Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Skaidrūs vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandoriai

Skaidrūs vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandoriai

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2015/2365 dėl vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandorių ir pakartotinio naudojimo skaidrumo

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu didinamas tam tikros veiklos finansų rinkose, kaip antai vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandorių (VPĮFS)* ir užtikrinimo priemonių* pakartotinio naudojimo*, skaidrumas, kad būtų galima jas stebėti ir nustatyti riziką.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Reglamentu nustatomos ES taisyklės dėl VPĮFS duomenų teikimo sandorių duomenų saugykloms, informacijos apie VPĮFS ir bendrosios grąžos apsikeitimo sandorius* atskleidimo investuotojams kolektyvinio investavimo bendrovėse ir būtinųjų skaidrumo sąlygų, kurias turi atitikti užtikrinimo priemonės pakartotiniame naudojime dalyvaujančios šalys.

Ataskaitų teikimas

  • VPĮFS sandorio šalys pateikia Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijoje (ESMA) įregistruotai arba pagal šį reglamentą pripažintai centrinei duomenų bazei („sandorių duomenų saugyklai“) duomenis apie visus VPĮFS, kuriuos jos sudarė, taip pat praneša apie visus jų pakeitimus arba nutraukimą.
  • Tie duomenys pateikiami ne vėliau kaip kitą darbo dieną po sandorio sudarymo, pakeitimo ar nutraukimo.
  • Sandorio šalys visų savo sudarytų, pakeistų ar nutrauktų VPĮFS duomenis saugo mažiausiai penkerius metus nuo sandorio nutraukimo.

Tuo tikslu ESMA turi parengti:

  • techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose nurodoma, kokie duomenys turi būti pateikti apie skirtingus VPĮFS;
  • techninių įgyvendinimo standartų projektus, kuriuose nurodoma pranešimų apie skirtingus VPĮFS forma ir dažnumas.

Vėliau Europos Komisija tikrina šiuos techninius standartus ir priima kaip deleguotuosius arba įgyvendinimo reglamentus.

Skaidrumas investuotojams

  • Kolektyvinio investavimo subjektų valdytojai turi pateikti išsamią informaciją apie tai, kaip jie naudoja VPĮFS ir bendrosios grąžos apsikeitimo sandorius, reguliariose ataskaitose, kad investuotojai žinotų apie su jų naudojimu susijusią riziką.
  • Kolektyvinio investavimo subjekto investavimo politika VPĮFS ir bendrosios grąžos apsikeitimo sandorių srityje turėtų būti aiškiai atskleista ikisutartiniuose dokumentuose.

Pakartotinio naudojimo skaidrumas

  • Siekiant padidinti informacijos apie tai, kokiu mastu finansinės priemonės, pateiktos kaip užtikrinimo priemonės, yra pakartotinai naudojamos, visų pirma informacijos apie atitinkamą riziką ir pasekmes bankroto atveju, skaidrumą, reglamentu nustatomi būtiniausi informacijos teikimo reikalavimai.
  • Pakartotinis naudojimas turėtų vykti tik, jeigu:
    • susitarimo dėl finansinio įkaito kaip prievolės įvykdymo užtikrinimo šalis iš anksti duoda savo sutikimą arba aiškiai sutinka pateikti užtikrinimo priemonę perleidžiant nuosavybės teisę;
    • užtikrinimo priemonę pateikusiai sandorio šaliai pervedus užtikrinimo priemonę iš savo sąskaitos.

Kompetentingų institucijų bendradarbiavimas

  • Kompetentingos nacionalinės institucijos ir ESMA turi glaudžiai bendradarbiauti tarpusavyje ir keistis informacija, visų pirma siekdamos nustatyti ir ištaisyti šio reglamento pažeidimus. Subjektai, turintys prieigą prie sandorių duomenų saugyklose saugomų duomenų (pvz., priežiūros institucijos), ir Europos centrinių bankų sistemos atitinkami nariai taip pat turi glaudžiai bendradarbiauti pagal tam tikras sąlygas.
  • Kompetentinga institucija gali atsisakyti reaguoti į prašymą bendradarbiauti ir keistis informacija išimtinėmis aplinkybėmis.

Profesinė paslaptis

Konfidencialiai informacijai, kuri yra gauta, kuria keičiamasi ar kuri yra perduodama pagal šį reglamentą, taikomos profesinės paslapties sąlygos.

Santykiai su ES nepriklausančiomis šalimis

  • Reglamentu Komisijai suteikiami įgaliojimai vertinti ES nepriklausančių šalių taisykles, kad būtų galima pripažinti ES nepriklausančių šalių sandorių duomenų saugyklas ir kad būtų išvengta galimai besidubliuojančių arba vienas kitam prieštaraujančių reikalavimų.
  • Sandorių duomenų saugyklos, įsteigtos ES nepriklausančioje šalyje, gali teikti savo paslaugas Sąjungos subjektams tik po registracijos ESMA. ESMA savo interneto svetainėje skelbia sandorių duomenų saugyklų, kurios įregistruotos pagal šį reglamentą, sąrašą.

Sankcijos

ES šalys turi užtikrinti, kad kompetentingos institucijos turėtų įgaliojimus taikyti veiksmingas, proporcingas ir atgrasomas administracines sankcijas ir kitas priemones.

Tam tikri esminiai reikalavimai taikomi dėl:

  • kriterijų, į kuriuos reikia atsižvelgti taikant sankciją ar priemonę;
  • sankcijų arba priemonių skelbimo;
  • sankcijų ir priemonių pobūdžio bei tipo;
  • administracinių piniginių sankcijų dydžių.

Deleguotieji aktai

Komisija priėmė įvairių deleguotųjų aktų, kuriais papildomas arba iš dalies keičiamas reglamentas. Reglamentas (ES) 2015/2365 papildomas šiais reglamentais dėl techninių reguliavimo standartų:

Vėlesni deleguotieji reglamentai yra susiję su:

Įgyvendinimo aktai

Komisija taip pat priėmė tris įgyvendinimo aktus:

  • Reglamentu (ES) 2019/363 nustatomi pranešimų apie vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandorių duomenis, teikiamų sandorių duomenų saugykloms formato ir dažnumo techniniai įgyvendinimo standartai. Juo taip pat iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 1247/2012 nuostatos, susijusios su pranešimų kodų naudojimu teikiant pranešimus apie išvestinių finansinių priemonių sutartis;
  • Reglamentu (ES) 2019/364 nustatomi sandorių duomenų saugyklų registracijos paraiškų ir paraiškų dėl registracijos išplėtimo formos techniniai įgyvendinimo standartai;
  • Reglamentu (ES) 2019/365 nustatomi keitimosi informacija apie sankcijas, priemones ir tyrimus procedūrų ir formų techniniai įgyvendinimo standartai.

Pažanga

Per 36 mėnesius nuo priimtų techninių reguliavimo standartų įsigaliojimo Komisija turi pateikti ataskaitą Europos Parlamentui ir Tarybai. Ši ataskaita turi apimti šiame reglamente nustatytų prievolių veiksmingumą, efektyvumą ir proporcingumą. Kartu su ja gali būti pateikiami ir atitinkami pasiūlymai.

2017 m. spalio 19 d. Komisija pateikė ataskaitą dėl pažangos, padarytos dedant tarptautines pastangas su VPĮFS susijusiai rizikai sumažinti.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2016 m. sausio 12 d., tačiau yra nustatytas laipsniško įgyvendinimo procesas:

  • informacijos teikimas sandorių duomenų saugykloms: priklausomai nuo subjekto tipo (pvz., bankas, investicinė įmonė, pagrindinė sandorio šalis), pareiga teikti informaciją sandorių duomenų saugykloms taikoma praėjus 12–21 mėnesiui nuo minėtų techninių reguliavimo standartų įsigaliojimo;
  • fondų informacijos atskleidimo reikalavimai periodinėse ataskaitose taikomi nuo 2017 m. sausio 13 d. Investavimo fondai, įsteigti iki 2016 m. sausio 12 d., turėjo atskleisti informaciją apie VPĮFS naudojimą ir bendrosios grąžos apsikeitimo sandorius ikisutartiniuose dokumentuose nuo 2017 m. liepos 13 d., o vėliau įsteigti fondai – nuo 2016 m. sausio 12 d.;
  • taisyklės dėl užtikrinimo priemonių pakartotinio naudojimo skaidrumo: pakartotinio naudojimo taisyklės taikomos nuo 2016 m. liepos 13 d.;

deleguotieji ir įgyvendinimo reglamentai taikomi nuo 2019 m. balandžio 11 d. Deleguotasis reglamentas dėl Jungtinės Karalystės (1) subjektų bus taikomas tada, kai po „Brexit‘o“ Jungtinei Karalystei (1) nebebus taikomas pagrindinis reglamentas.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandoris: tai gali būti:
  • atpirkimo sandoris (kai šalis parduoda vertybinius popierius, t. y. finansinį turtą, kaip antai akcijas ar vyriausybės obligacijas, ir sutinka atpirkti jas už pradinę pinigų sumą ir tų pinigų panaudojimo grąžą);
  • sandoris, kai skolinančioji šalis už mokestį paskolina vertybinių popierių mainais į savo klientų ar sandorio šalių duotą garantiją finansinės priemonės arba grynųjų pinigų forma;
  • pirkimo siekiant parduoti atgal sandoris arba pardavimo siekiant atpirkti sandoris;
  • garantinės įmokos skolinimo sandoris (sandoris, kuriuo sandorio šalis suteikia kreditą prekiauti vertybiniais popieriais, jiems įsigyti, parduoti ar platinti, tačiau jis neapima kitų paskolų, užtikrintų vertybiniais popieriais).
Užtikrinimo priemonė: turtas (pvz., vertybiniai popieriai), kurį paskolos gavėjas perduoda paskolos davėjui, kad užtikrintų savo prievolės vykdymą:
  • įkaito davėjui perleidžiant įkaito gavėjui visą nuosavybės teisę (nuosavybės teisės perleidimas);
  • įkaito davėjui perleidžiant įkaito gavėjui nuosavybę pagal teisę į prievolės įvykdymo užtikrinimą, kai visa nuosavybės teisė į turtą lieka įkaito davėjui (susitarimas dėl finansinio įkaito kaip prievolės įvykdymo užtikrinimo).
Pakartotinis naudojimas: finansinių priemonių, kurias jas gaunanti sandorio šalis gavo pagal susitarimą dėl užtikrinimo priemonių, naudojimas savo vardu ir savo sąskaita arba kitos sandorio šalies sąskaita.
Bendrosios grąžos apsikeitimo sandoris: finansinė sutartis, pagal kurią perduodama kredito rizika (pvz., paskolos gavėjo gebėjimas grąžinti paskolą) ir pagrindinio turto (t. y. finansinės priemonės, kaip antai akcijos ar prekės, kuria grindžiama išvestinės priemonės kaina) rinkos rizika.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2015 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/2365 dėl vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandorių ir pakartotinio naudojimo skaidrumo ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (OL L 337, 2015 12 23, p. 1–34)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2019 m. sausio 30 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/463, kuriuo dėl subjektų, kuriems taikoma išimtis, sąrašo iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/2365 (OL L 80, 2019 3 22, p. 16–17)

2018 m. gruodžio 13 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/363, kuriuo nustatomi pranešimų apie vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandorių duomenis, teikiamų sandorių duomenų saugykloms pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2015/2365, formato ir dažnumo techniniai įgyvendinimo standartai ir iš dalies keičiamos Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 1247/2012 nuostatos, susijusios su pranešimų kodų naudojimu teikiant pranešimus apie išvestinių finansinių priemonių sutartis (OL L 81, 2019 3 22, p. 85–124)

2018 m. gruodžio 13 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/364, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2015/2365 nustatomi sandorių duomenų saugyklų registracijos paraiškų ir paraiškų dėl registracijos išplėtimo formos techniniai įgyvendinimo standartai (OL L 81, 2019 3 22, p. 125–127)

2018 m. gruodžio 13 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/365, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2015/2365 nustatomi keitimosi informacija apie sankcijas, priemones ir tyrimus procedūrų ir formų techniniai įgyvendinimo standartai (OL L 81, 2019 3 22, p. 128–133)

2018 m. gruodžio 13 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/356, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/2365 papildomas techniniais reguliavimo standartais, kuriais patikslinami sandorių duomenų saugykloms pateiktini vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandorių (VPĮFS) duomenys (OL L 81, 2019 3 22, p. 1–21)

2018 m. gruodžio 13 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/357, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/2365 papildomas techniniais reguliavimo standartais, susijusiais su prieiga prie sandorių duomenų saugyklose laikomų vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandorių (VPĮFS) duomenų (OL L 81, 2019 3 22, p. 22–29)

2018 m. gruodžio 13 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/358, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/2365 papildomas sandorių duomenų saugyklų atliekamo vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandorių (VPĮFS) duomenų rinkimo, tikrinimo, bendrinimo, lyginimo ir skelbimo techniniais reguliavimo standartais (OL L 81, 2019 3 22, p. 30–44)

2018 m. gruodžio 13 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/359, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/2365 papildomas techniniais reguliavimo standartais, kuriais patikslinami sandorių duomenų saugyklos registracijos paraiškos ir paraiškos dėl registracijos išplėtimo duomenys (OL L 81, 2019 3 22, p. 45–57)

2018 m. gruodžio 13 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/360, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/2365 papildomas nuostatomis dėl mokesčių, kuriuos Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija taiko sandorių duomenų saugykloms (OL L 81, 2019 3 22, p. 58–68)

2012 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 648/2012 dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų (OL L 201, 2012 7 27, p. 1–59)

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 648/2012 pakeitimai buvo įtraukti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai pagal 2015 m. lapkričio 25 d. Reglamento (ES) 2015/2365 dėl vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandorių ir pakartotinio naudojimo skaidrumo ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 29 straipsnio 3 dalį (COM(2017) 604 final 2017 10 19)

paskutinis atnaujinimas 05.06.2019



(1) Nuo 2020 m. vasario 1 d. Jungtinė Karalystė išstoja iš Europos Sąjungos ir tampa trečiąja šalimi (ne ES šalimi).

Top