir plataus užmojo, todėl gali sulėtėti jo tvirtinimo procesas.

3.4

Įvairūs finansų rinkose naudojami lyginamieji indeksai (pvz., tarpbankinės palūkanų normos LIBOR, EURIBOR arba akcijų indeksai) yra svarbi finansų sistemos dalis.

3.5

Nustatant daugelio finansinių priemonių – palūkanų normų apsikeitimo sandorių, išankstinių palūkanų normų sandorių, komercinių bei nekomercinių sutarčių, pavyzdžiui, pirkimo, paskolos ir hipotekos sutarčių – kainas lyginamųjų indeksų teisingumas yra ypač svarbus. Nuo šių indeksų priklauso finansinių priemonių vertė ir su finansinėmis sutartimis susiję mokėjimai, todėl jų kitimas daro didelį poveikį investuotojams ir vartotojams.

3.6

Europos Centrinio Banko duomenimis, 2012 m. kovo mėn. euro zonoje apie 60 proc. visų ne finansinio sektoriaus paskolų sutarčių buvo sudaryta taikant kintamas palūkanų normas, o tuo pačiu laikotarpiu paskolos namų ūkiams taikant kintamas palūkanų normas sudarė 40 proc. visų paskolų.

3.7

Skandalai dėl manipuliavimo LIBOR ir EURIBOR (taip pat kiti, susiję su valiutos kursų ir energijos kainų lyginamųjų indeksų manipuliavimu) privertė visame pasaulyje suabejoti ir susirūpinti dėl lyginamųjų indeksų teisingumo. EESRK pritaria Komisijos tikslui reguliuoti bet kokį galimą manipuliavimą lyginamaisiais indeksais.

3.8

Jei lyginamieji indeksai yra iškreipiami dėl manipuliavimo ar yra nepatikimi ir neatspindi tikrovės, kuriai įvertinti jie yra skirti, bus daroma žala investuotojams ir vartotojams, kurie praras pasitikėjimą rinkomis.

3.9

Nors kai kurie lyginamieji indeksai yra nacionalinio lygmens, visas lyginamųjų indeksų sektorius yra tarptautinio pobūdžio. Todėl turi būti sukurta bendra patikima ES finansinių paslaugų rinkos lyginamųjų indeksų sistema, tinkamai veikianti visose ES valstybėse narėse.

3.10

Komisijos pasiūlyti Piktnaudžiavimo rinka direktyvos (2) pakeitimai ir siūlomos baudžiamosios sankcijos užtikrina tinkamas nuobaudas už bet kokį piktnaudžiavimą. Komitetas reiškia pritarimą šiam ne kartą jo paties siūlytam, visų pirma nuomonėje dėl sankcijų finansų sektoriuje (3), sprendimui.

3.11

Tačiau, kaip pripažįsta pati Europos Komisija, vien pakeitus sankcijų režimą, lyginamųjų indeksų rengimo ir naudojimo būdas nepagerės. Iš tiesų, taikant sankcijas, manipuliavimo rizika, kurią kelia netinkamas lyginamųjų indeksų nustatymo proceso valdymas, kai yra interesų konfliktų ir veikiama savo nuožiūra, nepašalinama. EESRK tvirtai remia šią poziciją ir pritaria, kad būtina skaidrumą užtikrinančių taisyklių sistema.

3.12

Be to, siekiant apsaugoti investuotojus ir vartotojus, būtina, kad lyginamieji indeksai būtų pagrįsti, patikimi ir atitiktų nustatytą tikslą.

3.13

Komitetas, kuris nuolat rūpinasi tinkama investuotojų ir vartotojų interesų apsauga ir domisi šiuo klausimu, negali visiškai pritarti tokiam reikalavimui. Investuotojams tai galėtų būti naudinga, nes jie bus tikri, kad jų turimoms finansinėms priemonėms naudojami lyginamieji indeksai yra patikimi ir jais nėra manipuliuojama.

Todėl primena savo ne kartą pateiktą prašymą įsteigti Europos finansinių paslaugų vartotojų apsaugos agentūrą, kaip tai buvo padaryta JAV priėmus C. Doddo ir B. Franko įstatymą.

3.14

Šiuo klausimu EESRK mano, kad reglamente pateiktas pasiūlymas stiprinti investuotojų apsaugą apibrėžiant konkrečias nuostatas dėl skaidrumo yra ypač svarbus. Skaidrumo principas nereiškia, kad privati informacija turi būti skleidžiama ir perduodama konkurentams. Tačiau skaidrumu užtikrinama aiški ir saugi prekyba ir geresnės konkurencijos sąlygos.

3.15

EESRK nuomone, pasiūlymas gali būti patobulintas, visų pirma turint omenyje tinkamą investuotojų ir vartotojų apsaugą, kuri užtikrinama aiškiai apibrėžta ir prieinama teise teikti skundą ir gauti kompensaciją, ir mano, kad reikėtų skirti:

vartotojo teisę teikti skundą dėl produkto ar paslaugos numatant lanksčias ir greitas procedūras;

teisę teikti skundą administratoriui vadovaujantis pasiūlymo 5 straipsnio d punktu ir II priedo 5a dalimi. Skundo administratoriui teikimo atveju reikėtų susitarti, kad skundų sistemą valdo nepriklausomos trečiosios šalys, kurios gali šiuos skundus objektyviai nagrinėti ir priimti sprendimą dėl tolesnių veiksmų. Komisijos pasiūlyme numatytas šešių mėnesių terminas yra gerokai per ilgas.

3.16

Siekiant užtikrinti vartotojų apsaugą, į Vartojimo kredito direktyvą įtrauktos taisyklės dėl pakankamos informacijos atskleidimo; panašus reikalavimas bus taip pat įtrauktas į Hipotekinių kreditų direktyvą, kuri bus netrukus priimta. Šiomis ES vartotojų apsaugos taisyklėmis nesprendžiamas ypatingas lyginamųjų indeksų finansinėse sutartyse tinkamumo klausimas: pasiūlymą dėl reglamento reikėtų suderinti su kitomis Sąjungos teisinėmis priemonėmis.

3.17

EESRK pabrėžia, kad 18 straipsnyje būtina patikslinti, kad reikalavimas įvertinti vartotojui siūlomo lyginamojo indekso tinkamumą yra privalomas (kaip tai buvo padaryta Finansinių priemonių rinkų direktyvoje); jei indeksas yra netinkamas, prižiūrimas subjektas turi pasiūlyti kitą, tinkamesnį lyginamąjį indeksą.

3.18

EESRK, atsižvelgdamas į IOSCO rekomendacijas, pritaria Komisijos ketinimui naudoti objektyvesnę lyginamųjų indeksų nustatymo sistemą, kuri būtų sudaryta atliekamų sandorių, o ne oficialių apklausų pagrindu.

3.19

Komitetas pritaria pasiūlyme dėl reglamento nurodytų IOSCO rekomendacijas atitinkančių ir 2013 m. liepos mėn. paskelbtų principų plačiai taikymo sričiai, į kurią gali būti įtraukti įvairūs lyginamieji indeksai.

3.20

Be to, EESRK siūlo numatyti įgyvendinimo nuostatas, kuriomis, be kita ko, būtų užtikrintas proporcingumo principas. Lyginamieji indeksai yra labai skirtingi įvairiais požiūriais: platinimo, informatyvumo ir galimybės būti manipuliuojamiems. Todėl Komitetas mano, kad reikėtų atsižvelgti į kiekvieno lyginamojo indekso požymius, jų nustatymo procesą ir administratorių.

3.21

Administratoriui suteiktos galimybės veikti savo nuožiūra, kas leidžia jam taikyti savo metodus lyginamajam indeksui nustatyti, gali nepakakti proporcingumui užtikrinti. EESRK siūlo veikiau patikslinti pasiūlyme dėl reglamento jau pasirinktą metodą nustatyti specialias taisykles dėl ypatingos svarbos lyginamųjų indeksų bendrus principus papildant kitais išsamiais principais, kurie leistų atsižvelgti į įvairų rūšių lyginamuosius indeksus ir galimą su jais susijusią riziką.

3.22

Komitetas mano, kad tai gali būti veiksmingesnis būdas panaikinti galimas spragas, kadangi bus nustatyti atitinkami principai, tačiau nesusiaurinta taisyklių taikymo sritis.

3.23

EESRK pabrėžia, kad svarbu nustatyti tam tikrus lyginamųjų indeksų skirtumus, pavyzdžiui, įvertinant galimas pasekmes besiformuojančiose rinkose, kuriose šie indeksai ypač svarbūs užtikrinant skaidrumą perduodant informaciją. Todėl Komitetas rekomenduoja pakoreguoti teisės aktą atsižvelgiant į lyginamųjų indeksų svarbą sistemai, kad būtų išvengta kliūčių kai kurių rinkų vystymuisi.

3.24

EESRK labai teigiamai vertina, tai, kad numatyta taikyti administracines ar baudžiamąsias sankcijas už manipuliavimą rengiant lyginamuosius indeksus.

3.25

Komiteto nuomone, lyginamųjų indeksų nustatymo procedūros bus tvirtos ir patikimos tik užtikrinus tinkamą valdymo struktūrą. Todėl EESRK remia pasiūlymą atsakomybę už lyginamojo indekso teisingumą patikėti administratoriui ir pritaria Komisijai, kad nustatytos valdymo struktūros tiek jų vaidmens, tiek vykdomų procedūrų požiūriu turi būti pajėgios valdyti galimus interesų konfliktus.

3.26

EESRK siūlo patobulinti šią nuostatą numatant reikalauti šioje srityje taip pat laikytis skaidrumo.

3.27

Pritardamas kai kurioms konsultacijose su IOSCO išdėstytoms nuomonėms, EESRK pripažįsta, kad siekiant užtikrinti ne kartą reikalautą lyginamųjų indeksų skaidrumą ir reprezentatyvumą labai svarbus kuo platesnis dalyvavimas juos nustatant. Žinoma, pasiūlyme dėl reglamento numatytas savanoriškas lyginamojo indekso duomenų teikimas taip pat padeda siekti šio tikslo, tačiau Komitetas siūlo nustatyti aiškias duomenų teikimo taisykles, kad būtų užtikrintas lyginamųjų indeksų tikrumas ir patikimumas.

3.28

EESRK rekomenduoja pasiūlymo 8 straipsnio 3 dalies nuostatose dėl pranešimo apie šio reglamento pažeidimus specialiu vidaus kanalu užtikrinti tam tikrą pranešimo teikimo tvarkos lankstumą, greitumą ir paprastumą.

3.29

Visų pirma labai svarbios informatorių apsaugos priemonės. EESRK siūlo teisės akte nurodyti pasiūlymą iš dalies keisti Piktnaudžiavimo rinka direktyvą 2003/6/EB, kurioje numatyta, kad įmonės darbuotojai, pastebėję įmonėje neteisėtą veiklą, privalo pranešti apie pažeidimus, o valstybės narės aiškiai įpareigojamos nustatyti informatorių apsaugą užtikrinančias taisykles.

3.30

Komitetas mano, kad naudinga nustatyti taisykles, kuriomis skatinama pagrįstai pranešti apie pažeidimus, ir kad reikėtų numatyti skirti premijas už pagalbą teisingumui.

3.31

EESRK pritaria, kad būtina surengti išankstines konsultacijas su subjektais, kuriems svarbūs numatomi ir būtini lyginamųjų indeksų rengimo metodikos pakeitimai. Konsultacijos, ypač dėl lyginamųjų indeksų, kurie bus reguliariai vertinami, leistų užtikrinti lyginamojo indekso taikymo tęstinumą.

3.32

Todėl būtų naudinga numatyti priemones, kurios padėtų platinti informaciją apie lyginamojo indekso skaičiavimo metodus (pvz., informacijos skelbimas interneto svetainėse). Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos gairėse galėtų būti nustatytos specialios taisyklės.

3.33

EESRK siūlo Komisijai imtis atsargumo priemonių, kai bus pereinama prie naujų ir pasikeitusių lyginamųjų indeksų. Tai opus klausimas, kadangi gali paskatinti abejones dėl jau sudarytų sutarčių, taip pat didelius ginčus ir rinkos nepakankamumą. Tokiu atveju galima išeitis būtų toliau naudoti lyginamąjį indeksą, kurio numatyta atsisakyti, o naująjį – taikyti tik naujoms sutartims.

3.34

EESRK pabrėžia, kad labai svarbu administratoriaus pažymoje, patvirtinančioje, kad elgesio kodeksas atitinka reglamentą, būtų taip pat nurodyta, ar šį atitikimą patvirtino ar paneigė trečiosios šalys. Ši papildoma informacija užtikrintų veiksmingesnę kodekso atitikimo reglamentui kontrolę, taip pat leistų geriau spręsti galimą tolesnės atskaitomybės klausimą reglamento nuostatų pažeidimo atveju.

2014 m. sausio 21 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Henri MALOSSE


(1)  OL C 67, 2014 3 6, p. 104.

(2)  COM(2011) 651 final ir COM(2011) 654 final.

(3)  OL C 248, 2011 8 25, p. 108.


Top