Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0343

    2005/343/EB: 2005 m. balandžio 11 d. Komisijos sprendimas, nustatantis ekologinius kriterijus ir susijusius vertinimo bei patikros reikalavimus, taikomus suteikiant nešiojamiems kompiuteriams Bendrijos ekologinius ženklus (pranešta dokumentu Nr. C(2005) 1027)Tekstas svarbus EEE.

    OL L 115, 2005 5 4, p. 35–41 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    OL L 319M, 2008 11 29, p. 230–236 (MT)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 06/06/2011; panaikino 32011D0330

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/343/oj

    4.5.2005   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 115/35


    KOMISIJOS SPRENDIMAS

    2005 m. balandžio 11 d.

    nustatantis ekologinius kriterijus ir susijusius vertinimo bei patikros reikalavimus, taikomus suteikiant nešiojamiems kompiuteriams Bendrijos ekologinius ženklus

    (pranešta dokumentu Nr. C(2005) 1027)

    (tekstas svarbus EEE)

    (2005/343/EB)

    EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

    atsižvelgdama į 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 dėl pakeistos Bendrijos ekologinio ženklo suteikimo sistemos (1), ypač į jo 6 straipsnio 1 dalies antrąją pastraipą,

    pasitarusi su Europos Sąjungos ekologinio ženklinimo valdyba,

    kadangi:

    (1)

    Pagal Reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 Bendrijos ekologinį ženklą galima skirti produktui, kuris dėl savo savybių ypač padeda geriau įgyvendinti pagrindinius aplinkos apsaugos reikalavimus.

    (2)

    Reglamente (EB) Nr. 1980/2000 numatyta, kad konkretūs ekologinio ženklinimo kriterijai, kurie yra nustatomi pagal Europos Sąjungos ekologinio ženklinimo valdybos parengtus kriterijus, turi būti nustatomi pagal produktų grupes.

    (3)

    Reglamente taip pat numatoma, kad kriterijai, taikomi skiriant ekologinius ženklus, bei su tokiais kriterijais susiję vertinimo ir patikros reikalavimai turi būti peržiūrimi tinkamu laiku iki kiekvienai produktų grupei nustatytų kriterijų galiojimo laikotarpio pabaigos.

    (4)

    Siekiant atsižvelgti į rinkos pokyčius, tikslinga peržiūrėti ekologinius kriterijus, nustatytus 2001 m. rugpjūčio 28 d. Komisijos sprendime 2001/687/EB, nustatančiame ekologinius kriterijus, taikomus suteikiant nešiojamiems kompiuteriams Bendrijos ekologinius ženklus (2).

    (5)

    Be to, siekiant pabrėžti, kad įrenginiai su jutiklinio ekrano klaviatūra turi būti įtraukti į produktų grupę, o produktai, kurie iš esmės nėra skirti kompiuteriu atliekamų veiksmų atlikimui, turi būti neįtraukti į tą grupę, būtina iš dalies pakeisti tame sprendime pateiktą produktų grupės apibrėžimą.

    (6)

    Todėl aiškumo sumetimais Sprendimas 2001/687/EB turėtų būti pakeistas.

    (7)

    Peržiūrėti ekologiniai kriterijai ir susiję vertinimo bei patikros reikalavimai turėtų galioti ketverius metus.

    (8)

    Tikslinga numatyti tam tikrą, ne ilgesnį nei 12 mėnesių, pereinamąjį laikotarpį, kad gamintojai, kurių produktams ekologinis ženklas buvo suteiktas iki pranešimo apie šį sprendimą datos arba kuri yra pateikę paraišką dėl tokio ženklo suteikimo iki tos datos, turėtų pakankamai laiko suderinti savo produktus su peržiūrėtais kriterijais ir reikalavimais.

    (9)

    Šiame sprendime numatytos priemonės atitinka Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 17 straipsniu įkurto komiteto nuomonę,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    „Nešiojamų kompiuterių“ produktų grupei priskiriami kompiuteriai, kuriuos galima naudoti daugelyje vietų, susidedantys iš sisteminio įrenginio ir vaizduoklio, sujungtų į vieną bloką, skirtą lengvai pernešti iš vienos vietos į kitą, ir kurie gali būti naudojami su vidinėmis baterijomis.

    Šiai produktų grupei priskiriami produktai su jutiklinio ekrano klaviatūra.

    Šiai produktų grupei nėra priskiriami produktai, kurie iš esmės nėra skirti kompiuteriu atliekamų veiksmų atlikimui.

    2 straipsnis

    Kad nešiojamam kompiuteriui galima būtų suteikti Bendrijos ekologinį ženklą pagal Reglamentą (EB) Nr. 1980/2000, prietaisas turi būti priskiriamas „nešiojamų kompiuterių“ produktų grupei ir turi atitikti šio sprendimo priede išdėstytus ekologinius kriterijus.

    3 straipsnis

    „Nešiojamų kompiuterių“ produktų grupei taikomi ekologiniai kriterijai ir susiję vertinimo bei patikros reikalavimai galioja iki 2009 m. balandžio 30 d.

    4 straipsnis

    Administravimo tikslais „nešiojamų kompiuterių“ produktų grupei priskiriamas kodas „018“.

    5 straipsnis

    Sprendimas 2001/687/EB panaikinamas.

    6 straipsnis

    Ekologinius ženklus, suteiktus produktams, priklausantiems „nešiojamų kompiuterių“ produktų grupei, iki pranešimo apie šį sprendimą dienos galima ir toliau naudoti iki 2006 m. kovo 31 d.

    Jeigu prašymai suteikti ekologinį ženklą „nešiojamų kompiuterių“ produktų grupei priklausančiam produktui buvo pateikti iki pranešimo apie šį sprendimą dienos, tokiems produktams ekologinis ženklas gali būti suteikiamas pagal Sprendime 2001/687/EB apibrėžtas sąlygas. Tokiais atvejais ekologinis ženklas gali būti naudojamas iki 2006 m. kovo 31 d.

    7 straipsnis

    Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

    Priimta Briuselyje, 2005 m. balandžio 11 d.

    Komisijos vardu

    Stavros DIMAS

    Komisijos narys


    (1)  OL L 237, 2000 9 21, p. 1.

    (2)  OL L 242, 2001 9 12, p. 11.


    PRIEDAS

    BENDRIEJI REIKALAVIMAI

    Kad įgytų teisę gauti ekologinį ženklą, nešiojamas kompiuteris (toliau – produktu) turi būti priskirti 1 straipsnyje apibrėžtai produktų grupei ir atitikti šio sprendimo priede nustatytus kriterijus, ir, kaip nurodyta kriterijuose, atlikus pagal paraišką bandymus, turi atitikti šio sprendimo priede nustatytus kriterijus. Bandymus atlieka laboratorijos, atitinkančios bendruosius reikalavimus, nustatytus standarto EN ISO 17025. Tam tikrais atvejais galima taikyti kitus bandymų metodus, jeigu juos, kaip lygiaverčius, pripažįsta paraišką vertinanti kompetentinga institucija. Jeigu bandymai neminimi arba nurodomi atlikti tikrinant arba kontroliuojant, kompetentingos institucijos turėtų atitinkamai remtis pareiškėjų pateikiamomis deklaracijomis bei dokumentais ir (arba) nepriklausomų patikrų rezultatais.

    Rekomenduojama, kad kompetentingos institucijos, vertindamos paraiškas ir tikrindamos, kaip laikomasi minėtų kriterijų, atsižvelgtų į pripažintų aplinkos apsaugos valdymo sistemų, pvz., EMAS arba ISO 14001, įgyvendinimą. (Pastaba: tokių valdymo sistemų nėra privaloma įgyvendinti.)

    EKOLOGINIAI KRITERIJAI

    1.   Energijos taupymas

    Nešiojamas kompiuteris turi lengvai pasiekiamą jungiklį (įjungti ir išjungti).

    Kompiuteris palaiko ACPI (1) S3 ramybės būseną (sustabdo operatyvinę atmintį RAM), kad būtų suvartojama ne daugiau kaip 3 vatai energijos. Kompiuteris turi išeiti iš šios būsenos, reaguodamas į komandą, gautą:

    iš modemo,

    iš tinklo jungties,

    iš klaviatūros arba pelės.

    Būsenos pakeitimo pereinant iš darbo į ACPI S3 ramybės būseną numatytasis laikas yra ne daugiau kaip 15 minučių neveikimo. Gamintojas privalo šią funkciją įjungti.

    Ramybės būsenoje nešiojamas kompiuteris sunaudoja ne daugiau kaip 2 vatus energijos, kai baterijos yra visiškai įkrautos, o maitinimo šaltinis prijungtas prie elektros tinklo. Šiomis aplinkybėmis ramybės būsena yra būsena, į kurią pereinama, davus komandą išjungti kompiuterį.

    Nešiojamojo kompiuterio maitinimo šaltinio galia – ne didesnis negu 0,75 vato, jis yra prijungtas prie elektros tinklo, bet prie kompiuterio neprijungtas.

    Pareiškėjas pateikia kompetentingai institucijai ataskaitą, patvirtinančią, jog sunaudota energija ACPI S3 būsenoje ir ramybės būsenoje buvo išmatuota, taikant galiojančio „Energy Star“  (2) savitarpio supratimo memorandume dėl kompiuterių nustatytą tvarką. Ataskaitoje nurodoma abiejose būsenose išmatuota sunaudota energija. Pareiškėjas nurodo, kad tenkinami maitinimo šaltiniui keliami reikalavimai.

    2.   Eksploatacijos prailginimas

    Suteikiama trejų metų nuo pagaminimo dienos garantija, užtikrinanti galimybę gauti atitinkamas baterijas, maitinimo šaltinius, klaviatūrą ir jos dalis. Be to, nešiojamas kompiuteris atitinka tokius kriterijus:

    kompiuteris konstruojamas taip, kad galima būtų greitai prieiti prie atminties ir ją pakeisti,

    kompiuteris konstruojamas taip, kad būtų galima pakeisti kietąjį diską ir, jeigu įmanoma, CD arba DVD valdymo įrenginį.

    Pareiškėjas pareiškia kompetentingai institucijai, kad produktas atitinka šiuos reikalavimus.

    3.   Gyvsidabrio kiekis vaizduoklyje

    Kiekvienoje foninio LCD plokščio vaizduoklio apšvietimo lempoje yra ne daugiau nei 3 mg gyvsidabrio. PDA (Personal data assistant) vaizduoklyje negali būti gyvsidabrio.

    Pareiškėjas pareiškia kompetentingai institucijai, kad produktas atitinka šiuos reikalavimus.

    4.   Triukšmas

    Nešiojamo kompiuterio sisteminio įrenginio „deklaruotasis akustinis garso galingumas“ (1pW) pagal ISO 9296 3.2.5 punkto reikalavimus – ne didesnis negu:

    3,5 B(A) tuščiaeigėje būsenoje (atitinka 35 dB(A)),

    4,0 B(A) kreipties į disko valdymo įrenginį metu (atitinka 40 dB(A)).

    Pareiškėjas pateikia kompetentingai institucijai ataskaitą, parengtą pagal ISO 17025 akredituotos nepriklausomos bandymų laboratorijos, patvirtinančią, jog triukšmo lygis buvo išmatuotas laikantis ISO 7779 standartų reikalavimų, ir deklaruojamas pagal ISO 9296 standartą. Ataskaitoje nurodomas bei pagal ISO 9296 standarto 3.2.5 punkto reikalavimus deklaruojamas triukšmo lygis, išmatuotas tuščiaeigėje būsenoje ir kreipties į disko valdymo įrenginį metu.

    5.   Elektromagnetinis spinduliavimas

    Nešiojamas kompiuteris atitinka EN50279 standarte A kategorijai nustatytus reikalavimus.

    Pareiškėjas pateikia kompetentingai institucijai ataskaitą, patvirtinančią, kad produkto spinduliuotės ribos atitinka reikalavimus.

    6.   Grąžinimas, perdirbimas ir pavojingos medžiagos

    Gamintojas siūlo vartotojui nemokamai grąžinti produktą ir visas detales, išskyrus tas, kurias užteršė patys vartotojai (pvz., naudodami medicinoje arba branduolinėje energetikoje), atnaujinti arba perdirbti ir pakeisti. Be to, produktas atitinka šiuos kriterijus:

    a)

    kvalifikuotas asmuo pats vienas gali produktą išmontuoti;

    b)

    gamintojas patikrina, kaip produktas išardomas ir pateikia išmontavimo ataskaitą, su kuria, jos paprašiusios, gali susipažinti trečiosios šalys. Be kita ko, ataskaitoje patvirtinama, jog:

    jungtis nesunku rasti ir pasiekti,

    jungtys yra kiek galima labiau standartizuotos,

    jungtys pasiekiamos įprastais įrankiais,

    LCD vaizduoklio foninio apšveitimo lempas nesudėtinga išimti;

    c)

    pavojingas medžiagas galima pašalinti;

    d)

    90 % (pagal svorį) korpuso ir išorės struktūros plastmasinių ir metalinių medžiagų yra techniškai perdirbamos;

    e)

    jeigu būtina ženklinti, ženklai yra lengvai pašalinami arba yra nuolatiniai;

    f)

    plastmasinės dalys:

    yra be technologinių švino ar kadmio priedų,

    sudarytos iš vieno polimero arba suderinamų polimerų, išskyrus dangą, kurią sudaro ne daugiau negu dvi polimerų rūšys, kurias galima pašalinti,

    neturi metalinių intarpų, kurių vienas žmogus negalėtų pašalinti įprastais įrankiais;

    g)

    plastmasinėse dalyse nėra polibrominuotų bifenilų (PBB) antipirenų arba polibrominuotų difenilo eterių (PBDE), apibrėžtų Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/95/EB (3) 4 straipsnyje. Taikant šį reikalavimą atsižvelgiamą į vėlesnius Direktyvos pakeitimus dėl Deca-BDE naudojimo.

    Plastmasinėse dalyse nėra chloroparafinų, kurių grandinės ilgis yra 10–17 anglies atomų I chloro kiekis didesnis, nei 50 % svorio (CAS Nr. 85535-84-8 ir CAS Nr. 85535-85-9).

    Pareiškėjas kompetentingai institucijai patvirtina atitikimą šiems reikalavimams;

    h)

    daugiau nei 25 g sveriančiose plastmasinėse detalėse nėra antipirenų, dėl kurių, pateikus paraišką dėl ekologinio ženklo, įrašomas kuris nors iš šių perspėjimų:

     

    Pavojingos sveikatai:

     

    R45 (gali sukelti vėžinius susirgimus)

     

    R46 (gali sukelti paveldimus genetinius pakitimus)

     

    R60 (gali pakenkti vaisingumui)

     

    R61 (gali pakenkti negimusiems kūdikiams)

     

    Pavojingos aplinkai:

     

    R50 (labai kenksmingi vandens organizmams)

     

    R50/R53 (labai kenksmingi vandens organizmams, gali sukelti ilgalaikį neigiamą poveikį vandens aplinkai)

     

    R51/R53 (labai kenksmingi vandens organizmams, gali sukelti ilgalaikį neigiamą poveikį vandens aplinkai),

     

    kaip apibrėžta Tarybos direktyvoje 67/548/EEB (4).

    i)

    plastmasinės dalys pažymimos nenuvaloma žyma, kurioje nurodoma medžiaga pagal ISO 11469: 2000 standartą. Kriterijus netaikomas presuotoms plastikinėms medžiagoms ir plokščiųjų ekranų šviesos kreiptuvams.

    j)

    Baterijose yra ne daugiau negu 0,0001 % baterijos svorio gyvsidabrio, 0,001 % kadmio arba 0,01 % švino.

    Pareiškėjas pareiškia, kad produktas atitinka šiuos reikalavimus ir pateikia paraišką vertinančiai kompetentingai institucijai išmontavimo ataskaitos egzempliorių.

    Taikant 6(h) kriterijų, jeigu yra naudojami kokie nors antipirenai, dėl jų jokie pirmiau minėti perspėjimai neįrašomi, taip pat jie neįvardijami Direktyvos 67/548/EEB I priede ar jos paskesniuose pakeitimuose dėl pavojingų medžiagų klasifikavimo, pakavimo ir žymėjimo. Šis reikalavimas netaikomas antipirenams, kurie panaudoti pakeičia savo cheminę sudėtį taip, kad dėl jų negali būti įrašomas nei vienas iš pirmiau išvardytų perspėjimų, taip pat jeigu apdorotoje detalėje mažiau nei 0,1 % antipireno išlieka tos pačios formos, kaip iki panaudojimo. Visi daugiau nei 25 g. sveriančiose plastmasinėse detalėse naudojami antipirenai turi būti nurodyti paraiškos dokumentuose, nurodant jų pavadinimą ir CAS numerį.

    7.   Nurodymai vartotojui

    Produktas parduodamas vartotojui kartu su instrukcija, kurioje patariama, kaip derėtų produktą tinkamai ekologiškai naudoti, ir visų pirma:

    a)

    patariama, kaip valdyti energijos sunaudojimą, taip pat informuojama, kad išjungus šias funkcijas, bus sunaudojama daugiau energijos, ir dėl to išaugs eksploatacijos išlaidos;

    b)

    informuojama, kad iš maitinimo tinklo gaunamą elektros energiją galima sumažinti iki nulio, jeigu kompiuteris atjungiamas nuo maitinimo šaltinio arba energija išjungiama pačiame kištukiniame lizde;

    c)

    informuojama apie garantiją ir galimybę gauti atsarginių dalių. Jeigu vartotojas pageidauja atnaujinti arba pakeisti sudėtines dalis, jam pateikiama informacija apie tinkamus dalių gamintojus;

    d)

    informuojama, kad produktas buvo suprojektuotas taip, kad jį būtų galima tinkamai perdirbti, ir jo nederėtų išmesti;

    e)

    patariama, kaip vartotojas galėtų pasinaudoti gamintojo pasiūlymu produktą grąžinti;

    f)

    informuojama, kaip tinkamai naudoti WLAN plokštes iki minimumo sumažinant pavojus dėl saugumo;

    g)

    informuojama, kad produktui yra skirtas Bendrijos ekologinis ženklas, trumpai paaiškinant, ką tai reiškia, kartu nurodant, jog daugiau sužinoti apie ekologinį ženklą galima tinklalapyje, adresu (http://europa.eu.int/ecolabel).

    Pareiškėjas pareiškia, kad produktas atitinka šiuos reikalavimus, ir paraišką vertinančiai kompetentingai institucijai pateikia naudojimo taisyklių egzempliorių.

    8.   Pakuotė

    Pakuotė turi atitikti šiuos reikalavimus:

    a)

    Visos pakuotės dalys turi būti lengvai rankiniu būdu išardomos į atskiras medžiagas, kad jas būtų lengviau perdirbti.

    b)

    Jeigu taikoma, ne mažiau, kaip 80 % kartoninės pakuotės turi būti pagaminta iš perdirbtos žaliavos.

    Įvertinimas ir tikrinimas: Pareiškėjas pareiškia, kad produktas atitinka šiuos reikalavimus, ir paraišką vertinančiai kompetentingai institucijai pateikia pakuotės pavyzdį (-ius).

    9.   Ekologiniame ženkle pateikiama informacija

    Ekologinio ženklo 2 langelyje yra šie įrašai:

    taupantis energiją,

    suprojektuotas taip, kad būtų lengviau perdirbti,

    skleidžiantis mažiau triukšmo.

    Pareiškėjas pareiškia, kad produktas atitinka šiuos reikalavimus, ir kompetentingai institucijai pateikia ant pakuotės ir (arba) produkto, ir (arba) patvirtinančios dokumentacijos nurodomo ekologinio ženklo egzempliorių.


    (1)  Pažangesnė konfigūracija ir energijos tiekimo sąsaja.

    (2)  Kaip apibrėžta JAV Aplinkos apasugos agentūros, http://www.energystar.gov/index.cfm?c=computers.pr_crit_computers.

    (3)  OL L 37, 2003 2 13, p. 19.

    (4)  OL 196, 1967 8 16, p. 1.


    Top