EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE5659

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos piliečių iniciatyvos [COM(2017) 0482 final – 2017/0220 (COD)]

EESC 2017/05659

OJ C 237, 6.7.2018, p. 74–80 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.7.2018   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 237/74


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos piliečių iniciatyvos

[COM(2017) 0482 final – 2017/0220 (COD)]

(2018/C 237/12)

Pranešėja:

Kinga Joó

Konsultavimasis

Europos Komisija, 2017 9 13 – Europos Parlamentas, 2017 10 2 – Taryba, 2017 10 11

Teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 24 straipsnis

Atsakingas pakomitetis

SC/049 pakomitetis dėl Europos piliečių iniciatyvos

Priimta pakomitetyje

7/2/2018

Priimta plenarinėje sesijoje

2018 3 14

Plenarinė sesija Nr.

533

Balsavimo rezultatai

(už / prieš / susilaikė)

201/0/5

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK), praėjus šešeriems metams po Reglamento (ES) Nr. 211/2011 (1) dėl piliečių iniciatyvos įsigaliojimo, norėtų pabrėžti svarbų ES piliečių vaidmenį Europos projekte ir Europos piliečių iniciatyvos (EPI) galimybes padėti įveikti demokratijos trūkumą skatinant aktyvų pilietiškumą ir dalyvaujamąją demokratiją.

1.2.

2016 m. EESRK nuomonėje savo iniciatyva (2) pabrėžiamos svarbios techninės, teisinės ir biurokratinės problemos, susijusios su tuo, kaip sukurta EPI, taip pat tai, kad Europos Komisijai suteiktos akivaizdžiai per didelės galios. Tokia padėtis apribojo galimų viešųjų diskusijų dėl EPI mastą, todėl tolesnė teisinė veikla, susijusi su sėkmingomis iniciatyvomis, buvo ribota.

1.3.

EESRK mano, kad dabartinė Europos piliečių iniciatyvos reglamento (ES) Nr. 211/2011 peržiūra yra svarbus žingsnis siekiant išnaudoti visą EPI potencialą, atsižvelgiant į jau pareikštas Europos Parlamento, Regionų komiteto ir Europos ombudsmeno nuomones.

1.4.

EESRK palankiai vertina toliau nurodytas patobulintas naujojo Europos Komisijos pasiūlymo dėl Reglamento dėl Europos piliečių iniciatyvos, nuostatas, t. y., kad:

1.4.1.

organizatorių grupei būtų suteikta teisė pradėti rinkti pritarimo pareiškimus savo pasirinktą dieną;

1.4.2.

būtų teisiškai pripažinti piliečių komitetai siekiant apriboti organizatorių baudžiamąją atsakomybę už sukčiavimą ir didelį aplaidumą;

1.4.3.

būtų sukurta internetinė bendradarbiavimo platforma, į kurią ES piliečiai galėtų kreiptis informacijos ir konsultacijų dėl EPI, su sąlyga, kad ji padės Europos piliečių iniciatyvos organizatoriams per visą iniciatyvų registracijos ir pritarimo pareiškimų rinkimo procesą. EESRK norėtų dalyvauti šioje internetinėje bendradarbiavimo platformoje ir būti informuotas apie jos raidą. EESRK mano, jog svarbu, kad platformos naudotojai būtų gerai informuoti apie su EPI susijusias paslaugas, kurias EESRK siūlo EPI organizatoriams;

1.4.4.

Komisija pripažintų, kad EESRK nuo 2015 m. visiems EPI organizatoriams suteikiamos vertimo raštu paslaugos yra reikalingos, ir kad Komisija užtikrintų, jog, registruojant EPI, jos turinys būtų išverstas į visas oficialias ES kalbas;

1.4.5.

valstybių narių būtų prašoma supaprastinti, sumažinti ir suvienodinti duomenų rinkimo ir tikrinimo nacionalinių standartų sistemą ir kad teisė pritarti Europos piliečių iniciatyvai būtų grindžiama pilietybe, užtikrinant, kad nė vienas ES pilietis neliktų Europos piliečių iniciatyvos užribyje;

1.4.6.

kiekviena valstybė narė aktyviai propaguotų EPI ir įsteigtų informacinius centrus informacijai ir pagalbai EPI organizatoriams teikti dėl techninių ir informacinės kampanijos klausimų, susijusių su EPI;

1.4.7.

Europos Komisija pasirūpintų nuolat veikiančia nemokama internetine pritarimo pareiškimų rinkimo programine įrangą (OCS) (3), kad būtų paprasčiau rinkti ir kataloguoti pritarimo pareiškimus, o nacionalinėms valdžios institucijoms – juos patikrinti. Komitetas taip pat pritarė tam, kad tokia priemonė turi būti prieinama ir neįgaliesiems;

1.4.8.

Komisijai būtų pavesta didinti visuomenės informuotumą apie Europos piliečių iniciatyvą.

1.5.

EESRK pateikia šias pastabas ir rekomendacijas dėl naujo pasiūlymo:

1.5.1.

Reikėtų atskirti registracijos metu „padedančiosios institucijos“ ir „sprendimus priimančiosios institucijos“ funkcijas – abi šias funkcijas šiuo metu atlieka Komisija. EESRK pakartoja, kad yra pasirengęs toliau remti iniciatyvas ir galėtų būti realus kandidatas tarpininko ir padedančiosios institucijos funkcijoms atlikti.

1.5.2.

Sekant EESRK pavyzdžiu kviesti EPI organizatorius į įvairias diskusijas savo EPI grupėje, skyriuose ir plenarinėse sesijose (4), EPI organizatoriams reikia suteikti daugiau dialogo galimybių kampanijos metu ir po jos, o dialogas su sėkmingų iniciatyvų organizatoriais nebūtinai turėtų baigtis oficialiu Komisijos atsakymu.

1.5.3.

Be to, EESRK mano, kad svarbu remtis jo metine konferencija, Europos piliečių iniciatyvos diena, kaip vieta dialogui, labiau akcentuojant apsikeitimą geriausia patirtimi tarp organizatorių ir sukuriant daugiau tinklaveikos galimybių rengiamų ir sėkmingų iniciatyvų organizatoriams.

1.5.4.

Reikėtų tęsti tolesnį darbą, susijusį su sėkmingomis iniciatyvomis. Atsižvelgdamas į šį tikslą, EESRK norėtų, kad visos ES institucijos vienodai dalyvautų sudarant galimybes organizatoriams pristatyti ir aptarti savo iniciatyvas, sektų EESRK pavyzdžiu ir kviestų Europos piliečių iniciatyvos organizatorius į įvairias diskusijas Europos piliečių iniciatyvos tema. EESRK mano, kad ypač svarbu sėkmingas iniciatyvas aptarti Europos Parlamento plenariniuose posėdžiuose, kad padidėtų Europoje vykstančių diskusijų EPI klausimais politinis matmuo.

1.5.5.

Atsižvelgdamas į savo rekomendacijas EPI srityje užtikrinti subalansuotą kompetencijų pasidalijimą tarp ES institucijų (5), EESRK pritaria pilietinės visuomenės išreikštai pozicijai (6), kad Europos Parlamentas ir toliau turėtų būti vienintelis viešo svarstymo dėl sėkmingų iniciatyvų organizatorius, o Komisijai būtų atstovaujama atitinkamu lygmeniu. Vieši svarstymai Europos Parlamente sėkmingų EPI organizatoriams yra itin svarbus renginys, kuriame jie gali išdėstyti savo tikslus ir diskutuoti su Europos Parlamento nariais, atstovaujančiais didesnei ES piliečių daliai.

1.5.6.

Komisija turėtų pateikti išsamias ir aiškias priežastis visiems savo sprendimams atsisakyti registruoti iniciatyvą, nepriklausomai nuo to, ar tai būtų dalinis ar visiškas atsisakymas.

1.5.7.

EESRK palankiai vertina Komisijos pasiūlymą dėl dalinės pasiūlytos EPI registracijos. Tačiau turėtų išlikti nuostata registruoti iniciatyvą vienu registracijos sprendimu.

1.5.8.

Atsižvelgiant į Europos piliečių iniciatyvos svarbą ES demokratijai, jos neseną įvedimą, taip pat turint omenyje tai, kad prireiks daug laiko įgyvendinti pokyčius, atsirandančius dėl dabartinės teisės akto peržiūros, Europos piliečių iniciatyva turėtų būti peržiūrima kas treji metai.

1.5.9.

EESRK palankiai vertina tai, kad Europos Komisija pripažįsta EESRK nuo 2015 m. teikiamų vertimo raštu paslaugų vertę ir nuolatinę jų būtinybę. Būsimos Komisijos vertimo raštu paslaugos taip pat turėtų apimti EPI pasiūlymo priedų vertimą. Tai svarbu siekiant sudaryti palankesnes sąlygas visuomenei geriau suprasti pasiūlymus dėl iniciatyvos (7).

1.5.10.

EESRK pripažįsta, kad verta ir būtina toliau diskutuoti dėl sprendimo, ar reikia sumažinti minimalų amžių, kurio sulaukus jau galima paremti EPI.

2.   Bendrosios pastabos

2.1.

Europos piliečių iniciatyva – novatoriška priemonė, numatyta Lisabonos sutartyje, ir svarbi tarpvalstybinės dalyvaujamosios demokratijos Europos Sąjungoje (8) dabartinės ir būsimos raidos dalis. EPI yra teisė, kylanti iš piliečių teisės dalyvauti demokratiniame Sąjungos gyvenime. EPI turėtų sudaryti palankesnes sąlygas kiekvienam piliečiui aktyviai dalyvauti ES darbotvarkės sudarymo ir sprendimų priėmimo procese, plėtojant viešąsias diskusijas visoje ES ir suteikiant piliečiams galimybę tiesiogiai kreiptis į Komisiją ir pasiūlyti Sąjungos teisės aktą.

2.2.

Europos piliečių iniciatyvos taisyklės ir procedūros yra nustatytos 2011 m. vasario 16 d. ES reglamente, kuris įsigaliojo 2012 m. balandžio 1 d. (9) Europos Komisija 2017 m. rugsėjo 13 d. pasiūlė naują reglamentą kaip dokumentų rinkinio, pridedamo prie pranešimo apie Sąjungos padėtį, dalį.

2.3.

Pagal dabartinį reglamentą EPI gali rengti arba pasirašyti visi ES piliečiai, sulaukę amžiaus, nuo kurio galima balsuoti Europos Parlamento rinkimuose (10). Iniciatyvas organizuoja piliečių komitetas. Organizacijos gali šias iniciatyvas skatinti arba remti, tačiau tai turi būti daroma visiškai skaidriai.

2.4.

EPI procedūrą sudaro trys etapai:

2.4.1.

Pasirengimo etapu įsteigiamas piliečių komitetas (11), iniciatyva (12) oficialiai įregistruojama, Komisijai (13) įvertinus jos tinkamumą, ir gaunamas internetinės pritarimo pareiškimų rinkimo sistemos atitikties sertifikatas (14).

2.4.2.

Per pritarimo pareiškimų rinkimo etapą, t. y. per ne daugiau kaip 12 mėnesių, turi būti surinkta mažiausiai 1 mln. pritarimo pareiškimų (parašų) bent 7 ES valstybėse narėse (15). Parašus tvirtina kompetentingos nacionalinės institucijos (16) ir po to sėkminga Europos piliečių iniciatyva teikiama Komisijai.

2.4.3.

Po pateikimo ir prieš susitikimą su organizatoriais Komisija išnagrinėja sėkmingą iniciatyvą. Europos Parlamente vyksta viešas svarstymas. Komisija per tris mėnesius turi nuspręsti, kokiu mastu reikia priimti iniciatyvoje nurodytą pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto ir ar iš viso jį reikia priimti, o atsakymą pateikia pranešimo forma.

2.5.

Iki šiol daugiau kaip 8 mln. ES piliečių pasirašė bent vieną iš Europos piliečių iniciatyvų. Nors buvo pateiktos 69 iniciatyvos, Komisija užregistravo tik 48 ir tik 4 iš jų surinko 1 mln. ar daugiau parašų (17). Į sėkmingas iniciatyvas kol kas reaguojama ribotai ir tik viena sėkminga iniciatyva lėmė, kad Komisija įsipareigotų parengti naują pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto (18).

2.6.

Dabar ES institucijos, iniciatyvų organizatoriai ir organizuotos pilietinės visuomenės atstovai plačiai pripažįsta, kad, nepaisant tam tikrų teigiamų techninių pakeitimų, Europos piliečių iniciatyvos priemonė vis dar toli gražu nėra pasiekusi viso savo demokratinio potencialo. 2017 m. Europos piliečių iniciatyvos dieną (19) Komisija paskelbė, kad ji atliks visapusišką teisės akto peržiūrą. Tai svarbi galimybė sustiprinti ES viešas diskusijas, visuomenės galimybes sudaryti darbotvarkes ir priimti sprendimus, kad pasitelkus Europos piliečių iniciatyvą būtų daroma įtaka ES politikai. Be to, bendrai sutarta, kad EPI turi potencialo suburti bendrą tikslą turinčius ES piliečius ir sustiprinti Europos tapatybės jausmą.

2.7.

EPI organizatoriai pabrėžė, kad pats EPI procesas yra svarbus stiprinant bendrų tikslų siekiančius tinklus, o tai padeda siekti tikslo surinkti 1 mln. parašų.

3.   Institucinis atsakas į Europos piliečių iniciatyvą

3.1

Kasmet organizuodamas EPI dieną (20) EESRK padidino Europos piliečių iniciatyvai skiriamą dėmesį ir įsteigė EPI pagalbos tarnybą (21), kuri iniciatyvos organizatoriams, be kita ko, per 3 darbo dienas nuo prašymo gavimo teikė išverstus EPI aprašymus, rengė spausdintus ir internetinius leidinius apie Europos piliečių iniciatyvą ir sudarė įvairias galimybes pristatyti Europos piliečių iniciatyvą EESRK EPI ad hoc grupėje, skyriuose ir plenarinėse sesijose (22).

3.2

EESRK 2016 m. liepos 13 d. (23) priėmė nuomonę savo iniciatyva, kurioje rekomendavo užtikrinti didesnį Europos piliečių iniciatyvos veiksmingumą, matomumą ir suprantamumą piliečiams.

3.3

Europos Parlamentas atliko tyrimą (24) ir jo išvadomis pagrindė 2015 m. spalio mėn. rezoliuciją (25), kurioje Parlamentas oficialiai paprašė peržiūrėti Europos piliečių iniciatyvos reglamentą ir pateikė Komisijai griežtų rekomendacijų dėl pakeitimų. Be to, Europos Parlamentas 2017 m. (26) parengė pranešimo savo iniciatyva projektą, siūlydamas pakeisti Europos piliečių iniciatyvos reglamentą.

3.4

2015 m. kovo mėn. pagal savo iniciatyva pradėtą tyrimą Europos ombudsmenas parengė 11 rekomendacijų, kaip toliau tobulinti EPI (27), ir 2017 m. liepos mėn. nusiuntė Komisijai atvirą laišką, kuriame dar išsamiau išdėstė šį požiūrį (28).

3.5

2015 m. spalio mėn. Regionų komitetas priėmė nuomonę, pasisakydamas už skubią ir esminę reglamento peržiūrą (29), ir balsuos dėl dar vienos nuomonės 2018 m. kovo mėn. plenarinėje sesijoje.

3.6

Komisija 2015 m. balandžio mėn. paskelbė pažangos ataskaitą ir atsakymą į 2016 m. vasario mėn. Europos Parlamento pasiūlymus, kuriuose pripažino sunkumus, su kuriais susiduria piliečiai, organizuojantys ir pritariantys Europos piliečių iniciatyvoms.

3.7

EPI organizatoriai Teisingumo Teismui apskundė nemažai Komisijos sprendimų dėl Europos piliečių iniciatyvos registravimo (30) ir pateikė skundų Europos ombudsmenui (31). Šiais atvejais priimti sprendimai tik dar labiau padidino spaudimą keisti EPI reglamentą, visų pirma dėl dalinės EPI registracijos ir Komisijos pareigos paaiškinti savo sprendimą.

4.   EESRK vaidmuo ir Europos piliečių iniciatyva

4.1.

EESRK yra tiltas tarp Europos institucijų ir organizuotos pilietinės visuomenės, todėl jis nuo pat pradžių dalyvavo diskusijose dėl Europos piliečių iniciatyvos. Tai patvirtina iki šiol jau priimtos nuomonės (32), Europos piliečių iniciatyvai suteikta parama ir sudaryta ad hoc grupė, stebinti šios teisės dalyvauti demokratiniame Sąjungos gyvenime raidą ir įgyvendinimą (33).

4.2.

EESRK ir toliau kartu su kitomis Europos institucijomis aktyviai dalyvaus EPI procese, atlikdamas dvigubą tarpininko ir padedančiosios institucijos vaidmenį. Galima paminėti šias EESRK iniciatyvas ir veiklą pagal kompetencijos sritis:

4.2.1.

Europos piliečių iniciatyvos diena, kurią kiekvienais metais organizuoja EESRK, kad padidintų dėmesį EPI, atliko svarbų vaidmenį užtikrinant, kad piliečių iniciatyva taptų svarbiu ES institucinės darbotvarkės klausimu. EPI diena jau yra gera proga užmegzti dialogą tarp EPI organizatorių, ES institucijų ir suinteresuotųjų subjektų, įvertinti EPI įgyvendinimo padėtį ir veiksmingumą, keistis geriausios praktikos pavyzdžiais ir sudaryti palankesnes sąlygas organizatorių ir kitų suinteresuotųjų subjektų tinklaveikai bei būti platforma dialogui sėkmingų EPI tema. EESRK ir toliau remsis sėkmingu EPI dienos renginiu ir išplės konferencijos temas bei padidins jos svarbą, pavyzdžiui, reguliariai apžvelgiant tolesnius Komisijos veiksmus, kuriais reaguojama į sėkmingas Europos piliečių iniciatyvas. EPI dienos renginius organizuoja ad hoc grupė, bendradarbiaudama su atitinkamais strateginiais partneriais;

4.2.2.

parengta jau trečia praktinio vadovo redakcija, skirta supažindinti su Europos piliečių iniciatyva ir ją viešinti (34). Be to, Komitetas pabrėžia labai svarbų Europos piliečių iniciatyvos vaidmenį ir kitame leidinyje „Aktyvios Europos pilietybės pasas“ (35) (galima rasti spausdinta forma ir HTML formatu (36)), skirtame informuoti ES piliečius apie visas jų teises ir skatinti tarpvalstybinę dalyvaujamąją demokratiją;

4.2.3.

kviečia EPI rengėjus pristatyti EESRK tas iniciatyvas (37), kurios priklauso Komiteto politikos sritims. Šios galimybės leidžia EESRK suteikti EPI organizatoriams platformą, kurioje galima užmegzti ryšius su pilietinės visuomenės atstovais ir socialiniais partneriais bei didinti dėmesį Europos piliečių iniciatyvai kaip demokratinei priemonei, kartu išlaikant neutralią poziciją konkrečiu politikos klausimu;

4.2.4.

visuomet parengia nuomonę savo iniciatyva dėl sėkmingos EPI tais atvejais, kai ji priklauso EESRK kompetencijos sričiai.

4.2.5.

EESRK atstovai turėtų dalyvauti visuose Europos Parlamento viešuose svarstymuose dėl sėkmingų iniciatyvų, tokiu būdu prisidėdami prie tarpinstitucinės analizės, kaip reaguoti į sėkmingą Europos piliečių iniciatyvą. EESRK turėtų būti kviečiamas į viešą svarstymą automatiškai (38). EESRK nuomonė bus grindžiama diskusija EESRK plenarinėje sesijoje, į kurią yra kviečiami organizatoriai.

4.2.6.

EESRK palankiai vertina internetinę bendradarbiavimo platformą ir pageidautų joje dalyvauti bei būti informuojamas apie tolesnę jos raidą. Be to, EESRK mano, kad platformos naudotojams svarbu turėti naujausios informacijos apie su EPI susijusias paslaugas, kurias EESRK siūlo EPI organizatoriams.

4.2.7.

EESRK toliau tęs kampaniją dėl tvirtesnės ir veiksmingesnės EPI ir didins informuotumą nacionaliniu ir vietos lygmeniu, pavyzdžiui, per savo „Going local“ iniciatyvas.

5.   Pastabos dėl reglamento pakeitimų

5.1.

EPI turėjo būti aiški, paprasta ir lengva taikyti. Tačiau daugelis Europos piliečių iniciatyvos organizatorių, pilietinės visuomenės organizacijų atstovų (39), autorių (40) ir institucinių subjektų pranešė apie nemažas technines ir teisines problemas, susijusias su Europos piliečių iniciatyva. EESRK palankiai vertina Komisijos pasiūlymą dėl reglamento reformos, kad būtų išspręsti sudėtingesni instituciniai, teisiniai ir organizaciniai klausimai ir skatinamas dialogas tarp piliečių ir institucijų. Tai savo ruožtu sustiprins EPI proceso skatinamas ES masto diskusijas, nepriklausomai nuo to, ar EPI surinks milijoną parašų.

5.2.

EESRK dar kartą pareiškia, kad pritaria Europos piliečių iniciatyvai. EESRK mano, kad tinkamas ir visapusiškas Europos piliečių iniciatyvos įgyvendinimas galėtų sumažinti atotrūkį tarp ES piliečių ir ES institucijų ir labai pagerinti visuomenės dalyvavimą demokratiniame Sąjungos gyvenime. Tai taip pat svarbus žingsnis platesniame dalyvaujamosios demokratijos ES kontekste.

5.3.

EESRK pripažįsta tvirtą tarpinstitucinę paramą Europos piliečių iniciatyvai ir palankiai vertina Europos Parlamento, Regionų komiteto ir Europos ombudsmeno pasiūlymus dėl pakeitimų. Kiekviena institucija turi atlikti svarbų vaidmenį Europos piliečių iniciatyvos kampanijų metu ir po jų, kad suteiktų paramą ir atvertų galimybes institucijų ir organizatorių dialogui.

5.4.

EESRK rekomenduoja visoms valstybėms narėms įsteigti kontaktinius centrus, skirtus teikti informaciją ir techninę pagalbą Europos piliečių iniciatyvų organizatoriams, taip pat rengti kampanijas dėl Europos piliečių iniciatyvos ir aktyviai propaguoti Europos piliečių iniciatyvas nacionaliniu ir vietos lygmeniu.

5.5.

Siekdamas supaprastinti ir patobulinti Europos piliečių iniciatyvos priemonę, EESRK norėtų pateikti šiuos pasiūlymus dėl reglamento reformos:

5.5.1.

Komisijos kaip padedančiosios institucijos (41) EPI organizatoriams ir sprendimus priimančiosios institucijos registravimo metu funkcijos turėtų būti atskirtos. Tai nepaprastai svarbu siekiant išspręsti potencialų interesų konfliktą Komisijoje ir skatinti visapusiškai ir veiksmingai įgyvendinti Europos piliečių iniciatyvos priemonę. EESRK galėtų būti realus kandidatas padedančiosios institucijos vaidmeniui atlikti.

5.5.2.

Reikėtų suteikti daugiau galimybių užmegzti dialogą su Europos piliečių iniciatyvos organizatoriais kampanijos metu ir jai pasibaigus, kad EPI kampanijų temoms būtų suteiktas didesnis politinis matomumas. Atsižvelgdamas į šį tikslą, EESRK norėtų, kad visos ES institucijos vienodai dalyvautų sudarant galimybes organizatoriams pristatyti ir aptarti savo iniciatyvas, sektų EESRK pavyzdžiu ir kviestų Europos piliečių iniciatyvos organizatorius į įvairias diskusijas Europos piliečių iniciatyvos grupėse, skyriuose ir plenarinėse sesijose. Europos Parlamento plenarinis svarstymas yra svarbus šioms dialogo galimybėms užtikrinti.

5.5.3.

Būtina užtikrinti tinkamą tolesnę su sėkmingomis iniciatyvomis susijusią veiklą. Deramai atsižvelgdamas į Europos Komisijos iniciatyvos teisę, Komitetas jos prašo parengti pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto per 12 mėnesių nuo kampanijos pabaigos arba pagrįstai paaiškinti sprendimą neteikti pasiūlymo.

5.5.4.

Be svarstymų, kurie vyksta Europos Parlamento ir Komisijos susitikimuose su organizatoriais, Komisija turėtų užmegzti glaudesnius ryšius su Europos piliečių iniciatyvos organizatoriais. Todėl būtina įtraukti organizatorius į veiklą, susijusią su sėkmingos Europos piliečių iniciatyvos tema, po to, kai Komisija pateikia savo pirminę nuomonę.

5.5.5.

Siekiant užtikrinti tinkamą užduočių ir kompetencijų pusiausvyrą, EESRK pritaria pilietinės visuomenės per EESRK klausymą išreikštai nuomonei, kad Parlamentas turėtų išlikti vieninteliu viešo svarstymo dėl sėkmingų Europos piliečių iniciatyvų organizatoriumi.

5.5.6.

Visiems Komisijos sprendimams neregistruoti iniciatyvos turi būti pateiktos išsamios ir aiškios priežastys, nepaisant to, ar tai būtų dalinis arba visiškas atsisakymas.

5.5.7.

EESRK palankiai vertina Komisijos pasiūlymą dėl dalinės registracijos. Tačiau, siekiant nustatyti aiškias ir paprastas EPI registravimo procedūras ir kriterijus, turėtų išlikti vienas registracijos sprendimas. Komisija galėtų konsultuoti organizatorius apie jų pasiūlymo teisinį pagrindą prieš pateikiant pasiūlymą ir pasiūlyti galimus sprendimus, kaip išvengti pasiūlymo nepriimtinumo problemos.

5.5.8.

EESRK stebės diskusijas, kaip sumažinti minimalų amžių, kurio sulaukus galima pritarti EPI ir joje dalyvauti. EESRK supranta, kad šis klausimas kelia daug abejonių, tačiau pripažįsta, kad būtinos tolesnės diskusijos.

5.5.9.

Svarbu, kad EPI peržiūra būtų atliekama kas trejus metus. Taip yra dėl EPI svarbos ES demokratijai, jos neseno įvedimo ir dėl laiko, kurio prireiks pakeitimams, kuriuos lemia dabartinė teisės akto peržiūra, įgyvendinti.

5.5.10.

Reikėtų sustiprinti piliečių informavimo ir jų supažindinimo su Europos piliečių iniciatyva procedūras. Tai visų pirma turėtų būti daroma rengiant specialias kampanijas, kurias skatintų Komisija ir valstybės narės. Šiuo tikslu EESRK taip pat siūlo leisti organizatorių grupei informuoti suinteresuotus rėmėjus apie kampanijos eigą ir rezultatus (gavus rėmėjų išankstinį leidimą kreiptis). Tai pasakytina ir apie Komisiją, kuri turi geriau viešinti su sėkmingomis iniciatyvomis susijusią tolesnę veiklą, taip pat visų pirma informuodama organizatorių grupes.

5.5.11.

EESRK palankiai vertina tai, kad Europos Komisija pripažįsta vertimo raštu paslaugų, kurias EESRK teikia nuo 2015 m., būtinybę. Vertimo raštu paslaugos taip pat turėtų apimti EPI pasiūlymo priedų vertimą (42). Tai svarbu siekiant sudaryti palankesnes sąlygas visuomenei geriau suprasti iniciatyvos pasiūlymus.

5.5.12.

Reikėtų ieškoti naujų būdų, kaip parašų rinkimą internetu susieti su socialine ir skaitmenine žiniasklaida, kad būtų galima pasiekti kuo platesnę auditoriją.

Briuselis, 2018 m. kovo 14 d.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Georges DASSIS


(1)  OL 65, 2011 3 11, p 1.

(2)  OL C 389, 2016 10 21, p. 35.

(3)  OCS yra Online Collective Software santrumpa, tai – nemokama Europos Komisijos parašų rinkimo internetu priemonė. Taikant šią priemonę yra paprasčiau rinkti duomenis, o nacionalinėms valdžios institucijoms – juos patikrinti. OCS atitinka Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 211/2011 ir Komisijos įgyvendinimo reglamentą (ES) Nr. 1179/2011: https://joinup.ec.europa.eu/software/ocs/description

(4)  2014 m. spalio 14 d. EESRK biuro sprendimas dėl vidaus kriterijų pakviesti organizatorius dalyvauti plenarinėse sesijose ir skyrių posėdžiuose.

(5)  2016 m. liepos 13 d. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonės dėl Europos piliečių iniciatyvos (peržiūra) (nuomonė savo iniciatyva) 1.4.5 punktas.

(6)  2017 m. gruodžio 12 d. EESRK surengė viešą klausymą dėl naujo EPI pasiūlymo su pilietinės visuomenės organizacijomis.

(7)  Priedų svarba aptariama Sprendimo Izsák ir Dabis / Komisija, byla T-529/13, 47–58 punktuose.

(8)  ES sutarties 11 straipsnio 4 dalis ir SESV 24 straipsnio 1 dalis.

(9)  Reglamentas (ES) Nr. 211/2011.

(10)  Paprastai asmuo, kad galėtų balsuoti, turi būti sulaukęs 18 metų visose valstybėse narėse, išskyrus Austriją, kur balsuoti galima nuo 16 metų.

(11)  Piliečių komitetą sudaro ne mažiau kaip septyni ES piliečiai, gyvenantys septyniose skirtingose ES valstybėse narėse.

(12)  Iniciatyva turi būti aprašyta ne daugiau kaip 800 spaudos ženklų (100 ženklų pavadinimui, 200 – aprašymui, 500 – tikslams pristatyti).

(13)  Reglamento (ES) Nr. 211/2011 4 straipsnio 2 dalis. Svarbiausia yra 4 straipsnio 2 dalies b punktas, pagal kurį reikalaujama, kad pasiūlyta EPI akivaizdžiai neviršytų Komisijos įgaliojimų pateikti pasiūlymą dėl Sąjungos teisės akto siekiant įgyvendinti Sutartis. Su Komisijos sprendimų dėl registracijos įvertinimu susipažinti galima James Organ „Decommissioning direct democracy? A critical analysis of Commission decision-making on the legal admissibility of European Citizens Initiative proposals“10EuConst (2014 m.), p. 422–443.

(14)  Reglamento (ES) Nr. 211/2011 6 straipsnis. Reglamente numatyta, kad už šį procesą atsako valstybės narės, kurioje buvo renkami pritarimo pareiškimai, kompetentingos institucijos.

(15)  Reglamente numatytas reikalavimas surinkti minimalų parašų valstybėje narėje skaičių, kuris būtų proporcingas šalies gyventojų skaičiuihttp://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/signatories?lg=lt.

(16)  Reglamento (ES) Nr. 211/2011 15 straipsnis.

(17)  Sėkmingos iniciatyvos: „Vanduo ir sanitarinės paslaugos yra žmogaus teisė! Vanduo yra visuotinė nuosavybė, o ne prekė!“, „Stabdykime vivisekciją“, „Vienas iš mūsų“ ir „Uždrausti glifosatą ir apsaugoti žmones ir aplinką nuo toksiškų pesticidų“: http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/successful.

(18)  Komisijos komunikatas dėl Europos piliečių iniciatyvos „Uždrausti glifosatą ir apsaugoti žmones ir aplinką nuo toksiškų pesticidų“, C(2017) 8414 final. 2018 m. vasario 1 d., Komisija taip pat priėmė pasiūlymą dėl Geriamojo vandens direktyvos peržiūros, kuris iš dalies yra atsakas į EPI „Teisė į vandenį“ (angl. Right2Water).

(19)  EPI diena – tai EESRK organizuojama metinė konferencija. 2017 m. EPI dienos partneriai buvo Europos regionų komitetas, „The ECI Campaign“, „European Citizens' Action Service“, Liverpulio universitetas, Teisės ir socialinio teisingumo mokykla, „Democracy International“, „Initiative and Referendum Institute Europe“ ir „People2power“. Apie EPI peržiūrą paskelbė Komisijos pirmininko pirmasis pavaduotojas Frans Timmermans įžanginėje konferencijos dalyje.

(20)  Pirmoji EPI diena buvo surengta 2012 m. kovo 30 d., dieną prieš EPI reglamento įsigaliojimą. Nuo tada EESRK jau organizavo šešis renginius, kurie vyksta kiekvienų metų balandžio mėn. Septintasis, 2018 m., renginys, vyks balandžio 10 d.

(21)  Išsamesnės informacijos žr. EESRK leidinyje „Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto EPI pagalbos tarnyba“.

(22)  Taip pat žr. 4 išnašą.

(23)  EESRK nuomonė savo iniciatyva dėl Europos piliečių iniciatyvos (peržiūra) (OL C 389, 2016 10 21, p. 35).

(24)  Europos Parlamento tyrimų tarnybos tyrimas „Europos piliečių iniciatyvos įgyvendinimas. Pirmųjų trejų metų patirtis“, 2015 m.

(25)  2015 m. spalio 28 d. Europos Parlamento rezoliucija dėl Europos piliečių iniciatyvos (2014/2257(INI)). Pranešėjas György Schöpflin: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2015-0382+0+DOC+XML+V0//EN.

(26)  Pranešimo projektas – Reglamento (ES) 211/2011 dėl piliečių iniciatyvos peržiūra, 2017 9 11: http://www.europarl.europa.eu/committees/lt/afco/draft-reports.html?ufolderComCode=AFCO&ufolderLegId=8&ufolderId=09289&linkedDocument=true&urefProcYear=&urefProcNum=&urefProcCode=.

(27)  Byla OI/9/2013/TN, pradėta 2013 m. gruodžio 18 d., ir 2015 m. kovo 4 d. sprendimas, http://www.ombudsman.europa.eu/en/cases/decision.faces/it/59205/html.bookmark

(28)  Byla SI/6/2017/KR, 2017 m. liepos 11 d. raštas:

https://www.ombudsman.europa.eu/cases/correspondence.faces/en/81311/html.bookmark.

(29)  Regionų komiteto nuomonė „Europos piliečių iniciatyva“ (OL C 423, 2015 12 17, p. 1).

(30)  Teismui priėmus sprendimą sėkmės susilaukė šie skundai: 2017 m. vasario 3 d. Teismo sprendimas dėl bylos T-646/13 („Minority SafePack“); 2017 m. gegužės 10 d. sprendimas dėl bylos T-754/14 („Stop TTIP“); 2017 m. rugsėjo 12 d. sprendimas dėl bylos C-589/15 P („Milijonas parašų už solidarią Europą“).

(31)  2017 m. spalio 4 d. sprendimas dėl bylos R 1086/2017/PMC („Mama, tėtis ir vaikai“), 2017 m. balandžio 18 d. sprendimas dėl bylos 1609/2016/JAS („Stabdykime vivisekciją“) ir 2015 m. kovo 3 d. skundas 402/2014/PMC (konfidencialus) ir 2014 m. gruodžio 12 d. skundas 2071/2013/EIS („Stabdykime vivisekciją“).

(32)  EESRK nuomonė „Lisabonos sutarties įgyvendinimas. Dalyvaujamoji demokratija ir piliečių iniciatyva (11 straipsnis)“ (OL C 354, 2010 10 28, p. 59).

EESRK nuomonė dėl piliečių iniciatyvos (OL C 44, 2011 2 11, p. 182).

EESRK nuomonė savo iniciatyva dėl Europos piliečių iniciatyvos (peržiūra) (OL C 389, 2016 10 21, p. 35).

(33)  EESRK ad hoc grupė dėl EPI buvo sudaryta 2013 m. spalio mėn., kad pateiktų politinių gairių dėl EPI ir stebėtų pažangą šioje srityje.

(34)  http://www.eesc.europa.eu/resources/docs/qe-04-15-566-lt-n.pdf.

(35)  http://www.eesc.europa.eu/resources/docs/qe-04-15-149-lt-n.pdf.

(36)  http://www.eesc.europa.eu/eptac/en.

(37)  Taip pat žr. 4 išnašą.

(38)  2014 m. vasario 2 d. tuometinis EESRK pirmininkas Henri Malosse nusiuntė tuometiniam Europos Parlamento Pirmininkui Martin Schulz oficialų raštą, kuriame jis išreiškė EESRK norą būti reguliariai kviečiamas į viešus svarstymus dėl sėkmingų EPI.

(39)  C. Berg, J. Tomson, „An ECI that works! Learning from the first two years of the European Citizens' Initiative“, 2014 m.: http://ecithatworks.org/.

(40)  Pastarojo laikotarpio straipsniai: Organ, „EU Citizen Participation, openness and the European Citizens Initiative: the TTIP legacy“, 54 CMLRev p. 1713–1748 (2017 m.); Karatzia, „The European Citizens Initiative and the EU institutional balance: On realism and the possibilities of affecting EU lawmaking“, 54 CML Rev. (2017 m.), p. 177–208; ir Vogiatzis, „Between discretion and control: Reflections on the institutional position of the Commission within the European citizens' initiative process“, European Law Journal, 2017 m.; 23; 250-271.

(41)  Žr. EESRK nuomonės dėl piliečių iniciatyvos (OL C 44, 2011 2 11, p. 182) 1.2 ir 4.3.2 punktus.

(42)  Priedų svarba aptariama Sprendimo Izsák ir Dabis / Komisija, byla T-529/13, 47–58 punktuose.


Top