EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Didžiausios leistinos tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijos

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Didžiausios leistinos tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijos' for an updated information about the subject.

Didžiausios leistinos tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijos

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 1881/2006, nustatantis didžiausias leistinas tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijas

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu nustatomos didžiausios leistinos tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijos, taip siekiant apsaugoti Europos Sąjungos (ES) piliečių sveikatą, įskaitant jautriausias gyventojų grupes, tokias kaip vaikai, vyresnio amžiaus žmonės ir nėščios moterys.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

Reglamentas taikomas šiems teršalams:

  • mikotoksinams (aflatoksinams, ochratoksinui A, fusarium toksinams, patulinui ir citrininui, skalsių alkaloidams);
  • metalams (švinui, kadmiui, gyvsidabriui, neorganiniam alavui ir arsenui);
  • monochloropropano-1,2-dioliui (3-MCPD), jo riebalų rūgščių esteriams ir glicidilo riebalų rūgščių esteriams;
  • dioksinams ir polichlorintiems bifenilams (PCB);
  • policikliniams aromatiniams angliavandeniliams (PAA);
  • melaminui;
  • eruko rūgščiai, cianido rūgščiai, tropano alkaloidams, pirolizidino alkaloidams;
  • nitratams;
  • perchloratui.

Apribojimai

Maisto produktai, kuriuose teršalų koncentracijos yra didesnės nei nustatyta reglamento priede, negali būti parduodami. Šios koncentracijos taikomos maisto produkto valgomajai daliai, taip pat sudėtiniams arba perdirbtiems, džiovintiems arba atskiestiems maisto produktams.

Reglamentu taip pat nustatomi racionaliai įmanomi patys mažiausi didžiausios leistinos koncentracijos dydžiai, jei taikoma geroji gamybos praktika arba geroji žemės ūkio praktika.

Maišymo draudimas

  • Maisto produktus, kurie atitinka didžiausias leistinas taršos koncentracijas, draudžiama maišyti su šias didžiausias leistinas koncentracijas viršijančiais produktais.
  • Maisto produktus, kurie turi būti rūšiuojami arba fiziškai apdorojami, siekiant sumažinti taršos lygį, draudžiama maišyti su maisto produktais, kurie yra skirti tiesiogiai žmonėms vartoti, arba maišyti su maisto produktais, kuriuos ketinama naudoti kaip maisto sudedamąsias dalis.

Ženklinimas

  • Žemės riešutai, kitos aliejinių augalų sėklos, riešutai, džiovinti vaisiai, ryžiai ir kukurūzai, kurie turi būti rūšiuojami arba fiziškai apdorojami prieš vartojant žmonėms, yra ženklinami pateikiant nuorodą „Produktas turi būti rūšiuojamas arba kitaip fiziškai apdorojamas, kad prieš vartojant žmonėms arba jį naudojant kaip maisto sudedamąją dalį sumažėtų užteršimas aflatoksinais“.
  • Fasuotų žemės riešutų, kitų aliejingųjų sėklų, produktų, gautų iš aliejingųjų sėklų, ir grūdų etiketėse turi būti nurodytas vartojimas ir partijos identifikavimo kodas pagal Direktyvą 2011/91/ES dėl fasuotų maisto produktų atsekamumo (žr. santrauką).

Išimtys

  • Kai kurios ES valstybės narės gali leisti viršyti dioksinų ir PCB koncentraciją tam tikroms Baltijos jūros regiono kilmės žuvų rūšims ir jų produktams, skirtiems vartoti šių valstybių teritorijose. Vartotojai turi būti įspėjami apie galimus pavojus vartotojo sveikatai.
  • Kai kurioms valstybėms narėms buvo suteiktos kitos išimtys dėl didžiausios leistinos PAA koncentracijos tradiciniu būdu rūkytoje mėsoje ir rūkytuose mėsos produktuose bei tradiciniu būdu rūkytoje žuvyje ir rūkytuose žuvininkystės produktuose.

Tikrinimas

Valstybės narės turi ištirti teršalų kiekį maisto produktuose. Rezultatai turi būti siunčiami Europos maisto saugos tarnybai, įsteigtai pagal Reglamentą (EB) Nr. 178/2002 (žr. santrauką).

Reglamento (EB) Nr. 1881/2006 daliniai pakeitimai

Reglamentas buvo iš dalies keičiamas daugiau nei 30 kartų. Daugelis šių pakeitimų yra susiję su reglamento priedu, kuriame išvardytos didžiausios leidžiamos tam tikrų teršalų koncentracijos maisto produktuose.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2007 m. kovo 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2006 m. gruodžio 19 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1881/2006, nustatantis didžiausias leistinas tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijas (OL L 364, 2006 12 20, p. 5–24).

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 1881/2006 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2002 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 178/2002, nustatantis maistui skirtų teisės aktų bendruosius principus ir reikalavimus, įsteigiantis Europos maisto saugos tarnybą ir nustatantis su maisto saugos klausimais susijusias procedūras (OL L 31, 2002 2 1, p. 1–24).

Žr. konsoliduotą versiją.

1993 m. vasario 8 d. Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 315/93, nustatantis Bendrijos procedūras dėl maisto teršalų (OL L 37, 1993 2 13, p. 1–3).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 26.03.2023

Top