EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016H2125

2016 m. lapkričio 30 d. Komisijos rekomendacija (ES) 2016/2125 dėl pramonės pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/125/EB parengtų savireguliacijos priemonių gairių (Tekstas svarbus EEE )

C/2016/7770

OJ L 329, 3.12.2016, p. 109–117 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2016/2125/oj

3.12.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 329/109


KOMISIJOS REKOMENDACIJA (ES) 2016/2125

2016 m. lapkričio 30 d.

dėl pramonės pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/125/EB parengtų savireguliacijos priemonių gairių

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 292 straipsnį,

kadangi:

(1)

Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/125/EB (1) 15 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad jei gaminys atitinka jo 2 dalyje išvardytus kriterijus, jam taikoma įgyvendinimo priemonė arba savireguliacijos priemonė;

(2)

Direktyvos 2009/125/EB 15 straipsnio 2 dalyje nustatyti kriterijai, kuriuos turi atitikti gaminiai, kad jiems būtų taikoma įgyvendinimo arba savireguliacijos priemonė, be kita ko, apimantys reikalavimus, kad būtų didelė gaminio pardavimo Sąjungoje apimtis (daugiau kaip 200 000 vienetų per metus), kad gaminys turėtų didelį poveikį aplinkai ir didelį poveikio aplinkai gerinimo potencialą, nereikalaujantį pernelyg didelių išlaidų, atsižvelgiant į tai, kad nėra kitų susijusių Sąjungos teisės aktų, taip pat į rinkos nepakankamumą ir didelius rinkoje esančių gaminių su vienodu funkciniu naudingumu aplinkosauginio veiksmingumo skirtumus;

(3)

Direktyvos 2009/125/EB 17 straipsnyje nustatyta, kad kaip alternatyva produktų grupei taikomoms įgyvendinimo priemonėms gali būti pateikti savanoriški susitarimai arba kitos savireguliacijos priemonės; jie įvertinami remiantis bent direktyvos VIII priedu;

(4)

produktams turėtų būti taikomi alternatyvūs veiksmai, kaip antai Direktyvos 2009/125/EB 17 straipsnyje numatyti pramonės savireguliacijos savanoriški susitarimai, o ne privalomos įgyvendinimo priemonės, jeigu galima tikėtis, kad tokie veiksmai leis siekti politikos tikslų greičiau arba pigiau nei privalomos priemonės;

(5)

Komisija parengė pramonės rengiamų savireguliacijos priemonių gaires, siekdama palengvinti tokių priemonių kūrimą ir įgyvendinimą ir užtikrinti jų nuoseklumą;

(6)

gairėse visų pirma aptariamas Direktyvos 2009/125/EB VIII priede pateiktų kriterijų sąrašas, kurį Komisija gali naudoti siekdama įvertinti savireguliacijos iniciatyvos, kaip alternatyvos įgyvendinimo priemonėms, priimtinumą ir į kurį įtraukti kriterijai, susiję su atvirumu dalyvavimui, pridėtine verte, reprezentatyvumu, kiekybiniais ir tarpiniais tikslais, pilietinės visuomenės dalyvavimu, stebėsena ir pranešimais, savireguliacijos iniciatyvos administravimo rentabilumu, tvarumu ir paskatų suderinamumu;

(7)

Direktyvos 2009/125/EB VIII priede nustatyta, kad jame pateiktų kriterijų sąrašas nėra išsamus, o direktyvos 17 straipsnyje nustatyta, kad savireguliacijos priemonė turi būti vertinama remiantis bent VIII priedu. Gairėse visų pirma turėtų būti nurodyta, kaip savireguliacijos priemonė turėtų būti taikoma, kas joje gali dalyvauti, taip pat nurodyti su informacija ir stebėsena, pranešimais ir atitiktimi reikalavimams susiję aspektai;

(8)

gairės buvo aptartos su valstybėmis narėmis ir suinteresuotosiomis šalimis pagal Direktyvos 2009/125/EB 18 straipsnį įsteigtame Konsultacijų forume;

(9)

kaip reikalaujama Direktyvos 2009/125/EB VIII priedo 6 punkte, savireguliacijos priemonėse turėtų būti numatyta gerai sudaryta pranešimų ir stebėsenos sistema. Komisija, padedama Konsultacijų forumo ir Direktyvos 2009/125/EB 19 straipsnio 1 dalyje nurodyto komiteto, turėtų stebėti, kaip savireguliacijos priemonės taikomos ir, jei savireguliacijos priemonių tikslai nepasiekiami, turėtų apsvarstyti privalomų įgyvendinimo priemonių įvedimo galimybę,

PRIĖMĖ ŠIĄ REKOMENDACIJĄ:

1.

Pramonė turėtų vadovautis priede pateiktomis gairėmis. Šios gairės padės užtikrinti, kad ekologinio projektavimo savireguliacijos priemonę Komisija laikys tinkama įgyvendinimo priemonės alternatyva.

2.

Rekomendacija turėtų būti paskelbta Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Briuselyje 2016 m. lapkričio 30 d.

Komisijos vardu

Miguel ARIAS CAÑETE

Komisijos narys


(1)  2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/125/EB, nustatanti ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams nustatymo sistemą (OL L 285, 2009 10 31, p. 10).


PRIEDAS

1.   TIKSLAI

Savireguliacija – tai praktika, kai verslo ar pramonės sektoriai savo iniciatyva parengia elgesio arba veiklos apribojimų kodeksus ir yra atsakingi už jų laikymąsi. Visiška savireguliacija pasitaiko retai ir paprastai Sąjungos lygmeniu Komisija inicijuoja savireguliacijos priemonės rengimą arba padeda ją rengti. Vykdydama geresnio reglamentavimo (1) politiką Komisija tinkamai parengtus nereguliuojamojo pobūdžio metodus laiko alternatyviais politikos sprendimais.

Direktyvoje 2009/125/EB (toliau – direktyva) savanoriški susitarimai arba kitos savireguliacijos priemonės numatomi kaip alternatyva ja grindžiamiems įgyvendinimo reglamentams, jiems teikiant pirmenybę, jeigu galima tikėtis, kad jie leis siekti politikos tikslų greičiau arba pigiau nei privalomi reikalavimai (2). Direktyvoje pateikiami orientaciniai savireguliacijos priemonių vertinimo kriterijai (3), tačiau, remiantis patirtimi, įgyta įgyvendinant tris Komisijos iki šiol pripažintus savanoriškus susitarimus (4), direktyvos 18 straipsnyje nustatyto Konsultacijų forumo nariai nurodė poreikį parengti gaires dėl šių kriterijų, visų pirma stebėsenos ir pranešimų (ataskaitų) teikimo gaires.

Šių gairių tikslas – padėti parengti ir įgyvendinti savireguliacijos priemones pagal direktyvą. Jomis siekiama padėti pramonei ir palengvinti nuoseklų savireguliacijos priemonių įgyvendinimą. Jose atsižvelgiama į geresnio savireguliavimo ir bendro reguliavimo principus (5).

Šios gairės padės užtikrinti, kad ekologinio projektavimo savireguliacijos priemonę Komisija laikys tinkama įgyvendinimo priemonės alternatyva. Ne vėliau kaip 2018 m. Komisija turėtų gauti pasiūlymą peržiūrėti kuo labiau su gairėmis suderintas esamas ekologinio projektavimo savireguliacijos priemones.

2.   EKOLOGINIO PROJEKTAVIMO SAVIREGULIACIJOS PRIEMONIŲ PRIPAŽINIMAS

Komisija teiks pirmenybę į direktyvos 16 straipsnyje numatytą darbo planą įtrauktoms gaminių grupėms taikomoms ekologinio projektavimo savireguliacijos priemonėms. Pramonė turėtų pateikti Komisijai tokioms gaminių grupėms taikomos savireguliacijos priemonės pasiūlymą prieš atlikdama atitinkamos gaminių grupės techninę, aplinkosauginę ir ekonominę analizę (parengiamąjį tyrimą) arba per ją.

Pramonės gali būti paprašyta iš dalies pakeisti pasiūlymą, kad būtų atsižvelgta į Komisijos ir Konsultacijų forumo pateiktas pastabas.

Jei Komisija nusprendžia pripažinti savireguliacijos priemonę, ji nepriims ekologinio projektavimo įgyvendinimo reglamento. Tačiau jei atlikus savireguliacijos priemonės stebėseną arba pagal iš suinteresuotųjų šalių gautus atsiliepimus galima daryti išvadą apie savireguliacijos priemonės taikymo trūkumus, Komisija iš naujo įvertins padėtį.

Tai, kad savireguliacijos priemonė pripažįstama, nekliudo Komisijai dėl atitinkamų gaminių grupių priimti teisės aktus pagal kitas politikos priemones (pvz., Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2010/30/ES (6), Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 66/2010 (7)).

3.   EKOLOGINIO PROJEKTAVIMO SAVIREGULIACIJOS PRIEMONIŲ GAIRĖS

Pramonės parengtoje ekologinio projektavimo savireguliacijos priemonėje turėtų būti nustatytos jos taikymą apibrėžiančios taisyklės. Siekiant užtikrinti pagal direktyvą pripažintų savireguliacijos priemonių vienodumą ir palengvinti jų rengimą ir įgyvendinimą, rengiant savireguliacijos priemones turėtų būti laikomasi toliau nurodytų gairių. Savireguliacijos priemonėje gali būti nustatyta papildomų taisyklių, be tų, kurios nurodytos gairėse, ir jomis gali būti išplėstos gairėse nustatytos taisyklės.

3.1.   Atvirumas dalyvavimui

Įmonės, norinčios parengti savireguliacijos priemonę, turėtų viešai paskelbti apie savo ketinimą tai daryti prieš šios priemonės kūrimo proceso pradžią. Jos turėtų nurodyti, į ką kreiptis, kad būtų sudaryta galimybė kitoms įmonėms dalyvauti.

Savireguliacijos priemonėje turėtų būti išvardytos priemonę pasirašiusios įmonės. Turėtų būti suteikta galimybė prie savireguliacijos priemonės bet kuriuo metu prisijungti toje pačioje gaminių rinkoje veikiančioms įmonėms su sąlyga, kad jos prisidės prie jos taikymo išlaidų. Prie savireguliacijos priemonės turėtų būti pridėta narystės forma: ją turi užpildyti ir pasirašyti įmonė, norinti tapti ją pasirašiusiu subjektu. Priemonę pasirašę subjektai turėtų nepagrįstai nedelsdami nusiųsti Komisijai užpildytų ir pasirašytų narystės formų originalą.

Iš savireguliacijos priemonės pasitraukiantis priemonę pasirašęs subjektas turėtų ne vėliau kaip prieš mėnesį raštiškai apie tai pranešti iniciatyvinio komiteto pirmininkui (žr. 3.5 skirsnį). Pirmininkas apie priemonę pasirašiusio subjekto pasitraukimą turėtų per savaitę nuo pranešimo raštu gavimo informuoti iniciatyvinį komitetą.

3.2.   Pridėtinė vertė

Prie savireguliacijos priemonių pasiūlymų arba peržiūrėtų esamų savireguliacijos priemonių versijų turėtų būti pateiktas aiškinamasis raštas, kuriame turėtų būti paaiškinta, kaip pagal pasiūlymą ekologinio projektavimo tikslai būtų pasiekti greičiau ar pigiau nei pagal privalomus reikalavimus ir pateikta tai pagrindžiančių įrodymų.

Jeigu visi priemonę pasirašę subjektai arba jų dalis sudarė atskirą susitarimą arba bet kokios rūšies asociaciją savireguliacijos priemonės tikslų atžvilgiu, turėtų būti paminėti ir viešai prieinami visi su susitarimu arba asociacija susiję reikiami dokumentai.

Savireguliacijos priemonėje turėtų būti numatyta visų esminių elementų peržiūra, nurodant datą arba konkrečias aplinkybes, kurioms susiklosčius peržiūra pradedama. Peržiūros laikas turėtų būti pagrįstas poreikiu, kad priemonė (ir toliau) teiktų pridėtinę vertę, atsižvelgiant į priemonės reikalavimų etapus ir į atitinkamos gaminių grupės technologijų plėtros spartą.

Atliekant peržiūrą turėtų būti įvertinta, ar reikia parengti naują priemonės versiją. Peržiūros ir persvarstymo procesas turėtų būti atviras iniciatyvinio komiteto stebėtojams. Peržiūros proceso rezultatai ir prireikus pasiūlymas persvarstyti savireguliacijos priemonę turėtų būti pateikti Komisijai.

3.3.   Reprezentatyvumas

Savireguliacijos priemonėje turėtų būti nurodyta ją pasirašiusių subjektų rinkos aprėptis, t. y. jų rinka turėtų sudaryti bent 80 % pateikiamų į Sąjungos rinką ir (arba) pradedamų naudoti gaminių (8), kuriems taikoma priemonė, rūšies vienetų. Priemonę pasirašę subjektai turėtų pateikti nepriklausomo juridinio ar fizinio asmens parengtų arba patikrintų įrodymų, kuriais patvirtinama, kad savireguliacijos priemonė taikoma bent 80 % rinkos. Šie duomenys Komisijai turėtų būti nusiųsti:

pateikiant savireguliacijos priemonę arba peržiūrėtą esamos savireguliacijos priemonės versiją, kurių duomenys buvo gauti arba atnaujinti per pastaruosius šešis mėnesius,

per tris mėnesius nuo bet kokio priemonę pasirašiusių subjektų pasikeitimo (pvz., po priemonę pasirašiusio subjekto pasitraukimo arba atitinkamos priemonę pasirašiusio subjekto dalies pardavimo priemonės nepasirašiusiam subjektui), nebent iš naujausios ataskaitos matyti, kad po pasikeitimo rinkos aprėptis išliks bent 80 %, ir

po dvejų metų nuo naujausios ataskaitos išsiuntimo, siekiant atnaujinti aprėptį po pasikeitimų rinkoje.

Savireguliacijos priemonėje turėtų būti apibrėžtas (-i) tikslus (-ūs) rodiklis (-iai), naudotas (-i) deklaruotai rinkos aprėpčiai įvertinti. Rodikliai turėtų būti objektyvūs, išmatuojami ir tokie, kad juos galėtų patikrinti nepriklausoma įstaiga. Šie rodikliai turėtų apimti visas su energija susijusių gaminių kategorijas, kurioms taikoma priemonė.

3.4.   Kiekybiniai ir tarpiniai tikslai

Savireguliacijos priemonėje turėtų būti išvardytos visos gaminių, kuriems priemonė taikoma, rūšys, pateiktos šių gaminių apibrėžtys ir nurodytos gaminių, priklausančių gaminių grupei, kuriai taikoma savireguliacijos priemonė, bet netaikomi jos reikalavimai, rūšys. Bet kokios taikomos išimtys turėtų būti pagrįstos.

Savireguliacijos priemonėje turėtų būti nustatyti gaminių, kuriems ji taikoma, projektavimo ir, kai tinkama, informacijos reikalavimai. Reikalavimai turėtų būti susiję su dideliu poveikiu aplinkai per gaminio gyvavimo ciklą ir jais turėtų būti siekiama pagerinti šių gaminių aplinkosauginį veiksmingumą.

Turėtų būti įmanoma įvertinti atitiktį reikalavimams naudojant aiškius ir patikimus rodiklius. Turėtų būti pateikta išsamesnės informacijos, kaip atitiktis turėtų būti vertinama ir tikrinama. Savireguliacijos priemonėje turėtų būti nurodyti dokumentai, kuriais grindžiami siūlomi reikalavimai. Turėti būti pažymėti visi dideli siūlomų reikalavimų ir dokumentų skirtumai.

Reikalavimai turėtų būti pateikti nurodant jų taikymo datą, o jei savireguliacijos priemonė apima ilgą laikotarpį, joje turėtų būti nurodyti tolesni reikalavimų lygmenys. Reikalavimai turėtų būti taikomi bent 90 % visų kiekvieno priemonę pasirašiusio subjekto pateikiamų į rinką ir (arba) pradedamų naudoti vienetų (kuriems taikoma savireguliacijos priemonė).

3.5.   Pilietinės visuomenės dalyvavimas

Dėl bet kokio savireguliacijos priemonės pasiūlymo turėtų būti konsultuojamasi su Konsultacijų forumu, kurį sudaro valstybių narių atstovai, pramonė, profesinės sąjungos, prekybininkai, mažmenininkai, importuotojai, aplinkos apsaugos grupės ir vartotojų organizacijos.

Iniciatyvinis komitetas

Pagal savireguliacijos priemonę turėtų būti įsteigtas iniciatyvinis komitetas, kuris administruos priemonės taikymą.

Iniciatyvinį komitetą turėtų sudaryti visi savireguliacijos priemonę pasirašę subjektai ir Komisija. Kiekvienam jų turėtų atstovauti po vieną lygias balsavimo teises turintį narį.

Konsultacijų forumo nariai ir nepriklausomas tikrintojas iniciatyviniame komitete turėtų turėti stebėtojo be balsavimo teisės statusą.

Iniciatyvinis komitetas turėtų susitikti bent kartą per metus Briuselyje. Iniciatyvinio komiteto posėdžiai turėtų būti atviri suinteresuotosioms šalims, įskaitant sektoriui, kuriam taikoma savireguliacijos priemonė, priklausančioms, tačiau jos nepasirašiusioms įmonėms.

Iniciatyvinis komitetas turėtų iš savo narių išsirinkti pirmininką. Pirmininkas turėtų į iniciatyvinio komiteto posėdžio darbotvarkės projektą įtraukti visus klausimus, kuriuos norėtų nagrinėti jo nariai ir stebėtojai. Kvietimai į iniciatyvinio komiteto posėdį turėtų būti išsiųsti visiems nariams ir stebėtojams. Pranešimas apie iniciatyvinio komiteto posėdį, įskaitant darbotvarkės projektą, turėtų būti paskelbtas savireguliacijos priemonės interneto svetainėje ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki posėdžio.

Dokumentai, kurie turi būti pateikti ir svarstomi iniciatyvinio komiteto posėdyje, turėtų būti nusiųsti visiems iniciatyvinio komiteto nariams ir stebėtojams ir paskelbti savireguliacijos priemonės interneto svetainėje ne vėliau kaip likus savaitei iki posėdžio.

Visi dalyviai turėtų turėti teisę pasisakyti iniciatyvinio komiteto posėdžiuose ir prašyti, kad pirmininkas jų nuomonę įtrauktų į protokolą.

Protokolo projektas turėtų būti nusiųstas visiems iniciatyvinio komiteto nariams ir stebėtojams ir jiems turėtų būti suteiktos bent dvi savaitės pastaboms dėl jo pateikti. Galutinis protokolas turėtų būti paskelbtas savireguliacijos priemonės interneto svetainėje per vieną mėnesį nuo posėdžio dienos.

Interneto svetainė

Turėtų būti sukurta savireguliacijos priemonės interneto svetainė. Svetainėje turėtų būti pateikta bent:

naujausia ir ankstesnės savireguliacijos priemonės redakcijos,

nuolat atnaujinamas priemonę pasirašiusių subjektų sąrašas ir naujausia informacija apie pašalintus ar pasitraukusius priemonę pasirašiusius subjektus,

suvestinės rinkos aprėpties ataskaitos (neatskleidžiant individualių priemonę pasirašiusių subjektų komercinių ar konfidencialių duomenų),

naujausi gaminių, kuriuos priemonę pasirašiusios šalys paskelbė atitinkančiais reikalavimus, sąrašai (į juos neturėtų būti įtraukti gaminiai, kuriuos nepriklausomas tikrintojas pripažino neatitinkančiais reikalavimų),

nepriklausomo tikrintojo parengtos atitikties ataskaitos,

nuolat atnaujinamas reikalavimų neatitinkančių priemonę pasirašiusių subjektų sąrašas,

kiekvienam iniciatyvinio komiteto posėdžiui – kvietimai, darbotvarkės projektai, posėdžių dokumentai ir posėdžių protokolai ir

informacija apie nepriklausomą tikrintoją, įskaitant jo kontaktinius duomenis.

Interneto svetainės lankytojams turėtų būti suteikta galimybė priemonę pasirašiusiems subjektams ir nepriklausomam tikrintojui pateikti klausimus apie savireguliacijos priemonę. Į juos turėtų būti atsakyta per vieną mėnesį.

Skundai

Savireguliacijos priemone turėtų būti užtikrinta, kad bet kuri šalis nepriklausomam tikrintojui galėtų nemokamai pranešti pagrįstus įtarimus dėl galimos neatitikties reikalavimams. Nepriklausomas tikrintojas šiuos įtarimus turėtų įvertinti ir prireikus imtis tolesnių veiksmų, pavyzdžiui, atitinkamą priemonę pasirašiusį subjektą prašyti pateikti informacijos, atlikti bandymą ir (arba) patikrinimą. Nepriklausomas tikrintojas kiekviename iniciatyvinio komiteto posėdyje turėtų apžvelgti visus nuo paskutinio posėdžio praneštus įtarimus ir, jei kuris nors iš jų liko neišnagrinėtas, pateikti priežastis.

Prieiga prie duomenų

Į savireguliacijos priemonę turėtų būti įtrauktas reikalavimas, kad paprašyti priemonę pasirašę subjektai Komisijai ir iniciatyvinio komiteto stebėtojams suteiktų prieigą prie gaminių ir modelių, kuriems taikoma ši priemonė, techninių aplinkosauginio veiksmingumo duomenų, įskaitant duomenis apie visas savybes, susijusias su specialiomis sąlygomis, kad Komisija ir iniciatyvinio komiteto stebėtojai galėtų įvertinti siūlomų ir esamų savireguliacijos priemonių užmojį ir poveikį. Taisyklės dėl prieigos prie tokių duomenų neturi būti taikomos komerciniu požiūriu neskelbtiniems duomenims.

Į savireguliacijos priemonę turėtų būti įtrauktas reikalavimas, kad paprašyti priemonę pasirašę subjektai valstybių narių rinkos priežiūros institucijoms, atsakingoms už ekologinį projektavimą, pateiktų konkrečius dokumentus ir informaciją, jei tie dokumentai ir informacija nepridėti prie su šiais gaminiais pateikiamų dokumentų, kad jos galėtų patikrinti atitiktį savireguliacijos priemonės reikalavimams, be kita ko, atlikdamos bandymus.

3.6.   Stebėsena ir ataskaitų teikimas

Nepriklausomas tikrintojas

Nepriklausomas tikrintojas turėtų stebėti, kaip priemonę pasirašę subjektai atitinka savireguliacijos priemonę. Savireguliacijos priemonėje turėtų būti nustatytos nepriklausomam tikrintojui, kuris gali būti fizinis arba juridinis asmuo, taikomos taisyklės.

Nepriklausomas tikrintojas turėtų turėti įgūdžius, reikalingus reikalavimų atitikčiai patikrinti, ir neturėti interesų konfliktų. Nepriklausomo tikrintojo sutartiniai įsipareigojimai neturėtų riboti jo vaidmens atliekant atitikties patikrą.

Nepriklausomas tikrintojas turėtų:

atlikti savo funkcijas rūpestingai ir tinkamai prižiūrėti, kaip atliekamos visos užduotys, už kurias jis yra atsakingas,

visą veiklą vykdyti nešališkai, savo nuomones ir ataskaitas grįsdamas vien tik faktais ir

prireikus laikytis konfidencialumo, kad būtų apsaugoti priemonę pasirašiusių subjektų komerciniai interesai arba konfidencialūs duomenys, ir savireguliacijos priemonę pasirašiusių subjektų prašymu šiuo tikslu pasirašyti susitarimą dėl duomenų neatskleidimo.

Savireguliacijos priemonėje turėtų būti nustatyta nepriklausomo tikrintojo atrankos procedūra, taip pat nustatyta, kaip bus užtikrinta, kad tikrintojas neturėtų interesų konfliktų ir turėtų gebėjimus, reikalingus atitikčiai reikalavimams patikrinti. Dėl atrinkto nepriklausomo tikrintojo paskyrimo turi būti sutarta su Komisijos tarnybomis. Iniciatyvinis komitetas turėtų būti įtrauktas į nepriklausomo tikrintojo sutarties sąlygų nustatymą.

Priemonę pasirašiusių subjektų atitikties ataskaitų teikimas

Savireguliacijos priemonėje turėtų būti nustatytos taisyklės dėl bent šių dokumentų, kuriuos kiekvienas priemonę pasirašęs subjektas turi pateikti nepriklausomam tikrintojui, aspektų:

praneštinų duomenų apie rinkos rūšį ir techninių duomenų,

pateiktinų duomenų formato,

dokumentų siuntimo priemonių ir

dokumentų teikimo dažnumo ir laiko.

Kiekvienas priemonę pasirašęs subjektas turėtų teikti visą informaciją ir duomenis (įskaitant rinkos duomenis ir duomenis apie gaminių aplinkosauginį veiksmingumą), būtinus, kad nepriklausomas tikrintojas galėtų patikimai patikrinti visų priemonę pasirašiusio subjekto pagal priemonę prisiimtų įsipareigojimų laikymąsi.

Priemonę pasirašę subjektai turėtų pateikti rinkos duomenis, pagal kuriuos nepriklausomas tikrintojas galėtų nustatyti, ar bent 90 % jų gaminių atitinka įsipareigojimus. Jei priemonę pasirašę subjektai įsipareigoja užtikrinti, kad 100 % jų gaminių atitiktų įsipareigojimus, jie neprivalo nepriklausomam tikrintojui pateikti konkrečių rinkos duomenų.

Ataskaitos turėtų būti teikiamos dėl kiekvieno modelio, kuriam taikoma savireguliacijos priemonė ir kuris tiekiamas į Sąjungos rinką ir (arba) pradedamas eksploatuoti. Jeigu tam tikrų modelių skirtumai savireguliacijos priemonei nėra svarbūs (t. y. jie nesusiję su jokiais reikalavimų aspektais), ataskaitose panašūs modeliai gali būti grupuojami su sąlyga, kad tai yra nurodoma. Priemonę pasirašiusių subjektų pateikiama informacija ir duomenys gali skirtis tik tiek, kiek skiriasi jų atitinkami įsipareigojimai.

Visi priemonę pasirašiusieji subjektai duomenis nepriklausomam tikrintojui turėtų teikti vienodu formatu.

Turėtų būti kuo labiau naudojamasi elektroninėmis ryšio priemonėmis, kartu atsižvelgiant į konfidencialumo reikalavimus ir visoms susijusioms šalims tenkančią administracinę naštą.

Laikotarpis, dėl kurio turėtų būti teikiamos ataskaitos, yra vieni metai. Kiekvienas priemonę pasirašęs subjektas turėtų kasmet pateikti dokumentus per du mėnesius nuo ataskaitinio laikotarpio pabaigos. Nepriklausomo tikrintojo priemonę pasirašiusiems subjektams teikiami papildomi prašymai pateikti trūkstamą informaciją po šio termino turėtų būti patenkinti per trumpą terminą, kuris turi būti nurodytas savireguliacijos priemonėje.

Atitikties patikros

Pagal savireguliacijos priemonę nepriklausomas tikrintojas turėtų būti įgaliotas šiomis priemonėmis tikrinti, ar laikomasi savireguliacijos priemonės reikalavimų:

tikrindamas priemonę pasirašiusių subjektų pateiktus dokumentus,

atlikdamas gaminių bandymus ir

tikrindamas priemonę pasirašiusių subjektų patalpas.

Nepriklausomas tikrintojas turėtų nuspręsti dėl tinkamo šių metodų derinio.

Bandymai

Bandymai yra susiję su gaminių, kuriems taikoma savireguliacijos priemonė, savybių tikrinimu laboratorijoje atliekant fizinius bandymus. Paprastai tai turėtų būti daroma nepriklausomoje laboratorijoje, pageidautina – akredituotoje. Alternatyviai bandymai gali būti atliekami vieno iš priemonę pasirašiusių subjektų patalpose, jeigu galima užtikrinti visišką objektyvumą.

Nepriklausomas tikrintojas turėtų atsitiktinės atrankos būdu atrinkti pakankamai įvairių priemonę pasirašiusių subjektų gaminių bandymams atlikti, pageidautina juos įsigydamas iš skirtingose valstybėse narėse įsikūrusių mažmenininkų (fizinių ar internetinių parduotuvių). Jei priemonę pasirašę subjektai gaminius pateikia tiesiogiai, jie neturėtų dalyvauti ėminių atrankoje.

Nepriklausomas tikrintojas gali pasirinkti konkrečius modelius arba konkrečių priemonę pasirašiusių subjektų modelius, jei iš bet kokio šaltinio gautos informacijos galima daryti prielaidą, kad tie modeliai ar tas priemonę pasirašęs subjektas neatitinka reikalavimų.

Priemonę pasirašę subjektai turėtų nepriklausomo tikrintojo prašymu pateikti konkrečius bandymams būtinus dokumentus ir informaciją, jei jie nepridėti prie su gaminiais teikiamų dokumentų.

Išsami kiekvieno išbandyto gaminio bandymo ataskaita turėtų būti pateikta Komisijai ir atitinkamam priemonę pasirašiusiam subjektui.

Tikrinimas

Nepriklausomas tikrintojas gali patikrinti konkretų priemonę pasirašiusį subjektą remdamasis konkrečia tokį tikrinimą pagrindžiančia informacija. Konkreti informacija turėtų būti atskleista atitinkamam priemonę pasirašiusiam subjektui.

Patikros siekiant patikrinti įsipareigojimų pagal savireguliacijos priemonę laikymąsi turėtų būti atliekamos tik jei nėra prieinama kita ekonomiškai efektyvesnė priemonė. Tikrindamas nepriklausomas tikrintojas turėtų atlikti tik tokius veiksmus, kurie yra absoliučiai būtini įsipareigojimų pagal savireguliacijos priemonę laikymuisi patikrinti.

Nepriklausomas tikrintojas neturėtų iš anksto apie patikrinimą perspėti priemonę pasirašiusio subjekto arba jį perspėti tik prieš trumpą laiką. Priemonę pasirašęs subjektas turėtų suteikti visą reikalingą pagalbą.

Nepriklausomas tikrintojas per vieną mėnesį nuo patikrinimo turėtų priemonę pasirašiusiam subjektui išsiųsti tikrinimo ataskaitos projektą, kad šis galėtų pateikti pastabas. Priemonę pasirašęs subjektas savo pastabas turėtų pateikti per dvi savaites nuo ataskaitos projekto gavimo. Prireikus nepriklausomas tikrintojas turėtų per dvi savaites iš dalies pakeisti ataskaitos projektą, kad būtų atsižvelgta į pastabas, gautas iš priemonę pasirašiusio subjekto. Ataskaita, kurioje, be kita ko, nurodoma tikrinimo priežastis, turėtų būti pateikta Komisijai ir atitinkamam priemonę pasirašiusiam subjektui. Jos santrauka turėtų būti pateikta pirmajame po galutinės ataskaitos parengimo surengtame iniciatyvinio komiteto posėdyje. Santraukoje neturėtų būti atskleista jokios komerciniu požiūriu neskelbtinos informacijos, išskyrus atvejus, kai tai būtina reikalavimų neatitikimui įrodyti.

Nepriklausomo tikrintojo ataskaitų teikimas

Nepriklausomas tikrintojas turėtų parengti atitikties ataskaitos projektą ir ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo ataskaitinio laikotarpio pabaigos jį išsiųsti iniciatyvinio komiteto nariams. Iniciatyvinio komiteto nariams turėtų būti duotos dvi savaitės pastaboms dėl ataskaitos pateikti. Nepriklausomas tikrintojas ne vėliau kaip per keturis mėnesius nuo ataskaitinio laikotarpio pabaigos turėtų iniciatyviniam komitetui pateikti galutinę atitikties ataskaitą. Atitikties ataskaita turėtų apimti:

informaciją apie naudotus duomenų rinkimo ir apdorojimo metodus ir sunkumus, su kuriais susidurta rengiant ataskaitą*,

dokumentų tikrinimo rezultatus*,

bandymui atlikti naudotą gaminių atrankos metodą, o jei bandymui buvo pasirinkti konkretūs modeliai arba priemonę pasirašę subjektai, to priežastis*,

išbandytų gaminių sąrašą ir atskirų rezultatų santrauką,

ataskaitiniu laikotarpiu atliktų patikrinimų santraukas,

reikalavimų neatitinkančių priemonę pasirašiusių subjektų sąrašą,

informaciją apie reikalavimų neatitikimo priežastis* ir

rekomendacijas būsimiems ataskaitiniams laikotarpiams.

Savireguliacijos priemonėje gali būti nurodyta, kad žvaigždute (*) pažymėti punktai turėtų būti pateikti suvestine forma, apibendrinant visų priemonę pasirašiusių subjektų rezultatus ir nepateikiant atskirų priemonę pasirašiusių subjektų komercinių ar konfidencialių duomenų. Tokiais atvejais Komisijai ir konkrečiam priemonę pasirašiusiam subjektui turėtų būti pateiktos atskiros ataskaitos, kuriose pateikiama informacija apie šiuos elementus.

Neatitiktis reikalavimams

Neatitikties reikalavimams atveju turėtų būti taikomos proporcingos sankcijos.

Jei priemonę pasirašęs subjektas nepriklausomam tikrintojui nepateikia atitikties reikalavimams ataskaitos, jį nepriklausomas tikrintojas turėtų patikrinti kitais metais, pasibaigus atitinkamam ataskaitiniam laikotarpiui. Jei priemonę pasirašęs subjektas nepateikia atitikties reikalavimams ataskaitos pakartotinai, jis iš karto pašalinamas iš savireguliacijos priemonės.

Priemonę pasirašęs subjektas, kuris, remiantis nepriklausomo tikrintojo tikrinimo arba atitikties ataskaita, nesilaikė savireguliacijos priemonės reikalavimų, turėtų imtis taisomųjų veiksmų. Jei priemonę pasirašęs subjektas nesilaiko reikalavimų daugiau kaip šešis mėnesius nuo nepriklausomo tikrintojo ataskaitos pateikimo, jis iš karto pašalinamas iš savireguliacijos priemonės.

Pirmininkas turėtų raštu informuoti iniciatyvinį komitetą apie reikalavimų nesilaikančio priemonę pasirašiusio subjekto pašalinimą per vieną savaitę nuo nepriklausomo tikrintojo pranešimo, kad atitinkama neatidėliotino pašalinimo sąlyga tenkinama, gavimo.

3.7.   Savireguliacijos iniciatyvos administravimo rentabilumas

Priemonę pasirašę subjektai turėtų padengti visas su nepriklausomu tikrintoju ir jo veikla, interneto svetaine ir iniciatyvinio komiteto veikimu susijusias išlaidas; Komisijos atstovo ir stebėtojų (išskyrus nepriklausomą tikrintoją) dalyvavimo išlaidų jie dengti neturi.

Savireguliacijos priemonė ją pasirašiusius subjektus turėtų skatinti keistis žiniomis, patirtimi, informacija ir geriausia praktika su kitas ekologinio projektavimo savireguliacijos priemones pasirašiusiais subjektais.

3.8.   Tvarumas

Savireguliacijos priemonėje turėtų būti nurodyti politikos tikslai. Jei turėtų derėti su direktyvos politikos tikslais.

3.9.   Paskatų suderinamumas

Siūloma savireguliacijos priemonė turėtų derėti su kitais nacionalinio lygmens veiksniais ir paskatomis.


(1)  Geresnis reglamentavimas – geresni rezultatai. ES darbotvarkė. COM(2015) 215.

(2)  Plg. direktyvos 18–21 konstatuojamąsias dalis ir 15 straipsnio 3 dalies b punktą ir 17 straipsnį.

(3)  Direktyvos VIII priedas.

(4)  COM(2012) 684, COM(2013) 23 ir COM(2015) 178.

(5)  https://ec.europa.eu/digital-agenda/best-practice-principles-better-self-and-co-regulation

(6)  2010 m. gegužės 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/30/ES dėl su energija susijusių gaminių suvartojamos energijos ir kitų išteklių nurodymo ženklinant gaminį irapie jį pateikiant standartinę informaciją (OL L 153, 2010 6 18, p. 1).

(7)  2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 66/2010 dėl ES ekologinio ženklo (OL L 27, 2010 1 30, p. 1).

(8)  Mėlynajame ES gaminių taisyklių įgyvendinimo vadove paaiškinama, ką reiškia pateikimas į rinką ir pradėjimas naudoti (http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/4942/).


Top