Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R1005

    Ozono sluoksnį ardančios medžiagos

    Ozono sluoksnį ardančios medžiagos

     

    DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Reglamentas (EB) Nr. 1005/2009 dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų (Ozono reglamentas)

    KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

    • Reglamentu (EB) Nr. 1005/2009 nustatomos ozono sluoksnį ardančių medžiagų gamybos, importo, eksporto, pardavimo, naudojimo, surinkimo, perdirbimo, regeneravimo ir naikinimo taisyklės.
    • Jame išdėstyti ataskaitų teikimo reikalavimai ir priemonės produktams bei įrenginiams, kuriuose yra šių medžiagų.
    • Jis buvo nežymiai keistas keturis kartus.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    • Paprastai kontroliuojamas medžiagas, kaip antai halonus (gaisro gesinimui), metilbromidą (kenkėjų kontrolei) ir hidrochlorfluorangliavandenilius (naudojami šaldytuvuose ir oro kondicionavimo sistemose), kurių gamyba arba naudojimas yra reguliuojami, draudžiama gaminti ir parduoti.
    • Esant tam tikroms sąlygoms, galimos išimtys: pavyzdžiui, jei medžiagos naudojamos kaip žaliava* ir technologijos agentai* arba laboratorijų ar analizės reikmėms.
    • Metilbromido naudojimas draudžiamas nuo 2010 m. kovo mėn., išskyrus ekstremalaus karantino atvejus, siekiant užkirsti kelią ligos arba kenkėjų plitimui. Kiekvienu atveju Europos Komisija turi išduoti laikiną leidimą.
    • Priešgaisrinės apsaugos sistemos ir gesintuvai, kuriuose yra halonų, gali būti naudojami tam tikromis aplinkybėmis. Vis daugėja alternatyvių medžiagų, o iš dalies keičiančiame Reglamente (ES) Nr. 744/2010 pateikiama išsami informacija apie nutraukimo datas. Jos yra nuo 2013 iki 2040 m., priklausomai nuo halono naudojimo.
    • Iš esmės uždrausta importuoti ir eksportuoti kontroliuojamas medžiagas ir jų turinčius produktus. Ten, kur jos leidžiamos, taikoma licencijų sistema. 2013 m. Komisija nustatė lankstesnius reikalavimus orlaiviuose naudojamiems halonams.
    • Turi būti įdiegtos surinkimo sistemos, kad sunaikintų, recirkuliuotų arba regeneruotų medžiagas, naudojamas šaldymo, oro kondicionavimo ir šiluminių siurblių įrangoje, gesintuvuose ir apsaugos sistemose, taip pat sistemose, kuriose yra tirpiklių.

    Panaikinimas

    Nuo 2025 m. kovo 3 d. Reglamentas (EB) Nr. 1005/2009 bus panaikintas ir pakeistas Reglamentu (ES) 2024/590 (žr. santrauką).

    NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

    • Šis reglamentas taikomas nuo 2010 m. sausio 1 d.
    • Reglamentu (EB) Nr. 1005/2009 buvo peržiūrėtas ir pakeistas Reglamentas (EB) Nr. 2037/2000 bei jo vėlesni daliniai pakeitimai.

    KONTEKSTAS

    Daugiau informacijos žr.:

    SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

    Žaliava. Bet kuri kontroliuojama ar nauja medžiaga, kuri proceso metu chemiškai transformuojasi, visiškai pakeisdama savo pradinę sudėtį, ir kurios išmetimas yra nereikšmingas.
    Technologijos agentai. Kontroliuojamos medžiagos, kurios III priede išvardytų procesų metu naudojamos kaip cheminiai technologijos agentai.

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1005/2009 dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų (nauja redakcija) (OL L 286, 2009 10 31, p. 1–30).

    Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 1005/2009 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

    paskutinis atnaujinimas 08.03.2024

    Į viršų