Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC0726(02)

    Pranešimas pagal EB sutarties 95 straipsnio 5 dalį — Lenkijos akto dėl genetiškai modifikuotų organizmų, numatančio nuo Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/18/EB dėl genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką leidžiančias nukrypti nuostatas, projektas (Tekstas svarbus EEE)

    OL C 173, 2007 7 26, p. 8–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.7.2007   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 173/8


    Pranešimas pagal EB sutarties 95 straipsnio 5 dalį

    Lenkijos akto dėl genetiškai modifikuotų organizmų, numatančio nuo Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/18/EB dėl genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką leidžiančias nukrypti nuostatas, projektas

    (Tekstas svarbus EEE)

    (2007/C 173/05)

    1.

    2007 m. balandžio 13 d., remdamasi EB sutarties 95 straipsnio 5 dalimi, Lenkija informavo Komisiją apie akto, pavadinto Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymu, projekto 111 ir 172 straipsnius, kuriuose išdėstomos nacionalinės nuostatos, leidžiančios nukrypti nuo 2001 m. kovo 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/18/EB dėl genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką (1).

    2.

    Akto projektu siekiama aiškiai reglamentuoti su GMO susijusią veiklą. Jo tikslas — įgyvendinti 1990 m. balandžio 23 d. Tarybos direktyvą 90/219/EEB dėl riboto genetiškai modifikuotų mikroorganizmų naudojimo (2) ir Direktyvą 2001/18/EB dėl genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką. Be to, jame išdėstomi GM kultūrų auginimo ir jų sambūvio su tradiciškai ir ekologiškai auginamais augalais reikalavimai.

    3.

    EB sutarties 95 straipsnio 5 dalis nustato:

    „Be to, nepažeidžiant šio straipsnio 4 dalies, jei Tarybai arba Komisijai nustačius kurią nors derinimo priemonę valstybė narė mano, kad dėl jos iškyla jai būdingų problemų ir todėl jai reikia priimti naujais moksliniais įrodymais pagrįstas nacionalines nuostatas, reglamentuojančias aplinkos ar darbo aplinkos apsaugą, apie numatytas nuostatas ir jų įteisinimo motyvus ji praneša Komisijai.“

    Pagal 95 straipsnio 6 dalį Komisija per šešis mėnesius nuo pranešimo gavimo patvirtina arba atmeta aptartąsias nacionalines nuostatas, patikrinusi, ar jos nėra savavališkos diskriminacijos priemonė arba užslėpto valstybių narių tarpusavio prekybos apribojimas ir ar jos netrukdo vidaus rinkai veikti.

    4.

    Lenkijos akto projekto 111 straipsnio 2 dalies 5 ir 6 punktuose reikalaujama, kad su apgalvoto išleidimo paraiška būtų pateikiami šie dokumentai:

    a)

    rajono ar miesto mero išduota pažyma, liudijanti, kad tos vietovės detaliajame plane numatyta galimybė išleisti GMO į aplinką, atsižvelgiant į būtinybę saugoti natūralią atitinkamos vietovės aplinką ir kultūrinį kraštovaizdį,

    b)

    vietovės, kurioje bus apgalvotai išleidžiami GMO, kaimyninių ūkių savininkų raštiškas patvirtinimas, jog jie neprieštarauja išleidimui.

    5.

    Lenkijos akto projekto 172 straipsnio 1 dalimi draudžiama auginti genetiškai modifikuotus augalus, kuriems taikomos 172 straipsnio 2 dalies nuostatos. Šio straipsnio 2 dalyje numatoma, jog suinteresuotajai šaliai paprašius, žemės ūkio ministras, pasitaręs su aplinkos ministru ir rajono, kurio teritorijoje ketinama auginti GMO, taryba (gmina), gali priimti sprendimą įsteigti GMO auginimo zoną.

    6.

    Nuostatomis, apie kurias pranešta, siekiama įvesti bendrąjį draudimą auginti GMO numatant galimybę gauti leidimą kiekvienu konkečiu atveju. Šiomis nuostatomis nustatoma papildoma leidimų, kuriuos išduoda Lenkijos valdžios institucijos, tvarka ir GMO leidžiama auginti tik gavus kaimynystėje ūkininkaujančių ūkininkų sutikimą.

    7.

    Šiomis nuostatomis leidžiama nukrypti nuo Direktyvos 2001/18/EB nuostatų, ypač nuo 22 straipsnio, kuriame nurodoma, kad „valstybės narės negali drausti, riboti ar trukdyti pateikti į rinką GMO kaip atskirus produktus ar esančius kituose produktuose, jei jie atitinka šios direktyvos reikalavimus“, ir 19 straipsnio, kuriame nurodoma, kad „naudoti GMO kaip atskirą produktą ar esantį kitam produkte visoje Bendrijos teritorijoje vėliau nepateikiant kito pranešimo galima tik tada, jei buvo duotas raštiškas sutikimas pateikti tą produktą į rinką ir jei bus griežtai laikomasi konkrečių to produkto naudojimo sąlygų, ir jis bus naudojamas nustatytoje aplinkoje ir (arba) geografinėje srityje“.

    8.

    Lenkija teigia, kad:

    a)

    GMO apgalvotam išleidimui turi būti taikomos specialios saugos priemonės laikantis ES atsargumo principo ir atsižvelgiant į turtingą Lenkijos biologinę įvairovę bei būtinybę užkirsti kelią rimtiems aplinkos veikimo sutrikdymams;

    b)

    Lenkijos žemės ūkio struktūra yra viena netolygiausių ES: šalyje yra beveik 2 milijonai ūkių, kurių vidutinis dydis yra mažesnis nei 8 hektarai;

    c)

    nėra priimti nacionaliniai teisės aktai, susiję su trijų rūšių kultūrų — GMO, tradicinių ir ekologiškų — sambūviu, ir nėra reglamentuotas žalos augalams ar jų sunaikinimo nekontroliuojamo susikryžminimo atveju kompensavimas.

    9.

    Šis pranešimas bus pateiktas tinkamai atsižvelgiant į Direktyvą 2001/18/EB dėl genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką ir į EB sutarties 95 straipsnio 5 dalį. Komisija per šešis mėnesius išnagrinės minėtas nuostatas, leidžiančias nukrypti nuo Direktyvos 2001/18/EB, bet gali pratęsti šį laikotarpį dar iki šešių mėnesių, jei tai pateisinama konkrečių faktų sudėtingumu ir nėra grėsmės žmonių sveikatai.

    10.

    Pastabos dėl šio pranešimo siunčiamos Komisijai per 30 dienų nuo pranešimo paskelbimo. Nebus atsižvelgta į pastabas, pateiktas praėjus 30 dienų.

    11.

    Daugiau informacijos apie šį Lenkijos pranešimą gali pateikti:

    Commission européenne

    Direction Général Environnement

    DG ENV. B.3 — Biotechnologie, pesticides et santé

    Ioannis Karamitsios

    Telefonas (32-2) 298 30 89

    E. paštas yannis.karamitsios@ec.europa.eu


    (1)  OL L 106, 2001 4 17, p. 1. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1830/2003 (OL L 268, 2003 10 18, p. 24).

    (2)  OL L 117, 1990 5 8, p. 1. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos sprendimu 2005/174/EB (JO L 59, 2005 3 5, p. 20).


    Top