Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016L0802

    Sieros kiekio sumažinimas kure

    Sieros kiekio sumažinimas kure

     

    DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Direktyva (ES) 2016/802 dėl sieros kiekio sumažinimo tam tikrose skystojo kuro rūšyse

    KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

    • Šia direktyva kodifikuojamas ir panaikinamas Europos Sąjungos (ES) teisės aktas – Tarybos direktyva 1999/32/EB, kuri buvo keletą kartų iš esmės keičiama.
    • Jos tikslas yra sumažinti sieros dioksido išmetimą, atsirandantį deginant tam tikrų rūšių skystąjį kurą.
    • Tokiu būdu bus sumažintas šių teršalų, kurie iki 2020 m. gali viršyti visų sausumoje esančių taršos šaltinių keliamą taršą ES, sukeliamas žalingas poveikis žmonėms ir aplinkai.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Šia direktyva nustatomas didžiausias leidžiamas sieros kiekis šiose kuro rūšyse:

    • sunkiajame mazute;
    • gazolyje;
    • jūriniame gazolyje;
    • jūriniame dyzeline.

    Sunkusis mazutas ir gazolis

    • ES šalys privalo uždrausti savo teritorijoje naudoti:
      • sunkųjį mazutą, kuriame sieros kiekis viršija 1 % masės;
      • gazolį, kuriame sieros kiekis viršija 0,1 % masės.

    Jūrinis kuras

    • Į šią direktyvą įtraukti pagrindiniai tarptautinės teisės dėl atmosferos teršimo iš laivų prevencijos pakeitimai. Ja į ES teisę įtraukiamas atnaujintasis VI priedas, kuriuo iš dalies keičiama 1973 m. Tarptautinė konvencija dėl teršimo iš laivų prevencijos su pakeitimais, padarytais 1978 m. protokolu (MARPOL konvencija), įsigaliojęs 2010 m. liepos 1 d.
    • MARPOL VI priede nustatomos griežtesnės jūrinio kuro, naudojamo sieros dioksido išskyrimo kontrolės rajonuose (SOx-ECAS), ribinės sieros kiekio vertės. Tokie rajonai ES yra Baltijos jūroje, Šiaurės jūroje ir Lamanšo sąsiauryje. Nuo 2010 m. liepos 1 d. nustatyta 1 % ribinė vertė, o nuo 2015 m. sausio 1 d. – 0,1 %. Galima naudoti kurą su didesniu sieros kiekiu, jei laive yra sumontuotos tvarios išmetamųjų dujų valymo sistemos.
    • Nuo 2012 m. sausio 1 d. jūrinio kuro, naudojamo SOx-ECA nepriklausančiuose jūrų plotuose, ribinės sieros kiekio vertės yra 3,5 %, o nuo 2020 m. sausio 1 d. jos sumažės iki 0,5 %. Toks pat reikalavimas, vadinamoji pasaulinė sieros kiekio riba, įsigalios ir tarptautiniu mastu, remiantis Tarptautinės jūrų organizacijos 2016 m. spalio mėn. sprendimu. Šis svarbus sprendimas pastebimai sumažins iš laivų išmetamų teršalų poveikį žmonių sveikatai ir užtikrins laivų operatoriams vienodas veiklos sąlygas visame pasaulyje.
    • ES šalys gali leisti taikyti teršalų išmetimo mažinimo metodus*, kuriais galima užtikrinti, kad teršalų išmetimas būtų sumažintas bent tiek pat ar net labiau, nei naudojant mažai sieros turintį kurą, tačiau jie:
      • neturi turėti didelio neigiamo poveikio aplinkai, visų pirma jūrų ekosistemoms;
      • turi būti kuriami laikantis deramos patvirtinimo ir kontrolės tvarkos.

    Įgyvendinimas

    • Siekiant užtikrinti tinkamą šios direktyvos įgyvendinimą, ES šalys privalo:
      • užtikrinti dažną ir tikslų į rinką pateikiamo arba laive naudojamo jūrinio kuro mėginių ėmimą, taip pat reguliarias laivų žurnalų ir bunkerio atsargų papildymo važtaraščių* patikras;
      • nustatyti veiksmingas, proporcingas ir atgrasančias sankcijas už šios direktyvos nuostatų nesilaikymą.
    • 2013 m. Europos tausios žvejybos forumas pradėjo rengti koordinuotas strategijas dėl veiksmingo Direktyvos 2012/33/ES (kuria iš dalies buvo pakeista Direktyva 1992/32/EB siekiant iš esmės sumažinti degant jūriniam kurui iš laivų išmetamą teršalų kiekį) įgyvendinimo. Šio forumo veikloje dalyvavo ES šalių ir jūrų pramonės atstovai, o Europos jūrų saugumo agentūra (EMSA) teikė techninę pagalbą.
    • Remiantis atliktu darbu buvo priimtas Komisijos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2015/253. Šiuo sprendimu buvo nustatyti reikalavimai dėl dažnesnio dokumentų ir kuro tikrinimo uostuose bei patikslintos ES šalių rengiamų ataskaitų teikimo taisyklės. Juo taip pat buvo pristatyta EMSA sukurta ES informacijos sistema (Thetis-EU), kurioje institucijos gali savanoriškai keistis informacija apie kasdienius pavieniuose laivuose atliktų sieros kiekio patikrų rezultatus.

    Mokslo ir technikos pažanga

    Atsižvelgdama į mokslo bei technikos pažangą ir pasikonsultavusi su ES šalių atstovų komitetu Europos Komisija gali priimti deleguotuosius aktus dėl lygiaverčių išmetamųjų teršalų ribinių verčių ir teršalų išmetimo mažinimo metodų taikymo kriterijų keitimo.

    NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

    Direktyva (ES) 2016/82 yra kodifikuota Tarybos direktyvos 1999/32/EB su paskesniais daliniais pakeitimais redakcija. Ji taikoma nuo 2016 m. birželio 10 d.

    KONTEKSTAS

    • Į orą patenkantis sieros dioksidas yra labai lakus. Pastaraisiais metais vandens transporto priemonių išmetami teršalai vis labiau blogina oro kokybę ES.
    • Išmetamas sieros dioksidas yra pagrindinė rūgščių lietų priežastis ir padeda atmosferoje susidaryti kietosioms dalelėms. Šios dalelės yra pavojingos žmonių sveikatai. Jos sukelia kvėpavimo ir širdies bei kraujagyslių ligas, kurios iki dvejų metų sumažina tikėtiną gyvenimo trukmę ES.

    * SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

    Teršalų išmetimo mažinimo metodas: alternatyva mažai sieros turinčiam jūriniam kurui, visų pirma laive sumontuojamas įrenginys, medžiaga, prietaisas ar aparatas, arba kitokia technologija, alternatyvus kuras arba atitikties užtikrinimo metodas. Teršalų išmetimo mažinimo metodas turi atitikti šioje direktyvoje nustatytus reikalavimus ir jį turi būti įmanoma patikrinti, kiekybiškai įvertinti ir įgyvendinti.

    Bunkerio atsargų papildymo važtaraščiai: tiekėjo išduotas dokumentas klientui, patvirtinantis kuro pristatymą.

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2016 m. gegužės 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/802 dėl sieros kiekio sumažinimo tam tikrose skystojo kuro rūšyse (kodifikuota redakcija) (OL L 132, 2016 5 21, p. 58–78)

    paskutinis atnaujinimas 27.02.2017

    Į viršų