Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0045

Transporto priemonių ir priekabų techninė apžiūra saugumui užtikrinti

Transporto priemonių ir priekabų techninė apžiūra saugumui užtikrinti

Ja siekiama pagerinti kelių eismo saugą nustatant transporto priemonių ir priekabų periodinės techninės apžiūros minimalius reikalavimus Europos Sąjungoje (ES).

DOKUMENTAS

2014 m. balandžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/45/ES dėl motorinių transporto priemonių ir jų priekabų periodinės techninės apžiūros, kuria panaikinama Direktyva 2009/40/EB.

SANTRAUKA

KOKS YRA ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Ja siekiama pagerinti kelių eismo saugą nustatant transporto priemonių ir priekabų periodinės techninės apžiūros minimalius reikalavimus Europos Sąjungoje (ES).

PAGRINDINIAI PUNKTAI

Taikymo sritis. Teisės aktas taikomas nurodytų kategorijų transporto priemonėms, kurių greitis yra didesnis nei 25 km/val.:

  • lengvieji automobiliai ir lengvosios komercinės transporto priemonės (M1 ir N1 kategorijos) turi būti patikrintos po ketverių metų nuo tada, kai transporto priemonė pirmą kartą užregistruota, o vėliau kas dvejus metus;
  • M1 kategorijos transporto priemonės, naudojamos kaip taksi arba greitosios medicinos pagalbos automobiliai, autobusai arba mikroautobusai (M2, M3), sunkiosios krovininės transporto priemonės (N2, N3) ir sunkiosios priekabos (O3, O4) turi būti patikrintos po vienerių metų nuo tada, kai transporto priemonė pirmą kartą užregistruota, o vėliau kasmet;
  • greitaeigiai traktoriai , kurių projektinis greitis viršija 40 km/val. (T5) ir naudojami komerciniais tikslais, turi būti patikrinti po ketverių metų nuo tada, kai transporto priemonė pirmą kartą užregistruota, o vėliau kas dvejus metus.

Galingi motociklai (L kategorijos transporto priemonės, kurių variklio tūris didesnis kaip 125 cm3) bus tikrinami nuo 2022 m., nebent kelių eismo saugos statistika per praėjusius penkerius metus parodys, jog eismo saugos lygis gali būti pasiektas alternatyviomis priemonėmis.

Gali būti pareikalauta, kad transporto priemonės techninė apžiūra būtų atlikta anksčiau nei nurodyta:

  • po eismo įvykio;
  • jei pasikeitė registracijos liudijimo turėtojas;
  • pasiekus 160 000 km;
  • tais atvejais, kai daromas didelis neigiamas poveikis kelių eismo saugai.

Išimtys: istorinės vertės transporto priemonės, diplomatų transporto priemonės, transporto priemonės, kurias naudoja ginkluotosios pajėgos, policija, muitinė, ugniagesių tarnybos, arba tos, kurios naudojamos tik žemės ūkio ar miškininkystės tikslais, bei tos, kurios naudojamos tik mažose salose.

Patvirtinti techninės apžiūros centrai. Kiekviena ES šalis privalo turėti patvirtintus ir reikalavimus atitinkančius techninės apžiūros centrus, o kontrolieriai turi atitikti kompetencijos kriterijus ir neturi patekti į jokį interesų konfliktą.

Trūkumų vertinimas. Trūkumai yra skirstomi į nedidelius, didelius ir pavojingus. Nedidelių trūkumų nepakanka, kad transporto priemonė būtų pripažinta netinkama. Jeigu trūkumai yra pavojingi, leidimas viešuose keliuose naudoti transporto priemonę gali būti sustabdytas, kol jie bus pašalinti.

Techninės apžiūros pažyma. Jei transporto priemonė, registruota kitoje ES šalyje, yra perregistruojama, jos techninės apžiūros pažyma turi būti pripažinta kitose ES šalyse, net jei pasikeitė savininkas. Nuo 2021 m. techninės apžiūros centrai turės pradėti dalytis susijusia informacija su savo šalies kompetentinga institucija.

Turi būti ištirtos Europos elektroninės transporto priemonių informacijos sistemos sukūrimo galimybės, sąnaudos ir nauda.

Klastotė. Tam, kad būtų galima nustatyti ridos skaitiklio duomenų klastojimą, kontrolieriams turi būti pateikti ankstesnės techninės apžiūros duomenys. Klaidingas transporto priemonės ridos skaitiklio duomenų nurodymas yra laikomas nusižengimu, už kurį baudžiama.

KADA TAI TAIKOMA?

Direktyva taikoma nuo 2018 05 20.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos pateikiama pranešime spaudai.

NUORODOS

Dokumentas

Įsigaliojimo data

Perkėlimo į valstybių narių teisę terminas

Oficialusis leidinys

Direktyva 2014/45/ES

2014 5 19

2017 5 20

OL L 127, 2014 4 29, p. 51-128

18.09.2014

Į viršų