Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0428(04)

    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    OL C 125, 2012 4 28, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    28.4.2012   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 125/13


    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    2012/C 125/06

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą pakeitimo paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo paraiškos paskelbimo.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

    „SPARGEL AUS FRANKEN“/„FRÄNKISCHER SPARGEL“/„FRANKEN-SPARGEL“

    EB Nr.: DE-PGI-0005-0804-17.03.2010

    SGN ( X ) SKVN ( )

    1.   Pavadinimas:

    „Spargel aus Franken“/„Fränkischer Spargel“/„Franken-Spargel“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

    Vokietija

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas:

    3.1.   Produkto rūšis:

    1.6 klasė.

    Vaisiai, daržovės ir grūdai, švieži arba perdirbti

    3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas:

    Kilmės vietos nuoroda „Spargel aus Franken“ (Frankonijos smidrai) nurodomi tik valgomieji Asparagus officinalis L rūšies smidrų krūmų ūgliai, užauginti ir surinkti Frankonijos geografinėje vietovėje kaip baltieji smidrai, kurių porūšis yra violetiniai smidrai, ir kaip žalieji smidrai, kurių porūšis yra violetiniai žalieji smidrai.

    Baltieji smidrai auginami žemės sankasose. Ūgliai lieka blyškūs, nes jų nepasiekia saulės šviesa. Dėl rūšinių skirtumų ir dėl to, kad pro dirvožemį patenka šiek tiek šviesos, baltųjų smidrų galvutės gali būti nuo rožinės iki violetinės spalvos. Baltos ir violetinės spalvos smidrų rūšys dar vadinamos blyškiaisiais smidrais.

    Žaliųjų smidrų ūgliai išauga iš žemės. Kai juos pasiekia saulės šviesa, prasideda fotosintezė ir gaminasi chlorofilas, kuris šių smidrų ūgliams suteikia žalią spalvą. Dėl rūšinių skirtumų kai kurie žalieji smidrai taip pat turi violetinės spalvos.

    Siekiant laikytis kokybės standartų ir užtikrinti ypatingas „fränkischer Spargel“ smidrų savybes, šie augalai auginami laikantis geros ūkininkavimo praktikos taisyklių, o juos paruošus ir supakavus parduodami laikantis aktualių ES tiekimo rinkai standartų.

    „Fränkischer Spargel“ smidrai nuo kitur užaugintų smidrų labiausiai skiriasi tuo, kad, be savo išorinių ypatumų (kad atitiktų tiekimo rinkai standartus), jie turi ir vidinių ypatumų (smulkios skaidulos, švelnaus aromato skonis ir nežymus polinkis sudaryti karčiąsias medžiagas) ir auginami bei surenkami tik Frankonijos geografinėje vietovėje.

    Siekdami užtikrinti kokybiškus vidinius ypatumus, rinkdamiesi atitinkamas rūšis gamintojai itin atsižvelgia į tai, kurios jų geriausiai atitinka minėtas specifikacijas pagal oficialius Bavarijoje atliktus tyrimus. Kiekvienais metais augintojai informuojami, kurias rūšis rekomenduojama auginti. Be to, smidrų šviežumas, nepaisant to, koks platinimo kanalas naudojamas, užtikrinamas juos nuolat renkant, atsižvelgiant į vyraujančias oro sąlygas ir atitinkamai juos tvarkant po surinkimo.

    3.3.   Žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams):

    3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams):

    3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje:

    Smidrai turi būti užauginti ir jų derlius surinktas Frankonijos geografinėje vietovėje.

    3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės:

    3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

    Geografinę Frankonijos vietovę sudaro visos vietovės, kuriose auginami smidrai, esančios Žemutinės Frankonijos, Vidurio Frankonijos ir Aukštutinės Frankonijos administraciniuose vienetuose Bavarijos federalinėje žemėje Vokietijos Federacinėje Respublikoje.

    5.   Ryšys su geografine vietove:

    5.1.   Geografinės vietovės ypatumai:

    „Fränkischer Spargel“ auginami Frankonijai būdingame vėlyvojo triaso molžemyje, taip pat smėlingame Juros periodo dirvožemyje, Šiaurės Bavarijos kalvų dirvožemyje ir Vėlyvojo Triaso sluoksnyje, Frankonijos lygumoje, Špesarte ir Reno kalnuose, vidutiniškai 200–300 m aukštyje virš jūros lygio. Auginimo sąlygos pasižymi vidutiniškai 1 500 valandų saulės, vidutine 10 °C temperatūra ir 600 mm kritulių per metus. Dėl saulės šviesos ir dėl vidutinės temperatūros žemė anksti sušyla. Krituliai pasiskirstę tolygiai, jų kiekis siekia 40–60 mm kiekvieną mėnesį, todėl ir smidrai auga vienodu greičiu. Auginimo sąlygas Frankonijoje galima stebėti dėl pagal „Spargel-Temperaturservice“ projektą atliekamų temperatūros žemės sankasose matavimų.

    Dėl šių geografinių ypatumų Žemutinės, Vidurio ir Aukštutinės Frankonijos administraciniai vienetai tradiciškai žinomi dėl juose labai išvystyto smidrų auginimo. Taip pat gerai žinomas iki šių dienų naudojamas smidrų derliaus nuėmimo būdas juos nupjaunant neiškasant iš žemės arba iškasant tik jų dalį („blind Stechen“). Naudojant šį derliaus nuėmimo būdą nuo smidro ilgu peiliu nupjaunama tik dalis ūglio, tačiau visas smidras iš dirvožemio neiškasamas.

    Smidrų auginimo tradicija minėta jau 1702–1722 m. Florinus numeriuose (Bavarijos valstybinė biblioteka, Miunchenas). Kiti istoriniai šaltiniai, kuriuose minima smidrų auginimo Frankonijoje tradicijos kilmė, datuojami 1799–1858 m. – Bambergo rajonas (Viršutinė Frankonija) ir 1860 m. – Kicingeno apskritis (Žemutinė Frankonija). 1876 m. Egolsheimo (Aukštutinė Frankonija) istorijoje minima, kad smidrai regione auginti 1670 m.

    Per šimtmečius smidrų auginimas Frankonijoje šiandien yra tapęs labai svarbiu ekonomikos veiksniu, taip pat jis labai svarbus kulinariniu ir kultūriniu atžvilgiu. 2000 m. smidrai Frankonijoje buvo auginami 670 ha plote (Aukštutinėje Frankonijoje – 77,18 ha, Vidurio Frankonijoje – 264,62 ha, Žemutinėje Frankonijoje – 327,61 ha), t. y. 41 proc. viso Bavarijos ploto, kuriame auginami smidrai.

    5.2.   Produkto ypatumai:

    Frankonijos smidrai labiausiai vertinami dėl savo smulkių skaidulų, švelnaus aromato skonio ir nežymaus polinkio sudaryti karčiąsias medžiagas. 1858 m. žurnalo Die Gartenlaube numeryje (perspausdintame Elyane Werner „Fränkisches Leben — fränkischer Brauch“, W. Ludwig leidykla, 1992 m.) smidrai vadinami tradiciškai švenčiamais.

    Frankonijos smidrai labai gerai žinomi ir turi labai gerą reputaciją visame regione ir už jo ribų. Tai matyti, be kitų dalykų, ir iš to, kad žiniasklaidoje jie pristatomi kaip labai geidžiamas delikatesas. Nuo 1998 m. kas dvejus metus yra renkama oficiali Frankonijos smidrų karalienė. Frankonijos smidrų karalienė ir Frankonijos regionų smidrų princesės sulaukia didžiulio dėmesio. Frankonijoje rengiama daug su smidrais susijusių švenčių, tarp kurių žinomiausia – Niurnbergo smidrų mugė („Spargelmarkt“). Ne tik regiono laikraščiuose, bet ir kitų Bavarijos dalių žiniasklaidoje kasmet pranešama apie smidrų sezono Frankonijoje pradžią, kurios metu Bavarijos žemės ūkio ministras dažnai pristato pirmąjį ūglį. Tradiciškai smidrų derlių baigiama rinkti kiekvienų metų birželio 24 d., per Jonines.

    5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir produkto, kuriam suteikta SKVN, kokybės ar savybių arba geografinės vietovės ir kurios nors produkto, kuriam suteikta SGN, savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys:

    Ypatingos Frankonijos smidrų kokybės ir savito jų skonio priežastis – unikalus regiono dirvožemio sąlygų, klimato ir specialiųjų praktinių žinių, kurias laikui bėgant sukaupė Frankonijos smidrų augintojai, derinys.

    Frankonijos augintojų patirtis perduodama iš kartos į kartą. Ši išskirtinė kompetencija smidrų auginimo srityje derinama su šiuolaikiniais tyrimais (juos atlieka Bayerische Landesanstalt für Weinbau und Gartenbau ir Bayerische Landesanstalt für Landwirtschaft), regione atliekamais auginimo bandymais (Albertshofene ir Ekentalyje), mokymais (smidrų dienos) ir informacija augintojams (prospektai apie smidrus, kuriuos leidžia Spargel-Erzeugerverbandes Franken e.V. ir Kicigeno ir Fiurto žemės ūkio biurų informacija). Ši patirtis ir kompetencija daro įtaką produkto kokybei.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

    (Reglamento (EB) Nr. 510/2006 5 straipsnio 7 dalis)

    2009 m. kovo 20 d. Markenblatt, tomas Nr. 12, 7a-aa dalis, p. 4.

    http://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/1200


    (1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.


    Top