EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE1591

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl restruktūrizacijos ir pokyčių numatymo. Ko galime pasimokyti iš nesenos patirties? (Žalioji knyga) (COM(2012) 7 final)

OJ C 299, 4.10.2012, p. 54–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.10.2012   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 299/54


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl restruktūrizacijos ir pokyčių numatymo. Ko galime pasimokyti iš nesenos patirties? (Žalioji knyga)

(COM(2012) 7 final)

2012/C 299/11

Pranešėjas Antonello PEZZINI

Bendrapranešėjis Thomas STUDENT

Europos Komisija, vadovaudamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 304 straipsniu, 2012 m. sausio 17 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl žaliosios knygos dėl

Restruktūrizacijos ir pokyčių numatymo. Ko galime pasimokyti iš nesenos patirties?

COM(2012) 7 final.

Pramonės permainų konsultacinė komisija (CCMI), kuri buvo atsakinga už Komiteto parengiamąjį darbą šiuo klausimu, 2012 m. birželio 11 d. priėmė savo nuomonę.

482-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2012 m. liepos 11–12 d. (liepos 11 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 134 nariams balsavus už ir 7 susilaikius.

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) visų pirma nori pabrėžti, kad iš esmės įmonės yra svarbiausios rinkoje veikiančių subjektų prisitaikymo prie pokyčių strategijų dalyvės, taigi ir svarbiausias restruktūrizacijos proceso veiksnys.

1.2

Komitetas pabrėžia, kad pramonės restruktūrizavimo srityje Pramonės permainų konsultacinė komisija (CCMI) atliko ir atlieka labai svarbų vaidmenį inicijuodama konstruktyvų dialogą ir teikdama idėjas ir pasiūlymus Komisijai, Tarybai ir Europos Parlamentui.

1.3

EESRK pažymi, kad apskritai restruktūrizacija yra sudėtingas procesas. Numatyti pokyčius – tai parengti įmones ir darbuotojus laukiantiems naujiems iššūkiams užtikrinant kuo mažesnį socialinį pokyčių poveikį ir kuo didesnes sėkmės galimybes, tarpusavio pasitikėjimą ir aktyviai įtraukiant socialinius partnerius ir organizuotą pilietinę visuomenę.

1.4

ES darbuotojai ir įmonės susiduria su:

sparčiais atitinkamų vidaus ir tarptautinių rinkų pokyčiais,

naujų pasaulinių partnerių atsiradimu,

naujų technologijų, spartinančių senėjimo procesus, diegimu,

vartotojais, vis geriau suprantančiais savo vaidmenį užtikrinant didesnį vartojimo ir investicijų ekologiškumą ir tvarumą,

demografinėmis permainomis, kurios sustiprina darbo jėgos senėjimą,

dideliais darbo rinkos pokyčiais, kuriuos lydi masinis socialinis dempingas,

ir šiuo metu – tebesitęsiančia sunkia ekonomikos ir finansų krize ir akivaizdžiu Europos silpnumu pasaulio rinkose.

1.5

Todėl EESRK palankiai vertina šią žaliąją knygą, kuri paskelbta laiku, tačiau tikisi, kad po svarstymų ir diskusijų bus imamasi konkrečių ir efektyvių veiksmų laikantis kompleksinio požiūrio visais gamybos, vartojimo ir paslaugų lygmenimis. Šiam tikslui pasiekti būtina įvairių gamybos ir platinimo grandinės lygmenų sąveika ir keitimasis informacija, taip pat dalijimasis gerąja patirtimi šioje srityje ir gairių įgyvendinimo konkrečių terminų grafikas, standartai ir bendras pagrindas, grindžiami Europos normomis ir bendromis bei visų pripažįstamomis vertybėmis.

1.6

EESRK mano, kad pokyčių numatymo ir restruktūrizacijos procesų metu labai svarbu sustiprinti socialinių partnerių, organizuotos pilietinės visuomenės ir vartotojų vaidmenį Europos Sąjungos, valstybių narių, regionų, vietos ir įmonių lygmeniu ir užtikrinti atsakingų vietos pareigūnų ir žinių bei kompetencijos tinklų dalyvavimą.

1.7

EESRK manymu, socialinis dialogas, derybos ir dalyvavimas yra ne tik esminės Europos socialinio modelio vertybės, bet ir priemonės, kuriomis sėkmingai remiama ir skatinama socialinė sanglauda, kokybiškas užimtumas, darbo vietų kūrimas, skatinamos inovacijos ir didinamas įvairių Europos šalių ekonomikos konkurencingumas.

1.8

EESRK mano, kad vykdant ES struktūrinę ir sanglaudos, taip pat inovacijų ir mokslinių tyrimų politiką turėtų būti siekiama veiksmingai remti restruktūrizacijos numatymo ir vykdymo mechanizmus, kad jie taptų ir darbuotojams, ir įmonėms naudingomis sistemomis.

1.9

EESRK mano, kad norint užtikrinti gerus Europos struktūrinės politikos rezultatus labai svarbu į struktūrinių fondų stebėsenos organų veiklą aktyviau įtraukti socialinius ir ekonominius partnerius.

1.10

EESRK rekomenduoja struktūrinės politikos priemones glaudžiai susieti ir koordinuoti su paramos moksliniams tyrimams ir inovacijoms priemonėmis, o investicijas ir pramonės politiką naudoti perėjimui prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos paremti.

1.11

EESRK mano, kad ES švietimo, profesinio mokymo ir mokymosi visą gyvenimą programos turėtų būti laikomos labai svarbiomis priemonėmis, valdžios institucijoms ir įmonėms sudarančiomis galimybę veiksmingai numatyti pokyčius kartu dedant nuolatines pastangas ekonominės veiklos vykdytojams, visų prima MVĮ, ir darbuotojams.

1.12

EESRK rekomenduoja Europos lygmeniu geriau koordinuoti Komisijos politiką ir tarnybas, agentūras ir daugybę observatorijų, kad restruktūrizuojamoms įmonėms priimant sprendimus būtų teikiama konkreti ir nuosekli parama. Ypač MVĮ ir labai mažoms įmonėms, kurios numatydamos restruktūrizaciją susiduria su akivaizdžiais sunkumais, turėtų būti sudaryta galimybė pasinaudoti tinkamais paramos ir konsultavimo mechanizmais.

1.13

EESRK pabrėžia, kad užimtumui įmonėse, patiriančiose su globalizacija susijusių problemų, remti skirtos valstybės paramos skyrimo sąlygos turi užtikrinti laisvą ir sąžiningą konkurenciją.

1.14

Galiausiai EESRK prašo stiprinti Europos politiką, kuria remiamas dalyvaujamosios prognozavimo veiklos teritoriniu ir sektorių lygmeniu plėtojimas siekiant nustatyti bendrą ir visiems priimtiną viziją, visų pirma deramai įvertinant vietos veiksnius, kad sklandžiai veikiančiose ir konkurencingose įmonėse būtų sukurta daugiau ir geresnių darbo vietų.

1.15

EESRK mano, kad, atsižvelgiant į Europoje vykstančius demografinius pokyčius, ypač svarbu vykdyti aktyvią su senėjimu ir taip vadinama „senjorų ekonomika“ susijusią politiką ir prie šių naujų galimybių pritaikyti gamybą ir paslaugas.

2.   Įžanga

2.1

Ekonomikai atkurti ir didžiausiam per pastaruosius dešimtmečius Europą ištikusiam ekonomikos nuosmukiui įveikti prireiks laiko. Ši krizė daro didelį spaudimą valstybių narių viešiesiems finansams ir vyriausybėms ir lemia krizę, racionalizaciją, restruktūrizaciją ir įmonių uždarymą realiojoje ekonomikoje, visa tai turi dramatiškų pasekmių užimtumui.

2.2

Restruktūrizacija įgyvendinama vykdant sudėtingus, daugelį dimensijų apimančius procesus ir verčia keisti įmonių strategijas jų organizavimo, formos, dydžio ir veiklos požiūriu.

2.2.1

Atsižvelgiant į padėtį pasaulinėse rinkose ir sektoriuose, kuriose veikia įmonės, būtina nustatyti įvairius ekonominius ir veiklos tikslus – visų pirma sektorių lygmeniu.

2.3

Praktiškai šis procesas turi būti vykdomas - deramai atsižvelgiant į vartotojų interesus ir elgesį - numatant užimtumo galimybes sparčiai besivystančiuose sektoriuose ypatingą dėmesį skiriant MVĮ, kurios patiria sunkiausias dabartinės krizės pasekmes.

2.4

Numatyti pokyčius reiškia ne tik parengti įmones ir darbuotojus prisitaikyti prie ateities pokyčių, bet ir numatyti restruktūrizaciją, būtiną tokiems iššūkiams įveikti, kartu užtikrinant kuo mažesnį socialinį permainų poveikį, garantuojant stabilumą, mažinant sąnaudas, reikia pasirūpinti ir aplinkos apsauga ir tvariu vystymusi: Europos technologijų platformos ir jų atliekami tyrimai tiek darbuotojams, tiek įmonėms gali atverti konkrečių perspektyvų.

2.5

Pastaruosius du dešimtmečius pastebimi spartesni rinkose užimamų pozicijų pokyčiai, įmonių perkėlimas, jų pertvarkymas ir (arba) gamybos padalinių uždarymas, taip pat susijungimas, įsigijimas ir (arba) užsakomoji veikla. Tačiau pastaruosius ketverius metus, atsižvelgiant į pokyčių spartą ir į skubų restruktūrizavimo poreikį, iškilusį įsigalėjus ekonomikos, finansų bei rinkų krizei, Europai tampa vis svarbiau stiprinti gebėjimus numatyti šiuos procesus. Tokie reiškiniai kaip smarkiai išaugusi prekyba internetu ir tarptautinė prekyba taip pat daro įtaką įvairių šalių rinkoms.

2.6

Ekonomikos ir finansų krizė ne tik paspartino restruktūrizacijos procesus įvairiais lygmenimis, bet ir privertė taikyti griežto taupymo ir viešųjų išlaidų mažinimo priemones. Dėl to viešajame sektoriuje prarasta daug darbo vietų ir daugelyje šalių pakenkta įvairioms darbuotojų, vietos bendruomenių ir įmonių apsaugos sistemoms.

2.7

Restruktūrizacijos srityje Komisijos tikslas - padėti stiprinti ir skleisti numatymo ir inovacijų diegimo kultūrą sprendžiant restruktūrizavimo būdo klausimą: Sąjunga ir valstybės narės yra bendrai atsakingos už tai, „kad būtų pasiekti Europos Sąjungos sutarties 3 straipsnyje nustatyti tikslai“ (SESV 145 straipsnis).

2.8

Jau 2005 m. savo komunikate dėl restruktūrizacijos ir užimtumo Komisija pripažino, kad esama su restruktūrizavimo socialinėmis sąnaudomis susijusių problemų, su kuriomis susiduria ne tik darbuotojai, kurie yra vis mažiau užtikrinti dėl darbo sąlygų, bet ir įvairūs ekonomikos sektoriai.

2.9

Nors restruktūrizacija visų pirma reglamentuojama nacionaliniu ir regionų lygmeniu, Sąjunga turi didelius įgaliojimus valdant, kontroliuojant ir spartinant restruktūrizaciją, kadangi ji privalo užtikrinti tinkamą ES reglamentavimo sistemos veikimą tiek informavimo ir konsultavimosi, tiek darbuotojų apsaugos požiūriu (1) ir atlikti aktyvų vaidmenį, visų pirma susijusį su strategija „Europa 2020“ ir Sutartyje numatytais įsipareigojimais.

2.10

ES, norėdama sėkmingai įveikti finansų ir ekonomikos krizės, globalizacijos, klimato kaitos, demografinių tendencijų, didėjančios nelygybės, kurią lemia griežtų taupymo programų socialinės sąnaudos, keliamus iššūkius, turi plėtoti ir stiprinti iniciatyvias restruktūrizacijos numatymo ir valdymo strategijas, grindžiamas bendromis vertybėmis ir praktika, atitinkančiomis svarbiausius Sutartyje numatytus socialinius ir ekonominius tikslus.

2.11

Pagal strategijos „Europa 2020“ integruotas gaires, kurias Taryba priėmė 2010 m. balandžio 22 d., Sąjunga ir valstybės narės turi vykdyti reformas, kurios padėtų siekti pažangaus žiniomis ir inovacijomis grindžiamo augimo, ir deramą dėmesį skirti vartotojų poreikiams ir elgsenai siekiant:

skatinti koordinuotas struktūrines reformas, kurios veiksmingai padeda didinti augimą ir užimtumą ir stiprina Sąjungos konkurencingumą pasaulio ekonomikoje,

užtikrinti tinkamą užimtumo rinkų veikimą investuojant į sėkmingą perėjimą, reikiamų gebėjimų ugdymą, darbo vietų kokybės gerinimą ir struktūrinio nedarbo, taip pat ilgalaikio nedarbo ir neveiklumo problemų sprendimą,

gerinti verslo aplinką ir skatinti kurti naujas įmones ir darbo vietas, ypač ekologiškoje ir „senjorų“ ekonomikoje,

gerinti švietimo kokybę visiems suteikiant galimybę mokytis ir užtikrinant glaudesnę profesinio mokymo, akademinio pasaulio ir darbo rinkos sąsają,

skatinti iniciatyvius gerosios praktikos modelius, kurie padėtų numatyti įmonių restruktūrizaciją, būtiną pereinamojo laikotarpio darbo rinkoje,

tobulinti reglamentavimo sistemą siekiant skatinti inovacijas ir žinių perdavimą visoje ES,

skatinti verslumą ir padėti kūrybines idėjas paversti produktais, paslaugomis ir procesais, sudarančiais galimybę kurti kokybiškas darbo vietas,

skatinti teritorinę, ekonominę ir socialinę sanglaudą,

geriau įveikti Europos ir pasaulio visuomenei kylančius iššūkius.

2.12

Parama įmonių ir sektorių restruktūrizacijai neatsiejama nuo išankstinio perspėjimo sistemos (žr. Europos restruktūrizacijos stebėjimo centras (ERM)) įdiegimo įmonėse, tai yra išankstinė veiksmingo ir visiems susijusiesiems subjektams priimtino restruktūrizacijos proceso planavimo sąlyga, siekiant ne tik suteikti darbuotojams tinkamą profesinį perkvalifikavimą, bet ir plėtoti sektorių ir tarpsektorinius tinklus, kurie leistų kompleksiškai valdyti permainas pasinaudojant profesinėmis gairėmis, užtikrinančiomis aukštą užimtumo lygį.

2.13

2012 m. balandžio 18 d. Strasbūre Komisija pristatė naują užimtumo teisės aktų rinkinį - dėl šio rinkinio EESRK turės pateikti nuomonę, - kuriame valstybės narės raginamos stiprinti nacionalinę užimtumo politiką ir išreiškiamas noras stiprinti užimtumo politikos koordinavimą ir stebėseną.

3.   Komisijos žalioji knyga

3.1

Komisija pradėjo viešas konsultacijas dėl įmonių restruktūrizacijos ir pokyčių numatymo siekiant „nustatyti sėkmingą restruktūrizavimo ir prisitaikymo prie pokyčių praktiką“.

3.2

Žaliojoje knygoje pateikta įvairių klausimų dėl krizės suteiktos patirties, ekonomikos ir pramonės prisitaikymo galimybių, įmonių ir darbuotojų gebėjimo prisitaikyti, vietos ir regionų valdžios institucijų vaidmens, profesinio mokymo svarbos valdant žmogiškuosius išteklius ir plėtojant socialinių ir ekonominių subjektų dialogą.

4.   Bendrosios pastabos

4.1

Komitetas mano, kad žaliąją knygą reikėtų vertinti kaip 2005 m. Komisijos komunikato dėl restruktūrizacijos ir užimtumo tąsą. Šio komunikato tikslas buvo apibrėžti ES vaidmenį numatant ir valdant restruktūrizaciją siekiant skatinti užimtumą.

4.2

Komitetas mano, kad 2005 m. komunikatas ES lygmeniu paskatino teigiamus pokyčius europinio numatymo ir restruktūrizacijos metodo plėtojimo srityje: surengta daug aukšto lygio teminių konferencijų ir ekspertų seminarų (restruktūrizacijos forumas), ESF iniciatyvų, parengta įvairių lyginamųjų studijų, priemonių rinkinių ir gairių, iš kurių būtina paminėti Komisijos tarnybų darbinį dokumentą „Restruktūrizavimas Europoje 2011 m.“ (angl. Restructuring in Europe 2011).

4.3

EESRK išreiškia susirūpinimą, kad žaliojoje knygoje nepasiūlyta veiksmų, kuriems, atsižvelgiant į dabartinės krizės sunkumą, būtų nustatyti konkretūs ir skubūs terminai, o tik išnagrinėta keletas atvirų klausimų tiksliai nenurodant priemonių įgyvendinimo terminų ir nuostatų. Tačiau kitose priemonėse, ypač užimtumo teisės aktų rinkinyje, kuris pateiktas 2012 m. gegužės mėn. ir dėl kurio EESRK turės pateikti nuomonę, numatytos griežtesnės priemonės.

4.4

Iš esmės įmonės yra svarbiausios rinkoje veikiančių subjektų prisitaikymo prie pokyčių ir pozicijos pasirinkimo strategijų dalyvės, todėl vykstant su tokiomis veiklos strategijomis susijusiems restruktūrizacijos procesams reikia atsižvelgti ir į:

ekonomikos globalizacijos aplinkybes, kai į Europos ir tarptautines rinkas įsilieja naujos šalys, kuriose yra vis perspektyvesnių ir konkurencingesnių sektorių,

Sąjungos viduje ir už jos ribų esančių atskirų valstybių ypatumus,

daugialypį atitinkamos Europos Sąjungos politikos pagrindą, kuris daro tiesioginį poveikį įmonių veikimui ir sprendimams, susijusiems tiek su taikytinomis taisyklėmis, tiek su strateginėmis ir veiklos galimybėmis,

nacionalinio ir (arba) regionų lygmens pagrindą, nustatantį technines veiklos sąlygas, kuriomis dirba įmonės ir darbuotojai,

teritorinį pagrindą, kuriuo vadovaujantis vyksta restruktūrizacijos veikla ir jos numatymo procesai užtikrinant išorės suinteresuotųjų subjektų ir įmonių - visų pirma MVĮ, - kuriose praktiškai taikomi konsultavimo ir paramos mechanizmai, koordinavimą,

socialinio dialogo ir kolektyvinių derybų pagrindą, taip pat socialinių partnerių ir įmonėms atstovaujančių struktūrų vaidmens plėtojimą, kadangi šių struktūrų vaidmuo kaip niekad svarbus siekiant pasikliaujant gera socialine partneryste gamybą, darbo organizavimą ir sąlygas pritaikyti prie krizės metu sparčiai besikeičiančių aplinkybių.

4.5

EESRK jau anksčiau yra nurodęs ir dar kartą pabrėžia, kad siekiant Europos lygmeniu įgyvendinti vystymosi strategiją (2) socialiniai partneriai ir organizuota pilietinė visuomenė turėtų kartu dėti pastangas sukurti „socialiai atsakingą teritoriją“ (TSR), kurioje būtų galima vykdyti įvairias suderintas strategijas, įskaitant:

ištvėrimo ir išgyvenimo strategiją, kuri suteiktų galimybę vystyti veiklą brandžiose rinkose labiau specializuojantis toje pačioje rinkoje, sumažinant išlaidas ar vykdant stiprią diversifikaciją gretimuose sektoriuose,

produktų ir paslaugų procesų inovacijų strategijas, įskaitant rinkos ir technologijos pasikeitimą, bei naujas medžiagas, sudarančias sąlygas kurti naujus produktus,

naujas vykdant prognozavimo veiklą įgyvendinamas iniciatyvas, kurių tikslas – nauji perspektyvūs produktai ir paslaugos (kaip, pavyzdžiui, pirmaujančios rinkos), į kuriuos reikia nukreipti naujas investicijas,

vietos rinkodarą, kuria siekiama pažangos sudarant susitarimus su mokslinių tyrimų centrais, kad būtų skatinama technologijų sklaida,

finansinę paramą, skiriamą per plėtros fondus, įskaitant Europos investicijų fondo paskolų garantijas, taip pat struktūrinius fondus,

kreditus suteikiant mokėjimo atidėjimą labai mažoms ir mažoms įmonėms, visų pirma siekiant išsaugoti darbo vietas,

trumpalaikių skolų konsolidavimą, kad labai mažos ir mažos įmonės galėtų sutelkti dėmesį į gamybą, rinkodarą ir vėlesnį klientų garantinį aptarnavimą,

novatoriškų paslaugų sektoriaus (ekologiška ekonomika) ir asmeninių paslaugų (senjorų ekonomika) skatinimą pasinaudojant pažangiomis mokymosi galimybėmis, kurias suteikia Europos socialinis fondas,

aukštos kokybės asmeninių paslaugų kūrimą visų pirma stiprinant socialines ir sveikatos priežiūros sistemas (3),

infrastruktūros politiką, skatinančią pasirinkti novatoriškesnius sprendimus, susijusius su mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomika,

energijos vartojimo efektyvumo ir ekologiškumo kriterijų griežtinimą, visų pirma viešųjų pirkimų srityje,

geresnę prieigą prie informacijos,

regionų pažangios specializacijos strategijų parengimą dalyvaujant organizuotai pilietinei visuomenei ir visiems ekonominiams ir socialiniams subjektams.

4.6

EESRK mano, kad vykdant ES struktūrinę ir sanglaudos, taip pat inovacijų ir mokslinių tyrimų politiką turėtų būti siekiama veiksmingai remti restruktūrizacijos numatymo ir vykdymo mechanizmus, kad jie taptų ir darbuotojams, ir įmonėms naudingomis sistemomis. Struktūriniai fondai, visų pirma Europos socialinis fondas, Europos regioninės plėtros fondas ir Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondas, gali atlikti svarbų vaidmenį didinant įsidarbinimo galimybes ir mažinant personalo atleidimo iš darbo socialines pasekmes.

4.7

EESRK mano, kad labai svarbu užtikrinti aktyvesnį socialinių ir ekonominių partnerių ir organizuotos pilietinės visuomenės dalyvavimą struktūrinių fondų partnerystės ir stebėsenos organų veikloje, ir pabrėžia, kad tam tikroje teritorijoje veikiančių atitinkamų subjektų specifiniai įgūdžiai yra išankstinė sąlyga Europos struktūrinės politikos sėkmei užtikrinti.

4.8

EESRK mano, kad ypač svarbu restruktūrizacijos politiką susieti su pramonės politika, įgyvendinama, kad Europa pereitų prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos, laikantis klimato ir aplinkos apsaugos reikalavimų ir siekiant kurti ir tinkamai finansuoti naujas ekologiškas darbo vietas ir įgūdžius, kaip EESRK jau yra pabrėžęs ankstesnėse savo nuomonėse (4).

4.8.1

Atsižvelgdamas į tai, kad 2012 m. paskelbti Europos vyresnių žmonių aktyvumo metais, EESRK mano, kad taip pat svarbu ugdyti NVO, socialinės ekonomikos ir įmonių tarnybų teikiamų paslaugų profesionalumą siekiant propaguoti sveiką, aktyvų ir orų senėjimą ir kurti tokių vartotojų poreikius atitinkančias prekes ir paslaugas (5).

4.9

EESRK mano, kad ES švietimo, profesinio mokymo ir mokymosi visą gyvenimą programos turėtų būti laikomos labai svarbiomis priemonėmis, sudarančiomis galimybę veiksmingai numatyti pokyčius kartu dedant nuolatines pastangas įmonėms ir darbuotojams: pasak Business Europe, 72 proc. ES įmonių nuolat domisi savo darbuotojų mokymo poreikiais. 32 proc. ES darbuotojų 2010 m. dalyvavo darbdavio finansuojamuose mokymo kursuose.

4.10

Nacionaliniai paskatų paketai ir iki šiol priimti pasiūlymai netapo tinkamu socialiniu krizės sprendimo būdu. Juose nepakankamai atsižvelgta į gyvybiškai svarbų poreikį kurti darbo vietas ir būtinas paklausos skatinimo priemones (pavyzdžiui, geresnį fiskalinių paskatų paketų koordinavimą ir su darbo užmokesčio politika susijusias priemones).

4.10.1

Valstybės pagalba ir struktūrinių fondų finansavimas užimtumui įmonėse, patiriančiose su globalizacija ir kreditų krize susijusių problemų, skatinti turėtų būti skiriami užtikrinant, kad šia pagalba nebus sudaryta kliūčių laisvai konkurencijai. Visų pirma turi būti stengiamasi išsaugoti užimtumo lygį ir būtina laikytis kolektyvinių sutarčių. Pavyzdžiui, reikėtų atsižvelgti į padėtį Nyderlanduose, kur labai sėkmingai plėtojamas savarankiškai dirbančio ir darbuotojų neturinčio asmens modelis. Tokia sistema bedarbiams sudaro galimybę panaudoti savo patirtį ir susikurti darbo vietą.

4.11

EESRK mano, kad būtina Europos lygmeniu geriau koordinuoti politiką ir Komisijos tarnybų veiklą, kad restruktūrizuojamoms įmonėms priimant sprendimus būtų teikiama konkreti ir nuosekli parama:

1.

ES užimtumo ir mokymo, mokslinių tyrimų ir inovacijų, įmonių ir pramonės, energetikos ir aplinkos politikoje, ekologiškos ekonomikos ir IRT, taip pat prekybos ir užsienio politikoje visų pirma turi būti nustatyta aiški bendra vizija, skirta Europos įmonių vadovams ir darbuotojams, kuri jiems padėtų priimti su strategijų ir gebėjimų pritaikymu susijusius sprendimus.

2.

Europos agentūros (pavyzdžiui, Salonikuose įsikūrusi Cedefop ir Dubline – Eurofound), observatorijos (pavyzdžiui, Europos MVĮ observatorija arba Europos pokyčių monitoringo centras), Jungtinio tyrimų centro institutai (pavyzdžiui, Sevilijos Naujų technologijų tyrimų institutas (IPTS)), prognozavimo veiklos pagal Septintosios bendrosios mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos programos dalį „Mokslas ir visuomenė“ vykdytojai turėtų ieškoti bendrų veiklos sąlyčio taškų ir rasti bendrą požiūrį, kad įmonėms ir darbuotojams būtų sukurtos aiškios ir prieinamos pokyčių gairės.

4.12

EESRK mano, kad labai svarbu stiprinti socialinių dalyvių ir organizuotos pilietinės visuomenės vaidmenį visuose lygmenyse, kadangi socialinis dialogas, derybos ir dalyvavimas yra ne tik esminės Europos socialinio modelio vertybės, kurioms EESRK visada pritarė, bet ir priemonės, padedančios sėkmingai remti ir skatinti socialinę sanglaudą, kokybišką užimtumą, darbo vietų kūrimą, didinti inovacijas ir Europos šalių ekonomikos konkurencingumą.

4.13

Šiuo požiūriu Komitetas pabrėžia Pramonės permainų konsultacinės komisijos (CCMI) vaidmenį: tai ypač tinkama struktūra konstruktyviam dialogui vykdyti, siūlyti idėjoms ir teikti pasiūlymams, kuri remiasi patirtimi, sukaupta nuo pat Europos anglių ir plieno bendrijos steigimo sutarties.

4.14

Kaip rodo daugelis tiek ES, tiek nacionalinio lygmens tyrimų ir gerosios praktikos analizių, socialinių dalyvių tarpusavio pasitikėjimas ir veiksmingas socialinis dialogas yra esminės sąlygos siekiant kuo geriau numatyti ir valdyti pokyčius.

4.15

EESRK visų pirma mano, kad dialogas, konsultacijos ir derybos turėtų būti pagrindu vykdant reformas ir užtikrinant lankstumo ir užimtumo garantijų pusiausvyrą. Būtina, pirma, nustatyti bendras sąlygas, kurios, nepaisant skirtingos valstybių narių padėties, leistų įmonėms greitai ir lanksčiai prisitaikyti prie naujovių, rinkų ir naudotojų ir (arba) vartotojų reikalavimų ir, antra, remti ir skatinti darbuotojų gebėjimą prisitaikyti ir profesinį tobulėjimą.

4.16

Be to, kaip jau EESRK yra pabrėžęs, lankstumo ir užimtumo garantijų pusiausvyrą galima užtikrinti tik tuo atveju, jei darbuotojai bus tinkamai apmokyti, kadangi naujų darbo vietų kūrimas yra glaudžiai susijęs su naujais įgūdžiais. Be to, „EESRK mano, kad priemonės, stiprinančios lankstumo ir užimtumo garantijų pusiausvyros saugumo aspektą (plačiąja prasme), šiuo metu yra prioritetinės.“ Tikslu turėtų būti stabilus užimtumas.

4.17

EESRK nuomone, svarbu, kad valdžios institucijos, švietimo ir mokymo įstaigos ir įmonės sutelktų pastangas didinti darbo vietų ir mokymo pasiūlą ir šiuo tikslu ugdytų naujus, lanksčius profesinius įgūdžius ir profilius ir remtų mokymąsi visą gyvenimą.

4.18

Šiuo klausimu Komitetas pabrėžia, kad didžiulę svarbą turi mechanizmai, leidžiantys pasinaudoti švietimo ir mokymosi visą gyvenimą galimybėmis, parengti siekiant patenkinti naujų profesinių profilių ir kvalifikacijų poreikį, visų pirma kalbant apie jaunimą, ir atitinkantys Naujų įgūdžių ir darbo vietų kūrimo darbotvarkėje, dėl kurios EESRK jau pateikė savo nuomonę (6), išdėstytą viziją.

4.19

EESRK pripažįsta, kad svarbu plėtoti tvirtesnį suinteresuotųjų subjektų bendradarbiavimą vietos lygmeniu atsižvelgiant į tai, kad ypač šiuo lygmeniu pasitikėjimu grindžiamas aukštos kokybės socialinis dialogas ir pozityvus požiūris į permainas yra lemiami veiksniai siekiant išvengti neigiamų socialinių pasekmių arba jas sumažinti.

4.20

EESRK mano, kad ypatingą dėmesį reikia skirti MVĮ, kurioms viešosios ir privačios organizacijos, pavyzdžiui, darbdavių ir profesinės asociacijos, prekybos, pramonės ir amatų rūmai ir kitos institucijos, turi suteikti galimybę pasinaudoti atitinkamomis priemonėmis, visų pirma vietos ir regionų lygmeniu sudarant palankias sąlygas gauti kreditą ar mokymą, taip pat vykdant veiksmus, kuriais siekiama biurokratinio ir administracinio supaprastinimo.

4.21

Tolesnės konsultacijos ir politikos numatymo ir restruktūrizacijos klausimais nustatymas turėtų būti grindžiami daugiau nei septynerius metus Europos lygmeniu vykusiais išsamiais svarstymais, atliktais tyrimais ir parengtomis ataskaitomis.

4.22

Jei anksčiau dėmesys buvo visų pirma skiriamas informacijos, gerosios praktikos (7) ir pažangios patirties analizei ir mainams, ateityje ES dėmesį turėtų sutelkti į konkrečius veiksmus, t. y. vystymąsi ir augimą, ir skatinti įgyvendinti bendras gaires, diegti standartus ir taikyti bendrą pagrindą, grindžiamus Europos normomis ir bendromis vertybėmis.

4.23

Galiausiai EESRK atkreipia dėmesį į žmogiškojo aspekto svarbą: žmonės - ir šeimos, - tampantys tam tikro sektoriaus arba įmonės restruktūrizacijos aukomis, dažnai išgyvena žmogišką dramą. Į tai ne visada deramai atsižvelgiama. Reikėtų ne tik siekti naujų investicijų ir atgaivinti augimą ir tvarų darbo vietų kūrimą, bet ir numatyti psichologinės ir socialinės pagalbos priemones.

2012 m. liepos 11 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Staffan NILSSON


(1)  Direktyva dėl Europos darbo tarybų; 2009/38/EB, OL 2009, L 122, Direktyvą 2002/14/EB, OL 2002, L 80; Direktyvą 2001/23/EB, OL 2001, L 82; Direktyvą 98/59/EB, OL 1998, L 225; ir Tarybos reglamentą (EB) 1346/2000, OL 2000, L 160.

(2)  EESRK nuomonė dėl Pasaulinės finansų krizės poveikio svarbiausiems Europos gamybos ir paslaugų sektoriams, OL 2009 C 318.

(3)  Žr. Pirmaujančios rinkos iniciatyva „E. sveikata“, COM(2007) 860 final.

(4)  EESRK nuomonė dėl Tvarių ir ekologiškų darbo vietų skatinimo. ES energetikos ir klimato kaitos dokumentų paketas, OL 2011, C 44.

(5)  EESRK nuomonė dėl Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo dėl Europos aktyvaus senėjimo metų (2012), OL 2011, C 51.

(6)  Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl Naujų įgūdžių ir darbo vietų darbotvarkės. Europos pastangos kiekvienam suteikti darbą, OL 2011, C 318.

(7)  Geroji praktika: restruktūrizacijos priemonės http://www.evta.net/restructuringtoolbox/toolbox/index.html. Projektas „Informavimas vietos lygmeniu siekiant įveikti užimtumo iššūkius“ (angl. Projet Going Local to Respond Employment Challenges) http://www.evta.net/going_local/catalogue/index.html. Tikslas – baigti įgyvendinti vietos lygmens veiksmus, susijusius su politika ir paslaugomis, kurios padeda numatyti įmonių krizes, sukurti dalyvių ir praktikos bendruomenę siekiant projekte dalyvaujančiose mokymo institucijose parengti nuolat atliekamą lyginamąjį vertinimą.


Top