EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nusikalstamos veikos ir taikomos bausmės – neteisėta prekyba narkotikais

Nusikalstamos veikos ir taikomos bausmės – neteisėta prekyba narkotikais

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Pamatinis sprendimas 2004/757/TVR – būtiniausios nuostatos dėl nusikalstamų veikų ir bausmių neteisėtos prekybos narkotikais srityje

KOKS ŠIO SPRENDIMO TIKSLAS?

Juo siekiama kovoti su neteisėta prekyba narkotikais ir riboti narkotikų pasiūlą bei vartojimą (apibrėžta „Pagrindiniuose aspektuose“).

Juo nustatomos būtiniausios taisyklės, kurių reikia laikytis, ir minimalios bausmės, kurias taikytų ES valstybės narės.

Jame išvardijamos baudžiamosios veikos, susijusios su neteisėta prekyba narkotikais, ir ES valstybės narės įpareigojamos imtis priemonių prieš asmenis, dalyvaujančius tokioje prekyboje.

Pagrindų sprendimas buvo iš dalies pakeistas Direktyva (ES) 2017/2103 siekiant sumažinti galimybes įsigyti naujų psichoaktyviųjų medžiagų* priemonėmis, kurios padėtų imtis aktyvesnių veiksmų ES lygiu. Pakeitimas įsigalios 2018 m. lapkričio 23 d.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Nusikalstamos veikos

Pagrindų sprendime reikalaujama, kad kiekviena ES valstybė narė taikytų būtinas priemones, kuriomis būtų baudžiama už tyčines veikas, susijusias su neteisėta prekyba narkotikais ir prekursoriais*.

Sprendime „narkotikai“ apibrėžiami kaip medžiaga, kuriai taikoma 1961 m. Jungtinių Tautų (JT) bendroji narkotinių medžiagų konvencija, su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu, arba 1971 m. JT psichotropinių medžiagų konvencija. Kai tik 2018 m. lapkričio mėn. įsigalios pagrindų sprendimo pakeitimai, narkotikų apibrėžtis bus papildyta medžiagomis, išvardytomis iš dalies pakeisto sprendimo priede.

Nusikalstamos veikos, susijusios su neteisėta prekyba narkotikais, apima gaminimą, gamybą, ruošimą, pardavimą, gabenimą, importavimą ir eksportavimą. Taip pat atsižvelgiama į narkotikų laikymą ar pirkimą, siekiant užsiimti veikla, susijusia su neteisėta prekyba narkotikais, bei į prekursorių gamybą, gabenimą ir platinimą. Kurstymas užsiimti neteisėta prekyba narkotikais, bendrininkavimas vykdant tokią veiklą ir pasikėsinimas prekiauti narkotikais taip pat laikomi nusikalstama veika.

Tačiau šis pagrindų sprendimas netaikomas veiklai, susijusiai su prekyba narkotikais asmeniniam vartojimui.

Naujų psichoaktyviųjų medžiagų įtraukimas į „narkotikų“ apibrėžtį (taikoma nuo 2018 m. lapkričio 23 d.).

Direktyva (ES) 2017/2103 nustatoma procedūra, kuria naujos psichoaktyviosios medžiagos įtraukiamos į „narkotikų“ apibrėžtį. Europos Komisijai suteikti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais naujos psichoaktyviosios medžiagos įtraukiamos į sąrašą priede. Ši procedūra pakeis dabartinę praktiką, kai naujos psichoaktyviosios medžiagos įtraukiamos į sąrašą taikant Tarybos įgyvendinimo sprendimą (ES) 2017/2170 pagal Tarybos sprendimą 2005/387/TVR.

Svarstydama, ar įtraukti naują medžiagą į sąrašą, Komisija turi atsižvelgti į šiuos dalykus:

  • ar jos vartojimo mastas arba būdai ir galimybės jos įsigyti bei paplitimo ES potencialas yra dideli;
  • ar jos sukeliama žala sveikatai kelia pavojų gyvybei dėl
    • jos ūmaus ar chroniško toksiškumo ir
    • galimo piktnaudžiavimo ja ar galimybės sukelti priklausomybę.

Be to, Komisija turi įvertinti, ar naujos psichoaktyviosios medžiagos keliama socialinė žala asmenims ir visuomenei yra didelė ir ar su nauja psichoaktyviąja medžiaga susijusi nusikalstama veikla, įskaitant organizuotą nusikalstamumą, yra sisteminga, dėl jos gaunamas didelis neteisėtas pelnas arba patiriamos didelės ekonominės išlaidos.

Kad Komisija galėtų veiksmingiau priimti sprendimus, Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras ruoš rizikos įvertinimo ataskaitą, kurioje analizuos visus šiuos aspektus.

Priimdama Direktyvą (ES) 2017/2103 ES kartu priėmė ir Reglamentą (ES) 2017/2101, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1920/2006 dėl keitimosi informacija ir ankstyvojo perspėjimo apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas sistemos ir jų keliamos rizikos vertinimo procedūrų. Reglamentas įsigalios 2018 m. lapkričio 23 d.

Juridinių asmenų atsakomybė

ES valstybės narės imasi reikalingų priemonių, kad užtikrintų, jog juridinius asmenis (pvz., įmones) būtų galima traukti atsakomybėn už nusikaltimus, susijusius su prekyba narkotikais ir prekursoriais, taip pat už bendrininkavimą, tokios veiklos kurstymą ar pasikėsinimą ją vykdyti. Čia taikoma juridinių asmenų sąvoka neapima valstybių ir valstybės įstaigų, savo veikloje naudojančių suverenias teises, ar viešųjų tarptautinių organizacijų.

Organizacija yra atsakinga, jei nusikaltimą padarė asmuo, einantis juridinio asmens vadovaujamas pareigas. Jis taip pat laikomas atsakingu už nepakankamą priežiūrą ar kontrolę. Tačiau juridinių asmenų atsakomybė taip pat apima baudžiamąsias bylas prieš asmenis (fizinius asmenis).

Sankcijos

ES valstybės narės imasi priemonių, reikalingų užtikrinti, kad už nusikaltimus būtų taikomos veiksmingos, proporcingos ir atgrasančios sankcijos.

Jei nusikaltimas visas arba iš dalies padarytas ES valstybės narės teritorijoje, ta valstybė turi imtis priemonių, su sąlyga, kad nusikaltėlis yra vienas iš jos piliečių arba nusikaltimas padarytas tos valstybės narės teritorijoje įsteigto juridinio asmens naudai.

Didžiausios bausmėsprekybos narkotikais nusikaltimus turi būti įkalinimo bausmės, kurių ilgiausias laikas būtų ne mažiau kaip 1–3 metai.

Tačiau didžiausios bausmės turi būti ilginamos ne mažiau kaip iki 5–10 metų įkalinimo bausmės tais atvejais, kai nusikaltimas:

  • susijęs su dideliais narkotikų kiekiais;
  • susijęs su tais narkotikais, kurie daro didžiausią žalą sveikatai;
  • padarytas nusikalstamo susivienijimo.

ES valstybės narės taip pat imasi būtinų priemonių, leidžiančių konfiskuoti medžiagas, kurios yra nusikaltimų objektas.

Tačiau bausmės gali būti sušvelnintos, jei nusikaltėlis nutraukė nusikalstamą veiklą ir administracinėms ar teisminėms institucijoms pateikia informaciją, padedančią joms nustatyti kitus nusikaltėlius.

Juridinis asmuo turi būti baudžiamas baudžiamosiomis ar nebaudžiamosiomis baudomis. Gali būti taikomos kitos bausmės, įskaitant teisminės priežiūros paskyrimą arba laikiną arba galutinį įmonės uždarymą.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS SPRENDIMAS?

Sprendimas taikomas nuo 2004 m. lapkričio 12 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Naujos psichoaktyviosios medžiagos: grynos formos medžiaga ar medžiagos preparatas, kuriems netaikoma nei 1961 m. Jungtinių Tautų bendroji narkotinių medžiagų konvencija, su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu, nei 1971 m. Jungtinių Tautų psichotropinių medžiagų konvencija, tačiau kurie gali kelti riziką sveikatai arba socialinę riziką, panašią į medžiagų, kurioms taikomos tos konvencijos, keliamą riziką.
Prekursorius: bet kuri medžiaga, numatyta ES teisės aktuose, pagal kuriuos įsigalioja įsipareigojimai, kylantys iš 1988 m. gruodžio 20 d. Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta 12 straipsnio.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2004 m. spalio 25 d. Tarybos pamatinis sprendimas 2004/757/TVR, nustatantis būtiniausias nuostatas dėl nusikalstamų veikų sudėties požymių ir bausmių neteisėtos prekybos narkotikais srityje (OL L 335, 2004 11 11, p. 8–11)

Paskesni Pamatinio sprendimo 2004/757/TVR daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2017 m. lapkričio 15 d. Tarybos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2017/2170 dėl kontrolės priemonių taikymo N-fenil-N-[1-(2-feniletil)piperidin-4-il]furan-2-karboksamidui (furanilfentaniliui) (OL L 306, 2017 11 22, p. 19–20)

2017 m. lapkričio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2017/2103, kuria, siekiant į termino „narkotikas“ apibrėžtį įtraukti naujų psichoaktyviųjų medžiagų, iš dalies keičiamas Tarybos pamatinis sprendimas 2004/757/TVR ir kuria panaikinamas Tarybos sprendimas 2005/387/TVR (OL L 305, 2017 11 21, p. 12–18)

2017 m. lapkričio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2101, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1920/2006, kiek tai susiję su keitimusi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas, ankstyvojo perspėjimo apie jas sistema ir jų keliamos rizikos vertinimo procedūra (OL L 305, 2017 11 21, p. 1–7)

2006 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1920/2006 dėl Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (nauja redakcija) (OL L 376, 2006 12 27, p. 1–13)

paskutinis atnaujinimas 20.02.2018

Top