Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0371

    2010 m. balandžio 16 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 371/2010, kuriuo pakeičiami Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/46/EB, nustatančios motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo pagrindus, V, X, XV ir XVI priedai (Pagrindų direktyva) (Tekstas svarbus EEE)

    OL L 110, 2010 5 1, p. 1–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/08/2020; netiesiogiai panaikino 32018R0858

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/371/oj

    1.5.2010   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 110/1


    KOMISIJOS REGLAMENTAS (ES) Nr. 371/2010

    2010 m. balandžio 16 d.

    kuriuo pakeičiami Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/46/EB, nustatančios motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo pagrindus, V, X, XV ir XVI priedai (Pagrindų direktyva)

    (Tekstas svarbus EEE)

    EUROPOS KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

    atsižvelgdama į 2007 m. rugsėjo 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2007/46/EB, nustatančią motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo pagrindus (Pagrindų direktyva) (1), ypač į jos 41 straipsnio 6 dalį, 11 straipsnio 5 dalį ir 39 straipsnio 2,

    kadangi:

    (1)

    Direktyva 2007/46/EB nustatyta suderinta visoms naujoms transporto priemonėms, sistemoms, sudėtinėms dalims ir atskiriems techniniams mazgams taikomų administracinių nuostatų ir bendrųjų techninių reikalavimų sistema. Ją visų pirma sudaro procedūrų, kurių reikia laikytis atsižvelgiant į tipo patvirtinimą, įskaitant praktines priemones, kurių turi būti imtasi siekiant užtikrinti, kad transporto priemonės būtų gaminamos remiantis jų tipo patvirtinimo dokumentais, aprašas, ir tipo patvirtinimui suteikti reikalingų bandymų metodų nuostatos.

    (2)

    2005 m. Komisijos įsteigta aukšto lygio grupė „CARS 21“, kurios paskirtis – skatinti Europos automobilių pramonės tvarų vystymąsi, nagrinėdama svarbiausias politikos sritis, turinčias poveikio Europos automobilių pramonės konkurencingumui, parengė keletą rekomendacijų, kaip pasauliniu mastu gerinti konkurencingumą ir didinti užimtumą šioje pramonės šakoje, toliau siekiant pažangos saugumo ir aplinkosauginio veiksmingumo srityse. Nagrinėdama supaprastinimo aspektus, ši aukšto lygio grupė rekomendavo sudaryti gamintojui galimybę pačiam atlikti patvirtinimui suteikti reikalingus bandymus; tai reiškia, kad jį reikėtų paskirti technikos tarnyba (toliau – savarankiškas bandymų atlikimas). Ji taip pat rekomendavo sudaryti sąlygas vietoj fizikinių bandymų atlikti kompiuterinį modeliavimą (toliau – virtualių bandymų atlikimas).

    (3)

    Viena pagrindinių tipo patvirtinimo sistemos ypatybių – patvirtinimo instituciją ir jos paskirtas technines tarnybas turi sieti didelis abipusis pasitikėjimas. Todėl techninėms tarnyboms ir patvirtinimo institucijai keičiantis dokumentais turi būti užtikrintas skaidrumas ir aiškumas. Dėl šios priežasties Direktyvos 2007/46/EB, reglamentuojančios suteikiant tipo patvirtinimą privalomas laikytis procedūras, V priede turi būti aiškiai nurodyta bandymų ataskaitų forma ir šiose ataskaitose pateiktina informacija.

    (4)

    Pagrindinis tipo patvirtinimo sistemos elementas – transporto priemonių, sudėtinių dalių ar atskirų techninių mazgų atitikties tikrinimas viso gamybos proceso metu. Vienas iš gamybos atitikties tikrinimo būdų – tai iš gamybos išimtų transporto priemonių, sudėtinių dalių ar atskirų techninių mazgų fizikinių bandymų atlikimas siekiant užtikrinti, kad jie toliau atitiktų techninius reikalavimus. NET jei tipo patvirtinimui suteikti taikomi virtualių bandymų metodai, turi būti paaiškinta, kad kai institucija atsitiktine tvarka atrenka bandinius, galima atlikti tik fizikinius bandymus.

    (5)

    Tipo patvirtinimui suteikti reikalingus bandymus atlieka techninės tarnybos, kurias tinkamai nurodo pranešime valstybių narių patvirtinimo institucijos, pagal atitinkamus tarptautinius standartus įvertinusios jų profesionalumą ir kompetenciją. Šiuose standartuose nustatyti būtinieji reikalavimai, pagal kuriuos patvirtinimo institucijai leidžiama gamintoją arba jo vardu veikiantį subrangovą paskirti technine tarnyba, kaip apibrėžta Direktyvoje 2007/46/EB. Tačiau svarbu nurodyti gamintojų pareigas, kad būtų išvengta galimų interesų konfliktų, ypač kai bandymus atlieka subrangovas.

    (6)

    Direktyvos 2007/46/EB XV priede pateikiamas norminių aktų, pagal kuriuos gamintojas gali būti paskirtas technine tarnyba, sąrašas. Šį sąrašą reikia pakeisti, kad būtų laikomasi aukšto lygio grupės „CARS 21“ rekomendacijų.

    (7)

    Kompiuterizuoti metodai, visų pirma automatizuotas projektavimas, plačiai naudojami viso inžinerinio proceso metu – pradedant konceptualiojo projekto rengimu, sudėtinių dalių ir įrangos išdėstymu, sąrankų stiprumo ir dinaminės analizės atlikimu ir baigiant gamybos metodų nustatymu. Turima programinė įranga leidžia taikyti virtualių bandymų metodus, grindžiamus metodika, kurios įdiegimą aukšto lygio grupė „CARS 21“ išskyrė kaip gamintojų sąnaudų mažinimo būdą, nes panaikinama prievolė tipo patvirtinimo tikslais gaminti prototipus. Siekiant laikytis aukšto lygio grupės rekomendacijų, būtina sudaryti virtualius bandymus atlikti leidžiančių norminių aktų sąrašą.

    (8)

    Virtualių bandymų metodas turėtų užtikrinti tokį patį pasikliovimo lygį kaip ir fizikinių bandymų rezultatai. Todėl reiktų nustatyti tinkamus reikalavimus, užtikrinančius, kad būtų tinkamai patvirtinti matematiniai modeliai.

    (9)

    Siekiant užtikrinti, kad tipo patvirtinimo sistema tinkamai veiktų, reikia atnaujinti Direktyvos 2007/46/EB priedus ir taip juos suderinti su mokslo ir techninių žinių raida. Kadangi šių priedų nuostatos pakankamai išsamios ir valstybėms narėms jų nereikia papildomai perkelti į nacionalinę teisę, remiantis Direktyvos 2007/46/EB 39 straipsnio 8 dalimi jas reikėtų pakeisti reglamentu.

    (10)

    Direktyvos 2007/46/EB V, X, XV ir XVI priedus reikėtų atitinkamai iš dalies pakeisti.

    (11)

    Šiame reglamente numatytos priemonės atitinka Motorinių transporto priemonių techninio komiteto nuomonę,

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    1 straipsnis

    Direktyva 2007/46/EB iš dalies keičiama taip:

    1.

    V priedas pakeičiamas šio reglamento I priedo tekstu.

    2.

    X priedas pakeičiamas šio reglamento II priedu.

    3.

    XV priedas pakeičiamas šio reglamento III priedu.

    4.

    XVI priedas pakeičiamas šio reglamento IV priedu.

    2 straipsnis

    Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Jis taikomas nuo 2010 m. balandžio 29 d.

    Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta Briuselyje 2010 m. balandžio 16 d.

    Komisijos vardu

    Pirmininkas

    José Manuel BARROSO


    (1)  OL L 263, 2007 10 9, p. 1.


    I PRIEDAS

    V PRIEDAS

    EB TIPO PATVIRTINIMO TVARKA

    0.   Tikslai ir taikymo sritis

    0.1.

    Šiame priede nustatyta tinkama transporto priemonių tipo patvirtinimo suteikimo tvarka remiantis 9 straipsnio nuostatomis.

    0.2.

    Ji taip pat apima:

    a)

    tarptautinių standartų, kurie svarbūs paskiriant technines tarnybas pagal 41 straipsnį, sąrašą;

    b)

    tvarkos, kurios reikia laikytis vertinant technikos tarnybos įgūdžius pagal 42 straipsnį, aprašą;

    c)

    technikos tarnybų teikiamų bandymo ataskaitų rengimo bendruosius reikalavimus.

    1.   Tipo patvirtinimo procesas

    Gavusi transporto priemonės tipo patvirtinimo paraišką, patvirtinimo institucija:

    a)

    patikrina, ar visuose EB tipo patvirtinimo liudijimuose, išduotuose pagal norminius aktus, kurie taikomi transporto priemonės tipo patvirtinimui, nurodytas transporto priemonės tipas ir jie atitinka nustatytus reikalavimus;

    b)

    nuorodomis į dokumentus užtikrina, kad transporto priemonės informacinio dokumento I dalyje nurodytos transporto priemonės specifikacijos ir duomenys būtų įtraukti į informacinius paketus ir EB tipo patvirtinimo liudijimus, vadovaujantis atitinkamais norminiais aktais;

    c)

    patvirtina, kad atitinkama sudėtinė dalis ar charakteristika atitinka informaciniame aplanke pateiktus duomenis, jeigu informacinio dokumento I dalyje esantys punktai neįtraukiami į kurio nors norminio akto informacinius paketus;

    d)

    atlieka patvirtintino tipo transporto priemonės dalių ir sistemų atrinktų bandinių patikrinimus, reikalingus nustatyti, ar transporto priemonė (-ės) yra pagaminta (-os) taip, kaip nurodyta autentiškame informaciniame pakete pagal atitinkamų EB tipo patvirtinimo liudijimų reikalavimus, arba paveda atlikti tokius patikrinimus;

    e)

    atlieka arba paveda atlikti reikiamus atskirų techninių mazgų įrangos patikrinimus, jei taikoma;

    f)

    atlieka arba paveda atlikti reikiamus patikrinimus, reikalingus nustatyti, ar yra sumontuoti IV priedo I dalies 1 ir 2 išnašose nurodyti įtaisai, jei taikoma;

    g)

    atlieka arba paveda atlikti būtinuosius patikrinimus, reikalingus užtikrinti, kad būtų laikomasi IV priedo I dalies 5 išnašoje nustatytų reikalavimų.

    2.   Techninių specifikacijų deriniai

    Pateiktinų transporto priemonių skaičius turi būti pakankamas, kad būtų galima tinkamai patikrinti įvairius tvirtinamo tipo derinius, atsižvelgiant į šiuos kriterijus:

    Techninės specifikacijos

    Transporto priemonės kategorija

    M1

    M2

    M3

    N1

    N2

    N3

    O1

    O2

    O3

    O4

    Variklis

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Pavarų dėžė

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Ašių skaičius

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Varančiosios ašys (skaičius, vieta, jų tarpusavio sujungimas)

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Vairuojamosios ašys (skaičius ir vieta)

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Kėbulo rūšys

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Durų skaičius

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Vairaračio padėties pusė

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Sėdynių skaičius

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Įrangos lygis

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    3.   Specialiosios nuostatos

    Jei nėra patvirtinimo liudijimų pagal nė vieną iš taikytinų norminių aktų, patvirtinimo institucija:

    a)

    paveda atlikti reikiamus bandymus ir patikrinimus, kurių reikalaujama pagal kiekvieną iš atitinkamų norminių aktų;

    b)

    patikrina, ar transporto priemonė atitinka informaciniame aplanke pateiktus duomenis ir ar ji atitinka kiekviename atitinkamame norminiame akte nustatytus techninius reikalavimus;

    c)

    atlieka arba paveda atlikti reikiamus atskirų techninių mazgų įrangos patikrinimus, jei taikoma;

    d)

    atlieka arba paveda atlikti reikiamus IV priedo I dalies 1 ir 2 išnašose nurodytų įtaisų montavimo patikrinimus, jei taikoma;

    e)

    atlieka arba paveda atlikti reikiamus patikrinimus, reikalingus užtikrinti, kad būtų laikomasi IV priedo I dalies 5 išnašoje nustatytų reikalavimų.

    1 priedėlis

    Standartai, kurių turi laikytis 41 straipsnyje nurodyti subjektai

    1.   Su tipo patvirtinimui suteikti reikalingais bandymais susijusi veikla, kuri turi būti vykdoma laikantis norminių aktų, išvardytų IV priede:

    1.1.

    A kategorija (bandymai, atliekami savose patalpose):

     

    EN ISO/IEC 17025:2005. Tyrimų, bandymų ir kalibravimo laboratorijų kompetencijai keliami bendrieji reikalavimai.

     

    Techninė tarnyba, paskirta atlikti A kategorijos veiklą, gali atlikti arba prižiūrėti norminiuose aktuose numatytus bandymus, kuriems atlikti ji paskirta, gamintojo arba trečiosios šalies patalpose.

    1.2.

    B kategorija (bandymų, atliekamų gamintojo arba trečiosios šalies patalpose, priežiūra):

     

    EN ISO/IEC 17020:2004 „Bendrieji įvairių tipų kontrolės įstaigų veikimo kriterijai“.

     

    Prieš atlikdama ar prižiūrėdama bet kokius bandymus gamintojo ar trečiųjų šalių patalpose, techninė tarnyba patikrina, ar bandymų patalpos ir matavimo prietaisai atitinka 1.1 punkte nurodyto standarto reikiamus reikalavimus.

    2.   Veikla, susijusi su gamybos atitiktimi.

    2.1.

    C kategorija (gamintojo kokybės valdymo sistemų pradinio įvertinimo ir priežiūros audito tvarka):

    EN ISO/IEC 17021:2006 „Reikalavimai, keliami įstaigoms, atliekančioms auditą ir sertifikuojančioms vadybos sistemas“.

    2.2.

    D kategorija (gamybos pavyzdžių patikrinimas ar bandymas arba jų priežiūra):

    EN ISO/IEC 17020:2004 „Bendrieji įvairių tipų kontrolės įstaigų veikimo kriterijai“.

    2 priedėlis

    Techninių tarnybų įvertinimo procedūra

    1.   Šio priedėlio tikslas

    1.1.

    Šiame priedėlyje nustatomos sąlygos, pagal kurias 42 straipsnyje nurodyta kompetentinga institucija atlieka techninių tarnybų įvertinimo procedūrą.

    1.2.

    Šie reikalavimai mutatis mutandis taikomi visoms techninėms tarnyboms, neatsižvelgiant į jų teisinį statusą (nepriklausoma organizacija, gamintojas ar patvirtinimo institucija, veikianti kaip techninė tarnyba).

    2.   Vertinimo principai

    Vertinimas apibūdinamas remiantis tam tikrais principais:

    nepriklausomumo, kaip išvadų nešališkumo ir objektyvumo pagrindu,

    rėmimosi įrodymais, o tai garantuoja patikimas ir atkuriamas išvadas.

    Auditoriai turi būti sąžiningi ir verti pasitikėjimo. Jie turi laikytis konfidencialumo ir atsargumo principų.

    Jie turi teisingai ir tiksliai pranešti įvertinimo rezultatus ir išvadas.

    3.   Įgūdžiai, kurių reikalaujama iš auditorių

    3.1.

    Įvertinimus gali atlikti tik auditoriai, turintys šiems tikslams būtinų techninių ir administracinių žinių.

    3.2.

    Auditoriai turi būti specialiai išmokyti atlikti vertinimo veiklą. Be to, jie turi turėti konkrečių žinių, susijusių su technikos sritimi, kurios veiklą vykdys techninė tarnyba.

    3.3.

    Nepažeidžiant šio priedėlio 3.1 ir 3.2 punktų, 42 straipsnyje nurodytą vertinimą atlieka auditoriai, nesusiję su veikla, kurios įvertinimas atliekamas.

    4.   Paskyrimo paraiška

    4.1.

    Tinkamai įgaliotas techninės tarnybos pareiškėjos atstovas kompetentingai institucijai pateikia oficialią paraišką, kurioje nurodoma ši informacija:

    a)

    bendri techninės tarnybos duomenys, įskaitant komercinį subjektiškumą, pavadinimą, adresus, teisinį statusą ir techninius išteklius;

    b)

    išsamus aprašas, įskaitant už bandymus atsakingų darbuotojų ir vadovaujančio personalo gyvenimo aprašymus, nurodant išsilavinimą ir profesinius įgūdžius;

    c)

    be to, techninės tarnybos, taikančios virtualių bandymų metodus, pateikia įrodymų, kad gali dirbti kompiuterizuotoje aplinkoje;

    d)

    bendra informacija, susijusi su technine tarnyba, pvz., informacija apie jos veiklą, padėtį didesnio komercinio subjekto atžvilgiu, jei taikoma, ir (visų) jos patalpų, kuriose būtų vykdoma su paskyrimu susijusi veikla, adresai;

    e)

    sutikimas vykdyti su paskyrimu susijusius reikalavimus ir kitus pagal atitinkamas direktyvas techninei tarnybai taikomus įsipareigojimus;

    f)

    atitikties vertinimo paslaugų, kurias teikia techninė tarnyba pagal galiojančius norminius aktus, apibūdinimas ir norminių aktų, pagal kuriuos techninė tarnyba siekia paskyrimo, sąrašas, įskaitant pajėgumų ribotumą, jeigu taikoma;

    g)

    techninės tarnybos kokybės vadovo kopija.

    4.2.

    Kompetentinga institucija patikrina, ar techninės tarnybos pateikta informacija yra tinkama.

    5.   Išteklių patikra

    Kompetentinga institucija pasitikrina, ar yra pajėgi atlikti techninės tarnybos įvertinimą, atsižvelgdama į savo pačios politiką ir kompetenciją, taip pat į tai, ar yra tinkamų auditorių ir ekspertų.

    6.   Įvertinimo veiklos subranga

    6.1.

    Kompetentinga institucija gali dalį įvertinimo veiklos perduoti atlikti kitai skiriančiajai institucijai arba paprašyti pagalbos techninių ekspertų, kuriuos parūpina kitos kompetentingos institucijos. Techninė tarnyba pareiškėja turi duoti sutikimą dėl subrangovų ir ekspertų.

    6.2.

    Kad atliktų visuminį techninės tarnybos įvertinimą, kompetentinga institucija atsižvelgia į tai, kad akreditavimo pažymėjimų taikymo sritis būtų tinkama.

    7.   Pasirengimas įvertinimui

    7.1.

    Kompetentinga institucija oficialiai paskiria įvertinimo grupę. Pastaroji užtikrina, kad kiekviena įvertinimo užduotis būtų atliekama pasitelkiant tinkamą kompetenciją. Visų pirma visa grupė turi:

    a)

    turėti tinkamų konkrečios srities, su kuria susijęs teikiamas paskyrimas, žinių; ir

    b)

    išmanyti pakankamai, kad galėtų patikimai įvertinti techninės tarnybos kompetenciją vykdyti veiklą paskirtoje srityje.

    7.2.

    Kompetentinga institucija aiškiai apibrėžia įvertinimo grupės užduotį. Įvertinimo grupės užduotis – patikrinti techninės tarnybos pareiškėjos pateiktus dokumentus ir atlikti įvertinimą vietoje.

    7.3.

    Kompetentinga institucija kartu su technine tarnyba ir paskirtąja įvertinimo grupe susitaria dėl įvertinimo datos ir darbotvarkės. Tačiau kompetentinga institucija išlieka atsakinga už termino, kuris nustatytas priežiūros ir pakartotinio įvertinimo plane, laikymąsi.

    7.4.

    Kompetentinga institucija užtikrina, kad įvertinimo grupei būtų pateikti tinkami kriterijus nustatantys dokumentai, ankstesnių įvertinimų rezultatai ir atitinkami techninės tarnybos dokumentai bei įrašai.

    8.   Įvertinimas vietoje

    Įvertinimo grupė atlieka techninės tarnybos įvertinimą techninės tarnybos patalpose, kuriose vykdoma vienos ar kelių rūšių pagrindinė veikla, ir tam tikrais atvejais atlieka stebėseną kitose pasirinktose patalpose, kuriose dirba techninė tarnyba.

    9.   Rezultatų analizė ir įvertinimo ataskaita

    9.1.

    Įvertinimo grupė išanalizuoja visą svarbią informaciją ir įrodymus, surinktus tikrinant dokumentus ir įrašus bei atliekant įvertinimą vietoje. Šios analizės turi pakakti, kad grupė galėtų nustatyti kompetencijos lygį ir tai, ar techninė tarnyba atitinka paskyrimo reikalavimus.

    9.2.

    Laikantis kompetentingos institucijos nustatytos ataskaitų pateikimo tvarkos užtikrinama, kad būtų įvykdyti šie reikalavimai.

    9.2.1.

    Prieš baigdama įvertinimą vietoje, įvertinimo grupė susitinka su technine tarnyba. Šio susitikimo metu įvertinimo grupė raštu ir (arba) žodžiu pateikia analizės rezultatų ataskaitą. Techninei tarnybai suteikiama galimybė pateikti klausimus apie rezultatus, taip pat apie neatitikties atvejus, jeigu tokių yra, ir kuo remiantis jie nustatyti.

    9.2.2.

    Techninė tarnyba nedelsiant supažindinama su rašytine įvertinimo rezultatų ataskaita. Šioje įvertinimo ataskaitoje pateikiamos pastabos apie kompetenciją ir atitiktį, taip pat nurodomi neatitikties atvejai, jei tokių nustatyta, kuriuos būtina pašalinti siekiant atitikti visus paskyrimo reikalavimus.

    9.2.3.

    Techninė tarnyba paraginama per nustatytą laikotarpį pateikti atsakymą dėl vertinimo ataskaitos ir apibūdinti konkrečius veiksmus, kurių imtasi ar planuojama imtis, visiems nustatytiems neatitikties atvejams pašalinti.

    9.3.

    Kompetentinga institucija užtikrina, kad būtų išnagrinėti techninės tarnybos veiksmai neatitikties atvejams pašalinti siekiant nustatyti, ar šie veiksmai pakankami ir veiksmingi. Jeigu nustatoma, kad techninės tarnybos nurodyti veiksmai nėra pakankami, reikalaujama papildomos informacijos. Be to, gali būti pareikalauta veiksmų, kurių imtasi, veiksmingo įgyvendinimo įrodymų, arba gali būti atliktas vėlesnis įvertinimas, kurio tikslas – patikrinti, ar veiksmingai įgyvendinami taisomieji veiksmai.

    9.4.

    Įvertinimo ataskaitoje būtinai pateikiama:

    a)

    techninės tarnybos unikalus identifikacijos kodas;

    b)

    įvertinimo vietoje data (-os);

    c)

    atliekant įvertinimą dalyvavusių auditorių ir (arba) ekspertų vardai ir pavardės;

    d)

    visų įvertintų patalpų unikali identifikacija;

    e)

    siūloma paskyrimo, kuris buvo vertinamas, sritis;

    f)

    trumpas pranešimas apie techninės tarnybos vidaus organizavimo ir jos priimtų procedūrų tinkamumą, kad būtų galima pasikliauti jos kompetencija, nustatoma pagal tai, kaip ji įvykdė paskyrimo reikalavimus;

    g)

    informacija apie visų neatitikties atvejų pašalinimą;

    h)

    rekomendacija, ar pareiškėjas turėtų būti paskirtas ar patvirtintas technine tarnyba ir, jeigu turėtų, kokia turėtų būti paskyrimo apimtis.

    10.   Paskyrimo suteikimas ir (arba) patvirtinimas

    10.1.

    Patvirtinimo institucija, nepagrįstai nedelsdama ir remdamasi ataskaita (-omis) ir kita susijusia informacija, nusprendžia, ar suteikti, patvirtinti ar pratęsti paskyrimą.

    10.2.

    Patvirtinimo institucija techninei tarnybai išduoda pažymėjimą. Pažymėjime nurodoma ši informacija:

    a)

    patvirtinimo institucijos tapatybė ir logotipas;

    b)

    paskirtos techninės tarnybos unikali identifikacija;

    c)

    suteikto paskyrimo įsigaliojimo data ir galiojimo pabaigos data;

    d)

    trumpai nurodoma paskyrimo apimtis (taikomos direktyvos, reglamentai ar jų dalis);

    e)

    atitikties patvirtinimas ir nuoroda į dabartinę direktyvą.

    11.   Pakartotinis įvertinimas ir priežiūra

    11.1.

    Pakartotinis įvertinimas atliekamas panašiai kaip pradinis įvertinimas, išskyrus tai, kad atsižvelgiama į ankstesnių įvertinimų patirtį. Priežiūros tikslais atliekami įvertinimai vietoje yra ne tokie nuodugnūs kaip pakartotiniai įvertinimai.

    11.2.

    Kompetentinga institucija parengia kiekvienos paskirtos techninės tarnybos pakartotinio įvertinimo ir priežiūros planą, kad reprezentatyvios paskyrimo apimties imtys būtų vertinamos reguliariai.

    Įvertinimo vietoje (pakartotinio įvertinimo ar priežiūros) periodiškumas priklauso nuo įrodyto stabilumo, kurį pasiekė techninė tarnyba.

    11.3.

    Jeigu atliekant priežiūrą ar pakartotinį įvertinimą nustatoma neatitikties atvejų, kompetentinga institucija nustato tikslų terminą taisomiesiems veiksmams įgyvendinti.

    11.4.

    Jeigu per sutartą laikotarpį nebuvo imtasi taisomųjų ar gerinimo veiksmų arba jie nebuvo pripažinti pakankamais, kompetentinga institucija patvirtina tinkamas priemones, pavyzdžiui, toliau vykdyti įvertinimą, sustabdyti ir (arba) atšaukti paskyrimą atlikti vienos ar kelių sričių veiklą, kuri pavesta techninei tarnybai.

    11.5.

    Nusprendusi sustabdyti ar atšaukti techninės tarnybos paskyrimą, kompetentinga institucija jai apie tai praneša registruotu laišku. Bet kokiu atveju kompetentinga institucija patvirtina visas priemones, būtinas veiklos, kurią jau vykdė techninė tarnyba, tęstinumui užtikrinti.

    12.   Paskirtų techninių tarnybų bylos

    12.1.

    Kompetentinga institucija kaupia ir tvarko techninių tarnybų bylas, kad būtų galima įrodyti, jog paskyrimo, įskaitant kompetenciją, reikalavimai, įvykdyti veiksmingai.

    12.2.

    Kompetentinga institucija techninių tarnybų bylas laiko saugiai, kad būtų užtikrintas konfidencialumas.

    12.3.

    Techninių tarnybų bylose saugoma bent jau:

    a)

    susijusi korespondencija;

    b)

    įvertinimų rezultatai ir ataskaitos;

    c)

    paskyrimo pažymėjimų kopijos.

    3 priedėlis

    Bandymų ataskaitų formos bendrieji reikalavimai

    1.

    Bandymų ataskaitos, rengiamos pagal kiekvieną iš IV priedo I dalyje išvardytų norminių aktų, turi atitikti standarto EN ISO/IEC 17025:2005 nuostatas. Visų pirma, jose pateikiama informacija, nurodyta 5.10.2 punkte, taip pat standarto 1 išnašoje.

    2.

    Bandymų ataskaitos pavyzdį nustato patvirtinimo institucija laikydamasi geros praktikos taisyklių.

    3.

    Bandymų ataskaitos rengiamos oficialia Bendrijos kalba, kurią nustato patvirtinimo institucija.

    4.

    Be to, jose nurodoma bent jau ši informacija:

    a)

    bandomos transporto priemonės, sudėtinės dalies ar atskiro techninio mazgo identifikavimo duomenys;

    b)

    išsamus transporto priemonės, sudėtinės dalies ar atskiro techninio mazgo charakteristikų aprašas, atsižvelgiant į norminį aktą;

    c)

    susijusiuose norminiuose aktuose nurodytų matavimų rezultatai ir prireikus ribinės vertės arba viršutinės vertės, kurių reikia laikytis;

    d)

    dėl kiekvieno 4 punkto c papunktyje nurodyto matavimo priimtas sprendimas: pripažinta tinkamu (-a) ar pripažinta netinkamu (-a);

    e)

    išsamus atitikties pareiškimas, nurodant įvairias nuostatas, kurių reikia laikytis, t. y. nuostatas, kuriomis nenustatytas reikalavimas atlikti matavimus;

    pavyzdys iš Tarybos direktyvos 76/114/EEB (1) I priedo 3.2.2 punkto:

    „Patikrinama, ar transporto priemonės identifikavimo numeris pažymėtas taip, kad jo nebūtų galima ištrinti arba sugadinti.“;

    ataskaitoje pateikiamas toks teiginys: „transporto priemonės identifikavimo numerio tvirtinimo vieta atitinka I priedo 3.2.2 punkto reikalavimus“;

    f)

    kai leidžiama taikyti ne norminiuose aktuose nustatytus bandymų metodus, ataskaitoje pateikiamas atlikto bandymo metodo aprašas;

    toks pat reikalavimas taikomas, kai norminiuose aktuose leidžiama vadovautis alternatyviomis nuostatomis;

    g)

    bandymų metu padarytos nuotraukos, kurių skaičių nustato patvirtinimo institucija;

    taikant virtualių bandymų metodus, užuot darius nuotraukas galima naudoti ekrano vaizdus ar kitas tinkamas priemones;

    h)

    padarytos išvados;

    i)

    jeigu pateikiamos nuomonės ir interpretacijos, jos tinkamai pagrindžiamos dokumentais ir nurodomos bandymų ataskaitoje.

    5.

    Atliekant bandymus, kai išbandoma transporto priemonė, sudėtinė dalis ar techninis mazgas, apimantis keletą pačių nepalankiausių savybių, susijusių su reikalaujamu pasiekti veikimo lygiu (t. y. blogiausias scenarijus), į bandymų ataskaitą įtraukiamas teiginys apie tai, kaip gamintojas atliko atranką suderinęs savo veiksmus su patvirtinimo institucija.


    (1)  OL L 24, 1976 1 30, p. 1.


    II PRIEDAS

    „X PRIEDAS

    GAMYBOS PROCEDŪRŲ ATITIKTIS

    0.   Tikslai

    0.1.

    Gamybos procedūrų atitikties tikslas – užtikrinti, kad kiekviena pagaminta transporto priemonė, sistema, sudėtinė dalis ar atskiras techninis mazgas atitiktų patvirtinto tipo reikalavimus.

    0.2.

    Procedūros – tai kokybės valdymo sistemų įvertinimas (toliau – pradinis įvertinimas), patvirtinimo objekto patikrinimas ir su produktu susijusi kontrolė (toliau – produkto atitikties priemonės).

    1.   Pradinis įvertinimas

    1.1.

    Valstybės narės patvirtinimo institucija patikrina, ar parengtos nustatytus reikalavimus atitinkančios priemonės ir procedūros, turinčios užtikrinti veiksmingą kontrolę, kad gaminamos sudėtinės dalys, sistemos ir atskiri techniniai mazgai arba transporto priemonės atitiktų patvirtintą tipą.

    1.2.

    Įvertinimo rekomendacijos pateikiamos standarte EN ISO 19011:2002 „Kokybės ir (arba) aplinkos vadybos sistemų audito rekomendacijos“.

    1.3.

    Tipo patvirtinimo institucijai priimtinu būdu patvirtinama, kad įvykdyti 1.1 punkto reikalavimai.

    Tai institucijai priimtinu būdu turi būti atliktas pradinis įvertinimas ir imtasi toliau 2 dalyje nurodytų produkto pradinės atitikties priemonių, atsižvelgiant prireikus į vieną iš 1.3.1–1.3.3 punktuose apibūdintų priemonių arba į visų ar kelių (priklausomai nuo poreikio) priemonių derinį.

    1.3.1.

    Faktinį pradinį įvertinimą ir (arba) produkto atitikties priemonių patikrinimą atlieka patvirtinimą suteikianti tipo patvirtinimo institucija arba jos vardu veikianti paskirta patvirtinimo institucija.

    1.3.1.1.

    Svarstydama pradinio įvertinimo, kuris turi būti atliktas, apimtį patvirtinimo institucija gali atsižvelgti į turimą informaciją apie:

    (a)

    3 punkte apibūdintą gamintojo, kuriam nebuvo suteikta kvalifikacija arba kuris nebuvo pripažintas pagal tą punktą, sertifikavimą;

    (b)

    jei tai yra sudėtinės dalies arba atskiro techninio mazgo tipo patvirtinimas, kokybės sistemos įvertinimus, kuriuos transporto priemonės gamintojas (-ai) atlieka sudėtinės dalies arba atskiro techninio mazgo gamintojo patalpose pagal vieną arba daugiau pramonės sektoriaus specifikacijų, atitinkančių darniojo standarto EN ISO 9001:2008 reikalavimus.

    1.3.2.

    Faktinį pradinį produkto atitikties priemonių įvertinimą ir (arba) patikrinimą taip pat gali atlikti kitos valstybės narės patvirtinimo institucija arba šiam tikslui tipo patvirtinimo institucijos paskirta įstaiga.

    1.3.2.1.

    Tokiu atveju kitos valstybės narės patvirtinimo institucija parengia atitikties pareiškimą, kuriame nurodo sritis ir gamybos įmones, kurias ji laiko susijusiomis su patvirtintino tipo produktu (-ais) ir nurodo norminius aktus, pagal kuriuos turi būti patvirtintas šių produktų tipas.

    1.3.2.2.

    Kitos valstybės narės patvirtinimo institucija, gavusi tipo patvirtinimą suteikiančios valstybės narės patvirtinimo institucijos paraišką dėl atitikties pareiškimo, nedelsdama nusiunčia atitikties pareiškimą arba nurodo, kad ji negali pateikti tokio pareiškimo.

    1.3.2.3.

    Atitikties pareiškime nurodomi šie privalomieji duomenys:

    a)

    Grupė ar bendrovė

    (pvz., XYZ Automotive)

    b)

    Smulkesnis padalinys

    (pvz.: Europos skyrius)

    c)

    Gamyklos ir (arba) gamybos vieta

    (pvz., variklių gamykla Nr. 1 (Jungtinė Karalystė), transporto priemonių gamykla Nr. 2 (Vokietija))

    d)

    Transporto priemonių ir (arba) sudėtinių dalių skalė

    (pvz., visi M1 kategorijos modeliai)

    e)

    Įvertintos sritys

    (pvz., variklių surinkimas, kėbulų presavimas ir surinkimas, transporto priemonių surinkimas)

    f)

    Išnagrinėti dokumentai

    (pvz., bendrovės ir gamybos vietos kokybės vadovas bei procedūros)

    g)

    Įvertinimo data

    (pvz., auditas atliktas 2009 m. gegužės 18–30 d.)

    h)

    Numatytas stebėsenos vizitas

    (pvz., 2010 m. spalio mėn.)

    1.3.3.

    Patvirtinimo institucija taip pat pripažįsta, kad gamintojas, tinkamai sertifikuotas pagal darnųjį standartą EN ISO 9001:2008 arba lygiavertį darnųjį standartą, atitinka 1.3 punkto pradinio įvertinimo reikalavimus. Gamintojas pateikia išsamius duomenis apie sertifikavimą ir įsipareigoja pranešti patvirtinimo institucijai apie bet kokį sertifikavimo galiojimo arba taikymo srities keitimą.

    1.4.

    Jeigu tipo patvirtinimas suteikiamas transporto priemonei, pradinių įvertinimų, kurie buvo atlikti suteikiant tipo patvirtinimą transporto priemonės sistemoms, sudėtinėms dalims ir techniniams mazgams, nebūtina kartoti, tačiau tie įvertinimai papildomi įvertinimu, apimančiu su visos transporto priemonės surinkimu susijusias vietas ir veiklą, kuri nebuvo įtraukta į ankstesnius įvertinimus.

    2.   Produkto atitikties priemonės

    2.1.

    Kiekviena pagal šią ar atskirą direktyvą ar reglamentą patvirtinta transporto priemonė, sistema, sudėtinė dalis arba atskiras techninis mazgas pagaminami taip, kad atitiktų tipą, patvirtintą pagal šios direktyvos arba IV priede išvardytų taikomų norminių aktų reikalavimus.

    2.2.

    Valstybės narės patvirtinimo institucija patikrina, ar yra atitinkamos priemonės ir dokumentais patvirtinti kontrolės planai, dėl kurių susitariama su gamintoju svarstant kiekvieną patvirtinimą ir kuriais numatyta nustatytu dažnumu atlikti bandymus arba susijusius patikrinimus, reikalingus patikrinti, ar nuolatos laikomasi atitikties patvirtintam tipui, įskaitant ir fizikinius bandymus, nurodytus norminiuose aktuose.

    2.3.

    Tipo patvirtinimo turėtojas pirmiausia:

    2.3.1.

    užtikrina, kad būtų parengtos ir taikomos procedūros veiksmingai tikrinti, ar produktai (transporto priemonės, sistemos, sudėtinės dalys arba atskiri techniniai mazgai) atitinka patvirtintą tipą;

    2.3.2.

    turi galimybę naudotis bandymų arba kita reikiama įranga, būtina patikrinti, ar laikomasi kiekvieno patvirtinto tipo reikalavimų;

    2.3.3.

    užtikrina, kad bandymo arba patikrinimo rezultatų duomenys būtų registruojami ir kad su patvirtinimo institucija sutartu laikotarpiu būtų galima naudotis pridėtais dokumentais; šis laikotarpis neturi būti ilgesnis kaip 10 metų;

    2.3.4.

    analizuoja kiekvieno pobūdžio bandymo arba patikrinimo rezultatus, kad būtų patikrintas ir užtikrintas produkto charakteristikų pastovumas, atsižvelgdamas į pramonės gaminių leistinuosius nuokrypius;

    2.3.5.

    užtikrina, kad kiekvienas gaminio tipas būtų tikrinamas ne rečiau, kaip numatyta šioje direktyvoje, ir bandymai būtų atliekami remiantis IV priede nurodytais taikomais norminiais aktais;

    2.3.6.

    užtikrina, kad nustačius, jog kurio nors pavyzdžių arba bandinių rinkinio atitinkamo bandymo ar patikrinimo rezultatai neatitinka reikalavimų, būtų atrinkti kiti bandiniai ir atliktas kitas bandymas ar patikrinimas; imamasi visų reikiamų priemonių, kad atitinkama produkcija vėl atitiktų reikalavimus.

    2.3.7.

    Suteikiant transporto priemonės tipo patvirtinimą ir atliekant 2.3.5 punkte nurodytą tikrinimą, turi būti patikrintas bent konstravimo specifikacijų tinkamumas pagal patvirtinimo nuostatas ir IX priede nurodyta informacija, kurią būtina pateikti atitikties liudijimuose.

    3.   Nuolatinio tikrinimo priemonės

    3.1.

    Tipo patvirtinimą suteikusi institucija gali bet kada patikrinti visose gamybos įmonėse taikomus atitikties kontrolės metodus.

    3.1.1.

    Taikomos įprastinės priemonės: stebimas šio priedo 1 ir 2 skirsniuose nustatytų procedūrų (pradinio įvertinimo ir produkto atitikties priemonių) nuolatinis veiksmingumas.

    3.1.1.1.

    Pripažįstama, kad techninių tarnybų (kurioms suteikta kvalifikacija arba kurios pripažintos pagal 1.3.3 punkto reikalavimus) atliekama priežiūros veikla atitinka 3.1.1 punkto reikalavimus dėl pradinio įvertinimo metu nustatytų procedūrų.

    3.1.1.2.

    Paprastai patvirtinimo institucija atlieka patikrinimus taip dažnai, kad reikiamos kontrolės priemonės, taikomos remiantis 1 ir 2 skirsniais, būtų peržiūrėtos per laiką, kurio trukmė atitiktų patvirtinimo institucijos keliamo pasitikėjimo lygį.

    3.2.

    Kiekvienos peržiūros metu inspektoriui pateikiami bandymų ar tikrinimų ir gamybos įrašai, visų pirma 2.2 punkte nurodytų bandymų ar tikrinimų įrašai.

    3.3.

    Inspektorius gali atsitiktine tvarka atrinkti bandinius, kurių bandymai atliekami gamintojo laboratorijoje arba techninės tarnybos patalpose. Tokiu atveju atliekamas tik fizikinis bandymas. Mažiausią bandinių skaičių galima nustatyti remiantis paties gamintojo tikrinimo rezultatais.

    3.4.

    Jeigu kontrolės lygis laikomas nepakankamu, arba jeigu laikoma, kad būtina patikrinti pagal 3.2 punktą atliktų bandymų rezultatų pagrįstumą, inspektorius atrenka bandinius, kurie turi būti nusiųsti technikos tarnybai, kad būtų atlikti jų fizikiniai bandymai.

    3.5.

    Jeigu patikros arba stebėsenos metu gaunami nepatenkinami rezultatai, patvirtinimo institucija užtikrina, kad būtų imtasi visų būtinų veiksmų produkcijos atitikčiai kuo greičiau atkurti.“


    III PRIEDAS

    XV PRIEDAS

    NORMINIAI AKTAI, PAGAL KURIUOS GAMINTOJAS GALI BŪTI PASKIRTAS TECHNINE TARNYBA

    0.   Tikslai ir taikymo sritis

    0.1.

    Šiame priede pateiktas norminių aktų, pagal kuriuos gamintojas gali būti paskirtas technine tarnyba remiantis 41 straipsnio 6 dalimi, sąrašas.

    0.2.

    Jame taip pat pateikiamos suteikiant tipo patvirtinimą IV priedo I dalyje nurodytoms transporto priemonėms, sudėtinėms dalims ir atskiriems techniniams mazgams taikomos atitinkamos nuostatos dėl gamintojo paskyrimo technine tarnyba.

    0.3.

    Tačiau jis netaikomas gamintojams, kurie pagal 22 straipsnį teikia mažosiomis serijomis gaminamų transporto priemonių patvirtinimo paraiškas.

    1.   Gamintojo paskyrimas technine tarnyba

    1.1.

    Technine tarnyba paskirtas gamintojas – tai gamintojas, kurį patvirtinimo institucija paskyrė bandymų laboratorija patvirtinimo bandymams atlikti jos vardu, kaip apibrėžta 3 straipsnio 31 dalyje.

    Remiantis 41 straipsnio 6 dalimi, gamintojas gali būti paskirtas technine tarnyba tik A kategorijos veiklai vykdyti.

    1.2.

    Frazė „bandymams atlikti“ neapsiriboja vien tik veikimo charakteristikų matavimu – ji taip pat apima bandymų rezultatų registravimą, ataskaitos, įskaitant susijusių išvadų, pateikimą patvirtinimo institucijai.

    Ji reiškia tikrinimą, ar laikomasi tų nuostatų, kuriomis nebūtinai reikalaujama atlikti matavimo. Tai taikoma projektavimo įvertinimui, kai tikrinama atitiktis teisės aktų reikalavimams.

    Pvz., frazė „patikrinama ar degalų bako vieta transporto priemonėje atitinka Direktyvos 70/221/EEB I straipsnio 5.10 punkto nuostatas“ turi būti suprantama kaip vienas iš „bandymams atlikti“ reikiamų veiksmų.

    2.   Norminių aktų ir apribojimų sąrašas

     

    Nuoroda į norminį aktą

    Dalykas

    4.

    Direktyva 70/222/EEB

    Vieta galiniam valstybinio numerio ženklui

    7.

    Direktyva 70/388/EEB

    Įspėjamasis garsinis signalas

    18.

    Direktyva 76/114/EEB

    Identifikavimo lentelės

    20.

    Direktyva 76/756/EEB

    Apšvietimo ir šviesos signalizavimo įtaisų įrengimas

    27.

    Direktyva 77/389/EEB

    Vilkimo kabliai

    33.

    Direktyva 78/316/EEB

    Valdymo įtaisų, signalinių lempučių ir rodytuvų identifikavimas

    34.

    Direktyva 78/317/EEB

    Ledo nutirpdymas ir (arba) aprasojimo pašalinimas

    35.

    Direktyva 78/318/EEB

    Apliejimas ir (arba) valymas

    36.

    Direktyva 2001/56/EB

    Šildymo sistemos

    Išskyrus VIII priedo nuostatas dėl SND šildymo sistemų įrengimo transporto priemonėse

    37.

    Direktyva 78/549/EEB

    Ratų apsaugai

    44.

    Direktyva 92/21/EEB

    Masė ir matmenys (automobilių)

    45.

    Direktyva 92/22/EEB

    Apsauginis stiklas

    Apsiribojama nuostatomis, įtrauktomis į JT/EEK taisyklės Nr. 4321 priedą

    46.

    Direktyva 92/23/EEB

    Padangos

    48.

    Direktyva 97/27/EB

    Masė ir matmenys (išskyrus 44 punkte nurodytas transporto priemones)

    49.

    Direktyva 92/114/EEB

    Kabinų išorinės iškyšos

    50.

    Direktyva 94/20/EB

    Sukabinimo įtaisai

    Taikomos tik nuostatos, įtrauktos į V priedą (iki 8 skirsnio imtinai) ir VII priedą.

    61.

    Direktyva 2006/40/EB

    Oro kondicionavimo sistema

    Priedėlis

    Gamintojo paskyrimas technine tarnyba

    1.   Bendrosios nuostatos

    1.1.

    Gamintojas paskiriamas technine tarnyba ir apie tai nurodoma pranešime remiantis 41, 42 ir 43 straipsnių nuostatomis ir praktinėmis šiame priede nurodytomis priemonėmis.

    1.2.

    Gamintojas akredituojamas pagal standartą EN ISO/IEB 17025:2005 „Tyrimų, bandymų ir kalibravimo laboratorijų kompetencijai keliami bendrieji reikalavimai“.

    2.   Subranga

    2.1.

    Remiantis 41 straipsnio 6 dalies pirmos pastraipos nuostatomis gamintojas gali paskirti subrangovą bandymams jo vardu atlikti.

    Subrangovas – tai:

    a)

    patronuojamoji bendrovė, kuriai gamintojas savo įmonės viduje paveda atlikti bandymus, arba

    b)

    trečioji šalis, sudariusi su gamintoju sutartį dėl bandymų atlikimo.

    2.2.

    Naudojantis subrangovų paslaugomis nedingsta gamintojo prievolė laikytis 41 straipsnio nuostatų, ypač nuostatų dėl techninių tarnybų įgūdžių ir atitikties standartui EN ISO/IEC 17025:2005.

    2.3.

    XV priedo 1 skirsnis taikomas subrangovams.

    3.   Bandymų ataskaita

    Bandymų ataskaitos rengiamos vadovaujantis Direktyvos 2007/46/EB V priedo 3 priedėlyje nustatytais bendraisiais reikalavimais.


    IV PRIEDAS

    XVI PRIEDAS

    SPECIALIOSIOS SĄLYGOS, KURIAS TURI ATITIKTI VIRTUALIŲ BANDYMŲ METODAI IR NORMINIAI AKTAI, PAGAL KURIUOS GAMINTOJAS ARBA TECHNINĖ TARNYBA GALI TAIKYTI VIRTUALIŲ BANDYMŲ METODUS

    0.   Tikslai ir taikymo sritis

    Šiame priede nustatytos reikiamos nuostatos dėl virtualių bandymų atlikimo remiantis 11 straipsnio 3 dalimi.

    Jis netaikomas 11 straipsnio 2 dalies antrai pastraipai.

    1.   Norminių aktų sąrašas

    Nr.

    Nuoroda į norminį aktą

    Dalykas

    3.

    Direktyva 70/221/EEB

    Degalų bakai ir (arba) galiniai apsauginiai įtaisai

    6.

    Direktyva 70/387/EEB

    Durų užraktai ir vyriai

    8.

    Direktyva 2003/97/EB

    Netiesioginio matymo įtaisai

    12.

    Direktyva 74/60/EEB

    Vidaus įranga

    16.

    Direktyva 74/483/EEB

    Išorinės iškyšos

    20.

    Direktyva 76/756/EEB

    Apšvietimo ir šviesos signalizavimo įtaisų įrengimas

    27.

    Direktyva 77/389/EEB

    Vilkimo kabliai

    32.

    Direktyva 77/649/EEB

    Priekinis matymas

    35.

    Direktyva 78/318/EEB

    Apliejimas ir (arba) valymas

    37.

    Direktyva 78/549/EEB

    Ratų apsaugai

    42.

    Direktyva 89/297/EEB

    Šoninės apsaugos priemonės

    49.

    Direktyva 92/114/EEB

    Kabinų išorinės iškyšos

    50.

    Direktyva 94/20/EB

    Sukabinimo įtaisai

    52.

    Direktyva 2001/85/EB

    Miesto autobusai ir tolimojo susisiekimo autobusai

    57.

    Direktyva 2000/40/EB

    Apsauginis priekio užkardas

    1 priedėlis

    Bendrosios sąlygos, kurias turi atitikti virtualaus bandymo metodai

    1.   Virtualaus bandymo struktūra

    Aprašant ir atliekant virtualų bandymą, naudojama tokia pamatinė schema:

    a)

    tikslas;

    b)

    struktūros modelis;

    c)

    ribinės sąlygos;

    d)

    apkrovos prielaidos;

    e)

    apskaičiavimas;

    f)

    įvertinimas;

    g)

    pagrindimas dokumentais.

    2.   Kompiuterinio modeliavimo ir skaičiavimo pagrindai

    2.1.   Matematinis modelis

    Matematinį modelį pateikia gamintojas. Jis turi atskleisti transporto priemonės, sistemos ir sudėtinės dalies, kurios bandymai atliekami siekiant nustatyti, ar laikomasi norminio akto ir jo ribinių sąlygų reikalavimų, struktūros sudėtingumą.

    Tos pačios nuostatos mutatis mutandis taikomos atskirai be transporto priemonės atliekant sudėtinių dalių ar techninių mazgų bandymus.

    2.2.   Matematinio modelio patvirtinimo procesas

    Modelis patvirtinamas atsižvelgiant į realias bandymo sąlygas.

    Šiuo tikslu atliekamas fizikinis bandymas, kad būtų galima palyginti taikant matematinį modelį gautus rezultatus su fizikinio bandymo rezultatais. Įrodoma, kad bandymų rezultatus galima palyginti. Gamintojas arba techninė tarnyba parengia patvirtinimo ataskaitą ir ją pateikia patvirtinimo institucijai.

    Apie bet kokius matematinio modelio ar programinės įrangos pakeitimus, dėl kurių patvirtinimo ataskaita būtų pripažinta negaliojančia, pranešama patvirtinimo institucijai, kuri gali pareikalauti iš naujo vykdyti patvirtinimo procesą.

    3 priede pateikiama patvirtinimo proceso schema.

    2.3.   Dokumentai

    Gamintojas pateikia modeliavimui ir skaičiavimui naudotus duomenis ir pagalbines priemones ir juos tinkamai pagrindžia dokumentais.

    3.   Priemonės ir parama

    Techninei tarnybai paprašius gamintojas pateikia reikiamas priemones, įskaitant programinę įrangą, arba sudaro sąlygas jomis naudotis.

    Be to, techninei tarnybai jis suteikia reikiamą paramą.

    Sudarant techninei tarnybai reikalingas sąlygas arba teikiant jai paramą nepanaikinama techninės tarnybos prievolė užtikrinti personalo įgūdžius, mokestį už licencijos teises ir konfidencialumą.

    2 priedėlis

    Specialiosios sąlygos, taikomos virtualių bandymų metodams

    1.

    Norminių aktų sąrašas

     

    Nuoroda į norminį aktą

    Priedas ir dalis

    Specialiosios sąlygos

    3.

    Direktyva 70/221/EEB

    II priedas (galinės apsaugos įtaisai)

    5.4.5 punktas

     

    6.

    Direktyva 70/387/EEB

    II priedas

    4.3 punktas

     

    8.

    Direktyva 2003/97/EB

    III priedas

    Visos 3, 4 ir 5 skirsnių nuostatos.

    Nustatytas galinio vaizdo veidrodžių matymo laukas.

    12.

    Direktyva 74/60/EEB

    I priedas

    Visos 5 skirsnio nuostatos („Techniniai reikalavimai“).

    Visų kreivio spindulių ir visų iškyšų matavimas, išskyrus atvejus, kai reikalaujama taikyti jėgą siekiant laikytis minėtų nuostatų.

    II priedas

    Srities, į kurią gali atsitrenkti galva, nustatymas

    16.

    Direktyva 74/483/EEB

    I priedas

    Visos 5 skirsnio („Bendrosios specifikacijos“) ir 6 skirsnio („Detaliosios specifikacijos“) nuostatos.

    Visų kreivio spindulių ir visų iškyšų matavimas, išskyrus atvejus, kai reikalaujama taikyti jėgą siekiant laikytis minėtų nuostatų.

    20.

    Direktyva 76/756/EEB

    JT/EEK taisyklės Nr. 48 6 skirsnis („Konkrečios specifikacijos“).

    6.22.9.2.2 punkte nurodytas bandomasis važiavimas atliekamas su tikra transporto priemone.

    JT/EEK taisyklės Nr. 48 4, 5 ir 6 priedų nuostatos.

     

    27.

    Direktyva 77/389/EEB

    II priedo 2 skirsnis

     

    32.

    Direktyva 77/649/EEB

    I priedo 5 skirsnis („Specifikacijos“).

     

    35.

    Direktyva 78/318/EEB

    I priedas

    5.1.2 punktas Tik valomo ploto matavimas.

    37.

    Direktyva 78/549/EEB

    I priedo 2 skirsnis („Specialieji reikalavimai“).

     

    42.

    Direktyva 89/297/EEB

    I priedo 2.8 punktas

    Pasipriešinimas veikiant horizontaliai jėgai ir nuokrypos matavimas.

    49.

    Direktyva 92/114/EEB

    I priedas

    Visos 4 skirsnio nuostatos („Specialieji reikalavimai“).

    N1 transporto priemonėms taikomos šio priedėlio 16 punkte nurodytos nuostatos.

    Visų kreivio spindulių ir visų iškyšų matavimas, išskyrus atvejus, kai reikalaujama, kad turi būti veikiama jėga siekiant laikytis minėtų nuostatų.

    50.

    Direktyva 94/20/EB

    V priedas. Mechaniniams sukabinimo įtaisams taikomi reikalavimai

    Įtrauktos visos 1–8 skirsnių nuostatos.

    VI priedo 1.1 punktas

    Paprastos konstrukcijos mechaninių sukabinimo įtaisų stiprumo bandymai gali būti pakeisti virtualiais bandymais.

    VI priedo 4 skirsnis „Mechaninių sukabinimo įtaisų bandymai“

    Tik 4.5.1 punktas (stiprumo bandymas), 4.5.2 (atsparumas klupčiai) ir 4.5.3 punktas (atsparumas lenkimo momentui).

    52.

    Direktyva 2001/85/EB

    I priedas

    7.4.5 punktas. Stabilumo bandymas I priedo priedėlyje nurodytomis sąlygomis.

    IV priedas. Kėbulo rėmų atsparumas

    4 priedėlis. Kėbulo rėmų atsparumo patikrinimas apskaičiavimo būdu.

    57.

    Direktyva 2000/40/EB

    JT/EEK taisyklės Nr. 93 5 priedo 3 skirsnis

    Pasipriešinimas veikiant horizontaliai jėgai ir nuokrypos matavimas.

    3 priedėlis

    Pripažinimo procesas

    Image


    Top