EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017L1564

Direktyva dėl Marakešo sutarties įgyvendinimo ES

Direktyva dėl Marakešo sutarties įgyvendinimo ES

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva (ES) 2017/1564 dėl aklų, regos sutrikimų ar kitą spausdinto teksto skaitymo negalią turinčių asmenų labui leidžiamų būdų naudoti tam tikrus autorių teisių saugomus kūrinius

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Direktyvoje išdėstytos taisyklės dėl tam tikrų kūrinių arba kitų objektų* naudojimo prieinamos formos kopijomis* be autorių teisių subjektų leidimo aklų, regos sutrikimų ar kitą spausdinto teksto skaitymo negalią turinčių asmenų labui, kaip numatyta Marakešo sutartyje.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Marakešo sutartis

Pagal Marakešo sutartį ją pasirašiusios šalys turi priimti nacionalinės teisės aktus, pagal kuriuos būtų skatinama leisti knygas prieinamais formatais, pavyzdžiui, Brailio raštu, e. formatu, garso formatu, stambiu šriftu, kad jas galėtų skaityti akli, regos sutrikimų ar kitą spausdinto teksto skaitymo negalią turintys asmenys. Pagal teisės aktus taip pat turi būti užtikrinta, kad tais kūriniais būtų lengviau keistis tarp valstybių be autorių teisių subjektų leidimo. Sutartis pasirašyta 2013 m., o ES ją ratifikavo 2018 m. spalio 1 d. ES tapo sutarties šalimi 2019 m. sausio 1 d.

Pagal šią direktyvą leidžiama, kad:

  • naudos gavėjas* ar jo vardu veikiantis asmuo pagamintų kūrinio ar kito objekto prieinamos formos kopiją (pvz. Brailio raštu), o naudos gavėjui leidžiama teisėtai su ja susipažinti ir ja naudotis;
  • įgaliotasis subjektas* pagamintų, perduotų, padarytų viešai pasiekiamą, išplatintų arba paskolintų kūrinio ar kito objekto, su kuriuo jis gali teisėtai susipažinti, prieinamos formos kopiją:
    • naudos gavėjui ar
    • kitam įgaliotajam subjektui tam, kad ja nesiekdamas pelno naudotųsi vien naudos gavėjas.

Įgaliotasis subjektas privalo:

  • atgrasyti nuo prieinamos formos kopijų atgaminimo ir viešo platinimo neturint leidimo;
  • fiksuoti, kaip jis tvarko kūrinių ir jų prieinamų formų kopijas;
  • skelbti informaciją, kaip jis vykdo šiuos įsipareigojimus;
  • tvarkydamas naudos gavėjų duomenis laikytis asmens duomenų tvarkymo taisyklių;
  • prieinamu būdu pateikti naudos gavėjams, kitiems įgaliotiesiems subjektams ar autorių teisių subjektams šią informaciją
    • sąrašą kūrinių, kurių prieinamos formos kopijas jis turi, ir prieinamas formas ir
    • įgaliotųjų subjektų, su kuriais jis keitėsi prieinamos formos kopijomis, pavadinimus ir kontaktinius duomenis.

Reglamente (ES) 2017/1563, Reglamente dėl Marakešo sutarties įgyvendinimo ES, priimtame tuo pačiu metu, kaip ši direktyva, nustatytos taisyklės, kaip tokiais kūriniais arba kitais objektais keičiamasi tarp ES ir ne ES šalių, kurios yra sutarties šalys, be autorių teisių subjektų leidimo.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2017 m. spalio 10 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2018 m. spalio 11 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Kūrinys arba kitas objektas: paskelbtas ar kitu būdu teisėtai padarytas viešai prieinamu autorių ir gretutinių teisių saugomas knygos, žurnalo, laikraščio, periodinio leidinio ar kito pobūdžio rašto, ženklų, įskaitant natas, formos kūrinys ir susijusios iliustracijos, bet kokioje laikmenoje, įskaitant garso formatą, kaip antai garso knygos, ir skaitmeninį formatą.
Prieinamos formos kopija: kūrinio kopija, naudos gavėjui suteikianti galimybę susipažinti su kūriniu taip pat paprastai ir patogiai, kaip su juo susipažintų šioje direktyvoje nurodytų sutrikimų ar negalių neturintis asmuo.
Naudos gavėjas: asmuo, kuris yra aklas, turi regos sutrikimą, kurio neįmanoma sumažinti, turi suvokimo ar skaitymo negalią ir iš esmės dėl to nepajėgia skaityti spausdintinių kūrinių taip, kaip tokios negalios neturintis asmuo, arba dėl fizinės negalios nepajėgia laikyti ar vartyti knygos arba sutelkti žvilgsnio ar judinti akių taip, kaip to paprastai reikėtų norint skaityti.
Įgaliotasis subjektas: subjektas, kuriam ES valstybė suteikė įgaliojimą arba pripažinimą, kad jis gali nesiekdamas pelno teikti naudos gavėjams švietimo, mokymo, adaptuoto skaitymo ar susipažinimo su informacija paslaugas.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2017 m. rugsėjo 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2017/1564 dėl aklų, regos sutrikimų ar kitą spausdinto teksto skaitymo negalią turinčių asmenų labui leidžiamų tam tikrų būdų naudoti tam tikrus autorių teisių ir gretutinių teisių saugomus kūrinius ir kitus objektus, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2001/29/EB dėl autorių teisių ir gretutinių teisių informacinėje visuomenėje tam tikrų aspektų suderinimo (OL L 242, 2017 9 20, p. 6–13)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2018 m. vasario 15 d. Tarybos sprendimas (ES) 2018/254 dėl Marakešo sutarties dėl geresnių sąlygų susipažinti su paskelbtais kūriniais sudarymo akliems, regos sutrikimų ar kitą spausdinto teksto skaitymo negalią turintiems asmenims sudarymo Europos Sąjungos vardu (OL L 48, 2018 2 21, p. 1–2)

Marakešo sutartis dėl geresnių sąlygų susipažinti su paskelbtais kūriniais sudarymo akliems, regos sutrikimų ar kitą spausdinto teksto skaitymo negalią turintiems asmenims (OL L 48, 2018 2 21, p. 3–11)

2017 m. rugsėjo 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1563 dėl Sąjungos ir trečiųjų šalių tarpvalstybinio keitimosi autorių ir gretutinių teisių saugomų tam tikrų kūrinių ir kitų objektų prieinamos formos kopijomis aklų, regos sutrikimų ar kitą spausdinto teksto skaitymo negalią turinčių asmenų labui (OL L 242, 2017 9 20, p. 1–5)

2014 m. balandžio 14 d. Tarybos sprendimas 2014/221/ES dėl Marakešo sutarties dėl geresnių sąlygų susipažinti su paskelbtais kūriniais sudarymo akliems, regos sutrikimų ar kitą spausdinto teksto skaitymo negalią turintiems asmenims pasirašymo Europos Sąjungos vardu (OL L 115, 2014 4 17, p. 1–2)

paskutinis atnaujinimas 21.03.2019

Į viršų