EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XE0987

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto rezoliucija Šengeno susitarimui paremti — „Taip – laisvam judėjimui, taip – Šengenui“

OJ C 133, 14.4.2016, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.4.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 133/1


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto rezoliucija Šengeno susitarimui paremti

„Taip – laisvam judėjimui, taip – Šengenui“

(2016/C 133/01)

Laisvas judėjimas yra realiausias Europos integracijos laimėjimas. Šengeno susitarimas, leidžiantis žmonėms laisvai keliauti tarp šalių darbo, mokymosi ir poilsio tikslais ir pašalinantis fizines kliūtis laisvam prekių ir paslaugų judėjimui, yra vidaus rinkos, kurios vertė – 2 800 mlrd. EUR, kurioje dirba 1,7 mln. tarpvalstybinių darbuotojų, o sieną kasmet kerta 57 mln. kelių transporto priemonių, kertinis akmuo. Vidaus sienų kontrolės panaikinimas labai prisidėjo šalinant kliūtis, suartinant žmones ir skatinant Europos ekonomiką. Kelios europiečių kartos užaugo pasinaudodamos Šengeno nauda to nė nesuvokdamos. Vidaus sienų kontrolės sugrąžinimas kainuotų apie 100 mlrd. EUR, o tai sudaro 0,8 % BVP; todėl taptume skurdesni kultūriniu, socialiniu ir ekonominiu požiūriu.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas visiškai pritaria principams, kuriais vadovaudamosi 1985 m. susitarimą pasirašiusios valstybės narės pareiškė: „Suprasdamos, kad vis glaudesnė Europos Bendrijų valstybių narių tautų sąjunga turėtų reikštis laisve visiems valstybių narių piliečiams kirsti vidines sienas ir prekių ir paslaugų judėjimo laisve“ ir „siekdamos stiprinti savo tautų solidarumą šalinant kliūtis laisvam judėjimui per bendras […] sienas“. Šiuo susitarimu buvo siekiama tautų vienybės ir solidarumo. Todėl kėsinimasis į šį susitarimą ne tik turėtų siaubingų ekonominių pasekmių, bet ir pakenktų pačios Sąjungos solidarumui, o toks smūgis galėtų būti lemiamas.

Komitetas taip pat visiškai pritaria principui, kuriuo vadovaudamosi Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo pasirašiusios valstybės narės numatė, kad „Sąjunga kuria politiką, siekdama užtikrinti, kad nebūtų jokios asmenų, neatsižvelgiant į jų pilietybę, kontrolės jiems kertant vidaus sienas“, kartu užtikrinant veiksmingą išorės sienų kontrolę (77 straipsnio 1 dalis).

Todėl EESRK nariai – Europos pilietinės visuomenės atstovai – vis labiau nerimauja dėl daromo spaudimo Šengeno susitarimui. EESRK ragina Europos Vyriausybes nepasiduoti populistiniam spaudimui ir baimei, o ginti teises, dėl kurių kovojome. Komitetas pripažįsta, kad pastarojo meto įvykiai atskleidė rimtų Europos sienų valdymo sistemos spragų ir mūsų nepakankamą gebėjimą veiksmingai stebėti judėjimą tų asmenų, kurie nori pakenkti. Į tai turi būti atsižvelgta, tačiau Šengenas nėra problema ir neturėtų tapti paprasčiausiu atpirkimo ožiu. ES institucijos visais įmanomais būdais privalo užtikrinti, kad Šengeno taisyklės, o kartu ir vidaus rinka, nebūtų chaotiškai naikinamos, nes toks procesas galiausiai būtų žalingas mums visiems.

Nepriimtina, kad Šengeno erdvė būtų tik tiek stipri, kiek stipri yra jos silpniausia grandis. ES sienų apsaugą turėtų užtikrinti visos valstybės narės, pasidalydamos šia atsakomybe. Turi būti laikomasi valstybių narių prisiimtų įsipareigojimų kurti ir stiprinti veiksmingą bei tinkamai veikiančią FRONTEX. Be veiksmingos išorės sienų kontrolės Sąjunga negalės įsileisti tų pabėgėlių, kuriems reikia pagalbos. Veiksminga išorės sienų kontrolė galiausiai yra būtina sąlyga siekiant išsaugoti Šengeno sistemą. Sienų apsaugos užtikrinimas nereiškia, kad negalima įsileisti tų žmonių, kuriems reikia apsaugos dėl humanitarinių priežasčių pagal Ženevos konvenciją.

Turime būti pasirengę ryžtingiems sprendimams, kad galėtume apginti savo teises ir Sąjungą be vidaus sienų, kad žmonės galėtų nevaržomai dirbti, prekiauti, studijuoti, keistis idėjomis, prekėmis ir paslaugomis. Tai mūsų Europa, mūsų Šengeno erdvė ir mūsų socialinės ir pagrindinės teisės, kurias reikia ginti.

Todėl Komitetas ragina Europos ir nacionalines pilietinės visuomenės organizacijas išreikšti paramą ne tik Šengeno erdvės išsaugojimui, bet ir jos stiprinimui bei plėtrai. Komitetas įsipareigoja kreiptis į ES institucijas, visų pirma Tarybą, siekdamas užtikrinti, kad valstybės narės ir toliau laikytųsi principų, įtvirtintų sutartyse ir susitarimuose, kurie akivaizdžiai yra Europos tautų sąjungos acquis.

Briuselis, 2016 m. vasario 17 d.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Georges DASSIS


Top