EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Veikliosios ir protingosios žaliavos bei gaminiai, skirti liestis su maistu

Veikliosios ir protingosios žaliavos bei gaminiai, skirti liestis su maistu

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 450/2009 – veikliosios ir protingosios žaliavos bei gaminiai, skirti liestis su maistu

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Juo siekiama nustatyti specialias taisykles veikliosioms* ir protingosioms* žaliavoms ir gaminiams, kurios papildytų taisykles, nustatytas Reglamente (EB) Nr. 1935/2004, bendrajame reglamente dėl žaliavų ir gaminių, skirtų liestis su maistu.
  • Juo nustatomi specialūs reikalavimai šių žaliavų ir gaminių prekybai, ir nustatoma leidimų joms suteikimo procedūra ES lygiu.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

Šis reglamentas taikomas veikliosioms ar protingosioms žaliavoms bei gaminiams, skirtiems liestis su maistu, kurie pateikiami į ES rinką.

Reikalavimai veikliosioms ir protingosioms žaliavoms bei gaminiams

Veikliosios ir protingosios žaliavos bei gaminiai:

  • turi būti tinkami ir veiksmingi naudoti numatyta paskirtimi;
  • negali išskirti į maistą jokių komponentų* tokia apimtimi, kuri keltų pavojų žmonių sveikatai arba sukeltų maisto sudėties, skonio ar kvapo nepageidaujamą pokytį;
  • negali klaidinti vartotojų savo ženklinimu, pateikimu ar reklamine medžiaga.

Šie specialieji reikalavimai taikomi nepažeidžiant ES ar nacionalinių nuostatų, taikomų žaliavoms ir gaminiams, į kuriuos įdėta ar įterpta veikliųjų ar protingųjų komponentų. Šioms žaliavoms gali būti taikomi kiti specialūs teisės aktai, kaip antai Reglamentas (ES) Nr. 10/2011 dėl plastikinių medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maisto produktais.

Sudėtis

  • Kai tik reglamentas visiškai įsigalios, tik medžiagos, įtrauktos į Sąjungos leidžiamų naudoti cheminių medžiagų sąrašą, galės būti naudojamos veikliųjų žaliavų ir gaminių komponentams gaminti. Jis visiškai įsigalios, kai Europos Komisija paskelbs sąrašą medžiagų, kurias galima naudoti gaminant veikliuosius ir protinguosius komponentus.
  • Šios medžiagos gali būti naudojamos veikliųjų ir protingųjų žaliavų ir gaminių komponentuose, net jei jos neįtrauktos į sąrašą:
    • išskiriamos veikliosios medžiagos, įdėtos ar įterptos naudojant tokius techninius metodus kaip įterpimas ar imobilizacija, visiškai atitinkančius atitinkamas ES ir nacionalines taisykles (pavyzdžiui, maisto priedus ir fermentus reglamentuojančius teisės aktus);
    • medžiagos, naudojamos komponentuose, kurie tiesiogiai nesiliečia su maistu ar maisto produktą supančia aplinka ir yra atskirti nuo maisto funkciniu barjeru, jeigu jos nėra medžiagos, priskiriamos mutageninėms, kancerogeninėms ar toksiškoms reprodukcijai, arba medžiagos, specialiai sukurtos iš tokio dydžio dalelių, kurios medžiagai suteikia nuo medžiagų, sudarytų iš didesnių dalelių, labai besiskiriančių fizinių ir cheminių savybių.

Paraiškos medžiagų, sudarančių veikliųjų ir protingųjų žaliavų bei gaminių komponentus, leidimui gauti

  • Paraiškos medžiagų, sudarančių veikliųjų ir protingųjų žaliavų bei gaminių komponentus, leidimui gauti turi būti pateiktos ES šalies kompetentingoms institucijoms, pridedant techninius dokumentus, kuriuose būtų pateikta informacija, aprašyta saugos vertinimo vadove, kurį parengė Europos maisto saugos tarnyba (EFSA).
  • ES šalis išsiunčia paraišką EFSA, kuri yra atsakinga už vertinimą, ar medžiaga atitinka minėtas sąlygas.

Sąjungos leidžiamų naudoti cheminių medžiagų sąrašas

Į Sąjungos sąrašą įtraukiamos medžiagos, sudarančios veikliųjų ir protingųjų žaliavų bei gaminių komponentus, turi atitikti reikalavimus, taikomus minėtiems gaminiams (žr. aukščiau).

Komisija priima Sąjungos sąrašą, kai EFSA pateikia savo nuomonę apie visas medžiagas, dėl kurių buvo pateiktos tinkamos paraiškos leidimui prekiauti rinkoje gauti.

Sąjungos sąraše nurodoma:

  • medžiagos (-ų) tapatumas;
  • medžiagos (-ų) funkcija;
  • identifikacinis numeris;
  • jei būtina, medžiagos (-ų) ar komponento naudojimo sąlygos.

Ženklinimas

Veikliosios ir protingosios žaliavos bei gaminiai:

  • kurie liečiasi su maistu, būtų tinkamai paženklinami, kad vartotojai galėtų atpažinti nevalgomas dalis. Šiuo atveju etiketėje turi būti žodžiai „NEVALGOMA“, taip pat (jei galima) I priede parodytas simbolis;
  • turi būti ženklinamos taip, kad būtų aišku, kad jos yra veikliosios ir (arba) protingosios.

Išskiriamos veikliosios medžiagos laikomos sudedamosiomis dalimis ir ženklinamos, kaip apibrėžta Reglamente (ES) Nr. 1169/2011 dėl informacijos apie maistą teikimo vartotojams.

Pakuotė

Be to, pažymėtina, kad Reglamente (EB) Nr. 1935/2004 dėl žaliavų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, pateikiamos taisyklės, kurios tiesiogiai taikomos veikliosioms ir protingosioms žaliavoms, įskaitant apibrėžtis ir ženklinimo reikalavimus. Juo leidžiama naudoti veikliąsias ir protingąsias pakuotes, kurios gali pratęsti supakuoto maisto produkto tinkamumo naudoti laiką ir suteikti informacijos apie jo šviežumą, su sąlyga, kad pakuotė nedarys neigiamo poveikio jo sudėčiai.

Atitikties deklaracija

  • Visais prekybos etapais, išskyrus pardavimą galutiniam vartotojui, įmonės turi išduoti rašytinę atitikties deklaraciją, kurioje būtų pateikta informacija, nustatyta reglamento II priede, nesvarbu, ar veikliosios ir protingosios žaliavos ir gaminiai liečiasi su maistu, ar ne.
  • Ši deklaracija taip pat turi būti išduota komponentams, skirtiems šioms žaliavoms ir gaminiams gaminti, arba medžiagoms, skirtoms šiems komponentams gaminti.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2009 m. gruodžio 19 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Veikliosios žaliavos ir gaminiai – žaliavos ir gaminiai, skirti pratęsti supakuoto maisto produkto tinkamumo naudoti laiką ar išlaikyti (pagerinti) jo būklę. Jie yra sąmoningai sukurti taip, kad juose būtų sudedamųjų medžiagų, kurios išskirtų medžiagas į supakuotą maisto produktą ar į maisto produktą supančią aplinką arba jas sugertų.
Protingosios žaliavos ir gaminiai – žaliavos ir gaminiai, stebintys supakuoto maisto produkto būklę arba produktą supančią aplinką.
Komponentas – atskira medžiaga ar atskirų medžiagų derinys, sukuriantis žaliavos ar gaminio veiklumo ir (arba) protingumo funkciją, įskaitant šių žaliavų reakcijos in situ produktus; jis neapima pasyvių dalių, pavyzdžiui, žaliavos, įdėtos ar įterptos į komponentą.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. gegužės 29 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 450/2009 dėl veikliųjų ir protingųjų žaliavų ir gaminių, skirtų liestis su maistu (OL L 135, 2009 5 30, p. 3–11)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2011 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1169/2011 dėl informacijos apie maistą teikimo vartotojams, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1924/2006 ir (EB) Nr. 1925/2006 bei kuriuo panaikinami Komisijos direktyva 87/250/EEB, Tarybos direktyva 90/496/EEB, Komisijos direktyva 1999/10/EB, Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/13/EB, Komisijos direktyvos 2002/67/EB ir 2008/5/EB bei Komisijos reglamentas (EB) Nr. 608/2004 (OL L 304, 2011 11 22, p. 18–63)

Paskesni Reglamento (ES) Nr. 1169/2011 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2011 m. sausio 14 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 10/2011 dėl plastikinių medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maisto produktais (OL L 12, 2011 1 15, p. 1–89)

Žr. konsoliduotą versiją.

2004 m. sausio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1935/2004 dėl žaliavų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, ir panaikinantis Direktyvas 80/590/EEB ir 89/109/EEB (OL L 338, 2004 11 13, p. 4–17)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 11.07.2019

Top