Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Šeimos teisės klausimai – derybos dėl ES šalių ir ES nepriklausančių šalių susitarimų

Šeimos teisės klausimai – derybos dėl ES šalių ir ES nepriklausančių šalių susitarimų

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 664/2009, kuriuo nustatoma ES šalių ir ES nepriklausančių šalių susitarimų dėl šeimos bylų sudarymo procedūra

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Juo nustatoma griežta nustatytos trukmės procedūra, pagal kurią ES šalims suteikiamas leidimas iš dalies keisti galiojantį susitarimą arba derėtis dėl naujo susitarimo su ES nepriklausančiomis šalimis dėl jurisdikcijos, teismo sprendimų ir nutarčių, susijusių su tam tikromis šeimos teisės sritimis, kaip antai tėvų atsakomybė ir išlaikymo prievolės, pripažinimo bei vykdymo. Paprastai tokie susitarimai priskiriami ES išimtinei kompetencijai.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Šis reglamentas taikomas susitarimams dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų bei nutarčių, susijusių su:

patenkantiems į Reglamento (EB) Nr. 2201/2003 ir Reglamento (EB) Nr. 4/2009 taikymo sritį. Sutartinėms ir nesutartinėms prievolėms taikomas kitas susijęs reglamentas.

Kol ES nebuvo suteikta išimtinė kompetencija šioms civilinės teisės sritims, ES šalys pačios sudarydavo susitarimus su ES nepriklausančiomis šalimis. Šiuo reglamentu nustatoma procedūra, kaip ES šalims vesti derybas dėl tarptautinių susitarimų išimtiniais atvejais.

Šis reglamentas netaikomas, jei ES jau yra sudariusi susitarimą dėl tų pačių klausimų su atitinkamomis šalimis.

Pranešimas. Jeigu ES šalis ketina pradėti derybas dėl šio reglamento taikymo sričiai priklausančio galiojančio susitarimo pakeitimo arba naujo susitarimo sudarymo, ji kaip įmanoma anksčiau iki numatomos oficialių derybų pradžios raštu praneša Europos Komisijai apie savo ketinimą.

Konfidencialumas. Komisija, jei to prašoma, privalo laikyti ES šalies perduotą informaciją konfidencialia.

Įvertinimas

Komisija privalo:

  • patikrinti, ar per kitus 24 mėnesius numatoma sudaryti ES lygmens susitarimą su atitinkama ES nepriklausančia šalimi;
  • jei taip nėra, įvertinti, ar ES šalis yra tikrai suinteresuota sudaryti susitarimą, ir kad numatytas susitarimas nesumažins ES teisės veiksmingumo ir nepakenks ES išorės santykių politikos objektui bei tikslui;
  • prireikus paprašyti pateikti papildomos informacijos.

Leidimas pradėti derybas

Jeigu tenkinamos visos sąlygos, Komisija duoda ES šaliai leidimą pradėti oficialias derybas dėl susitarimo. Komisija gali pasiūlyti derybų gaires ir reikalauti į numatomą susitarimą įtraukti tam tikras išlygas.

Dalyvavimas

Komisija gali dalyvauti derybose stebėtojos teisėmis. Ji turi būti informuojama apie derybų eigą ir rezultatus.

Susitarimo išlygos

Kur yra leidžiama, susitarime turi būti nustatyta, kad:

  • visas susitarimas ar jo dalis nutraukiama tuo atveju, jeigu ES ir ta pati ES nepriklausanti šalis vėliau sudaro susitarimą dėl to paties klausimo;
  • vėliau sudarytas ES ir tos pačios ES nepriklausančios šalies susitarimas dėl to paties klausimo tiesiogiai pakeičia atitinkamas susitarimo nuostatas.

Leidimas sudaryti susitarimą

Prieš pasirašydama susitarimą, ES šalis turi pranešti Komisijai apie derybų rezultatus ir pateikti jai susitarimo tekstą. Leidimas sudaryti susitarimą duodamas patikrinus, ar tenkinamos visos sąlygos.

Atsisakymas

Reglamentu nustatoma Komisijos atsisakymo leisti pradėti derybas ar sudaryti susitarimą procedūra ir tokio atsisakymo pasekmės.

Peržiūra

Ne anksčiau kaip 2017 m. liepos 7 d. Komisija pateikia atskaitą Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui dėl šio reglamento taikymo. Toje ataskaitoje:

  • patvirtinama, kad tikslinga, jog šis reglamentas netektų galios toliau nurodyta tvarka nustatytą dieną;
  • rekomenduojama, kad šį reglamentą tą dieną pakeistų naujas reglamentas.

Galiojimo pabaiga

Reglamentas netenka galios po trejų metų po to, kai Komisija pateikia pirmiau paminėtą ataskaitą. Bet kokios derybos, vykstančios tą dieną, kai reglamentas netenka galios, gali būti tęsiamos.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Jis taikomas nuo 2009 m. rugpjūčio 20 d.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. liepos 7 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 664/2009, kuriuo nustatoma derybų dėl valstybių narių ir trečiųjų šalių susitarimų dėl jurisdikcijos, teismo sprendimų ir nutarčių, susijusių su santuoka, tėvų atsakomybe ir išlaikymo prievolėmis, pripažinimo bei vykdymo ir išlaikymo prievolėms taikytinos teisės bei tokių susitarimų sudarymo procedūra (OL L 200, 2009 7 31, p. 46–51)

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 664/2009 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 662/2009, kuriuo nustatoma derybų dėl valstybių narių ir trečiųjų šalių susitarimų dėl tam tikrų klausimų, susijusių su sutartinėms ir nesutartinėms prievolėms taikytina teise, bei tokių susitarimų sudarymo procedūra (OL L 200, 2009 7 31, p. 25–30)

Žr. konsoliduotą versiją.

2008 m. gruodžio 18 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 4/2009 dėl jurisdikcijos, taikytinos teisės, teismo sprendimų pripažinimo ir vykdymo bei bendradarbiavimo išlaikymo prievolių srityje (OL L 7, 2009 1 10, p. 1–79)

Žr. konsoliduotą versiją.

2003 m. lapkričio 27 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2201/2003 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų, susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis, pripažinimo bei vykdymo, panaikinantis Reglamentą (EB) Nr. 1347/2000 (OL L 338, 2003 12 23, p. 1–29)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 06.12.2017

Top