Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0017

Paskolų gyvenamosios paskirties nekilnojamajam turtui įsigyti taisyklės

Paskolų gyvenamosios paskirties nekilnojamajam turtui įsigyti taisyklės

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2014/17/ES dėl būsto paskolų taisyklių

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Vadinamąja Hipotekos kredito direktyva siekiama užtikrinti, kad vartotojai, kurie ima hipotekos kreditą nekilnojamajam turtui įsigyti, būtų tinkamai informuoti ir apsaugoti nuo rizikos.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

 • Ši direktyva taikoma visoms vartotojams suteikiamoms paskoloms būstui įsigyti, įskaitant paskolas, užtikrintas hipoteka arba kita panašia garantija.
 • Ja užtikrinama, kad vartotojai gautų geresnės informacijos apie siūlomus kredito produktus, ir nustatoma:
  • skolintojo pareiga pateikti vartotojams standartinį informacijos lapą (Europos standartinis informacijos lapas – ESIL), kuris padėtų jiems pasirinkti tinkamą produktą;
  • blogiausio atvejo scenarijus, susijęs su kintamąja palūkanų norma ir paskolų užsienio valiuta, įtraukimą į ESIL, siekiant įspėti vartotojus apie galimus palūkanų normos pokyčius;
  • svarstymo laikotarpio arba teisės atsisakyti sutarties užtikrinimas skolininkams prieš kredito sutarčiai tampant įpareigojančia;
  • nauji ES vartotojo kreditingumo įvertinimo standartai, užtikrinantys, kad skolininkai galėtų vykdyti savo įsipareigojimus dėl kredito grąžinimo.
 • Šia direktyva nustatomi verslo etikos principai.
  • Jie užtikrina, kad skolintojai ir kredito tarpininkai (t. y. asmenys ar įmonės, teikiantys informaciją ir pagalbą hipotekos paskolos ieškantiems vartotojams) veiktų sąžiningai ir skaidriai, atsižvelgdami į vartotojų interesus.
  • Skolintojai ir tarpininkai privalo užtikrinti, kad jų darbuotojai turėtų naujausių žinių apie paskolos sutartis ir kad prieš pasirašant sutartį vartotojams būtų suteikta visa reikiama informacija.
 • Vartotojai turi teisę grąžinti kreditą anksčiau – dėl to sumažėja bendra kredito kaina. Tokiais atvejais ES šalys gali nustatyti, kad skolintojas turi teisę į teisingą kompensaciją už išlaidas, tiesiogiai susijusias su išankstiniu kredito grąžinimu.
 • Direktyva nustatoma ES paso tvarka kredito tarpininkams. Tai reiškia, kad kredito tarpininkas, turintis veiklos leidimą vienoje ES šalyje, gali teikti paslaugas visoje ES.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2014 m. kovo 20 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo nacionalinę teisę ne vėliau kaip 2016 m. kovo 21 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2014 m. vasario 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/17/ES dėl vartojimo kredito sutarčių dėl gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto, kuria iš dalies keičiamos direktyvos 2008/48/EB ir 2013/36/ES bei Reglamentas (ES) Nr. 1093/2010 (OL L 60, 2014 2 28, p. 34–85)

Vėlesni Direktyvos 2014/17/ES daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

paskutinis atnaujinimas 14.09.2017

Į viršų