EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2019 09 04
COM(2019) 461 final
2019/0186(APP)
Pasiūlymas
TARYBOS REGLAMENTAS
dėl Sąjungos 2020 m. bendrojo biudžeto vykdymo ir finansavimo priemonių, susijusių su Jungtinės Karalystės išstojimu iš Sąjungos
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52019PC0461
Proposal for a COUNCIL REGULATION on measures concerning the implementation and financing of the general budget of the Union in 2020 in relation to the withdrawal of the United Kingdom from the Union
Pasiūlymas TARYBOS REGLAMENTAS dėl Sąjungos 2020 m. bendrojo biudžeto vykdymo ir finansavimo priemonių, susijusių su Jungtinės Karalystės išstojimu iš Sąjungos
Pasiūlymas TARYBOS REGLAMENTAS dėl Sąjungos 2020 m. bendrojo biudžeto vykdymo ir finansavimo priemonių, susijusių su Jungtinės Karalystės išstojimu iš Sąjungos
COM/2019/461 final
EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2019 09 04
COM(2019) 461 final
2019/0186(APP)
Pasiūlymas
TARYBOS REGLAMENTAS
dėl Sąjungos 2020 m. bendrojo biudžeto vykdymo ir finansavimo priemonių, susijusių su Jungtinės Karalystės išstojimu iš Sąjungos
AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS
1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS
•Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai
Jungtinė Karalystė nusprendė išstoti iš Europos Sąjungos, pasinaudodama Europos Sąjungos sutarties (ES sutartis) 50 straipsnyje numatyta procedūra. Gavusi Jungtinės Karalystės prašymą, 2019 m. balandžio 11 d. Europos Vadovų Taryba (50 straipsnis) susitarė 1 dar kartą pratęsti 2 ES sutarties 50 straipsnio 3 dalyje nustatytą terminą iki 2019 m. spalio 31 d. Jei Jungtinė Karalystė iki 2019 m. spalio 31 d. neratifikuos Susitarimo dėl išstojimo arba nepaprašys trečią kartą pratęsti termino, dėl kurio Europos Vadovų Taryba (50 straipsnis) turės susitarti vieningai, ES sutarties 50 straipsnio 3 dalyje nustatytas terminas pasibaigs tą dieną. Taigi 2019 m. lapkričio 1 d. Jungtinė Karalystė trečiąja šalimi taps be susitarimo, kuris užtikrintų, kad išstojimas būtų tvarkingas. Komisija toliau laikosi nuomonės, kad geriausia išeitis yra tvarkingas Jungtinės Karalystės išstojimas iš Sąjungos remiantis Susitarimu dėl išstojimo.
2019 m. birželio 12 d. komunikate „Su Jungtinės Karalystės išstojimu iš Europos Sąjungos susijusių nenumatytų atvejų priemonių rengimo padėtis“ 3 primenama, kad laikantis požiūrio, kurį Europos Vadovų Taryba (50 straipsnis) pabrėžė viso proceso metu, visi dalyviai turi toliau rengtis bet kuriai galimai baigčiai, įskaitant išstojimą be susitarimo. Jame nuspręsta, kad Komisija toliau stebės politinius pokyčius ir įvertins, ar reikėtų pratęsti priimtų priemonių taikymą. Šiuo pasiūlymu iki 2020 m. pratęsiamas Sąjungos biudžeto nenumatytų atvejų sistemos, nustatytos 2019 m. liepos 9 d. Tarybos reglamente (ES, Euratomas) 2019/1197 dėl Sąjungos bendrojo biudžeto vykdymo ir finansavimo priemonių, susijusių su Jungtinės Karalystės išstojimu iš Sąjungos 4 , taikymo laikotarpis. Pasiūlyme nustatomos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės bei jos naudos gavėjų santykių taisyklės, susijusios su biudžeto finansavimu ir vykdymu 2020 m.
Nuo tada, kai Jungtinė Karalystė pranešė apie savo ketinimą išstoti, Europos Sąjunga nuolat teigė, kad Sąjunga ir Jungtinė Karalystė privalo laikytis savo atitinkamų įsipareigojimų, susijusių su visu Jungtinės Karalystės narystės Sąjungoje laikotarpiu. Šis principas buvo pakartotas 2017 m. balandžio 29 d. Europos Vadovų Tarybos išvadose ir atspindėtas Susitarimo dėl išstojimo įžangoje 5 . Susitarimo dėl išstojimo nebuvimas išstojimo dieną neturėtų poveikio šiam pagrindiniam principui.
Išstojimo be susitarimo atveju Sąjungos ir Jungtinės Karalystės biudžetiniai santykiai nebūtų reguliuojami pagal sutartą teisinę tvarką. Dėl tokio teisinio vakuumo atsirastų daug netikrumo ir sunkumų įgyvendinant 2019 ir 2020 m. Sąjungos biudžetus visiems JK naudos gavėjams, o kai kuriais atvejais ir kitų valstybių narių naudos gavėjams. Laikantis bendro Komisijos požiūrio, šis pasiūlymas yra nenumatytų atvejų priemonė reaguojant į tokią padėtį.
Po išstojimo dienos Jungtinei Karalystei nebus taikomos Sutartys ir antrinės teisės aktai. Jungtinė Karalystė arba Jungtinėje Karalystėje įsisteigę subjektai nebeatitiks reikalavimų gauti finansavimą iš Sąjungos programų lėšų, jeigu į ES išlaidų programų teisės aktus nebus įtrauktos atitinkamos su trečiųjų šalių dalyvavimu susijusios nuostatos.
Šio pasiūlymo tikslas – pratęsti nenumatytų atvejų sistemos pagal Reglamentą (ES, Euratomas) 2019/1197 veikimą iki 2020 m. pabaigos ir taip išvengti ES išlaidų programų ir kitų veiksmų naudos gavėjų didžiausių veiklos sutrikimų išstojimo metu ir iki 2020 m. pabaigos arba bent kuo labiau šiuos sutrikimus sumažinti, be kita ko, tikintis, kad bus sudarytos palankesnės sąlygos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės finansiniam susitarimui.
Siūloma nenumatytų atvejų sistema sudaroma galimybė visus 2020 m. išlaikyti Jungtinės Karalystės ir Jungtinės Karalystės subjektų atitiktį reikalavimams, kad jie galėtų naudotis Sąjungos finansavimu pagal teisinius iki išstojimo dienos arba nuo išstojimo dienos iki 2019 m. pabaigos prisiimtus įsipareigojimus, taikant Reglamentą (ES, Euratomas) 2019/1197. Tai taikoma su sąlyga, kad Jungtinė Karalystė raštu įsipareigos prisidėti prie 2020 m. biudžeto finansavimo pagal šiame pasiūlyme išdėstytas sąlygas. Be to, Jungtinė Karalystė turėtų raštu įsipareigoti leisti vykdyti kontrolę ir atlikti auditus, apimančius visą programų ar veiksmų įgyvendinimo laikotarpį. Taip bus apsaugoti Sąjungos finansiniai interesai.
Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Karalystės subjektai, taip pat kitų valstybių narių subjektai, kurių atitikčiai reikalavimams turi poveikio JK išstojimas, toliau naudotųsi Sąjungos finansavimu pagal šiame pasiūlyme nustatytas sąlygas. Tai sušvelnintų didžiausią išstojimo sukeltą galiojančių susitarimų ir sprendimų vykdymo sutrikimą. Taip būtų sudarytos sąlygos tvarkingai įgyvendinti biudžetą, susijusį su iki išstojimo dienos arba nuo išstojimo dienos iki 2019 m. pabaigos su Jungtine Karalyste ir Jungtinės Karalystės subjektais pasirašytais arba patvirtintais teisiniais įsipareigojimais, taikant Reglamentą (ES, Euratomas) 2019/1197.
Be to, kadangi Jungtinė Karalystė į 2020 m. biudžetą sumokėtų savo dalį ir laikantis tikslo visiškai įgyvendinti 2014–2020 m. daugiametę finansinę programą, kuri buvo patvirtinta, kai Jungtinė Karalystė buvo Sąjungos narė, 2020 m. Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Karalystės subjektai atitiktų reikalavimus pagal kvietimų teikti paraiškas, viešųjų pirkimų, konkursų ar kitų procedūrų, kurias užbaigus gali būti teikiamas finansavimas iš Sąjungos biudžeto, sąlygas. Tai negaliotų tuo atveju, jei būtų nustatyti apribojimai, susiję su saugumu arba su veiksmais, kuriuose dalyvauja Europos investicijų bankas arba Europos investicijų fondas. Toks finansavimas Sąjungos lėšomis apimtų tik 2020 m. patirtas ir tinkamas finansuoti išlaidas, šios nuostatos netaikant viešųjų pirkimų sutartims, pasirašytoms iki 2020 m. pabaigos taikant Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 (toliau – Finansinis reglamentas) VII antraštinę dalį, kurios būtų toliau vykdomos laikantis jose nustatytų sąlygų, ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio tiesioginių išmokų sistemai 2020 paraiškų pateikimo metais, kurios išmokos nebebūtų laikomos atitinkančiomis reikalavimus.
Pagal siūlomą nenumatytų atvejų sistemą taip pat bus galima finansuoti veiksmus, kuriuos vykdydamos valstybės narės ir valstybių narių subjektai yra naudos gavėjai, kai atitiktis reikalavimams priklauso nuo to, ar Jungtinė Karalystė yra valstybė narė, arba nuo Reglamento (ES, Euratomas) 2019/1197 taikymo, su sąlyga, kad šie konkretūs veiksmai vykdomi pagal teisinius įsipareigojimus, pasirašytus arba priimtus iki išstojimo dienos arba 2019 m. taikant Reglamentą (ES, Euratomas) 2019/1197.
Jungtinės Karalystės ir Jungtinės Karalystės subjektų atitikties reikalavimams nuostatos būtų pradėtos taikyti tik įvykdžius šiame pasiūlyme nustatytas sąlygas, įskaitant ir Jungtinės Karalystės pirmąją įmoką į 2020 m. ES biudžetą. Nenumatytų atvejų sistema, pagal kurią numatoma, kad Jungtinės Karalystės ir Jungtinės Karalystės subjektai atitiktų reikalavimus, nebebūtų taikoma, jeigu Jungtinė Karalystė nutrauks mokėjimus arba jei bus pastebėta didelių trūkumų vykdant kontrolę ir atliekant auditus.
Jungtinės Karalystės įnašas pagrįstas 2020 m. biudžeto projektu, pasiūlytu 2019 m. liepos 5 d. 28 valstybėms narėms 6 , ir jis bus patikslintas atsižvelgiant į mokėjimų asignavimų pagal patvirtintą biudžetą lygį. Pagrįsta numatyti, kad jokia valstybė narė nebūtų mažiau palankioje padėtyje, kiek tai susiję su jų įnašu, nei nustatyta siūlomame 2020 m. biudžete, po to, kai šis reglamentas bus priimtas. Todėl, siekiant užtikrinti, kad šis reglamentas būtų naudingas visoms valstybėms narėms, prieš įtraukiant tą įnašą į Sąjungos biudžetą reikėtų išskaičiuoti konkrečią sumą. Tokia konkreti suma būtų naudinga valstybėms narėms, kurios kitu atveju priėmus šį reglamentą atsidurtų mažiau palankioje padėtyje, kaip toliau nurodyta pagal tam skirtą mokėtinų mokesčių paskirstymo praktinę tvarką, o Komisijai turėtų būti pavesta išmokėti konkrečią sumą.
Šiuo pasiūlymu nedaromas poveikis deryboms su Jungtine Karalyste dėl finansinio susitarimo, apimančio visus abipusius įsipareigojimus. Jei susitarimas 2019 arba 2020 m. nebus pasiektas, padėtis 2021 m. pradžioje bus lygiavertė Sąjungos ir Jungtinės Karalystės prisiimtų abipusių įsipareigojimų padėčiai išstojimo iš ES dieną. Bet kuriuo atveju Sąjunga ir Jungtinė Karalystė turėtų laikytis savo atitinkamų įsipareigojimų, susijusių su visu Jungtinės Karalystės narystės Sąjungoje laikotarpiu.
•Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis
Šiuo pasiūlymu siekiama sumažinti neigiamą Jungtinės Karalystės išstojimo iš Sąjungos poveikį Sąjungos biudžetui ir Sąjungos politikos krypčių įgyvendinimui.
•Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis
Šis pasiūlymas teikiamas įgyvendinant Sąjungos parengties ir nenumatytų atvejų planą, kuriuo siekiama sušvelninti didžiausius sutrikimus Jungtinei Karalystei išstojus iš Sąjungos be susitarimo, ir visiškai atitinka Tarybos įgaliojimus derėtis su Jungtine Karalyste dėl jos išstojimo iš Sąjungos.
2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI
•Teisinis pagrindas
Pagal SESV 352 straipsnį ir Euratomo sutarties 203 straipsnį Sąjunga gali imtis atitinkamų priemonių, jei paaiškėtų, kad Sąjungai būtina imtis veiksmų pagal politikos kryptis vienam iš Sutartyse nustatytų tikslų pasiekti, o Sutartys nesuteikia tam būtinų įgaliojimų. Siūlomas reglamentas – tai priemonė, taikoma pereinamuoju laikotarpiu po valstybės narės išstojimo ir susijusi su Sąjungos biudžeto lėšomis finansuojamais ir įgyvendinamais veiksmais, jei su ta valstybe nebuvo sudarytas joks susitarimas. Tokia priemonė yra būtina siekiant įgyvendinti 2020 m. Sąjungos biudžetą, pasiūlytą 2019 m. liepos 5 d. 28 valstybėms narėms, sudaryti sąlygas gauti mokėjimus iš išstojančios valstybės narės, taip pat rasti sprendimą dėl vykdomų veiksmų iš Sąjungos biudžeto teikiant finansavimą Jungtinei Karalystei ir Jungtinės Karalystės naudos gavėjams ir naujų veiksmų, pagrįstų Jungtinės Karalystės įnašu į 2020 m. biudžetą. Sutartyse nenumatyta reikiamų įgaliojimų Sąjungai priimti tokias pereinamojo laikotarpio priemones, todėl SESV 352 straipsnis ir Euratomo sutarties 203 straipsnis yra tinkamas teisinis pagrindas.
•Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)
Iš 2020 m. Sąjungos biudžeto, pasiūlyto 2019 m. liepos 5 d. 28 valstybėms narėms, bus finansuojami veiksmai ir išlaidų programos pagal 2014–2020 m. daugiametę finansinę programą, patvirtinti Sąjungos teisės aktų leidėjo. Taigi siūlomos priemonės tikslai gali būti pasiekti tik Sąjungos lygmens priemone.
•Proporcingumo principas
Pasiūlymu neviršijama to, kas būtina priemonės tikslams pasiekti, nes juo tik nustatomos sąlygos, reikalingos Jungtinės Karalystės ir Jungtinės Karalystės subjektų atitikčiai reikalavimams nustatyti. Jis yra ribotas laiko atžvilgiu.
•Priemonės pasirinkimas
Atsižvelgiant į tai, kad reikalingas privalomas tiesiogiai taikomas aktas, pasiūlymas dėl reglamento yra vienintelė tinkama priemonė.
3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI
•Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas
•Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis
Konsultacijų su suinteresuotomis šalimis nebuvo įmanoma surengti, nes reikėjo skubiai parengti pasiūlymą, kad Taryba galėtų jį priimti laiku, prieš tai gavusi Europos Parlamento pritarimą, siekiant kuo labiau sumažinti netikrumo laikotarpį naudos gavėjams ir 2020 m. biudžeto finansavimui.
•Poveikio vertinimas
Vadovaujantis geresnio reglamentavimo gairėmis ir atsižvelgiant į siūlomos priemonės pobūdį, poveikio vertinimas nebuvo atliekamas. Pagal šią numatytą nenumatytų atvejų sistemą būtų lengviau sklandžiai įgyvendinti 2020 m. biudžetą ir ateityje sudaryti susitarimą su Jungtine Karalyste dėl atitinkamų įsipareigojimų, susijusių su visu Jungtinės Karalystės narystės Sąjungoje laikotarpiu.
4.POVEIKIS BIUDŽETUI
Išstojimo be susitarimo atveju šiuo pasiūlymu būtų atkurta Jungtinės Karalystės ir Jungtinės Karalystės naudos gavėjų atitiktis reikalavimams, jeigu Jungtinė Karalystė mokės savo įnašą į 2020 m. biudžetą. Juo taip pat būtų sudarytos sąlygos gauti Jungtinės Karalystės įnašus, nustatytus 2020 m. biudžeto projekte, pasiūlytame 2019 m. liepos 5 d. 28 valstybėms narėms, tuos įnašus patikslinus atsižvelgiant į mokėjimų asignavimų pagal patvirtintą biudžetą lygį.
Jungtinės Karalystės sutikimas su 2019 m. nenumatytų atvejų sistemos sąlygomis ir jos rašytinis įsipareigojimas leisti vykdyti būtiną kontrolę ir atlikti auditą būtų šios nenumatytų atvejų sistemos taikymo 2020 m. sąlygos.
2019/0186 (APP)
Pasiūlymas
TARYBOS REGLAMENTAS
dėl Sąjungos 2020 m. bendrojo biudžeto vykdymo ir finansavimo priemonių, susijusių su Jungtinės Karalystės išstojimu iš Sąjungos
EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,
atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 352 straipsnį,
atsižvelgdama į Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 203 straipsnį,
atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,
teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,
atsižvelgdama į Europos Parlamento pritarimą 7 ,
laikydamasi specialios teisėkūros procedūros,
kadangi:
(1)2017 m. kovo 29 d. Jungtinė Karalystė pranešė apie savo ketinimą išstoti iš Sąjungos pagal Europos Sąjungos sutarties (toliau – ES sutartis) 50 straipsnį. Sutartys Jungtinei Karalystei nebebus taikomos nuo susitarimo dėl išstojimo įsigaliojimo dienos arba, jei tokio susitarimo nebus, praėjus dvejiems metams nuo to pranešimo gavimo, t. y. nuo 2019 m. kovo 30 d., nebent Europos Vadovų Taryba, susitarusi su Jungtine Karalyste, vieningai nuspręstų tą terminą pratęsti. Terminas pratęstas du kartus, o paskutinį kartą tai padaryta Europos Vadovų Tarybos sprendimu (ES) 2019/584 8 iki 2019 m. spalio 31 d. Jeigu su Jungtine Karalyste nebus sudarytas susitarimas dėl išstojimo ir nebus dar kartą pratęstas ES sutarties 50 straipsnio 3 dalyje nurodytas terminas, būsimame Jungtinės Karalystės ir Sąjungos tarptautiniame susitarime turi būti suderintas finansinis susitarimas, susijęs su Jungtinės Karalystės narystės Sąjungoje finansiniais įsipareigojimais;
(2)šiuo reglamentu nedaromas poveikis atitinkamiems Sąjungos ir Jungtinės Karalystės įsipareigojimams, susijusiems su visu Jungtinės Karalystės narystės Sąjungoje laikotarpiu;
(3)Tarybos reglamentu (ES, Euratomas) 2019/1197 9 nustatytos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės bei jos naudos gavėjų santykių taisyklės, susijusios su Sąjungos bendrojo biudžeto (toliau – biudžetas) finansavimu ir vykdymu 2019 m. Būtina nustatyti Sąjungos ir Jungtinės Karalystės bei jos naudos gavėjų santykių taisykles, susijusias su biudžeto finansavimu ir vykdymu 2020 m.;
(4)išskyrus Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 352 straipsnyje ir Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutarties 203 straipsnyje numatytus įgaliojimus, šiomis Sutartimis nenumatyti įgaliojimai dėl 2020 m. biudžeto vykdymo ir finansavimo priemonių, susijusių su Jungtinės Karalystės išstojimu iš Sąjungos be susitarimo, priėmimo;
(5)Jungtinė Karalystė ir joje įsisteigę asmenys bei subjektai dalyvauja keliose Sąjungos programose arba veiksmuose, grindžiamuose Jungtinės Karalystės naryste Sąjungoje. Dalyvaujama remiantis susitarimais su Jungtine Karalyste arba joje įsisteigusiais asmenimis ar subjektais arba sprendimais, naudingais Jungtinei Karalystei arba joje įsisteigusiems asmenims ar subjektams, o tai sudaro teisinius įsipareigojimus;
(6)daugelio tų susitarimų ir sprendimų atitikties reikalavimams taisyklėse reikalaujama, kad naudos gavėjas būtų valstybė narė arba valstybėje narėje įsisteigęs asmuo ar subjektas. Tokiais atvejais Jungtinės Karalystės ar joje įsisteigusių asmenų ar subjektų atitiktis reikalavimams yra siejama su tuo, kad Jungtinė Karalystė yra valstybė narė. Todėl, Jungtinei Karalystei išstojus iš Sąjungos be susitarimo, tokie Sąjungos finansavimo gavėjai pagal susitarimus ir sprendimus nebeatitiktų reikalavimų. Tačiau tai nebūtų taikoma, jei Jungtinėje Karalystėje įsisteigę asmenys ar subjektai veiksme dalyvautų kaip trečiojoje šalyje įsisteigę asmenys ir subjektai pagal atitinkamose Sąjungos taisyklėse, taikomose tokiems asmenims ir subjektams, nustatytas sąlygas ir jų laikantis;
(7)išstojimo be susitarimo atveju būtų naudinga tiek Sąjungai ir jos valstybėms narėms, tiek Jungtinei Karalystei ir Jungtinėje Karalystėje įsteigtiems asmenims ir subjektams užtikrinti, kad 2020 m. Jungtinė Karalystė ir Jungtinėje Karalystėje įsisteigę naudos gavėjai atitiktų reikalavimus gauti Sąjungos lėšų ir kad Jungtinė Karalystė dalyvautų finansuojant 2020 m. biudžetą. Taip pat būtų naudinga, jei iki išstojimo dienos arba 2019 m. taikant Reglamento (ES, Euratomas) 2019/1197 4 straipsnį pasirašyti ir priimti teisiniai įsipareigojimai galėtų būti toliau vykdomi visus 2020 metus;
(8)todėl tikslinga nustatyti sąlygas, kuriomis Jungtinė Karalystė ir joje įsisteigę asmenys bei subjektai 2020 m. toliau galėtų būti laikomi atitinkančiais reikalavimus, kiek tai susiję su susitarimais, kurie su jais pasirašyti, ir sprendimais, kurie dėl jų priimti iki dienos, kurią Jungtinei Karalystei ir jos teritorijoje nustoja būti taikomos Sutartys (toliau – išstojimo diena), arba 2019 m. taikant Reglamento (ES, Euratomas) 2019/1197 4 straipsnį. Kad šis reglamentas būtų taikomas, turi būti įvykdytos šios sąlygos: i) Jungtinė Karalystė turi būti patvirtinusi rašytinį įsipareigojimą Komisijai toliau mokėti įnašą į biudžetą, apskaičiuotą remiantis iš Jungtinės Karalystės surenkamų nuosavų išteklių įverčiu, pateiktu 2020 m. biudžeto projekte, pasiūlytame 2019 m. liepos 5 d., ir patikslintą atsižvelgiant į bendrą mokėjimų asignavimų sumą, nustatytą patvirtintame 2020 m. biudžete; ii) Jungtinė Karalystė turi būti sumokėjusi pirmąją įnašo dalį; iii) Jungtinė Karalystė turi būti raštu patvirtinusi įsipareigojimą Komisijai leisti Sąjungai, laikantis taikytinų taisyklių, atlikti visapusišką auditą ir vykdyti kontrolę ir iv) Komisija turi būti priėmusi sprendimą pagal Tarybos reglamento (ES, Euratomas) 2019/1197 2 straipsnio 2 dalį ir nebus priėmusi sprendimo pagal to reglamento 3 straipsnio 2 dalį. Atsižvelgiant į poreikį užtikrinti tikrumą, tikslinga nustatyti ribotos trukmės sąlygų įvykdymo laikotarpį. Komisija turėtų priimti sprendimą dėl sąlygų įvykdymo;
(9)su Jungtinės Karalystės įnašu susijusi sąlyga turėtų būti pagrįsta 2020 m. biudžeto projektu, pasiūlytu 28 valstybėms narėms, ir ji turėtų būti patikslinta atsižvelgiant į bendrą mokėjimų asignavimų pagal patvirtintą biudžetą sumą. Pagrįsta numatyti, kad jokia valstybė narė neturėtų būti mažiau palankioje padėtyje, kiek tai susiję su jų įnašu, nei nustatyta siūlomame 2020 m. biudžete, po to, kai šis reglamentas bus priimtas. Todėl, siekiant užtikrinti naudingą šio reglamento poveikį visoms valstybėms narėms, tikslinga išskaičiuoti konkrečią sumą iš Jungtinės Karalystės įnašo, kuri turi būti įtraukta į Sąjungos bendrąjį biudžetą. Tokia konkreti suma turėtų būti naudinga valstybėms narėms, kurios kitu atveju priėmus šį reglamentą atsidurtų mažiau palankioje padėtyje, kaip toliau nurodyta pagal praktinę tvarką, kuria nustatomas mokėtinų mokesčių paskirstymas ir Komisijai pavedama išmokėti konkrečią sumą;
(10)tol, kol tenkinamos pagal šį reglamentą nustatytos Jungtinės Karalystės ir joje įsisteigusių asmenų bei subjektų atitikties reikalavimams sąlygos, taip pat tikslinga numatyti, kad jie 2020 m. atitinka reikalavimus pagal kvietimų teikti paraiškas, viešųjų pirkimų, konkursų ar kitų procedūrų, kurias užbaigus gali būti teikiamas finansavimas iš Sąjungos biudžeto, sąlygas, išskyrus konkrečius atvejus, susijusius su saugumu ir Jungtinės Karalystės narystės Europos investicijų banke netekimu, ir jiems teikti Sąjungos finansavimą. Toks finansavimas Sąjungos lėšomis turėtų apimti tik 2020 m. patirtas ir tinkamas finansuoti išlaidas, šios nuostatos netaikant viešųjų pirkimų sutartims, pasirašytoms iki 2020 m. pabaigos taikant Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 10 (toliau – Finansinis reglamentas) VII antraštinę dalį, kurios toliau vykdomos laikantis jose nustatytų sąlygų, ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio tiesioginių išmokų sistemai 2020 paraiškų pateikimo metais, kurios išmokos turėtų nebebūti laikomos atitinkančiomis reikalavimus. Laikantis Finansinio reglamento, kvietimų teikti paraiškas, viešųjų pirkimų, konkursų ar kitų procedūrų sąlygose, taip pat bet kokiuose iš jų išplaukiančiuose susitarimuose su Jungtine Karalyste arba joje įsisteigusiais asmenimis ar subjektais arba Jungtinės Karalystės arba joje įsisteigusių asmenų ar subjektų naudai priimamuose sprendimuose turi būti nustatytos atitikties reikalavimams ir tolesnės atitikties remiantis šiuo reglamentu sąlygos;
(11)taip pat tikslinga nustatyti, kad Jungtinė Karalystė ir joje įsisteigę asmenys bei subjektai toliau atitiks reikalavimus su sąlyga, kad Jungtinė Karalystė toliau mokės 2020 m. įnašą ir kad bus galima veiksmingai vykdyti kontrolę ir atlikti auditą. Tais atvejais, kai šios sąlygos nebebus tenkinamos, Komisija turėtų priimti sprendimą, kuriuo konstatuojamas toks sąlygų nevykdymas. Tokiu atveju turėtų būti laikoma, kad Jungtinė Karalystė ir joje įsisteigę asmenys bei subjektai nebeatitinka reikalavimų gauti Sąjungos finansavimą;
(12)taip pat tikslinga numatyti, kad veiksmai, kuriuos vykdant valstybėms narėms arba jose įsisteigusiems asmenims ar subjektams teikiamos Sąjungos lėšos ir kurie yra susiję su Jungtine Karalyste, 2020 metais tebeatitinka reikalavimus. Tačiau galimas Jungtinės Karalystės atsisakymas leisti vykdyti kontrolę ir atlikti auditą turėtų būti elementas, į kurį patikimo finansų valdymo tikslais reikėtų atsižvelgti vertinant, kaip įgyvendinami tokie veiksmai;
(13)tie veiksmai turėtų būti toliau įgyvendinami laikantis atitinkamų tokius veiksmus reglamentuojančių taisyklių, įskaitant Finansinį reglamentą. Todėl būtina tokių taisyklių taikymo tikslais Jungtinę Karalystę traktuoti kaip valstybę narę;
(14)kadangi šio reglamento tikslų valstybės narės negali deramai pasiekti, o jų būtų geriau siekti Sąjungos lygmeniu, nes jie yra susiję su Sąjungos biudžetu ir Sąjungos įgyvendinamomis programomis bei veiksmais, laikydamasi ES sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo Sąjunga gali patvirtinti priemones. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytiems tikslams pasiekti;
(15)siekiant leisti ribotą lankstumą, pagal SESV 290 straipsnį Komisijai turėtų būti deleguoti įgaliojimai priimti aktus dėl galimo 2 straipsnio 1 dalies pirmos pastraipos a, b, ir c punktuose nustatytų terminų pratęsimo ir mokėjimo grafiko pakeitimų. Ypač svarbu, kad atlikdama parengiamąjį darbą Komisija tinkamai konsultuotųsi, taip pat ir su ekspertais, ir kad tos konsultacijos būtų vykdomos vadovaujantis 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros 11 nustatytais principais. Visų pirma siekiant užtikrinti vienodas galimybes dalyvauti atliekant su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, Europos Parlamentas ir Taryba visus dokumentus gauna tuo pačiu metu kaip ir valstybių narių ekspertai, o jų ekspertams sistemingai suteikiama galimybė dalyvauti Komisijos ekspertų grupių, kurios atlieka su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, posėdžiuose. Jeigu esant rizikai, kad kils didelių Sąjungos biudžeto vykdymo ir finansavimo 2020 m. sutrikimų, yra priežasčių, dėl kurių privaloma skubėti, deleguotasis aktas turėtų įsigalioti nedelsiant ir turėtų būti taikomas, jei Europos Parlamentas arba Taryba nepareikš prieštaravimų;
(16)siekiant išvengti ES išlaidų programų ir kitų veiksmų naudos gavėjų didžiausių veiklos sutrikimų Jungtinės Karalystės išstojimo iš Sąjungos metu, šis reglamentas turėtų įsigalioti skubos tvarka kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir turėtų būti taikomas nuo dienos, einančios po dienos, kurią Jungtinei Karalystei ir jos teritorijoje nebebus taikomos Sutartys, nebent iki tos datos įsigaliotų su Jungtine Karalyste sudarytas susitarimas dėl išstojimo. Atsižvelgiant į tai, kad šiuo reglamentu nustatomos priemonės, susijusios su Sąjungos 2020 m. biudžeto vykdymu ir finansavimu, jis turėtų būti taikomas tik atitikčiai reikalavimams 2020 metais,
PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:
1 straipsnis
Dalykas ir taikymo sritis
Šiuo reglamentu nustatomos Sąjungos bendrojo biudžeto (toliau – biudžetas) vykdymo ir finansavimo 2020 metais taisyklės, susijusios su Jungtinės Karalystės išstojimu iš Sąjungos be susitarimo dėl išstojimo, taip pat taisyklės dėl veiksmų, kuriems taikomas tiesioginis, netiesioginis ir pasidalijamasis valdymas ir kurių atveju atitikties reikalavimams sąlygos tą dieną, kurią Jungtinei Karalystei ir jos teritorijoje nustoja būti taikomos Sutartys (toliau – išstojimo diena), tenkinamos dėl Jungtinės Karalystės narystės Sąjungoje.
Šis reglamentas taikomas nedarant poveikio teritorinio bendradarbiavimo programoms, kurioms taikomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/491 12 , ir judumo mokymosi tikslais veiklai pagal programą „Erasmus+“, kuriai taikomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/499 13 .
2 straipsnis
Atitikties reikalavimams sąlygos
1.Tais atvejais, kai Jungtinei Karalystei arba joje įsisteigusiam asmeniui ar subjektui Sąjungos lėšos teikiamos pagal veiksmą, kuriam taikomas tiesioginis, netiesioginis arba pasidalijamasis valdymas, laikantis teisinių įsipareigojimų, pasirašytų arba priimtų iki išstojimo dienos arba 2019 m. taikant Reglamento (ES, Euratomas) 2019/1197 4 straipsnį, ir atitiktis reikalavimams pagal tą veiksmą priklauso nuo Jungtinės Karalystės narystės Sąjungoje, jie po išstojimo dienos toliau atitinka reikalavimus gauti Sąjungos finansavimą 2020 m. patirtoms ir tinkamoms finansuoti išlaidoms, jeigu tenkinamos šios sąlygos ir jeigu neįsigaliojo 3 straipsnio 2 dalyje nurodytas sprendimas:
(a)2020 m. sausio 1 d. arba per [7] kalendorines dienas nuo šio reglamento įsigaliojimo arba nuo jo taikymo dienos, priklausomai nuo to, kuri data yra vėlesnė, Jungtinė Karalystė bus raštu patvirtinusi Komisijai, kad pagal šiame reglamente nustatytą mokėjimų grafiką ji sumokės sumą eurais, apskaičiuotą pagal šią formulę: JK NI BP2020 + JK BNP suma DB2020 x (MA B2020 – MA BP2020);
(b)2020 m. sausio 20 d. arba per [20] kalendorinių dienų nuo šio reglamento įsigaliojimo dienos arba nuo jo taikymo pradžios dienos, priklausomai nuo to, kuri data yra vėlesnė, Jungtinė Karalystė sumokėjo į Komisijos nustatytą sąskaitą pirmąją įmoką, kuri atitinka a punkte nurodytos sumos [3,5] dvyliktosios dalies;
(c)2020 m. sausio 1 d. arba per [7] kalendorines dienas nuo šio reglamento įsigaliojimo dienos arba nuo jo taikymo pradžios dienos, priklausomai nuo to, kuri data yra vėlesnė, Jungtinė Karalystė bus raštu patvirtinusi Komisijai įsipareigojimą, kad ji toliau leis pagal taikytinas taisykles vykdyti viso programų ir veiksmų laikotarpio kontrolę ir atlikti auditą;
(d)Komisija bus priėmusi sprendimą pagal Reglamento (ES, Euratomas) 2019/1197 2 straipsnio 2 dalį ir nebus priėmusi sprendimo pagal Reglamento (ES, Euratomas) 2019/1197 3 straipsnio 2 dalį, ir
(e)Komisija bus priėmusi 4 dalyje nurodytą sprendimą, kuriuo patvirtinama, kad šios pastraipos a, b ir c punktuose nustatytos sąlygos įvykdytos.
2.Taikant 1 dalies a punkte nustatytą formulę, taikomos šios nuostatos:
(a)„JK NI BP2020“ – tai suma, nurodyta 2020 m. biudžeto, išdėstyto Europos Sąjungos 2020 finansinių metų biudžeto projekte, pasiūlytame 2019 m. liepos 5 d. 14 , pajamų dalies „A. Įvadas ir bendrojo biudžeto finansavimas“ 7 lentelės eilutėje „Jungtinė Karalystė“ ir stulpelyje „Iš viso nuosavų išteklių“;
(b) „JK BNP suma BP2020“ – suma, nurodyta 2020 m. biudžeto, išdėstyto Europos Sąjungos 2020 finansinių metų biudžeto projekte, pasiūlytame 2019 m. liepos 5 d., pajamų dalies „A. Įvadas ir bendrojo biudžeto finansavimas“ 7 lentelės eilutėje „Jungtinė Karalystė“ ir stulpelyje „BNP pagrįsti nuosavi ištekliai“; padalinta iš to paties stulpelio eilutėje „Iš viso“ nurodytos sumos;
(c)„MA B2020 – MA BP2020“ – sumos, nurodytos patvirtinto Europos Sąjungos 2020 finansinių metų biudžeto pajamų dalies „A. Įvadas ir bendrojo biudžeto finansavimas“ 7 lentelės eilutėje „Visos išlaidos“ ir stulpelyje „2020 m. biudžetas“, ir sumos, nurodytos Europos Sąjungos 2020 finansinių metų biudžeto projekto, pasiūlyto 2019 m. liepos 5 d., tos pačios dalies tos pačios lentelės toje pačioje eilutėje ir tame pačiame stulpelyje, skirtumas;
(d)tačiau, jei 2020 m. biudžetas nebus galutinai priimtas iki šio reglamento įsigaliojimo dienos arba iki jo taikymo pradžios dienos, priklausomai nuo to, kuri data yra vėlesnė, „MA B2020 – MA BP2020“ bus lygu nuliui.
3.1 dalies a punkte nurodyta suma, atėmus 1 dalies b punkte nurodytą pirmosios išmokos sumą, padalijama į lygias dalis. Įnašo dalių skaičius turi atitikti sveikų mėnesių nuo 1 dalies b punkte nurodytos pirmo mokėjimo dienos iki 2020 m. pabaigos skaičių.
1 dalies a punkte nurodyta suma įtraukiama į Sąjungos bendrąjį biudžetą kaip kitos pajamos, atėmus konkrečią sumą, kuria siekiama užtikrinti biudžeto paskirstymą, kaip nurodyta 1 dalies a punkte minimos lentelės skiltyje „Iš viso nuosavų išteklių“ ir atsižvelgiant į tam skirtą praktinę tvarką.
1 dalies c punkte nurodytas įsipareigojimas apima, visų pirma, bendradarbiavimą užtikrinant Sąjungos finansinių interesų apsaugą ir Komisijos, Audito Rūmų ir Europos kovos su sukčiavimu tarnybos teisių susipažinti su duomenimis ir dokumentais, susijusiais su Sąjungos įnašais, pripažinimą, taip pat leidimą vykdyti kontrolę ir atlikti auditą.
4.Komisija priima sprendimą dėl to, ar įvykdytos 1 dalies a, b ir c punktuose nustatytos sąlygos.
5.Komisijai pagal 7 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus dėl šio straipsnio 1 dalies a, b ir c punktuose nustatytų terminų pratęsimo.
Jeigu esant rizikai, kad kils didelių Sąjungos biudžeto vykdymo ir finansavimo 2020 m. sutrikimų, yra priežasčių, dėl kurių privaloma skubėti, pagal šią dalį priimtiems deleguotiesiems aktams taikoma 8 straipsnyje numatyta procedūra.
3 straipsnis
Jungtinės Karalystės ir joje įsisteigusių asmenų bei subjektų tolesnė atitiktis reikalavimams
1. Jungtinė Karalystė ir joje įsisteigę asmenys bei subjektai, kurių atitiktis nustatyta pagal 2 straipsnį, 2020 m. toliau atitiks reikalavimus, jeigu įvykdomos šios sąlygos:
a) po pirmojo mokėjimo, atlikto pagal 2 straipsnio 1 dalies b punktą, Jungtinė Karalystė pirmą kiekvieno mėnesio darbo dieną iki 2020 m. rugpjūčio mėn. į Komisijos nurodytą sąskaitą bus sumokėjusi mėnesinį įnašą, nurodytą 2 straipsnio 3 dalyje;
b) Jungtinė Karalystė pirmą 2020 m. rugsėjo mėn. darbo dieną į Komisijos nurodytą sąskaitą bus sumokėjusi likusius mėnesinius įnašus, nurodytus 2 straipsnio 3 dalyje, nebent Komisija iki 2020 m. rugpjūčio 31 d. praneš Jungtinei Karalystei apie kitokį šio mokėjimo grafiką, ir
c) vykdant 2 straipsnio 1 dalies c punkte nurodytą kontrolę ir atliekant auditą nebuvo nustatyta jokių reikšmingų trūkumų.
2. Jeigu viena ar daugiau 1 dalyje nurodytų sąlygų neįvykdomos, Komisija priima atitinkamą sprendimą. Tas sprendimas skelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Nuo šios dalies pirmoje pastraipoje nurodyto sprendimo įsigaliojimo dienos Jungtinė Karalystė ir joje įsisteigę asmenys bei subjektai nebelaikomi atitinkančiais reikalavimus pagal šio straipsnio 1 dalį ir pagal 2 bei 4 straipsnius, veiksmai nebelaikomi atitinkančiais reikalavimus pagal 6 straipsnio 2 dalį, o 5 straipsnis nustoja būti taikomas.
3. Komisijai pagal 7 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus dėl kitokio šio straipsnio 1 dalies a ir b punktuose nurodytų sumų mokėjimo grafiko.
Jeigu esant rizikai, kad kils didelių Sąjungos biudžeto vykdymo ir finansavimo 2020 m. sutrikimų, yra priežasčių, dėl kurių privaloma skubėti, pagal šią dalį priimtiems deleguotiesiems aktams taikoma 8 straipsnyje numatyta procedūra.
4 straipsnis
Dalyvavimas kvietimuose teikti paraiškas ir susijusių išlaidų atitiktis reikalavimams
1. Nuo 2 straipsnio 1 dalies e punkte nurodyto sprendimo įsigaliojimo dienos, jeigu neįsigaliojo 3 straipsnio 2 dalyje nurodytas sprendimas, Jungtinė Karalystė ar joje įsisteigę asmenys bei subjektai 2020 m. atitinka reikalavimus pagal kvietimų teikti paraiškas, viešųjų pirkimų, konkursų ar kitų procedūrų, kurias užbaigus gali būti teikiamas finansavimas iš Sąjungos biudžeto, sąlygas, tokiu pačiu mastu kaip ir valstybės narės ir valstybėse narėse įsisteigę asmenys ar subjektai, ir atitinka reikalavimus gauti Sąjungos finansavimą 2020 m. patirtoms ir tinkamoms finansuoti išlaidoms.
Nepaisant pirmos pastraipos:
a) sutartys, taikant Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 (Finansinio reglamento) VII antraštinę dalį pasirašytos iki 2020 m. pabaigos, vykdomos laikantis jose nustatytų sąlygų ir iki jų galiojimo pabaigos dienos;
b) su Jungtinės Karalystės tiesioginių išmokų sistema susijusios išlaidos už 2020 paraiškų teikimo metus pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1307/2013 15 neatitinka reikalavimų gauti Sąjungos finansavimą.
2. Nepaisant 1 dalies, Jungtinė Karalystė arba Jungtinėje Karalystėje įsisteigę asmenys ar subjektai neatitinka reikalavimų pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1309/2013 16 su pakeitimais, padarytais Reglamentu XXX, taikyti veiksmus, susijusius su atleistais darbuotojais ir savarankiškai dirbančiais asmenimis, kurių veikla nutrūko dėl išstojimo be susitarimo, ir pagal Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2012/2002 17 , įsteigiantį Europos Sąjungos solidarumo fondą, su pakeitimais, padarytais Reglamentu XXX, taikyti veiksmus, kuriais siekiama palengvinti valstybėms narėms tenkančią didelę finansinę naštą, tiesiogiai susijusią su išstojimu be susitarimo.
3. 1 dalies pirma pastraipa netaikoma:
a) jeigu dalyvauti dėl saugumo priežasčių gali tik valstybės narės ir valstybėse narėse įsisteigę asmenys ar subjektai;
b) finansinėms operacijoms, atliekamoms naudojant finansines priemones, tiesiogiai arba netiesiogiai valdomas pagal Finansinio reglamento X antraštinę dalį, arba finansinėms operacijoms, kurioms suteikiama Sąjungos biudžeto garantija iš Europos strateginių investicijų fondo (ESIF), įsteigto Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2015/1017 18 , arba iš Europos darnaus vystymosi fondo (EDVF), įsteigto Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2017/1601 19 .
5 straipsnis
Kiti būtini pakeitimai
Jeigu įvykdomos 2 straipsnio 1 dalyje nustatytos sąlygos ir jeigu neįsigaliojo 3 straipsnio 2 dalyje nurodytas sprendimas, siekiant taikyti bet kokias taisykles, reglamentuojančias veiksmus, vykdytus pagal 2 straipsnio 1 dalyje nurodytus teisinius įsipareigojimus, 4 straipsnyje nurodytus kvietimus teikti paraiškas ir veiksmus, vykdytus pagal teisinius įsipareigojimus, pasirašytus arba priimtus pagal 4 straipsnyje nurodytus kvietimus teikti paraiškas, kurie yra būtini, kad galiotų 2 straipsnio 1 dalis ir 4 straipsnio 1 dalis, Jungtinė Karalystė, atsižvelgiant į šio reglamento nuostatas, traktuojama kaip valstybė narė.
Tačiau Jungtinei Karalystei ar Jungtinės Karalystės atstovams neleidžiama dalyvauti jokiame pagal atitinkamo pagrindinio teisės akto taisykles valdyti padedančiame komitete arba ekspertų grupėse ar kituose organuose, patariančiuose programų arba veiksmų klausimais, išskyrus konkretiems veiklos, nacionalinėms ar panašioms programoms skirtus pagal pasidalijamojo valdymo principą valdomus stebėsenos ar panašius komitetus.
6 straipsnis
Su Jungtine Karalyste susijusių veiksmų, kuriuos vykdydamos valstybės narės arba valstybėse narėse įsisteigę asmenys ar subjektai gauna Sąjungos lėšas, atitiktis reikalavimams
1. Veiksmai, kuriems taikomas tiesioginis, netiesioginis ir pasidalijamasis valdymas ir kuriuos vykdydamos valstybės narės arba valstybėse narėse įsisteigę asmenys ar subjektai pagal teisinius įsipareigojimus, pasirašytus arba priimtus iki išstojimo dienos arba 2019 m. taikant Reglamento (ES, Euratomas) 2019/1197 4 straipsnį, gauna Sąjungos lėšas, taip pat kurių atveju atitikties reikalavimams sąlygos tenkinamos dėl to, kad išstojimo dieną Jungtinė Karalystė yra Sąjungos valstybė narė, arba dėl to, kad Jungtinė Karalystė atitinka reikalavimus, kad būtų taikomas Reglamento (ES, Euratomas) 2019/1197 4 straipsnis, nuo išstojimo dienos toliau laikomi atitinkančiais reikalavimus gauti Sąjungos finansavimą 2020 m. patirtoms ir tinkamoms finansuoti išlaidoms.
2. Veiksmai, kurių atveju atitikties reikalavimams sąlyga, pagal kurią reikalaujama tam tikro minimalaus dalyvių iš skirtingų valstybių narių skaičiaus konsorciume, išstojimo dieną tenkinama todėl, kad konsorciumo narys yra Jungtinėje Karalystėje įsisteigęs asmuo arba subjektas, atitinka reikalavimus gauti Sąjungos finansavimą 2020 m. patirtoms ir tinkamoms finansuoti išlaidoms, jeigu įvykdomos 2 straipsnio 1 dalies sąlygos ir jeigu neįsigaliojo 3 straipsnio 2 dalyje nurodytas sprendimas.
3. Atsakingas leidimus suteikiantis pareigūnas, vertindamas, ar yra didelių pagrindinių prievolių įgyvendinant šio straipsnio 1 dalyje nurodytą teisinį įsipareigojimą vykdymo trūkumų, atsižvelgia į 2 straipsnio 1 dalies c punkte nurodytos sąlygos neįvykdymą arba į 3 straipsnio 2 dalyje nurodyto Komisijos sprendimo dėl 3 straipsnio 1 dalies c punkte nurodytų sąlygų neįvykdymo nesilaikymą.
7 straipsnis
Įgaliojimų delegavimas
1. Įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami šiame straipsnyje nustatytomis sąlygomis.
2. 2 ir 3 straipsniuose nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami neribotam laikotarpiui nuo šio reglamento įsigaliojimo datos.
3. Europos Parlamentas arba Taryba gali bet kada atšaukti 2 ir 3 straipsniuose nurodytus deleguotuosius įgaliojimus. Sprendimu dėl įgaliojimų atšaukimo nutraukiami tame sprendime nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus. Sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje arba vėlesnę jame nurodytą dieną. Jis nedaro poveikio jau galiojančių deleguotųjų aktų galiojimui.
4. Prieš priimdama deleguotąjį aktą Komisija konsultuojasi su kiekvienos valstybės narės paskirtais ekspertais vadovaudamasi 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros nustatytais principais.
5. Apie priimtą deleguotąjį aktą Komisija nedelsdama vienu metu praneša Europos Parlamentui ir Tarybai.
6. Pagal 2 ir 3 straipsnius priimtas deleguotasis aktas įsigalioja tik tuo atveju, jeigu per vieną mėnesį nuo pranešimo Europos Parlamentui ir Tarybai apie šį aktą dienos nei Europos Parlamentas, nei Taryba nepareiškia prieštaravimų arba jeigu dar nepasibaigus šiam laikotarpiui ir Europos Parlamentas, ir Taryba praneša Komisijai, kad prieštaravimų nereikš. Europos Parlamento arba Tarybos iniciatyva šis laikotarpis pratęsiamas vienu mėnesiu.
8 straipsnis
Skubos procedūra
1. Pagal šį straipsnį priimti deleguotieji aktai įsigalioja nedelsiant ir taikomi, jei nepareiškiama 2 dalyje nurodytų prieštaravimų. Pranešime Europos Parlamentui ir Tarybai apie deleguotąjį aktą nurodomos skubos procedūros taikymo priežastys.
2. Europos Parlamentas arba Taryba, laikydamiesi 7 straipsnio 6 dalyje nurodytos procedūros, gali pareikšti prieštaravimų dėl deleguotojo akto. Tokiu atveju Komisija, gavusi Europos Parlamento arba Tarybos pranešimą apie sprendimą pareikšti prieštaravimų, nedelsdama panaikina aktą.
9 straipsnis
Pereinamojo laikotarpio nuostata
Nukrypstant nuo Reglamento (ES, Euratomas) 2019/1197 4 straipsnio 1 dalies antros pastraipos b punkto, išlaidos, susijusios su Jungtinės Karalystės tiesioginių išmokų schema 2019 paraiškų teikimo metais pagal Reglamentą (ES) Nr. 1307/2013, atitinka reikalavimus gauti Sąjungos finansavimą, Komisijai priėmus šio reglamento 2 straipsnio 4 dalyje nurodytą sprendimą, nebent ji priimtų šio reglamento 3 straipsnio 2 dalyje nurodytą sprendimą.
10 straipsnis
Įsigaliojimas ir taikymas
Šis reglamentas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Jis taikomas nuo dienos, einančios po dienos, kurią pagal ES sutarties 50 straipsnio 3 dalį Jungtinei Karalystei ir jos teritorijoje nustoja būti taikomos Sutartys.
Tačiau šis reglamentas netaikomas, jei iki šio straipsnio antroje dalyje nurodytos dienos bus įsigaliojęs su Jungtine Karalyste pagal ES sutarties 50 straipsnio 2 dalį sudarytas susitarimas dėl išstojimo.
Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.
Priimta Briuselyje
Tarybos vardu
Pirmininkas