Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0479

    2009 m. gegužės 25 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 479/2009 dėl Europos bendrijos steigimo sutarties priede pateikto Protokolo dėl perviršinio deficito procedūros taikymo (kodifikuota redakcija)

    OL L 145, 2009 6 10, p. 1–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 01/09/2014

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/479/oj

    10.6.2009   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 145/1


    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 479/2009

    2009 m. gegužės 25 d.

    dėl Europos bendrijos steigimo sutarties priede pateikto Protokolo dėl perviršinio deficito procedūros taikymo

    (kodifikuota redakcija)

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 104 straipsnio 14 dalies trečią pastraipą,

    atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,

    atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę (1),

    atsižvelgdama į Europos centrinio banko nuomonę (2),

    kadangi:

    (1)

    1993 m. lapkričio 22 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 3605/93 dėl Europos bendrijos steigimo sutarties priede pateikto Protokolo dėl perviršinio deficito procedūros taikymo (3) buvo keletą kartų iš esmės keičiamas (4). Siekiant aiškumo ir racionalumo minėtas reglamentas turėtų būti kodifikuotas.

    (2)

    Protokole dėl perviršinio deficito procedūros yra pateikti „valdžios sektoriaus“, „deficito“ ir „investicijų“ sąvokų apibrėžimai pagal Europos integruotų ekonominių sąskaitų sistemą (ESS), kurią pakeitė Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistema Bendrijoje (patvirtinta 1996 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2223/96 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Bendrijoje (toliau – „ESS 95“) (5). Reikia tiksliai apibrėžti ESS 95 klasifikavimo kodus. Privalomai derinant nacionalinius statistinius duomenis arba dėl kitų priežasčių šių sąvokų apibrėžimus gali prireikti peržiūrėti ir pataisyti. Taryba nuspręs dėl bet kokio ESS peržiūrėjimo pagal Sutartyje nustatytas taisykles dėl kompetencijos ir procedūros.

    (3)

    Pagal ESS 95 palūkanų srautai pagal apsikeitimo sandorių susitarimus ir išankstinius palūkanų normos sandorius turi būti klasifikuojami prie finansinių sąskaitų ir reikalauja specialaus duomenų, perduodamų pagal perviršinio deficito procedūrą, tvarkymo.

    (4)

    „Skolos“ sąvokos apibrėžimas, pateiktas Protokole dėl perviršinio deficito procedūros, turi būti papildytas nurodant ESS 95 klasifikavimo kodus.

    (5)

    ESS 95 apibrėžtos išvestinės finansinės priemonės neturi kitų finansinių priemonių turimos nominalios vertės. Todėl būtina numatyti, kad taikant Protokolą dėl perviršinio deficito procedūros finansinės išvestinės priemonės nebūtų įtrauktos į įsipareigojimus, sudarančius valdžios sektoriaus skolą. Kalbant apie įsipareigojimus, kuriems taikomi valiutų kursus nustatantys susitarimai, į šiuos valiutų kursus turėtų būti atsižvelgiama konvertuojant į nacionalinę valiutą.

    (6)

    ESS 95 pateikiamas detalus bendrojo vidaus produkto esamomis rinkos kainomis apibrėžimas, taikomas skaičiuojant Sutarties 104 straipsnyje nurodytą valdžios sektoriaus deficito santykį su bendruoju vidaus produktu bei valdžios sektoriaus skolos santykį su bendruoju vidaus produktu.

    (7)

    Konsoliduotos valstybės išlaidos palūkanoms mokėti yra svarbus biudžeto situacijos valstybėse narėse stebėjimo rodiklis. Išlaidos palūkanoms mokėti susidaro nuo valdžios sektoriaus skolos. Valdžios sektoriaus skola, apie kurią valstybės narės turi pranešti Komisijai, turi būti konsoliduota valdžios sektoriuje. Valdžios sektoriaus skolos ir palūkanų išlaidų dydžiai turi būti tarpusavyje susiję. ESS 95 metodikoje (1.58 punktas) pripažįstama, kad atliekant tam tikrą analizę, konsoliduoti suvestiniai duomenys yra svarbesni už absoliučius bendruosius skaičius.

    (8)

    Pagal Protokolo dėl perviršinio deficito procedūros sąlygas Komisija turi pateikti statistinius duomenis, kurie turi būti panaudojami taikant minėtą tvarką.

    (9)

    Komisijos, kaip statistikos institucijos, vaidmenį šiuo klausimu konkrečiai atlieka Komisijos vardu veikiantis Eurostatas. Eurostatas, kaip Komisijos departamentas, atsakingas už Komisijai pavestas Bendrijos statistinių duomenų rengimo užduotis, turi jas atlikti vadovaudamasis 1997 m. balandžio 21 d. Komisijos sprendime 97/281/EB dėl Eurostato vaidmens rengiant Bendrijos statistinius duomenis (6) nustatytais bešališkumo, patikimumo, tinkamumo, ekonominio efektyvumo, statistinių duomenų konfidencialumo ir skaidrumo principais. Nacionalinėms ir Bendrijos statistikos institucijoms įgyvendinus 2005 m. gegužės 25 d. Komisijos rekomendaciją dėl nacionalinių ir Bendrijos statistikos institucijų nepriklausomumo, vientisumo ir atskaitomybės, turėtų būti sustiprintas profesinio nepriklausomumo principas, šaltinių tinkamumas ir statistinių duomenų kokybė.

    (10)

    Eurostatas yra atsakingas už Komisijos vardu vykdomą duomenų kokybės įvertinimą ir duomenų, naudotinų taikant perviršinio deficito procedūrą, pateikimą pagal Komisijos sprendimą 97/281/EB.

    (11)

    Tarp Komisijos ir valstybių narių statistikos institucijų turėtų būti užmegztas nuolatinis dialogas, siekiant užtikrinti valstybių narių pateiktų faktinių duomenų ir valdžios sektoriaus pagal ESS 95 parengtų sąskaitų, kuriomis paremti pateikti duomenys, kokybę.

    (12)

    Būtina parengti išsamias taisykles, reglamentuojančias greito ir sistemingo valstybių narių ataskaitų apie numatomą ir faktinį deficitą ir jų skolos lygius pateikimo Komisijai (Eurostatui) organizavimą.

    (13)

    Pagal Sutarties 104c straipsnio 2 ir 3 dalis Komisija turi stebėti biudžeto padėties ir valdžios sektoriaus skolos valstybėse narėse pokyčius, ir tirti, kaip laikomasi biudžetinės drausmės remiantis kriterijais, susijusiais su valdžios sektoriaus deficitu bei valdžios sektoriaus skola. Jeigu valstybė narė nevykdo reikalavimų pagal vieną ar abu kriterijus, Komisija privalo atsižvelgti į visus susijusius veiksnius. Komisija turi išnagrinėti, ar egzistuoja perviršinio deficito valstybėje narėje grėsmė,

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    I   SKYRIUS

    SĄVOKOS

    1 straipsnis

    1.   Protokole dėl perviršinio deficito procedūros ir šiame reglamente 2–6 straipsnio dalyse išvardytų sąvokų apibrėžimai yra pateikti pagal Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų Bendrijoje sistemą (toliau – „ESS 95“), nustatytą Reglamentu (EB) Nr. 2223/96. Skliausteliuose įrašyti kodai yra nurodyti pagal ESS 95.

    2.   „Valdžios sektorius“ yra valdžios sektorius (S.13), kuris susideda iš centrinės valdžios (S.1311), regioninės valdžios (S.1312), vietinės valdžios (S.1313) ir socialinės apsaugos fondų (S.1314) subsektorių, išskyrus ESS 95 nurodytas komercines operacijas.

    Tai, kad neįtraukiamos komercinės operacijos, reiškia, jog valdžios sektorių (S.13) sudaro tik tie instituciniai vienetai, kurių pagrindinė veikla – ne rinkos paslaugų teikimas.

    3.   „Valdžios sektoriaus deficitas (perteklius)“ yra valdžios sektoriaus (S.13) grynasis skolinimasis (grynasis skolinimas) (EDP B.9) pagal ESS 95. Valdžios sektoriaus deficitui priklausančias palūkanas sudaro palūkanų (EDP D.41) suma pagal ESS 95.

    4.   „Valdžios sektoriaus investicijos“ yra valdžios sektoriaus (S.13) bendrasis pagrindinio kapitalo formavimas (P.51) pagal ESS 95.

    5.   „Valdžios sektoriaus skola“ yra valdžios sektoriaus (S.13) visa bendra negrąžinta skola nominaliąja verte metų pabaigoje, išskyrus tuos įsipareigojimus, kuriuos atitinka finansinis turtas, priklausantis valdžios sektoriui (S.13).

    Valdžios sektoriaus skolą pagal ESS 95 sudaro valdžios sektoriaus įsipareigojimai, pateikiami pagal kategorijas: valiuta ir indėliai (AF.2); vertybiniai popieriai, išskyrus akcijas ir išvestines finansines priemones (AF.33), ir paskolos (AF.4).

    Metų pabaigoje neįvykdyto įsipareigojimo vertė yra jo nominali vertė.

    Su indeksu susieto įsipareigojimo nominalioji vertė atitinka jo nominaliąją vertę, patikslintą pagal metų pabaigoje susikaupusį su indeksu susietą skolos pasikeitimą.

    Įsipareigojimai, išreikšti užsienio valiuta, ar pagal sutartis keičiami iš vienos užsienio valiutos į vieną ar daugiau kitų užsienio valiutų, į kitas užsienio valiutas keičiami tose sutartyse numatytu kursu ir perskaičiuojami nacionaline valiuta pagal kiekvienų metų paskutinę darbo dieną nustatytą atitinkamą rinkos valiutos keitimo kursą.

    Nacionaline valiuta išreikšti ir pagal sutartis į užsienio valiutą keičiami finansiniai įsipareigojimai į užsienio valiutą keičiami tose sutartyse numatytu kursu ir perskaičiuojami nacionaline valiuta pagal kiekvienų metų paskutinę darbo dieną nustatytą atitinkamą rinkos valiutos keitimo kursą.

    Užsienio valiuta išreikšti ar pagal sutartis į nacionalinę valiutą keičiami finansiniai įsipareigojimai į nacionalinę valiutą keičiami tose sutartyse numatytu kursu.

    6.   „Bendrasis vidaus produktas“ yra bendrasis vidaus produktas galiojusiomis rinkos kainomis (BVP rk) (B.1*g) pagal ESS 95.

    2 straipsnis

    1.   Duomenys apie numatomą valdžios sektoriaus deficitą ir valdžios sektoriaus skolos lygį – tai valstybių narių nustatyti einamųjų metų duomenys. Tai yra naujausios oficialios prognozės, atsižvelgiant į naujausius sprendimus dėl biudžeto, ekonominius pokyčius ir perspektyvas. Šie duomenys turėtų būti parengti kiek įmanoma prieš pat duomenų pateikimo terminą.

    2.   Duomenys apie faktinį valdžios sektoriaus deficitą ir valdžios sektoriaus skolos lygį – tai įvertinti, išankstiniai, negalutiniai arba galutiniai praėjusių metų rezultatai. Kiek tai susiję su apibrėžimais ir sąvokomis, numatomi duomenys kartu su faktiniais duomenimis turi sudaryti nuoseklias laiko eilutes.

    2   SKYRIUS

    ATASKAITŲ RENGIMO TAISYKLĖS IR JŲ TURINYS

    3 straipsnis

    1.   Valstybės narės du kartus per metus pateikia Komisijai (Eurostatui) ataskaitas apie savo numatomą ir faktinį valdžios sektoriaus deficitą bei valdžios sektoriaus skolos lygį – pirmą kartą iki einamųjų metų (n metų) balandžio 1 d., o antrą kartą iki n metų spalio 1 d.

    Valstybės narės informuoja Komisiją (Eurostatą), kurios nacionalinės institucijos yra atsakingos už duomenų, susijusių su perviršinio deficito procedūra, pateikimą.

    2.   Iki n metų balandžio 1 d. valstybės narės:

    a)

    pateikia Komisijai (Eurostatui) ataskaitas apie n metams numatytą valdžios sektoriaus deficitą, naujausią n-1 metų faktinio valdžios sektoriaus deficito įvertinimą ir faktinį n-2, n-3 ir n-4 metų valdžios sektoriaus deficitą;

    b)

    kartu pateikia Komisijai (Eurostatui) numatomus duomenis apie n metų ir faktinius duomenis apie n-1, n-2, n-3 ir n-4 metų savo atitinkamų viešųjų sąskaitų biudžeto deficitą pagal dažniausiai nacionaliniu lygiu vartojamą šios sąvokos apibrėžimą, taip pat duomenis, paaiškinančius perėjimą nuo viešųjų sąskaitų biudžeto deficito prie valdžios sektoriaus deficito subsektoriuje S.1311;

    c)

    kartu pateikia Komisijai (Eurostatui) faktinius savo veiklos balansų atitinkamus n-1, n-2, n-3 ir n-4 metų duomenis bei duomenis, paaiškinančius perėjimą nuo kiekvieno valdžios sektoriaus subsektoriaus veiklos balanso prie valdžios sektoriaus deficito S.1312, S.1313 ir S.1314 subsektoriuose;

    d)

    praneša Komisijai (Eurostatui) apie savo numatomą valdžios sektoriaus skolos lygį n metų pabaigoje ir savo valdžios sektoriaus faktinės skolos lygius n-1, n-2, n-3 ir n-4 metų pabaigoje;

    e)

    kartu pateikia Komisijai (Eurostatui) n-1, n-2, n-3 ir n-4 metų duomenis, paaiškinančius valdžios sektoriaus deficito ir kitų svarbių veiksnių įtaką jų valdžios sektoriaus subsektorių skolos lygio dinamikai.

    3.   Iki n metų spalio 1 d. valstybės narės pateikia Komisijai (Eurostatui) ataskaitas apie jų:

    a)

    n metų patikslintą numatomą valdžios sektoriaus deficitą ir n-1, n-2, n-3 ir n-4 metų faktinį valdžios sektoriaus deficitą pagal 2 dalies b ir c punktų reikalavimus;

    b)

    patikslintą numatomą valdžios sektoriaus skolos lygį n metų pabaigoje ir faktinės valdžios sektoriaus skolos lygius n-1, n-2, n-3 ir n-4 metų pabaigoje pagal 2 dalies e punkto reikalavimus.

    4.   Pagal 2 ir 3 dalis Komisijai (Eurostatui) pateikiamose ataskaitose nurodyti duomenys apie numatomą valdžios sektoriaus deficitą yra išreiškiami nacionaline valiuta ir suskirstomi pagal biudžetinius metus.

    Pagal 2 ir 3 dalis Komisijai (Eurostatui) pateikiamose ataskaitose nurodyti duomenys apie faktinį valdžios sektoriaus deficitą ir faktinės valdžios sektoriaus skolos lygį yra išreiškiami nacionaline valiuta ir suskirstomi pagal kalendorinius metus, išskyrus patikslintus duomenis n-1 metams, kurie gali būti pateikiami pagal biudžetinius metus.

    Jeigu biudžetiniai ir kalendoriniai metai nesutampa, valstybės narės taip pat pateikia Komisijai (Eurostatui) savo duomenis apie dvejų biudžetinių metų iki einamųjų biudžetinių metų faktinį valdžios sektoriaus deficitą ir faktinės valdžios sektoriaus skolos lygį pagal biudžetinius metus.

    4 straipsnis

    Valstybės narės 3 straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nustatyta tvarka pateikia Komisijai (Eurostatui) duomenis apie savo valdžios sektoriaus investicijų išlaidas ir palūkanų išlaidas (konsoliduotas).

    5 straipsnis

    Valstybės narės tokiu pat periodiškumu kaip nurodyta 3 straipsnio 1 dalyje pateikia Komisijai (Eurostatui) savo bendrojo vidaus produkto prognozes n metams ir faktinį n-1, n-2, n-3 ir n-4 metų bendrojo vidaus produkto dydį.

    6 straipsnis

    1.   Valstybės narės informuoja Komisiją (Eurostatą) apie visus svarbius jau pateiktų duomenų apie faktinį ir numatomą jų valdžios sektoriaus deficitą bei skolą patikslinimus iš karto, kai tik tie patikslinimai atliekami.

    2.   Svarbūs jau pateiktų duomenų apie faktinį deficitą ir skolą patikslinimai pagrindžiami tinkamais dokumentais. Bet kuriuo atveju apie patikslinimus, dėl kurių viršijamos nustatytos vertės, nurodytos Protokole dėl perviršinio deficito procedūros, arba apie patikslinimus, kurie reiškia, kad valstybės narės duomenys nebeviršija nustatytų verčių, pranešama ir jie pagrindžiami tinkamais dokumentais.

    7 straipsnis

    Valstybės narės viešai paskelbia duomenis apie faktinį deficitą ir skolą, taip pat kitus per pastaruosius metus pagal 3–6 straipsnius Komisijai (Eurostatui) perduotus duomenis.

    III   SKYRIUS

    DUOMENŲ KOKYBĖ

    8 straipsnis

    1.   Komisija (Eurostatas) reguliariai įvertina valstybių narių pateiktų faktinių duomenų ir juos pagrindžiančių pagal ESS 95 parengtų valdžios sektoriaus sąskaitų (toliau – valdžios sektoriaus sąskaitos) kokybę. Faktinių duomenų kokybė reiškia apskaitos taisyklių laikymąsi, išsamumą, patikimumą, statistinių duomenų nuoseklumą ir jų pateikimą laiku. Vertinant didžiausias dėmesys bus skiriamas tokioms valstybių narių aprašuose nurodytoms sritims: valdžios sektoriaus atskyrimas, valdžios sektoriaus sandorių bei įsipareigojimų klasifikavimas ir registravimo laikas.

    2.   Valstybės narės nedelsdamos pateikia Komisijai (Eurostatui) reikalingą statistikos informaciją, kuri būtina duomenų kokybei įvertinti, nepažeidžiant 1997 m. vasario 17 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos (7) nuostatų dėl statistinių duomenų konfidencialumo.

    Pirmojoje pastraipoje nurodyta „statistikos informacija“ apima tik informaciją, kuri yra būtina patikrinti, ar laikomasi ESS taisyklių. Visų pirma statistikos informacija – tai:

    a)

    nacionalinių sąskaitų duomenys;

    b)

    duomenų šaltinių ir metodų aprašai;

    c)

    pranešimo pagal PDP lentelės;

    d)

    su pranešimais susiję papildomi klausimynai ir paaiškinimai.

    Klausimynų formatą nustato Komisija (Eurostatas), pasikonsultavusi su Pinigų, finansų ir mokėjimų balanso statistikos komitetu (toliau – PFBK).

    3.   Komisija (Eurostatas) reguliariai teikia pranešimus Europos Parlamentui ir Tarybai apie valstybių narių pateiktų faktinių duomenų kokybę. Pranešime bendrai įvertinami valstybių narių pateikti faktiniai duomenys atsižvelgiant į apskaitos taisyklių laikymąsi, išsamumą, patikimumą, statistinių duomenų nuoseklumą ir jų pateikimą laiku.

    9 straipsnis

    1.   Valstybės narės pateikia Komisijai (Eurostatui) išsamius metodų, procedūrų ir šaltinių, naudotų rengiant duomenis apie faktinį deficitą ir skolą, aprašus bei tuos duomenis pagrindžiančias valdžios sektoriaus sąskaitas.

    2.   Aprašai parengiami laikantis gairių, kurias Komisija (Eurostatas) priėmė pasikonsultavusi su PFBK.

    3.   Aprašai nuolat atnaujinami valstybėms narėms patikslinus patvirtintus statistinių duomenų rengimo metodus, procedūras ir šaltinius.

    4.   Valstybės narės viešai paskelbia savo aprašus.

    5.   1, 2 ir 3 dalyje nurodyti aspektai gali būti aptarti 11 straipsnyje minimuose vizituose.

    10 straipsnis

    1.   Iškilus abejonėms dėl ESS 95 apskaitos taisyklių teisingo įgyvendinimo, atitinkama valstybė narė paprašo Komisijos (Eurostato) pateikti išaiškinimą. Komisija (Eurostatas) nedelsdama išnagrinėja šį klausimą ir pateikia išaiškinimą atitinkamai valstybei narei ir prireikus PFBK.

    2.   Komisijos ar atitinkamos valstybės narės nuomone sudėtingais arba bendro intereso atvejais Komisija (Eurostatas) priima sprendimą pasikonsultavusi su PFBK. Komisija (Eurostatas) savo sprendimus ir PFBK nuomonę paskelbia viešai, nepažeisdama Reglamento (EB) Nr. 322/97 nuostatų dėl statistinių duomenų konfidencialumo.

    11 straipsnis

    1.   Komisija (Eurostatas) užtikrina nuolatinį dialogą su valstybių narių statistikos institucijomis. Tuo tikslu Komisija rengia reguliarius dialogo vizitus, taip pat galimus vizitus metodologijos klausimais į visas valstybes nares.

    2.   Vizitai dialogo tikslais skirti patikslinti pateiktus duomenis, išnagrinėti metodologijos klausimus, aptarti aprašuose apibūdintus statistikos procesus bei šaltinius ir įvertinti apskaitos taisyklių laikymąsi. Vizitai dialogo tikslais skiriami nustatyti pateikiamų duomenų kokybei iškilusį pavojų ar galimas problemas dėl jų kokybės.

    3.   Vizitai metodologijos tikslais taikomi tik statistikos sričiai. Tai atspindi 12 straipsnyje nurodytų delegacijų sudėtis.

    Vizitai metodologijos tikslais yra skirti stebėti procesus ir valdžios sektoriaus sąskaitas, kuriomis pagrindžiami pateikti faktiniai duomenys, ir padaryti išsamias išvadas dėl pateikiamų duomenų kokybės, kaip apibrėžta 8 straipsnio 1 dalyje.

    Vizitai metodologijos tikslais rengiami tik tais atvejais, kai nustatomas rimtas pavojus ar galimos problemos dėl duomenų kokybės, ypač susijusios su metodais, sąvokomis ir klasifikatoriais, taikomais duomenims, kuriuos valstybės narės įpareigotos pateikti.

    4.   Rengdama vizitus dialogo ir metodologijos tikslais, Komisija (Eurostatas) perduoda savo preliminarias išvadas atitinkamai valstybei narei, kuri gali pateikti savo pastabas.

    12 straipsnis

    1.   Vizitų metodologijos tikslais valstybėse narėse metu Komisija (Eurostatas) gali paprašyti nacionalinių sąskaitų ekspertų, kuriuos savanoriškai pasiūlo kitos valstybės narės, pagalbos arba kitų Komisijos departamentų pareigūnų pagalbos.

    Nacionalinių sąskaitų ekspertų, kurių Komisija (Eurostatas) gali paprašyti pagalbos, sąrašas sudaromas remiantis nacionalinių institucijų, atsakingų už pranešimų apie perviršinį deficitą teikimą, Komisijai (Eurostatui) siunčiamais pasiūlymais.

    2.   Valstybės narės imasi visų būtinų priemonių, reikalingų palengvinti vizitus metodologijos tikslais. Tie vizitai turėtų apsiriboti tik nacionalinėmis institucijomis, kurios dalyvauja pateikiant duomenis, susijusius su perviršinio deficito procedūra. Tačiau valstybės narės užtikrina, kad jų tarnybos, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusios su valdžios sektoriaus sąskaitų ir duomenų, susijusių su valdžios sektoriaus skola, rengimu, taip pat prireikus jų nacionalinės institucijos, atsakingos už viešųjų sąskaitų kontrolę, suteiktų Komisijos pareigūnams ar kitiems 1 dalyje nurodytiems ekspertams pagalbą, reikalingą jų pareigoms atlikti, taip pat ir pateikiant turimus dokumentus, pagrindžiančius pateiktus duomenis apie faktinį biudžeto deficitą ir skolą bei tuos duomenis pagrindžiančias valdžios sektoriaus sąskaitas. Konfidencialūs nacionalinės statistikos sistemos duomenys pateikiami tik Komisijai (Eurostatui).

    Nepažeidžiant valstybių narių bendros pareigos imtis visų būtinų priemonių, reikalingų palengvinti vizitus metodologijos tikslais, Komisijos (Eurostato) partneriai dėl pirmojoje pastraipoje nurodytų vizitų metodologijos tikslais yra kiekvienos valstybės narės tarnybos, atsakingos už pranešimų apie perviršinio deficito procedūrą teikimą.

    3.   Komisija (Eurostatas) užtikrina, kad šiuose vizituose dalyvaujantys pareigūnai ir ekspertai atitiktų visas techninės kompetencijos, profesinio nepriklausomumo ir konfidencialumo garantijas.

    13 straipsnis

    Komisija (Eurostatas) praneša Ekonomikos ir finansų komitetui vizitų dialogo ir metodologijos tikslais išvadas, įskaitant atitinkamos valstybės narės pastabas dėl šių išvadų. Perdavus tuos pranešimus kartu su atitinkamos valstybės narės pastabomis Ekonomikos ir finansų komitetui, jie paskelbiami viešai, nepažeidžiant Reglamento (EB) Nr. 322/97 nuostatų dėl statistinių duomenų konfidencialumo.

    IV   SKYRIUS

    KOMISIJOS (EUROSTATO) PATEIKIAMI DUOMENYS

    14 straipsnis

    1.   Per tris savaites po to, kai suėjo 3 straipsnio 1 dalyje nurodyti duomenų pateikimo terminai arba kai buvo atlikti 6 straipsnio 1 dalyje nurodyti duomenų patikslinimai, Komisija (Eurostatas), pateikia faktinius duomenis apie valdžios sektoriaus deficitą ir skolą, kad būtų taikomas Protokolas dėl perviršinio deficito procedūros. Duomenys pateikiami juos paskelbiant viešai.

    2.   Jei kuri nors valstybė narė nėra pateikusi savo duomenų, Komisija (Eurostatas) neatideda faktinių duomenų apie valstybių narių valdžios sektoriaus deficitą ir skolą pateikimo.

    15 straipsnis

    1.   Komisija (Eurostatas) gali pareikšti išlygą dėl valstybių narių pateiktų faktinių duomenų kokybės. Ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas iki planuojamos viešo paskelbimo dienos, Komisija (Eurostatas) praneša atitinkamai valstybei narei bei Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkui apie abejones, kurias ji ketina pareikšti ir viešai paskelbti. Jei klausimas išsprendžiamas po to, kai buvo viešai paskelbti duomenys ir išlyga, apie išlygos atšaukimą viešai paskelbiama nedelsiant.

    2.   Komisija (Eurostatas) gali pataisyti valstybių narių pateiktus faktinius duomenis ir pateikti pataisytus duomenis bei pataisymo pagrindimą, jei yra įrodymų, kad valstybių narių pateikti faktiniai duomenys neatitinka 8 straipsnio 1 dalies reikalavimų. Ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas iki planuojamos viešo paskelbimo dienos, Komisija (Eurostatas) praneša atitinkamai valstybei narei bei Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkui apie pataisytus duomenis ir pataisymų pagrindimą.

    V   SKYRIUS

    BENDROSIOS NUOSTATOS

    16 straipsnis

    1.   Valstybės narės užtikrina, kad Komisijai (Eurostatui) faktiniai duomenys būtų pateikti laikantis Reglamento (EB) Nr. 322/97 10 straipsnyje nustatytų principų. Šiuo tikslu nacionalinės statistikos institucijos yra atsakingos už tai, kad pateikti duomenys atitiktų šio reglamento 1 straipsnio reikalavimus bei ESS 95 apskaitos taisykles, kuriomis remiantis rengiami duomenys.

    2.   Valstybės narės imasi visų tinkamų priemonių užtikrinti, kad pareigūnai, atsakingi už faktinių duomenų pateikimą Komisijai (Eurostatui) ir už duomenis pagrindžiančias valdžios sektoriaus sąskaitas, veiktų laikydamiesi Reglamento (EB) Nr. 322/97 10 straipsnyje nustatytų principų.

    17 straipsnis

    Jeigu Europos Parlamentas ir Taryba arba Komisija, vadovaudamiesi Sutartyje ir Reglamente (EB) Nr. 2223/96 nustatytomis kompetencijos ir procedūros taisyklėmis, nusprendžia patikslinti ESS 95 arba iš dalies pakeisti jos metodologiją, Komisija šio reglamento 1 ir 3 straipsnius papildo naujomis nuorodomis į ESS 95.

    18 straipsnis

    Reglamentas (EB) Nr. 3605/93 yra panaikinamas.

    Nuorodos į panaikintą reglamentą laikomos nuorodomis į šį reglamentą ir skaitomos pagal II priede pateiktą atitikmenų lentelę.

    19 straipsnis

    Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta Briuselyje, 2009 m. gegužės 25 d.

    Tarybos vardu

    Pirmininkas

    J. ŠEBESTA


    (1)  2008 m. spalio 21 d. nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje).

    (2)  OL C 88, 2008 4 9, p. 1.

    (3)  OL L 332, 1993 12 31, p. 7.

    (4)  Žr. I priedą.

    (5)  OL L 310, 1996 11 30, p. 1.

    (6)  OL L 112, 1997 4 29, p. 56.

    (7)  OL L 52, 1997 2 22, p. 1.


    I PRIEDAS

    Panaikinamas reglamentas ir jo vėlesni pakeitimai

    Tarybos reglamentas (EB) Nr. 3605/93

    (OL L 332, 1993 12 31, p. 7).

    Tarybos reglamentas (EB) Nr. 475/2000

    (OL L 58, 2000 3 3, p. 1).

    Komisijos reglamentas (EB) Nr. 351/2002

    (OL L 55, 2002 2 26, p. 23).

    Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2103/2005

    (OL L 337, 2005 12 22, p. 1).


    II PRIEDAS

    ATITIKMENŲ LENTELĖ

    Reglamentas (EB) Nr. 3605/93

    Šis reglamentas

    1 skirsnis

    I skyrius

    1 straipsnio 1–5 dalys

    1 straipsnio 1–5 dalys

    2 straipsnis

    1 straipsnio 6 dalis

    3 straipsnis

    2 straipsnis

    2 skirsnis

    II skyrius

    4 straipsnio 1 dalis

    3 straipsnio 1 dalis

    4 straipsnio 2 dalies pirma–penkta įtraukos

    3 straipsnio 2 dalies a–e punktai

    4 straipsnio 3 dalies pirma ir antra įtraukos

    3 straipsnio 3 dalies a ir b punktai

    4 straipsnio 4 dalis

    3 straipsnio 4 dalis

    5 straipsnis

    4 straipsnis

    6 straipsnis

    5 straipsnis

    7 straipsnis

    6 straipsnis

    8 straipsnis

    7 straipsnis

    2a skirsnis

    III skyrius

    8a straipsnio 1 dalis

    8 straipsnio 1 dalis

    8a straipsnio 2 dalies pirma pastraipa

    8 straipsnio 2 dalies pirma pastraipa

    8a straipsnio 2 dalies antros pastraipos pirma–ketvirta įtraukos

    8 straipsnio 2 dalies antros pastraipos a–d punktai

    8a straipsnio 2 dalies trečia pastraipa

    8 straipsnio 2 dalies trečia pastraipa

    8a straipsnio 3 dalis

    8 straipsnio 3 dalis

    8b straipsnis

    9 straipsnis

    8c straipsnis

    10 straipsnis

    8d straipsnio pirmos pastraipos pirmas ir antras sakiniai

    11 straipsnio 1 dalis

    8d straipsnio pirmos pastraipos trečias sakinys

    11 straipsnio 3 dalies trečia pastraipa

    8d straipsnio antros pastraipos pirmas ir antras sakiniai

    11 straipsnio 2 dalis

    8d straipsnio antros pastraipos trečias sakinys

    11 straipsnio 3 dalies antra pastraipa

    8d straipsnio antros pastraipos ketvirtas ir penktas sakiniai

    11 straipsnio 3 dalies pirma pastraipa

    8d straipsnio trečia pastraipa

    11 straipsnio 4 dalis

    8e straipsnis

    12 straipsnis

    8f straipsnis

    13 straipsnis

    2b skirsnis

    IV skyrius

    8g straipsnis

    14 straipsnis

    8h straipsnis

    15 straipsnis

    2c skirsnis

    V skyrius

    8i straipsnis

    16 straipsnis

    8j straipsnis

    17 straipsnis

    18 straipsnis

    19 straipsnis

    I priedas

    II priedas


    Top