Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02015R0378-20170426

    Consolidated text: Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/378 2015 m. kovo 2 d. kuriuo nustatomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 514/2014 taikymo taisyklės, susijusios su metinio sąskaitų patvirtinimo procedūros ir atitikties patvirtinimo procedūros įgyvendinimu

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/378/2017-04-26

    02015R0378 — LT — 26.04.2017 — 001.001


    Šis tekstas yra skirtas tik informacijai ir teisinės galios neturi. Europos Sąjungos institucijos nėra teisiškai atsakingos už jo turinį. Autentiškos atitinkamų teisės aktų, įskaitant jų preambules, versijos skelbiamos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir pateikiamos svetainėje „EUR-Lex“. Oficialūs tekstai tiesiogiai prieinami naudojantis šiame dokumente pateikiamomis nuorodomis

    ►B

    KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO REGLAMENTAS (ES) 2015/378

    2015 m. kovo 2 d.

    kuriuo nustatomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 514/2014 taikymo taisyklės, susijusios su metinio sąskaitų patvirtinimo procedūros ir atitikties patvirtinimo procedūros įgyvendinimu

    (OL L 064 2015.3.7, p. 30)

    iš dalies keičiamas:

     

     

    Oficialusis leidinys

      Nr.

    puslapis

    data

    ►M1

    KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO REGLAMENTAS (ES) 2017/646 2017 m. balandžio 5 d.

      L 92

    36

    6.4.2017




    ▼B

    KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO REGLAMENTAS (ES) 2015/378

    2015 m. kovo 2 d.

    kuriuo nustatomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 514/2014 taikymo taisyklės, susijusios su metinio sąskaitų patvirtinimo procedūros ir atitikties patvirtinimo procedūros įgyvendinimu



    1 straipsnis

    Metinis sąskaitų patvirtinimas

    1.  Komisija įvertina kiekvieno projekto, apie kurį pranešta metinio likučio mokėjimo prašyme, nurodytame Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2015/377 ( 1 ) 1 straipsnyje, tinkamumą atsižvelgdama į specialiųjų reglamentų, apibrėžtų Reglamente (ES) Nr. 514/2014, tikslus ir nacionalinės programos, patvirtintos pagal Reglamento (ES) Nr. 514/2014 14 straipsnį, tikslus.

    Priimdama sprendimą dėl metinio likučio mokėjimo Komisija taip pat atsižvelgia į informaciją, pateiktą:

    a) Reglamento (ES) Nr. 514/2014 54 straipsnyje nurodytoje metinėje įgyvendinimo ataskaitoje;

    b) Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2015/377 1 straipsnyje nurodytame metinio likučio mokėjimo prašyme.

    2.  Komisija patvirtina visas sąskaitose nurodytas sumas, jei nekyla jokių abejonių dėl sąskaitose pateiktos informacijos išsamumo, tikslumo ir teisingumo.

    3.  Komisija gali reikalauti pateikti papildomos informacijos, jeigu mokėjimo prašyme pateikta neišsami arba neaiški informacija arba nustatyta neatitikimų, skirtingų aiškinimo galimybių arba nenuoseklumo.

    4.  Atitinkama valstybė narė Komisijos prašymu iki tame prašyme nustatyto termino pateikia papildomą informaciją. Pateisinamais atvejais iki termino pabaigos gavusi valstybės narės prašymą Komisija gali priimti prašymą informaciją pateikti vėliau ir nustatyti naują terminą.

    Jei atitinkama valstybė narė per nustatytą terminą nepateikia papildomos informacijos arba jei atsakymas yra nepatenkinamas, sprendimą dėl sąskaitų patvirtinimo Komisija gali priimti remdamasi turima informacija.

    5.  Komisija informuoja valstybę narę apie savo sprendimą dėl metinio likučio mokėjimo ir nurodo neapmokėtų sąskaitų ir sąskaitose esančių sumų pagrindimą.

    Jei Komisija neapmoka sąskaitų ar sąskaitose esančių sumų, valstybė narė gali pateikti papildomą informaciją, kad sąskaitos arba sumos būtų persvarstytos kitais finansiniais metais.

    ▼M1

    6.  Jeigu sprendime dėl N finansinių metų metinių sąskaitų patvirtinimo Komisijos patvirtinta suma yra mažesnė negu N finansinių metų metinio išankstinio finansavimo suma, pastaroji suma patvirtinama išskaitant pirmąją. Bet kokia likusi išankstinio finansavimo suma patvirtinama per kitas patvirtinimo procedūras.

    Pirma pastraipa taikoma ir tais atvejais, kai valstybė narė pateikia metines ataskaitas, pagal kurias mokėjimų nebuvo.

    ▼M1 —————

    ▼B

    8.  Šio straipsnio 1–5 dalys susigrąžintoms sumoms taikomos mutatis mutandis.

    2 straipsnis

    Komisijos atliekamas atitikties patvirtinimas ir finansinės pataisos

    1.  Jeigu Komisija mano, kad išlaidos patirtos nesilaikant Sąjungos ir nacionalinių taisyklių, ji pateikia tokias išvadas atitinkamai valstybei narei, nurodo taisomąsias priemones, reikalingas užtikrinti, kad ateityje būtų laikomasi taisyklių, ir nurodo finansinių pataisų lygį, kuris, jos manymu, atitinka jos išvadas.

    Išvadų pranešimas pateikiamas pagal Reglamento (ES) Nr. 514/2014 47 straipsnio 5 dalį ir jame daroma nuoroda į šį straipsnį.

    2.  Valstybė narė turi atsakyti per du mėnesius nuo pranešimo gavimo. Atsakydama valstybė narė visų pirma turi galimybę:

    a) įrodyti Komisijai, kad projektas (-ai) yra tinkamas (-i) finansuoti;

    b) įrodyti Komisijai, kad reikalavimų nesilaikymo arba Sąjungos įnašui į nacionalines programas keliama rizika yra mažesnė, negu nurodė Komisija;

    c) pranešti Komisijai apie taisomąsias priemones, kurių ji ėmėsi, kad užtikrintų, jog būtų laikomasi Sąjungos ir nacionalinių taisyklių, ir nuo kurios dienos jos bus įgyvendinamos, ir

    d) pranešti Komisijai apie tai, ar būtų naudinga surengti dvišalį susitikimą.

    Pateisinamais atvejais Komisija, gavusi pagrįstą prašymą iš valstybės narės, gali leisti pratęsti dviejų mėnesių laikotarpį ne daugiau kaip dviem mėnesiais. Prašymą Komisijai reikia nusiųsti, kol pradinis dviejų mėnesių laikotarpis dar nepasibaigęs.

    3.  Remdamasi informacija, gauta per atitikties patvirtinimo procedūrą, Komisija oficialiai praneša savo išvadas valstybei narei.

    4.  Pateikusi valstybėms narėms savo išvadas Komisija, jei reikia, priima vieną ar daugiau sprendimų pagal Reglamento (ES) Nr. 514/2014 47 straipsnį, kad iš Sąjungos lėšų nebūtų finansuojamos išlaidos, patirtos nesilaikant Sąjungos taisyklių.

    Kol valstybė narė įgyvendins taisomąsias priemones Komisija gali toliau vykdyti atitikties patvirtinimo procedūras.

    3 straipsnis

    Sprendimas nepradėti arba nebetęsti atitikties patvirtinimo procedūros

    Komisija gali nuspręsti nepradėti arba nebetęsti atitikties patvirtinimo procedūros pagal Reglamento (ES) Nr. 514/2014 47 straipsnį, kai ji mano, kad galimos finansinės pataisos dėl nustatyto reikalavimų nesilaikymo, neviršytų 50 000 EUR ir 2 % konkrečių išlaidų, kurios laikomos neatitinkančiomis reikalavimų.

    ▼M1

    3a straipsnis

    Valdymo ir kontrolės sistemos veiksmingo veikimo trūkumų nustatymo kriterijai

    1.  Komisija valdymo ir kontrolės sistemos veiksmingo veikimo vertinimą grindžia visų valstybių narių, Komisijos tarnybų ir Audito Rūmų atliktų auditų rezultatais, Europos kovos su sukčiavimu tarnybos atliktų tyrimų rezultatais arba bet kokia kita informacija apie Komisijos deleguotojo reglamento (ES) Nr. 1042/2014 ( 2 ) 2 straipsnio 1 dalyje nurodytų paskyrimo kriterijų laikymąsi.

    Komisija vertina nacionalinės programos vidaus kontrolės aplinką, atsakingosios institucijos vykdomą valdymo ir kontrolės veiklą, audito institucijos vykdomą kontrolės ir audito veiklą, o vertinimas grindžiamas atitikties pagrindiniams reikalavimams, nustatytiems priedo 1 lentelėje, patikrinimu.

    2.  Atitiktis 1 dalyje nurodytiems pagrindiniams reikalavimams pagal priedo 2 lentelėje nurodytas kategorijas padeda įvertinti kiekvienos kompetentingos institucijos veiksmingą veikimą ir padaryti bendrą išvadą dėl valdymo ir kontrolės sistemos. Darant bendrą išvadą dėl valdymo ir kontrolės sistemos atsižvelgiama į bet kokius atsakomybę lengvinančius arba sunkinančius veiksnius.

    3.  Jei nustatoma, kad bet kuris iš priedo 1 lentelėje nurodytų 2, 4, 5, 8, 11, 12 arba 14 reikalavimų arba du ar daugiau iš kitų toje lentelėje nurodytų reikalavimų patenka į priedo 2 lentelėje nurodytą 3 arba 4 kategoriją, tai laikoma reikšmingu valdymo ir kontrolės sistemos veiksmingo veikimo trūkumu.

    3b straipsnis

    Finansinių pataisų taikymo ir jų dydžio nustatymo kriterijai

    1.  Komisija taiko finansines pataisas, kai nustato vieną ar daugiau pavienių ar sisteminių pažeidimų arba vieną ar daugiau valdymo ir kontrolės sistemos veiksmingo veikimo trūkumų („sistemos trūkumai“).

    Šiame reglamente pažeidimas – tai bet koks Sąjungos ar nacionalinės teisės pažeidimas arba nacionalinių taisyklių pažeidimas dėl paramos gavėjo ar gavėjų veikimo arba neveikimo, kuris daro arba galėtų daryti žalą Europos Sąjungos bendrajam biudžetui, į jį įtraukiant nepagrįstų išlaidų.

    Jei įmanoma, finansinės pataisos suma nustatoma kiekvienu konkrečiu atveju atskirai ir visiškai atitinka į Sąjungos bendrąjį biudžetą netinkamai įtrauktas išlaidas.

    Jeigu Komisija nustato pažeidimų visos nacionalinės programos arba jos dalies išlaidų reprezentatyvioje imtyje, bet ekonomiškai nenaudinga tikrinti kitų išlaidų tvarkingumo, pataisa gali būti nustatoma ekstrapoliuojant imties nagrinėjimo rezultatus likusioje tiriamojoje visumoje, iš kurios ji paimta.

    Jeigu Komisija nustato sisteminių pažeidimų arba sistemos trūkumų, bet net jei ir taikant ekstrapoliaciją neįmanoma tiksliai nustatyti pataisos dydžio, sistemos dalies, kuriai padaryta įtaka, deklaruotoms išlaidoms taikoma fiksuotosios normos pataisa, laikantis 2 ir 3 dalyse išdėstytų orientacinių kriterijų ir skalių.

    Fiksuotosios normos pataisos taip pat gali būti taikomos nustačius pavienių pažeidimų.

    2.  Fiksuotosios normos pataisos dydis nustatomas atsižvelgiant į šiuos veiksnius:

    a) pažeidimo ar sistemos trūkumo reikšmingumą, atsižvelgiant į visą sistemą arba jos dalį arba į deklaruotų išlaidų rūšis;

    b) nuostolio Sąjungos biudžetui pavojaus dėl pažeidimo ar sistemos trūkumo dydį;

    c) sukčiavimo riziką išlaidų atžvilgiu dėl pažeidimo ar sistemos trūkumo;

    d) bet kokius atsakomybę lengvinančius arba sunkinančius veiksnius.

    3.  Pataisos dydis nustatomas taip:

    a) jeigu pažeidimas (-ai) arba sistemos trūkumas (-ai) yra toks esminis (-iai), dažnas (-i) ar plačiai paplitęs (-ę), kad sistemos veikimas visiškai sutrinka ir todėl kyla pavojus visų susijusių išlaidų teisėtumui ir tvarkingumui, taikoma 100 % fiksuotoji norma;

    b) jeigu pažeidimas (-ai) arba sistemos trūkumas (-ai) yra toks dažnas (-i) ir plačiai paplitęs (-ę), kad atsiranda itin reikšmingų sistemos veikimo trikčių ir todėl kyla pavojus labai didelės susijusių išlaidų dalies teisėtumui ir tvarkingumui, taikoma 25 % fiksuotoji norma;

    c) jeigu pažeidimas (-ai) arba sistemos trūkumas (-ai) atsiranda, nes sistema veikia nevisiškai arba taip prastai ar nereguliariai, kad kyla pavojus didelės susijusių išlaidų dalies teisėtumui ir tvarkingumui, taikoma 10 % fiksuotoji norma;

    d) jeigu pažeidimas (-ai) arba sistemos trūkumas (-ai) atsiranda, nes sistema veikia taip nenuosekliai, kad kyla pavojus reikšmingos susijusių išlaidų dalies teisėtumui ir tvarkingumui, taikoma 5 % fiksuotoji norma.

    Laikantis proporcingumo principo ši norma gali būti sumažinta iki 2 %, jeigu dėl pažeidimo arba sistemos trūkumo pobūdžio ar dydžio 5 % pataisos norma nepateisinama.

    4.  Jeigu, kompetentingai institucijai nesiėmus tinkamų taisomųjų priemonių po to, kai finansiniais metais imta taikyti finansinė pataisa, tas pats trūkumas (-ai) arba pažeidimas (-ai) nustatomas (-i) ir paskesniais finansiniais metais, dėl tebeegzistuojančio trūkumo (-ų) arba pažeidimo (-ų) fiksuotosios normos pataisos norma gali būti padidinta iki dydžio, neviršijančio kito didesnio 3 dalyje nurodytos skalės dydžio.

    ▼B

    4 straipsnis

    Įsigaliojimas

    Šis reglamentas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Šis reglamentas pagal Sutartis privalomas visas ir tiesiogiai taikomas valstybėse narėse.

    ▼M1




    PRIEDAS

    Pagrindiniai valdymo ir kontrolės sistemoms taikomi reikalavimai ir jų klasifikacija atsižvelgiant į veiksmingą tų sistemų veikimą

    (kaip nurodyta Įgyvendinimo reglamento (ES) 2015/378 3a straipsnyje)



    1 lentelė

    Pagrindiniai reikalavimai

     

    Pagrindiniai valdymo ir kontrolės sistemoms taikomi reikalavimai

    Susiję subjektai ir (arba) institucijos

    Taikymo sritis

    1

    Tinkamas funkcijų apibūdinimas ir atskyrimas, taip pat tinkamos ataskaitų teikimo ir stebėsenos sistemos, jeigu atsakinga institucija užduotis paveda atlikti kitam subjektui

    Atsakingoji institucija/Įgaliotoji institucija

    Vidaus aplinka

    2

    Tinkama projektų atranka

    Atsakingoji institucija/Įgaliotoji institucija

    Kontrolės veikla

    3

    Tinkamas paramos gavėjų, galimų paramos gavėjų ir visuomenės informavimas

    Atsakingoji institucija/Įgaliotoji institucija

    Vidaus informacija ir ryšiai

    4

    Tinkamos kontrolės priemonės

    Atsakingoji institucija/Įgaliotoji institucija

    Kontrolės veikla

    5

    Veiksmingos sistemos ir procedūros, kad būtų saugomi visi su išlaidomis ir kontrolės priemonėmis susiję dokumentai ir būtų užtikrinama tinkama audito seka

    Atsakingoji institucija/Įgaliotoji institucija

    Kontrolės veikla

    6

    Patikimos kompiuterizuotos sistemos, skirtos apskaitai vykdyti, finansiniams duomenims ir duomenims apie rodiklius saugoti ir perduoti, taip pat stebėsenai vykdyti ir ataskaitoms teikti

    Atsakingoji institucija/Įgaliotoji institucija

    Kontrolės veikla/Vidaus informacija ir ryšiai

    7

    Veiksmingas pažeidimų prevencijos, nustatymo ir šalinimo procedūros, įskaitant proporcingas kovos su sukčiavimu priemones, įgyvendinimas

    Atsakingoji institucija/Įgaliotoji institucija

    Kontrolės veikla

    8

    Tinkamos metinių sąskaitų, valdymo pareiškimo ir galutinių audito ataskaitų bei atliktų kontrolės veiksmų metinės santraukos rengimo procedūros

    Atsakingoji institucija/Įgaliotoji institucija

    Kontrolės veikla

    9

    Tinkama ir išsami susigrąžinamų, susigrąžintų ir anuliuotų sumų sąskaita

    Atsakingoji institucija/Įgaliotoji (-sios) institucija (-os)

    Kontrolės veikla

    10

    Tinkamas funkcijų apibūdinimas ir atskyrimas, funkcinis nepriklausomumas nuo atsakingosios institucijos, taip pat tinkamos sistemos, padedančios užtikrinti, kad bet kuris kitas auditą atliekantis subjektas būtų funkciškai nepriklausomas ir laikytųsi tarptautiniu mastu pripažintų audito standartų

    Audito institucija

    Vidaus aplinka

    11

    Tinkamas sistemų auditas

    Audito institucija

    Kontrolės veikla

    12

    Tinkamas išlaidų auditas

    Audito institucija

    Kontrolės veikla

    13

    Tinkamas sąskaitų auditas

    Audito institucija

    Kontrolės veikla

    14

    Tinkamos patikimos audito nuomonės teikimo ir audito ataskaitų rengimo procedūros

    Audito institucija

    Kontrolės veikla



    2 lentelė

    Pagrindinių valdymo ir kontrolės sistemoms taikomų reikalavimų klasifikacija atsižvelgiant į tų sistemų veikimą

    1 kategorija

    Veikia gerai. Tobulinti nereikia arba reikia tik šiek tiek patobulinti.

    2 kategorija

    Veikia. Reikia kažkiek patobulinti.

    3 kategorija

    Veikia iš dalies. Reikia iš esmės patobulinti.

    4 kategorija

    Iš esmės neveikia.



    ( 1 ) 2015 m. kovo 2 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/377, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 514/2014, kuriuo nustatomos Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo ir policijos bendradarbiavimo, nusikalstamumo prevencijos, kovos su juo ir krizių valdymo finansinės paramos priemonės bendrosios nuostatos, nustatomi metinio likučio mokėjimui reikalingų dokumentų pavyzdžiai (žr. šio Oficialiojo leidinio p. 17).

    ( 2 ) 2014 m. liepos 25 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 1042/2014 dėl papildomų Reglamento (ES) Nr. 514/2014 nuostatų dėl atsakingų institucijų skyrimo, valdymo ir kontrolės pareigų ir dėl audito institucijų statuso bei įsipareigojimų (OL L 289, 2014 10 3, p. 3).

    Top