Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bendradarbiavimo su Šveicarija, Norvegija ir Islandija stiprinimas. Lugano konvencija

Bendradarbiavimo su Šveicarija, Norvegija ir Islandija stiprinimas. Lugano konvencija

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Konvencija dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo

Tarybos sprendimas 2009/430/EB dėl Konvencijos dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo sudarymo

KOKS ŠIOS KONVENCIJOS IR ŠIO SPRENDIMO TIKSLAS?

Šia konvencija siekiama užtikrinti vienodą teismo sprendimų judėjimo tarp ES šalių ir Šveicarijos, Norvegijos bei Islandijos lygį. Vadinamąja naująja Lugano konvencija pakeičiama 1988 m. Lugano konvencija.

Sprendimu ši konvencija priimama Europos bendrijos (dabartinės ES) vardu. Juo taip pat nustatomos deklaracijos, kurios turi būti pateiktos ratifikavimo dokumento deponavimo metu (pridedamos prie sprendimo).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymas

Konvencija taikoma jurisdikcijai ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimui bei vykdymui.

Ji netaikoma:

  • mokesčių, muitinių ir administracinėms byloms;
  • fizinių asmenų statusui arba teisnumui ir veiksnumui;
  • nuosavybės teisėms, susijusioms su santuokiniais ryšiais;
  • testamentams ir paveldėjimui;
  • bankrotui ir kompromisiniams susitarimams;
  • socialiniam draudimui ir arbitražui.

Aukšto teismo sprendimų judėjimo lygio užtikrinimas

Konvencija, kurią pasirašė Europos bendrija, Danija, Islandija, Norvegija ir Šveicarija, turėjo įsigalioti po to, kai ją ratifikavo pasirašiusiosios šalys. Danija tapo atskira konvencijos susitariančiąja šalimi, nes nusprendė netaikyti tuometinio Reglamento „Briuselis I“ (Tarybos reglamento (EB) Nr. 44/2001), kuris vėliau buvo pakeistas Reglamentu (ES) Nr. 1215/2012 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo.

Susitariančiosios šalys pateikia savo ratifikavimo dokumentus Šveicarijos Federalinei Tarybai, kuri yra šios konvencijos depozitarė. Įsigaliojus šiai konvencijai, prie jos gali prisijungti:

  • būsimos Europos laisvosios prekybos asociacijos narės;
  • ES šalys, veikiančios tam tikrų ne Europos teritorijų, kurios yra jų sudedamoji dalis (pavyzdžiui, Prancūzijos užjūrio teritorijos, kaip antai Numėja) arba už kurių išorės santykius jos yra atsakingos, vardu;
  • bet kuri kita šalis, jeigu tam vieningai pritarė visos susitariančiosios šalys.

Paremta ES šalių taikomomis taisyklėmis

Konvencija atitinka galiojančias ES taisykles dėl ES šalių jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo bei vykdymo. Tai reiškia, kad panašios taisyklės galioja ES, Šveicarijoje, Norvegijoje ir Islandijoje. Konvencija taip pat palengvinamas šių šalių nacionalinių teismų priimtų sprendimų abipusis pripažinimas ir vykdymas.

Pagal konvenciją reikalaujama, kad konvencijos privalančioje laikytis šalyje nuolat (teisėtai) gyvenantiems asmenims, neatsižvelgiant į jų pilietybę, bylos būtų keliamos tos šalies teismuose. Tačiau joje taip pat numatytos specialios taisyklės dėl jurisdikcijos tam tikrose bylose, pavyzdžiui:

  • bylose dėl sutarties jurisdikciją turi šalies, kurioje vykdoma prievolė, teismai;
  • byla dėl išlaikymo gali būti iškelta kreditoriaus (asmens, kuris turi teisę į mokėjimus, dėl kurių priimtas teismo sprendimas) nuolatinės gyvenamosios arba gyvenamosios vietos teismuose;
  • byla dėl civilinės teisės pažeidimų (neteisėto veiksmo arba teisės pažeidimo, dėl kurio patiriamas sužalojimas arba žala), delikto (neteisėto veiksmo, dėl kurio sužeistas asmuo turi teisę pasinaudoti civilinės gynybos priemonėmis) arba kvazidelikto (aplaidaus veiksmo arba neveikimo, kuris sukelia žalą asmeniui arba kito asmens nuosavybei, todėl asmeniui kyla civilinė atsakomybė civilinės teisės jurisdikcijoje) gali būti iškelta vietos, kurioje įvyko žalą sukėlęs įvykis ar jis gali įvykti, teismuose.

Konvencijoje taip pat numatomos specialios jurisdikcijos bylose, susijusiose su:

  • draudimu;
  • vartojimo sutartimis;
  • individualiomis darbo sutartimis.

Bylose, susijusiose su nuoma (žemės ar nuosavybės turėjimu nuomininko teisėmis) ir teisėmis į nekilnojamąjį turtą, jurisdikciją išimtinai turi susitariančiosios šalies, kurioje yra nuosavybė, teismai.

Prie konvencijos pridedami keli protokolai, be kita ko, siekiant užtikrinti, kad konvencija būtų aiškinama kuo vienodžiau.

NUO KADA TAIKOMAS SPRENDIMAS IR KONVENCIJA?

Sprendimas taikomas nuo 2009 m. lapkričio 27 d. Remiantis konvencijos 69 straipsnio 5 dalimi, konvencija tarp ES ir Norvegijos įsigaliojo 2010 m. sausio 1 d., tarp ES ir Šveicarijos – 2011 m. sausio 1 d., o tarp ES ir Islandijos – 2011 m. gegužės 1 d.

KONTEKSTAS

Konvencijos pasirašymu žengtas svarbus institucinis žingsnis. Savo nuomonėje 1/03 Teisingumo Teismas patvirtino, kad Europos bendrija turi išimtinę kompetenciją sudaryti naująją Lugano konvenciją. 2007 m. spalio 30 d. pasirašyta konvencija yra svarbi ES teisės dalis, galiojanti neribotą laiką.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Konvencija dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo (OL L 147, 2009 6 10, p. 5–43)

Vėlesni susitarimo daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2008 m. lapkričio 27 d. Tarybos sprendimas 2009/430/EB dėl Konvencijos dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo sudarymo (OL L 147, 2009 6 10, p. 1–4)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Aiškinamoji ataskaita dėl 2007 m. spalio 30 d. Lugane pasirašytos Konvencijos dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo – Fausto Pocar (Milano universiteto tarptautinės teisės profesorius) (OL C 319, 2009 12 23, p. 1–56)

Konvencijos dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo, pasirašytos Lugane 2007 m. spalio 30 d., klaidų ištaisymo protokolas (OL L 18, 2014 1 21, p. 70–71)

Klaidų ištaisymo protokolas – Konvencija dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo, pasirašyta Lugano 2007 m. spalio 30 d. (OL L 147, 2009 6 10, p. 44)

paskutinis atnaujinimas 31.07.2018

Top