Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos Audito Rūmai

Europos Audito Rūmai

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 287 straipsnis

Europos Sąjungos Audito Rūmų darbo tvarkos taisyklės

KOKS ŠIO SESV 287 STRAIPSNIO IR DARBO TVARKOS TAISYKLIŲ TIKSLAS?

Europos Audito Rūmai yra ES išorės audito institucija. Audito Rūmai įspėja dėl įvairios rizikos, teikia patikinimą, nurodo trūkumus ir gerąją patirtį bei suteikia gaires politikos formuotojams ir įstatymų leidėjams, kaip pagerinti ES politikos ir programų valdymą. Audito Rūmai veikia kaip nepriklausomas ES piliečių finansinių interesų sergėtojas.

Audito Rūmų vaidmuo yra nustatytas Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 287 straipsnyje.

Audito Rūmai parengia savo darbo tvarkos taisykles, kurias po to tvirtina Taryba. Jomis reglamentuojama Audito Rūmų vidaus veikla. Taisyklės apima tokius aspektus kaip:

  • Audito Rūmų struktūra (paskyrimai, kadencijų trukmė, Audito Rūmų pareigos, pirmininko rinkimas);
  • veiklos procedūros (Audito Rūmų ir kolegijų posėdžiai, Audito Rūmų sprendimų priėmimas, kolegijos ir komitetai, auditai ir ataskaitų, nuomonių, pastabų bei patikinimo pareiškimų rengimas).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Sandara ir struktūra

  • Audito Rūmai yra kolegiali institucija, t. y. jos nariai bendrai atsako už priimamus sprendimus ir vykdomus veiksmus. Audito rūmus sudaro 27 nariai – po vieną iš kiekvienos ES valstybės narės. Nariai skiriami šešeriems metams (gali būti skiriami kitai kadencijai). Tam, kad būtų paskirti, nariai turi priklausyti ar būti priklausę išorės audito institucijai savo ES valstybėje narėje arba būti ypač tinkami šioms pareigoms užimti. Audito Rūmų nariams taikomas elgesio kodeksas, kuriuo reglamentuojamas nepriklausomumas, nešališkumas, sąžiningumas, įsipareigojimų vykdymas, kolegialumas, konfidencialumas, atsakomybė ir įsipareigojimai po to, kai jie nustoja eiti savo pareigas.
  • Nariai iš savo tarpo renka pirmininką trejiems metams (gali būti skiriamas kitai kadencijai). Pirmininko pareigos:
    • šaukti Audito Rūmų posėdžius ir jiems pirmininkauti;
    • užtikrinti Audito Rūmų sprendimų vykdymą;
    • užtikrinti efektyvią Audito Rūmų padalinių, įskaitant protokolo ir vizitų, komunikacijos, teisės reikalų ir vidaus audito, veiklą ir gerą institucijos veiklos valdymą;
    • skirti įgaliotinį atstovauti Audito Rūmams visuose teisminiuose ginčuose;
    • atstovauti Audito Rūmams išorės santykiuose ir santykiuose su kitomis ES institucijomis.
  • Audito Rūmai turi generalinį sekretorių, kuris yra atsakingas už Audito Rūmų sekretoriato kasdienę veiklą, taip pat administravimą, finansus ir paramą, žmogiškuosius išteklius, informacines technologijas ir vertimą.
  • Audito Rūmus taip pat sudaro kolegijos ir komitetai.
    • Kolegijos tvirtina nuomones, specialias ataskaitas ir tam tikras metines ataskaitas. Jos taip pat rengia metines ataskaitas dėl ES biudžeto, kurias po to tvirtina Audito Rūmai.
    • Komitetai (pavyzdžiui, Administracinis komitetas ir Audito komitetas) tvarko administracinius reikalus ir priima sprendimus su komunikacija ir strategija susijusiais klausimais.

Audito Rūmų užduotys

  • Europos Audito Rūmai yra nepriklausoma Europos Sąjungos išorės audito institucija. Audito Rūmų ataskaitos ir nuomonės yra esminė ES atskaitomybės grandinės dalis. Jos padeda užtikrinti institucijų, atsakingų už ES politikos ir programų įgyvendinimą, t. y. Komisijos, ES institucijų ir įstaigų bei valstybių narių administracijų, atskaitomybę.
  • Audito Rūmai įspėja dėl įvairios rizikos, teikia patikinimą, nurodo trūkumus ir gerąją patirtį bei suteikia gaires politikos formuotojams ir įstatymų leidėjams, kaip pagerinti ES politikos ir programų valdymą, kad jos pasiektų gerą kainos ir kokybės santykį.

Auditai

Auditai yra:

  • grindžiami įrašais ir, jei reikia, atliekami vietoje kitose ES institucijose;
  • atliekami bet kokios organizacijos, kuri ES vardu valdo pajamas arba išlaidas, patalpose;
  • atliekami ES valstybėse narėse ir kitose pasaulio šalyse, įskaitant bet kokio fizinio ar juridinio asmens, kuriam atliekami mokėjimai iš ES biudžeto, patalpose.

Audito Rūmai, kaip ES išorės audito institucija, bendradarbiauja su nacionalinėmis valdžios institucijomis ir ES institucijomis. Audito Rūmai taip pat gali pareikalauti, kad ES institucijos ir įstaigos bei organizacijos, kurioms atliekami mokėjimai iš Europos biudžeto arba nacionalinių audito institucijų lėšų, pateiktų bet kokią informaciją, kurios reikia, kad Audito Rūmai galėtų sėkmingai atlikti savo užduotį.

Strategijos ir darbo programos

  • Siekdami būti pirmaujančia organizacija viešojo sektoriaus audito tobulinimo srityje, Audito Rūmai iš anksto planuoja savo strateginę plėtrą ir audito prioritetus. Jų svarbiausi tikslai yra nustatyti daugiametėse strategijose.
  • Kasmet Audito Rūmai tvirtina darbo programą, kurioje nustatomi su audito užduotimis susiję prioritetai. Programa yra viešai skelbiama ir Audito Rūmų pirmininko pristatoma Europos Parlamento biudžeto kontrolės komitetui.

Metinė biudžeto įvykdymo patvirtinimo procedūra

  • Audito Rūmai neturi jokių teisminių įgaliojimų, todėl negali skirti sankcijų. Pasibaigus kiekvieniems finansiniams metams jie parengia metinę ataskaitą, kuri yra skelbiama Oficialiajame leidinyje. Šioje ataskaitoje apžvelgiama, kaip kompetentingos institucijos valdo ES biudžetą ir Europos plėtros fondus. Tai yra esminis veiksnys Europos Parlamentui sprendžiant dėl Komisijos biudžeto įvykdymo.
  • Audito Rūmai taip pat teikia Tarybai ir Parlamentui patikinimo pareiškimus dėl finansinių ataskaitų patikimumo ir patvirtina, ar biudžetas buvo naudojamas tinkamai, laikantis taisyklių ir nuostatų. Be to, kitų ES institucijų prašymu arba savo iniciatyva Audito Rūmai gali bet kada pateikti pastabas konkrečiais klausimais, visų pirma specialiųjų ataskaitų arba peržiūros ataskaitų forma, ir pareikšti nuomones, kai Audito Rūmai yra teisiškai įpareigoti tai padaryti.
  • Audito Rūmai posėdžiuose savo narių balsų dauguma priima sprendimą dėl metinės ataskaitos tvirtinimo. Jei nenusprendžiama kitaip, posėdžiai yra uždari. Audito Rūmai taip pat gali kiekvienu atveju nuspręsti priimti sprendimus pagal rašytinę procedūrą.
  • Audito Rūmai informuoja apie ES lėšų panaudojimo pažeidimus, o visus auditų metu nustatytus įtariamo sukčiavimo atvejus perduoda Europos kovos su sukčiavimu tarnybai (OLAF) arba Europos prokuratūrai.

NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS DARBO TVARKOS TAISYKLĖS?

Jos taikomos nuo 2010 m. birželio 1 d.

KONTEKSTAS

Liuksemburge įsikūrę Audito Rūmai buvo įsteigti 1977 m., o nuo 1992 m. yra visavertė ES institucija.

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 1 skyrius – Institucijos. 7 skirsnis – Audito Rūmai. 287 straipsnis (EB sutarties ex 248 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 170–171)

Europos Sąjungos Audito Rūmų darbo tvarkos taisyklės (OL L 103, 2010 4 23, p. 1–6)

Žr. konsoliduotą versiją.

SUSIJĘS DOKUMENTAS

Audito Rūmų narių ir buvusių narių elgesio kodeksas (OL L 128, 2022 5 2, p. 102–113)

paskutinis atnaujinimas 02.05.2022

Top