Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0570

    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl Europos Sąjungos ir Kolumbijos bei Peru prekybos susitarimo pasirašymo Europos Sąjungos vardu

    /* KOM/2011/0570 galutinis - 2011/0245 (NLE) */

    52011PC0570

    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl Europos Sąjungos ir Kolumbijos bei Peru prekybos susitarimo pasirašymo Europos Sąjungos vardu /* KOM/2011/0570 galutinis - 2011/0245 (NLE) */


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.           Pagrindinė informacija

    Pridedamas pasiūlymas – teisinė priemonė, kuria įgaliojama pasirašyti Europos Sąjungos ir Kolumbijos bei Peru prekybos susitarimą:

    –            Pasiūlymas dėl Tarybos sprendimo dėl Prekybos susitarimo pasirašymo.

    ES ir Andų tautų bendrijos (toliau – Andų bendrija) derybos dėl regionų asociacijos, įskaitant politinį dialogą, bendradarbiavimą ir prekybą, susitarimo pradėtos 2007 m. birželio mėn., tų metų balandžio mėn. Tarybai priėmus sprendimą įgalioti pradėti tas derybas. Deja, 2008 m. birželio mėn. derybas teko sustabdyti, nes Andų šalys nesusitarė dėl kelių svarbių susitarime numatytų prekybos klausimų. Atsižvelgdama į tai Komisija 2008 m. gruodžio 17 d. rekomendavo Tarybai pakeisti įgaliojimą taip, kad derybos dėl Prekybos susitarimo būtų tęsiamos su to pageidaujančiomis Andų bendrijos šalimis.

    2009 m. sausio 19 d. Taryba įgaliojo Komisiją tęsti derybas dėl daugiašalio prekybos susitarimo su šalimis, kurių bendras tikslas buvo sudaryti proporcingą, plataus užmojo, išsamų ir su PPO suderinamą susitarimą. 2009 m. sausio mėn. Kolumbijos, Ekvadoro ir Peru prezidentai raštuose Komisijos pirmininkui J. M. Barroso patvirtino įsipareigojimą tęsti derybas. Bolivija turėjo didelių priekaištų naujai formai ir neparodė jokio noro dalyvauti derybose. Taigi naujos ES, Kolumbijos, Ekvadoro ir Peru derybos dėl daugiašalio prekybos susitarimo pradėtos 2009 m. sausio mėn. Po 4 raundų Ekvadoras nusprendė pasitraukti ir ES toliau tęsė derybas tik su Peru ir Kolumbija. Šios derybos sėkmingai baigtos 2010 m. gegužės mėn. ir po teisinės peržiūros procedūrų 2011 m. kovo 23 d. Kolumbija ir Peru parafavo Prekybos susitarimo tekstą.

    Komisija pasiekė derybiniuose nurodymuose nustatytus tikslus: panaikinti didelius muitų tarifus, įveikti technines prekybos kliūtis, liberalizuoti paslaugų rinkas, saugoti vertingas ES geografines nuorodas (GN), atverti viešojo pirkimo rinkas, įtraukti įsipareigojimus dėl darbo ir aplinkos apsaugos standartų įgyvendinimo bei nustatyti veiksmingas ir sparčias ginčų sprendimo procedūras. Taigi pasiektas tikslas viršyti PPO įsipareigojimus ir užtikrinti, kad būtų sudarytos tokios pat veiklos sąlygos kaip ir kitiems konkurentams šiame regione, pvz., JAV.

    Svarbiausia, kad šis susitarimas suteikia ES progą padėti įtvirtinti Kolumbijos ir Peru reformas, kad jos galėtų įsilieti į pasaulio ekonomiką, užtikrinti didesnę gerovę ir sustiprinti ekonomikos augimą, ir jų piliečiai gyventų geriau. Kitos Andų bendrijos narės taip pat skatinamos prisijungti prie prekybos susitarimo pasinaudojant atitinkama nuostata.

    ES valstybės narės per Tarybos prekybos politikos komitetą žodžiu ir raštu informuotos apie derybas su Kolumbija ir Peru bei Ekvadoru, kol Ekvadoras jose dalyvavo. Europos Parlamentas taip pat reguliariai gaudavo informaciją apie derybų raidą per Tarptautinės prekybos komitetą (INTA). Proceso metu visas tekstas, kuriame atsižvelgiama į derybų eigą, buvo siunčiamas abiem institucijoms. Atliktas ir 2009 m. spalio mėn. paskelbtas išsamus prekybos poveikio darnumui vertinimas (PDV), kuriame nagrinėtas galimas poveikis ekonomikai, socialiniams aspektams ir aplinkai.

    2.           Susitarimo pobūdis ir taikymo sritis

    ES, Kolumbijos ir Peru prekybos susitarimu ES ūkinės veiklos vykdytojams sudaromos sąlygos naudotis visomis Šalių ekonomikos teikiamomis galimybėmis ir naujomis viena kitą papildančiomis sritimis. Įgyvendinant Susitarimą bus visiškai panaikinti ES pramonės ir žuvininkystės produktų eksportuotojams į Peru ir Kolumbiją taikomi muitai. Tai atitinka GATT XXIV straipsnio kriterijus (panaikinti muitus ir kitas prekybos ribojimo nuostatas praktiškai visai šalių tarpusavio prekybai), t. y. Susitarimas taikomas 99 proc. ES eksporto (po 10 metų – 100 proc. mūsų prekybos pramonės produktais ir po 17 metų – apie 85 proc. žemės ūkio). Be to, pagal Susitarimą bus galima panaikinti kai kurias sudėtingas netarifines kliūtis. Peru ir Kolumbijai bus atvertos plačios naujos galimybės patekti į ES rinką, visų pirma eksportuojant pagrindinius žemės ūkio produktus: bananus, cukrų ir romą; be to, įsigaliojus Susitarimui ES 100 proc. nebetaikys muitų Kolumbijos ir Peru kilmės pramonės ir žuvininkystės produktams.

    Kalbant apie paslaugas, įsisteigimą ir viešųjų pirkimų taikymą šis susitarimas – vienas plačiausių užmojų susitarimų, dėl kurių Komisijai yra tekę derėtis. Į jį įtraukti svarbūs įsipareigojimai dėl paslaugų teikimo kertant sieną ir įsisteigimo visuose pagrindiniuose sektoriuose (visų pirma finansinių paslaugų, telekomunikacijų, transporto) ir patenkinamai išspręstos ES problemos dėl laikino fizinių asmenų buvimo verslo reikalais (4 būdas). Viešojo pirkimo srityje ES pasiekė tiek centrinio, tiek jai pavaldžių lygmenų institucijų įsipareigojimo taikyti pakankamai žemus ribinius dydžius.

    Be to, Susitarime pateikiama keletas nuostatų, viršijančių nustatytąsias daugiašaliu pagrindu, visų pirma šių sričių: intelektinės nuosavybės (pvz., užtikrinta 205 ES geografinių nuorodų apsauga, paaiškintos duomenų apsaugos sąlygos); darnaus vystymosi (šis susitarimas darbo ir aplinkos apsaugos klausimais yra lygiavertis arba viršijantis bendrąją lengvatinių muitų tarifų sistemą „plius“ (angl. GSP+) ir juo nustatomi konkretūs įsipareigojimai dėl tausiosios žuvininkystės); konkurencijos (monopolijoms ir valstybės įmonėms taikomos nuostatos, įsipareigojimai dėl subsidijų skaidrumo); techninių prekybos kliūčių (PPO „plius“ (angl. WTO+) rinkos stebėjimo elementai, reglamentavimo procedūrų skaidrumas ir ženklinimo bei žymėjimo nuostatos); sanitarijos ir fitosanitarijos priemonių (PPO „plius“ priemonės dėl gyvūnų gerovės, regionavimas, eksporto įmonių tvirtinimas, patikros vietose ir importo patikrinimai) ir kt. Be to, Susitarimu įsteigiamas Prekybos komitetas ir keli pakomitečiai, kad būtų galima konsultuotis dėl konkrečių prekybos klausimų, remiantis jų pavadinimuose nurodytomis sritimis. Todėl šis susitarimas vertingas dar ir tuo, kad juo, viršijant PPO pagrindinių nuostatų taisykles, įtvirtinama ir skatinama atvirumo politika ir tarptautiniu mastu suderintos geriausios patirties laikymasis vidaus lygmeniu, tuo pat metu užtikrinant skaidrią, nediskriminacinę ir prognozuojamą aplinką regione veikiantiems ES veiklos vykdytojams ir investuotojams, visų pirma atsižvelgiant į Susitarime nustatytą dvišalį ginčų sprendimo mechanizmą.

    Susitarime taip pat yra techninei pagalbai ir prekybos pajėgumų didinimui skirta antraštinė dalis, kuria siekiama skatinti konkurencingumą, inovacijas ir lengvinti Šalių tarpusavio prekybą bei technologijų perdavimą.

    Visos sritys, kurioms taikomas Prekybos susitarimas, priklauso ES kompetencijai, tiksliau – SESV 91 straipsnio, 100 straipsnio 2 dalies ir 207 straipsnio taikymo sričiai. Todėl Susitarimas turėtų būti pasirašytas Europos Sąjungos vardu pagal SESV 218 straipsnio 5 dalimi pagrįstą Tarybos sprendimą.

    3.         Procedūros

    Komisija mano, kad derybų rezultatai yra patenkinami ir prašo Tarybos:

    – įgalioti pasirašyti Europos Sąjungos ir Kolumbijos bei Peru prekybos susitarimą Europos Sąjungos vardu.

    2011/0245 (NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl Europos Sąjungos ir Kolumbijos bei Peru prekybos susitarimo pasirašymo Europos Sąjungos vardu

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 91 straipsnį, 100 straipsnio 2 dalį ir 207 straipsnio 4 dalies pirmą pastraipą kartu su 218 straipsnio 5 dalimi,

    atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą[1],

    kadangi:

    (1)       2009 m. sausio 19 d. Taryba įgaliojo Komisiją Europos Sąjungos vardu vesti derybas dėl daugiašalio prekybos susitarimo su Andų bendrijos šalimis narėmis, norinčiomis sudaryti plataus užmojo, išsamų ir proporcingą prekybos susitarimą;

    (2)       šios derybos pabaigtos ir 2011 m. kovo 23 d. parafuotas Europos Sąjungos ir Kolumbijos bei Peru prekybos susitarimas (toliau – Susitarimas);

    (3)       Susitarimas turėtų būti pasirašytas Europos Sąjungos vardu,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Europos Sąjungos vardu pritariama Europos Sąjungos ir Kolumbijos bei Peru prekybos susitarimo pasirašymui, atsižvelgiant į tai, kad jis gali būti sudarytas.

    Susitarimo tekstas pridedamas prie šio sprendimo.

    2 straipsnis

    Tarybos generalinis sekretoriatas įgalioja Susitarimo derybininko nurodytą (-us) asmenį (-is) pasirašyti Susitarimą Sąjungos vardu, atsižvelgiant į tai, kad jis gali būti sudarytas.

    3 straipsnis

    Sprendimas įsigalioja priėmimo dieną.

    Priimta Briuselyje […]

                                                                           Tarybos vardu

                                                                           Pirmininkas

    FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO, KURIO POVEIKIS BIUDŽETUI SUSIJĘS TIK SU PAJAMOMIS, PAŽYMA

    1.           PASIŪLYMO PAVADINIMAS

    TARYBOS SPRENDIMAS dėl Europos Sąjungos ir Kolumbijos bei Peru prekybos susitarimo pasirašymo Europos Sąjungos vardu

    2.           BIUDŽETO EILUTĖS

    Skyrius ir straipsnis – 12 0.

    Įgyvendinimo laikotarpio pabaigai numatyta suma.

    3.           FINANSINIS POVEIKIS

    ¨      Pasiūlymas neturi finansinio poveikio.

    x     Pasiūlymas neturi finansinio poveikio išlaidoms, bet turi tokį finansinį poveikį pajamoms:

    (mln. EUR (dešimtųjų tikslumu))

    || ||

    Biudžeto eilutė || Pajamos[2] || 12 mėnesių laikotarpis, prasidedantis mmmm mm dd || [n metai]

    ... straipsnis || Poveikis nuosaviems ištekliams || || 137.5

    ... straipsnis || Poveikis nuosaviems ištekliams || ||

    Padėtis pradėjus taikyti priemonę

    || [n+1] || [n+2] || [n+3] || [n+4] || [n+5]

    ... straipsnis || || || || ||

    ... straipsnis || || || || ||

    4.           KOVOS SU SUKČIAVIMU PRIEMONĖS

    ES muitų teisės aktais siekiama užtikrinti, kad būtų teisingai taikomos visos ES muitų priemonės, įskaitant šiame prekybos susitarime nustatytas muitų tarifų lengvatas; be to, šiame susitarime pateikiamos reikiamos nuostatos, kad būtų galima taikyti lengvatines kilmės taisykles ir vystyti administracinį bendradarbiavimą (II priedas), teikti pagalbą dėl užklausų (V priedas) ir, po konsultacijų, laikinai netaikyti muitų tarifų lengvatų, jei nustatoma sukčiavimo ir kitų pažeidimų, susijusių su lengvatiniu režimu, atvejų (III priedas).

    5.           KITOS PASTABOS

    Šis įvertinimas pagrįstas vidutiniu metiniu importu 2007–2009 m. ir atitinka metinius pajamų nuostolius dėl to, kad bus visiškai įgyvendintos Prekybos susitarimo muitų tarifų lengvatos, dėl kurių buvo vestos derybos, t. y. 10 metų po įsigaliojimo, ir dėl pradinio suteiktų muitų tarifų kvotų dydžio. Ankstesniais metais pajamų nuostoliai bus mažesni, taip pat atsižvelgiant į tai, kad greičiausiai padidės produktų, kuriems muitai bus mažinami etapais, importas ir tai kompensuos dalį nuostolio.

    [1]               OL C […], […], p. […].

    [2]               Tradiciniai nuosavi ištekliai (žemės ūkio mokesčiai, cukraus mokesčiai, muitai) turi būti nurodomi grynosiomis sumomis, t. y. iš bendros sumos atskaičius 25 % surinkimo išlaidų.

    Top