Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0768

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI ES reglamentų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) vertinimas

    COM/2020/768 final

    Briuselis, 2020 11 30

    COM(2020) 768 final

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

    ES reglamentų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) vertinimas


    1.Aplinkybės

    Neteisėtų narkotikų, pvz., heroino, kokaino ir amfetamino, gamybai reikalingos cheminės medžiagos. Tačiau šios cheminės medžiagos visų pirma naudojamos labai įvairiais teisėtais būdais, pavyzdžiui, vaistų, kosmetikos, plastikų ir kvepalų gamyboje. Šios cheminės medžiagos vadinamos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais). Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakus (prekursorius) retai gamina nusikaltėliai, ketinantys juos panaudoti neteisėtoje narkotikų gamyboje, nes jų gamybai dažnai reikalinga esminė infrastruktūra. Todėl nusikaltėliai stengiasi šias medžiagas nukreipti iš teisėtos prekybos į neteisėtą rinką. Atsirandant vadinamiesiems sukurtų narkotikų pirmtakams (prekursoriams), šis modelis, kuriuo iki šiol buvo remtasi rengiant tarptautinės ir ES teisės aktus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), keičiasi (žr. 4 punktą ir paskesnius punktus).

    Pati prekyba narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) nėra draudžiama dėl jų svarbių teisėtų naudojimo būdų. Veiksminga šių cheminių medžiagų teisėtos prekybos stebėsena ir kontrolė – geriausias būdas kovoti su jų panaudojimu neteisėtų narkotikų gamybai. Todėl ir tarptautiniu, ir ES lygmeniu buvo nustatyta konkreti reglamentavimo sistema.

    Tarptautiniu lygmeniu 1988 m. gruodžio 19 d. priimta 1988 m. JTO konvencija dėl kovos su neteisėta narkotinių priemonių ir psichotropinių medžiagų apyvarta (toliau – 1988 m. JT konvencija), kurios nuostatomis siekiama užkirsti kelią medžiagų, kurios dažnai naudojamos neteisėtai narkotikų gamybai, patekimui į neteisėtą rinką.

    ES lygmeniu šiuo tikslu priimtas 2004 m. gruodžio 22 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 111/2005, nustatantis prekybos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) tarp Bendrijos ir trečiųjų šalių stebėsenos taisykles 1 (toliau – išorės prekybos reglamentas) ir 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 273/2004 dėl narkotinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) 2 (toliau – ES vidaus prekybos reglamentas) bei jų bendri deleguotieji ir įgyvendinimo reglamentai. Toliau jie vadinami „reglamentais“.

    Kovos su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) neteisėtu naudojimu ir neteisėta prekyba priemonės yra svarbi 2017–2020 m. ES kovos su narkotikais veiksmų plano, parengto pagal 2013–2020 m. laikotarpiui nustatytą bendrąją ES kovos su narkotikais strategiją 3 , dalis. Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolė – vienas iš prioritetų, nustatytų narkotikų tiekimo mažinimui skirtame skyriuje. Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) neteisėto naudojimo ir neteisėtos prekybos problemos sprendimas taip pat yra vienas iš 2021–2025 m. ES kovos su narkotikais darbotvarkės ir veiksmų plano 4 tikslų. Susijusios priemonės įtrauktos į bendrą strateginį saugumo stiprinimo, sutrikdant narkotikų rinkų veikimą, prioritetą.

    Šioje ataskaitoje pateikiami 2017–2019 m. atlikto šių reglamentų vertinimo rezultatai. Ji parengta remiantis išorės rangovo tyrimu, atliktu Komisijos užsakymu. Taip pat vyko konsultacijos su suinteresuotaisiais subjektais ir viešos konsultacijos, atliktos apklausos ir surengtas praktinis suinteresuotųjų subjektų seminaras.

    Vertinimas atliktas atsižvelgiant į abiejų reglamentų reikalavimą iki 2019 m. gruodžio 31 d. pateikti „Europos Parlamentui ir Tarybai ataskaitą apie šio reglamento įgyvendinimą ir veikimą, visų pirma apie galimą poreikį imtis papildomų veiksmų stebint ir kontroliuojant įtartinus sandorius dėl į oficialų sąrašą neįtrauktų medžiagų“ 5 .

    2.Vertinimo išvados

    Atliekant vertinimą įvertintas šių reglamentų įgyvendinimas, veiksmingumas, efektyvumas, aktualumas, suderinamumas ir ES pridėtinė vertė.

    2.1.Įgyvendinimas

    Reglamentai dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) tiesiogiai taikomi valstybėse narėse. Todėl valstybėms narėms nereikia jų perkelti į nacionalinę teisę.

    Svarbiausi patekimo į neteisėtą rinką prevencijos dalyviai yra teisėta prekyba besiverčiantys veiklos vykdytojai (gamintojai, platintojai, tarpininkai, importuotojai, eksportuotojai ir didmenininkai). Pagal teisės aktus jie privalo imtis apsaugos nuo vagystės priemonių, tikrinti savo klientų sąžiningumą, nustatyti įtartinus sandorius ir įspėti valdžios institucijas. Todėl veiksminga pramonės ir valdžios institucijų partnerystė yra labai svarbi įgyvendinant reglamentavimo sistemą.

    Reglamentai taikomi narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakams (prekursoriams), kurie apibrėžiami kaip „į oficialų sąrašą įtrauktos medžiagos“ ir įtraukti į šių reglamentų priedus. Tačiau juose taip pat yra nuostatų, galiojančių „į oficialų sąrašą neįtrauktoms medžiagoms“, visų pirma dėl poreikio valdžios institucijoms pranešti apie įtartinus sandorius. Į oficialų sąrašą neįtraukti narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai) yra medžiagos, kurios, nors ir neįtrauktos į ES teisės aktus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), gali būti naudojamos neteisėtai narkotikų gamybai. Dažniausiai naudojamos į oficialų sąrašą neįtrauktos medžiagos įrašytos į ES savanoriškos į oficialų sąrašą neįtrauktų medžiagų stebėsenos sąrašą. Šis sąrašas yra konfidencialus ir pateikiamas tik patikimiems ekonominės veiklos vykdytojams; jų prašoma, kad jie praneštų valdžios institucijoms apie įtartinus sandorius, susijusius su sąraše nurodytomis medžiagomis.

    Cheminės medžiagos yra įtrauktos į oficialų sąrašą, t. y. oficialiai įtrauktos į šiuos reglamentus, kai veiklos vykdytojų ir kompetentingų institucijų patiriamos įtraukimo į oficialų sąrašą sąnaudos neviršija griežtesnės kontrolės teikiamos naudos arba todėl, kad medžiagą galima lengvai pakeisti ir panaudoti neteisėtai narkotikų gamybai.

    Reglamentų reikalavimai tikslinami pagal medžiagų tinkamumą ir svarbą neteisėtai narkotikų gamybai; jos skirstomos į keletą kategorijų (3 ES vidaus prekybos kategorijos ir 4 išorės prekybos kategorijos).

    Vertinimas parodė, kad reglamentų įgyvendinimas valstybėse narėse iš esmės skiriasi. Tai inter alia lėmė žmogiškųjų išteklių, kuriuos valstybės narės skyrė šioms užduotims, skirtumai, reikšmingi licencijų savininkų ar registracijos turėtojų patikrinimų vietoje dažnumo skirtumai, skirtingi mišinių, kurių sudėtyje yra narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), apibrėžčių aiškinimai, baudų už reglamentų pažeidimus lygis, taip pat tai, kad labai skiriasi pranešimų apie įtartinus sandorius įvairiose valstybėse narėse skaičius. Tačiau reikšmingą kintamumo laipsnį galima paaiškinti valstybių narių lygmenyje esančiomis specifinėmis aplinkybėmis. Pavyzdžiui, tarp valstybių narių esama didelių skirtumų, susijusių su cheminių medžiagų sektorių mastu ir plėtra. Be to, neteisėtos narkotikų gamybos mastas valstybėse narėse labai skiriasi, o tai turi poveikį tam, kokia svarba suteikiama narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) politikai. Taip pat dideli skirtumai, susiję su tuo, kokie neteisėti narkotikai sukelia daugiausia sveikatos ar socialinių problemų, paaiškina aplinkybę, kodėl valstybės narės skiria nevienodą dėmesį tam tikrų narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) stebėsenai. Pavyzdžiui, valstybė narė, kurioje nėra neteisėtos metamfetamino gamybos ar vartojimo arba jų mastas yra nedidelis, negali teikti išskirtinės pirmenybės narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), reikalingų neteisėtai metamfetamino gamybai, stebėsenai. Vis dėlto kai kuriuos iš šių skirtumų, pavyzdžiui, kai baudos, skiriamos už ES teisės aktų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) pažeidimus labai skiriasi, gali tekti panagrinėti atidžiau, visų pirma siekiant įvertinti, ar tos baudos yra atgrasančios, veiksmingos ir proporcingos.

    2.2.Veiksmingumas

    Analizės, kurios prasideda nuo įtariamos neteisėtos narkotikų gamybos

    Siekiant įvertinti bendrą reglamentų veiksmingumą, išskiriamos ES politikai svarbios pagrindinės narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) rūšys ir regionai, kuriuose jos paprastai naudojamos neteisėtai narkotikų gamybai.

    a) Sintetinių narkotikų gamyba ES (daugiausia MDMA ir amfetaminai 6 )

    Pagrindiniai narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai) 7  

    Apskritai pagrindiniai narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai), kurie gamybos procese yra visiškai arba iš dalies integruojami į narkotiko molekulę (t. y. galutinį produktą) ir todėl visiškai arba iš dalies sukelia narkotikų vartotojo pageidaujamą psichotropinį poveikį, nėra gaminami ES ir todėl yra teisėtai arba neteisėtai importuojami į ES.

    Šis vertinimas rodo, kad šie narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai) į neteisėtą rinką patenka netradiciniu būdu. Pagrindiniai amfetaminų ir MDMA gamybai ES naudojami narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai) dabar beveik išimtinai yra sukurtų narkotikų pirmtakai (prekursoriai). Sukurtų narkotikų pirmtakai (prekursoriai) – tai panašios kaip ir į oficialų sąrašą įtraukto narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtako (prekursoriaus) cheminės sudėties medžiagos, specialiai sukurtos siekiant apeiti valdžios institucijų vykdomą kontrolę, o apie tų medžiagų teisėtus panaudojimo būdus paprastai nežinoma. Be to, metamfetaminas dažnai gaminamas ES pagrindinių narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) efedrino ir pseudoefedrino pagrindu. Daugeliu atvejų jie gaunami iš vaistų, kurių sudėtyje yra šių medžiagų ir kurie buvo teisėtai įsigyti kaip nereceptiniai vaistai tam tikrų valstybių narių vaistinėse. Kitaip tariant, tradicine prasme šie narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai) nepatenka į neteisėtą rinką. Todėl kalbant apie pagrindinių cheminių medžiagų tiekimą neteisėtai sintetinių narkotikų gamybai ES, galime daryti išvadą, kad apskritai narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) patekimo į neteisėtą rinką prevencija yra veiksminga. Tačiau sėkminga patekimo į neteisėtą rinką prevencija ir atsiradę nauji gamybos metodai, kuriems taikyti nereikalingos į oficialų sąrašą įtrauktos medžiagos, veikiausiai paskatino narkotikų prekeivius vis labiau naudoti sukurtų narkotikų pirmtakus (prekursorius) (žr. „Aktualumas“).

    Pagalbiniai narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai) 8  

    Be pagrindinių narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), sintetinių narkotikų gamybai ES taip pat reikalingi dideli kiekiai įvairių rūšių pagalbinių narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), pvz., reagentų, tirpiklių, atskiriamųjų ir dispersinių medžiagų, kurios naudojamos cheminės sintezės metu, bet neįeina į narkotiko sudėtį.

    Vertinimas rodo, kad daugelis šių pagalbinių narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) iš teisėtų kanalų į neteisėtus kanalus tradiciškai patenka ES teritorijoje. Tai pagrindžia ir tas faktas, kad ES muitinės institucijos beveik niekada nekonfiskuoja pagalbinių narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) prie ES išorės sienų, o tai reiškia, kad jie pagaminami ES teritorijoje.

    Šios cheminės medžiagos, kurių daugelis yra nesupakuotos cheminės medžiagos, paprastai pagaminamos ir parduodamos labai dideliais kiekiais, todėl ypač sunku vykdyti jų patekimo į neteisėtą rinką prevenciją. Neteisėtų sintetinių narkotikų gamintojų poreikiams patenkinti reikia tik nedidelės viso pagaminto ir parduodamo kiekio dalies. Tai reiškia, kad nors didžioji dauguma veiklos vykdytojų gali vykdyti visus reglamentų reikalavimus, užtenka tik kelių nerūpestingų ar korumpuotų veiklos vykdytojų, kad neteisėtiems narkotikų gamintojams būtų tiekiami reikalingi pagalbiniai narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai). Visgi, kalbant apie sintetinių narkotikų gamybą ES ir pagalbines chemines medžiagas, darytina išvada, kad narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) patekimo į neteisėtą rinką prevencija ES nėra veiksminga.

    b) Heroino gamyba, paprastai vykdoma Vidurinėje ir Pietryčių Azijoje

    Acto rūgšties anhidridas (AA) naudojamas kaip acetilinimo medžiaga, siekiant morfiną paversti heroinu; dėl jo svarbos heroino gamyboje jam taikoma tarptautinė narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolė 9 . Tai vienas iš narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), kuriam valdžios institucijos visame pasaulyje skiria daugiausia dėmesio, nes heroinas yra vienas iš labiausiai priklausomybę sukeliančių narkotikų, su kuriuo susijusi neproporcingai didelė dalis sveikatos problemų ir mirtingumas dėl narkotikų vartojimo, be to, įtariama, kad heroino gamyba Afganistane yra susijusi su terorizmo finansavimu.

    Pasaulyje vyksta ir toliau plečiasi didelio masto AA gamyba ir prekyba, todėl, atsižvelgiant ir į tai, kad neteisėtai heroino gamybai reikia palyginti nedidelių kiekių (apie 0,01 proc.), panaudojimo neteisėtais tikslais prevencija tampa labai sudėtinga užduotimi. 2013 m. gruodžio mėn. ES sugriežtino teisės aktus dėl pirmtakų (prekursorių) ir nustatė reikalavimą registruoti galutinius AA vartotojus, siekdama ES sumažinti AA patekimą į neteisėtą rinką. Tačiau, nepaisant griežtos kontrolės, AA vis dar patenka į neteisėtą rinką ES. Visų pirma Turkija nuolat konfiskuoja AA, kuris tariamai atkeliauja iš ES ir yra vežamas į Afganistaną. Tarptautinės narkotikų kontrolės valdybos naujausiose ataskaitose 10 taip pat atkreiptas dėmesys į šią problemą ir ES valdžios institucijos paragintos imtis tinkamų priemonių.

    Be to, tam tikrose ES valstybėse narėse buvo surastos neteisėtos laboratorijos, gaminančios heroiną iš morfino. Ekspertų teigimu, gamyba vyksta tokioje neįprastoje vietoje (paprastai heroinas sintetinamas arčiau tų regionų, kuriuose auga augalai, iš kurių jis pagaminamas, konkrečiai aguonos), nes Europos Sąjungoje AA yra pigesnis ir lengviau prieinamas nei Afganistane arba kituose tradiciškai heroiną gaminančiuose regionuose. Tai rodo, kad AA patekimo į neteisėtą rinką prevencija ES nėra veiksminga.



    Analizė, kuri prasideda nuo konfiskuotų ir sulaikytų krovinių skaičiaus

    Konfiskuotų ir sulaikytų krovinių analizė ilgainiui gali padėti suprasti patekimo į neteisėtą rinką bei ES narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) politikos veiksmingumo raidą 11 . Konfiskuoti kroviniai – tai kroviniai, sulaikyti teismo ar kompetentingos institucijos nurodymu. Sulaikyti kroviniai – tai veiklos vykdytojo ar kompetentingų institucijų iniciatyva nuolat sulaikomi kroviniai, nes yra pagrįstų priežasčių manyti, kad sandoriu gali būti siekiama narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) patekimo į neteisėtą rinką.

    Tokia analizė atlikta šio vertinimo metu. Tačiau praktiškai galima daryti vienintelę bendrą išvadą, kad nuolatinė, nors ir chaotiškai vykdoma beveik visų į oficialių sąrašą įtrauktų medžiagų (prekursorių) konfiskacija rodo, kad medžiagos iš teisėtos prekybos vis dar patenka į neteisėtą rinką. Be to, nors sugriežtinus kai kuriuos reglamentus (pvz., 2013 m. AA priskyrus 2A kategorijai ir galutinius vartotojus bei veiklos vykdytojus įpareigojus registruotis) sustiprėjo stebėsenos kontrolė, įgyvendinus šiuos pokyčius, vis dar konfiskuojama nemažai medžiagų.

    Kitas būdas, kaip būtų galima į tai pažvelgti – įvertinti, kiek konfiskuojama pagrindinių cheminių medžiagų, paprastai priskiriamų 1 kategorijai, ir į oficialų sąrašą neįtrauktų medžiagų, kurios gali būti naudojamos kaip jų pakaitalas. Tai padaryta naujausioje Nyderlandų muitinės ataskaitoje 12 . Remiantis šia ataskaita, 2017 ir 2018 m. ES konfiskuota bent 189 tonos pagrindinių cheminių medžiagų. Iš 189 tonų pagrindinių cheminių medžiagų būtų galima pagaminti apie 170 mln. MDMA tablečių ir 103 tonas amfetamino pastos.

    Tačiau tikrasis patekimo į neteisėtą rinką ar kontrabandos mastas veikiausiai yra daug didesnis. Tai rodo daugybė tuščių pakuočių, randamų neteisėtose laboratorijose, ir daugybė panaudotų cheminių medžiagų šalinimo vietų. Remiantis Europos ataskaitų apie vietas, susijusias su sintetinių narkotikų gamyba, teikimo priemone (angl. European Reporting Instrument on Sites related to Synthetic Production (ERISSP)), 2018 m. pranešta apie 311 šalinimo vietų.

    Dar viena šios didelio masto sintetinių narkotikų gamybos ES pasekmė, kurią rodo dideli rasti pagrindinių cheminių medžiagų kiekiai, yra ta, kad neteisėtas laboratorijas pasiekė ir todėl į neteisėtą rinką pateko dar didesni pagalbinių medžiagų (tirpiklių, reagentų ir kt.) kiekiai 13 . Teisėsaugos institucijų žvalgybinė informacija rodo, kad dauguma pagalbinių medžiagų į neteisėtas laboratorijas atkeliauja iš ES, nes muitinė jų beveik niekada nekonfiskuoja prie ES išorės sienų. Darytina išvada, kad ES veikiausiai yra labai daug pagalbinių medžiagų patekimo į neteisėtą rinką ES viduje atvejų. Tai patvirtina pirmiau pateiktą išvadą, kad pagalbinių medžiagų patekimo į neteisėtą rinką prevencija ES nėra veiksminga.

    2.3.Efektyvumas

    Atliekant efektyvumo vertinimą, paprastai vertinamas išteklių, naudotų vykdant intervencijos veiksmus, ir jais pasiektų pokyčių sąsaja. Atliekant šį konkretų vertinimą, buvo neįmanoma nustatyti aiškios sąsajos. Nėra jokio pakankamai griežto būdo pinigine išraiška įvertinti sumažėjusio narkotikų tiekimo poveikį vykdant narkotikų gamybai reikalingų pirmtakų (prekursorių) panaudojimo tokiais tikslais prevenciją.

    Nors pagrindinės (patekimo į neteisėtą rinką prevencijos) naudos negalima įvertinti pinigine išraiška, vertinimo metu gauta pakankamai įrodymų, kad reglamentų efektyvumas nekelia abejonių. Dėl jų valdžios institucijų ir veiklos vykdytojų patirtos išlaidos negali būti laikomos perteklinėmis, o jų poveikis siekiant didelės naudos (nors ji negali būti kiekybiškai įvertinta) buvo plačiai pripažintas.

    Visgi vertinimas taip pat parodė, kad efektyvumą dar galima didinti, ypač išorės prekybos srityje, trumpinant ankstyvųjų pranešimų apie eksportą terminus ir nustatant įvairių įpareigojimų ribas ir elektroninę importo ir eksporto leidimų (e. licencijavimo) sistemą, siekiant automatizuoti tų leidimų patvirtinimą nacionalinėse muitinėse ES vieno langelio sistemos aplinkoje, skirtoje muitinės iniciatyvai 14 .

    2.4.Aktualumas

    Kadangi neteisėta narkotikų rinka yra labai dinamiška ir prieinami neteisėti narkotikai bei jų gamybai naudojami pirmtakai (prekursoriai) nuolat keičiasi, teisės aktų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) aktualumą lemia mastas, kuriuo šiais teisės aktais toliau ribojamas pirmtakų (prekursorių) tiekimas neteisėtai narkotikų gamybai, taip ribojant pagamintų ir vėliau mūsų visuomenei pateiktų neteisėtų narkotikų kiekį.

    Kaip greitai nauji narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai) gali būti įtraukti į reglamentus?

    Nuo teisės aktų peržiūros, kuri buvo atlikta 2013 m., medžiagos gali būti įtrauktos į reglamentus (tai taip pat vadinama įtraukimu į oficialų sąrašą) priimant Komisijos deleguotąjį reglamentą. Todėl reglamentams pritaikyti reikalingas laikas sutrumpėjo 12–15 mėnesių. Nors, palyginti su laikotarpiu iki 2013 m., kai reglamentus buvo galima papildyti tik laikantis įprastos teisėkūros procedūros (o ji dažnai trukdavo keletą metų), padėtis gerokai pagerėjo, vis dėlto 12–15 mėnesių laikotarpis vis tiek per ilgas. Narkotikų prekyba užsiimantys nusikaltėliai turi nemažai laiko, per kurį gali toliau santykinai lengvai naudoti medžiagą neteisėtai narkotikų gamybai ir, be to, gali kurti alternatyvas, kol baigiamas naujų medžiagų įtraukimo į oficialų sąrašą procesas.

    Todėl galima daryti išvadą, kad tam tikru mastu reglamentais galima spręsti naujų medžiagų, naudojamų neteisėtai narkotikų gamybai, atsiradimo problemą, tačiau taip pat reikia toliau ieškoti būdų, kaip paspartinti įtraukimo į oficialų sąrašą procesą, turint omenyje, kaip greitai ir lengvai neteisėti narkotikų gamintojai gali sukurti naujas medžiagas, nepatenkančias į reglamentų taikymo sritį.

    Ar reglamentais gali būti sprendžiama padidėjusio į oficialų sąrašą neįtrauktų medžiagų, visų pirma sukurtų narkotikų pirmtakų (prekursorių), panaudojimo problema?

    Kaip jau minėta, šiuo metu neteisėti sintetinių narkotikų gamintojai ES beveik išimtinai naudoja sukurtų narkotikų pirmtakus (prekursorius).

    Teisėsaugos institucijos ir chemijos specialistai aiškina, kad beveik nėra jokių būdų, kaip būtų galima apriboti sukurtų narkotikų pirmtakų (prekursorių) gamintojų inovacijas. Kitaip tariant, kaskart į oficialų sąrašą įtraukus naują medžiagą, nusikaltėliai galės nežymiai patobulinti kai kurias molekules ir gauti naują sukurtų narkotikų pirmtaką (prekursorių). Tam nereikia daug laiko, ir bet kuriuo atveju šis laikotarpis dažnai yra trumpesnis nei naujos medžiagos įtraukimo į oficialų sąrašą laikotarpis. Todėl valdžios institucijos niekada negalės pakankamai greitai reaguoti, kad pagal galiojančią teisės aktų sistemą galėtų išspręsti šią problemą.

    Kad parodytume, kaip veikia šis mechanizmas, galime pažvelgti į ES amfetamino gamybai naudojamo pagrindinio pirmtako (prekursoriaus) raidą per pastaruosius dešimt metų. Iki 2010 m. šis narkotikas ES buvo neteisėtai gaminamas daugiausia į oficialų sąrašą įtrauktos medžiagos (prekursoriaus) benzilmetilketono (BMK) pagrindu. Tačiau, galimai dėl valdžios institucijų vykdytos veiksmingos kontrolės ir taikytų stebėsenos priemonių, neteisėti narkotikų gamintojai ėmė ieškoti alternatyvų. Todėl vėliau buvo sukurtas alfa-fenilacetoacetonitrilas (APAAN), paskui alfa-fenilacetoacetamidas (APAA) ir galiausiai metilo alfa-fenilacetoacetatas (MAPA); visi jie yra sukurtų narkotikų pirmtakai (prekursoriai), kurie amfetamino gamyboje naudojami vietoj BMK. Vis dėlto yra požymių, kad neteisėtai ES pagaminto amfetamino kiekis ir toliau didėja. Šis procesas aiškiai parodo narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolės principo, kuris daugiausia pagrįstas kiekvienos atskiros medžiagos įtraukimu į oficialų sąrašą, taikymo ribotumą ir sunkumus.

    Taip pat pažymėtina, kad tradiciniai teisėtai naudojamų medžiagų patekimo į neteisėtą rinką prevencijos būdai paseno ir šiuo požiūriu yra gerokai mažiau veiksmingi. Ypač sudėtingas bendradarbiavimas su chemijos sektoriumi, kuriam nustatytas įpareigojimas pranešti apie įtartinus sandorius; tai – svarbi ES požiūrio į narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakus (prekursorius) ypatybė. Ekonominės veiklos vykdytojai, dalyvaujantys šių sukurtų narkotikų pirmtakų (prekursorių) gamyboje, greičiausiai sąmoningai veikia neteisėtai ir todėl niekada nebendradarbiaus su valdžios institucijomis arba nepraneš apie įtartinus sandorius.

    2013 m. peržiūrint šiuos teisės aktus teisės aktų leidėjams jau buvo žinoma ši problema (APAAN atsirado prieš 2013 m.), todėl jie priėmė vadinamąsias visaapimančias reglamentų nuostatas. Šių nuostatų tikslas buvo leisti kompetentingoms institucijoms įsikišti tais atvejais, kai į oficialų sąrašą neįtrauktos medžiagos, įskaitant sukurtų narkotikų pirmtakus (prekursorius), buvo parduodamos arba vežamos kontrabanda siekiant jas panaudoti neteisėtai narkotikų gamybai.

    Nustačius visaapimančią išorės prekybos reglamento nuostatą, ES valstybių narių kompetentingos institucijos įpareigojamos uždrausti į ES muitų teritoriją įvežti ar iš jos išvežti į oficialų sąrašą neįtrauktų medžiagų krovinius, kai yra pakankamai įrodymų, kad tos medžiagos yra skirtos neteisėtai narkotinių ar psichotropinių medžiagų gamybai. Pagal ES vidaus prekybos reglamentą kiekviena ES valstybė narė gali priimti priemones, kurios yra būtinos, kad jos kompetentingos institucijos galėtų kontroliuoti ir stebėti įtartinus sandorius, susijusius su į oficialų sąrašą neįtrauktomis medžiagomis, visų pirma, prireikus sulaikyti ir konfiskuoti krovinius, kad užkirstų kelią tam, kad konkrečios į oficialų sąrašą neįtrauktos medžiagos nebūtų naudojamos neteisėtai narkotinių ar psichotropinių medžiagų gamybai.

    Tačiau patirtis, įgyta įsigaliojus šioms nuostatoms, rodo, kad dauguma valstybių narių netaiko arba negali taikyti šių visaapimančių nuostatų daugiausia todėl, kad trūksta aiškumo, kas yra pakankamas įrodymas.

    Problemų, susijusių su visaapimančiomis nuostatomis, ir galimų būdų, kaip jas įveikti, klausimai pastaraisiais metais buvo daugelio ES narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) ekspertų grupės diskusijų tema. Visi ekspertai ir teisėsaugos institucijos sutinka, kad ypač svarbu skubiai rasti būdą, kaip veiksmingai spręsti į oficialų sąrašą neįtrauktų medžiagų, ypač sukurtų narkotikų pirmtakų (prekursorių), problemą taip, kad atitinkamų medžiagų nereikėtų įtraukti į oficialų sąrašą.

    Tačiau taip pat reikėtų pabrėžti, kad, nežiūrint į tai, jog reikia ieškoti alternatyvių būdų, kaip spręsti sukurtų narkotikų pirmtakų (prekursorių) keliamą problemą, tradicinių pagrindinių cheminių medžiagų, pvz., safrolio, BMK ir poperonilo metil-ketono (PMK), patekimo į neteisėtą rinką prevencija tebėra aktuali, nes narkotikų prekeiviai visada pasinaudos būdais, kurie kelia mažiausią pasipriešinimą. Bet kokiais valdžios institucijų nustatytais sušvelninimais iškart pasinaudos nusikaltėliai, todėl neteisėti narkotikų gamintojai grįš prie safrolio, BMK, PMK ir t. t. naudojimo.

    Todėl galima daryti išvadą, kad dabartinė narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolės ir stebėsenos sistema nebegali veiksmingai patenkinti visų visuomenės poreikių, kuriuos ji turėjo tenkinti.

    Šiuo požiūriu reikėtų pabrėžti, kad narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) patekimas į neteisėtą rinką ir neteisėta prekyba jais yra pasaulinio masto reiškinys, todėl būtina bendradarbiauti ir tarptautiniu mastu. Daugiašaliame lygmenyje jo teisinį pagrindą sudaro 1988 m. JTO konvencija, o Jungtinių Tautų Narkotinių medžiagų komisija ir Tarptautinės narkotikų kontrolės valdybos (INCB) pirmtakų (prekursorių) darbo grupė sudaro šio bendradarbiavimo pagrindą. Kalbant apie sukurtų narkotikų pirmtakų (prekursorių) keliamas problemas, visos šalys sutaria, kad šiuo metu nėra lengvai prieinamo sprendimo ir kad reikės taikyti naujoviškus metodus, taip pat vykdyti tarptautinį bendradarbiavimą.

    Be to, ES sudarė susitarimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) su 11 trečiųjų šalių, tarp kurių – Kinija, JAV, Meksika, Kolumbija ir Turkija. Šiuo metu svarbiausias bendradarbiavimas yra su Kinija, nes, turimomis žiniomis, visi sukurtų narkotikų pirmtakai (prekursoriai), kurie ES naudojami neteisėtai narkotikų gamybai, yra gaunami iš Kinijos.

    Tačiau tarptautinio bendradarbiavimo vertinimas nepatenka į šio vertinimo apimtį. Pažymėtina, kad, atliekant ES ir Kinijos susitarimo dėl bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos muitinės veiklos srityje vertinimą, atkreipiamas dėmesys į poreikį stiprinti ES ir Kinijos muitinių bendradarbiavimą narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) srityje.

    Ar reglamentais gali būti sprendžiama netinkamo internetinės prekybos platformų naudojimo problema?

    Atliekant vertinimą, sektoriaus suinteresuotieji subjektai pabrėžė, kad internetinės prekybos platformų kontrolės trūkumas jiems kelia susirūpinimą. Tokios prekybos platformos gali būti įvairių formų: kai kurios už tam tikrą mokestį arba nemokamai tik teikia informaciją apie pirkėją ir tiekėją, bet sandoriuose nedalyvauja; kitos veikia kaip prekybos platformos ir tiesiogiai dalyvauja pardavime; gamintojai taip pat dažnai parduoda savo produkciją per savo įmonės interneto svetaines.

    Tačiau šiuo metu yra labai mažai patikimos informacijos šia tema. Sunku nuspręsti, ar šias internetinės prekybos platformas reikia reguliuoti specialiomis reglamentų nuostatomis; tai priklauso ir nuo jų konkrečios formos ar jų teikiamų paslaugų. Šį klausimą reikės išsamiau išnagrinėti. Šiuo požiūriu bus svarbu užtikrinti suderinamumą su Europos skaitmenine strategija.

    2.5.Suderinamumas

    Atliekant reglamentų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) suderinamumo vertinimą, išnagrinėti keli aspektai.

    Ar reglamentai tinkamai veikia tarptautiniu mastu ir vienas kito atžvilgiu?

    Surengus viešas ir tikslines konsultacijas, buvo galima nustatyti įvairius konkrečius pareikštos kritikos aspektus, susijusius su vertinamų teisės aktų vidiniu suderinamumu. Šie aspektai yra: mišinių apibrėžtis; tai, kad 4 kategorijos medžiagos 15 (išvardytos išorės prekybos reglamento priede) nėra įtrauktos ir į ES vidaus prekybos reglamentą; pageidavimas sujungti du galiojančius atskirus reglamentus.

    Išanalizavus šias kritines pastabas (kurias išreiškė tik respondentų mažuma), prieita prie išvados, kad pačios savaime jos nekelia abejonių dėl reglamentų vidinio suderinamumo per se. Sunkumai, susiję su mišinių apibrėžtimi, kyla ne dėl prieštaravimų ar neaiškumų teisiniuose tekstuose, o veikiau dėl nevienodo jos įgyvendinimo. Tai, kad į ES vidaus prekybos reglamentą nėra įtrauktos 4 kategorijos medžiagos, nė kiek nemažina atitinkamų išorės prekybos reglamento nuostatų veiksmingumo, nes pastarajame reglamente nustatyti įpareigojimai tik dėl šių medžiagų eksporto, t. y. jo poveikis jaučiamas už ES ribų. Kalbant apie galimą abiejų reglamentų sujungimą, visos tokio sprendimo priežastys buvo pagrįstos patogumo aspektu ir nebuvo nustatyta, kad dėl kurių nors konkrečių nuostatų kyla neaiškumų, susijusių su reikalinga veiksmų kryptimi ar juo labiau, kad jos vienos kitoms prieštarauja.

    Kaip šie reglamentai susiję su kitais ES lygmens intervencijos veiksmais?

    Imantis priemonių, skirtų išvengti pagrindinių cheminių medžiagų panaudojimo narkotikų gamybai, šiais reglamentais prisidedama prie vieno iš penkių 2013–2020 m. ES kovos su narkotikais strategijos tikslų įgyvendinimo, būtent „padėti trikdyti neteisėtų narkotikų rinkos veikimą ir gerokai sumažinti galimybių gauti neteisėtų narkotikų“. Konfiskuotų ir sulaikytų narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) krovinių skaičius rodo, kad galiojantys teisės aktai dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) lemia neteisėtų kanalų aprūpinimo narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais), taigi ir neteisėtų narkotikų pasiūlos, sumažėjimą. Tačiau neįmanoma kiekybiškai įvertinti tikslų šių teisės aktų poveikį bendram narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) patekimo į neteisėtus kanalus sumažėjimui.

    Visgi ir toliau bus svarbu, kad ES narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) politika išliktų visapusiškai suderinta su ES kovos su narkotikais darbotvarke ir veiksmų planu. Šiuo požiūriu vienas ypač svarbus aspektas yra susijęs su parama, kurią Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (EMCDDA) galėtų teikti renkant, konsoliduojant ir analizuojant su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) susijusius duomenis.

    Ar šie reglamentai gali kartu galioti nesukeldami įtampos dėl susijusių nacionalinių intervencijos veiksmų, kurie leidžiami pagal ES sutartis?

    Galima suderinamumo problema yra susijusi su tuo, kad viena konkreti medžiaga, gama-butirolaktonas (GBL), yra ir narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakas (prekursorius), ir narkotikas. Dėl neaiškaus medžiagos statuso susidarė situacija, kai medžiaga įvairiose valstybėse narėse yra reglamentuojama labai skirtingai. Taip pat nustatytos kelios medžiagos, kurios valstybių narių lygmenyje pagal narkotikų srities teisės aktus įtrauktos į oficialų sąrašą kaip narkotikas, o pagal reglamentus – kaip narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakas (prekursorius). Šie klausimai patys savaime nedaro poveikio šių reglamentų veiksmingumui, bet konkrečiais atvejais jie gali kelti problemų ES vidaus rinkos vientisumui. Tačiau taip yra ne dėl pačių reglamentų nuostatų, šio pavojaus neįmanoma pašalinti daliniais reglamentų pakeitimais. Iš tiesų 1988 m. JTO konvencijos lentelėse nurodytos medžiagos pagal reglamentus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) turi likti įtrauktos į oficialų sąrašą, neatsižvelgiant į tai, ar kai kurios valstybės narės jas laiko ir vertina kaip narkotikus. Reglamentų požiūriu svarbu užtikrinti, kad medžiagos būtų įtraukiamos į oficialų sąrašą pagal nuosekliai taikomus kriterijus, nors to visiškai užtikrinti neįmanoma, turint omenyje privalomus įpareigojimus, kylančius iš 1988 m. JTO konvencijos teksto.



    Reglamentų suderinamumas su tarptautiniais įsipareigojimais

    Reglamentuose nustatyti įpareigojimai, kurie pagal 1988 m. JTO konvenciją taikomi ją pasirašiusioms šalims, pvz., visų pirma įpareigojimas imtis priemonių, siekiant užkirsti kelią sukurtų medžiagų panaudojimui neteisėtos narkotikų gamybos tikslais (Konvencijos 12 straipsnio 1 dalis) ir įpareigojimas nustatyti ir taikyti tarptautinės prekybos specialiai sukurtomis medžiagomis stebėsenos sistemą (12 straipsnio 9 dalies a punktas).

    Kalbant apie medžiagas, su kuriomis susiję šie įpareigojimai, yra skirtumų tarp 1988 m. JTO konvencijos I ir II lentelėse nurodytų medžiagų ir pagal reglamentus į oficialų sąrašą įtrauktų medžiagų. Tačiau šie skirtumai atsiranda todėl, kad į oficialų sąrašą įtraukiant visas 1988 m. JTO konvencijoje išvardytas medžiagas ES teisės aktuose numatomos papildomos medžiagos, kurios buvo įtrauktos į oficialų sąrašą siekiant spręsti konkrečias ES nustatytas problemas. Todėl nėra jokių suderinamumo su 1988 m. JTO konvencija problemų. Be įpareigojimų, kylančių iš 1988 m. JTO konvencijos, Narkotinių medžiagų komisija reguliariai priima sprendimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolės ir stebėsenos. Šie sprendimai nėra privalomo pobūdžio, be to, daugeliu atvejų ES įgyvendina sprendimuose pateiktas rekomendacijas dar iki jų priėmimo, nes ES dažnai anksti pradeda taikyti gerąją patirtį arba naujoviškus metodus narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) politikos srityje.

    Galima daryti bendrą išvadą, kad atlikus vertinimą nenustatyta didelių suderinamumo problemų, susijusių su reglamentais dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių). Konkrečiai, nėra jokių vidinio nesuderinamumo aspektų, taip pat jokių nesuderinamumo aspektų, kurie būtų privalomi tarptautinių šios srities ES įsipareigojimų požiūriu.

    2.6.ES pridėtinė vertė

    Nagrinėjant reglamentų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) pridėtinę vertę išskiriami du svarbūs aspektai:

    -kadangi galioja 1988 m. JTO konvencija, pagal kurią visos ES valstybės narės yra laikomos ją pasirašiusiomis šalimis, vis tiek būtų reikėję priimti šios srities teisės aktus, nesvarbu, nacionaliniu ar ES lygmeniu;

    -padėties, kuri būtų priešinga ES lygmens intervencijos veiksmams (t. y., kai valstybės narės įgyvendina priemones nacionaliniu lygmeniu), scenarijus yra neįmanomas teisiniu požiūriu arba yra įmanomas tik retomis aplinkybėmis.

    Taip pat pažymėtina, kad išorės prekybos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) reguliavimas ES lygmeniu yra tiesioginė ES išimtinės kompetencijos šiuo klausimu pasekmė, ir, atsižvelgiant į su suderinamumu susijusias aplinkybes, yra pageidautina, kad ES vidaus prekyba būtų reguliuojama simetriškai.

    Nepaisant to, kad galimybės imtis intervencinių veiksmų nacionaliniu lygmeniu visgi ribotos, yra įtikinamų priežasčių, kodėl intervencija ES lygmeniu iš esmės yra pageidautina. Ypač reglamentuose dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) minima valstybių narių administracinių institucijų tarpusavio pagalba ir jų bendradarbiavimas su Komisija. Tai ypač vertinga (ir beveik nepakeičiama) reglamentavimo intervencijos priemonė, kuria siekiama išvengti konkrečių prekių patekimo į neteisėtus kanalus ir jų naudojimo nusikalstamai veiklai, nes tokia veikla iš esmės nėra viešai žinoma, o su ja susijusi informacija prieinama tik kompetentingoms institucijoms ir dažnai yra konfidenciali.

    Tiksliniuose klausimynuose pateikta papildomų įžvalgų, kokią konkrečią naudą teikia narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolė ES lygmeniu, pvz., bendrų apibrėžčių, kriterijų ir metodų taikymas, kurią vykdant užtikrinamas didesnis įgyvendinimo kontrolės priemonių suderinamumas, o ekonominės veiklos vykdytojams pateikiamos aiškios ir nuspėjamos taisyklės.

    Neigiamas intervencinių veiksmų ES lygmeniu poveikis siejamas su tuo, kad ilgai užtrunka reglamentų dalinių pakeitimų, kuriais siekiama į oficialų sąrašą įtraukti papildomas medžiagas (žr. „Aktualumas“), priėmimas, taip pat kyla problemų, dėl atskirų valstybių narių taikomų skirtingų prioritetų, kalbant apie medžiagas, kurias jos nori kontroliuoti.

    Tačiau, atsižvelgus į viską, valstybių narių valdžios institucijų ir ekonominės veiklos vykdytojų pateiktuose atsakymuose nauda pabrėžiama gerokai labiau nei neigiami aspektai.

    Vertinimas taip pat įtikinamai parodė, kad nacionalinio lygmens teisėkūros priemonės, kurios savaime yra ribojamos sutarčių nuostatomis, teisinio tikrumo ir veiksmingumo požiūriais yra mažiau svarbios nei intervenciniai veiksmai ES lygmeniu.

    3.IŠVADOS

    Vertinimas parodė, kad reikia imtis papildomų veiksmų dėl į oficialų sąrašą neįtrauktų medžiagų, ypač dėl sukurtų narkotikų pirmtakų (prekursorių).

    Todėl Komisija, atsižvelgdama į šią išvadą, apsvarstys galimybę peržiūrėti ES reglamentus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) ir susijusias teisines priemones,  pvz., 2004 m. spalio 25 d. Tarybos pamatinį sprendimą 2004/757/TVR, nustatantį būtiniausias nuostatas dėl nusikalstamų veikų sudėties požymių ir bausmių neteisėtos prekybos narkotikais srityje, ir nedarys išankstinių išvadų dėl to, kokie būtų geresnio reglamentavimo proceso rezultatai.

    Pasinaudojant šia proga, taip pat būtų galima apsvarstyti galimybę sustiprinti įvairius kitus šių reglamentų aspektus, pvz., tuos, kurie susiję su pagalbinių narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) ir AA patekimu iš ES vidaus prekybos į neteisėtą rinką, sumažinti ekonominės veiklos vykdytojams ir kompetentingoms institucijoms tenkančią administracinę naštą bei sugriežtinti internetinės prekybos platformų kontrolę.

    Šiuo tikslu reikės laikytis holistinio požiūrio siekiant užtikrinti suderinamumą su kitomis ES lygmens iniciatyvomis ir politikos kryptimis, visų pirma su: ES kovos su narkotikais darbotvarke ir veiksmų planu; Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) įgaliojimų peržiūra; Europos skaitmenine strategija; nauju muitinės veiksmų planu, ypač su muitinės rizikos valdymu (ir galimybėmis stiprinti muitinės rizikos analizę ir kontrolę nustatant pirmtakus (prekursorius)); nauja muitinių sankcijų iniciatyva; ES vieno langelio sistemos aplinka, skirta muitinės iniciatyvai; ir ES ir Kinijos muitinių bendradarbiavimo vertinimu.

    (1) 2004 m. gruodžio 22 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 111/2005, nustatantis prekybos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) tarp Bendrijos ir trečiųjų šalių stebėsenos taisykles, OL L 22, 2005 1 26, p. 1.
    (2) 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 273/2004 dėl narkotinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), OL L 47, 2004 2 18, p. 1.
    (3)   https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/PDF/?uri=CELEX:52012XG1229(01)&from=LT
    (4) Europos Komisija, Europos Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2021–2025 m. ES kovos su narkotikais darbotvarkė ir veiksmų planas“, COM(2020) 606 final.
    (5) Žr. Reglamento (EB) Nr. 273/2004 16 straipsnio 3 dalį ir Reglamento (ES) Nr. 111/2005 32 straipsnio 4 dalį.
    (6) Amfetaminams priskiriamas amfetaminas ir metamfetaminas.
    (7) Paprastai pagal reglamentus 1 ir 2 kategorija.
    (8) Paprastai pagal šiuos reglamentus tai yra 3 medžiagų kategorija.
    (9) Pagrindiniai heroino gamybos proceso etapai: aguonos (auginimas)opiumasmorfinasheroinas.
    (10) Metinės ataskaitos dėl pirmtakų (prekursorių) (2018 ir 2019 m.) – Pirmtakai (prekursoriai) ir cheminės medžiagos, dažnai naudojamos neteisėtai narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamybai, INCB.
    (11) Reikėtų pabrėžti, kad šis rodiklis turėtų būti atidžiai vertinamas. Konfiskuotų krovinių skaičiaus ir (arba) konfiskuotų kiekių padidėjimas iš pirmo žvilgsnio gali būti vertinamas teigiamai, nes tai reiškia, kad valdžios institucijos veiksmingiau užkirsdavo kelią cheminių medžiagų panaudojimui neteisėtai narkotikų gamybai. Tačiau tai lygiai taip pat galėtų reikšti, kad padaugėjo į neteisėtą rinką patenkančių cheminių medžiagų ir kad problema iš tiesų pasidarė opesnė. Priešingai tai, kad sumažėjo konfiskuotų krovinių skaičius ar konfiskuoti kiekiai, nebūtinai reiškia, kad valdžios institucijos ne taip veiksmingai sprendė patekimo į neteisėtą rinką problemą. Tai gali reikšti, kad į neteisėtą rinka patenka vis mažiau cheminių medžiagų, o tai būtų akivaizdžiai teigiamas pokytis.
    (12) Sintetinių narkotikų gamybai naudojamų pirmtakų (prekursorių) pirminių medžiagų kontrabanda. 2017–2018 m. padėties ataskaita, Douane Belastingdienst, 2019 m.
    (13) Pavyzdžiui, acetonas naudojamas kokaino, heroino, liserginės rūgšties dietilamido (LSD), amfetamino ir metamfetamino antrinių medžiagų gamybai. 1 kg šių narkotikų pagaminti reikia kelių dešimčių litrų šios medžiagos (šaltinis: Mokesčių ir muitų sąjungos GD parengta brošiūra „Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai)“, 2012 m.)
    (14)   https://ec.europa.eu/taxation_customs/general-information-customs/electronic-customs/eu-single-window-environment-for-customs_en
    (15)  Vaistai ir veterinariniai vaistai, kurių sudėtyje yra efedrino ir (arba) pseudoefedrino arba jo druskų.
    Top