Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0376

    2010/376/: 2010 m. liepos 2 d. Komisijos sprendimas dėl tam tikrų vaikų miego aplinkoje naudojamų gaminių Europos standartų atitikties saugos reikalavimams pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/95/EB

    OL L 170, 2010 7 6, p. 39–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/376/oj

    6.7.2010   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 170/39


    KOMISIJOS SPRENDIMAS

    2010 m. liepos 2 d.

    dėl tam tikrų vaikų miego aplinkoje naudojamų gaminių Europos standartų atitikties saugos reikalavimams pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/95/EB

    (2010/376/ES)

    EUROPOS KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

    atsižvelgdama į 2001 m. gruodžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/95/EB dėl bendros gaminių saugos (1), ypač į jos 4 straipsnio 1 dalies a punktą,

    kadangi:

    (1)

    Direktyvoje 2001/95/EB numatyta, kad Europos standartus turi nustatyti Europos standartizacijos įstaigos. Šiais standartais turėtų būti užtikrinta, kad gaminiai atitiktų direktyvos bendrąjį saugos reikalavimą.

    (2)

    Remiantis Direktyva 2001/95/EB, gaminys laikomas saugiu, kai jis atitinka neprivalomuosius nacionalinius standartus, kuriais perkeliami Europos standartai, kiek tai susiję su rizika ir rizikos kategorijomis, kurioms taikomi atitinkami nacionaliniai standartai.

    (3)

    Europos Komisija 2006 m. užsakė tyrimą (2), kuriuo siekta įvertinti kai kurių vaikų priežiūros priemonių, paprastai naudojamų kūdikių ir vaikų iki 5 metų amžiaus priežiūrai, saugą. Tyrimas atliktas bendradarbiaujant su nacionalinėmis valdžios institucijomis, nacionalinėmis standartizacijos institucijomis, vartotojų asociacijomis, produktų saugos organizacijomis, ūkinės veiklos vykdytojais ir bandymų laboratorijomis.

    (4)

    Atliekant šių gaminių tyrimą surinkti Sąjungos ir pasaulio nelaimingų atsitikimų ir sužalojimų statistiniai duomenys ir atliktas išsamus rizikos vertinimas, pagrįstas pagrindinių pavojų nustatymu ir poveikio scenarijų vertinimu.

    (5)

    Nustatyta, kad paprastai naujagimių ir mažų vaikų miegui naudojamiems penkių rūšių gaminiams, vertintiems atliekant tyrimą, taikytinos papildomos priemonės. Tai vaikiškų lovelių čiužiniai, apsauginės vaikiškų lovelių sienelės, kabamosios kūdikių lovelės, vaikiškos antklodės ir vaikiški miegmaišiai.

    (6)

    Naujagimiai kasdien miega vidutiniškai ne mažiau kaip 16 valandų, o 3–5 metų vaikai – apie 11–13 valandų per parą. Įskaitant tą laiką, kai būna budrūs, kūdikiai ir maži vaikai pirmus penkerius gyvenimo metus miego aplinkoje praleidžia ne mažiau kaip pusę paros. Miego aplinkos gaminiai turi būti saugūs, nes tokioje aplinkoje kūdikiai ir maži vaikai ilgesnį laiką būna paliekami be priežiūros tiek dieną, tiek naktį.

    (7)

    Remiantis Europos sužalojimų duomenų baze, 2005–2007 m. Europos Sąjungoje užregistruota 17 000 nelaimingų atsitikimų, nutikusių lovelėje buvusiems 0–4 metų vaikams (3). Remiantis JAV vartojimo produktų saugos komisija (CPSC), kiekvienais metais vaikų, mirštančių įvykus nelaimingiems atsitikimams dėl lovelių ir su jomis susijusių gaminių, skaičius yra didesnis palyginti su vaikų, kurių mirtis susijusi su kitais vaikų priežiūros gaminiais, skaičiumi (4).

    (8)

    Kai kurie apsauginių vaikiškų lovelių sienelių ir vaikiškų miegmaišių modeliai per Europos skubių pranešimų sistemą RAPEX buvo nurodyti kaip keliantys pavojų uždusti ar užspringti ir dėl to pašalinti arba išimti iš rinkos. 1992 m. Prancūzijos vartotojų saugos komisija rekomendavo imtis priemonių informuoti vartotojus ir gerinti vaikiškų antklodžių saugą, susijusią su pavojais joms užsidegti, taip pat pavojumi vaikui perkaisti ir uždusti (5). 2002, 2007 ir 2008 m. JAV CPSC pareikalavo išimti iš rinkos kai kurių modelių lovelių čiužinius dėl pavojaus įstrigti ir nepagrįstų teiginių (6).

    (9)

    Nesaugios ar be pagrindinių saugos įspėjimų tiekiamos apsauginės vaikiškų lovelių sienelės, čiužiniai ir vaikiškos antklodės dėl perkaitimo ir asfiksijos pavojaus gali padidinti staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką (7).

    (10)

    Tyrimu taip pat nustatyta, kad vaikiški miegmaišiai gali padėti apsaugoti nuo SKMS (8), nes jais sumažinamos galimybės gulėti kniūbsčiomis ir užtikrinama, kad patalynė neuždengs miegančio vaiko veido ar galvos. Jei dėl šių priežasčių būtų skatinama juos naudoti, būtina užtikrinti jų saugumą kitų pavojų, kaip antai pavojaus užspringti mažomis dalimis ir pavojaus įstrigti, atžvilgiu.

    (11)

    Europos standartų šių penkių rūšių gaminiams nėra. Todėl būtina nustatyti konkrečius reikalavimus pagal Direktyvos 2001/95/EB 4 straipsnio 1 dalies a punktą siekiant prašyti standartizacijos institucijų parengti standartus, kad būtų galima sumažinti su šių gaminių naudojimu susijusius pavojus.

    (12)

    Šie standartai turėtų būti parengti 1998 m. birželio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 98/34/EB, nustatančioje informacijos apie techninius standartus ir reglamentus bei informacinės visuomenės paslaugas teikimo tvarką (9), nustatyta tvarka. Nuoroda į priimtą standartą turėtų būti paskelbta Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje pagal Direktyvos 2001/95/EB 4 straipsnio 2 dalį.

    (13)

    Kai atitinkami standartai bus parengti ir jeigu Europos Komisija nutars paskelbti nuorodą į juos Oficialiajame leidinyje laikantis Direktyvos 2001/95/EB 4 straipsnio 2 dalyje nustatytos tvarkos, vaikiškų lovelių čiužiniai, apsauginės vaikiškos lovelės sienelės, kabamosios kūdikių lovelės, vaikiškos antklodės ir vaikiški miegmaišiai, pagaminti taikant tokius standartus, turėtų būti laikomi atitinkančiais Direktyvos 2001/95/EB bendrąjį saugos reikalavimą standartuose nustatytų saugos reikalavimų požiūriu.

    (14)

    Šis sprendimas atitinka pagal Direktyvos 2001/95/EEB 15 straipsnį įkurto komiteto nuomonę,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPREDNIMĄ:

    1 straipsnis

    Apibrėžtys

    Šiame sprendime:

    —   vaikiškos lovelės čiužinys– gaminys, suteikiantis atramą lovelėje miegantiems naujagimiams ir vaikams. Paprastai jo matmenys yra 60 × 120 cm arba 70 × 140 cm, o storis svyruoja nuo 6 iki 15 cm. Jis gali būti sulankstomas.

    —   apsauginė vaikiškos lovelės sienelė– vaikiškos lovelės priedas, pritvirtinamas jos vidinėje pusėje, paprastai naudojamas tam, kad vaikas lovelėje jaustųsi patogiau. Juo gali būti padengiama bent viena lovelės pusė.

    —   kabamoji kūdikio lovelė– vaikiška lovelė arba lopšys, paprastai nestandžiu ar kitokiu plokščiu paviršiumi, pakabintas ant virvių ar diržų, pritvirtintų vienoje ar daugiau vietų. Į ją guldomi savarankiškai klūpoti ar sėdėti negalintys kūdikiai.

    —   vaikiška antklodė– medžiaginis maišas su minkštu užpildu, naudojamas vaikiškose lovelėse, kad vaikui būtų patogiau miegoti ir kad jis būtų apsaugotas nuo hipotermijos.

    —   vaikiškas miegmaišis– kūno ilgio maišelis su šiltu pamušalu arba kimštinis, į kurį guldomas kūdikis; maišelis yra skirtas apsaugoti lovelėje miegantį ar gulintį kūdikį nuo hipotermijos ir pavojaus uždusti.

    2 straipsnis

    Reikalavimai

    1 straipsnyje nurodytiems gaminiams keliami specialieji saugos reikalavimai, kuriuos pagal Direktyvos 2001/95/EB 4 straipsnį turi atitikti Europos standartai, pateikiami šio sprendimo priede.

    3 straipsnis

    Įsigaliojimas

    Šis sprendimas įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Priimta Briuselyje 2010 m. liepos 2 d.

    Komisijos vardu

    Pirmininkas

    José Manuel BARROSO


    (1)  OL L 11, 2002 1 15, p. 4.

    (2)  http://ec.europa.eu/consumers/safety/projects/ongoing-projects_en.htm#project_results

    (3)  Europos sužalojimų duomenų bazės visų sužalojimų duomenys, 2005–2007 m.

    (4)  „Nursery product-related injuries and deaths among children under the age of five“, CPSC, 2009 m. vasaris.

    (5)  http://www.securiteconso.org/article195.html

    (6)  http://www.cpsc.gov/cgi-bin/prod.aspx

    (7)  „Environment of infants during sleep and risk of sudden infant death“, British Medical Journal, 1996 m.;

    Changing concepts of SIDS: implications for infant sleeping environment and sleep position“, American Academy of Paediatrics, 2000 m. kovas;

    Sleep Environment and the risk of sudden Infant death in an urban population“, American Academy of Paediatrics, 2003 m. gegužė;

    http://www.hc-sc.gc.ca/cps-spc/legislation/pol/bumper-bordure-eng.php

    (8)  „Risk and preventive factors for cot death in The Netherlands, a low-incidence country“, European Journal of Paediatrics, 1998 m. liepa.

    (9)  OL L 204, 1998 7 21, p. 37.


    PRIEDAS

    SPECIALIEJI VAIKIŠKŲ LOVELIŲ ČIUŽINIŲ SAUGOS REIKALAVIMAI

    PAVOJAI. Pagrindiniai su gaminiu susiję pavojai – pavojus vaikui įstrigti ir čiužiniui užsidegti.

    Saugos reikalavimai

    1.   Bendrieji saugos reikalavimai

    Gaminiai neturi kelti pavojaus vaikų ir jų prižiūrėtojų saugai arba sveikatai, kai jie naudojami pagal paskirtį arba kitu numanomu būdu, atsižvelgiant į įprastą vaikų elgseną. Turi būti atsižvelgiama į vaiko ir jo prižiūrėtojų gebėjimus, visų pirma naudojant gaminius, kurie pagal savo funkcijas, matmenis ir savybes yra skirti vaikams iki 5 metų. Gaminių etiketės arba etiketės ant jų pakuočių ir prie jų pridedamos naudojimo instrukcijos turi atkreipti prižiūrėtojų dėmesį į būdingus pavojus ir riziką naudojant šiuos gaminius, taip pat į būdus jų išvengti.

    2.   Specialieji saugos reikalavimai

    Cheminiai reikalavimai

    Vaikiškų lovelių čiužiniai turi atitikti ES teisės aktus.

    Degumo ir šiluminės savybės

    Vaikiškų lovelių čiužiniai neturi tapti pavojingais degiais daiktais vaiko aplinkoje. Todėl jie turi būti sudaryti iš medžiagų, kurios atitinka bent vieną iš šių reikalavimų:

    neužsidega tiesiogiai nuo liepsnos ar kibirkšties,

    jei užsidega, tai dega lėtai ir liepsna sklinda nedideliu greičiu.

    Be to, degdamos degiosios medžiagos neturi išskirti nuodingų garų.

    Antipireno turėtų būti naudojama kuo mažiau. Jei jis naudojamas, čiužinių toksiškumas juos naudojant ir šalinant pasibaigus naudojimo laikui neturėtų kelti pavojaus vaikų ir prižiūrėtojų sveikatai bei aplinkai.

    Fizinės ir mechaninės savybės

    Pavojus įstrigti angose ir kiaurymėse

    Kad vaiko liemuo, galva ar kaklas neįstrigtų lovelės pagrinde, vaikiškos lovelės čiužiniai turi visiškai dengti lovelės pagrindą ir atlaikyti ant čiužinio stovinčio ar lovelėje vaikštančio vaiko svorį.

    Vaikas neturėtų galėti pakelti sulankstomo čiužinio dalies, kad neturėtų galimybės pasiekti lovelės pagrindo ir nepadidėtų pavojus įstrigti.

    Gaminiai turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad pavojus vaiko kojoms ir rankoms įstrigti tarp čiužinio ir lovelės krašto būtų kiek įmanoma mažesnis.

    Kad vaikas, kurio galva ar liemuo yra įstrigę tarp čiužinio ir lovelės krašto, nepatirtų asfiksijos, tarpas tarp čiužinio ir lovelės krašto turi būti ribotas, atsižvelgiant į neteisingausią čiužinio padėtį ant lovelės pagrindo.

    Pavojus įsipainioti

    Virvės, kaspinai ir kitos dalys, naudojamos kam sujungti, turi būti riboto ilgio, o kilpos – riboto dydžio, kad būtų išvengta pavojaus įsipainioti.

    Pavojus uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo iš išorės

    Ant vaikiškų lovelių čiužinių neturi būti plastikinių lipdukų, kuriuos vaikas galėtų nuimti, ar kitokių nepralaidžių sluoksnių, kurie galėtų uždengti vaiko burną ir nosį.

    Gaminių pakuotė turi nekelti pavojaus uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo.

    Kad nekiltų pavojaus uždusti, gaminyje neturi būti minkšto čiužinio užpildo, kuris galėtų priglusti prie vaiko veido ar įsispausti taip, kad užblokuotų vaiko kvėpavimo takus.

    Pavojus užspringti ir uždusti

    Ant vaikiškų lovelių čiužinių neturi būti atskirų ar smulkių dalių, kurias vaikas galėtų nuimti ir kurios tilptų į vaiko burną ir galėtų būti nurytos.

    Ant vaikiškų lovelių čiužinių neturi būti smulkių dalių, kurias vaikas galėtų nuimti ir kurios galėtų įstrigti ryklėje ar užpakalinėje burnos ertmės dalyje. Užpildas turi nebūti pasiekiamas, ypač kandant, ir turi atlaikyti numanomu būdu vaikui jį veikiant, atsižvelgiant į tai, kad pluoštas gali išlįsti pro siūles, o šios – iširti.

    Pavojingos briaunos

    Vaikiškų lovelių čiužiniai turi būti be aštrių briaunų ar kitų aštrių vietų. Spyruoklių vielos turi būti be aštrių galų ir turi neišsikišti pro čiužinio paviršių.

    Struktūrinis vientisumas

    Čiužinio medžiagos fizinės savybės turi būti tokios, kad čiužinys nekeltų pavojaus įstrigti. Negalima užpildo liekamoji deformacija, dėl kurios čiužinio apmautas taptų laisvas.

    Specialūs įspėjimai, kaip naudoti gaminį

    Įspėjimuose ir naudojimo instrukcijose prižiūrėtojams turi būti nurodytas čiužinio storis, kad nekiltų pavojaus vaikui iškristi iš lovelės, ir tinkamas dydis (ilgis ir plotis), kad čiužinys tilptų lovelėje ir nekiltų pavojaus įstrigti.

    Kad būtų išvengta pavojaus uždusti, instrukcijose turi būti atkreiptas prižiūrėtojų dėmesys į pavojų, kylantį vieną ant kito sudėjus du ar daugiau čiužinių, kad vaikui būtų patogiau.

    Taip pat turėtų būti įspėjama dėl galimų gaisro priežasčių (pvz., dėl rūkymo netoli lovelės).

    Higiena

    Vaikiškų lovelių čiužiniai turėtų būti suprojektuoti taip, kad atitiktų higienos ir švaros reikalavimus, siekiant išvengti infekcijos ar užkrėtimo pavojaus.

    SPECIALIEJI APSAUGINIŲ VAIKIŠKŲ LOVELIŲ SIENELIŲ SAUGOS REIKALAVIMAI

    PAVOJAI. Pagrindiniai su gaminiu susiję pavojai – pavojus užsismaugti, uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo iš vidaus ir išorės, ir užspringti.

    Saugos reikalavimai

    1.   Bendrieji saugos reikalavimai

    Gaminiai neturi kelti pavojaus vaikų saugai arba sveikatai, kai jie naudojami pagal paskirtį arba kitu numanomu būdu, atsižvelgiant į įprastą vaikų elgseną.

    Turi būti atsižvelgiama į vaikų ir jų prižiūrėtojų gebėjimus, visų pirma naudojant gaminius, kurie pagal savo funkcijas, matmenis ir savybes yra skirti 6–18 mėnesių vaikams.

    Gaminių etiketės arba etiketės ant jų pakuočių ir prie jų pridedamos naudojimo instrukcijos turi atkreipti prižiūrėtojų dėmesį į būdingus pavojus ir į riziką patirti žalą naudojant gaminius, taip pat į būdus jų išvengti.

    2.   Specialieji saugos reikalavimai

    Cheminiai reikalavimai

    Apsauginės vaikiškų lovelių sienelės turi atitikti ES teisės aktus.

    Degumo ir šiluminės savybės

    Apsauginės vaikiškų lovelių sienelės neturi kelti degimo pavojaus vaiko aplinkoje. Jos turi būti pagamintos iš medžiagų, kurios atitinka bent vieną iš šių reikalavimų:

    neužsidega tiesiogiai nuo liepsnos ar kibirkšties,

    jei užsidega, tai dega lėtai ir liepsna sklinda nedideliu greičiu.

    Be to, degdamos degiosios medžiagos neturi išskirti nuodingų garų.

    Antipireno turėtų būti naudojama kuo mažiau. Jei jis naudojamas, apsauginių vaikiškų lovelių sienelių toksiškumas jas naudojant ir šalinant pasibaigus naudojimo laikui neturėtų kelti pavojaus vaikų ir prižiūrėtojų sveikatai bei aplinkai.

    Fizinės ir mechaninės savybės

    Mikrobiologiniai pavojai

    Apsauginės vaikiškų lovelių sienelės neturi kelti mikrobiologinio pavojaus, susijusio su nepakankamai higieniška gyvūninės kilmės medžiaga.

    Pavojus įstrigti angose ir kiaurymėse

    Apsauginės vaikiškų lovelių sienelės neturi kelti pavojaus vaiko galvai ir kaklui įstrigti kilpose, virvėse ar kituose tvirtinimo įtaisuose. Sienelės siūlės ir papuošimai neturi atsilaisvinti numanomu būdu vaikams jas mechaniškai veikiant taip, kad kiltų papildomas pavojus rankoms, kojoms, galvai ir pirštams įstrigti ar sienelės užpildas taptų pasiekiamas (žr. pavojus užspringti).

    Pavojus įsipainioti

    Ant apsauginių vaikiškų lovelių sienelių neturi būti jokių virvių ar kilpų, į kurias galėtų įsipainioti vaiko kaklas. Turėtų būti vengiama kilpų, kuriose galėtų įstrigti vaiko rankų ar kojų pirštai.

    Pavojus užspringti ir uždusti

    Ant apsauginių vaikiškų lovelių sienelių neturi būti atskirų ar smulkių dalių, kurias vaikas galėtų nuimti ir kurios tilptų į vaiko burną ir galėtų būti nurytos.

    Ant apsauginių vaikiškų lovelių sienelių neturi būti smulkių dalių, kurias vaikas galėtų nuimti ir kurios galėtų įstrigti ryklėje ar užpakalinėje burnos ertmės dalyje. Užpildas turi nebūti pasiekiamas, ypač kandant, ir turi atlaikyti numanomu būdu vaikui jį veikiant, atsižvelgiant į tai, kad pluoštas gali išlįsti pro siūles, o šios – iširti. Užpilde neturi būti jokių kietų ar aštrių priemaišų, kaip antai metalinių dalių, vinių, adatų ar skeveldrų.

    Pavojus uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo iš išorės

    Ant gaminio neturi būti plastikinių lipdukų, kuriuos vaikas galėtų nuimti, ar kitokios nepralaidžios dangos, kuri galėtų uždengti vaiko burną ir nosį.

    Gaminių pakuotė turi būti tokia, kad nekiltų pavojaus uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo iš išorės.

    Kad nekiltų pavojaus uždusti, gaminyje neturi būti minkštos medžiagos, kuri galėtų priglusti prie vaiko veido ar įsispausti taip, kad užblokuotų vaiko kvėpavimo takus.

    Pavojingos briaunos

    Apsauginės vaikiškų lovelių sienelės turi būti be aštrių briaunų ar kitų aštrių vietų. Jose neturi būti atskirų aštrių vietų ar išsikišančių paviršių, dėl kurių galėtų kilti pavojus įsidurti.

    Apsauginė funkcija

    Apsauginės vaikiškų lovelių sienelės turi būti suprojektuotos ir pagamintos taip, kad jose nebūtų dalių, kuriomis naudodamasis vaikas galėtų užlipti ant gaminio.

    Pavojai, kylantys kartu naudojant du atskirus gaminius

    Vaikui įkišus galvą tarp apsauginės lovelės sienelės ir lovelės krašto neturi kilti papildomo pavojaus įstrigti ar uždusti.

    Specialūs įspėjimai, kaip naudoti gaminį

    Turi būti pateikiama informacija, kaip apsauginę sienelę teisingai pritvirtinti prie lovelės krašto. Įspėjime turi būti nurodyta, kad apsauginės vaikiškos lovelės sienelės turi būti tinkamai pritvirtintos, kad nebūtų virvių ar kilpų, kuriose galėtų įstrigti vaiko galva ir kaklas. Taip pat turi būti atkreiptas prižiūrėtojų dėmesys į pavojų, kurį gali kelti vaikiškai lovelei netinkančios (dėl dydžio ar modelio) arba netinkamai pritvirtintos apsauginės sienelės.

    Higiena

    Apsauginės vaikiškų lovelių sienelės turi būti suprojektuotos taip, kad jas būtų lengva gerai išvalyti, siekiant išvengti infekcijos ar užkrėtimo pavojaus. Šią sąlygą gaminys turi atitikti ir jį išplovus pagal gamintojo nurodymus; be to, jis neturėtų tepti vaikui prie jo liečiantis.

    SPECIALIEJI KABAMŲJŲ KŪDIKIO LOVELIŲ SAUGOS REIKALAVIMAI

    PAVOJAI. Pagrindiniai su gaminiu susiję pavojai – pavojus įstrigti, uždusti ir susižaloti dėl konstrukcijos gedimo ar nestabilumo.

    Saugos reikalavimai

    1.   Bendrieji saugos reikalavimai

    Gaminiai neturi kelti pavojaus vaikų saugai arba sveikatai, kai jie naudojami pagal paskirtį arba kitu numanomu būdu, atsižvelgiant į įprastą vaikų elgseną.

    Turi būti atsižvelgiama į vaikų ir jų prižiūrėtojų gebėjimus, visų pirma naudojant gaminius, kurie pagal savo funkcijas, matmenis ir savybes yra skirti vaikams iki 12 mėnesių.

    Gaminių etiketės arba etiketės ant jų pakuočių ir prie jų pridedamos naudojimo instrukcijos turi atkreipti prižiūrėtojų dėmesį į būdingus pavojus ir į riziką patirti žalą naudojant gaminius, taip pat į būdus jų išvengti.

    2.   Specialieji saugos reikalavimai

    Cheminiai reikalavimai

    Kabamosios kūdikių lovelės turi atitikti ES teisės aktus.

    Degumo ir šiluminės savybės

    Kabamosios kūdikių lovelės neturi kelti degimo pavojaus vaiko aplinkoje. Jos turi būti pagamintos iš medžiagų, kurios atitinka bent vieną iš šių reikalavimų:

    neužsidega tiesiogiai nuo liepsnos ar kibirkšties,

    jei užsidega, tai dega lėtai ir liepsna sklinda nedideliu greičiu,

    jei užsidega, tai dega lėtai, nesusidarant liepsningoms nuolaužoms ar tirpstantiems lašams.

    Be to, degdamos degiosios medžiagos neturi išskirti nuodingų garų.

    Antipireno turėtų būti naudojama kuo mažiau. Jei jis naudojamas, kabamųjų lovelių toksiškumas jas naudojant ir šalinant pasibaigus naudojimo laikui neturėtų kelti pavojaus vaikų ir prižiūrėtojų sveikatai bei aplinkai.

    Fizinės ir mechaninės savybės

    Pavojus įstrigti angose ir kiaurymėse

    Kabamosios kūdikių lovelės turi būti suprojektuotos ir pagamintos taip, kad vaiko galva, pirštai, rankos ir kojos negalėtų įstrigti jokioje kiaurymėje.

    Judančių dalių keliami pavojai

    Kabamosios kūdikių lovelės turi būti suprojektuotos taip, kad lovelėje esantis vaikas neatsitrenktų į lovelės rėmą ar kitą kambaryje esantį baldą lovelei judant šonu.

    Jos turi būti suprojektuotos taip, kad lovelės sukimąsis būtų ribojamas, pvz., kai lovelė sukiojama.

    Kabamosios kūdikių lovelės neturi kelti pavojaus (pvz., pavojaus įstrigti) kitiems vaikams (pvz., seserims ar broliams), kurie gali būti prie lovelės.

    Pavojus nukristi

    Stovas ir lovelė turi būti pakankamai stabilūs, kad kabamoji lovelė netyčia neapsiverstų ir vaikas negalėtų iškristi. Kūdikių lovelės turėtų būti stabilios vaikui judant jose arba lovelei supantis pakabinimo įtaiso leistina amplitude.

    Tvirtinimo įtaisas neturi atitrūkti nuo laikančiosios konstrukcijos ar panašaus įtaiso.

    Pakabinimo įtaisas ir jo dalys turi atlaikyti lovelėje esančio vaiko judesius.

    Pavojus įsipainioti

    Ant kabamųjų kūdikių lovelių neturi būti jokių virvių ar kaspinų, į kuriuos galėtų įsipainioti vaiko kaklas. Kabamojoje lovelėje esančiam vaikui neturi kilti pavojus įsipainioti į pakabinimo įtaiso ir reguliavimo įtaiso virves ir diržus.

    Pavojus užspringti ir uždusti

    Ant kabamųjų kūdikių lovelių neturi būti atskirų ar smulkių dalių, kurias vaikas galėtų nuimti ir kurios tilptų į vaiko burną ir galėtų būti nurytos.

    Ant kabamųjų kūdikių lovelių neturi būti smulkių dalių, kurias vaikas galėtų nuimti ir kurios galėtų įstrigti ryklėje ar užpakalinėje burnos ertmės dalyje. Užpildas turi būti nepasiekiamas (taip pat kandant) ir turi atlaikyti numanomu būdu vaikui jį veikiant.

    Pavojus uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo iš išorės

    Ant gaminio neturi būti plastikinių lipdukų, kuriuos vaikas galėtų nuimti, ar kitokios nepralaidžios dangos, kuri galėtų uždengti vaiko burną ir nosį.

    Gaminių pakuotė turi būti tokia, kad nekiltų pavojaus uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo iš išorės. Kad nekiltų pavojaus uždusti, gaminyje neturi būti minkštos medžiagos, kuri galėtų priglusti prie vaiko veido ar įsispausti taip, kad užblokuotų vaiko kvėpavimo takus.

    Pavojingos briaunos

    Kabamosios kūdikių lovelės turi būti be aštrių briaunų ar kitų aštrių vietų. Atviros briaunos ir kampai turi būti suapvalinti arba paslėpti.

    Gaminyje neturi būti kyšančių dalių, ant kurių vaikas galėtų nukristi ir susižaloti.

    Jame neturi būti atskirų aštrių vietų ar išsikišančių paviršių, dėl kurių galėtų kilti pavojus įsidurti.

    Struktūrinis vientisumas

    Pakabinimo įtaiso deformacija ir reguliavimo įtaiso praslydimas turi būti ribotas, kad vaikas neiškristų iš lovelės ar kitaip nenukentėtų.

    Kabamosios kūdikių lovelės siūlės ir papuošimai neturi atsilaisvinti vaikams jas mechaniškai veikiant taip, kad kiltų pavojus rankoms, kojoms, galvai ir pirštams įstrigti.

    Vaikui judant neturi atsirasti plyšių ar pasikeisti esantys plyšiai, kuriuose galėtų įstrigti vaiko pirštai, rankos ar kojos.

    Kad kabamoji kūdikio lovelė negriūtų, o jos dalys – nelūžtų (nuo stovo, tvirtinimo įtaiso ar pakabinimo įtaiso) ir nesužalotų vaiko, kabamosios lovelės turi atlaikyti mechaninį spaudimą visą naudojimo laiką.

    Specialūs įspėjimai, kaip naudoti gaminį

    Įspėjimuose ir naudojimo instrukcijoje turi būti atkreipiamas prižiūrėtojų dėmesys į tai, kad norint saugiai sumontuoti ir pritaikyti lovelę kūdikiui, būtini tam tikri gebėjimai. Įspėjimuose taip pat turi būti pateikiama ši informacija:

    vaikas gali susižaloti, jei supimosi amplitudė per didelė (pvz., vaikas gali atsitrenkti į lovelės rėmą arba lovelė gali atsitrenkti į kitą baldą),

    kabamosios lovelės gali kelti pavojų kitiems vaikams,

    kiti vaikai gali kelti papildomą pavojų (pvz., bandydami persilenkti per lovelę),

    kabamosios lovelės turėtų būti įrengiamos ant plokščio paviršiaus,

    kabamosiose lovelėse nerekomenduojama vaikus palikti miegoti nakčiai,

    kabamosios lovelės neturėtų būti naudojamos, kai vaikas gali savarankiškai klūpoti ar atsisėsti. Turėtų būti aiškiai nurodyta, kokio amžiaus vaikams (ne jaunesniems kaip 12 mėn.) šis gaminys skirtas.

    Higiena

    Kabamosios kūdikių lovelės turi būti suprojektuotos taip, kad jas būtų lengva gerai išvalyti, siekiant išvengti infekcijos ar užkrėtimo pavojaus.

    SPECIALIEJI VAIKIŠKŲ ANTKLODŽIŲ SAUGOS REIKALAVIMAI

    PAVOJAI. Pagrindiniai su gaminiu susiję pavojai – pavojus uždusti ir hipertermija, dažnai siejami su staigios kūdikių mirties sindromu.

    Saugos reikalavimai

    1.   Bendrieji saugos reikalavimai

    Gaminiai neturi kelti pavojaus vaikų saugai arba sveikatai, kai jie naudojami pagal paskirtį arba kitu numanomu būdu, atsižvelgiant į įprastą vaikų elgseną.

    Gaminių etiketės arba etiketės ant jų pakuočių ir prie jų pridedamos naudojimo instrukcijos turi atkreipti prižiūrėtojų dėmesį į būdingus pavojus ir į riziką patirti žalą naudojant gaminius, taip pat į būdus jų išvengti.

    2.   Specialieji saugos reikalavimai

    Cheminiai reikalavimai

    Vaikiškos antklodės turi atitikti ES teisės aktus.

    Degumo ir šiluminės savybės

    Vaikiškos antklodės neturi kelti degimo pavojaus vaiko aplinkoje.

    Jos turi būti pagamintos iš medžiagų, kurios atitinka bent vieną iš šių reikalavimų:

    neužsidega tiesiogiai nuo liepsnos ar kibirkšties,

    jei užsidega, tai dega lėtai ir liepsna sklinda nedideliu greičiu.

    Be to, degdamos degiosios medžiagos neturi išskirti nuodingų garų.

    Antipireno turėtų būti naudojama kuo mažiau. Jei jis naudojamas, vaikiškų antklodžių toksiškumas jas naudojant ir šalinant pasibaigus naudojimo laikui neturėtų kelti pavojaus vaikų ir prižiūrėtojų sveikatai bei aplinkai.

    Hipertermijos pavojus

    Įspėjimuose ir naudojimo instrukcijose turi būti atkreipiamas prižiūrėtojų dėmesys į kambario, kuriame gaminys naudojamas, temperatūrą, kad būtų išvengta hipertermijos.

    Fizinės ir mechaninės savybės

    Mikrobiologiniai pavojai

    Vaikiškos antklodės neturi kelti mikrobiologinio pavojaus, susijusio su nepakankamai higieniška gyvūninės kilmės medžiaga.

    Pavojus įstrigti angose ir kiaurymėse

    Antklodės siūlės ar dekoracijos neturi atsilaisvinti numanomu būdu vaikams jas mechaniškai veikiant taip, kad kiltų pavojus įstrigti (ypač pirštams).

    Pavojus įsipainioti

    Ant vaikiškų antklodžių neturi būti jokių virvių ar kilpų, į kurias galėtų įsipainioti vaiko kaklas.

    Pavojus užspringti ir uždusti

    Ant vaikiškų antklodžių neturi būti atskirų ar smulkių dalių, kurias vaikas galėtų nuimti ir kurios tilptų į vaiko burną ir galėtų būti nurytos. Ant vaikiškų antklodžių neturi būti smulkių dalių, kurias vaikas galėtų nuimti ir kurios galėtų įstrigti ryklėje ar užpakalinėje burnos ertmės dalyje. Užpildas turi būti nepasiekiamas ir jame neturi būti jokių kietų ar aštrių priemaišų, kaip antai metalinių dalių, vinių, adatų ar skeveldrų. Užpildas taip pat turi atlaikyti numanomu būdu vaikui jį veikiant (taip pat kandant), atsižvelgiant į tai, kad pluoštas gali išlįsti pro siūles, o šios – iširti.

    Pavojus uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo iš išorės

    Ant vaikiškų antklodžių neturi būti plastikinių lipdukų, kuriuos vaikas galėtų nuimti, ar kitokios nepralaidžios dangos, kuri galėtų uždengti vaiko burną ir nosį.

    Gaminio pakuotė turi būti tokia, kad nekiltų pavojaus uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo iš išorės.

    Kūdikis turi galėti kvėpuoti ir įkvėpti pakankamai oro, kai jam miegant antklodė dengia veidą.

    Specialūs įspėjimai, kaip naudoti gaminį

    Įspėjimuose ir naudojimo instrukcijose turi būti atkreiptas prižiūrėtojų dėmesys į rimtą pavojų uždusti, jei antklodės naudojamos vaikams iki 4 mėnesių.

    Antklodę rekomenduojama naudoti ne jaunesniems kaip 9 mėnesių vaikams.

    Taip pat turi būti pateikta informacija, susijusi su lovelės, kurioje antklodė bus naudojama, dydžiu.

    Taip pat turi būti įspėjama dėl kambario temperatūros (žr. hipertermijos pavojus).

    Higiena

    Vaikiškos antklodės turi būti suprojektuotos taip, kad jas būtų lengva gerai išvalyti, siekiant išvengti infekcijos ar užkrėtimo pavojaus. Šią sąlygą gaminys turi atitikti ir jį išplovus pagal gamintojo nurodymus; be to, jis neturėtų tepti vaikui prie jo liečiantis.

    SPECIALIEJI VAIKIŠKŲ MIEGMAIŠIŲ SAUGOS REIKALAVIMAI

    PAVOJAI. Pagrindinis su šiuo gaminiu susijęs pavojus – užspringti smulkiomis dalimis ir įstrigti miegmaišyje.

    Saugos reikalavimai

    1.   Bendrieji saugos reikalavimai

    Gaminiai neturi kelti pavojaus vaikų saugai arba sveikatai, kai jie naudojami pagal paskirtį arba kitu numanomu būdu, atsižvelgiant į įprastą vaikų elgseną.

    Gaminių etiketės arba etiketės ant jų pakuočių ir prie jų pridedamos naudojimo instrukcijos turi atkreipti prižiūrėtojų dėmesį į būdingus pavojus ir riziką patirti žalą naudojant šiuos gaminius, taip pat į būdus jų išvengti.

    2.   Specialieji saugos reikalavimai

    Cheminiai reikalavimai

    Vaikiški miegmaišiai turi atitikti ES teisės aktus.

    Degumo ir šiluminės savybės

    Vaikiški miegmaišiai neturi kelti degimo pavojaus vaiko aplinkoje.

    Jie turi būti pagaminti iš medžiagų, kurios atitinka bent vieną iš šių reikalavimų:

    neužsidega tiesiogiai nuo liepsnos ar kibirkšties,

    jei užsidega, tai dega lėtai ir liepsna sklinda nedideliu greičiu.

    Be to, degdamos degiosios medžiagos neturi išskirti nuodingų garų.

    Antipireno turėtų būti naudojama kuo mažiau. Jei jis naudojamas, vaikiškų miegmaišių toksiškumas juos naudojant ir šalinant pasibaigus naudojimo laikui neturėtų kelti pavojaus vaikų ir prižiūrėtojų sveikatai bei aplinkai.

    Hipertermijos pavojus

    Įspėjimuose ir naudojimo instrukcijose turi būti atkreipiamas prižiūrėtojų dėmesys į kambario, kuriame gaminys naudojamas, temperatūrą, kad būtų išvengta hipertermijos.

    Fizinės ir mechaninės savybės

    Pavojus įstrigti angose ir kiaurymėse

    Miegmaišio siūlės ar dekoracijos neturi atsilaisvinti jas numanomu būdu mechaniškai veikiant taip, kad kiltų pavojus įstrigti (ypač pirštams). Be to, kaklo ir rankų angos turėtų būti tokio dydžio, kad vaikas neįsmuktų į miegmaišio vidų.

    Struktūrinis vientisumas

    Miegmaišio sutvirtinimai turi būti patikimi, kad vaikas neįsmuktų į miegmaišio vidų. Siūlės ir sutvirtinimai turi likti stabilūs miegmaišį išplovus pagal gamintojo nurodymus.

    Pavojus įsipainioti

    Ant vaikiškų miegmaišių neturi būti jokių virvių ar kilpų, į kurias galėtų įsipainioti vaiko kaklas.

    Pavojus užspringti ir uždusti

    Ant vaikiškų miegmaišių neturi būti atskirų ar smulkių dalių, kurias vaikas galėtų nuimti ir kurios tilptų į vaiko burną ir galėtų būti nurytos. Ant miegmaišių neturi būti smulkių dalių, kurias vaikas galėtų nuimti ir kurios galėtų įstrigti ryklėje ar užpakalinėje burnos ertmės dalyje. Užpildas turi nebūti pasiekiamas ir turi atlaikyti numanomu būdu vaikui jį veikiant (taip pat kandant), atsižvelgiant į tai, kad pluoštas gali išlįsti pro siūles, o šios – iširti.

    Pavojus uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo iš išorės

    Ant vaikiškų miegmaišių neturi būti plastikinių lipdukų, kuriuos vaikas galėtų nuimti, ar kitokios nepralaidžios dangos ar medžiagos, kuri galėtų uždengti vaiko burną ir nosį.

    Gaminio pakuotė turi būti tokia, kad nekiltų pavojaus uždusti dėl kvėpavimo takų užblokavimo iš išorės.

    Kūdikis turi galėti kvėpuoti, kai jam miegant miegmaišis dengia veidą.

    Pavojingos briaunos

    Vaikiški miegmaišiai turi būti be aštrių briaunų ar kitų aštrių vietų.

    Specialūs įspėjimai, kaip naudoti gaminį

    Įspėjimuose ir naudojimo instrukcijose turi būti nurodyta, kad prižiūrėtojai miegmaišį rinktųsi kaip rekomenduojama tam tikro amžiaus ir ūgio vaikui.

    Taip pat turi būti įspėjama dėl kambario temperatūros (žr. hipertermijos pavojus).

    Higiena

    Vaikiški miegmaišiai turi būti suprojektuoti taip, kad juos būtų lengva gerai išvalyti, siekiant išvengti infekcijos ar užkrėtimo pavojaus. Šią sąlygą gaminys turi atitikti ir jį išplovus pagal gamintojo nurodymus; be to, jis neturėtų tepti vaikui prie jo liečiantis.


    Top