EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE0360

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Pasaulinės navigacijos palydovų sistemos (GNSS) taikymo veiksmų planas“ (COM(2010) 308 galutinis)

OJ C 107, 6.4.2011, p. 44–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.4.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 107/44


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Pasaulinės navigacijos palydovų sistemos (GNSS) taikymo veiksmų planas“

(COM(2010) 308 galutinis)

2011/C 107/09

Pranešėjas Thomas McDONOGH

Europos Komisija, vadovaudamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 304 straipsniu, 2010 m. birželio 14 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Komisijos komunikato Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Pasaulinės navigacijos palydovų sistemos (GNSS) taikymo veiksmų planas“

COM(2010) 308 galutinis.

Transporto, energetikos, infrastruktūros ir informacinės visuomenės skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto parengiamąjį darbą šiuo klausimu, 2011 m. vasario 2 d. priėmė savo nuomonę.

469-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2011 m. vasario 16–17 d. (vasario 16 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 112 narių balsavus už ir 2 susilaikius.

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1

Komitetas palankiai vertina Komisijos komunikatą „Pasaulinės navigacijos palydovų sistemos (GNSS) taikymo veiksmų planas“. Manome, kad Europos pasaulinės navigacijos palydovų sistemos programų sėkmė yra būtinoji būsimos ES gerovės ir saugumo sąlyga. Raginame Tarybą, Parlamentą, Komisiją ir valstybes nares deramai pripažinti šios svarbios infrastruktūros potencialą ir teikti jai pakankamą finansavimą ir reikiamus išteklius, kad galimybės būtų sėkmingai išnaudotos.

1.2

Europos GNSS yra labai svarbi norint įgyvendinti strategijoje „Europa 2020“ numatytą pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo viziją (1). Programos sėkmė turės įtakos Europos ekonomikos augimui, inovacijų diegimui ir gerovės kūrimui. GNSS yra ne tik labai naudinga transporto sistemoms, bet ir labai svarbi Skaitmeninei darbotvarkei (2), t. y. tokioms prietaikoms kaip kontekstiniai skaičiavimai (angl. context-aware computing), pažangieji tinklai ir daiktų internetas.

1.3

Komitetas apgailestauja, kad dėl atidėto palydovų sistemos GALILEO paleidimo Europa prarado galimybę Europos GNSS padaryti dominuojančia technologija Europoje ir už jos ribų. Dabar Jungtinių Amerikos Valstijų GPS sistema yra aiškus pasaulinių GNSS technologijų sprendimų lyderis. Šis atidėjimas Europai vis dar brangiai kainuoja, t. y. prarandamas pelnas už technologijos bei paslaugų pardavimą ir nukenčia visuomenei naudingos paslaugos – pažangesnės transporto ir energetikos sistemos ir geresnės paieškos ir gelbėjimo paslaugos.

1.4

Europa turi teikti Europos GNSS paslaugas savo pačios infrastruktūroje, kurios patikimumas nepriklausytų nuo JAV, Rusijos ar Kinijos ginkluotųjų pajėgų prioritetų.

1.5

Atsižvelgdamas į GPS paplitimą, Komitetas ragina ES pramonę siekti GALILEO ir GPS sąveikos, kadangi prietaikoms, kurios naudojasi abiem palydovų konfigūracijomis, būtų naudingas didesnis signalų tikslumas ir prieinamumas.

1.6

Sistema EGNOS veikia jau daugiau kaip metus. Deja, ES jau dabar vėluoja įgyvendinti šią rinkodaros ir inovacijų darbotvarkę. Komisija turi paspartinti rinkos vystymo ir inovacijų diegimo tempą, visų pirma turėdama omenyje GALILEO paleidimo atidėjimo kaštus (iki 3 mlrd. eurų per metus) ir augančią JAV, Rusijos, Kinijos ir Japonijos konkurenciją.

1.7

Lėtas vartotojų rinkai skirtų GNSS prietaikų vystymas reiškia inovacijų diegimo, gerovės kūrimo galimybės ir rinkos pozicijos praradimą. Klestinčios Europos GNSS prietaikų tiekimo ir vartojimo rinkos ekonominė, socialinė ir ekologinė nauda būtų labai didelė.

1.8

Komitetas giria Komisiją ir GNSS priežiūros instituciją (GSA) už iki šiol atliktą darbą turint tik menkus išteklius. Atsižvelgiant į šiuos išteklius, sričių prioritetai komunikate išdėstyti logiškai, o kiekvienai sričiai nurodytos strategijos yra gerai apgalvotos.

1.9

Europos GNSS šiuo metu užima nedidelę pasaulinės GNSS produktų ir paslaugų rinkos dalį. Komitetas ragina parengti išsamų verslo planą, kaip ryžtingai padidinti rinkos dalį, ir paskirti aukščiausio lygio kompetentingų specialistų komandą, atsakingą už tikslų pasiekimą, šiam planui rengti. Komitetas rekomenduoja sudaryti sutartį su ekspertų firma, kuriai, vadovaujant Komisijai ir GNSS priežiūros institucijai, būtų pavesta užsiimti Europos GNSS komercializacija.

1.10

Komunikate deramai nurodoma, kad tokios EGNOS ir GALILEO savybės kaip tikslumas ir integralumas yra didelis konkurencinis pranašumas pasaulinių GNSS paslaugų rinkoje, tačiau šis išskirtinumas greitai nyksta, nes konkurentai investuoja ir tobulina savo sistemas. Komitetas mano, kad reikia nuolat investuoti į EGNOS ir GALILEO sistemų tobulinimą, kad būtų išlaikyta jų techninė viršenybė. Komitetas prašo Komisijos visų pirma nustatyti papildomus strateginio išskirtinumo šaltinius ir investuoti į tvaraus konkurencinio pranašumo vystymą.

1.11

Komiteto nuomone, netikėtas GALILEO nepaminėjimas Skaitmeninėje darbotvarkėje rodo, kad Komisijoje trūksta bendro požiūrio politiniu lygiu. Komitetas pabrėžia, kad Komisija turi nustatyti Europos GNSS programų, Skaitmeninės darbotvarkės ir Inovacijų Sąjungos pavyzdinių iniciatyvų sinergijas, visų pirma susijusiais su inovacijomis, prietaikų sąveika, rinkodara ir biudžetu. Gali būti labai naudinga dirbti kartu vystant pažangias prietaikas ir paslaugas, kad būtų galima pasiekti bendrų tikslų mažiausiomis sąnaudomis.

1.12

Komitetas ragina Tarybą skubiai spręsti EGNOS ir GALILEO finansavimo klausimą. Dabartinė padėtis apsunkina pastangas kurti stiprią Europos komercinę GNSS platformą.

1.13

Komitetas mano, kad Europa turėtų išnaudoti unikalias GALILEO – kaip pirmosios pasaulio visiškai nekarinės civilinės GNSS – galimybes ir išplėsti rinką neprisijungusiose šalyse, visų pirma Afrikoje ir Pietų Amerikoje. Šiuo požiūriu Komisija turėtų prisiimti aktyvų lyderio vaidmenį Jungtinių Tautų Tarptautiniame GNSS komitete (3).

1.14

Komitetas pabrėžia, kad didelės svarbos EGNOS ir GALILEO technologijoms ir paslaugoms turi prekės ženklo strategija ir kokybės ženklas (4). Komitetas ragina Komisiją parengti abi šias būtinas priemones, kurios užtikrintų sėkmę rinkoje. Jei rinkodaros pastangos nebus grindžiamos aiškia prekės ženklo strategija, jos bus bevaisės ir bus švaistomi ištekliai. Be to, blogai sukurtos, įdiegtos ar taikomos EGNOS ir GALILEO technologijos nepataisomai sugadins reputaciją.

1.15

Komitetas primena Komisijai ankstesnes savo nuomones dėl GALILEO, EGNOS, strategijos „Europa 2020“ ir Skaitmeninės darbotvarkės (5).

2.   Pagrindiniai faktai

2.1

Savo kasdieniniame gyvenime tapome labai priklausomi nuo palydovinės navigacijos paslaugų: jei būtų sumažinta paslaugų apimtis ar jos būtų nutrauktos, galima žala verslui, bankams, transportui, aviacijai, komunikacijai ir kt. būtų labai didelė (turint omenyje verslo pajamas, saugumą keliuose ir pan.).

2.2

GPS (JAV), GLONASS (Rusija) ir kitos Indijos, Japonijos ir Kinijos suskurtos sistemos yra karinės, ginkluotųjų pajėgų kontroliuojamos sistemos – tiesa, jos teikia civilines paslaugas, tačiau šių paslaugų teikimas gali būti bet kada nutrauktas arba sumažintas jų tikslumas, pavyzdžiui, konflikto atveju.

2.3

EGNOS (Europos geostacionarinio navigacijos tinklo sistema) ir GALILEO programos buvo pradėtos praėjusio šimtmečio paskutinio dešimtmečio viduryje siekiant sukurti nepriklausomą Europos pasaulinės navigacijos palydovų sistemą (GNSS). EGNOS yra regioninė palydovinė papildomų paslaugų sistema Europai, pagerinanti esamų palydovinės navigacijos sistemų, pavyzdžiui, GPS, signalus. Šiuo metu vystoma GALILEO yra nuosava Europos pasaulinės navigacijos palydovų sistema.

2.4

Bendrai įmonei „GALILEO“ (GJU) – 2003 m. sukurtai ir 2006 m. nutrauktai viešojo ir privačiojo sektorių partnerystei – buvo patikėta prižiūrėti su technologijų plėtra susijusią GALILEO programos veiklą, bet, pasak Europos Audito Rūmų, bendra įmonė „dėl valdymo sunkumų, nepilno biudžeto, vėlavimų bei kūrimo ir tinkamumo patvirtinimo etapo pramoninės organizacijos turėjo rimtų sunkumų“ atlikti šią užduotį.

2.5

Žlugus viešojo ir privačiojo sektorių partnerystei ES 2008 m priėmė reglamentą, kuris leido jai visiškai perimti EGNOS ir GALILEO programų valdymą ir šių sistemų nuosavybės teises. Pagal šį reglamentą Komisija atsako už programų valdymą, visus su sistemų saugumu susijusius klausimus ir programoms skirtų lėšų valdymą. Europos GNSS priežiūros institucija (GSA) atsako už programų saugumą, prisideda prie sistemų komercializacijos rengimo ir atlieka kitas Komisijos jai patikėtas užduotis, susijusias su programomis.

2.6

Programų įgyvendinimui nuo 2007 m. sausio 1 d. iki 2013 m. gruodžio 31 d. yra skirtas 3 405 mln. eurų biudžetas. Tačiau šių ad hoc skirtų lėšų nepakako, o išsamių tolesnio programų finansavimo įsipareigojimų nėra. Finansavimo problema labai apsunkino programų vystymą.

2.7

Pasaulinės navigacijos palydovų sistemos (GNSS) taikymo veiksmų planu siekiama, kad Europos pramonė su GALILEO ir EGNOS užimtų geriausią poziciją ir galėtų visapusiškai išnaudoti pasaulinės vartotojų rinkos, kurios vertė – apie 100 mlrd. eurų, teikiamas galimybes. Komisija mano, kad Europos pramonė turėtų gauti didžiausią įmanomą naudą iš investicijų į programas. Europos Komisijos iniciatyva suderinti valstybių narių veiksmai atkreips patį didžiausią dėmesį į būtinybę investuoti į mokslinius tyrimus, užtikrins kuo platesnę svarbios informacijos sklaidą ir pagerins informuotumo skatinimo veiksmus. Tai padėtų išvengti pavienių valstybių narių standartų konflikto ir atliekamų darbų dubliavimosi.

2.8

GNSS taikymo veiksmų planas taip pat svarbus siekiant maksimaliai padidinti strategijos „Europa 2020“ pavyzdinės iniciatyvos „Skaitmeninė darbotvarkė Europai“ sukurtą vertę Europoje. Pavyzdžiui, Europos GNSS galėtų būti naudojama daiktų internetui vietoje JAV, Rusijos ar Kinijos technologijos.

2.9

GALILEO taip pat leidžia Europai išnaudoti palydovinės navigacijos teikiamas galimybes tokiu mastu, koks be jos nebūtų įmanomas. GALILEO padės Europai išlaikyti ir vystyti savo gamybinę, prekybinę ir mokslinę patirtį (know-how) kosmoso, imtuvų žemėje ir taikmenų srityse, o tai užtikrins pajamas ekonomikai ir darbo vietas. Nepriklausomi tyrimai ir rinkos prognozės rodo, jog visa tai ir išorės poveikis visuomenei naudingų paslaugų forma (naujos prietaikos, dėl kurių viešasis transportas bus veiksmingesnis, geresnis kelių tvarkymas, mažiau aplinką teršiantis transportas, veiksmingesnės gelbėjimo operacijos ir pan.) atneš iki 90 mlrd. eurų per pirmuosius dvidešimt metų.

2.10

Tačiau Europos GNSS bando įsitvirtinti pramonės sektoriuje, kuriame jau dominuoja JAV GPS sistema. Be to, Rusijos GLONASS sistema sparčiai vysto ir tobulina visuomenei skirtas paslaugas, taip pat numatoma, kad Kinijos COMPASS sistema pradės teikti paslaugas nuo kitų metų.

2.11

Kinija plečia savo regioninę palydovinę sistemą Beidou padarydama ją pasauline COMPASS sistema ir aiškiai ketina teikti konkurencingas civilines paslaugas visame pasaulyje. Dėl šio užmojo ji reikalavo dalies GALILEO skirto radijo spektro, teigdama, jog Kinija turi teisę jį paimti, nes Europa jo nenaudoja. ES bando išspręsti šią problemą aukščiausiu diplomatiniu lygiu.

3.   Bendrosios pastabos

3.1

Kad būtų išnaudotas Europos GNSS ekonominis potencialas ir užtikrinta paslaugų kokybė, GALILEO ir EGNOS turi tapti GNSS standartu Europoje, kuris sąveikautų su GPS ir neleistų įsitvirtinti kitoms sistemoms (Kinijos, Rusijos ir kt.).

3.2

GALILEO ir GPS sąveika yra privalumas, kurį ES pramonė turi išnaudoti, kadangi prietaikoms, kurios naudojasi abiem palydovų konfigūracijomis, būtų naudingas didesnis tikslumas ir geresnis signalų prieinamumas.

3.3

EGNOS ir GALILEO programoms reikia aiškaus vadovavimo ir besąlygiškos, visapusiškos ES paramos, kad būtų atkurtas rinkos pasitikėjimas, kuriam pakenkė viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės GJU žlugimas.

3.4

Sėkmė labai priklauso nuo to, ar bus sukurti ir išnaudoti Europos GNSS konkurenciniai pranašumai. Šiuo tikslu ES gali taikyti reguliavimo ir kitas rinkos priemones.

3.5

Kad rinkos strategija būtų sėkminga, joje reikia atsižvelgti į produkto, rinkos ir vertės grandinės seką kiekviename Europos GNSS pramonės sektoriuje, t. y. elektronikos, programinės įrangos, mobiliojo ryšio, radijo, aparatinės įrangos, palydovų ir paslaugų sektoriuose.

3.6

Laikydamasi tarptautinių konkurencijos teisės aktų, ES turėtų nurodyti, kokiuose sektoriuose būtų galima taikyti reguliavimo priemones siekiant pasinaudoti GNSS, visų pirma GALILEO ir EGNOS, teikiamais pranašumais: galbūt ES galėtų tam tikrus sektorius, pavyzdžiui, aeronautikos palydovines sistemas, teisės aktais įpareigoti naudoti GALILEO imtuvus prietaikose ir produktuose (pavyzdžiui, Rusija jau padarė GLONASS naudojimą privalomu). Galbūt ES galėtų nustatyti būtiniausius tam tikrų prietaikų tikslumo ir integralumo standartus ir taip išnaudoti GALILEO privalumus ir atitolinti konkurentus.

3.7

Kadangi imtuvų mikroschemų rinkiniai (6) yra labai svarbūs įsitvirtinimo rinkoje ir prietaikų vystymo strategijai, nebrangių abipusių imtuvų mikroschemų (GPS + GALILEO) vystymas turi lemiamos reikšmės. Tam galėtų būti tikslingai naudojamos MTTP lėšos.

3.8

Imtuvų mikroschemų gamybos nedidelėmis sąnaudomis sąlyga yra didelės apimties gamyba ir jos patirties kreivės poveikis. Reikėtų atlikti tyrimą, kaip ES galėtų užtikrinti, kad GALILEO imtuvų sudėtinės dalys būtų gaminamos pakankamai dideliais kiekiais, kad galėtų atlaikyti konkurenciją su vien tik GPS signalo imtuvais.

3.9

Svarstydama, kaip vystyti europinės GNSS prietaikų pramonę, Komisija turėtų imtis skatinti inovacijų branduolių kūrimą ir plėtrą.

3.10

Komisija galėtų padėti skatinti GNSS prietaikų, produktų ir paslaugų vystymą įtraukdama dideles įmones kaip „projektų lyderius“. Šie „lyderiai“ galėtų imtis vadovaujančio vaidmens kuriant MVĮ branduolius tam tikrose taikymo srityse arba produktų ir (arba) rinkos nišose.

3.11

Jei bus skatinamas verslumas ir remiamos inovacijos, galėsime į GNS prietaikų rinkos vystymą sėkmingai įtraukti MVĮ. MVĮ dalyvavimui skatinti reikėtų naudoti Verslumo ir inovacijų programą.

4.   Konkrečios pastabos

4.1   Strategija

4.1.1

GALILEO ir EGNOS turi tapti pagrindiniu GNSS standartu Europoje.

4.1.2

ES turi skubiai pasinaudoti proga išplėsti EGNOS, kad ji apimtų visus svarbius Afrikos oro uostus. Tai būtų sumanus ilgalaikio laikotarpio strateginis veiksmas, kurio reikia imtis greičiau nei imsis konkurentai, visų pirma Kinija.

4.1.3

EGNOS veikia jau daugiau kaip metus. Reikėtų skubiau vykdyti rinkodaros ir inovacijų programas.

4.1.4

Komisija ir GNSS priežiūros institucija (GSA) puikiai atliko sunkią užduotį, nors jų ištekliai buvo riboti. Galbūt reikėtų artimiausiu metu sudaryti sutartį su ekspertų firma, kuri užsiimtų Europos GNSS komercializacija. Ilgalaikė sėkmė yra neatsiejama nuo EGNOS ir GALILEO komercinio vystymo, bet iki šiol šiam svarbiam ir įvairiapusiškam klausimui nebuvo skirta pakankamai dėmesio.

4.1.5

ES reikia ryžtingos rinkodaros strategijos su aiškiais ir išmatuojamais tikslais, ją turėtų rengti aukšto lygio ekspertai.

4.1.6

Kad būtų pašalintas bet koks su GNSS susijęs netikrumas, reikia aiškaus ES vadovavimo ir visapusiškos paramos.

4.1.7

Pasitikėjimas vadovavimu GNSS programoms ir jų administravimu yra labai svarbus tam, kad jos susilauktų paramos visoje ES ir rinkoje. Reikėtų peržiūrėti dabartines vadovavimo ir administravimo struktūras ir įvertinti, ar reikia pakeitimų ir kokių.

4.1.8

Kūrybingai derinant darbą su kitomis iniciatyvomis, pavyzdžiui, Skaitmenine darbotvarke ir Inovacijų sąjunga, ir ieškant sinergijų būtų galima surasti papildomų rinkodaros ir inovacijų programų finansavimo galimybių.

4.1.9

Kiekvienam vartojimo rinkos pramonės sektoriui – elektronikos, programinės įrangos, mobiliojo ryšio, radijo, aparatinės įrangos, palydovų ir paslaugų – reikia rinkodaros ir inovacijų strategijos, paremtos produkto, rinkos ir vertės grandinės seka.

4.1.10

Komisija turėtų išnagrinėti, kuriuose sektoriuose galima būtų taikyti naujas reguliavimo priemones, kad būtų galima pasinaudoti Europos GNSS taikymo ir technologijų privalumais.

4.1.11

Reikėtų nustatyti, kokiomis reguliavimo priemonėmis būtų galima užtikrinti EGNOS ir GALILEO technologijų viršenybę lyginant su prastesnėmis technologijomis, visų pirma renkantis prietaikas, kurioms būtinas paslaugų tęstinumas arba didelis tikslumas ir integralumas, arba siekiant saugumo.

4.1.12

ES turi pasirengti kovai Europos pramonės standartų forumuose (transporto, aviacijos, žemės ūkio ir kitose srityse) siekdama užtikrinti, kad pirmenybė būtų skiriama EGNOS ir GALILEO technologijai, ir skatinti esamą GALILEO ir GPS sąveiką.

4.1.13

Pagrindinis strateginis prioritetas turėtų būti užtikrinti, kad EGNOS ir GALILEO imtuvų mikroschemų rinkinių kaina būtų mažesnė nei vien tik GPS signalo imtuvų mikroschemų rinkinių kaina. Imtuvų mikroschemų gamybos nedidelėmis sąnaudomis sąlyga yra didelės apimties gamyba ir jos patirties kreivės poveikis.

4.1.14

Siekiant bendradarbiavimu pagrįstų inovacijų ir rinkodaros programų, reikėtų dėti daugiau pastangų sinergijų su Skaitmeninės darbotvarkės ir Inovacijų sąjungos iniciatyvomis paieškai.

4.1.15

Ypatingą dėmesį reikėtų skirti MVĮ verslumo skatinimui ir rėmimui, kad jos norėtų tiekti GNSS prietaikas.

4.1.16

Gerai apgalvota inovacijų branduolių kūrimo programa turėtų apimti visas EGNOS ir GALILEO produktų ir rinkų galimybes.

4.1.17

Reikėtų parengti vertės žemėlapį, kuriame būtų galima matyti visas įmones ir organizacijas, kurios galėtų arba turėtų dalyvauti kuriant EGNOS ir GALILEO technologijas, prietaikas ir paslaugas. Vertės žemėlapis turėtų parodyti daugybės subjektų esamus ir galimus ryšius. Tai būtų veiksminga strateginė priemonė galimybėms nustatyti, problemoms analizuoti ir planams rengti.

4.1.18

Taip būtų galima rasti dideles įmones, kurios galėtų formaliai kaip „projektų lyderiai“ vadovauti GNSS prietaikų vystymui Europoje.

4.2   Inovacijos

4.2.1

Į rinką turi patekti tik aukščiausios kokybės EGNOS ir GALILEO technologijos ir paslaugos. Reikia nuolatinės griežtos kokybės kontrolės tiek technologijų vystymo ir įgyvendinimo, tiek galutinių vartotojų lygiu.

4.2.2

Be tikslumo ir integralumo reikėtų nustatyti ir kitas šio sektoriaus išskirtines savybes, galbūt šiuo tikslu pasitelkti novatoriškus verslo modelius ir kurti naują pasiūlą, kuri dera su kitomis technologijomis ir paslaugomis.

4.2.3

Pažangūs produktai ir paslaugos, paremtos integruotomis technologijomis ir paslaugų sudėtinėmis dalimis, turėtų būti skatinami pasitelkiant Skaitmeninės darbotvarkės ir Inovacijų sąjungos programas.

4.2.4

Į taikytojų forumo veiklą turėtų būti įtraukti ne tik dalyviai iš dabartinės technologijos ir paslaugų srities. Kitų subjektų dalyvavimas skatintų inovacijas ir kūrybines sąsajas ne tik su iki šiol nustatytais šaltiniais.

4.2.5

Prioritetą reikėtų teikti nebrangių dvidalių GPS/EGNOS/GALILEO mikroschemų vystymui.

4.2.6

Tinkama strategija turėtų užtikrinti, kad patirties kreivės poveikis dėl didelės gamybos apimties ir su tuo susijusios nebrangios imtuvų mikroschemų gamybos padėtų EGNOS ir GALILEO mikroschemų rinkiniams atlaikyti konkurenciją kainos požiūriu su vien tik GPS signalo imtuvų mikroschemų rinkiniais.

4.3   Rinkodara

4.3.1

GNSS prietaikų rinkodara turėtų užsiimti rinkodaros specialistai. Turint omenyje šį reikalavimą reikėtų peržiūrėti dabartinę organizacinę ir personalo struktūrą. Galbūt reikėtų sudaryti sutartį su ekspertų firma, kuri, vadovaujant Komisijai ir GNSS priežiūros institucijai, atliktų šį darbą.

4.3.2

Kad veiksmų planas būtų sėkmingai įgyvendinamas, būtinas išsamus, gerai apgalvotas ir tinkamai finansuojamas rinkodaros planas.

4.3.3

Kad būtų padidinta pasaulinė GNSS vartojimo rinkos pajamų dalis, reikia nustatyti PAŽANGIUS tikslus. Juos nustatant reikia atsižvelgti į rinkos nišą ir vertės grandinės dalį.

4.3.4

EGNOS ir GALILEO programoms turėtų būti sukurta pasaulinio prekės ženklo strategija, kurioje būtų suderinti tikslai, išryškinta prekės vertė, supaprastinta rinkos komunikacija ir paaiškinti rinkodaros prioritetai.

4.3.5

Turėtų būti pradėta gerai finansuojama ir tinkamai pritaikyta viešųjų ryšių ir švietimo kampanija, skleidžianti informaciją apie EGNOS ir GALILEO piliečiams. Ši kampanija turi būti susieta su tinkama prekės ženklo strategija.

4.3.6

Turėtų būti parengtas kokybės ženklas visoms patvirtintoms EGNOS ir GALILEO technologijoms, kad būtų apsaugotas EGNOS ir GALILEO prekės ženklo įvaizdis.

4.3.7

Reikėtų pasitelkti propaguotojus („lyderius“), kurie įtikintų ir įtrauktų MVĮ dalyvauti vystymo procese.

4.3.8

Visose tikslinėse rinkose, visų pirma tarp didelių įmonių, reikėtų ieškoti „lyderių“ ir nuomonės formuotojų ir juos įtikinti imtis šios veiklos.

2011 m. vasario 16 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Staffan NILSSON


(1)  „2020 m. EUROPA. Pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategija“, COM(2010) 2020.

(2)  Komisijos komunikatas „Europos skaitmeninė darbotvarkė“, COM(2010) 245 galutinis.

(3)  http://www.oosa.unvienna.org/oosa/SAP/gnss/icg.html.

(4)  Komitetas „kokybės ženklą“ supranta kaip prekybos ženklų sistemą, kuri išduoda licensijas patvirtintiems EGNOS ir GALILEO technologijų tiekėjams parduoti technologijas ir sprendimus, kurie atitinka griežtus techninius kokybės standartus. Pavyzdžiui, tokią prekybos ženklų sistemą labai sėkmingai naudojo pasaulinis WiFi aljansas siekdamas paspartinti belaidės LAN technologijos sėkmę rinkoje. Žr. http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi_Alliance

(5)  OL C 221, 2005 9 8, p. 28.; OL C 317, 2009 12 23, p. 103–104, OL C 54, 2011 2 19, p. 58.

(6)  Mikroschemų rinkinys arba mikroschema yra kartu veikiančių integruotų grandinių arba mikroschemų grupė. Paprastai jos parduodamos kaip vienas produktas. Paprastai mikroschemų rinkinys yra pritaikytas tam tikrai mikroprocesorių šeimai. Mikroschemų rinkinys valdo duomenų perdavimą tarp procesoriaus ir išorinių įtaisų, todėl jis lemia visos sistemos veikimo rezultatus.


Top